Jump to content
FORUM

Recommended Posts

2 minutes ago, Grunf said:

Po mojoj slobodnoj procjeni ih ima bar 7000 samo u Bihaću jer ih ima jako veliki broj neregistriranih a dovoljno da se prošetaš gradom i da vidiš da su ga preplavili.Nema ulice u Bihaću ili dijela grada gdje ih ne možeš naći.Pitanje je kakvo je stanje u naseljima Zavalje,Skočaj itd....Ne znam ima li ih tamo. Vlasti govore samo o onim u Borićima i koj su njima na "teretu" a to je broj od 700-800

Koje vlasti !? Mi odavno nemamo vlasti , imamo samo interesnu skupinu koja se održava na vrhu   i pljačka novac iz budžeta , to jest pljačka sve nas gradjane BiH. 

• Like 4
  • Replies 18,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Grunf

3304

• rucica1

1236

• Barba

1156

• Fugaziii

1089

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Morao sam kopirati jedan tekst sa Facebooka  autor je Sinan Ziric, kao da sam ja svojom rukom pisao: Možete li vi zamisliti koliko su oni nepismeni kad govore: "Ovdje je neuslovno za život, nama

Slusaj da ti ja kazem, pa neka me banira ko hoce, kraj moje kuce je napustena kuca i tri puta smo tjerali ILEGALCE mada smo istu kucu zatvorili ali oni opet ulaze, imam dvoje djece ispod 10 godina i t

Pa dobro, kad smo imali onaj veliki protest PROTIV MIGRANATA  kad je bilo 4-5 hiljada ljudi isti specijalci su već bili spremni da krenu na Bihać.  U petak skup pred Birom i nemoj da koga čujem da je

Posted Images

4 minutes ago, Sinbad said:

Migrantska kriza u BiH se ne moze staviti pod kontrolu sve dok se ne promijeni zakon o azilu na BiH nivou, koji je zastario i nije adekvatan nastaloj situaciji. Buduci da prijasnji sastav vijeca ministara BiH nije uopste uzimao u obzir promjene ovog zakona, a takodje sad se mora cekati formiranje novog vijeca ministara i skupstine BiH, mozete zamisliti koliko ce vremena proci da neko ozbiljno uopste pocne razmatrati promjene ovog zakona.

Sadasnji zakon o azilu dozvoljava osobi koja je usla ilegalno u BiH da izrazi zelju da ce podnijeti zahtjev za azil i automatski ta osoba ima potpunu slobodu kretanja sirom drzave, kao sto imamo priliku vidjeti na USK. Samim tim policija nema ovlasti da im ogranici to kretanje, jer vidimo svaki dan da grupe se krecu pjesice izmedju Bihacu i Kladuse redovno. Policija takodje, ustvari niko u ovoj drzavi na osnovu sadasnjeg zakona nema ovlasti da ih drzi u zatvorenom prostoru, kampu. Uloga Ureda za Strance BiH je samo da im izda papir o zelji da ce podnijeti zahtjev za azil. Sadasnji zakon uopste ne precizira procedure, trajanje i mjere o odlucivanju o azilu. Ukratko da ne duljim vise, imamo zakon o azilu koji nema niti jedna drzava u EU. Sadasnji zakon o azilu dozvoljava migrantu da dodje do tacke B, naprimjer iz Cazina do Bihaca pjesice, ali ako mu neko od gradjana ponudi prevoz iz dobre namjrere, jer cesto pjesace po kisi, policija ce teretiti tog gradjana kao krijumcara. A ustvari namjera migranta se ne sprijecava, jer migrant ce doci do tacke B, pa barem i pjesice. Ima tu jos stotine apsurdnih stvari, ali necu duljiti, jer ode post na 10 stranica. :)

"Imajući u vidu da se sigurnost Bosne i Hercegovine štiti zajedničkim nastojanjem njenih građana, državnih tijela i institucija, smatramo da je za djelotvornu nacionalnu sigurnost potrebno biti dovoljno transparentan prema javnosti o prijetnjama i opasnostima sa kojima se susrećemo. S obzirom da se Agencija bavi obavještajno-sigurnosnim radom, da bi zaštitili građane, nacionalne interese, uposlenike i resurse, veći dio našeg rada ostaje zaštičen od očiju javnosti."

OSA BiH.

Da napomenem, počevši od provala, krađa, obračuna, napada na policiju itd, ovdje je morala reagovati vojska, i staviti ovaj ološ pod kontrolu!  

