Jump to content
FORUM

Recommended Posts

Dosta stvari upucuje da bi moglo biti rata. Meni licno izgleda skoro sigurna stvar.

Rekoh da otvorim ovu temu.. i da vidim komentare.. pa da se za par mjeseci mozemo pozvati na razmisljanje.

Video / "Avaz" na Jahorini uoči vježbe MUP-a RS: Oklopna vozila na planini

Podsjeca me na pripreme pravoslavaca 92-ge oko Banja Luke i Prijedora.. znamo sta je bilo poslije..

Nažalost i mene podsjeća na dane pred sam pocetak rata 92-ge...i tad se govorilo da ga neće biti. Ja neću reći da ga neće biti nego sa se nadam da ga neće biti. Neko kaže i to da je srećom malo budala na obje strane koje bi ratovale ali i ta mala skupina može natjerati i sve ostale. Nadam se da do toga nikad doći neće..

• Like 2

Nevjerovatno kako je narod flegma.. pet onih specijalaca bi zuzelo Bihac.. ne mozes vjerovati.  Bosnjacima se ne ratuje ..a srbi nisu puno osjetili rat i ponovo su spremni.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/220661/hamdija_abdic_tigar_o_mogucem_novom_ratu_bih_bi_branilo_99_9_posto_ljudi_koji_su_to_uradili_i_za_vrijeme_agresije_a_krajina_je_spremna.html

• Like 1

Koliko ima istine ali vratit cu se na 90-te jer ni tad nismo vjerovali ili nismo htjeli vjerovati:

Titova unuka Svetlana Broz: U RS se dijeli oružje građanima kao 1991

Svetlana Broz, direktorica NVO Gariwo, izjavila je za “Monitor” da se u RS dijeli oružje građanima kao 1991. godine i da su ideje Velike Srbije i Velike Hrvatske, bazirane na teritorijalnim pretenzijama prema BiH, življe nego ikada ranije.
haos.jpg?w=1170&ssl=1haos.jpg?w=1170&ssl=1haos.jpg?w=1170&ssl=1haos.jpg?w=1170&ssl=1
– Evropa i svijet gledali su na krvavi raspad Jugoslavije bez komentara, osim svijetlih likova poput Alexandra Langera, pisca i člana Parlamenta Evrope koji se ubio u znak protesta protiv beskrupuloznog ćutanja Evrope i njenih institucija. Pitanje je samo hoće li ponovo ćutati – kaže ona.
haos.jpg?w=1170&ssl=1haos.jpg?w=1170&ssl=1haos.jpg?w=1170&ssl=1haos.jpg?w=1170&ssl=1
Na pitanje kako joj izgleda zapadni Balkan Svetlana Broz govori da se ne čudi trenutnoj situaciji.
– Izgleda mi, kao i više od posljednje tri decenije, kao bure baruta – što uopšte ne čudi. Zamislite Njemačku da su njoj poslije Drugog svjetskog rata saveznici ostavili na vlasti nacional-socijalističku partiju i sve Hitlerove saradnike. Ta partija je i danas zakonom zabranjena, a 23 od 24 u Nirnbergu suđena ratna zločinca osuđena su na smrt. Ovdje se dogodilo upravo suprotno: nakon ratova od 1995. do 1999. sve nacionalne partije koje su organizovale ratove i vodile ih, ostale su na vlasti do danas. A suđenja za ratne zločine u ICTY trajala su gotovo 30 godina. Sve u ime ljudskih prava okrivljenih, koji su ubili više od 100.000 građana i raselili samo u BiH 2,5 miliona. Ideolozi tih zločina u najvećem broju i danas vladaju prostorima zapadnog Balkana, kao članovi najjače mafije organizovanog kriminala u Evropi, birani od strane preplašenih građana, s blagoslovom iste te EU – rekla je, između ostalog, Svetlana Broz za “Monitor”.

Ma kakav rat drukcije je bilo 90'tih a danas je sasvim druga situacija i na unutrasnjem i na vanjskom planu i politici. 

A najzad ko bi ratovao ?Sigurno se ne bi vracala omladina sto je napustila nasu zemlju iz svih djelova .

Pustite vi price i predizborni marketing ratnih profitera i tajkuna ko sto Hamdo Tigric i njemu slicni sto  pricaju njemu je rat bio brat obogatio se opljackao oduzimao i u ratu i poslije rata na sta je god ruku stavio ukrao je milom ili silom lako je tako biti patriota i bucati se u prsa kao veliki Bosnjak i bacati price Krajina i Krajisnicu su spremni . Ja bi ga samo pitao na sta su spremni da ih ti i slicni tebi obet pljackaju maltretiraju reketiraju za ovakve huskacke izjave bi trebao svako odgovarati .

