Jump to content
FORUM
Prijavi se da biste "zapratili" ovo  
Vywegh

Posao u Njemackoj

Recommended Posts

7 minutes ago, Barba said:

Ja jucer u Achenu nakon fudbala platio 4 eura pola pileta pomfrit i sok.

Ali to sve zavisi od mjesta do mjesta inace .

Tesko Barba, iduci put slikaj cjenovnik, ovako djeluje da bacas suplju.

36 minutes ago, Barba said:

Moguce u manjim mjestima tamo su i kirije (a i imobilije kad kupujes jeftinije).

To da rade i  nedeljom su ciste izmisljotine nema od tog nista kao ni od tog da rade navece do 11.

Sto se tice plate i u  Minhenu kao i svugdje drugo onaj ko ima 2000€ neto  je jako dobra plata, imate koliko hoces  koji jos uvijek za 1200 - 1500 € rade cijeli mjesec , fabrike (zene vecinom) cistacice, ugostiteljsko osoblje itd

Mnogi po baustelama lazu sami sebe sa nekim velikim primanjima, obicno dio primaju na crno za koi im na zalost nisu placena nikakve obaveze, rade po 250 i vise sati, mada po meni to nije plata vec placeni prekovremeni sati na crno, ali kada dodju da su pred pemziju tad mnoge glava boli posto normalno dolaze na minimalnu pemziju iz razloga sto su uplacivali samo minumalnu osnovu u pemzioni fond. Sa takvom pemzijom postaju socijalni slucajevi posto od munimalca se ne zivi

Dugo godina sam vani i sve sto pisem pisem iz iskustva, nemojte dozvoliti da vam neki lazu i petljaju, da vas dovode u razmisljanja koja nemaju nista sa istinom

• Like 1
  • Aferim! 1

1 hour ago, saco said:

To da rade i  nedeljom su ciste izmisljotine nema od tog nista kao ni od tog da rade navece do 11.

Sto se tice plate i u  Minhenu kao i svugdje drugo onaj ko ima 2000€ neto  je jako dobra plata, imate koliko hoces  koji jos uvijek za 1200 - 1500 € rade cijeli mjesec , fabrike (zene vecinom) cistacice, ugostiteljsko osoblje itd

Mnogi po baustelama lazu sami sebe sa nekim velikim primanjima, obicno dio primaju na crno za koi im na zalost nisu placena nikakve obaveze, rade po 250 i vise sati, mada po meni to nije plata vec placeni prekovremeni sati na crno, ali kada dodju da su pred pemziju tad mnoge glava boli posto normalno dolaze na minimalnu pemziju iz razloga sto su uplacivali samo minumalnu osnovu u pemzioni fond. Sa takvom pemzijom postaju socijalni slucajevi posto od munimalca se ne zivi

Dugo godina sam vani i sve sto pisem pisem iz iskustva, nemojte dozvoliti da vam neki lazu i petljaju, da vas dovode u razmisljanja koja nemaju nista sa istinom

Ljudi lazu nemoguce mislim nevidim smisao u tome ali to je mentalitet nasih ljudi.ja inace nikad nikog i nepitam koliko zaradju jer to smatram privatnom stvari ali pojedinci sami o tome pricaju. Tako prica meni jedna kako u u nekoj Klinici zaradjuje 3000 neto mjesecno reko jesi ti doktor kaze ne koliko dugo radis kaze 15 mjeseci .  Da se razumijemo ljudi mogu i pored prosjecne plate netto od 1500 Eura dogurati mjesecno do 2000 Eura ako se uzmu prekovremeni dani te rad nedeljom .

Ja ako moram raditi nedeljom to mi je 300% za taj dan ali to sve zavisi kako je regulisano ugovorom o radu i o kojem radnom mjestu jer med sestra nece biti ekstra placena za rad nedeljom jer joj to spada u opisu radnog mjesta.

Mislim da ljudi olako svataju mladost i dok je covjek u usponu snage ali bogami kad covjek predje 50 tu mislim da je mnogo teze i da treba misiti na penziju te je izgradjivati na sto bolji nacin te nezaliti placati doprinose.

