Jump to content
FORUM

Spomenik braniocima/oslobodiocima Grada Bihaća

Recommended Posts

Unija gradova turskog svijeta donirala sredstva za izgradnju spomenika braniocima/oslobodiocima Grada Bihaća

Na danas održanoj sjednici Upravnog odbora Unije gradova turskog svijeta(TDBB) u Istanbulu, bihaćki gradonačelnik Šuhret Fazlić potpisao je sa Fahri Solakom, generalnim sekretarom TDBB, protokol o saradnji TDBB i Grada Bihaća u projektu izgradnje spomenika braniocima/oslobodiocima Bihaća u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992-1995. godine.

Radi se umjetničko-arhitektonskom rješenju koje je krajem prošle godine između jedanaest radova prijavljenih na konkurs koji je raspisao Grad Bihać izabrano kao najbolje. Spomen obilježje braniocima-oslobodiocima grada Bihaća predstavljati će mjesto susreta i kontemplacije koje svojom snažnom simboličnom porukom evocira na sve obranioce i oslobodioce grada Bihaća. Oblik kruga koji dominira tim autorskim rješenjem simbolizira obruč koji je branio grad Bihać, a njegov pali dio sa posvetom braniocima-oslobodiocima simbolizira sve koji su dali svoje živote za odbranu Grada Bihaća i zamišljen je kao mjesto odavanja počasti ali i socijalne interakcije.

Protokolom je definisano da će Grad Bihać za izgradnju spomenika braniocima/oslobodiocima od strane TDBB dobiti donaciju u iznosu od 35.000 eura, čime se ističe spremnost ove organizacije da podrškom projektima u gradu Bihaću potvrdi odlučnost svih gradova članica Unije da podrže sve projekte od značaja za lokalnu zajednicu kao što je Bihać.

“Protokol je prvi korak ka realizaciji izgradnje spomenika braniocima/oslobodiocima na platou ispred Kulturnog centra i u ime svih građana i svih branioca koji su dali živote i dijelove tijela za slobodan Bihać i državu BiH, zahvaljujem Uniji gradova turskog svijeta na podršci i donaciji” - kazao je gradonačelnik Fazlić.

5a37eade11a15rtvusk32439081.jpg.bfb3ccdfe5adf51e09d222797ffa6431.jpgalem-korkut-bihac-pobjednik.jpg.b1d54cfb0752c817e282a11f12ffcc3b.jpg

Meni lično se ne sviđa, taj kipar iz Hrvatske koji je pobijedio na konkursu po meni nije najbolji izbor, ne znam čime se komisija za izbor vodila, naš simbol je Pegaz , zar ga nisu već mogli u taj obruč postaviti ??

Vaše mišljenje o ovom spomeniku ???

• Like 2

Treba da bude pegaz 25 m x 25 m u centru grada !

Ovo sto je prezentirano je nelogično i nema ideološku poveznicu sa našom borbom za slobodu i odbranu !

Samo da ne bude kao onaj spomenik u Sarajevu poginuloj djeci koji doslovno liči na falus !

3 minutes ago, Vywegh said:

Ja mislim da je ovaj spomenik sasvim ok i da nosi u sebi tu poruku, artisticku, kakva i treba da bude.

I bitno je da je neutralan, s obzirom da je namjenjen svim braniocima grada, a sumnjam da bi se svi oko Pegaza slozili.

Ako mi moramo i u Bihaću u srcu krajine gledati šta će drugi reći u vezi spomenika borcima V korpusa onda ga i netrebaju praviti !

Oni a znam na koje misliš samo nek ima veze sa V korpusom ga i onako neće  voljeti da je tinki vinki preslikan !

• Like 1
  • Aferim! 1
3 hours ago, Vywegh said:

Ja mislim da je ovaj spomenik sasvim ok i da nosi u sebi tu poruku, artisticku, kakva i treba da bude.

I bitno je da je neutralan, s obzirom da je namjenjen svim braniocima grada, a sumnjam da bi se svi oko Pegaza slozili.

??? Zašto neutralan bi trebao da bude ? Riječ je o braniocima grada 92-95 a ne 45

Ja bi još samo jedno dodao sve dok mi Bošnjaci prvo budemo gledali šta drugima paše i da li će se naljutiti uvrijediti mislim na bosanske Srbe i bosanske Hrvate od nas nema ništa dosta smo mi bili merhametli i imali jedini obraz u ovoj napaćenoj zemlji od pamtivijeka !

A oni mogu graditi spomenike i rehabilitirati i ratne zločince fašiste iz II sv. rata poput Draže , Pavelića i ostalih u Hercegovi svaka ulica ima ploču ili spomenik nekog ustaše a u RS nekog četnika !

Dosta je bilo dosta smo se mi i u Jugoslaviji morali rađati i živjeti u ulicama , ići u škole bolnice vrtiće koji nose isključivo Srpska ili Hrvatska imena !

