Jump to content
FORUM

Recommended Posts

Ne bi malo skolovanja ni tebi na odmet bilo :D Ali ako si rodjen ili odrastao negdje u dijaspori onda ti je oprosteno ;) NHF

• Haha 1

On ‎5‎.‎2‎.‎2019‎. at 23:10, Aftonbladet said:

Idite van i skoluj te se ali Bosne se nikada neodrecite...

EXPRESSEN

• Dislike 3

Za sve one kojima je pomoc potrebna!Preko aktuelne FB stranice se mozete prijaviti!

• Dislike 1

On 20.02.2019. at 19:57, Minka said:

Za sve one kojima je pomoc potrebna!Preko aktuelne FB stranice se mozete prijaviti!

Minka, treba mi 700 kermi da kupim motornu zagu, STIHL-ovku!?!

• Dislike 2

EtTore, jebo li te mali pas.  Ja vidim nešto frisko napisano i pročitah cijelu temu dok sam skonto da je stara toliko da se usmrdila već. 👍

Sad si me uzo lopatom.

• Haha 2

16 hours ago, NDB said:

EtTore, jebo li te mali pas.  Ja vidim nešto frisko napisano i pročitah cijelu temu dok sam skonto da je stara toliko da se usmrdila već. 👍

Sad si me uzo lopatom.

Sorry!
Nije bilo namjerno!!
Naljuti mi se Rodjak sto mu nisam kupio STIH-lovku pa ja pokusao uzicati od Minke, hahahaha...

• Dislike 2

Pozdravljam. Imam poznanika koji ima stalnu boravisnu vizu u Njemackoj (ili Austriji), ne znam tacno, ali to bi trebalo biti isto. Mnogo putuje van EU (privatno, nevezano za posao). Zapitao sam se, koliko dugo vrijedi ta viza, i da li to znaci da on moze biti duze od odredjenog perioda (npr. 6 mjesecu u godini dana) van Njemacke/EU s tom stalnom boravisnom vizom? 

29 minutes ago, jokesOnYou said:

Pozdravljam. Imam poznanika koji ima stalnu boravisnu vizu u Njemackoj (ili Austriji), ne znam tacno, ali to bi trebalo biti isto. Mnogo putuje van EU (privatno, nevezano za posao). Zapitao sam se, koliko dugo vrijedi ta viza, i da li to znaci da on moze biti duze od odredjenog perioda (npr. 6 mjesecu u godini dana) van Njemacke/EU s tom stalnom boravisnom vizom? 

To je vecinom verblifstitel  kojih ima vise vrsta i vecina vrijedi 5 godina zavisno od zemlje EU koja mu je izdala ali u svakoj drugoj zemlji EU u kojoj boravi vise od jednog dana mora se prijaviti. Inace ulazak izlazak iz EU nema nikakve veze.

prije 24 minuta, Barba said:

To je vecinom verblifstitel  kojih ima vise vrsta i vecina vrijedi 5 godina zavisno od zemlje EU koja mu je izdala ali u svakoj drugoj zemlji EU u kojoj boravi vise od jednog dana mora se prijaviti. Inace ulazak izlazak iz EU nema nikakve veze.

Hm, ako sam dobro preveo preko Google Translate, ovdje pise da ne smijes duze od 6 mjeseci biti van Njemacke/EU s tom vizom: https://www.berlin.de/labo/willkommen-in-berlin/aufenthalt/erloeschen-eines-aufenthaltstitels/ dok ovdje https://www.anwalt.de/rechtstipps/-aufenthaltsgesetz-erloeschen-des-aufenthaltstitels-als-folge-eines-auslandsaufenthaltes_002929.html pise da unutar 6 mjeseci moras uci jednom u Njemacku. 

Da li to znaci da unutar jedne godine ne smijes duze od ukupno 6 mjeseci biti van Njemacke, ili znaci da moras makar jednom unutar 6 mjeseci uci u Njemacku (pa opet mozes novih 6 mjeseci biti vani)?

