Jump to content
FORUM

Coronavirus (COVID-19) stanje u zemlji i svijetu

Grunf

Recommended Posts

Vjerovatno ce potrajati jos nekoliko mjeseci dok dodje USA/EU vakcina u BiH - mozda jos i pola godine. 

Kod nas ionako nema razlike, sve radi. U Konzumu i Bingu se niko ne pridrzava razmaka i mnogi ne nose maske - najvise me cude stare prde i prdonje koji su kriticna grupa, a da se ne stite. Narocito kada nakaradno stave masku na sebe, pa onda viri u 99% ljudi nasa fina dugacka krajiska primitivna noscina, kao u jebenog Pinokija. Kao da kita viri iz te maske, na to me asocira:

image.png.b20356ecefd888fbbc4ba03ff9b4befc.png

A kafici puni uvijek, naravno, bila korona ili ne. Par "glavnih" birtija kao ne radi poslije "policijskog sata", ali uvijek se moze naci neka birtija koja ipak radi i poslije, samo zastori su na izlogu i malo utisana muzika, narocito vikendom; Libar, Mond (makar prosli vikend) i vjerovatno mnogi drugi. 

I da, ne pravimo se da je ovo iznenadjenje, svi sve znaju (premalen je ovo "grad" da bi se ista sakrilo, dakle i MUP zna i svi koji bi trebali da rade u suzbijanju ove korone), medjutim ovo je tzv. "javna tajna" i za nekoga vazi zakon, za nekoga ne - standard za Bihac. :) Bas sinoc na vijestima bio izvjestaj o mitu i korupciji koji su postali manje vise standard u Bihacu (Bosni) i opce prihvaceni. :) Suti i trpi. 

Ovako se ne suzbija pandemija, ali znas nas, jebo nas, mi smo pametniji od svih strucnjaka ovog svijeta. 

• Like 3

Dakle, zadnji vikend, lokali nikada puniji. Mislim da prije korone nisu ovoliko bili puni.

Sada bosanska logika: lokali prepuni, nema distance, svi imaju u labrnjama stangice pameti i puse. Koji qrac? 

Koji qrac se drzi ta neka distanca >>preko dana<<, koji qrac su svi nagurani jedan preko drugog navece u tim zapusenim prepunim kafanama?? Virus ima radno vrijeme i navece od 19h-23h virus ne radi, tj. ne moze se niko zaraziti?

Mi smo bas propast od zivih bica i svih koji su na toj funkciji. 

Evo gledam i prvu vijest, poljoprivrednici u Cazinu, dobro necu sada nase drage cazinjane i njihov mentalni sklop prozivati, jer smo svi isti, a to je da smo gluplji od kite, medjutim ni javno se vise niko nicega ne pridrzava: 

image.png.dc71f860f07ec843e3ee04d061086ad7.png

Cijeli svijet u uzbuni, ali bosnjo je najpametniji jgB! Svako ko se ne pridrzava, dabogda dobio priliku da se prikljuci na fadilov raspirator ili njegov najmiliji i bio dovoljno jak da kuka po FB-u, ali onda i crko da oslobdi mjesto za pravi slucaj!

Sve je u pm i neka sve i ide u pm!

• Like 1

@jokesOnYou ali zato u RS-u sve pod konac. Ozbiljno. Bio u subotu i po onom sto sam vidio 99% se pridrzavaju svih normi. Izgleda da Dodik dobro pleska. Ova situacija sa koronom je zbilja dobar pokazatelj da bi balkanci vjerovatno izumrli da svijet strefi još smrtonosniji i 100x gori virus od ovog. a desit ce se jednom kao što se i ovo desilo. Odličan je ovo pokazatelj na to, ma koliko ovaj korona virus bio ozbiljan (ili neozbiljan) ovisno koja je tačka mišljenja jednog posmatrača na situaciju...

prije 8 minuta, Grunf said:

@jokesOnYou ali zato u RS-u sve pod konac. Ozbiljno. Bio u subotu i po onom sto sam vidio 99% se pridrzavaju svih normi. Izgleda da Dodik dobro pleska. Ova situacija sa koronom je zbilja dobar pokazatelj da bi balkanci vjerovatno izumrli da svijet strefi još smrtonosniji i 100x gori virus od ovog. a desit ce se jednom kao što se i ovo desilo. Odličan je ovo pokazatelj na to, ma koliko ovaj korona virus bio ozbiljan (ili neozbiljan) ovisno koja je tačka mišljenja jednog posmatrača na situaciju...