Pa kriminalna hobotnica SDA bi bila spremna i da izazove rat samo da bi opstali na vlasti a njihov koalicioni partner Dodick i SNSD sve zajedno rade u dogovoru samo da bi prekrili razne afere i u FBiH i u genocidnoj tvorevini bolje da narod prica o ratu nego da se fokusira na udruzeni kriminalni poduhvat premijera federacije Fadila Novalica Sabije Izmetbegovic i ostalih SDOVACA ili svjesna uporaba i ubijanje industrijskim kiseonikom u genocidnoj tvorevini covid bolnice satorskog oblika od nekoliko miliona i itd.

Ali nas narod u BiH je uslijed decenijskog planskog osiromasivanja i mentalnog i finansijskog doveden do stadija da je sretan ako dobije 50 maraka za glas odredjenoj stranci. 

• Dislike 1

Narod koji je prosao kroz ne tako davni genocid, konc logore, gradove pod visegodnjim opsadama i teroru nebi sebi smio dozvoliti da se NADA da eto nece se ponoviti. Ogromna greska je napravljena sto od provog dana nismo imali jednu instituciju za sprecavanje genocida i uvijek spreman plan.

Pricalo se za tucu treba dvoje .. dok su bh dani u milimetar tacno opisali plan opsade Sarajeva. U Bihacu je Alenov disko radio u 16.. dok je Bosanska Krupa padala.

Dok mi spekuliramo.. srbi se naoruzavaju.. a i hrvati znaju sta hoce. Ne znam dali je Bakir tu vec podjelio.. i to je opcija. Rat itekako moze biti, nadam se da nece ali sam 80% siguran da hoce. Srbi ce proglasiti otcjepljenje samo je pitanje kad. Nece odustati, srbi su to! Sukobi o koji dodik prica su vezane za podrucije Brckog.. i tu ce oni vojno uletjeti po proglasenju otcjpljenja. Postoje jos brojna mjesta u Bih gdje je rs iscjepkan teritorijom Federacije.. a to je prepreka za nikad ugrozeniji i jadniji srpski narod.. Tako to ide od dana kad je Raskovic izrekao krilaticu u Pritoci 'Una ne moze da dijeli srpski narod'. srbi vode vjerski osvajacki rat i nevjerovatno su se prosirili zadnjih 150godina. Uvjek se crtaju nove mape.. kako sam Vucic rece 'Ovi moji cim nisu gladni hoce da ratuju'.

Ono sto ja znam je da srbijanski specijalci vec redovono dolaze u BL. Smart kamere se u odavno postavljene na granici sa Federacijom.. pogotovo oko Sarajeva. Na brojnim mjestima oko Sarajeva godinama ne mozes proci da ne vidis policiju.. a sad i zaustavljaju.. to je tako lopov misli da je cijeli svjet lopov.

Ovo sto su napravili u CG i Afganistan ih je ohrabrio. Zasad je cilj sjever kosova, cijela Crna Gora i rs. Rs ovakav kakav jest je neodrziv i sta ide poslije.. 

Telekomunikacijiski smo vec okupirani. Vidim NOVA tv i ostali koriste infrastruktru mtela.. a stavaraju se fantomske kompanije jer kad se rs otcjepi mtel nece moci operirati u Federaciji .. ali su zato itekako spremni.

Uporedo se radi na tome da Bosnjaci nespremni docekaju rat. Kao opozicija u rs se ne slaze, vucic bla bla, lukac.. meni stvarno jedna posprdna komedija.. i nagledao sam se tih jeftinih cetnickih lazi.. Pa ide ono 'ko ce ratovati', 'nece evropa dozvoliti', 'nova administracija .. Biden'..  jebiga odlucilo se izgleda biti Bambi opet.

Pratim dešavanja sva i nisam baš nešto optimističan. Jedino sto znam jeste da ću u slučaju rata prodati svoje auto, comp, telefon i ona dva para felgi sto imam, kupiti metaka i oružja koliko budem mogao, doći kući, javiti se u svoju jedinicu (vojna policija inače) i staviti svoj život na raspolaganje. 

Ne šalim se uopće, Bog mi je svjedok. 

