Jump to content
FORUM
Prijavi se da biste "zapratili" ovo  
Hulkster

U Njemačku bez viza početkom 2019. godine?

Recommended Posts

U Njemačku dobro došli, a od BiH vlasti možemo čuti gromoglasni i upečatljivi MUK za egzodus vlastitog naroda za koji su upravo oni odgovorni. Glavni problem BiH je tranzicijski sistem koji je prisutan skoro pa 30 godina i  koja omogućuje privatizaciju i uništavanje bilo kakve nade za boljitkom.  Ne vidim da se protestuje protiv toga, ili se ipak protestuje tako što se napusti BiH.

Evo za primjer ovaj naš napaćeni grad, grad koji je nekada bio mogu se slobodno izraziti centar industrije. Imali smo industrijske pogone kao što su: 
- GORENJE BIRA

- KOMBITEKS

- ŽELJEZARA

- POLIETILENKA

- KRAJINA METAL

- ENERGOINVEST

- G.P. IZGRADNJA

- ŽITOPRERADA

- ŠIPAD BINA

- P.P. KRAJINA

Ako sam nešto preskočio nadopunite me. 
Pa se onda vlasti pitaju zašto odlazimo.

Ugašena je svaka količina nade za boljitkom. 

Od januara 2019. ulazak u Njemačku bez čekanja termina za vizu?

Iz članka njemačkog portala n-tv saznali smo neke važne detalje koje se tiču promjene trenutnog sistema ulaska  NON-EU građana u Republiku Njemačku. Ove informacije najviše zanima građane Bosne i Hercegovine. Da li će se stvarno moći preseliti u Njemačku bez predavanja termina za vize?

U članku n-tv stoji: ” Nakon sinoćnog dogovora u kancelarijskom uredu, ministri Heil, Seehofer i Altmaier predstavili su ključne dokumente o ulasku kvalificiranih radnika.

S novim zakonom o imigraciji, koalicija želi olakšati priljev kvalificiranih radnika i osigurati status boravka toleriranih izbjeglica koji rade. Zaposlene radnike iz zemalja koje nisu članice EU-a trebaju biti dopuštene da uđu u Njemačku šest mjeseci kako bi pronašli posao. U budućnosti, tolerirane osobe trebaju biti sigurne od deportacije ako su dobro integrirane i imaju posao. To su dogovorili čelnici Velike koalicije u ranim jutarnjim satima.

Ministar za zapošljavanje Hubertus Heil, ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer i ministar gospodarstva Peter Altmaier predstavili su ključni dokument za novi zakon koji će u početku biti važeći pet godina. Naglasili su da domaći radnici trebaju imati prednost pred stranim podnositeljima zahtjeva i da ne bi trebala postojati “nezdravu konkurenciju” od niskobudžetnih radnika. O tome koliko je vjerovatno da će ljudi prihvatiti ponudu, ministri nisu dali nikakve informacije.

Preduvjeti za vizu na traženje posla trebaju biti dovoljna stručna kvalifikacija i dovoljno poznavanje njemačkog jezika. …
”  Članak na njemačkom jeziku

Ukratko:

Njemački ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer objavio prijedlog/zakon o doseljenju radne snage iz NON EU zemalja. Za sve strukovne poslove, ne samo deficitarne, može se posao tražiti direktno u Njemačkoj. Ne znači da možete ući bez vize u DE, osim ona 3 mjeseca ili 90 dana koja su vam dozvoljena.

Promjena koja se desila za sada što se tiče vize je da je ukinuta deficitarna lista, za traženje vize nije potreban ugovor o radu, dovoljno je da navedete da je viza za traženje posla.

Viza se dobija na trajanje od 6 mjeseci. Ali postoje uvijeti da bi dobili dotičnu vizu. Završena strukovna škola sa dokazima, dobro znanje njemačkog jezika.

