Jump to content
FORUM
Prijavi se da biste "zapratili" ovo  
Vywegh

Oporezivanje freelancera

Recommended Posts

Citam jutros da je Porezna uprava FBiH odbila zalbu freelancera na ovakav nacin prikupljanka poreza kao neosnovanu.

Dakle, i obrtna sredstva koja u svim firmama ne podlijezu porezu na dobit u ovom slucaju se tretiraju kao takvima i oporezuju se. To znaci da freelancer koji mjesecno na svoj racun inkasira 1000 KM mora platiti porez na taj cijeli iznos iako jednu trecinu tih sredstava (a u nekim slucajevima i polovinu) mora uplatiti za hosting, advertajzing i ostale troskove. Dakle, njihova dobit nije 1000 KM nego 600 ili 700 i to je iznos koji se moze oporezovati i nisam cuo nekoga da ima nesto protiv toga.

Prouci payoneer,meni odgovara.Uzmes njihovu karticu i dizes lovu na bankomatima.Po meni manji trosak nego porez i ostala sr*nja

16 minutes ago, Grunf said:

Prouci payoneer,meni odgovara.Uzmes njihovu karticu i dizes lovu na bankomatima.Po meni manji trosak nego porez i ostala sr*nja

Ma imam ga vec 2 god. Nije losa stvar. Ali svejedno... 700 km poreza moram platiti. Nije sve islo na Payoneer. 

1 hour ago, Hræzlyr said:

Ima razlicitih freelancera koji ne plaćaju takav porez i ljudima, makar većini koju znam, nikakav problem ne bi bio davati porez kada bi išao državi i za građenje iste i društvenog dobra.

Ovako se zna da će završiti u džepovima nezasićene krmadi i zato ljudi na ovo glrdaju kao pljačku.

Koliko sam upoznat, Bugarska daje sve olakšice samo da se ljudi zadrže kod njih i troše te pare lokalno.

Kakvo je stanje glede tih poreza u Svedskoj :) ? Ako znas.Sve sto sam uspio zguglati kaze da nije lose ali nigdje rijeci o iznosima

Šta pričate o lošem stanju u BiH kako vam je loše, političari kradu,  a niste u mogućnosti izdvojiti porez od 10% (čak je i manji kada se uzmu odbici u obzir)? Stanje u BiH će biti onakvo kakav im je narod. biti ćemo kao Njemačka onog momenta kada budemo svjesni da država i društvo živi od poreza. Dok god RB i druge sličnje radnje u Bihaću čiji dnevni promet prelazi 1.000 KM pa nekad i duplo više, a prijave državi 100 KM, a narod svojim odlascima na ta mejsta iste podržavao, nikad u BiH neće biti bolje. Za neupućene, sam RB kafić u centru grada godišnje od države na ime PDV-a ukrade najmanje 20.000 KM. Ak ose uzme u obzir da je PDV uveden 2006 godine, a isti nije u sistemu od samog postanka pdv-a da se lahko zaključiti da je država samo po tom osnovu od ovog privrednog subjekta oštećena za: 12x20.000 KM = 240.000 KM.  I onda mi bišćani počnu pričati kako im je loše. Zato sam ja davno otišao odatle. 

• Like 1

13 hours ago, Hræzlyr said:

Možeš li konkretno reći šta radiš

Ma mislio sam na to oporezivanje freelancera u Svedskoj,ne bitno o kojoj djelatnosti je rijec

@Nuno govorimo o oporezivanju freelancera,sto je van svake pameti iz prostog razloga jer su obracunali porez retroaktivno,nema nikakvih odbitaka ni priznatih troskova a zauzvrat ne dobijas nista od drzave za razliku od drugih zemalja.

30 minutes ago, Hræzlyr said:

https://www.driva-eget.se/kalkyler/faktura-eller-lon

Najvjerovatnije da okarekterišu kao samozaposlenost jer niko ne plaća socijalno ni takse za tebe nego ti sam.

Vjerovatno visok porez pa je i bolje raditi za neku firmu u softverskoj industriji, sa manjim radnim vremenom 25h sedmicno recimo

Budem provjerio.U Svedskoj bih trebao biti zaposlen u firmi i osiguran i sve ostalo.Freelance bih zadržao kao neki vid honorarnog rada u slobodno vrijeme.Tako radim i ovdje u BiH,stalno zaposlen,osiguran,sve se plaća a freelance poslovi u slobodno vrijeme da se malo budzet popuni.Provjerit cu još isplati li se tako i u SWE

Edited by Grunf

Novost po pitanju teme :) ... 

Oporezovali karticu na koju je dolazilo 230 KM mjesecno, a sve pare sa te kartice isle samo za hosting. I u transakcijama se to vidi jer na svakoj isplati pise da je samo za hosting, a nema isplata prema drugim subjektima. Apsurd

Da li se taj porez plaća mjesečno, ili na kraju godine? Da li dođe kući neko pismo ili poziv da se to plati?

2 hours ago, Patron said:

Da li se taj porez plaća mjesečno, ili na kraju godine? Da li dođe kući neko pismo ili poziv da se to plati?

Po zakonu moraš prijaviti na godišnjoj prijavi.E,znam slučajeve od ove godine gdje ljudi nisu znali da moraju platiti porez (to je bilo za 2017-tu godinu) pa su dobili dopis sa obračunom poreza i pozvani su da lično dođu u PU. Tu moraš ili biti saglasan da je obračun OK ili moraš dokazati da je porez već plaćen u zemlji u kojoj je djelatnost obavljena odnosno iz koje zemlje dolazi isplata.Inače znaju jer se prati devizni račun (isto vrijedi i za isplate na devizni račun sa paypala)

Edited by Grunf

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Prijavi se da biste "zapratili" ovo  

• Create New...