• Like 1
  • Sad 1

On 31. 10. 2021. at 20:07, Vywegh said:

Pratim dešavanja sva i nisam baš nešto optimističan. Jedino sto znam jeste da ću u slučaju rata prodati svoje auto, comp, telefon i ona dva para felgi sto imam, kupiti metaka i oružja koliko budem mogao, doći kući, javiti se u svoju jedinicu (vojna policija inače) i staviti svoj život na raspolaganje. 

Ne šalim se uopće, Bog mi je svjedok. 

Sretno ti bilo junace . 

p.s koliko su felge ?

42 minutes ago, Alen11 said:

Bice bogam rata, imas li ssd za prodati?

Nemam. Ova tri para čuvam za sebe (dva seta su u garaži, a trećina autu , naravno). Iskupljao sam ih skoro dvije godine, pa ove jedne brusio, pjeskario, lakirao u antracit... 18ke su sve

Edited by Vywegh

Glup smo narod i skupo to platimo..

Pogledaj kako su samo hrvati prevrtljivo igrali.. mijenjali su strane mali milion puta. Vezali zastave sa nama, pa noz u ledja i savez sa Karadzicem, pa onda nazad u Vasingtonski sporazum, federaciju, pa onda opet nazad stazama karadjordjeva.. 

Ova pamet 90-ti.. ostati u krnjoj jugoslaviji nakon sporazuma i garancija.. napraviti deal protjerati hrvate iz Hercegovine i podjeliti te teritorije sa srbima. Da napomenem da je Aliji bilo ponudjeno da bude predsjednik krnje jugoslavije, on je to odbio i onda je nastalo Karadjordjevo. Nikad niko ovo nije analizirao kako treba.. nego se ubismo od gradjanske utopije od koje nema nista. Nazalost.  Ovo je prakticno razmisljanje .. razmisljanje naroda koji gledaju svoj interes i mijenjaju strane kako ide. Koliko su samo srbi puta promjenili strane u 2 svjetoskom ratu. Mi se drazimo utopija.. a svjet se okrenuo za 800% u zadnjih 20 godina.

Nama rat nije u interesu.. i bolje bi bilo da Bakir razgovara sa Vucicem i Moskovom i trazi rjesenje. EU i Amerika su nas pustitli niz vodu.. evo jasno se ocitovalo u UN. Bolje da sami trgujemo svojim nego da oni trguju sa nama...

Frižider sam sakrio, kalašnjikov iskop'o, neka balkanske ratne igre počnu... al sad bez zeze. Migrantska kriza kao tema na području balkana više ne postoji, pandemija korone se također zaboravila. Sad se laje po internetu i prijeti...strašne komentare čitam i žao mi što moje dijete odrasta na ovim prostorima. Srbi prijete otcjepljenjem optužujući bosansku stranu da prijete ratom. Već viđen scenario 92-ge. Zapad je na vijeću sigurnosti "ućero ga" i Rusima i Srbima a posebno Dodiku koji još nisu niti svijesni što se zapravo dogodilo a dogodilo se da i EUFOR i Schmidt zapravo ostaju. Obraćanje Schmidta čitanjem izvještaja je spriječeno ruskim i kineskim vetom ali to nije niti važno jer su svi ionako dobili izvještaj i upućeni su a Alkalaj ga ionako skoro u cijelosti pročita umjesto Schmidta. Moje viđenje situacije, nakon upozorenja EU ali i kompletnog Zapada je da će Dodik i postojeća garnitura iz RS biti uklonjena  intervencijom EUFOR-a a na zahtjev Schmidta i to vrlo skoro . Iskreno, strahujem od rata a nadam se najboljem

• Like 1

19 hours ago, Zijo_prvi said:

Glup smo narod i skupo to platimo..

Pogledaj kako su samo hrvati prevrtljivo igrali.. mijenjali su strane mali milion puta. Vezali zastave sa nama, pa noz u ledja i savez sa Karadzicem, pa onda nazad u Vasingtonski sporazum, federaciju, pa onda opet nazad stazama karadjordjeva.. 

Ova pamet 90-ti.. ostati u krnjoj jugoslaviji nakon sporazuma i garancija.. napraviti deal protjerati hrvate iz Hercegovine i podjeliti te teritorije sa srbima. Da napomenem da je Aliji bilo ponudjeno da bude predsjednik krnje jugoslavije, on je to odbio i onda je nastalo Karadjordjevo. Nikad niko ovo nije analizirao kako treba.. nego se ubismo od gradjanske utopije od koje nema nista. Nazalost.  Ovo je prakticno razmisljanje .. razmisljanje naroda koji gledaju svoj interes i mijenjaju strane kako ide. Koliko su samo srbi puta promjenili strane u 2 svjetoskom ratu. Mi se drazimo utopija.. a svjet se okrenuo za 800% u zadnjih 20 godina.