Sa ovim zakonom Non EU zemlje Balkana nisu baš ništa dobile nego samo izgubile. Do sada je bilo teško naći poslodavca a od sada će biti još teže jer je tržište otvoreno za sve NON EU zemlje. Čekanja za ambasadu će sada biti još duža. Toliko o zakonu koji su neki tumačili da od 1.1.2019 se bez vize može. – pruzeto sa Facebook grupe IUSNJ

Točke planiranog zakona o useljavanju stručnog radnog osoblja između njemačkih partija Unije (CDU/CSU) i SPD-a

1) stručnom radnom osoblju iz država koje nisu članice EU če biti dopušteno da uđu u Njemačku za šest mjeseci da bi pronašlo sebi posao.

2) u buduće ce osobe ciji se boravak trenutno tolerira (Azil) biti sigurni od deportacije ako su dobro integrirani i imaju posao.

3) domaći radnici imaju prioritet nad stranim radnicima (podnositeljima zahtjeva za rad u njemačkoj) i nesmiju biti jeftina konkurencija.

4) preduvjeti za ulaz u njemačku zbog traženje posla mora biti dovoljna stručna kvalifikacija.

5) preduvjeti za ulaz u njemačku zbog traženje posla dovoljno poznavanje njemačkog jezika.

6) stručno radno osoblje mora da svoj boravak samo u Njemačkoj da financira.

7) stručno radno osoblje nema pravo na socijalne naknade ili davanja.

😎 Njemačka vlada ima pravo da blokira određene sektore stranim stručnim radnicima, primjerice kada se gospodarska situacija pogorša i više nema potrebe u takvim područjima.

radio-krajina.com

• Thanks 1

1 minute ago, 1260 said:

Toliko ugašenih firmi, ne znam gdje Bakir i Novalić zaposliše 150 000 ljudi 

Benzinske, kladionice, kafane , banke i prodavnice to je jedina "industrija" koja ostaje izgleda .  

• Like 1

Da benzinske... Sad ćemo na raskrsnici kod semafora u Jablanskoj imati 4 benzinske :)

• Like 1

1 minute ago, 1260 said:

Da benzinske... Sad ćemo na raskrsnici kod semafora u Jablanskoj imati 4 benzinske :)

To je to, to će privući mladu visoko obrazovanu snagu da ostanu ovdje i da sa završenim fakultetima rade na tim visokim pozicijama.

Ovu prazninu koja je ostala odlaskom ljudi, nadomjestiti ce migranti, tako da za vladajucu elitu nema problema..

• Like 1

2 hours ago, Melo said:

Ovu prazninu koja je ostala odlaskom ljudi, nadomjestiti ce migranti, tako da za vladajucu elitu nema problema..

Znaš li onaj vic:

Pitao me migrant kolika mi je plata? 

Ja:-200 €

Migrant: Šta čekaš hajde i ti s nama? 

Sumnjam da bi migranti radili kod nas

1 hour ago, 1260 said:

Znaš li onaj vic:

4 hours ago, Melo said:

Kakvi migranti, njima je cilj EU. Ovdje ostaju penzioneri, stranke, stranačke marionete i psi lutalice.

1 hour ago, 1260 said:

Znaš li onaj vic:

Od cega ce zivjeti, ne vjerujem da ce ih iko hraniti, mozda jedno vrijeme...ostaje doduse provale i otudjivanje, ali to je kratkog vijeka

1 minute ago, Hulkster said:

Kakvi migranti, njima je cilj EU. Ovdje ostaju penzioneri, stranke, stranačke marionete i psi lutalice.

Nece njih eu, jedino ako se docepaju preko suma kako...eu vise ne prima migrante, to je zavrseno poglavlje

17 minutes ago, Melo said:

Od cega ce zivjeti, ne vjerujem da ce ih iko hraniti, mozda jedno vrijeme...ostaje doduse provale i otudjivanje, ali to je kratkog vijeka

Nece njih eu, jedino ako se docepaju preko suma kako...eu vise ne prima migrante, to je zavrseno poglavlje

Tema nisu migranti drug.

2 hours ago, Hulkster said:

Tema nisu migranti drug.