• Like 1
1 minute ago, Bihac 2000 said:

Koje vlasti !? Mi odavno nemamo vlasti , imamo samo interesnu skupinu koja se održava na vrhu   i pljačka novac iz budžeta , to jest pljačka sve nas gradjane BiH. 

A dobro, htio sam reći tzv. vlasti 😉

5 minutes ago, Grunf said:

Po mojoj slobodnoj procjeni ih ima bar 7000 samo u Bihaću jer ih ima jako veliki broj neregistriranih a dovoljno da se prošetaš gradom i da vidiš da su ga preplavili.Nema ulice u Bihaću ili dijela grada gdje ih ne možeš naći.Pitanje je kakvo je stanje u naseljima Zavalje,Skočaj itd....Ne znam ima li ih tamo. Vlasti govore samo o onim u Borićima i koj su njima na "teretu" a to je broj od 700-800

Treba fotografisati sve objekte u kojima se nalaze ilegalni migranti i objavljivati javno. Ima ih u svakom naselju u Bihaću! 

• Like 1
  • Aferim! 1

Bišćani ,  poduzmimo nešto ,  ovaj izvještaj policije nije samo statistika i u njemu nije sve rečeno ,a već i ovakav je dramatičan. Situacija je i gora  nego što se prikazuje. Pitajte se zašto je 170 policajaca i specijalaca  vršilo pretres  700-800 migranata u Borićima. Od gradjana se skriva stvarno stanje ! 

• Like 5
1 minute ago, Ammar said:

"Imajući u vidu da se sigurnost Bosne i Hercegovine štiti zajedničkim nastojanjem njenih građana, državnih tijela i institucija, smatramo da je za djelotvornu nacionalnu sigurnost potrebno biti dovoljno transparentan prema javnosti o prijetnjama i opasnostima sa kojima se susrećemo. S obzirom da se Agencija bavi obavještajno-sigurnosnim radom, da bi zaštitili građane, nacionalne interese, uposlenike i resurse, veći dio našeg rada ostaje zaštičen od očiju javnosti."

OSA BiH.

Da napomenem, počevši od provala, krađa, obračuna, napada na policiju itd, ovdje je morala reagovati vojska, i staviti ovaj ološ pod kontrolu!  

Opet ponavljam, bez promjene drzavnog zakona o azilu nista od toga nije moguce. Policija ima ovlasti da tretira samo pojedince osumnjicene za pocinjenje prekrsaja ili krivicnog djela, kao sto ima i nad nama obicnim gradjanima. Da bi se tretirala citava grupa, to jest migranti, bez promjene zakona o traziocima azila sve je uzalud. Vojska takodje ne moze izaci bez zakonske osnove.

11 minutes ago, Ammar said:

Treba fotografisati sve objekte u kojima se nalaze ilegalni migranti i objavljivati javno. Ima ih u svakom naselju u Bihaću! 

Pa mnogi to ne kriju...vidio si u poruci koju sam ti poslao. Ja sam prije par dana prijavio komšiju prema uputi iz MUP-a , nikakve reakcije nije bilo a dovelo je do toga da sad ovaj zna da sam to uradio i doveo ih još više.Shvatite, ja nemam ništa protiv tih ljudi ali niti jednom na čelu ne piše ko su oni,kakva im je prošlost,da li su to ubice,silovatelji,palikuće,teroristi,isilovci kao što im ne piše na čelu da su doktori,inžinjeri,intelektualci,humanitarci...Ali je i činjenica da dolaze iz sasvim druge kulturološke sredine a ono što nama nije normalno njima jeste.Ali ne to bitno. Bit onog zašto se ja BUNIM jeste što želim tj ja zahtjevam da se isti pridržavaju reda i zakona ove zemlje kao što se i ja moram pridržavati. Isto tako ja ZAHTJEVAM kao građanin ovog grada potpunu slobodu kretanja a i sigurnost  svih naših sugrađana pa i onih koji sami sebi dovode u pitanje vlastitu sigurnost a znamo već kako

EDIT: Čak šta više ta osoba koju sam prijavio je privatno upitala jednog policajca komšiju da li smije da ih šalje drugim ljudima da im rade za novce i ovaj je odgovorio potvrdno. Čak šta više angažirao je dvojicu na cijepanju i slaganju drva

Edited by Grunf
  • Like 1

Takodje mnogi se pitaju sta ce biti tokom zime i snijega. Tu nije potrebo nagadjati, dovoljno je samo pogledati iskustva drugih drzava gdje ovo vec traje zadnjih 3 godine, a nama je tek prva godina. Evo sta ce se desiti, kad padne snijeg migrantska ruta ce se zamrznuti, migranti u kojoj drzavi se zateknu tu ce prezimiti i cekati proljeca, kada ce opet nastaviti svoj put. Treba uzeti u ozbir da ima na hiljade onih koji tek planiraju krenuti na ovaj put iz Azije, Bliskog Istoka i Afrike, oni ce takodje cekati ranog proljeca prije nego sto krenu. Zato i imamo pojacan broj migranta zadnjih mjesec dana jer zele izaci se docepati destinacije prije snijega, ali ako ne mognu, oni su rado spremni i prezimiti u drzavi gdje se zateknu, to jest Bihacu u konkretnom slucaju.