Nama rat nije u interesu.. i bolje bi bilo da Bakir razgovara sa Vucicem i Moskovom i trazi rjesenje. EU i Amerika su nas pustitli niz vodu.. evo jasno se ocitovalo u UN. Bolje da sami trgujemo svojim nego da oni trguju sa nama...

Alija je bio obicni mulac i politicki totalno nesposoban cak sto vise vjerujem da je Alija proizvod SANU kad tad ce to vrijeme pokazati. Zanimljivo kad god je ARBiH provodila akcije oslobadjanja vecih razmjera i kad smo bili u boljeoj poziciji Alija je sjeo za pregovaracki stol i potpisao sve sta su od njega trazili. 1994 godine do kraja 95 ARBiH je u Hercegovini provodila velike operacije i fakticki su za tri dana mogli sve rijesiti UZPEovce Alija opet sve stopira  ista stvar je bila i sa oslobadjanjem Banja Luke koja nije oslobodjena samo iz razloga sto je zakazala politika. Zbog par zaseoka u Sarajevu je predato pola Bosanske krajine i uslo u sastav genocidne tvorevine. Pocetak autonomije i pocetak bratoubilackog rata general Izet Nanic trazi odobrenje da u Kladusu uvede 500 boraca i da se rijesi zlocinca Fikreta za 24 sata ta akcija nije odobrena iz Sarajeva sto ce poslije rezultirati pogibijom toliko pripadnika 5 korpusa i sasvim nepotrebnim otvaranjem treceg fronta za 5 korpus koji je i tako bio u teskoj situaciji. Autonomija se mogla u pocetku sasjeci iz korjena likvidaranjem ili hapsenjem 10 tak ljudi , o ovom postoje brojni svjedoci i pisani dokazi,a ko se bavio provucavanjem proteklog rata na ovo ce naletjeti dosta puta. Aliji se ima svasta na teret staviti imao je on mnogo grijehova i pregrst losih odluka. Ja mu nikad dok sam ziv necu halaliti potpisivanje Dejtonskog ugovora i legalizaciju genocida ratni zlocina silovanja protjerivanja sto bi rekli Srbi preveli smo ga zednog preko vode . Alija se vodio sa onom daj sta das stvaranje fildzan drzave oko Sarajeva do Konjica . Najzad Alija nije bio demokratski izabran clan predsjednistva vec je dosao na tu poziciju zahvaljujuci iskljucivo zlocincu Fikretu i unutar stranackim malverzacijama. Danas smo mogli imati cjeloviti jedinstvenu gradjansku drzavu prema AVNOJEVSKIM nacelima i principima .Dok god porodica Zivkovic odnosno IZmetbegovic imam ikakve veze sa ovom drzavom i politikom kao i SDA stranka ovdje nikad nece biti bolje. U slijedecih pet godina Bakirova kcerka Erdokonja kumce ce se polako uvesti u plitiku i tako iz generaciju u generaciju. 

• Like 1

prije 11 sati, Grunf said:

Frižider sam sakrio, kalašnjikov iskop'o, neka balkanske ratne igre počnu... al sad bez zeze. Migrantska kriza kao tema na području balkana više ne postoji, pandemija korone se također zaboravila. Sad se laje po internetu i prijeti...strašne komentare čitam i žao mi što moje dijete odrasta na ovim prostorima. Srbi prijete otcjepljenjem optužujući bosansku stranu da prijete ratom. Već viđen scenario 92-ge. Zapad je na vijeću sigurnosti "ućero ga" i Rusima i Srbima a posebno Dodiku koji još nisu niti svijesni što se zapravo dogodilo a dogodilo se da i EUFOR i Schmidt zapravo ostaju. Obraćanje Schmidta čitanjem izvještaja je spriječeno ruskim i kineskim vetom ali to nije niti važno jer su svi ionako dobili izvještaj i upućeni su a Alkalaj ga ionako skoro u cijelosti pročita umjesto Schmidta. Moje viđenje situacije, nakon upozorenja EU ali i kompletnog Zapada je da će Dodik i postojeća garnitura iz RS biti uklonjena  intervencijom EUFOR-a a na zahtjev Schmidta i to vrlo skoro . Iskreno, strahujem od rata a nadam se najboljem

