Jump to content
FORUM

Recommended Posts

Slažem se s tobom potpuno. Sad ako se ne reagira, ali ne silom, nego mirno, poslije je gotovo- bit će prekasno.

27 minutes ago, JohnQ said:

Pozdrav za @evu koja je jedina ukljucila mozak i zapravo shvatila sustinu. 

Hvala ti. Pozdrav i tebi. Malo treba da se svima glave usiju kad je takva situacija, to je razumljivo.

• Like 1

9 minutes ago, eva said:

Kolinda sluša Ameriku, a Plenković Bruxelles. Svaki od njih će nastaviti karijere u zemlji za koju navija, a mi nek se je*emo s ovima. Zapamti da će tako biti. Sad krajem mjeseca stiže Frontex na granicu s vama, pa će dići logore/ kampove/ naselja i u USK i u Lici, a mi ćemo onda s njima ratovati kad shvate da su osuđeni ostati tu, onda će kriminal procvjetati uslijed frustracija.

Daj zamisli, ideš pješke iz Afganistana do Hrvatske da bi shvatio da si, gledajući po ekonomiji i prosperitetu, komotno mogao ostati u špilji u Islamabadu i natezati se s talibanima...

Pa trebao bi Frontex i kod nas stići. Naša vlast u Sarajevu traži pomoć zbog granice sa Srbijom. Pa ćemo vidjeti šta će biti. Imaju oni već taj osjećaj bjede kod nas već od marta. Pa najveći problem je što imamo tri tipa migranata. Prva grupa su oni koji bas žele u Njemačku radi posla i takvi ostaju dan u Bihaću i nastavljaju dalje,drugi tip su porodice sa dijecom koji teže se probijaju i zaglave u Bihacu na mjesec ili dva,a treći tip su "ljenoguzi" i kriminalci koji ne žele nikako stići na destinaciju nego žele uživati u valjanju,krađi,besplatnom smjestaju i hrani i takvi ovdje ima hrpa od marta jer koriste rupu u nasem zakonu.

• Like 1

13 minutes ago, Venom said:

Pa trebao bi Frontex i kod nas stići. Naša vlast u Sarajevu traži pomoć zbog granice sa Srbijom. Pa ćemo vidjeti šta će biti. Imaju oni već taj osjećaj bjede kod nas već od marta. Pa najveći problem je što imamo tri tipa migranata. Prva grupa su oni koji bas žele u Njemačku radi posla i takvi ostaju dan u Bihaću i nastavljaju dalje,drugi tip su porodice sa dijecom koji teže se probijaju i zaglave u Bihacu na mjesec ili dva,a treći tip su "ljenoguzi" i kriminalci koji ne žele nikako stići na destinaciju nego žele uživati u valjanju,krađi,besplatnom smjestaju i hrani i takvi ovdje ima hrpa od marta jer koriste rupu u nasem zakonu.

Frontex dolazi krajem ovog mjeseca na granicu Like i USK, točno kod vas. A kad oni dolaze, znaš da se sprema sr*nje.

A ovi tipovi, to je ono gadno- ovi treći, takvi će nam ostati. A onda ne znam šta ćemo, samo se nadam da se nećemo vi i mi koškati oko toga, ali bojim se da su sukobi neizbježni dugoročno (ne Hr/ BiH, nego mi/ oni)...

Svi ostali,

ja ću sad lagano na spavanje, a vi do sutra vidite šta, kako, da se ne prenagljujemo ako još nemamo sve informacije. Ja ću sutra pregledati tipfelere i postat ću tu i hrvatsku i englesku verziju, čisto da se nađe. Ako treba, i ako odlučite, ja mu mogu poslati mailom. Nije problem.

Imate li vi pravobranitelja za djecu?

Edited by eva

12 minutes ago, Venom said:

Ja kako sam upoznat Frontex nece doci u dogledno vrijeme, ako uopste i dodje. Ako se ne varam, pregovorima su u isto vrijeme pristupili BiH, Srbija, Albanija i Makedonija. Ove tri drzave su postigle dogovor sa Frontexom i tamo ce definitivno stici snage. Sa nama je ocigledno negdje zapelo jer kako sad guglam, imamo u julu izjavu "potpisivanje ugovora za 20 dana" i nakon toga od Frontexa nista do oktobra "gdje se i dalje pregovara". 