U Nizozemskoj svaki covjek koji radi ima dvije penzije i ljudi bez dana radnog staza dobiju penziju sa 65 godina starosti AOV . Te ovi sto rade izgradjuju radnu penziju ona zavisi od godina u radu te branse. Prosjecna puna  radna penzija sa 30+godina radnog staza je vise od 2500 Eura plus 650 eura AOV koji se racuna od (15-65 ) .

Ovi sto idu u prijevremenu penziju zbog bolesti dobijaju 75% od plate . Ja imam osiguranje koje placam u slucaju prijevremene penzije tako da bi mi iznosila 100% koliko i plata nista se nebi smanjivalo .

• Like 1

U Austriji je drugacije, min da bi dobio penziju je 180 mjeseci osiguranja (15 godina), poseban zakon imaju za radnike na gradjevini.

Sto se tice medicine, moja zena je dugo u toj profesiji kao med sestra, radila je dugo god kod grada, medjutim doci do 2000€ i nije bas lako, i ako ima posebno na radni staz i sl, 

Ljudi samo da napomenem nije peMzija već penzija.

Pension (Pen-si-on)  Naknada za penzionisane državne službenike

"Sredstva u kojima se usluga pruža za plaćanje ili stanje u kojem se plaća usluga u prošlosti"; penzija u istom značenju, od latinskog pensio, gen. -onis, "plaćanje, isporuka", eigtl. "vaganje", tj. "s ravnotežom off-, Zugemessene", do lat. pendere "objesiti (naime, vage), vagati; platiti.

prije 4 sati, Barba said:

https://www.speisekarte.de/münchen/restaurant/wienerwald_restaurant2/speisekarte/1825336-menues

prije 17 sati, jokesOnYou said:

Ovi neki poznanici idu iz Bihaca u München da rade na bausteli. Na bausteli rade svakim danom (i cijeli vikend) od 7 sati ujutro pa do 11 sati navece, da bi zaradilo neku platu oko 3k-4k eura. Zale se da jedu samo one jeftine pastete i parizere i da dodje u stan samo da prespava. Kakav je i to zivot?! A da normalno radi, imao bi duplo manju platu, ali koja isto nije mala. Mislim da je 2000 eura netto postena plata, gdje god zivio, ali zbilja i zivio, a ne postajao invalid, pa sve zaradjeno potrosio kod doktora i jaukao. Ne treba biti rob nikome, ali ni novcu. 

Lažu svi do jednoga koji kažu da zarade 4000€ nema šanse tu platu ima inžinjer dugo godina poslije studija i to u bruttu!Kakav bauštelac!

Poznajem ljude koji rade u jakim firmama preko 20 godina sa njemačkom školom ,rade u 3 smjene i dobije nešto ispod 4000€ i to brutto.Netto oko 2800-2900€ zavisi od porezne klase koju ima.

Neka ti pokaže originalnu platnu listu i na kraju dole piše netto to im je plata!

Nema šanse da fizički i zakonski toliko može raditi.Pored toga imaš obavezno "Ruhezeit"

Poslije 22:00 nema buke na baušteli,nedelja je sveta,subota ako se radi vani iznimno i to do 13 ili14 časova tj. do podne.

Naši ljudi vole sebe vidjeti negdje gore visoko s platama,moraju nekako pokušati da prevare sami sebe i da bi druge imponirali.Kompleksi su to.

Većina bauštelaca radi za 12-14€ pogotovu ovi noviji iz Rumunije,Bugarske rade za po 9,50€ tj. Minimalac.Azilanti rade iako nebi smjeli zakonski  za 4-5€ na crno ako neki poslodavac riskira i misli doći do lake love,ako ga uhvati carinska policija može staviti ključ u bravu.

Ovi što rade po bolnicama su nešto bolji jer imaju noćni rad, smjene i rade nedeljom i praznicima. Kažem to je razlika nekih 200-300€ ali ima svoje negativne strane dok svi spavaju oni rade,praznicima svi imaju slobodno oni rade bar svaki drugi.Nemogu godišnji uzeti preko božića dok svi bauštelci skoro imaju ferije zbog često lošeg vremena.