Ne vidim da je Zapad kadar ista uraditi.. prije da je poceo proces povlacenja pred kinesko-ruskom polugom. Nedvojbeno je da ce se krenuti sa naoruzavanjem jer nadanje ludom radovanje. Ako nebudemo glasni, drski, pametni i istovremeno agresivni prodace nas za baksis..

https://www.izmjeneustava.com/

Nekako i ovaj pucanj u čelo narodu ovim poskupljenjima a tek najavljenim poskupljenjima pocev od industrijske struje (koju ce na kraju platiti opet obican građanin) do cijene najobicnije vrece brasna, prolazi neopazeno ratnom retorikom i svim događajima koji idu uz to. Pa silne afere koje drmaju državu povodom korona pandemije (malina respiratori,industrijski kisik) ostaju u drugom planu. Bit će da je to razlog.

3 hours ago, Grunf said:

Nekako i ovaj pucanj u čelo narodu ovim poskupljenjima a tek najavljenim poskupljenjima pocev od industrijske struje (koju ce na kraju platiti opet obican građanin) do cijene najobicnije vrece brasna, prolazi neopazeno ratnom retorikom i svim događajima koji idu uz to. Pa silne afere koje drmaju državu povodom korona pandemije (malina respiratori,industrijski kisik) ostaju u drugom planu. Bit će da je to razlog.

Pa to je taj princip bolje da se narod boji rata nego da se pita zasto je sve tako skupo. Ja kad god sam u Bihacu i odem u prodavnicu i vidim cijene pitam se kako narod ovo moze izmoci pa kod nas je hrana i kozmetika hemija skuplja nego u Njemackoj Holandiji vecini zemalja EU.

23 hours ago, Barba said:

Alija je bio obicni mulac i politicki totalno nesposoban cak sto vise vjerujem da je Alija proizvod SANU kad tad ce to vrijeme pokazati. Zanimljivo kad god je ARBiH provodila akcije oslobadjanja vecih razmjera i kad smo bili u boljeoj poziciji Alija je sjeo za pregovaracki stol i potpisao sve sta su od njega trazili. 1994 godine do kraja 95 ARBiH je u Hercegovini provodila velike operacije i fakticki su za tri dana mogli sve rijesiti UZPEovce Alija opet sve stopira  ista stvar je bila i sa oslobadjanjem Banja Luke koja nije oslobodjena samo iz razloga sto je zakazala politika. Zbog par zaseoka u Sarajevu je predato pola Bosanske krajine i uslo u sastav genocidne tvorevine. Pocetak autonomije i pocetak bratoubilackog rata general Izet Nanic trazi odobrenje da u Kladusu uvede 500 boraca i da se rijesi zlocinca Fikreta za 24 sata ta akcija nije odobrena iz Sarajeva sto ce poslije rezultirati pogibijom toliko pripadnika 5 korpusa i sasvim nepotrebnim otvaranjem treceg fronta za 5 korpus koji je i tako bio u teskoj situaciji. Autonomija se mogla u pocetku sasjeci iz korjena likvidaranjem ili hapsenjem 10 tak ljudi , o ovom postoje brojni svjedoci i pisani dokazi,a ko se bavio provucavanjem proteklog rata na ovo ce naletjeti dosta puta. Aliji se ima svasta na teret staviti imao je on mnogo grijehova i pregrst losih odluka. Ja mu nikad dok sam ziv necu halaliti potpisivanje Dejtonskog ugovora i legalizaciju genocida ratni zlocina silovanja protjerivanja sto bi rekli Srbi preveli smo ga zednog preko vode . Alija se vodio sa onom daj sta das stvaranje fildzan drzave oko Sarajeva do Konjica . Najzad Alija nije bio demokratski izabran clan predsjednistva vec je dosao na tu poziciju zahvaljujuci iskljucivo zlocincu Fikretu i unutar stranackim malverzacijama. Danas smo mogli imati cjeloviti jedinstvenu gradjansku drzavu prema AVNOJEVSKIM nacelima i principima .Dok god porodica Zivkovic odnosno IZmetbegovic imam ikakve veze sa ovom drzavom i politikom kao i SDA stranka ovdje nikad nece biti bolje. U slijedecih pet godina Bakirova kcerka Erdokonja kumce ce se polako uvesti u plitiku i tako iz generaciju u generaciju. 

U pravu si, Alija je na kraju uzeo sam pušku u ruke i išao od Prijedora preko Bratunca pa sve do Srebrenice i ubijao sve sto hoda a ima veze sa muslimanima, rušio džamije itd. On je sam zapoceo rat, jedini siledzija bio među pacifistima sa istoka i zapada. Najcrnja ličnost u zadnjem milenijumu. Jeste, to je bio taj zloglasni Alija. 