Ispravite i nadopunite ako mi je sta promaklo. 

1 hour ago, eva said:

Tu si u pravu. Treba se pokrenuti.

Nego, ja prevodim pismo van der Qurcu, šta ćemo s tim? Nitko ništa ne govori.

Ja preporucujem da se na oba jezika posalje - objavi.

• Aferim! 1

34 minutes ago, JohnQ said:

Ja kako sam upoznat Frontex nece doci u dogledno vrijeme, ako uopste i dodje. Ako se ne varam, pregovorima su u isto vrijeme pristupili BiH, Srbija, Albanija i Makedonija. Ove tri drzave su postigle dogovor sa Frontexom i tamo ce definitivno stici snage. Sa nama je ocigledno negdje zapelo jer kako sad guglam, imamo u julu izjavu "potpisivanje ugovora za 20 dana" i nakon toga od Frontexa nista do oktobra "gdje se i dalje pregovara". 

Reci ti tvom taji Šukiju da da ostavku jedino tako može spasiti ovaj narod

• Haha 2

Ima i ovakvih, ovo je za svaku pohvalu

Sve poklone kao i hranu na svojoj svadbi podijelili Sirijskim izbjeglicama u Turskoj

Jutros Talgo vozom došla 99 migranata koja su odmah utovar ena u autobuse i vraćeni u Sarajevo. Ovo odgovara i željeznicama i vlasnicima autobusa jer će sutra ti isti migranti sutra kupiti ponovo kartu a vlasnici autobusa će naplatiti svoj prevoz. 

Jučer slušam na TVUSK da je u Ušiviku bilo smješteno preko 750 migranata da ih sada ima 300 i da je većina napustila i otišla za Bihać. 

• Like 1
  • Sad 1

39 minutes ago, 1260 said:

Jučer slušam na TVUSK da je u Ušiviku bilo smješteno preko 750 migranata da ih sada ima 300 i da je većina napustila i otišla za Bihać. 

Pa to je cvrst pokazatelj da nema prakticnog smisla da migrantski kampovi budu smjesteni van USK.  :)

Treba otvoriti jos par kampova na USK, u bivsa agrokomerceva klaonica u Pjanicima (Cazin) je odlicna lokacija, ogromna i samo 3 km od ogranice. Ovo saltanje Sarajevo-Bihac-Mostar, nema smisla. Valjda je cilj da migranti napuste BiH a ne da ostanu. A kako stvari stoje jedino je sa USK mogu napustiti sa najvecim sansama za Sloveniju.

Edited by Sinbad
  • Dislike 5

7 minutes ago, Sinbad said:

Pa to je cvrst pokazatelj da nema prakticnog smisla da migrantski kampovi budu smjesteni van USK.  :)

Treba otvoriti jos par kampova na USK, u bivsa agrokomerceva klaonica u Pjanicima (Cazin) je odlicna lokacija, ogromna i samo 3 km od ogranice. Ovo saltanje Sarajevo-Bihac-Mostar, nema smisla. Valjda je cilj da migranti napuste BiH a ne da ostanu. A kako stvari stoje jedino je sa USK mogu napustiti sa najvecim sansama za Sloveniju.

Nije dobro da migranti napuste BiH i da odu u EU na ovaj nacin, pogotovo na ovom podrucju jer ce to dovesti jos veci novi val migranata

• Like 2

24 minutes ago, Sinbad said:

Najbolje da mi iselimo  ( izgleda da je to nekome cilj )  i da im damo ključeve od naših domova da usele .  Kakva je to priča ? Bihać da bude geto !? Halo , saberi se ,  braniti treba granice USK-a a pogotovo Bihaća svim zakonskim sredstvima . Nama ne trebaju pored nezaposlenosti od 56%  i oni . Dosta nam je naše bijede ! 

Edited by Bihac 2000
  • Like 4
  • Thanks 1

2 minutes ago, Bihac 2000 said:

Najbolje da mi iselimo  ( izgleda da je to nekome cilj )  i da im damo ključeve od naših domova da usele .  Kakva je to priča ? Bihać da bude geto !? Halo , saberi se ,  braniti treba granice USK-a a pogotovo Bihaća svim zakonskim sredstvima . Nama ne trebaju pored nezaposlenosti od 56%  i oni . Dosta nam je naše bijede !  

