Jump to content
FORUM

Posao u Njemackoj

Vywegh

Recommended Posts

Na bausteli nema 4000€ netto niko koliki god majstor bio. To su plate za diplomce. Ali se moze zaraditi oko 2200/2300€ bez ikakvog rada na crno. Znam licno covjeka koji ima gradjevinsku firmu i ima 12 radnika i svi mu imaju tolike plate. Poenta je u honorarcu ili popularnom Neben Jobu. Svaka subota radna racuna se kao honorarac i placa se regularno preko racuna, a ono iznosi 450€ mjesecno i te se pare ne oporezuju. Ovaj im je lik dao po 1800€ netto plus tih 450 i eto ga. Lik fakat super dobro radi, dobre cijene pogadja, ljudi mu prezadovoljni. Nema da radis 8 poslova odjednom kao kod nas. Svako zna svoj posao i ako si fasader, ne zanima te sta krovopokrivaci rade iako ste u istoj smjeni na istom radilistu. Tako da ima i finih prica sa baustele i najcesce je tako, mada bude izuzetaka ali rijetko.

Eh, a sto se tice zivota opcenito, kada dvoje rade i svako od njih ima izmedju 1500 i 2000 netto onda se fakat super zivi. Naravno, mora se planirati ali su planovi sasvim dugog karaktera od onog egzistencijalnog. 

Ja bih licno svima mladjima preporucio trogodisnju skolu u Njemackoj. Poslodavca mozes sasvim regularno promijeniti bez da ti utjece na tvoje skolovanje. 3 godine iskuliras, dobijes diplomu i radis ko insan. U medjuvremenu skontas jos pun q*** popratnih stvari od mentaliteta preko sistema pa do lokalaca s kojima provodis odredjeno vrijeme.

• Like 2

21 hours ago, saco said:

To da rade i  nedeljom su ciste izmisljotine nema od tog nista kao ni od tog da rade navece do 11.

Sto se tice plate i u  Minhenu kao i svugdje drugo onaj ko ima 2000€ neto  je jako dobra plata, imate koliko hoces  koji jos uvijek za 1200 - 1500 € rade cijeli mjesec , fabrike (zene vecinom) cistacice, ugostiteljsko osoblje itd

Mnogi po baustelama lazu sami sebe sa nekim velikim primanjima, obicno dio primaju na crno za koi im na zalost nisu placena nikakve obaveze, rade po 250 i vise sati, mada po meni to nije plata vec placeni prekovremeni sati na crno, ali kada dodju da su pred pemziju tad mnoge glava boli posto normalno dolaze na minimalnu pemziju iz razloga sto su uplacivali samo minumalnu osnovu u pemzioni fond. Sa takvom pemzijom postaju socijalni slucajevi posto od munimalca se ne zivi

Dugo godina sam vani i sve sto pisem pisem iz iskustva, nemojte dozvoliti da vam neki lazu i petljaju, da vas dovode u razmisljanja koja nemaju nista sa istinom

Mozes ti raditi i subotom i nedjeljom ako te niko ne vidi, recimo ako radis unutra i nema buke i galame.

I msilim ovi sto govore da zaradjuju oko 3 - 4000 netto u Austriji ili Njemackoj mogu to samo zamisliti ako su placeni na kvadrate a ne na sate,

Imaju i oni sto rade asfalt, oni cesto znaju i nedjeljom a i kasno noci raditi. 

Mogu zamisliti da oni imaju tolika primanja, jer je posao jako tezak fizicki, na suncu si cijeli dan i prevruce je, uslovi katastrofalni i naravno uz dodatne sate i rad nocu, mogu povjerovati da dobiju tu platu.

Ali recimo to dobiju za par mjeseci, zimi stemplanje par mjeseci, kad je kisa i snijeg ne rade - na minimalcu su.

Tako da kad saberu godisnju platu ne dobiju nista puno vise od onog ko radi normalno 38,5 sati sedmicno..

• Dislike 1

On 02. 07. 2019. at 22:19, jokesOnYou said:

Barba i Real, mislim da i rade na crno na bausteli, rade kod nekog Turcina, mozda ih je prijavio na minimalac eventualno, a oni rade jos dodatno. Mislim da mnogo radi na crno, narocito na bausteli se to moze iskamuflirati. 

