Jump to content
FORUM

Recommended Posts

Prvo (kopirajte ga u Word):

Otvoreno pismo građana Bihaća

Peter Van der Auweraert

Koordinator za Zapadni Balkan

IOM Bosna i Hercegovina

Poštovani gospodine Van der Auweraert,

Obraćamo Vam se s molbom da hitno izmjestite migrantske centre s područja Grada Bihaća na prikladnije mjesto, udaljenije od središta grada zbog sigurnosti i prava naše djece.

Vjerojatno ste upoznati s činjenicom da je jučer došlo do pokušaja silovanja 13- togodišnje djevojčice od strane, navodno pakistanskog, migranta.

Premda je u istražnom postupku djelo okvalificirano kao bludna radnja, pukom slučajnošću su naišli migranti iz Šri Lanke koji su počinitelja omeli u onome što se nesumnjivo može okarakterizirati kao pokušaj silovanja djeteta ispod 14 godina, a što je krivično djelo u svim evropskim državama, kao i pedofilija.

Slučaj koji spominjemo potpada pod obje kategorije.

Također, naglašavamo da su prava djece najviša vrijednost u svim evropskim državama i pozivamo se na Konvenciju Vijeća Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, ratificiranu 2013. u Bosni i Hercegovini, te na UNICEF- ovu Konvenciju o pravima djeteta iz 1989. godine.

Ne preostaje nam puno više zbog činjenice da će se počinitelja vrlo teško pronaći i identificirati, s obzirom na to da je u našu zemlju ušao ilegalno.

Budući da ste vi odgovorna osoba za smještaj migranata bez valjanih dokumenata na teritoriju našeg Kantona i Grada Bihaća, obraćamo Vam se ovim otvorenim pismom, koje prosljeđujemo i ombudsmenu za ljudska prava, UNICEF- u BiH, te medijima zapadnog Balkana, s molbom da se centre hitno izmjesti izvan područja našega grada, isključivo u namjeri da zaštitimo prava svoje djece.

Po našem mišljenju, i ova jedna djevojčica je previše.

S poštovanjem,

građanke i građani Bihaća

Drugo (isto u Word):

An open letter of the citizens of Bihać

Peter Van der Auweraert

Western Balkans Coordinator

IOM Bosnia and Herzegovina

Dear Sir,

We are addressing you with an urgent plea to remove the Migrant Centres from the area of Bihać to a more aproppriated place, distant from the town center, for the sake of our children´s safety and rights.

We assume that you are acquainted with the fact that an alleged Pakistani citizen attempted to rape a minor: a thirteen- year- old girl in Bihać.

The alleged Sri Lankan citizens passed by and scared off the offender, but considering the age of the girl and her obvious inability to fight off an adult male, we can undoubtedly qualify the felony in question as an attempted rape of a minor, which is a serious criminal offence in all European countries, just as the paedophilia is.

The case in question belongs to both cathegories.

Also, we would like to emphasize that the children´s rights are the highest value in all European countries, and we are also relying upon the Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence, which Bosnia and Herzegovina ratified in 2013, and upon the UN Convention on the Rights of the Child, established in 1989.

It is more- less all that remains to us now, considering the fact that the offender is almost untraceable and unidentifiable to our police because of the fact that he, most likely, entered Bosnia and Herzegovina without any valid identification document.

Regarding the fact that you are the person in charge for the accommodation of the illegal migrants on the territory of the Una Sana Canton and the town of Bihać, we are addressing you in such an open manner, meaning this letter would be proceeded to the ombudsmen for children, UNICEF BiH and to the Western Balkans media, with an urgent plea to remove the Migrant Centres far from the city centre area, solely for the protection of our children´s rights.

In our opinion, this one girl is one too many.

Thanking you in advance,

Citizens of Bihać

Pismo na engleskom i na "našem" šaljite kao e- mail (skupni, građana Bihaća- ako zapnete, javite, pomoći ću), prvo IOM-u (ona missionsarajevo adresa), a u cc ombudsmena, UNICEF i redakcije medija.

Onda stavite na twitter, facebook i na onaj iom contact.int link.

Ja sam makla bilo kakvu naznaku nacionalnosti djevojčice jer je a) nebitna, b) da ne ispadnemo "fašisti". Sama činjenica da ima 13 godina je dovoljna.

U prvom pismu je ostalo jučer- to maknite, ili ću ja, ako ne kanite slati danas.

J*bat ćemo im sve po spisku!😉

Edited by eva
  • Thanks 2

1 hour ago, eva said:

Ako i dalje nije sto posto potvrđeno da je curica Bišćanka, možemo obrisati nacionalnost iz pisma, nebitna je u ovom kontekstu.

Napišite mi hoćete li da šaljem ja sa svog maila.