Ne. Najbolje je promijeniti zakone o azilu i readmisiji. Da radimo poput Hrvatske. To u prevodu znaci, na primjer onih 99 migranta sinoc ne vracati u Sarajevo nego na granicu sa Srbijom. A dok se ovo ne desi, govorim o prakticnim rjesenjima. Pa nije USK samo Bihac, ima tu jos prostora za kampove na drugim opstinama.

• Like 1

Na ozimicama 2 je mogu slobodno reći novi kamp s obzirom da ih ima ko mrava. S prozora sam dvojicu vidjela koju uriniraju na sred livade između zgrada(kod konzuma) dok ljudi prolaze, 1 je pratio djecaka sve dok on nije ušao u ulaz, drugi se obraca djecaku i djevojčici koji imaju max 10 godina(SVE SE OVO DEŠAVALO U SRED DANA) . Zvala sam policiju 1,nisu došli, zvala 2. put nisu došli.Kod pošte na Oz2 je potreban bar jedan policijski službenik. 

I da ne pustajte djecu nigdje samu, NIGDJE! 

• Like 2
  • Sad 1

12 hours ago, JohnQ said:

Bilo je po hrvatskim novinama da Frontex stiže na granicu Hr/ BiH krajem 11. mjeseca. Ako nađem članak, postat ću ga ovdje, sad nisam uspjela naći.

Evo na "našem" jeziku i na engleskom:

Peter Van der Auweraert

Koordinator za Zapadni Balkan

IOM Bosna i Hercegovina

Poštovani gospodine Van der Auweraert,

Obraćamo Vam se s molbom da hitno izmjestite migrantske centre s područja Grada Bihaća na prikladnije mjesto, udaljenije od središta grada zbog sigurnosti i prava naše djece.

Vjerojatno ste upoznati s činjenicom da je došlo do pokušaja silovanja naše 13- togodišnje sugrađanke od strane, navodno pakistanskog, migranta.

Premda je u istražnom postupku djelo okvalificirano kao bludna radnja, pukom slučajnošću su naišli migranti iz Šri Lanke koji su počinitelja omeli u onome što se nesumnjivo može okarakterizirati kao pokušaj silovanja djeteta ispod 14 godina, a što je krivično djelo u svim evropskim državama, kao i pedofilija.

Slučaj koji spominjemo potpada pod obje kategorije.

Također, naglašavamo da su prava djece najviša vrijednost u svim evropskim državama i pozivamo se na Konvenciju Vijeća Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, ratificiranu 2013. u Bosni i Hercegovini, te na UNICEF- ovu Konvenciju o pravima djeteta iz 1989. godine.

Ne preostaje nam puno više zbog činjenice da će se počinitelja vrlo teško pronaći i identificirati, s obzirom na to da je u našu zemlju ušao ilegalno.

Budući da ste vi odgovorna osoba za smještaj migranata bez valjanih dokumenata na teritoriju našeg Kantona i Grada Bihaća, obraćamo Vam se ovim otvorenim pismom, koje prosljeđujemo i medijima zapadnog Balkana, s molbom da se centre hitno izmjesti izvan područja našega grada, isključivo u namjeri da zaštitimo prava svoje djece.

Po našem mišljenju, i ova jedna djevojčica je previše.

S poštovanjem,

građanke i građani Bihaća

Peter Van der Auweraert

Western Balkans Coordinator

IOM Bosnia and Herzegovina

Dear Sir,

We are addressing you with an urgent plea to remove the Migrant Centres from the area of Bihać to a more aproppriated place, distant from the town center, for the sake of our children´s safety and rights.

We assume that you are acquainted with the fact that an alleged Pakistani citizen attempted to rape a minor: a thirteen- year- old Bosnian girl in Bihać.

The alleged Sri Lankan citizens passed by and scared off the offender, but considering the age of the girl and her obvious inability to fight off an adult male, we can undoubtedly qualify the felony in question as an attempted rape of a minor, which is a serious criminal offence in all European countries, just as the paedophilia is.

