Jump to content
FORUM

1.mart "Dan nezavisnosti BiH"

Recommended Posts

Sretan Vam  "Dan nezavisnosti BiH"

Na današnji dan 1992. godine bh. građani su odlučili na referendumu kako žele nezavisnu državu.

„Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?“

Referendum_1._o%C5%BEujka_1992.jpg

To je bilo referendumsko pitanje na koje su građani ove države odgovorili 1. marta 1992. godine, na dan koji se danas obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Referendum je održan 29. februara i 1. marta, a izjasnilo se 2.073.568, odnosno 63,6 posto birača. Od izašlih na referendum njih 99,7 posto je glasalo „za“, a „protiv“ je bilo 0,3 posto.

Održavanje referenduma za nezavisnost preporučila je Arbitražna komisija međunarodne konferencije o Jugoslaviji.

Na osnovu rezultata referenduma, Evropska zajednica je 6. aprila 1992. priznala BiH kao nezavisnu državu, a dan kasnije to su učinile i Sjedinjene Američke Države.

Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine postala članica Ujedinjenih naroda.

12805766_10207036588625090_5339228996454

PJESMA ZA SVA VREMENA

Dragoj mojoj BiH!

https://www.youtube.com/watch?v=pc1c57Fl6E4  

Da te volim, duša zna

Draga moja BiH

Ispod behar gradova

Huče Bosna i Neretva

Una Drinu doziva

Preko vječnih planina

Tu su nasa ognjišta

Stoput krvlju plaćena

Bosno i Hercegovino

Naša domovino

Digni se iz pepela

Kao stoput do sada

Sad s' mirisom ljiljana

Ljubavi moja

Ispod Save do mora

Puno boli, puno sna

Svakoj majci srce zna

Sevdah se od tuge tka

Zemljo mojih djedova

Dok je tvojih sinova

Ti ćeš biti prkosna

Slobodna i ponosna

Zemljo naših djedova 

• Like 1

• 11 months later...

Nažalost čudimo se što ga ne obilježavaju u svim djelovima zemlje, a ni mi ga ne poštujem. U gradu uglavnom sve radi kao normalan radni dan. Tek malo više državnih zastava daje utisak da je danas praznik. Ne znam bas da ima potrebe da se danas radi.

Sretan dan nezavisnosti

53 minutes ago, 1260 said:

Nažalost čudimo se što ga ne obilježavaju u svim djelovima zemlje, a ni mi ga ne poštujem. U gradu uglavnom sve radi kao normalan radni dan. Tek malo više državnih zastava daje utisak da je danas praznik. Ne znam bas da ima potrebe da se danas radi.

Sretan dan nezavisnosti

http://www.biscani.net/blog/2017/02/28/1-mart-je-neradni-dan/

Naglasak na: državni organi, preduzeća i druge pravne osobe ne rade na Dan nezavisnosti.

Što se zastava tiče mogla bi se dobra priča napisati.

Edited by L19.S61.

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...