Znam, samo sam replicirao...kratko 😀

Sta reci na ovo osim da smo po mnogobrojnim statistikama drzava sa najvise laznih vijesti i senzacionalistickih portala odnosno smeca. Vijest nije tacna i nije tesko provjeriti. Svake godine izadje slicna.

Edited by JohnQ

2 minutes ago, JohnQ said:

Sta reci na ovo osim da smo po mnogobrojnim statistikama drzava sa najvise laznih vijesti i senzacionalistickih portala odnosno smeca. Vijest nije tacna i nije tesko provjeriti. Svake godine izadje slicna.

Da li je to provjereno 100%? Čak postoje priče da će individue sa završenim fakultetima i određenim strukama imati veliku prednost.  Znači termini za vizu ostaju. 

14 minutes ago, Hulkster said:

Da li je to provjereno 100%? Čak postoje priče da će individue sa završenim fakultetima i određenim strukama imati veliku prednost.  Znači termini za vizu ostaju. 

Naravno. 

https://raskrinkavanje.ba/analiza/ponovo-cirkulise-lazna-vijest-o-radu-u-njemackoj-bez-viza?fbclid=IwAR23X-LykIoDKqr9HwAW89hh9Hq3BqzfSgZlgQEvMwahoDsbpumbEHmTJOA

Svake godine kruzi ista vijest. Evo i demanta njemacke ambasade od prosle godine: 

„Ambasada saopštava da nisu tačne informacije da će od 1.1.2018. na snagu stupiti novi zakon koji omogućava da se državljani zemalja koje nisu članice Evropske unije, zapošljavaju u državama Evropske unije pod istim uslovima kao EU-državljani. Sugeriramo da se na internet stranici Njemačke ambasade informišete o uslovima i predviđenom vremenu čekanja za izdavanje radnih viza“.

• Thanks 1

20 hours ago, Hulkster said:

U Njemačku dobro došli, a od BiH vlasti možemo čuti gromoglasni i upečatljivi MUK za egzodus vlastitog naroda za koji su upravo oni odgovorni. Glavni problem BiH je tranzicijski sistem koji je prisutan skoro pa 30 godina i  koja omogućuje privatizaciju i uništavanje bilo kakve nade za boljitkom.  Ne vidim da se protestuje protiv toga, ili se ipak protestuje tako što se napusti BiH.

Evo za primjer ovaj naš napaćeni grad, grad koji je nekada bio mogu se slobodno izraziti centar industrije. Imali smo industrijske pogone kao što su: 
- GORENJE BIRA

- KOMBITEKS

- ŽELJEZARA

- POLIETILENKA

- KRAJINA METAL

- ENERGOINVEST

- G.P. IZGRADNJA

- ŽITOPRERADA

- ŠIPAD BINA

- P.P. KRAJINA

Ako sam nešto preskočio nadopunite me. 
Pa se onda vlasti pitaju zašto odlazimo.

Ugašena je svaka količina nade za boljitkom. 

Od januara 2019. ulazak u Njemačku bez čekanja termina za vizu?

Iz članka njemačkog portala n-tv saznali smo neke važne detalje koje se tiču promjene trenutnog sistema ulaska  NON-EU građana u Republiku Njemačku. Ove informacije najviše zanima građane Bosne i Hercegovine. Da li će se stvarno moći preseliti u Njemačku bez predavanja termina za vize?

U članku n-tv stoji: ” Nakon sinoćnog dogovora u kancelarijskom uredu, ministri Heil, Seehofer i Altmaier predstavili su ključne dokumente o ulasku kvalificiranih radnika.

S novim zakonom o imigraciji, koalicija želi olakšati priljev kvalificiranih radnika i osigurati status boravka toleriranih izbjeglica koji rade. Zaposlene radnike iz zemalja koje nisu članice EU-a trebaju biti dopuštene da uđu u Njemačku šest mjeseci kako bi pronašli posao. U budućnosti, tolerirane osobe trebaju biti sigurne od deportacije ako su dobro integrirane i imaju posao. To su dogovorili čelnici Velike koalicije u ranim jutarnjim satima.

