Jump to content
FORUM
Prijavi se da biste "zapratili" ovo  
saco

Eh ta stara (dobra) vremena

Recommended Posts

Realno nikad se nije bolje živjelo nego sada u današnje vrijeme .

U 90 tim je bilo dobro ali ipak se živjelo skromnije nego danas, ne iz razloga sto se nije imalo već sto je narod manje luksuzirao te bio skromniji .

Fasunga se kupovala jednom mjesečno znači od mesa do sveg ostalog. 

Dnevno se jedino kupovalo kruh i mlijeko .

Znam ljeti kada bi išao kod tetke u Njemačku na raspustu da bi se vazda udebljao pet kila jer je ona vazda kupovala slatkiša sokova pretjerano sto kod nas nije bas bio običaj da djeca piju mnogo soka ne sto se nije imalo vec narod za to nije davao novac . 

Dva puta godišnje se kupovala odjeća i obuća ljeto i zima te nosiš ono sto dobijes od starijeg brata ili sestre tada je roba bila unisex . Nije se gledalo muško žensko .

najveca radost zime je pored snijega bila novogodišnji paketići te ljeti sladoled tornado ili u loptici . 

Danasnjoj djeci kada bi pričali da smo kada odemo na more ili na UNu na kupanje pa se ponese konzerva sardini pa se mažemo sa onim uljem da ne izgorimo , to bi bilo smijesno . 

Ima jos toga 

Slazrm se @Barba nikad se bolje nije zivjelo nego danas, nekakve price kao je nekad bilo i skl mogu pricati samo oni koi ne poznaju tadasnje vrijeme, vise je stambenih objekata izgradjeno poslije rata nego za cijelo vrijeme bivse nam drzave, malo je  onih koi su tad na more isli, malo je onih koi su si auto priustiti mogli, jedino u to vrijeme sto je pozitivno bilo jeste socijalni sistem, narod je bio osiguran sve ostalo je bila prava sirotinjua i bijeda.

Sad ako se dogodi da neko neko zaprezno sredstvo na cesti sretne to je da se djeca zgledaju, prij je to bilo odlicno prevozno sredstvo kao i stocna pijaca

• Like 1

2 hours ago, saco said:

Slazrm se @Barba nikad se bolje nije zivjelo nego danas, nekakve price kao je nekad bilo i skl mogu pricati samo oni koi ne poznaju tadasnje vrijeme, vise je stambenih objekata izgradjeno poslije rata nego za cijelo vrijeme bivse nam drzave, malo je  onih koi su tad na more isli, malo je onih koi su si auto priustiti mogli, jedino u to vrijeme sto je pozitivno bilo jeste socijalni sistem, narod je bio osiguran sve ostalo je bila prava sirotinjua i bijeda.

Sad ako se dogodi da neko neko zaprezno sredstvo na cesti sretne to je da se djeca zgledaju, prij je to bilo odlicno prevozno sredstvo kao i stocna pijaca

Ljudi vazda pate za nečim prošlim posebno vremenom ili prošlim. Bivšim ljubavima . 

Danas kada vidim moju djecu imaju više školskog pribora potrebnog i nepotrebnog. Nego sto sam ja imao u cijeloj osnovnoj školi zajedno sa mojim cijelim razredom. 

Jedino sto iz tog vremena je bolje nego danas su socijalni kontakti druženje  i djece i omladine i odraslih . 

Djeca su se igrala od jutra do na večer osim vremena provedenog u školi ili za učenje , djeca su bila samostalnija sama su išla u školu sa grupom ostale djece iz mahale .

Bilo je više respect a za starije i nije se nikad prigovaralo stariji je vazda u pravu . 

Djeca su sama štedila za neku igračku da mogu da kupe , romani sličice su se mijenjali i bilo je lako skupiti album .

Videoteka je bila zakon staviš kasete ispod pazuha i hodaš gradom foliraš se da svi vide da imaš video ??

• Like 1

Život u Titovoj SFRJ: Kad je radnik bio gospodin

tito-sfrj-678x326.jpg

Historija govori da radnici nikada u praksi (bar u to vrijeme i unutar socijalističkih zemalja) nisu dignuti na takav pijedestal na kojem su bili u samoupravnoj Jugoslaviji.

Tada niko nije pitao za nacionalnost, materijalni status nije bio bitan, a ljudi su se cijenili po karakternim osobinama.

Nisu bile rijetke priče ljudi koji su od KV radnika došli do direktora jedne radne organizacije.

Zaposleni su dobivali bonove za topli obrok, pa su se hranili u restoranima društvene ishrane ili na kioscima s viršlama. U SFRJ se smatralo prirodnim da zaposlenima bude plaćen topli obrok. 

Radno vrijeme je bilo od 7 do 15 sati uz pauzu koja se obično provodila u pomenutim restoranima društvene ishrane. Subote i nedjelje su bile neradne osim za one radne organizacije kod kojih je priroda posla zahtijevala da se radi i za dane vikenda.

A za godišnje odmore, tu su uglavnom bila radnička odmarališta u koja se opet išlo u organizaciji sindikata. Moglo se platiti na rate u toku godine, pa je taj porodični godišnji odmor bio sasvim normalna stvar i rijetki su bili oni koji nisu posjetili neka od tih primjereno nazvanih – radničkih odmarališta.

untitled-2

Plate su uglavnom bile isplaćivane gotovinski unutar samog preduzeća. Novac je bio priložen u posebnu kovertu na kojoj su bile navedene osnovne generalije zaposlenog i ostali podaci vezano za obračun plate. Bez većih problema su se mogla koristiti neplaćena odsustva, bolovanja, a sistematski ljekarski pregledi su bili obavezni i provođeni u svim preduzećima.