"Nepoznati migrant iz Pakistana osumnjičen je da je pokušao nasilno da skine odjeću trinaestogodišnjoj djevojčici iz Bihaća, saopćeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Unsko-sanskog kantona."

Imate pravobranitelja za djecu: http://www.ombudsmen.gov.ba/Default.aspx?id=3&lang=BS

Nebi bilo lose par adekvatnih adresa zapadnih zemalja isceprkati pa i njima poslati.Mislim da bi na taj nacin ukazali  na  nelogican rad van Auverklinca.Ako on ljudska prava koristi samo u pogledu migranata a sve na stetu domicila ( znaci svojim nacinom rada, gradjanima - domacinima ta prava uskracuje) onda bi i stranu javnost o tome trebali informisati.Kao koordinator zapadnog balkana, on dobro zna koje sve probleme migranti prave i zato nije uopste smjeo centrove u urbanim zonama otvarati. Neznam koje isistucije su po pitanju njegovog rada nadlezne i njima bi trebali neku prituzbu o njegovom radu poslati.  

• Thanks 1

IOM je nadležan, a oni su njega ovlastili da radi što radi. To nije politika rezervirana za Balkan, a ako i je, odobrena je s vrha. IOM je tu "naddržavan". Zato i je Marakeška priča opasna.

1 minute ago, eva said:

IOM je nadležan, a oni su njega ovlastili da radi što radi. To nije politika rezervirana za Balkan, a ako i je, odobrena je s vrha. IOM je tu "naddržavan". Zato i je Marakeška priča opasna.

Pa onda bi trebali ovo pismo i stranim medijima proturiti, jednostavno da gradjani Evrope malo bolje IOM upoznaju.

Pa može, zašto ne- samo koje medije? Napišite prijedloge, lako nađemo e- mail adresu.

• Aferim! 1

5 hours ago, Sinbad said:

Ne. Najbolje je promijeniti zakone o azilu i readmisiji. Da radimo poput Hrvatske. To u prevodu znaci, na primjer onih 99 migranta sinoc ne vracati u Sarajevo nego na granicu sa Srbijom. A dok se ovo ne desi, govorim o prakticnim rjesenjima. Pa nije USK samo Bihac, ima tu jos prostora za kampove na drugim opstinama.

Sto se readmisije tice, mislim da nam je to isto. Razlika je manjak volje i profesionalnosti na nasoj strani. Hrvatska vraca i one migrante sa granice sa Slovenijom u BiH sto je, ako cemo biti posteni,  legitimno. Readmisija izmedju ostalog kaze i vracanje drzavljana trecih zemalja koji su ilegalno presli granicu vracanje onoj drzavi u kojoj su prethodno boravili. 

Isti osnov i mi imamo kad je sporazum o readmisiji sa Srbijom u pitanju. Samo sto nasi vracaju iskljucivo one koje zateknu u neposrednoj blizini sa Srbijom.

Medjutim, u EU to barem na papiru podrazumijeva vracanje migranata u drzavu EU u kojoj su prvo zatrazili azil. Uglavnom su to Grcka i Bugarska. Ali nisu ni ovi bas budale pa je Bugarska odbila sve sporazume o readmisiji sa zemljama EU jer bi u protivnom postojao pravni osnov da migrante koje Njemacka, Francuska i drustvo odbiju, proslijede nazad u Bugarsku koja ce se morati brinuti o njima. 

38 minutes ago, eva said:

Pa može, zašto ne- samo koje medije? Napišite prijedloge, lako nađemo e- mail adresu.

Guardian, BBC, DW... Onako na prvu. 

Moze nas vise poslati, nikakav problem. Ali sto se IOM-a tice, komesar je nedavno Peteru u facu sasuo podatak o 250 krivicnih djela iskljucivo prema gradjanima USK pa se nije covjek ni pocesao. 

Edited by JohnQ

Ljudi otvoreno rekli, treba javno da se govori sve, ne bi li se svijest ovog naroda probudila imalo!!!!

• Like 1
  • Aferim! 1

Njemacka - DIE WELT (ONLIENE),  FOCUS (ONLIENE),  SÜDDEUTSCHE ZEITUNG,  FRANKFURTER ALLGEMEINE,  DER SPIEGEL, DIE ZEIT,  STERN, 

Trebalo bi (na engleskom) uvodnu recenicu u smislu -Nacin rada IOM-a  (plasiranje migrationski centara u jezgri grada, skrivanje realnog broja migranata,...)