Ministar za zapošljavanje Hubertus Heil, ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer i ministar gospodarstva Peter Altmaier predstavili su ključni dokument za novi zakon koji će u početku biti važeći pet godina. Naglasili su da domaći radnici trebaju imati prednost pred stranim podnositeljima zahtjeva i da ne bi trebala postojati “nezdravu konkurenciju” od niskobudžetnih radnika. O tome koliko je vjerovatno da će ljudi prihvatiti ponudu, ministri nisu dali nikakve informacije.

Preduvjeti za vizu na traženje posla trebaju biti dovoljna stručna kvalifikacija i dovoljno poznavanje njemačkog jezika. …
”  Članak na njemačkom jeziku

Ukratko:

Njemački ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer objavio prijedlog/zakon o doseljenju radne snage iz NON EU zemalja. Za sve strukovne poslove, ne samo deficitarne, može se posao tražiti direktno u Njemačkoj. Ne znači da možete ući bez vize u DE, osim ona 3 mjeseca ili 90 dana koja su vam dozvoljena.

Promjena koja se desila za sada što se tiče vize je da je ukinuta deficitarna lista, za traženje vize nije potreban ugovor o radu, dovoljno je da navedete da je viza za traženje posla.

Viza se dobija na trajanje od 6 mjeseci. Ali postoje uvijeti da bi dobili dotičnu vizu. Završena strukovna škola sa dokazima, dobro znanje njemačkog jezika.

Sa ovim zakonom Non EU zemlje Balkana nisu baš ništa dobile nego samo izgubile. Do sada je bilo teško naći poslodavca a od sada će biti još teže jer je tržište otvoreno za sve NON EU zemlje. Čekanja za ambasadu će sada biti još duža. Toliko o zakonu koji su neki tumačili da od 1.1.2019 se bez vize može. – pruzeto sa Facebook grupe IUSNJ

Točke planiranog zakona o useljavanju stručnog radnog osoblja između njemačkih partija Unije (CDU/CSU) i SPD-a

1) stručnom radnom osoblju iz država koje nisu članice EU če biti dopušteno da uđu u Njemačku za šest mjeseci da bi pronašlo sebi posao.

2) u buduće ce osobe ciji se boravak trenutno tolerira (Azil) biti sigurni od deportacije ako su dobro integrirani i imaju posao.

3) domaći radnici imaju prioritet nad stranim radnicima (podnositeljima zahtjeva za rad u njemačkoj) i nesmiju biti jeftina konkurencija.

4) preduvjeti za ulaz u njemačku zbog traženje posla mora biti dovoljna stručna kvalifikacija.

5) preduvjeti za ulaz u njemačku zbog traženje posla dovoljno poznavanje njemačkog jezika.

6) stručno radno osoblje mora da svoj boravak samo u Njemačkoj da financira.

7) stručno radno osoblje nema pravo na socijalne naknade ili davanja.

😎 Njemačka vlada ima pravo da blokira određene sektore stranim stručnim radnicima, primjerice kada se gospodarska situacija pogorša i više nema potrebe u takvim područjima.

radio-krajina.com

Istina je i nije lažna vijest.To već znam jer sam na poslu u stalnom kontaktu sa njemačkim firmama i čak se o tom govori i u tim firmama.Da napomenem,ovo ne znači da ti ne treba viza, kao što to JohnQ reče,viza treba ali određene kategorije ne moraju čekati na termin za vizu.Mislim, ova "tvoja vijest" i ono sa raskrinkavanja.com su dvije različite stvari

8 hours ago, JohnQ said:

Kao što sam pisao vijest je tačna.Da si pročitao sve što je on napisao vidio bi o čemu je riječ

Edited by Grunf

33 minutes ago, Grunf said:

Istina je i nije lažna vijest.To već znam jer sam na poslu u stalnom kontaktu sa njemačkim firmama i čak se o tom govori i u tim firmama.Da napomenem,ovo ne znači da ti ne treba viza, kao što to JohnQ reče,viza treba ali određene kategorije ne moraju čekati na termin za vizu.Mislim, ova "tvoja vijest" i ono sa raskrinkavanja.com su dvije različite stvari

Drug nije moja vijest nego copy- paste sa radio krajine. A ima sad milion priča u vezi termina i viza, a na njihovoj oficijelnoj stranici nema nikakvih obavijesti o tome, zato mi i stoji "?" na temi. Sad koliko je to sigurno i vjerodostojno ne znam i da li je to samo za Njemačku ili i još neke druge države i to bi trebalo ispitati. 