• Like 1

Barba i Real, mislim da i rade na crno na bausteli, rade kod nekog Turcina, mozda ih je prijavio na minimalac eventualno, a oni rade jos dodatno. Mislim da mnogo radi na crno, narocito na bausteli se to moze iskamuflirati. 

Mislim da su jos u najboljem polozaju ipak kamiondzije? Sjedis i vozis, malo nesto servisa, ali sve ostalo. Imam prijatelja u Becu koji 3-4k EUR (netto) mjesecno zaradi. Ali problem je sto ne moze uzeti ni slobodno ni nista, jer radi "sam za sebe". Ako uzme slobodno, uzece mu neko drugi siguran posao i onda gubi klijenta za buducu suranju, te mora novog nalaziti. Vecinom vozi Bec-Graz. Prevozi kontejnere sa brodova. Do 17-18h je opet u kuci kod svoje porodice. Vikendom ne radi.

Na bausteli nema 4000€ netto niko koliki god majstor bio. To su plate za diplomce. Ali se moze zaraditi oko 2200/2300€ bez ikakvog rada na crno. Znam licno covjeka koji ima gradjevinsku firmu i ima 12 radnika i svi mu imaju tolike plate. Poenta je u honorarcu ili popularnom Neben Jobu. Svaka subota radna racuna se kao honorarac i placa se regularno preko racuna, a ono iznosi 450€ mjesecno i te se pare ne oporezuju. Ovaj im je lik dao po 1800€ netto plus tih 450 i eto ga. Lik fakat super dobro radi, dobre cijene pogadja, ljudi mu prezadovoljni. Nema da radis 8 poslova odjednom kao kod nas. Svako zna svoj posao i ako si fasader, ne zanima te sta krovopokrivaci rade iako ste u istoj smjeni na istom radilistu. Tako da ima i finih prica sa baustele i najcesce je tako, mada bude izuzetaka ali rijetko.

Eh, a sto se tice zivota opcenito, kada dvoje rade i svako od njih ima izmedju 1500 i 2000 netto onda se fakat super zivi. Naravno, mora se planirati ali su planovi sasvim dugog karaktera od onog egzistencijalnog. 

Ja bih licno svima mladjima preporucio trogodisnju skolu u Njemackoj. Poslodavca mozes sasvim regularno promijeniti bez da ti utjece na tvoje skolovanje. 3 godine iskuliras, dobijes diplomu i radis ko insan. U medjuvremenu skontas jos pun q*** popratnih stvari od mentaliteta preko sistema pa do lokalaca s kojima provodis odredjeno vrijeme.

• Like 2

Ko je jamio jamio!

Prevod iz njemačkih visokotiražnih serioznih novina "Welt" (svijet).

Za radnike su sada teža vremena

Dosadašnji bum na tržištu rada bliži se kraju. Raspoloženje među njemačkim potrošačima također je u posljednje vrijeme smanjeno, a strah od gubitka posla među radnicima već igra ulogu.
Rast posla u Nemačkoj je završen, otvaranje novih radnih mjesta stagnira. S obzirom na slabljenje ekonomije, sve više kompanija razmišlja o kratkom radu. To ugrožava podjelu tržišta rada.

Ekonomija u Nemačkoj slabi od sredine prošle godine, a sada je razvoj stigao na tržište rada. Kompanije stvaraju manje radnih mjesta, a nezaposlenost jedva pada. Čisto hlađenje je već najavljeno od početka godine; Sadašnji podaci Federalnog zavoda za zapošljavanje (BA) potvrđuju strahove prognostičara.

U skladu s tim, desezonirani broj nezaposlenih pao je jedva u junu: između maja i juna, samo 1.000 nezaposlenih pronašlo je novi posao. Ova vrijednost je još uvijek ispod već skromnih očekivanja ekonomista, koji su očekivali gubitak 3.000 radnih mjesta. Budući da je broj nezaposlenih jedva pao, stopa nezaposlenosti ostaje na 4,9 posto. U junu je ukupno 2.216 miliona ljudi registrovano kao nezaposleno u Nemačkoj.

