Jump to content
FORUM

Coronavirus (COVID-19) stanje u zemlji i svijetu

Recommended Posts

Idemo malo raspraviti i o koronavirusu koji nam je tako reći sve bliže i bliže.

Koronavirusi su grupa virusa koji uzrokuju bolesti kod sisavaca i ptica. Virusi kod ljudi uzrokuju respiratorne infekcije, poput prehlade, koje su obično blage. Rjeđi oblici, poput SARS-a, MERS-a i novog koronavirusa (koji je uzrokovao epidemiju koronavirusa u Wuhanu 2019./2020.), mogu biti smrtonosni. Kod krava i svinja koronavirusi izazivaju proljev, a kod kokoši bolest gornjih dišnih puteva. Ne postoji odobreno cjepivo ili antivirusni lijekovi za sprječavanje ili liječenje virusa.

Naziv "koronavirus" dolazi od latinske riječi corona, čije je značenje "kruna" ili "aureola", a odnosi se na karakteristični izgled virusnih čestica (viriona): imaju obod koji podsjeća na krunu ili koronu Sunca.

Interaktivna mapa širenja koronavirusa:  https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6?

• Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nije me bilo, manje vise se sve vrti u krug, na ovu temu nisam pisao jer je dosta postova u debelom off-sideu. Moj babo je znao reci sine primitivizam je gori od kuge, za kugu se nadje lijek ali

Ma brojke oko korone su većinom netačne, prvenstveno iz nekoliko razloga: 1. Metoda kojom se testira osoba na koronu datira iz 80-ih godina i može pokazati lažno pozitivne rezultate, naročito kod va

Buraz dzaba to pises, 90% ljudi ce te smatrati ludjakom i budalom, pogotovo Bosnjo koji je najpametniji uz litru brlje. Bill Gates je otkrio svoje namjere javno u zadnjih par mjeseci, ni ja sam nisam

Posted Images

58 minutes ago, Grunf said:

Evo,potvrđen i prvi oboljeli u Hrvatskoj. Sve nam je bliže. Zanima me da li su na USK spremni za moguću pandemiju? Tj da li postoji spreman izolatorij kod nas na USK illi mi sve radimo stihijski i kada nas "zadesi" baš kao i sve do sad.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/potvrdjen-koronavirus-u-hrvatskoj/2159689.aspx

Spremni smo kao i za dolazak migranata i svega ostalog. 

Ko zapleta puška čekamo 

• Like 1
  • Haha 1
Just now, 1260 said:

Spremni smo kao i za dolazak migranata i svega ostalog. 

Ko zapleta puška čekamo 

Koliko vidim tri pacijenta (da ne kažem Kineza) su i u SA primljena zbog simptoma sličnih korona virusu. Ja imam osjećaj da je to to.

2 minutes ago, Aldin said:

U Sarajevo se iz Italije vratilo 14-ero djece poslali ih kuci i rekli da ne idu u skolu. Bosansko suzbijanje koronavirusa

Da, čitao o ovm slucaju. Najžalosnije što su ta djeca prvo došla u školu među drugu djecu pa su ih onda vratili iz škole. Nadam se da su ta djeca zdrava

Edited by Grunf

Oni iz Wuhana su bili prvo u Italiji,pa u Hrvatskoj,pa su onda došli na konak u Neum,vršljali po Mostaru,Konjicu i otišli na konak u Sarajevo i onda u Srbiju.Umjesto da ih odmah streljaju na granici oni pustaju da se slikaju po gradovima .Malo sale 

Ja osobno mislim da ce korona kod nas uzeti svoj veliki danak zivi bili pa vidjeli daj boze da grijesim, jednostavno nema kod nas ni nacina ni srestava za ovo pandemiju .

U,j

23 minutes ago, 1260 said:

Screenshot_20200225_152203.thumb.jpg.9fd481fb41899eb4f790c149ecbbbc66.jpg

Moraju li i migranti koji su došli iz Irana 

Talijana ovih dana imaš u Bihaću ko u priči. Što naših koji rade tamo, što njihovih ovih kvazi-humanitaraca što pomažu migrantima

Edited by Grunf

Haha kako je to sve zajedno jadno. Ljudi maske masovno kupuju za 20 maraka kao da ce im sta pomoci... otisli u nabavku ne bi reko korona prolazi za dvije sedmice pa se svi obezbjedili dovoljnim kolicinama mesa i ulja

Na indexu se također može pratiti razvoj situacije "iz minute u minutu". Zanimljivo mi da neki medij širi paniku (poput indexa) svojim dramatičnim naslovima (ja to zvem klik naslovi) a istovremeno ismijavaju nastalu paniku

https://www.index.hr/vijesti/clanak/koronavirus-usao-u-novu-fazu-juzna-koreja-ima-najveci-skok-zarazenih-dosad/2160209.aspx

Ma mediji profitiraju samo od naslova koji nemaju veze sa vezom. Bitno je da ljudi klikaju i otvaraju danas novinari nisu ni n od nekadašnji novinara Gdje ti je članak trebalo odobriti pet pravi novinara. 
Kaže meni žena što plaćam preplatu za dnevne novine kad imaš internet a na internetu sve laži obmane.

