Jump to content
FORUM
Prijavi se da biste "zapratili" ovo  
Kula

Štrajk zdravstvenih radnika

Recommended Posts

S obzirom da se o ovoj temi na ovom forumu razgovaralo na sporednim temama, evo da ozvaničimo temu da ovdje nastavimo.

Evo imamo priliku vidjeti da se štrajk zdravstvenih radnika još uvijek odvija. I oni hitni slučajevi, po njihovom mišljenju, nisu hitni... Ali i kad sve ovo prođe biće plaćeni za svoj "štrajkački" period jer imaju pravo na to.

Mislim da se treba neki drugi način tražiti da se "dogovore" sa vlastima, u ovom slučaju samo naši ljudi ispaštaju. I onako nam je zdravstvo užasno, sad ga nemamo nikako. Sve plaćamo privatno, a ova državna bolnica služi samo za "papirologiju", a isti ljekari nas dočekuju u privatnim klinikama.

Mislim da je vrijeme da se napravi dogovor da svi budu zadovoljni, ali da se uredi Zakon da se doktori/ljekari moraju odlučiti da li da rade samo privatno ili da budu na budžetu u državnoj bolnici... Ovako je nemoguće. A kako su svi pisali na drugoj temi, oni imaju jako velika primanja mimo plate, od dežurstava do komsiija i svega nabere se po 5000-6000 KM, opet kako ko.... + rade privatno.

Pa kako ih nije sramota štrajkati u ovoj situaciji ? Pa nismo mi Berlin.

Kao što sam tamo pisao, zato se voze skupa auta... parkiraju se kod Kantonalne bolnice, dzipovi poput Mercedesa i Prošea. Odakle ? Pa onaj ginekolog sa Prošeom radi sa trudnicama kao na traci, uzima po 50 KM svakih 7 minuta i to bez fiskalnog pa nema vremena za "državni posao".

Pogledajte i druge "specijaliste" kako rolaju po privatnim klinikama i onda naprave pauzu za "štrajk" da on kod napaćenog naroda i penzionera koji od 200 KM penzije mora dati 400 KM da preglede i na kraju opet ne dobije validnu dijagnozu. Ili umre dok dočeka da ga pregleda s tim da ga šalta iz državne bolnice do privatnih klinika i tako u krug.

Edited by gerix
  • Like 2

Davno je trebalo usvojiti zakon da ukoliko želiš privatno radi privatno, nema mjesta u državnoj bolnici. Međutim, kod nas je sve to normalno. Neki te neće čak ni pregledati u bolnici nego moraš mu otići kući, ili ti da termin do kojeg možeš umrijeti, pa si primoran ići privatno. Doktori bi trebali početi sa radom, jer primati samo hitne slučajeve, tj. ukoliko si polumrtav, je strašno na šta su nas doveli. Pa realno, narod kaže: Bolje spriječiti, nego liječiti. Eh kod nas u zdravstvu u USK nije tako

• Like 1
  • Aferim! 1

9 minutes ago, Kula said:

Bog je kadar da ce to ikad biti. Jer su ti ljekari i u zakonodavnoj vlasti, cak i tamo uzimaju pare. Kako ce sami se skakati u stomak izmjenom Zakona ?

Pa kod nas je prvenstveno problem što svi mogu da se bave s čim hoće, da rade tri posla odjednom. Primjera radi ljekari, rade u bolnici, privatno, još su u vlasti. To je problem i kod biroa za zapošljavanje što daju takav divlji odnos. Treba stati na rep i kazati: "Hoćeš li kod kuće ili u bolnici, ili ćeš ipk biti u vlasti. Ne možeš dobijati tri plate dok neko nema ni jednu" ali mi smo zajebana država, je'e nas ko kako stigne. :)

• Like 1

Kao prvo, strajkovi doktora su poceli otkako se tako reci ‘kadar’ podmladio. I prije su doktori radili i privatno i u zdravstvenim ustanovama ali su to bili dobri strucnjaci u svom polju medicine i jako strucni specijalisti. Mnogi su poslije rata pohrlili biti doktori zato sto je dobro placeno, a ne zato sto zele pomagati ljudima i zato sto im je to san postati. Samo pare. I tako zavrse fakultete boga pitaj kako, pogotovo mamini i tatini sinovi, pa dodje raditi u dom zdravlja ili u bolnicu, sa poluznanjem, ali zato sa ogromnim egom. Ja se uopce ne usudim ici nasim mladjim doktorima, to veze nema. Daju pogresne dijagnoze bez imalo razmisljanja, ne rade na dodatnoj edukaciji i ne dogradjuju znanje koje je ionako tanko. Pa ljudi moji neki doktori su davali pogresne dijagnoze, i jos se istresali na pacijenta sto iskaze zacudjenost ili negodovanje ako skuzi da ta dijagnoza zapravo ne odgovara simptomima. Nisu ni pacijenti budale, svi mi prvo malo na google a ko je napredniji procacka i dublje ako se zabrine za svoje zdravlje. I napokon se odlucis otici doktoru sa nekim malim predznanjem sta bi moglo da ti bude i on ti rokne neku dijagnozu, ne daj boze da se frajer konsultuje s nekim starijim kolegom. Auff. Pobogu medicina kao i tehnologija napreduje iz dana u dan, i ti kao doktor imas duznost da se svaki dan dodatno educiras, to se zove ‘cjelozivotno ucenje’, sto im i u prvom clanu kodeksa ljecnickog stoji. Rade po udzbenicima printanim prije rata, malo kojeg ovdje kod nas mozes naci da je takav. Govorim iz licnog iskustva. Nasim doktorima su bitniji tracevi i ponasanja kakva vidis u spanskim i turskim sapunicama. 