7 minutes ago, jokesOnYou said:

Hm, ako sam dobro preveo preko Google Translate, ovdje pise da ne smijes duze od 6 mjeseci biti van Njemacke/EU s tom vizom: https://www.berlin.de/labo/willkommen-in-berlin/aufenthalt/erloeschen-eines-aufenthaltstitels/ dok ovdje https://www.anwalt.de/rechtstipps/-aufenthaltsgesetz-erloeschen-des-aufenthaltstitels-als-folge-eines-auslandsaufenthaltes_002929.html pise da unutar 6 mjeseci moras uci jednom u Njemacku. 

Da li to znaci da unutar jedne godine ne smijes duze od ukupno 6 mjeseci biti van Njemacke, ili znaci da moras makar jednom unutar 6 mjeseci uci u Njemacku (pa opet mozes novih 6 mjeseci biti vani)?

Kazem ti sve zavisi kakav dokument ima i na osnovu kojeg osnova ga je dobio ako je na socijali nesmije vise od 4 sedmice godisnje biti izvan Njemacke jer to znaci da nije dostupan burzi rada i za svaki dan mora placati kaznu kao i da nesmije napustati Njemacku bez pitanja saglasnosti za odmor.

prije 2 sati, jokesOnYou said:

Hebi ga ako nisi u stanju naći posao za 6 mjeseci onda nemoj trošiti pare na drugi boravak bezveze.

prije 3 sati, jokesOnYou said:

Evo stranica pa vrši translate u bosanski,sve ti piše.

https://www.berlin.de/labo/willkommen-in-berlin/aufenthalt/erloeschen-eines-aufenthaltstitels/

• Dislike 1

Ljudi, totalno ste pitanje pogresno razumijeli. Momak radi vani vec nekoliko godina i dobio je nekakvu stalnu vizu. Takodjer, na poslu, kao programer, dobio je pravo da ne mora biti vise u kancelariji, nego da moze da radi odakle god zeli. Sada putuje kao lud i van EU i sada je pitanje da li on moze duze od 6 mjeseci biti van Njemacke s obzirom na tu radnu/boravisnu stalnu vizu koju ima - ne znam kako se zove i da li je austrijska ili njemacka, ali mislim da je to nebitno.

@Real taj link sam i ja postavio i ovo pitanje koje mene zanima i postavljam cijelo vrijeme NIJE odgovoreno u detalj.

• Like 1

prije 2 sati, jokesOnYou said:

Ljudi, totalno ste pitanje pogresno razumijeli. Momak radi vani vec nekoliko godina i dobio je nekakvu stalnu vizu. Takodjer, na poslu, kao programer, dobio je pravo da ne mora biti vise u kancelariji, nego da moze da radi odakle god zeli. Sada putuje kao lud i van EU i sada je pitanje da li on moze duze od 6 mjeseci biti van Njemacke s obzirom na tu radnu/boravisnu stalnu vizu koju ima - ne znam kako se zove i da li je austrijska ili njemacka, ali mislim da je to nebitno.

@Real taj link sam i ja postavio i ovo pitanje koje mene zanima i postavljam cijelo vrijeme NIJE odgovoreno u detalj.

Šta nije jasno jokesOnYou

"Boravišna dozvola"
Boravišna dozvola ističe 6 mjeseci nakon odlaska iz Njemačke.
Na zahtjev se može odobriti duži period, ako boravak u inostranstvu služi interesima Savezne Republike Njemačke. To je, na primjer, slučaj
boravak kao razvojni radnik,
kao član porodice nemačkog diplomata u inostranstvu,
kao student na lokalnom univerzitetskom dragulju. § 16 za jedan ili dva semestra na stranom univerzitetu,
ili strani zadatak za međunarodnu kompaniju sa sjedištem u Njemačkoj
Usput: Ako odlazite da biste započeli školu ili fakultet u inostranstvu, vaša boravišna dozvola će postati nevažeća nakon vašeg odlaska. Nije bitno ako se vratite u Njemačku prije isteka perioda od 6 mjeseci.