11 minutes ago, ReiraYuuki said:

Informacija o kojoj niko ne izvjestava koliko vidim, 3 slucaja u bihacu u bolnici , nemaju testova vec za Sarajevo salju.

Hm...kad smo vec kod USK znate sta mi najvise smeta. Ministarstvo tj. krizni stab se nije niti sastao da se ocituje da li se nastava u skolama obustavlja ili ne. Ja licno mislim da nema razloga da se obustavi nastava ali boli taj osjecaj, osjecaj da nije nikog briga ni za nasu djecu, da nam cak i djeca manje vrijede nego druga. Kanton SA se ocitovao,tuzlanski, Ze-Do takoder, Brčko, SBK, ZH kanton cak i RS ali nasi se nisu sastali ni po ovom pitanju. A tu nam nisu krivi ni Sarajlije ni Tuzlaci ni Banjalučani nego eto do nas je. Mi smo bahati gadovi i onda se pitamo gdje je problem. Problem je u nama samima. Dalje, mislim da smo najeb... svi u BiH kad je korona virus u pitanju, naime svjetska banka nudi bespovratnih 20 miliona ak se ne varam dolara. Naši će političari sve učiniti da se dokopaju ovog novca pa makar nas posuli iz aviona ovim virusom

Edited by Grunf
  • Like 1
prije 1 minuta, Grunf said:

Hm...kad smo vec kod USK znate sta mi najvise smeta. Ministarstvo tj. krizni stab se nije niti sastao da se ocituje da li se nastava u skolama obustavlja ili ne. Ja licno mislim da nema razloga da se obustavi nastava ali boli taj osjecaj, osjecaj da nije nikog briga ni za nasu djecu, da nam cak i djeca manje vrijede nego druga. Kanton SA se ocitovao,tuzlanski, Ze-Do takoder, Brčko, SBK, ZH kanton cak i RS ali nasi se nisu sastali ni po ovom pitanju. A tu nam nisu krivi ni Sarajlije ni Tuzlaci ni Banjalučani nego eto do nas je. Mi smo bahati gadovi i onda se pitamo gdje je problem. Problem je u nama samima. Dalje, mislim da smo najeb... svi u BiH kad je korona virus u pitanju, naime svjetska banka nudi bespovratnih 20 miliona ak se nevaram dolara. Naši će političari sve učiniti da se dokopaju ovog novca pa makar nas posuli iz aviona ovim virusom

Ma nasi nemaju 2 ciste od ovog niti kako se ponasati niti ista. Moje ingormacije su iz prve ruke i ispravka na prosli komentar , 5 slucajeva je , 4 su iz Bihaca 1 iz Cazina.
Iskreno ni ne ocekujem od nasih debelih gadova da ce ista ispravno uradit po tom pitanju . Auslanderi u karantenu migiji hodaju gdje stignu i kako stignu bez ikakve kontrole , bilo sigurnosne bilo zdravstene :D Ja sam ulet napravila samo eto da znate da je virus i kod nas dospio :D

• Like 2
  • Haha 1
prije 1 minuta, Fap mašina said:

Yuuki ne bi oni javili ni da padne mrtva glava,treba veličati lažne idole na portalima i televiziji.nema se vremena tačno izvještavati.

A znam , moralna odgovornost kod pojedinih ne postoji. Ne razmisljaju koliko ovo moze biti opasno , suti se , virus je tezak, brzo se siri. Ja se za sebe bojim a kamo li za druge. Ma mi smo im potrosna roba kako god da pogledam na to

Upravo tako, potrošna roba ili ja bih rekao potrošni alat. Nikog apsolutno nije briga a tako je bilo u ratu, tako je bilo u jos x slucajeva, poslije rata od procesuiranja branilaca i heroja grada preko migrantske krize do evo koronavirusa...

Edited by Grunf
  • Like 1

Zadnjih 20 tak godina smo bili koliko toliko jaki na jeziku,a strasno slabi na dijelima.Sada smo nikakvi na jeziku tj pameti,a dijela nam nikako ne postoje.Ljudi koje preljevanje iz supljek u prazno na nasem kantonu pa to boli koliko gluposti ns jednom sastanku.

• Like 2

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...