The case in question belongs to both cathegories.

Also, we would like to emphasize that the children´s rights are the highest value in all European countries, and we are also relying upon the Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence, which Bosnia and Herzegovina ratified in 2013, and upon the UN Convention on the Rights of the Child, established in 1989.

It is more- less all that remains to us now, considering the fact that the offender is almost untraceable and unidentifiable to our police because of the fact that he, most likely, entered Bosnia and Herzegovina without any valid identification document.

Regarding the fact that you are the person in charge for the accommodation of the illegal migrants on the territory of the Una Sana Canton and the town of Bihać, we are addressing you in such an open manner, meaning this letter would be proceeded to the Western Balkans media,  with an urgent plea to remove the Migrant Centres far from the city centre area, solely for the protection of our children´s rights.

In our opinion, this one girl is one too many.

Thanking you in advance,

Citizens of Bihać

Edited by eva
  • Like 5
  • Aferim! 1
  • Thanks 1

Ako i dalje nije sto posto potvrđeno da je curica Bišćanka, možemo obrisati nacionalnost iz pisma, nebitna je u ovom kontekstu.

Napišite mi hoćete li da šaljem ja sa svog maila.

"Nepoznati migrant iz Pakistana osumnjičen je da je pokušao nasilno da skine odjeću trinaestogodišnjoj djevojčici iz Bihaća, saopćeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Unsko-sanskog kantona."

Imate pravobranitelja za djecu: http://www.ombudsmen.gov.ba/Default.aspx?id=3&lang=BS

• Thanks 2

Daj kontakte, slacemo svi svima!!! Kad zaprime hrpu istih mailova neko ce valjda bar nesto... Kuzis.. 🐯

• Aferim! 1

20 minutes ago, eva said:

Ako i dalje nije sto posto potvrđeno da je curica Bišćanka, možemo obrisati nacionalnost iz pisma, nebitna je u ovom kontekstu.

"Nepoznati migrant iz Pakistana osumnjičen je da je pokušao nasilno da skine odjeću trinaestogodišnjoj djevojčici iz Bihaća, saopćeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Unsko-sanskog kantona."

Imate pravobranitelja za djecu: http://www.ombudsmen.gov.ba/Default.aspx?id=3&lang=BS

Umjesto "iz" dovoljno da staviš "u" Bihaću i zadovoljene su obje forme

• Like 1

14 minutes ago, eva said:

Šalji kako god,ali čisti sumnjam da će biti ikakav odgovor

3 hours ago, Sinbad said:

Pa po tebi izgleda smisla jedino ima da svi migranti u BiH dođu nama. Da smo mi imalo normalna zemlja vraćali bih sve nazad u zemlju iz koje su ušli,a ne nama ih slali. Prvo nismo mi jedini koji imaju granicu,a drugo je mogu oni napustiti BiH i iz Sarajeva. Itekako ima smisla vraćati po mogućnosti sve nazad

• Like 1

1 minute ago, Grunf said:

Umjesto "iz" dovoljno da staviš "u" Bihaću i zadovoljene su obje forme

Pametno! Sad ću ispraviti.

24 minutes ago, eva said:

ako su svi portali objavili, da je to izjavila glasnogovornica MUP USK , cemu sumnja? Ovaj tekst  su svi portali objavili , niko ih nije demantirao. Zar je vazna vjerska, nacionalna pripadnost bilo koje zrtve u bilo kojem izvrsenju krimi radnje? Nije! Time se samo teziste stavlja na nesto sto nije relevantno  u izvrsenju krivicnog djela i zamagljuje tezina ucinjenog. 

Nepoznati migrant iz Pakistana sumnjiči se za krivično djelo bludnje radnje nad 13-godišnjakinjom iz Bihaća, potvrđeno je za naš portal u MUP-u USK.

Prema riječima Snežane Galić, glasnogovornice MUP-a USK, policijski službenici Policijske stanice Bihać, obilaskom obale rijeke Une i obavljajući redovne zadatke, zatekli su šest migranta iz Šri Lanke. Migranti su policijskim službenicima pokazali mjesto gdje se nalazi nepoznata ženska osoba.