• Like 1

Treba i na sve domace portale poslati, da vidimo hoce li iko ista objavit, ali prethodno tome treba poslati prvo IOMu i drzavnim institucijama, da se zna da su svi dobili. I naravno gdinu grdonacelniku, da vidimo koliko je tacno gluh na apele. Isto tako, treba da sto vise ljudi ovo posalje, ne samo nas 5-6 pa zato sherajte na fejsu i gdje god mozete. 🐯

• Like 2

Kabinet gradonačelnika - Edin Moranjkić
E-mail: [email protected]

Prema gradonacelnikovom uredu pretpostavljam da mozemo na ovaj kontakt slati.

PISMO.jpg

a ovo sam poslala vec na onaj kontakt obrazac na stranici ioma. Eto pa da nisam sama izvolite i vi :D 

Edited by Fugaziii
  • Like 1

2 hours ago, Fugaziii said:

Ljudi otvoreno rekli, treba javno da se govori sve, ne bi li se svijest ovog naroda probudila imalo!!!!

😂😂 Bujanec? Sorry ali njega ni u Hr ne uzimaju za ozbiljno pa ni kad govori istinu.

Edited by Grunf
  • Like 1

1 minute ago, Grunf said:

😂😂 Bujanec? Sorry ali njega ni u Hr ne uzimaju za ozbiljno pa i kad govori istinu.

hej cica je kul! haha

mislim da je bitno ono sto se kaze, a kad bi gledali KO je nesto rekao, onda bi se sati i sati parodija mogli napraviti... I mislim da itekako mnogi slusaju sta se govori zato sto sto ludj ideje izneses narod je skloniji da ukoliko to vise puta ponovis i primi se na to.... Pa vidi samo kako nam bajke pricaju vec 30 godina i posto dovoljno dugo ponavljaju jedno te isto narod se istrenirao na to.... sad mi trebamo trenirati na ovo, mi barem govorimo istinu, i niko nije reuvelicao nesto ili slagao, IT'S ALL OUT THERE..... the truth is out there hahhh......

• Like 1

14 minutes ago, Fugaziii said:

hej cica je kul! haha

mislim da je bitno ono sto se kaze, a kad bi gledali KO je nesto rekao, onda bi se sati i sati parodija mogli napraviti... I mislim da itekako mnogi slusaju sta se govori zato sto sto ludj ideje izneses narod je skloniji da ukoliko to vise puta ponovis i primi se na to.... Pa vidi samo kako nam bajke pricaju vec 30 godina i posto dovoljno dugo ponavljaju jedno te isto narod se istrenirao na to.... sad mi trebamo trenirati na ovo, mi barem govorimo istinu, i niko nije reuvelicao nesto ili slagao, IT'S ALL OUT THERE..... the truth is out there hahhh......

Nemoj mi zamjeriti,nisam htio nista lose poruciti protiv tebe.Pozz

1 minute ago, Grunf said:

Nemoj mi zamjeriti,nisam htio nista lose poruciti protiv tebe.Pozz

ma na cem da zamjerim.... a gle, postavi ovako, ovaj lik, iako neshvacen ozbiljno, govori onako kako stvari jesu, a sta bi onda trebalo sa ovim drugim sto pricaju gluposti i pokusavaju obmanuti javnost - zasto su oni shvaceni ozbiljno... mozda da za predsjednika, gradonacelnika ili na bilo koju drugu bitniju poziciju stavimo realistu, covjeka kojem je stalo, covjeka koji se ne boji reci istinu, covjeka koji ce raditi SA narodom.... covjeka kojem je novac nista drugo sem nuzno zlo.... haha sad se ja sebi smijem, jer takvih ljudi, iako dosta ima, nikad ne bi stigli do tu, ili bi ih sHebali u startu ili pogubili... ajmeee aaha.... 

ajmo sad zaozbiljno, nisam valjda ja sama poslala ovo? Na slanje maila jos cekam, posto hocu u paketu svima da posaljem, ove bitnije mailove sam stavila, a cc-ovala portale... hoce se slati i na ovaj mail od ureda gradonacelnika?

• Like 2

3 hours ago, JohnQ said:

Guardian, BBC, DW... Onako na prvu. 

Moze nas vise poslati, nikakav problem.

3 hours ago, JohnQ said:

Ali sto se IOM-a tice, komesar je nedavno Peteru u facu sasuo podatak o 250 krivicnih djela iskljucivo prema gradjanima USK pa se nije covjek ni pocesao

Guardianu, BBC- u i DW- u, super. Treba samo potražiti njihove mail adrese.

A ovo drugo, komesar je to njemu sasuo u facu, svaka mu čast, ali fućka se Peteru za to, njemu je bitno da ga novine ne pritišću. Ovo je forma pritiska preko medija.

3 hours ago, rucica1 said:

Trebalo bi (na engleskom) uvodnu recenicu u smislu -Nacin rada IOM-a  (plasiranje migrationski centara u jezgri grada, skrivanje realnog broja migranata,...)

Dodat ću, nema problema,samo malo kasnije, dok završim posao.