13 minutes ago, Grunf said:

Pa mnogi to ne kriju...vidio si u poruci koju sam ti poslao. Ja sam prije par dana prijavio komšiju prema uputi iz MUP-a , nikakve reakcije nije bilo a dovelo je do toga da sad ovaj zna da sam to uradio i doveo ih još više.

Ja sam jednom, davno poprilicno, prijavio komsiju zbog cestog pucanja iz  vojnog vatrenog oruzja, pogotovo kad je pijan. Patrola policije mu dosla kuci i rekla mu nemoj to raditi i nadji nam tu pusku, vidis da te komsija prijavljiva, to su mu rekli tako vjerovatno da mu se udobrovolje da lakse preda pusku. Nakon toga dugo godina sam imao lose odnose sa tom budalom jer mu je dato do znanja ko ga je prijavio. Da bude stvar jos gora, puske nisu nasli jer ju je sakrio.  Od tada ja vise ne prijavljivam nikoga, mada ovo je ipak bilo 2002, zelim vjerovati da je stanje sad bolje i profesionalnije.

• Like 1
27 minutes ago, Grunf said:

Pa mnogi to ne kriju...vidio si u poruci koju sam ti poslao. Ja sam prije par dana prijavio komšiju prema uputi iz MUP-a , nikakve reakcije nije bilo a dovelo je do toga da sad ovaj zna da sam to uradio i doveo ih još više.Shvatite, ja nemam ništa protiv tih ljudi ali niti jednom na čelu ne piše ko su oni,kakva im je prošlost,da li su to ubice,silovatelji,palikuće,teroristi,isilovci kao što im ne piše na čelu da su doktori,inžinjeri,intelektualci,humanitarci...Ali je i činjenica da dolaze iz sasvim druge kulturološke sredine a ono što nama nije normalno njima jeste.Ali ne to bitno. Bit onog zašto se ja BUNIM jeste što želim tj ja zahtjevam da se isti pridržavaju reda i zakona ove zemlje kao što se i ja moram pridržavati. Isto tako ja ZAHTJEVAM kao građanin ovog grada potpunu slobodu kretanja a i sigurnost  svih naših sugrađana pa i onih koji sami sebi dovode u pitanje vlastitu sigurnost a znamo već kako

EDIT: Čak šta više ta osoba koju sam prijavio je privatno upitala jednog policajca komšiju da li smije da ih šalje drugim ljudima da im rade za novce i ovaj je odgovorio potvrdno. Čak šta više angažirao je dvojicu na cijepanju i slaganju drva

Njemu je bitnije profitirati na ilegalnim migrantima nego imati dobre odnose u komšiluku koji je tu cijeli život...

A po pitanju izbacivanja migranta iz privatnog smjestaja. Tu ima jedan goruci problem, ako je Studentski Dom pun, zar nije bolje da su migranti u tom privatnom smjestaju ako vec imaju lovu da plate, gdje imaju krov nad glavom, jer u protivnom morali bi spavati na travi i klupama po niskim temperaturama, i tek onda bi vidjeli kriminala.  Onako logicno razmisljam.

5 minutes ago, Sinbad said:

A po pitanju izbacivanja migranta iz privatnog smjestaja. Tu ima jedan goruci problem, ako je Studentski Dom pun, zar nije bolje da su migranti u tom privatnom smjestaju ako vec imaju lovu da plate, gdje imaju krov nad glavom, jer u protivnom morali bi spavati na travi i klupama po niskim temperaturama, i tek onda bi vidjeli kriminala.  Onako logicno razmisljam.

Ljudi izbjegavaju izdati smještaj studentima kako bi mogli profitirati od 30 migranata koje nagura nekako u isti je suludo, hajde ne kažem primiti porodicu ili nekoga kome stvarno treba pomoći, ali vidjeli smo kako to ide kad je došlo do obračuna ilegalni migranata u privatnom objektu koji su se ponapijali i izboli staklom... Ne valja ova situacija nikako...