4 hours ago, Grunf said:

Kao što sam pisao vijest je tačna.Da si pročitao sve što je on napisao vidio bi o čemu je riječ

Pardon, u pravu si potpuno. Poklopilo se da covjek otvori temu u isto vrijeme kad cirkulisu ove lazne vijesti o vizama te demanti na iste. Kad sam vidio naslov, kontao sam da je to isto smece od teksta. A i naslov nema veze sa tekstom nego se radi o zakonu o useljavanju. Moja greska uglavnom. 

Ljudima s prvoklasnim kvalifikacijama Nemačka nudi vizu i bez obzira na to što nemaju obezbeđen posao. Oni mogu sami da dođu u zemlju i da traže posao. Ali ono što u Nemačkoj nedostaje jesu ljudi sa srednjom stručnom spremom: medicinske sestre, bolničarke, negovatelji, vaspitačice, električari, stolari… Takva zanimanja pokrivaju 60 odsto nemačkog tržišta rada. Do sada je škripalo s priznavanjem diploma. Ukloniti te barijere, kako piše u Nacrtu zakona o useljavanju, bio bi ključ uspešne integracije na tržištu rada.

https://www.dw.com/sr/šta-donosi-novi-nemački-zakon-o-useljavanju/a-45151560

Edited by JohnQ
  • Like 1

32 minutes ago, JohnQ said:

Pardon, u pravu si potpuno. Poklopilo se da covjek otvori temu u isto vrijeme kad cirkulisu ove lazne vijesti o vizama te demanti na iste. Kad sam vidio naslov, kontao sam da je to isto smece od teksta. A i naslov nema veze sa tekstom nego se radi o zakonu o useljavanju. Moja greska uglavnom. 

https://www.dw.com/sr/šta-donosi-novi-nemački-zakon-o-useljavanju/a-45151560

Ovaj dio teksta je posebno zanimljiv,

Ali ono što u Nemačkoj nedostaje jesu ljudi sa srednjom stručnom spremom: medicinske sestre, bolničarke, negovatelji, vaspitačice, električari, stolari…

Najviše upisanih đaka je upravo u Elektrotehničkoj i Medicinskoj školi znači nisu djeca više budale da ostaju ovdje i rade za minimalac kao konobari ili na benzinskoj pumpi. Egzodus niko ne zaustavlja... 

Edited by Hulkster

Zakasnila je Njemačka sa ovim zakonom jedno 15 godina. Nije direktno vezano za ovu temu, ali ima dodirnih tačaka ovo što ću sad reći. Austrija je početkom 21. stoljeća masovno radila na tome da naše mlade prebaci gore, dolazili su ljudi sa Goethe Instituta u Bihać i nudili za 50 KM polaganje njihovih kurseva i direktan odlazak na studij u Austriju koji je koštao oko 14 Eura po semestru, znači džabe. Meni je to imalo tad smisla što se tiče studenata, ali sam se uvijek pitao zašto naše radno sposobne ljude ne prihvate masovno na sličan način, da ih jednostavno puste da dođu živjeti u EU ako imaju novca i tamo da traže posao uz odgovarajuće besplatne integracijske kurseve ili eventualne prekvalifikacije. Mi smo doslovno najidealnija radna snaga za EU tržište, 90% odgojeni kao Evropljani, samo nam fali još malo fine obrade. Izgleda da je to tek sad došlo u glavu EU, barem Nijemcima.

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Prijavi se da biste "zapratili" ovo  

• Create New...