Mislim da su jos u najboljem polozaju ipak kamiondzije? Sjedis i vozis, malo nesto servisa, ali sve ostalo. Imam prijatelja u Becu koji 3-4k EUR (netto) mjesecno zaradi. Ali problem je sto ne moze uzeti ni slobodno ni nista, jer radi "sam za sebe". Ako uzme slobodno, uzece mu neko drugi siguran posao i onda gubi klijenta za buducu suranju, te mora novog nalaziti. Vecinom vozi Bec-Graz. Prevozi kontejnere sa brodova. Do 17-18h je opet u kuci kod svoje porodice. Vikendom ne radi.

Pa istina je da se na crno mogu zaraditi dobri novci to ne osporavam ali to je sve macak u vreci .Jer vecinom se radi o unaprijed pogodjenim dnevnicama od 50 eura za ljude bez papira znaci turiste.

Posao sofera je za mene osobno najgori posao sto postoji radije bi radio baustelu nego bio sofer . A placanja sve zavisi od firme gdje je registrirana u Bihacu ima jedna spedicija  koja radi samo u Holandiji ima bazu radi se o nasem covjeku i vecinom su nasi decki iz Bihaca zaposleni kod njega poznajem ih par jer su mi jednom prevozili neke stvari u Bihac .I pricaju mi da su trenutno najgore Bosanske i Slovenske spedicije najmanje placene a radis kao konj. Nekad se moglo zaraditi kao sofer ali danas je to tezak posao . Vozis se uglavnom autoputem gdje postoje samo benzinske i expres restorani gdje kafa kosta 3,50 Eura a o hrani da ne pricam o kojoj se skupoci radi.A jesil izasao  sa rute gazda odmah zove gdje si posao jer se sad sve prati .

• Like 1

Posto imam posla sa puno it radnika mislim da su ti iz it malo umisljeni i imaju malo skroz pogresnu sliku o poslu it na zapadu. To se postavljaju uslovi pre zaposljavanja koji uopste nisu realni. Plata je takodjer malo nerealna na pocetku i ako posla ima pravo puno i programeri i testeri su trazeni

• Dislike 1

• 1 month later...
On 04. 11. 2018. at 12:41, Sto said:

Zanimljiva tema, evo moje DE-price:

Moje iskustvo u Njemackoj, napominjem da je ovo moje iskustvo, moji dozivljaji i moji zakljuci, sto znaci da ne moraju biti tacni, vec prestavljaju moj pogled na cijeli prosec dolazenja u DE, nalazak posla i sl.....

Zadnjih par godina sam u DE, na pocetku je normalno kao i u svakoj novoj sredini tesko, ne zna se jezik, svi poznanici i prijatelji su daleko, prava i obaveze tj. cijeli  sistem je nepoznat i sl.

Iako sam u BiH stekao visoko obrazovanje, ovdje to nije nikoga interesovalo, bez poznavanja jezika je covijek kao bez skole. Prvih par godina je bilo tesko, teska fizikala, ali prednost je da je svaki cent bio isplacen (nisam radio kod ,,nasih,,). Poslije par godina se desilo cudo i dobio sam posao u struci u kojoj sam studirao (Dobio sam posao koji nikada nisam mogao pomisliti da bih mogao dobiti), u Bosni ne bih mogao da dobijem ovaj posao niti za 1000 godina (jer  nisam bio clan vladajucih politickih stranki).

Posao:

Preporuka za posao; Direktno nazvati u Firmu, sa molbama za posao nisam imao nesto pretjerano dobro iskustvo. Ako se ne poznaje jezik, a zavrsili ste visoku skolu, ne navodite u molbi za posao da imate Studij i sl. jer je onda nemoguce dobiti posao koji se moze raditi bez jezika (na pocetku vam treba bilo kakav posao). Ako imate nekoga u DE svakako probajte preko doticne osobe da dobijete vise informacija o poslu, za pocetak vam treba stan i sta vec ne. Prednost je da su nasi ljudi vrijedni i kad nesto hoce mogu to da i uspiju, samo mora se imati jasan cilj, za sta se radi i ne gledati nazad...

