Jump to content
FORUM

Recommended Posts

"Bihaćki gradonačelnik Šuhret Fazlić razgovarao je danas sa predstavnicima ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini

Centralna tema razgovora bila je migrantska kriza. Upoznavši Michaela Ahna, službenika za ljudska prava Američke ambasade u Sarajevu i Brendana Wilsona, predstavnika USAID-ove agencije OTI Ured za tranzicijske inicijative) sa aktivnostima koje Grad Bihać zajedno sa Vladom USK-a i međunarodnim organizacijama realizira kada je u pitanju migrantska kriza, gradonačelnik Fazlić istakao je da Bihać kao lokalna zajednica očekuje konkretan i provediv odgovor nadležnih državnih institucija kada su u pitanju privremeni prihvatni centri na teritoriji Bihaća i strategiju upravljanja migrantskom krizom sa konkretnim koracima.

„Očekujemo da se država konačno uključi, da se riješi status Borića i Bire, da Ministarstvo sigurnosti preuzme upravljanje istima, da se svi zajedno pripremimo na mogući novi val migranata u proljetnim mjesecima. Grad Bihać očekuje od nadležnih da se shodno svojim ovlastima i nadležnostima posvete pažnju Bihaću kao najvećem žarištu kako stvari ne bi eskalirale u proljetnim mjesecima. U tom pogledu svaka aktivnost i podrška međunarodnih institucija, a u ovom slučaju ambasade SAD-a u BiH, za nas je od velikog značaja“ – kazao je gradonačelnik Fazlić."

Čuj,službenika za ljudska prava Američke ambasade u Sarajevu, ne znaš bil' čovjek plakao il' bi se smijao:vaz o ljudskim pravima (ilegalnih migranata) nam je držao čovjek iz zemlje koja gradi zid zbog priliva istih takvih ilegalnih migranata na teritorij SAD-a ,zemlje koja je poslala vojsku na svoje granice i odobrila pucanje u ilegalne migrante. 🤨 

• Like 4

Ovde je svak krivi: policija, gradonacelnik, ovi sto izdaju stanove, ministri, IOM...ma nema koga nismo oblatili. Ali samo niko ne spominje jedan, jedini problem sa ovim izbjeglicama (ISILovcima, lopovima, bagrom kako god ih hocete da zovete). A to su granicari i granicni prelaz. Ovi ljudi su pjesice presli i po 6000 kilometera. Jel vi stvarno mislite da ih neko sad moze zaustaviti? I sad pocnemo kritikovati ove jadnike, babe, didove sto kod nas zive od penzije od 200 maraka i uhvate priliku da zarade koju marku. Zapad je obecao primiti te ljude. Jedinu stvar koja treba da se dogodi je da im se otvore vrata na zapad. I to je sve. Nikom od njih nije stalo da ostane u Bosni. Oni su poput mnogih nasih sugradjana krenuli ka boljoj buducnosti. I ljude treba pustiti. Pomoci im, opremiti i poslati dalje. Oni su na ilegalan nacin presli velik put. Treba im samo pomoci da na taj nacin nastave dalje….

PS: i nemojte me pogresno razumjeti. Nisam na njihovoj strani i nikad necu odobravati sta sve rade ali mislim da im treba pomoci da nastave put. Sto prije to bolje.

4 minutes ago, Grunf said:

"Bihaćki gradonačelnik Šuhret Fazlić razgovarao je danas sa predstavnicima ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini

U tom pogledu svaka aktivnost i podrška međunarodnih institucija, a u ovom slučaju ambasade SAD-a u BiH, za nas je od velikog značaja“ – kazao je gradonačelnik Fazlić."

Samo vi nama saljite novce….to nama i odgovara!