Da, ali mislim da statistika govori sve u bolnicama. Ako se nesto ne prikazuje na TV-u, tj. izvjestaji iz bolnice i molbe doktora i sestara koji su na prvoj liniji, te familija ciji su najmiliji zarazeni i bore se za svaki udisaj/izdisaj zraka, ne mora znaciti da to nije stvarno!

Ali jedna drzava koja se moze prepishati sto se tice velicine, sa tri predsjednika, koji svojim ponasanjem ne zna se koji vise je mrzi, onda me ne cudi da se i ne postuju neke norme i procesi i zakoni. 

https://www.biscani.net/dodik-vjeruje-u-rusku-vakcinu-sumnja-da-zapadne-izazivaju-neplodnost/

Dodik je najavio kako će stoga RS nabaviti vakcinu za svoje stanovništvo isključivo iz Rusije, ignorirajući tako činjenicu da za to nema saglasnosti Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH bez čijeg se dopuštenja u tu zemlju ne mogu uvoziti inozemni medicinski preparati.

Gdje logika prestaje, tu pocinje Bosna. Samo nek je satora, krmetine, rakije i folklora! Propast.

Kafići, restorani, svadbe, paneli, svi to gledamo iz dana u dan. Ali svi zaboravljamo još jedan važan dio javnog okupljanja u većim grupama - molitve u džamijama. Od džamija ne zavisi niko - ne utiču na ekonomiju, nisu javna dobra, ne osiguravaju kvalitet života kroz poreze i doprinose, ali su pune. Barem u Cazinu. I što je gore, pune ih ljudi koji su uglavnom rizična skupina. 

• Like 2

prije 35 minuta, Haldir said:

Kafići, restorani, svadbe, paneli, svi to gledamo iz dana u dan. Ali svi zaboravljamo još jedan važan dio javnog okupljanja u većim grupama - molitve u džamijama. Od džamija ne zavisi niko - ne utiču na ekonomiju, nisu javna dobra, ne osiguravaju kvalitet života kroz poreze i doprinose, ali su pune. Barem u Cazinu. I što je gore, pune ih ljudi koji su uglavnom rizična skupina. 

Ima li hodza makar masku, ili ako te on zarazi je halal-virus? :)

Isto smijesno u prepunim kaficima kada dodje JEDINI konobar sa maskom i pita te sta zelis piti. Umjesto da se zatvori sve dok se ova situacija ne rijesi.

Smijesno i tuzno i jadno i taj nas zakon i sve. Jadno. Svaka cast, nasi skolovani BiH / FBiH i USK ministri i strucnjaci! 

Edited by jokesOnYou

29 minutes ago, jokesOnYou said:

Ima li hodza makar masku, ili ako te on zarazi je halal-virus? :)

Isto smijesno u prepunim kaficima kada dodje JEDINI konobar sa maskom i pita te sta zelis piti. Umjesto da se zatvori sve dok se ova situacija ne rijesi.

Smijesno i tuzno i jadno i taj nas zakon i sve. Jadno. Svaka cast, nasi skolovani BiH / FBiH i USK ministri i strucnjaci! 

Valjda njih bog čuva. Osim u slučaju udara groma, za te slučajeve imaju gtomobrane na džamijama

A kako je ovo moguce bez vakcinacije da u Wuhanu, odakle je dosao virus, sve je opet normala? 

Ili Kinezi lazu i zataskavaju sve covid-slucajeve, i ekstremne mjere za zataskavanje istine su kod njih ionako vec kroz historiju uopste poznati:

https://www.theguardian.com/world/2020/dec/11/wuhan-in-then-and-now-pictures

Ili, ako je ovo stvarno istina, zasto onda Evropa ne kopira njihovu shemu rjesavanja korone, ocito bez vakcinacije. 