Financije:

Poznajem parove koji su dobro situirani i oni koji su manje dobro situirani, sve zavisi kako ko ima nafake/srece, i naravno koji posao rade te kako zive. 

Obecao sam si da cu pokusati da ne zivim kao nasi ljudi koji su dolazili 70-ih godina u De te su samo konzerve jeli i sve ulagali u BiH. Mi idemo na godisnji 2-3 x u godini, tj. na ,,hodanje,, se po godini izdvoji oko 4000 - 5000 € (napominjem da supruga i ja radimo i da imamo malo iznad prosjecne poslove). Naravno da ima parova/pojedinaca koji vise ali i onih koji i manje zarade pa tako i vise ili manje izdvajaju za putovanja ili neke druge stvari.

Sto se tice finansija De i Bih ne moze covijek uopste porediti, samo je problem sto dok je covijek u Bih 500 € je puno  para, a poslije par godina, kad se prilagodi zivotu u De 500 € vise i nije toliko puno para. Ili je covijek proklet ili...

Sigurnost kao konzument:

Sta mi se posebno svidja u De je da svaki covijek kao konzument zasticen. Prilikom kupovine bilo kojeg El. Aparata automatski je 2 godine garancije. Sjecam se da sam u Bihacu jedne prilike, prije x godina kupio patike i bile su ok dok nisam dosao kuci, a onda je sasvim slucajno dno od patika se odlijepilo...ukratko ,,ujo vuk magare,,...

Zakljucak:

Moje misljenje je da bi svi koji dobiju mogucnost da dodju u De to trebali iskoristiti i osigurati svojoj djeci i sebi bolji zivot. Vi cete se svakako napatiti ali vasa djeca ce vam biti neizmjerno zahvalna. 

Ja, kao jedinka mogu u Bihac i Bih jos samo kao turista da dodjem, niti jednu KM necu da tu ulozim. Nije kriva drzava da se razumijemo, ja Bihac kao grad volim, svoje komsije i kucu ali vladajuce struktura i politika je unistila Bih. Ja sam x puta u skoli bio gladan (nisam imao 1KM za sendvic), x puta po zimi sam znao otici u skolu u poderanim cipelama, septembar mi je bio najtezi mjesec u godini jer se moralo pripremiti za skolu, za zimu a moj otac je kao i velika vecina ratnih boraca radio kod privatnika koji....znate dalje....A sad poslije samo par godina u De ne mogu da se odlucim da li da kupim Mercedes S Klasu, ili Audi A8 (ne preporucujem kupovinu skupih automobila prije sticanja odredjenog kapitala i poslova sa neogranicnim radnim ugovorima, nemojte da radite samo za auta). Napominjem da posjedovanje odredjenog automobila ne odrazava kvalitetu zivota, zivite zivot ali ako si mozete odredjeni automobil priustiti i  imate zelju zasto da ne....

Lijep pozdrav iz DE

Pa osim da  bas nisu svi jeli iz konzerve,dobro ste opisali sve.Ja  sam:25 god Svicarske,12 god .Spanije i 5 Njemacke sve to prozivio.Sve  ima svoje cari,Bihac isto.

• 1 year later...

Dragi svi,

da li među vma ima neko ko je posao u zemljama EU našao preko agencije za posredovnje za zapošljavanje u inostranstvu? Organizacija u kojoj radim (link ispod) radi mini istraživanje o iskustvima radnika koji su posao našli preko agencija i bilo bi nam drago da čujemo o tome iz prve ruke.

U pitanju je kratak neformalni razgovor, koji bi naravno bio anoniman (u istraživanju bismo eventualno naveli podatke o profesiji, uzrastu i vrsti ugovora). Razgovor možemo da radimo preko fb, vibera i skajpa, porukama ili putem call-a. CIlj istraživanja je da formuliše preporuke za unapređenje uslova rada naših radnika u inostranstvu. Više o našoj organizaciji: https://www.facebook.com/zajednicko

Ukoliko ste raspoloženi da porazgovaramo, pišite na [email protected]

Srdačno, Aleksandra

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...