@Real, nije jasno, da li tih 6 mjeseci vazi za cijelu godinu ili ne? Tj. kako se mjeri to?

a) Tokom cijele kalendarske godine smijes ukupno 6 mjeseci biti van Njemacke (nigdje godina nije navedena, nego samo limit od 6 mjeseci)

b) Tokom cijele godine, ne smijes u jednom komadu biti duze od 6 mjeseci van Njemacke. Kada navrsis 5 mj. i 29 dana u jednom komadu, bitno je da se zadnji dan vratis u Njemacku, poslije toga, makar 1 dan budes u Njemackoj i onda mozes opet biti novih 6 mjeseci van Njemacke (u istoj godini). 

Ti detalji nisu objasnjeni.

Edited by jokesOnYou

prije 3 sati, jokesOnYou said:

@Real, nije jasno, da li tih 6 mjeseci vazi za cijelu godinu ili ne? Tj. kako se mjeri to?

a) Tokom cijele kalendarske godine smijes ukupno 6 mjeseci biti van Njemacke (nigdje godina nije navedena, nego samo limit od 6 mjeseci)

b) Tokom cijele godine, ne smijes u jednom komadu biti duze od 6 mjeseci van Njemacke. Kada navrsis 5 mj. i 29 dana u jednom komadu, bitno je da se zadnji dan vratis u Njemacku, poslije toga, makar 1 dan budes u Njemackoj i onda mozes opet biti novih 6 mjeseci van Njemacke (u istoj godini). 

Ti detalji nisu objasnjeni.

Evo č'ojk extra za tebe sam iskopao zakon što te interesuje.Prvo na njemačkom pa onda na bosanskom.Nadam se da sam ti mogao pomoći.

Man kann das Erlöschen der Aufenthaltsgenehmigung aber nicht allein dadurch vermeiden, dass man jeweils kurz vor Ablauf von sechs Monaten mehr oder weniger kurzfristig in das Bundesgebiet zurückkehrt und anschließend wieder ausreist.

Nemože se izbjeći gašenje boravišne dozvole samim tim da se uvijek nakratko prije isteka od šest mjeseci,više ili manje kratkoročnim povratkom na federalnu teritoriju (u ovom slučaju njemačku) vrati i odmah opet izađe izvan zemlje.

Znači moraš se opet zadržati neko duže vrijeme u njemačkoj prije nego opet izađeš van.

Edited by Real
  • Like 1

prije 4 sati, Real said:

Evo č'ojk extra za tebe sam iskopao zakon što te interesuje.Prvo na njemačkom pa onda na bosanskom.Nadam se da sam ti mogao pomoći.

Man kann das Erlöschen der Aufenthaltsgenehmigung aber nicht allein dadurch vermeiden, dass man jeweils kurz vor Ablauf von sechs Monaten mehr oder weniger kurzfristig in das Bundesgebiet zurückkehrt und anschließend wieder ausreist.

Nemože se izbjeći gašenje boravišne dozvole samim tim da se uvijek nakratko prije isteka od šest mjeseci,više ili manje kratkoročnim povratkom na federalnu teritoriju (u ovom slučaju njemačku) vrati i odmah opet izađe izvan zemlje.

Znači moraš se opet zadržati neko duže vrijeme u njemačkoj prije nego opet izađeš van.

Mene je ovo NEMOŽE izbacilo iz šina ko sarajevski trajvan 🙂 znaci, ni Šeki koji je on the road again ne nadje puta ka toleranciji ka ovome...

Edited by Bosanac

Ovaj besserwisser iz Madrid-a sve hafizi!

Idi bre malo na ras0ust, pusti Nas matore na typ, tranquilo...

• Haha 1

@Real, to su vec korisne informacije i korak smo dalje. Sada, koliko dana se tacno misli ovdje da moras ponovno boraviti? Samo naglasavam da je on cijelo vrijeme zaposlen (u neprekidnom radnom odnosu) i osiguran, prijavljen i placa sve poreze. Samo sto fizicki nije tamo.

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...