Kada bi se desio smrtni slučaj, radnik je imao pravo na besplatnu sahranu. Ukoliko ga je smrt zadesila za vrijeme radnog vijeka, a ne u toku penzije, u istu radnu organizaciju se odmah zapošljavao neko od članova najuže porodice kako bi se njenim članovima omogućilo da i dalje imaju novčane prihode.

http://novi.ba/clanak/86068/zivot-u-titovoj-sfrj-kad-je-radnik-bio-gospodin

• Like 1

Pa ne bih sa sa dosta ovog slozio @dobri duh bilo je tog u nekim firmama, ma da jako puno je bilo onih u koima je radnik kao i sad bio niko i nista, na zalost i sam sam radio u jednoj takvoj.

To kad neko umre da se automatski primio neko iz familije hahaha ne znam moguce je da sam zivio u nekoj drugoj drzavi :D

Znam da je i tad "veza cuda cinila" da su se znali tuci za stocno brasno po prodavnicama, da se gorivo sipalo na parne i ne parne dane, da se za cjement na zeljeznickoj po cijelo vece cekao vagon, da se faks znao i preko veze kupovati, da za moj platu neko vrijeme sam mogao kupiti mjesecnu autobusku kartu i nije mi puno ostalo:D

Sto se tice slobode bilo je vise svakako, nije bilo fb i sl

Ma sigurno da se bolje zivjelo,tad smo imali privredu.Zitoprerada,Sipad ,Kombiteks,Zeljezara,Politilenka,Energoinvest,Gorenje,Klaonica(tamo prema Ruzici)pa Zeljeznica.

Raspitajte se koliko radnika su zaposljavale ove firme.

Jeste @Gustav odlicno je to poznato, ali svi ti radnici (izuzetak su na zalost b ili mali br) su imali osnovno da prezivljavaju od svoih primanja, imali su osiguranje i to je to, tad su se i cipele na kredit  kupovale ili na cekovne haha, malo je telefon imalo osim grada itd itd

Današnje ljude vratiti u to doba većina bi pocrkala bez Facebooka ??

Bilo je i dobrih firmi ali bilo je i onih slabiji realno . 

Moj did je bio vojno lice u JNA i nije se toliko zarađivalo u plati ali je imao druge pogodnosti od kupovine stanova pa do školovanja djece odlaska na ljetovanje ili kupovina auta.

A i da u to vrijeme skoro svi su sijali ljetinu odnosno imali bašče . Uzgajali stoku piliće tuke Itd. 

Ljudi iz grada su uvijek imali nekog svog na selu kojem bi pomagali a koji  i za njih nesto uzgojio .

Upravo to @Barba svi su sijali i fasungu mejsecnu kupovali.

Tad se u firmama kao neka zimnica dijelila bilo je i mesa haha, normalno u nekoliko rata

• Like 1

Prije se gledao covjek kao covjek . Bilo je vise  medjuljudskih uvazavanja, postovanja - ljudske topline.

Ljudi se nisu po vjeri i naciji gledali i dijelili. Bilo je manje kriminala i korupcije.😯

Djeca su se svakom poklonu znala radovati - danas ako nije marka uvrcu nosom.😟

Prodje mi kroz glavu... Svi ljudi koji su izmislili ove racunare, tablete, smartphone i ostala tehnoloska cuda, bili su od onih generacija koje su se "igrale vani", bas kao i mi. Znaci li to sta? Trebamo li i mi svoju djecu tjerati vani ne bi li bila pametnija :)

Zivjela amarela, luk i strijela i kriska kruha sa pavlakom i secerom :D

• Aferim! 2

9 hours ago, Vywegh said:

Prodje mi kroz glavu... Svi ljudi koji su izmislili ove racunare, tablete, smartphone i ostala tehnoloska cuda, bili su od onih generacija koje su se "igrale vani", bas kao i mi. Znaci li to sta? Trebamo li i mi svoju djecu tjerati vani ne bi li bila pametnija :)

Zivjela amarela, luk i strijela i kriska kruha sa pavlakom i secerom :D

Jesi ti pjan? Ljudi koji su to izmislili su se zatvarali u garaze I ceprkali po 24 sata kakva amarela, vi jugonostalgicari ste na granici ludila, pa da ti je sva ta industrija ostala u bihacu imao bi savu a ne unu, imao bi hrpu radnika koje bi kad tad pojela automatizacija, kod nas yugo bio pojam hvalili se na sve strane, pogledaj sta su njemci I japanci izbacivali tad pa povuci paralelu, bez slobode govora, ograniceno djelovanje u svim sferama, kultura,politika..partijski uhljebi gori nego danas

Pa nisam bas siguran da su se kao desetogodisnjaci zatvarali u garaze i 24 sata ceprkali po strujnim kolima. Ali razumijem o cemu govoris, naravno da su, kasnije, mnogo vremena provodili u osami istrazujuci i primjenjujuci znanje, kao i svi drugi naucnici ili izumitelji.

Drugo, nisam jugonostalgicar, naprotiv. Drago mi je da su se ljudi oslobodili te tiranije i da imaju sva prava zagarantovana demokratskim principima. Jest da nas jebe ova tranzicija sad, ali proci ce i to.

I trece, da je ostala sva ona industrija u Bihacu do sada, isla bi u korak s vremenom i, pored automatizacije koja je neizbjezna danas, stvarali bi se drugi poslovi za pucanstvo jer je to uzrocno/posljedicna veza. Dobro gospodarenje stabilnom industrijom neminovno bi dovelo do rasta ekonomije u svakom pogledu, a sto je najbitnije za nas, odrazilo bi se na lokalnom nivou. 

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Prijavi se da biste "zapratili" ovo  

• Create New...