Zapravo, zapošljavanje se jedva povećava, rekao je šef diplomatije Detlef Šele na predstavljanju brojeva. Trenutno, 45,28 miliona ljudi je plaćeno zaposleno - istorijski rekord. Da u bliskoj budućnosti neće ići mnogo više, to je i zato što kompanije stvaraju znatno manje novih radnih mjesta nego što je to bilo u prethodnim godinama tekućeg buma na tržištu rada.

Ekonomisti već neko vrijeme upozoravaju da će globalna ekonomija ove godine rasti znatno slabije nego prethodnih godina, dijelom zbog trgovinskih sporova koje je pokrenuo američki predsjednik Donald Trump. Već u januaru, menadžeri velikih korporacija na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu potrošili su moto da navedu kompanije na globalno hlađenje ekonomije
U Njemačkoj, nekoliko kompanija je najavilo restrukturiranje i smanjenje radnih mjesta u posljednjih nekoliko tjedana. Hemijska kompanija BASF, na primer, planira da u narednim mesecima skrati 3.000 radnih mesta u Nemačkoj, dok će industrijska grupa ThyssenKrupp 4000 i američki proizvođač automobila Ford smanjiti oko 5.400 radnih mesta.

Programi rezanja već su najavljeni ili planirani u mnogim bankama. Predstavnici biznisa takođe izveštavaju da se MSP takođe intenzivno pripremaju za pad poslovanja.

Posebno su pogođeni jednostavni poslovi!

Ovo ne znači nužno gubitak radnih mjesta za zaposlene; ali možda i gubitak plata: BA priprema, prema šefu agencije Detlef Scheele, već na činjenici da će kompanije u nekim posebno osjetljivim industrijama vjerovatno koristiti više kratkog radnog vremena.

U agencijama za zapošljavanje na terenu, kompanije će sve više tražiti savjet o toj temi, rekao je Scheele, "prvenstveno u saveznim državama s velikim proizvodnim industrijama, prvenstveno iz automobilske industrije, tj. Bavarske, Baden-Württemberg, dijelom oko Wolfsburg-a, kao što vidimo takve pojave “.

Na taj način će se usporavanje na tržištu rada posebno osjetiti uslijed ekonomskog usporavanja, kaže Sabine Klinger, istraživačica u Institutu za istraživanje zapošljavanja (IAB), istraživačkom institutu BA. "Za prilike na tržištu rada vidimo dihotomiju: za profesionalce, izgledi za posao i dalje su dobri, takođe zato što je stopa oslobađanja kompanija na istorijskom niskom nivou," kaže ekonomista.

Situacija je drugačija za niskokvalifikovane, međutim: "Ekonomska kriza je naročito primjetna u posebno ciklično zavisnim industrijama kao što je izvoz ili logistika, što dovodi do gubitka radnih mjesta za pomoć. Šanse za pogođene osobe da se vrate na tržište rada su često teške. "

Gledajući sve sektore širom sveta, pronalaženje posla na tržištu rada koje je u velikoj stagnaciji će biti veliki izazov za sve radnike u budućnosti. "Za one koji traže posao, situacija je postala teža", kaže Holger Schäfer, viši ekonomist Instituta za ekonomiju Njemačke u Kelnu (IW), koji finansiraju poslodavci i kompanije.

"Činjenica da je lov na posao sve teža može se vidjeti iz broja slobodnih radnih mjesta", kaže Schäfer. "Od početka godine poslodavci su u Njemačkoj otvorili oko 70.000 manje radnih mjesta nego u prethodnoj godini. To je prva kap od 2013. godine. “Ipak, Schäfer također smatra da je situacija za kvalificirane radnike i dalje ugodna.

U svakom slučaju, stručnjaci smatraju da bi sadašnji period slabosti mogao da traje nekoliko mjeseci, ali da se tržište rada dugoročno mijenja u korist zaposlenih. Za da je odgovorna demografska promjena, koja osigurava da broj ljudi u radnoj dobi u ovoj zemlji opada. Ovaj trend je usporen, ali nije zaustavljen, useljavanjem i povećanim učešćem žene i starijih radnika.