“Pregledom terena u žbunu je pronađena trinaestogodišnjakinja, nakon čega su svi pozvani u prostorije Policijske stanice Bihać i s kojima su obavili razgovor istražitelji. Sa trinaestogodišnjakinjom je obavljen razgovor u prisustvu majke, kao i službenice JU Centra za socijalni rad, i koja je izjavila da joj je nepoznati migrant sa područja Pakistana pokušao nasilno skinuti odjeću te da su zatečeni migranti otjerali Pakistanca”, objasnila je Galić.

O događaju je obaviješten tužilac Kantonalnog tužilaštva koji se očitovao da se u događau stiču obilježja krivičnog djela bludne radnje te naložio daljnje provođenje istrage.

Istražitelji Sektora kriminalističke policije nastavljaju daljni rad na dokumentovanju krivičnog djela te identifikaciji migranta koji je počinio navedeno krivično djelo, istakli su iz MUP-a.

Edited by Sadik

2 minutes ago, Venom said:

Šalji kako god,ali čisti sumnjam da će biti ikakav odgovor

Neki odgovor će morati dati. Ili neka kaže da su migrantska prava "jača" od prava djece.

2 minutes ago, Sadik said:

ako su svi portali objavili, da je to izjavila glasnogovornica MUP USK , cemu sumnja? Ovaj tekst  su svi portali objavili , niko ih nije demantirao. Zar je vazna vjerska, nacionalna pripadnost bilo koje zrtve i bilo koje krimi radnje? Nije! Time se samo teziste stavlja na nesto sto nije relevantno  u izvrsenju krivicnog djela i zamagljuje tezina ucinjenog. 

Znam, imaš pravo.

18 minutes ago, Fugaziii said:

Daj kontakte, slacemo svi svima!!! Kad zaprime hrpu istih mailova neko ce valjda bar nesto... Kuzis.. 🐯

IOM: [email protected]

IOM contact: https://bih.iom.int/contact

(name: citizens of Bihać, e- mail otvorite neki, subject: an open letter to Mr Van der Auweraert)

IOM facebook: https://mobile.facebook.com/IOMUNBH/?__tn__=C-R

Peter van der Q twitter: https://twitter.com/peterauweraert

Pravobranitelj za djecu: [email protected]

UNICEF BiH: [email protected]

Portali: [email protected], [email protected], [email protected] (svi srpski i hrvatski portali su prenijeli vijest, i to svi sa klixa)

Sad ću ja prilagoditi pismo, pa kopipejstajte u Word obje verzije i šaljite- na twitteru, tko ga ima, bombardirajte ga, @peter itd, jer mu je zatvoren profil za facebook ne znam jer ga nemam, a ostalo idite skupno, otvorite gmail kao građani Bihaća

• Like 1
  • Aferim! 1

1 minute ago, Sinbad said:

Ne. Najbolje je promijeniti zakone o azilu i readmisiji. Da radimo poput Hrvatske. To u prevodu znaci, na primjer onih 99 migranta sinoc ne vracati u Sarajevo nego na granicu sa Srbijom. A dok se ovo ne desi, govorim o prakticnim rjesenjima. Pa nije USK samo Bihac, ima tu jos prostora za kampove na drugim opstinama.

Ako imalo ima Drževe   , treba zaustaviti  na granici sa Srbijom  i Crnom Gorom   tu najezdu . Takozvana vlast je dozvolila da prodju  cijelu BiH   preko 20.000  lica  bez imena i prezimena , bez registracije , bez  kontrole zdravstvenog stanja , bez  pregleda šta nose  ,  i dodju do Bihaća. Dakle . nema  DRŽAVE ! Mi se zavaravamo  ako mislimo drugačije . Gradjani USK-a  moraju stati uz našu policiju  i vladu USK-a bez obzira  na stranačku pripadnost i politička prepucavanja , i žaštiti sami sebe . Nema nama pomoći  od Sarajeva ,kao ni u ratu tako i danas.  I ne pričajte o humanosti , ovdje nisu došle izbjeglice , ovdje su došli  vojno sposobni  od 18 do 35 godina , ma nisu oni u tim svojim zemljama navodnjavali pustinju , zna se šta su radili . Zašto nema Libijaca ? 

• Like 2
  • Thanks 1

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...