• Like 1
On 24. 10. 2018. at 15:01, dobri duh said:

Unija gradova turskog svijeta donirala sredstva za izgradnju spomenika braniocima/oslobodiocima Grada Bihaća

Na danas održanoj sjednici Upravnog odbora Unije gradova turskog svijeta(TDBB) u Istanbulu, bihaćki gradonačelnik Šuhret Fazlić potpisao je sa Fahri Solakom, generalnim sekretarom TDBB, protokol o saradnji TDBB i Grada Bihaća u projektu izgradnje spomenika braniocima/oslobodiocima Bihaća u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992-1995. godine.

Radi se umjetničko-arhitektonskom rješenju koje je krajem prošle godine između jedanaest radova prijavljenih na konkurs koji je raspisao Grad Bihać izabrano kao najbolje. Spomen obilježje braniocima-oslobodiocima grada Bihaća predstavljati će mjesto susreta i kontemplacije koje svojom snažnom simboličnom porukom evocira na sve obranioce i oslobodioce grada Bihaća. Oblik kruga koji dominira tim autorskim rješenjem simbolizira obruč koji je branio grad Bihać, a njegov pali dio sa posvetom braniocima-oslobodiocima simbolizira sve koji su dali svoje živote za odbranu Grada Bihaća i zamišljen je kao mjesto odavanja počasti ali i socijalne interakcije.

Protokolom je definisano da će Grad Bihać za izgradnju spomenika braniocima/oslobodiocima od strane TDBB dobiti donaciju u iznosu od 35.000 eura, čime se ističe spremnost ove organizacije da podrškom projektima u gradu Bihaću potvrdi odlučnost svih gradova članica Unije da podrže sve projekte od značaja za lokalnu zajednicu kao što je Bihać.

“Protokol je prvi korak ka realizaciji izgradnje spomenika braniocima/oslobodiocima na platou ispred Kulturnog centra i u ime svih građana i svih branioca koji su dali živote i dijelove tijela za slobodan Bihać i državu BiH, zahvaljujem Uniji gradova turskog svijeta na podršci i donaciji” - kazao je gradonačelnik Fazlić.

5a37eade11a15rtvusk32439081.jpg.bfb3ccdfe5adf51e09d222797ffa6431.jpgalem-korkut-bihac-pobjednik.jpg.b1d54cfb0752c817e282a11f12ffcc3b.jpg

Meni lično se ne sviđa, taj kipar iz Hrvatske koji je pobijedio na konkursu po meni nije najbolji izbor, ne znam čime se komisija za izbor vodila, naš simbol je Pegaz , zar ga nisu već mogli u taj obruč postaviti ??

Spomenik je katastrofa. Dovoljno je reći da je autor promašio skroz i da će dio koji prestavlja pale borce za ovaj grad ustvari služiti da bi se na njemu sjedilo. Tako da će po simbolu koji predstavlja naše poginule borace ubuduće sjediti ljudi sa svojim guzicama. Jako ružna poruka za sve porodice kojima je neko poginuo za ovaj grad. 

Nadati se da će uključiti mozak dok nije počela gradnja istog i napraviti izmjenu.

• 3 months later...
Bihaćki kuloari - FB stranica

IGRARIJE OKO SPOMENIKA V KORPUSU - ŠUHRETU NE VALJA DR ČAUŠEVIĆ ALI MU JE DOBAR ZLATKO DIZDAREVIĆ IDEJNI TVORAC AMBLEMA APZBIH.

pp.PNG.a48cc128d64852b07320687015242eb3.PNG

U nedostatku ideje i želje za ozbiljnim radom, gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić se odlučio da radi spomen obilježje V Korpusu, ideja mu je bila da se postavi statua Pegaz, ideja i nije loša neka se radi pa bilo šta, manje će se ići po pamet u Cazin ali nije ni to, nego je ideja nastala 2008.godine, i pokretač ove ideje je bio doktor umjetnosti MehoČaušević koji je akademski stupanj doktorata stekao na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu kao prvi u RH u polju likovne umijetnosti, grana slikarstvo, cijeli projekt je bio planiran da bude besplatan kao poklon bivšim pripadnicima V korpusa, jer je gospodin Čaušević i sam bio pripadnik V Korpusa, cijelo vrijeme rata i to u naj elitnijim jedinicama. Ali Šuhret Fazlić odbija Čauševića, doktora umijetnosti i ne pomaže ni to što je bio borac jer Šuhretu se nije dopao. Ko može? Može cazinski prijatelj, za velike novce. I ko je taj što mu radi statu Pegaza? To je Zlatko Dizdarević – Buco, učesnik i prve i druge Autonomije, idejni tvorac svih amblema pripadnika tzv. NO APZB, intimus zloglasnog Kobca, kojeg je u često ugošćavao u svojoj kući, i na to sve kako bi se dao puni doprinos uništenju muslimanskog naroda Krajine i RBiH gospođa Dizdarević je kao aktivna članica kola srpskih sestara obilazila SAO Krajinu, darivala krv srpskim dobrovoljcima i još štošta. Ako je i od tebe oficiru pri Komandi V Korpusa iz Odjeljenja za moral i propagandu dosta je!!!