• Like 1

3 minutes ago, Vywegh said:

U pravu si, Alija je na kraju uzeo sam pušku u ruke i išao od Prijedora preko Bratunca pa sve do Srebrenice i ubijao sve sto hoda a ima veze sa muslimanima, rušio džamije itd. On je sam zapoceo rat, jedini siledzija bio među pacifistima sa istoka i zapada. Najcrnja ličnost u zadnjem milenijumu. Jeste, to je bio taj zloglasni Alija. 

I u ratu i poslije rata je nanio vise stete Bosnjacima i Bosnjackom narodu od bosanski srba i hrvata zajedno najzad svojim potpisom je legalizirao i stvorio genocidnu tvorevinu i popisao se i omalovazio na hiljade i hiljade Bosnjackih zrtava. I dan danas njegov sin nastavlja politiku unistavanja jer oko sebe ima mafijaske klanove kao njegov babuka u ratu Alijini jarani Juka Prazina , Ramiz Delalic,Ismet Bajramovic itd. 

1 hour ago, Barba said:

I u ratu i poslije rata je nanio vise stete Bosnjacima i Bosnjackom narodu od bosanski srba i hrvata zajedno najzad svojim potpisom je legalizirao i stvorio genocidnu tvorevinu i popisao se i omalovazio na hiljade i hiljade Bosnjackih zrtava. I dan danas njegov sin nastavlja politiku unistavanja jer oko sebe ima mafijaske klanove kao njegov babuka u ratu Alijini jarani Juka Prazina , Ramiz Delalic,Ismet Bajramovic itd. 

• "...ovo nije pravedan mir ali je pravedniji od nastavka rata,u situaciji kakva je,i u ovom svijetu kakav je,bolji mir i nije mogao biti postignut..." (21.novembar 1995)

"Mi smo mogli da dobijemo vojnu pobjedu protiv četnika. U oktobru 95. godine. Mi smo bili zaustavljeni. Mogli smo uzeti Prijedor. Najvjerojatnije bi ih mogli natjerati i ovaj, iz Banja Luke da samo nastavili ofanzivu. Jer su oni bili u potpunom rasulu. Međutim, praktički, Amerika je zaustavila taj rat. Kada sam kasnije razgovarao sa nekim Amerikancem, obavještajnim čovjekom, o tome što se to događalo, zašto smo bili zaustavljeni, jer smo bili... Bili smo skoro, ultimativno zaustavljeni. Bili su rekli da će nas početi tući ako to ne uradimo. Ako nastavimo ofanzivu." (TV BIH Intervju sa Alijom Izetbegovićem nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, [2])

"Nakon rata. Da, čuo sam i ja. Stavljali su mi mnoge izjave u usta koje nisam rekao. Ovo je najgluplja od tih. Da će ljudi, kad dođe sloboda, jesti zlatnim kašikama?! Opozicija je to podmetala jednom borcu koji je rekao, da sam im ja to obećao. Ali, ustvari je obrnuto. Ja sam uvijek pomalo iskazivao pesimizam kako će stvari teći na pitanje: “Kako će stvari teći?”, govorio sam da idu teški dani, teškoće i veliki problemi." (Sakupljeni intervjui u knjizi "Moji razgovori sa Alijom" autora Mate Đakovića)

"Niko ne može imati dvije ili više funkcija koje po opisu ili svojoj prirodi zahtijevaju cjelodnevni angažman (puno radno vrijeme i stalni radni odnos). To je do sada ponekad bio slučaj. Izuzetak mogu biti samo profesori univerziteta za ograničen broj sati. Niko ne može imati pune plate za dvije funkcije, što je također bio slučaj. Lice koje ima (ili član njegove uže porodice ima) privatnu firmu, ne može biti ni na kakvoj važnoj državnoj funkciji. Neka se bavi firmom. Ne treba dozvoliti da pojedinci budu u upravnim odborima više firmi ili ustanova. Također, bilo bi korisno da se u upravne odbore angažuju i penzioneri, stručnjaci iz odgovarajućih oblasti koji imaju vremena, a i iskustva da pomognu izvršnim organima u proučavanju nekih…. Treba preispitati ponašanje direktora nekih firmi kada je u pitanju zapošljavanje boraca. Na svojim mjestima ne mogu ostati oni koji nisu zapošljavali borce, a mogli su. Na funkcije predložite borce (borbene ljude koji imaju svoje stavove i brane ih), a ne činovnike. (Izetbegovićevo obraćanje svim odborima i kadrovskim komisijama SDA, 20. oktobra 1998. godine iz Sarajeva)