19 hours ago, jokesOnYou said:

A kako je ovo moguce bez vakcinacije da u Wuhanu, odakle je dosao virus, sve je opet normala? 

Ili Kinezi lazu i zataskavaju sve covid-slucajeve, i ekstremne mjere za zataskavanje istine su kod njih ionako vec kroz historiju uopste poznati:

https://www.theguardian.com/world/2020/dec/11/wuhan-in-then-and-now-pictures

Ili, ako je ovo stvarno istina, zasto onda Evropa ne kopira njihovu shemu rjesavanja korone, ocito bez vakcinacije. 

Kina ima najrigorozniji sistem na svijetu jedina razlika izmedju njih i Sjeverne Korje je sto vecina Kineza zivi koliko toliko bolje finansijski a sve ostalo je isto. 

Oni na svom narodu vrse razne pokuse i testiranja od lijekova vakcina i sveg ostalog a da vecina nije ni svjesna toga oni su sami modificirali ovaj CoVID i pustili ga iz laboratorija namjerno . Jer nemoguce da visrus ima isti intenzitet i kod jednog zarzenog kao i kod 100 kojeg je ovaj zarazio normalno mora da slabi ako sam ja nulti pacijent prenesem na tebe ti na drugog i tako redom tamo neki 50 ti mora imati lakse simptome i virus mora da slabi a imamo 1 godinu dana da samo raste broj oboljelih .

Vidjet cemo konacnu statistiku broja umrlih u odnosu na prosle godine. Posto je tim sada vec bivsih eksperata sa ove teme trijumfalno mahao podatkom kako je prosle godine u prvih sest mjeseci umrlo vise ljudi nego u prvih sest ove godine (potpuno ignorirajuci cinjenicu da smo u tim mjesecima imali tek desetine slucajeva  zarazenih dnevno i da je bio lockdown koji je sprijecio eskalaciju krize), Federalni zavod za statistiku je izbacio podatke umrlih za august, septembar i oktobar i nazalost imamo rekordne brojke u odnosu na zadnjih nekoliko godina. 

August 2019 - 1706 umrlih

August 2020.  - 2072 

Septembar 2019 -1574 umrlih

Septembar 2020. - 2190

Oktobar 2019. - 1874 umrlih 

Oktobar 2020. - 2193

• Like 1

7 hours ago, Pavarotti said:

Vidjet cemo konacnu statistiku broja umrlih u odnosu na prosle godine. Posto je tim sada vec bivsih eksperata sa ove teme trijumfalno mahao podatkom kako je prosle godine u prvih sest mjeseci umrlo vise ljudi nego u prvih sest ove godine (potpuno ignorirajuci cinjenicu da smo u tim mjesecima imali tek desetine slucajeva  zarazenih dnevno i da je bio lockdown koji je sprijecio eskalaciju krize), Federalni zavod za statistiku je izbacio podatke umrlih za august, septembar i oktobar i nazalost imamo rekordne brojke u odnosu na zadnjih nekoliko godina. 

August 2019 - 1706 umrlih

August 2020.  - 2072 

Septembar 2019 -1574 umrlih

Septembar 2020. - 2190

Oktobar 2019. - 1874 umrlih 

Oktobar 2020. - 2193

Ka'e nema korone, to ne postoji. Naravno da nam ljudi umiru, svako malo za nekog bližnjeg čuješ da je preselio... ok, jest i prije ali nije ovoliko, a eto i dokaza.

Ja vjerujem nauci i naucnicima i znam da se ljudi trude da proizvedu lijek i evo, nadamo se da je to to, i da se ubodemo svi u roku od pola godine i da picimo dalje. 

Stay safe people ;)

Tamam kad su poceli pricati o vakcinisanju i kad je UK prvi poceo sa tim kod njih se javila mutacija virusa . Ne mozes vise biti pametan da ga jebes .

Ja ljudi nisam tri mjeseca bio u kafani nisam moju konobaricu ufatio malo za guzu nalinjo se sa drustvom fakat zivot cine male stvari. 

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...