Edited by Ammar
5 minutes ago, Sinbad said:

Da,to je OK...pod uslovom da ih oni koji im iznajmljuju bilo koju vrstu smještaja prijave da su tu. Jer u protivnom se ne zna za njih i mogu raditi što hoće. E sad dolazi glavni problem...onaj ko im iznajmljuje uzima za to novac a ne plaća porez.Dakle ako ćemo sve legalno neka plate taj porez i stvar je riješena ali tu je problem jer oni to ne žele.U tom slučaju ne prijavljuju ni nadležnoj službi da su kod njega smješteni migranti,ovi ih ne registriraju i to je to. Ne bi ih smjeli niti zapošljavati jer niko nema zakonskog osnova.Da bi mogao stupiti u radni odnos,mora imati radnu dozvolu,na osnovu radne dozvole mora imati propisanu boravišnu dozvolu a da bi sve to dobio mora imati dokumenta i mora biti legalno ovdje i na njega se plaćati porez kao što i ja plaćam.Evo sad ću otvoreno reći,,,jučer idem cestom prema piramidi pored itd,pa fileka...e sad imaš tamo lijevo onaj frizerski salon.Bacim pogled na otvorena vrata kad u njemu migrant šiša nekog. Kako ga je legalno vlasnik frizerskog salona mogao zaposliti? 

• Like 2
1 hour ago, Bihac 2000 said:

Prema podacima kojima raspolaže Uprava policije MUP USK-a od početka „migrantske krize“ na područje USK-a je pristiglo ukupno 10.113 ilegalnih migranata, od čega ih je najveći broj došao u Grad Bihać. U zadnje vrijeme je došlo i do znatnog povećanja dolazaka migranata na USK-a te je samo u mjesecu augustu pristiglo 1866 migranata, a u mjesecu septembru pristiglo je rekordnih 2764 migranta. Od ovog broja migranata gotovo trećina migranata nije imala nikakvih ličnih dokumenata te nismo bili u mogućnosti utvrditi njihov identitet jer ih nije preuzimala i obrađivala Služba za poslove sa strancima kako im im je to u zakonskoj obavezi, a najveći broj ilegalnih migranata je došlo iz zemalja: Pakistan, Iran, Irak i Avganistan, dok je znatno manji broj pristiglih migranata iz Sirije, Bangladeša, Indije i drugih zemalja.

Koliko je ukupno migranata trenutno  u Bihaću ? Zna li  iko taj podatak ? Čini mi se da će njih uskoro biti više nego nas ! 

Sirija je skoro oslobodjena, ostalo je jos sasvmi jedan mali dio da se oslobodi. Tamo su ostali samo oni tvrdi placenici, tj legioneri, ostali su se izvukli.

Tako da je lako moguce da su medju tim iz pakistana, irana, iraka, afganistana sve placenici koji su ratovali u siriji.

Taj olos se trenutno slobodno krece po Europi..

• Dislike 1
4 hours ago, Barba said:

Eto ja to nisam znao da se treba ministar uključiti 🤣🤣🤣 da bi aktivirao vojsku a da nije možda predsjedništvo države ?

Za suzbijanje migranata nije potrebno 10 000 policajaca već je dovoljno onoliko koliko raspolaže lokalna policija uz graničnu policiju .

Potrebno je puno više policije s obzirom kakve ovlasti imaju. Ne bi me začudilo da ovaj što je u borićima pucao u zrak dobije suspenziju zbog korištenja oružja. Nisu policajci super heroji. 🙂

Granična policija da radi svoj posao kako treba, ne bi bilo ovoliko migranata u BiH, bar onih ilegalnih. 

Edited by Jasmin Rakić
  • Like 1

Pa ako se pogleda dobna struktura tog ološa vidi se da su to sve dečki od 18-30 godina. Pa zar iko normalan misli da je osoba koja na sebi ima prostrelne rane i stara je 25 godina iste zadobila studirajuci književnost u Mosulu. Pametnom dosta a glupim ne vrijedi objasnjavati

• Like 2
12 minutes ago, Bihac 2000 said:

Zakon o azilu  http://sps.gov.ba/dokumenti/zakoni/Zakon o azilu.pdf

Analiza Zakona o azilu http://vasaprava.org/wp-content/uploads/downloads/2016/06/Komentar-Zakona-o-AZILU-BiH.pdf

i treba pogledati zakon o kretanju i boravku stranaca  BiH 

U liberalnoj Finskoj i Norverskoj kad zatrazis azil bices smjesten  zatvoren kamp dok se tvoj zahtjev razmatra. A kod nas, kao sto vidim na terenu, dovoljno je samo izraziti namjeru da ces traziti azil, Ured za Strance BiH ti izda papir o namjeri za azil, i ti si slobodan ici kuda zelis. Policija te zaustavi, ti im pokazes taj papir oni te puste, ako te policija nadje bez papira oni te predaju Uredu za Strance, oni ti izdaju novi ili drugi papir, nebitno, i opet si slobodan ici gdje zelis. Kao sto vidimo u realnosti, oni se krecu u kolonama izmadju opstina na USK trazeci mjesta za laksi prelazak granice, policija ne reaguje jer zakon im dozvoljava na osnovu opet onog cudesnog papira i iskazanoj namjeri za trazenje azila :). Kao sto rekoh, bez promjene drzavnog zakona nema ozbiljnih mjera protiv migranata. Isto sadasnji zakon sluzi kao stimulacija da sve vise migranta bira BiH kao svoju rutu jer imamo zakon o azilu kakav nemaju niti najliberalnije zemlje svijeta. :)

• Like 1

Kuda ovo sve ide neka bog dragi zna. Nevjerovatna je šutnja naših političara. Kantonalni premijer kao da je propao u zemlju,dokopao se federalnog parlamenta i boli ga ona stvar više za migrantima u Bihaću. Gradonačelnik isto,mjesecima je kukao sad kad je dao saglasnost za centar i kad se zbog toga dešavaju svakodnevna sranja sa migrantima fino šuti. Državnu i federalnu vlast neću ni spominjati jer od njih nemamo sta očekivati,osim što nam šalju sve veći broj migranta.

Sve prebačeno na leđa našoj policiji tj 170 ljudi maksimalno se mjesecima bori sa hiljadama ilegalnih migranata. Pa ako neće država da pomogne,ako neće da ih se vraća nazad pa gurnimo ih onda na granicu sa EU pa neka ona pritisne naše političare. Vidjeli ste kako je EU fino uriktala Srbiju pa se ukinu bezvizni režim sa Iranom.

Ja bih dao zadnji rok vlastima da pomognu, a ako neće sve migrante ispratiti na granicne prelaze i tamo ih ostaviti  

• Like 3

Ti ološi tvz. Migranti oni poznaju jedino silu i zakon jačega svi koji misle da ih mogu na lijep način civilizirati i primorati da poštuju pravila grdno se vara.

To su kozojebi kojim se ništa nije posrati gdje im se navali , oni poznaju samo zakon jačeg .

• Like 2
19 minutes ago, Sherbert said:

Je li vi želite da oni budu zatvoreni i da imaju ograničeno kretanje ili da napuste BiH isto kao što su ušli. Ako vam se već sviđa kako to hendlaju EU zemlju onda vam neće smetati da njih 5000 dobije azil i ostane. 

Pustite ove iz Njemačke i Holandije što šire mržnju i pozivaju na nasilje.

Da je našim vlastima stalo do naše sigurnosti kod nas ne bi bilo 5000 ilegalnih migranata već maksimalno 500 na cijelom kantonu , za broj veći od toga nema uslova da se vodi briga. Što se kretanja tiče, naravno da im treba ograničiti kretanje, ljudi koji imaju djecu strepe kako će u školu i iz škole kući jer je grad pun ilegalnih migranata o kojima niko ne zna apsolutno ništa, pogledaj samo kako većina iskorištava slobodu kretanja ( krađe, provale, opijanja,kockanja,prosjačenje, obračuni,okupljanje po centru grada, itd), tu slobodu kretanja je odmah trebalo ograničiti isto kao i broj migranata koji Bihać i USK mogu primiti naravno van centra grada, a sve ostale vraćati u Sarajevo, a Sarajevo neka ih vraća u RS koja je najodgovorniji krivac za ovu situaciju jer namjerno puštaju migrante preko granice u Zvorniku ili gdje god stignu duž granice.

Edited by Ammar
  • Like 5

MUP USK: U septembru stigla 2.764 ilegalna migranta, sigurnosna situacija naglo pogoršana

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mup-usk-u-septembru-stigla-2-764-ilegalna-migranta-sigurnosna-situacija-naglo-pogorsana/181011018

Nažalost na ove apele neće biti nikakve reakcije. Pa od marta moljakamo državnu vlast ali ona se i dalje pravi gluha. Sve je sad u rukama naše kantonalne i lokalne vlasti

• saco pinned and featured this topic
  • saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...