"Vi spominjete samo dvojicu koji me ne vole, a ja mislim da takvih ima na hiljade. Nikad nisam mislio da me svi ljudi treba da vole, zašto bi? I mnogo bolji ljudi od mene imali su ljutih neprijatelja, zašto da ja nemam? Isusa su njegovi sunarodnici predali Rimljanima, Gandija nisu ubili Englezi, nego njegovi, nije im bio dovoljno dobar Indijac, Rabina nije ubio Arap, nego njegov čovjek, nije mu dovoljno bio Jevrej. Šta se tu može? Nad svima nama će jednoga dana izrasti zelena trava, ali ljudi o tome ne misle."(U intervjuu za magazin Dani 30. marta 1998 na pitanje o nesuglasicama s Seferom Halilovićem i Rusmirom Mahmutćehajićem)

• "Bit ću sasvim otvoren, nisu to samo glasine. Vraćanje vjeri je skoro opći fenomen na svim prostorima na kojima je komunizam brutalno suzbijao religiju pedeset ili sedamdeset godina. Islamizacija, kako vi to nazivate, postoji u Bosni, ali postoji u istoj mjeri i kristijanizacija, to jest vraćanje interesa za vjeru kod bosanskih katolika i pravoslavaca. Ali kršćanska Evropa ne registruje kristijanizaciju, nije osjetljiva na taj fenomen, što ja razumijem i ne zamjeram. Samo, moram vas nešto ispraviti, moja tolerancija nije evropskog, nego muslimanskog porijekla. Ako sam tolerantan, ja sam to prvo kao musliman,a zatim kao Evropljanin. Evropa ima neke zablude kojih se nikako ne može osloboditi, uprkos očiglednim činjenicama. U Bosni, u ovom ratu naprimjer, uništene su stotine crkava i džamija. Sve su ih uništili “Evropljani”, nijednu Bošnjaci. Turska vlast nije bila baš “svilena”, ali svi kršćanski narodi i svi njihovi najvažniji srednjovijekovni spomenici preživjeli su pet stotina godina turske vlasti. To je činjenica. Čuveni fruškogorski manastiri, nedaleko od Beograda, preživjeli su 300 godina turske vlasti, ali nisu preživjeli tri godine evropske vlasti. Spaljeni su u toku Drugog svjetskog rata. Fašizam i komunizam nisu azijski, nego evropski proizvod. Ni sada Evropa nije pokazala neku veliku osjetljivost prema pojavi fašizma na Balkanu. Ja cijenim Evropu, ali mislim da ona ima odveć visoko mišljenje o sebi." (intervju za “Stern”, 5. novembra 1994. Sarajevo (objavljeno u knjizi “Čudo bosanskog otpora” 1995. godine))
  • Like 2

Ja mislim samo da ti ne poznaješ rahmetli Aliju dovoljno i otuda ti ta mržnja prema njemu. U Bihaću sam dosta puta čuo psovku jednu, pa sam se malo raspitao kod nekih prijatelja iz drugih gradova da li su oni to čuli i jesu... Psuju Aliju i alijine kosti. Kao i ti, oni su personizovali u njemu svo zlo koje nas je zadesilo, a to je odlika nenačitanih uličara,seoskih sveznalica itd. Meni je žao čuti iz tvojih usta takve riječi jer ne spadaš sigurno u skupinu nenačitanih, ali se mogu da te ne svrstam u ove ostale skupine. 

Btw, kad smo kod psovki... primjetio sam, u zadnjih 10ak, 15 godina da je kod nas u Bihaću psovanje Boga postalo skoro kao poštapalica, kao nešto što se mora izgovoriti nakon svakih 20 do 30 izgovorenih riječi inače nista neće imati smisla. Psuju djeca, školarci, odrasli, stari, žene... Nije bilo tako prije

I za kraj.... sorry za OT

• Like 1

38 minutes ago, Vywegh said:

Ja mislim samo da ti ne poznaješ rahmetli Aliju dovoljno i otuda ti ta mržnja prema njemu. U Bihaću sam dosta puta čuo psovku jednu, pa sam se malo raspitao kod nekih prijatelja iz drugih gradova da li su oni to čuli i jesu... Psuju Aliju i alijine kosti. Kao i ti, oni su personizovali u njemu svo zlo koje nas je zadesilo, a to je odlika nenačitanih uličara,seoskih sveznalica itd. Meni je žao čuti iz tvojih usta takve riječi jer ne spadaš sigurno u skupinu nenačitanih, ali se mogu da te ne svrstam u ove ostale skupine. 