3 hours ago, Fugaziii said:

Treba i na sve domace portale poslati, da vidimo hoce li iko ista objavit, ali prethodno tome treba poslati prvo IOMu i drzavnim institucijama, da se zna da su svi dobili. I naravno gdinu grdonacelniku, da vidimo koliko je tacno gluh na apele. Isto tako, treba da sto vise ljudi ovo posalje, ne samo nas 5-6 pa zato sherajte na fejsu i gdje god mozete. 🐯

Klix.ba sam postala mail adresu, zato što znam da i hrvatski i srpski od njih skidaju članke. Dajte prijedloge, naći ćemo adrese.

2 hours ago, Fugaziii said:

Je li neko vec poslao ikome ovo pismo?

Evo u pdf-u pismo, bolje da se salje tako, u wprdu mogu i prepravljati haha pa bi napisali, mi, fasisti, gradjani BIhaca apelujemo haha.... 

Otvoreno pismo građana Bihaća.pdf

Pametno!

Bujanec je dubiozan u mnogočemu, ali u ovome, po mom mišljenju, ima pravo- nisam gledala emisiju, ali se digla medijska bura i izgleda da će mu ukinuti emisiju. To je u "demokratskoj" Hrvatskoj znak da govori istinu. 

Moram završiti posao, javim se kasnije!

• Like 1
  • Aferim! 1
  • Thanks 1

1 hour ago, Fugaziii said:

ma na cem da zamjerim.... a gle, postavi ovako, ovaj lik, iako neshvacen ozbiljno, govori onako kako stvari jesu, a sta bi onda trebalo sa ovim drugim sto pricaju gluposti i pokusavaju obmanuti javnost - zasto su oni shvaceni ozbiljno... mozda da za predsjednika, gradonacelnika ili na bilo koju drugu bitniju poziciju stavimo realistu, covjeka kojem je stalo, covjeka koji se ne boji reci istinu, covjeka koji ce raditi SA narodom.... covjeka kojem je novac nista drugo sem nuzno zlo.... haha sad se ja sebi smijem, jer takvih ljudi, iako dosta ima, nikad ne bi stigli do tu, ili bi ih sHebali u startu ili pogubili... ajmeee aaha.... 

ajmo sad zaozbiljno, nisam valjda ja sama poslala ovo? Na slanje maila jos cekam, posto hocu u paketu svima da posaljem, ove bitnije mailove sam stavila, a cc-ovala portale... hoce se slati i na ovaj mail od ureda gradonacelnika?

U ovoj zemlji ili na brdovitom Balkanu još bolje rečeno,  ISTINA se popljuje odmah, a LAŽ se prihvati za istinu ...

• Like 1

Just now, Sadik said:

U ovoj zemlji ili na brdovitom Balkanu još bolje rečeno,  ISTINA se popljuje odmah, a LAŽ se prihvati za istinu ...

Neke istina boli, neki je ne mogu podnijeti je li zbog vlastite nesigurnosti ili sto nemaju hrabrosti, a nekima ne ide na ruku.... a danas se na lazima i slrivanjima istina temelji gotovo sve, pa tako i onaj mali broj ljudi sto istupi bude nasamaren, kaznjen, sankcionisan ili jednostavno nemocan... strasan je ovaj svijet danas... trazi puno kompromisa a malo ti vrati

Da nema ko informaciju šta se desilo u Pokoju? Čujem da se nešto iza škole desilo i trenutno je hrpa policije,a znate da je iza škole pruga i da migranti hodaju tuda pa da nisu opet šta uradili.

• Sad 1

Nezvanicno (haha) napadnuta su dva migranta, ne zna se trenutno od strane koga su napadnuti, ali su opljackani. 

3 minutes ago, Fugaziii said:

Nezvanicno (haha) napadnuta su dva migranta, ne zna se trenutno od strane koga su napadnuti, ali su opljackani. 

Jel provjereno da se radi o pljački? Posto je puno policije tamo 

U subotu 17.11.2018 godine u 18:00 mirni protesti protiv okupacije grada od strane migranata.DRŽAVA NAS JE PRODALA !!!

Edited by Grunf
  • Like 7

24 minutes ago, Grunf said:

U subotu 17.11.2018 godine u 18:00 mirni protesti protiv okupacije grada od strane migranata.DRŽAVA NAS JE PRODALA !!!

Jel to zvanican info?

32 minutes ago, Venom said:

Jel provjereno da se radi o pljački? Posto je puno policije tamo 

Pa kako sam dobila info u pitanju je napad na dva migranta i navodno im je otet novac, sad ko je to se jos ne zna. A ako je mnogo policije pa to je zato sto je u njih neko dirao, da je neko nas napadnut ne bi se digla tolika ‘halabuka’. 🧐

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...