14 minutes ago, alenB said:

Ovde je svak krivi: policija, gradonacelnik, ovi sto izdaju stanove, ministri, IOM...ma nema koga nismo oblatili. Ali samo niko ne spominje jedan, jedini problem sa ovim izbjeglicama (ISILovcima, lopovima, bagrom kako god ih hocete da zovete). A to su granicari i granicni prelaz. Ovi ljudi su pjesice presli i po 6000 kilometera. Jel vi stvarno mislite da ih neko sad moze zaustaviti? I sad pocnemo kritikovati ove jadnike, babe, didove sto kod nas zive od penzije od 200 maraka i uhvate priliku da zarade koju marku. Zapad je obecao primiti te ljude. Jedinu stvar koja treba da se dogodi je da im se otvore vrata na zapad. I to je sve. Nikom od njih nije stalo da ostane u Bosni. Oni su poput mnogih nasih sugradjana krenuli ka boljoj buducnosti. I ljude treba pustiti. Pomoci im, opremiti i poslati dalje. Oni su na ilegalan nacin presli velik put. Treba im samo pomoci da na taj nacin nastave dalje….

PS: i nemojte me pogresno razumjeti. Nisam na njihovoj strani i nikad necu odobravati sta sve rade ali mislim da im treba pomoci da nastave put. Sto prije to bolje.

Ne slažem se sa tobom. Prvo pomaganjem ilegalnim migracijama i migrantima ti zapravo vršiš i potpomažeš krijumačarenje ljudima (za novce ili bez novaca svjedeno je). Drugo, njihov uspješan prelazak granice Hr na ovom području je najgore moguće riješenje po nas na USK iz prostog razloga: ako imaš 1000 ilegalnih migranata koji uspješno pređu granicu i samim tim napuste ovo područje na njihovo mjesto će doći 2000 drugih. Dakle,najbolje riješenje po nas ovdje je 100% zatvaranje granice od strane Hr tako da se ruta promjeni ili (što se nikad neće dogoditi jer je nemoguće) da se jednostavno otvori granica i da imaš fluidnost na toj ruti,dakle da se ilegalni migranti nikako ne zadržavaju ovdje nego samo prolaze kao što su to radili kroz Hr ulazeći iz Srbije.Ovo što si ti naveo,to je najgora solucija po nas

Edited by Grunf
  • Like 3

Hajra Delić poznata mrziteljima Bišćana krajišnika opet u akciji omalovažavanja istih . 

• Like 1

18 minutes ago, Barba said:

Hajra Delić poznata mrziteljima Bišćana krajišnika opet u akciji omalovažavanja istih . 

Hajra abu Isil? Na fb stranici Grad Bihać? hehehe...Ako neki administrator fb stranice Grad Bihać ovo čita neka je blokira,kao što je mene blokirao jer sam kritikovao rad gradskih organa.Sreća izgleda baš nije iz Bihaća dok je/ga nema ovdje na forumu inače ne bi smo živi ostali. Mislim da je iz neke selendre oko Tuzle kako sam razumio ili Maoča :D

17 minutes ago, Zmiugaloma said:

I koga zvat za prijave ovih sto drze ilegalno migrante u svojim nekretninama? Vidim ljudi po dva mjeseca pricaju o Bubinim"gostima" i sl.,

a je l' iko se sjetio pa prijavit? I ona kuca do vehabijskog centra isto, ima ih 20 unutra.

Ja sam zvao zbog drugih slučajeva i nije urodilo plodom.Ako imaju registrovanu djelatnost smještaja ujeo vuk magare

Edited by Grunf

12 minutes ago, Grunf said:

Hajra abu Isil? Na fb stranici Grad Bihać? hehehe...Ako neki administrator fb stranice Grad Bihać ovo čita neka je blokira,kao što je mene blokirao jer sam kritikovao rad gradskih organa.Sreća izgleda baš nije iz Bihaća dok je/ga nema ovdje na forumu inače ne bi smo živi ostali. Mislim da je iz neke selendre oko Tuzle kako sam razumio ili Maoča :D

Ja sam zvao zbog drugih slučajeva i nije urodilo plodom.Ako imaju registrovanu djelatnost smještaja ujeo vuk magare

Povampireni vehabijski šljam iz našeg naroda je veoma opasan element koji koči normalne ljude ove zemlje. To su ljudi koji žive za neku šerijatsku državu i Mole boga da se sutra zarati njima migrantska kriza dođe kao neka nada o brojnosti muslimana koji bi im se u toj borbi pridružili. 