Btw, kad smo kod psovki... primjetio sam, u zadnjih 10ak, 15 godina da je kod nas u Bihaću psovanje Boga postalo skoro kao poštapalica, kao nešto što se mora izgovoriti nakon svakih 20 do 30 izgovorenih riječi inače nista neće imati smisla. Psuju djeca, školarci, odrasli, stari, žene... Nije bilo tako prije

I za kraj.... sorry za OT

Upravo suprotno ti ne poznajes ocito jer ne bi postavljao copy paste hvalospjeve. Ja sam dovoljno istrazivao i knjiga i ostalog materijala svi vrsta pogledao da bi donio ovakve zakljucke. Aliji nikad necu halaliti i za to imam opravdan razlog odnosno milion razloga. Ja postujem svaciji odabir i odluku misljenje i ne bi nikad htio mjenjati sve sto pisem je odraz mog licnog stava i misljenja.

Danas je lakse opsovati boga nego bogu se pomoliti ili bilo sta drugo opsovati osobno nikad nisam psovao jer sam doslovno osjecao neki strah nelagodu kad god bi neko pored mene psovao i ponasao se prosto. Hvala bogu odrastao sam u familiji od strogih roditelja kao i sva moja generacija od nas niko nije smio ne daj boze nesto reci starijem bio on komsija rodjak ili potpuni stranac nesto ruzno ili proturjeciti se. Danas su djeca omladina cast pojedincima totalni kreteni bez trunke casti i postovanja prema njima samim pa i svim ostalim. Nije to stvar sto je kriza i sto se nema vec suprotno danasnje generacije imaju milion puta vise od nasih generacija ali opet nemaju nista opet ponavljam cast pojedincima. Mi nismo imali ni internet ni mobitele ali smo znali sve imali opce znanje i druzili smo se sa vrsnjacima kvalitetnije i ako nikad nismo imali para ja barem nisam imao bio je tu neki dzeparac ali smo to vecinom stedjeli ,nama nikad nije bilo dosadno zima ljeto samo kad je kisa tad je bila najveca nocna mora ali opet se znalo iskoristiti vrijeme . Danasnja omladina samo zna da se druzi u kaficu sa punim stolom pive koju balave i onda se usikaju i misle da su face . Ja bas gledan omladinu sve nesto zuto blijedo podbuhlo ima dvadest godina stomacina ispred njega ko u covjeka od 60 godina tromi ne mogu maknuti. Vojni rok treba uvesti ponovno pod hitno jer je neophodan zbog zdravlja omladine. 

Ima u toj u prijetnji NATO-a tj amerikanaca da će nas početi bombardovati ukoliko se nezaustavimo. Sjećam se dok smo prodirali preko Sanice prema Sanskom Mostu te priče među vojskom tj medju nama i iskreno smo se žurili da prodremo što više i dalje. Svaki od nas

• Like 1

prije 6 sati, Grunf said:

Kod nas jedan covjek diktira teme svaki ubogi dan i niko mu nista ne moze. On je ekstremniji svaki naredni dan. Geslo te politike je sto gore to bolje. Tuzilastvo je paralizovano. Tip je sovinist, fasist, kriminalac i sve radi i prica otvoreno i opet nikom nista. Iz svih dosadasnjih kriza izlazio je kao pobjednik. 2005 ili 06 je baci tuzilastvo i sud na koljena. Ona Merkelova cura mu dodje na noge i pokloni mu tuzilastvo. Tihicu i Lagumdziji tada isto nije isla na ruku pravna drzava i velike afere 'slucajnog prolaznika' odose pod tepih. Od tad krivulja ide dole.. imali smo one aprilske demostracije i to je bio zadnji 'ustanak' obicnih ljudi. Merkelova otvori granice i od tad nema materijala za promjene u drzavi. Nema vise ko izaci ni na ulice. ..

Dijaspora se pocela umarati i asmilirati. Kao da je to nama nasto novo. Sve bi se to brzo okrenulo da dodje do neke promjene. Ameri kazu kriza je i sansa. Mi smo do sada u krizama potpisivali sve sto nam bace na sto. Nesto su o drzavi i gradaciji u svijetu naucili i ovi nasi politicari, pa su povukli kocnicu. Ali smo konstanto u defanzivi.

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...