I ako niste primijetili da medicinski tehnicari zapravo odradjuju sve njihovo i svoje i trpe na kraju najvishe, a i primaju troduplo manje. Pa se opet najmanje bune. Nemaju se kad ni pobuniti kad moraju pored svog radit i posao doktora. A ovi se masno naplacuju. Ja vam kazem da imate sad medicinskih tehnicara koji su pametniji, sposobniji i znaju vise od kojekakvih doktorcica.

Trebate uzeti i u obzir da taj posao, u toj struci, nosi sa sobom jako visok level stresa usljed odgovornosti, te oni koji se vise trude vise imaju posljedica od toga. Upoznajte se sa izrazom “burnout sindrom” koji ke u svijetu opcepriznat pojam a kod nas ga ne smijes ni spomenuti da te ne ismijavaju ljudi jer veze nemaju od toga. 

Na sve to, uzmite u obzir kakav je nas narod i kako nastupa cesto i u bolnicama i domovima zdravlja, kako surpvo nekulturni, bahati i bezobrazni mogu biti pacijenti. A opet ne vidim te pacijente koji zele bolju uslugu i bolje zdravstvo da to igdje traze. Sve je to uvezano. 

A vezano za ovaj strajk, ljekari u ovom momentu ne zasluzuju nikakva povecanja nicega, dok god se ne pocnu ponasati kao odgovorni ljekari i dok ne pocnu svoj posao raditi korektno, savjesno i sa obrazom. Dotad kapa dole medicinskim tehnicarima na cijelim kantonu i cijeloj drzavi, jer zapravo su oni ti koji sve to nose na svojim ledjima. Svi se zapravo trebaju preispitati. 

P. S. Zelim jos samo dodati da je u svemu tome velik velik igrac ministarstvo zdravstva i zzo usk. Oni su budite sigurni najveci igraci u ovome svemu. I sami znate kakva je to mafija ali ni ne znate na sta su sve spremni radi licnih i politickih ciljeva. Niko nikad na njih ne obraca paznju ali oni obrcu milioneeee od kojih krajnji korisnici odnosno pacijenti malo vide. 

• Like 2

https://mojusk.ba/ko-je-direktor-krajiskog-zavoda-ministrica-zdravstva-trazi-da-doktorima-platu-isplati-direktorica-koju-je-ona-smijenila/

Znaci, ova ministrica ili je krajnje retardirana u glavi, ogranicena do bola, ili je toliko bez savjesti i vjerovatno s potrebom za kakvom psihijatrijskom dijagnozom kad ovako javno  i bez stida izjavljuje ove notorne gluposti, ja stvarno ne mogu vise da vjerujem... Znaci ta zena treba da se smakne s mjesta Ministrice, bruka se bezveze. Ja mislim da ona veze nema sta radi, niti kako se sta radi, niti sta prica. Neka barem sebi zapisuje u kakav rokovnik kad je sta rekla i nalozila, pa da se prije narednih izjava i odluka vrati malo u rikverc.... haha na sta smo spali ljudi moji... haha

AHAHA, NA OVO SAM SAD NALETILA, IAKO SPADA POD HUMOR, USKO JE VEZANO I ZA OVU TEMU, PROSLJEDJUJEM ZELJE I POZDRAVE OD VLADE USK, MINISTRICE ZDRAVSTVA I ZZO USK:

hahahahahahaha.jpg

• Haha 2

http://www.uskinfo.ba/vijest/iz-bihaca-je-otislo-cak-70-ljekara-otjerali-su-ih-male-plate-i-teski-uslovi-za-rad/56990

jedan licni osvrt na ovaj prilog......