Savažno otvaranje novih radnih mjesta je u početku oslabilo, ali je ovaj ekonomski zamah samo privremen, "kaže stručnjak za IAB Klinger." Dugoročno gledano, izgledi za radnike se nastavljaju poboljšati kako se ponuda radne snage smanjuju u budućnosti. Zbog toga očekujemo da će se oporavak tržišta rada okončati tek kada nema dovoljno radnika za daljnje otvaranje novih radnih mjesta, za koje se predviđa da će do kraja naredne decenije.

• Like 1

21 hours ago, saco said:

Mozes ti raditi i subotom i nedjeljom ako te niko ne vidi, recimo ako radis unutra i nema buke i galame.

I msilim ovi sto govore da zaradjuju oko 3 - 4000 netto u Austriji ili Njemackoj mogu to samo zamisliti ako su placeni na kvadrate a ne na sate,

Imaju i oni sto rade asfalt, oni cesto znaju i nedjeljom a i kasno noci raditi. 

Mogu zamisliti da oni imaju tolika primanja, jer je posao jako tezak fizicki, na suncu si cijeli dan i prevruce je, uslovi katastrofalni i naravno uz dodatne sate i rad nocu, mogu povjerovati da dobiju tu platu.

Ali recimo to dobiju za par mjeseci, zimi stemplanje par mjeseci, kad je kisa i snijeg ne rade - na minimalcu su.

Tako da kad saberu godisnju platu ne dobiju nista puno vise od onog ko radi normalno 38,5 sati sedmicno..

On 02. 07. 2019. at 22:19, jokesOnYou said:

Barba i Real, mislim da i rade na crno na bausteli, rade kod nekog Turcina, mozda ih je prijavio na minimalac eventualno, a oni rade jos dodatno. Mislim da mnogo radi na crno, narocito na bausteli se to moze iskamuflirati. 

Mislim da su jos u najboljem polozaju ipak kamiondzije? Sjedis i vozis, malo nesto servisa, ali sve ostalo. Imam prijatelja u Becu koji 3-4k EUR (netto) mjesecno zaradi. Ali problem je sto ne moze uzeti ni slobodno ni nista, jer radi "sam za sebe". Ako uzme slobodno, uzece mu neko drugi siguran posao i onda gubi klijenta za buducu suranju, te mora novog nalaziti. Vecinom vozi Bec-Graz. Prevozi kontejnere sa brodova. Do 17-18h je opet u kuci kod svoje porodice. Vikendom ne radi.

Pa istina je da se na crno mogu zaraditi dobri novci to ne osporavam ali to je sve macak u vreci .Jer vecinom se radi o unaprijed pogodjenim dnevnicama od 50 eura za ljude bez papira znaci turiste.

Posao sofera je za mene osobno najgori posao sto postoji radije bi radio baustelu nego bio sofer . A placanja sve zavisi od firme gdje je registrirana u Bihacu ima jedna spedicija  koja radi samo u Holandiji ima bazu radi se o nasem covjeku i vecinom su nasi decki iz Bihaca zaposleni kod njega poznajem ih par jer su mi jednom prevozili neke stvari u Bihac .I pricaju mi da su trenutno najgore Bosanske i Slovenske spedicije najmanje placene a radis kao konj. Nekad se moglo zaraditi kao sofer ali danas je to tezak posao . Vozis se uglavnom autoputem gdje postoje samo benzinske i expres restorani gdje kafa kosta 3,50 Eura a o hrani da ne pricam o kojoj se skupoci radi.A jesil izasao  sa rute gazda odmah zove gdje si posao jer se sad sve prati .

• Like 1

Posto imam posla sa puno it radnika mislim da su ti iz it malo umisljeni i imaju malo skroz pogresnu sliku o poslu it na zapadu. To se postavljaju uslovi pre zaposljavanja koji uopste nisu realni. Plata je takodjer malo nerealna na pocetku i ako posla ima pravo puno i programeri i testeri su trazeni

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Prijavi se da biste "zapratili" ovo  

• Create New...