Gradsko vijeće Bihaća još 30.10.2018. godine usvojilo je Zaključak o prihvatanju nacrta Odluke o podizanju spomen-obilježja Petom korpusu Armije Republike Bosne i Hercegovine.

Tačkom III navedenog zaključka formirano je radno tijelo Gradskog vijeća koje će održati završnu javnu raspravu 30. januara s početkom u 13 sati u Centru za pružanje usluga građanima (salon za vjenčanja), saopćeno je iz Grada Bihaća.

Borci 5.Korpusa posebno oni poginuli i teško ranjeni te oni sa psihičkim posljedicama te porodice poginuli boraca mnogo šta nisu zaslužili ali ipak se svašta dešava da se ti isti omalovažavaju i diskriminiraju svaki dan i na sve načine zadnjih 25.godina 

Više nigdje u javnim ustanovama nemožeš reći da si iz boračke populacije nigdje nema prednosti ni u čemu .

Gledam ljetos našeg Hajru obradova se što me vidi kaže da par dana nije pošteno jeo ali da to nije toliko bitno koliko su mu potrebni lijekovi za koje nema novca . Tako mi je bilo nešto teško pomoglo sam mu koliko sam mogao . I onda sam taj dan dugo razmišljao moj otac je poginuo kao borac od prvog dana isto tako i moj brat koji je jedva bio punoljetan , stric dajdža i mogao bi nabrajati do sutra mati mi je na kraju od silne tuge veoma mlada umrla ostali smo ja i mladi brat sreća da smo imali tetku koja nas je izvela na pravi put da budemo pošteni ljudi , od institucija te silnih boračkih udruženja nikad niko nije pitao šta je sa tom djecom , zadnji godina sam bio u izgradnji neki objekata i pitao sam za neke olakšice i oslobađanje taksi i tamo radi osoba koja me pozna i ona meni kaže da kako me nije sramota to tražiti a tako dobro živiš , jedva sam se suzdržao da tu osobu doslovno ne udarim zbog bezobrazluka . Opet da se vratim na Hajru koji loše živi zbog bolesti i sveg ostalog a najviše zbog nemara institucija jer su ti ljudi prepušteni sami sebi ja se pitam kako njih nije sramota da tom čovjeku i ostalih hiljade Hajri ne pomognu.

Na kraju danas je situacija takva da i zločinačka vojska izdajnika F A imaju veća prava od boraca 5 korpusa a ovo sa spomenikom je još jedan od dokaza .

Sramota ! 

Mi se Bošnjaci nemamo šta čuditi Srbima i Hrvatima mi najviše ubijamo sami sebe jer nam ništa nije sveto , po prvi put u historiji bosanski vojnik se borio za sebe i svoj interes svoje porodice države vjere naroda u svojstvu pripadnika ARBiH , a naši političari institucije ubijaju i omalovažavaju istu tu najsvetiju činjenicu.

• Like 1

Grad bihać

U Centru za pružanje usluga građanima-Salon za vjenčanje danas je održana javna rasprava o nacrtu Odluke o podizanju spomen obilježja Petom korpusu Armije Republike Bosne i Hercegovine. Javna rasprava rezultat je usvojenog Zaključka GV Bihać kojim je formirano radno tijelo Gradskog vijeća zaduženo završnu javnu raspravu.

Na početku javne rasprave prisutnima se obratio bihaćki gradonačelnik Šuhret Fazlić koji je kazao da se razlozi za donošenje predložene Odluke nalaze isključivo u želji i potrebi Grada Bihaća da se na jedan primjeren i adekvatan način oduži Petom korpusu Armije RBiH na nesebičnom i nadljudskom otporu prema nametnutoj agresiji na Grad Bihać i državu Bosnu i Hercegovinu.

„Ova priča pokrenula se još 2008. godine i od tad do danas nije bilo konkretnih aktivnosti oko izgradnje spomenika „Sili nebeskoj“ i ja sam kao gradonačelnik iskoristio momenat i trenutak u kojem se nalazimo da ovu priču aktualiziramo i da konačno donesemo odluku o gradnji spomenika. Cilj ove javne rasprave nije dokazivanje ratne prošlosti autora koji je prošao još 2008. godine na konkursu, već da donesemo odluku da li treba spomenik 5. korpusu sa postojećim prijedlogom, da li treba spomenik 5. korpusu na novim idejnim rješenjem ili nam nikako ne treba spomenik. Uvjeren sam da svi istinski želimo spomenik 5. korpusu Armije R BiH i kakav bude sud javnosti i ove javne rasprave u tom pravcu ću i ja kao gradonačelnik dalje djelovati“ – kazao je Šuhret Fazlić, gradonačelnik Bihaća.

Fotografija korisnika/ce GRAD BIHAÄ.

Fotografija korisnika/ce GRAD BIHAÄ.

• 1 year later...
On 24. 10. 2018. at 15:01, dobri duh said:

Meni je spomenik ,,super" . Nije mi super to što se GRAD nije potrudio pa SAM isfinancirao realizaciju projekta. Valjda su branioci grada to zaslužili. Autora spomenika ne poznam pa ne mogu reći da li mi se sviđa ili ne. 😏

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...