Od ovih 70 ljekara koji su otišli vrlo vjerovatno se radi o vrijednim poštenim ljekarima za koje ovdje nije bilo mjesta a u smislu uklapanja u radni kolektiv. Da obrazlozim: Kod nas u zdravstvenim ustanovama vlada neki drugi sistem, neka drugacija svijest i ponasanje medju uposlenicima. Imas one iskulirane tipove koji dodju na posao da urade svoj posao i da idu kuci jer ih kuci ceka zena ili djevojka, ili neki hobi ili frendovi, familija, znaci posao je tu da se zaradi plata, da se dobro odradi, da se nikoga ne osteti... Takvi ljudi ne zive na poslu, takvi ljudi imaju ispunjen zivot mimo posla, nemaju potrebu da izlaze u grad i previse se druze sa radnim kolegama, jer rijetkost je da mijesanje posla i privatluka izadje na dobro, ovisi o struci valjda i o ljudima. Ali kad upadnes u kvazikultove, klanove i neke novoformirane porodice koje su bitnije cak i od zena i djece i pravih porodica onda ili si s njima ili si protiv. Tu su vecinom uhljebljenici koji ne rade nista, maltretiraju, vrlo cesto seksualno maloljetnike poput volontera (najcesce volonterke), istresaju se na njima, profesionalno se uvlace doktorima u cmarove, jedni drugima, i tako dalje i tako dalje,... you get the picture... e sad.... ta fina atmosfera se svede na to da oni koji su tu dosli da RADE, na kraju odrade sav posao i svoj i tudji jer imaju savjest imaju osjecaj odgovornosti za posao, pogotovo za ljude, jer radis u medicini s ljudima, helouuuu-..... i takvi obicno bivaju smatrani budalama tipa GLE NJEGAM ON RADIII HAHAHA.... jer budimo realno takva nam je nasa balkasna svjest (dokazalo se x puta na x situacija - ne mozete pobiti tu cinjenicu - rade samo za svabu jer misle svabo ih gotivi haha - samo je standard visi)....isti ti radisni ljudi bivaju predmet mobinga i maltretiranja od doktora i onih nizih od doktora posto sta da rade kad im je dosadno jer ne rade zapravo nista nego da nadju sebi dvorske lude s kojima ce ubijati vrijeme do kraje smjene..... i onda ti ljudi odu negdje gdje toga nema, cak promijene i struku, i vi se gnjide zalite.... znate sta??? NABIJEEEEM VAAAS....

• Like 1
  • Aferim! 1
  • Haha 1

Ima tu jos jedan problem. 70 ljekara je otislo i jos vise kvalitetnog strucnog osoblja (tipa babcica, njegovatelja, medic.sestara itd) sa dugim stazom u domovima zdravlja. Ja sumnjam da su iza njih sviju ostala upražnjena ta radna mjesta, dakle brojčano stanje je isto samo sto se ono malo preostalih sposobnih medicinara ubija od posla. Radi svoj posao, osposobljavaj nove ljude, objasnjavaj 100x jedno te isto, jebu te sa svih strana, sve neki sefovi i onda jos onu platu kad vidis pa pomnozis sa nekim svojim faktorima, nemas druge opcije nego sve poslati u pm i izvuci se otud.

• Aferim! 1

Ne bi bilo tako da se ne namjestaju konkursi, recimo sad ova dva zadnja u Kantonalnoj bolnici "Dr. Irfan Ljubijankić" gdje su pootpustali ne znam koliko uposlenika koji tu na produzenja ugovora rade po 2-3 godine, odnosno nisu im produzili ugovore jer su trebali da ostanu za stalno, vec su pozaposljavali balavurdiju tek ispalu iz srednje skole toliko drsku i bahatu, a veze od posla nemaju, mislim da ni igle drzati ne znaju, ali su djeca ili rodjaci ili su im roditelji neke face, pa upravni odbor i onaj Havic prevrtac svjetske klase mislio ajde bolje je za bolnicuda zaposlimo za stalno neiskusnu djecurliju, mozda nam dobro dodju njihove mame i tate danas-sutra....

Ovdje je zdravstvo cista politika i kriminal. Mislim da je u zdravstvu najveci kriminal od svih kriminala, a sve je to na ustrb pacijenata i onih radnika koji dolaze na posao da rade a ne da se izivljavaju nad drugima i rjesavaju svoje komplekse na drugima. A takvih ti recimo pun dom zdravlja BIhac. Sve seljak do seljaka, na prste jedne ruke mozes prebrojati ko ti je normalan u citavoj zgradi. Znam ja svasta jos, al necu to da govorim, samo znajte da je ovo cisti kriminal. Doktori ko fol hoce vece plate hoce vece koeficijente.... OK ali daj onda bolju i kvalitetniju uslugu... a znas kako ide u bolnici? ako hoces da te operise tarifa je 500,00 KM, mimo svega sto ces platiti i sto ces im poklone i slike kupovati... a gdje onda da ubacis u posebno sasivene dzepice na mantilima sestricama da se pobrinu o tebi malo bolje nego sto bi inace, znas moraju i oni da umoce prst u med... bruka i sramota

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Prijavi se da biste "zapratili" ovo  

• Create New...