• Like 4

1 minute ago, Barba said:

Povampireni vehabijski šljam iz našeg naroda je veoma opasan element koji koči normalne ljude ove zemlje. To su ljudi koji žive za neku šerijatsku državu i Mole boga da se sutra zarati njima migrantska kriza dođe kao neka nada o brojnosti muslimana koji bi im se u toj borbi pridružili. 

Slažem se u potpunosti sa ovim

48 minutes ago, alenB said:

Jedina stvar koju treba uraditi , je osigurati granice prema Crnoj Gori, Srbiji, pojacavajuci nadzor granice , kako bi se sprijecio ilegalni ulazak u BiH. Sve drugo je krivicno djelo, jer se ucestvuje u potpomaganju ilegalnih prelazaka granice i ilegalnih boravaka na teritoriji jedne zemlje, a potpomaze ilegalni prelazak granice druge zemlje. Da li vam je jasno da se svim postupcima krsi Zakon i da sve to ima karakter krivicnog djela ?

• Like 3

1 hour ago, Grunf said:

Sto neznaci da se od daljeg prijavljivanja treba odustati.Odmah treba (kod prijava) zahtjevati da se kontrolisu i primljeni nelegalni migranti a ne samo gazde.Te inspekcije su buzdetski potrosaci sto znaci gradjani ih placaju i imaju pravo zahtjevati da svoju sluzbu casno rade a pogotovo kad je u pitanju sigurnost gradjana. Treba javno objavljivati gdje ljudi te ilegalne radnje prijaviti mogu.:)

• Like 1
  • Dislike 1

12 minutes ago, rucica1 said:

SLUŽBA ZA INSPEKCIJSKE POSLOVE
+

Nije opštinska inspekcija nadležna nego kantonalna

• Like 1

1 hour ago, rucica1 said:

Sto neznaci da se od daljeg prijavljivanja treba odustati.Odmah treba (kod prijava) zahtjevati da se kontrolisu i primljeni nelegalni migranti a ne samo gazde.Te inspekcije su buzdetski potrosaci sto znaci gradjani ih placaju i imaju pravo zahtjevati da svoju sluzbu casno rade a pogotovo kad je u pitanju sigurnost gradjana. Treba javno objavljivati gdje ljudi te ilegalne radnje prijaviti mogu.:)

To je jedna loptica koju prebacuju sa nadležnosti na nadležnost. Po meni bi se skrivanje (ja bih to tako nazvao) ilegalni migranata trebalo prijavljivati MUP-u USK, MUP bi trebao izići na lice mjesta i utvrditi postojanje tj ne postojanje validnih dokumenata (u ovom slučaju SAMO pasoš uz odobrenje boravka službe za strance - viza).U slučaju da ne posjeduju validna dokumenta odmah ih proslijediti van granica kantona,kaznu za fizičko ili pravno lice i podatke tek onda proslijediti i kantonalnoj inspekciji koja bi trebala pisati drugu kaznu jer u ovom se slučaju krši više propisa a ne samo jedan.Tako bi to trebalo da bude jer inspekcija nije mjerodavna da legitimiše ljude

Edited by Grunf

Sluzbeni glasnik Bosne i Hercegovine

lanak 94. (Evidencija o knjigama stranaca)

1. (1)  Knjigu stranaca ovjerava nadležna organizacijska jedinica

Službe po mjestu prebivališta ili boravišta, odnosno poslovnog sjedišta davatelja usluge smještaja. Ovjeru vrši organizacijska jedinica Službe poetkom kalendarske godine tako da na prvoj stranici knjige stranaca upisuje tekst "Izvršena je ovjera knjige stranaca", unosi datum i broj ovjere, broj stranica/listova, naziv organizacijske jedinice Službe s peatom i potpisom odgovorne osobe u Službi.

2. (2)  Knjiga stranaca koja je zakljuena na kraju godine, a koja ima slobodnih stranica, može se nastaviti koristiti i nakon ovjere izvršene poetkom kalendarske godine.

3. (3)  Organizacijska jedinica Službe vodi evidenciju o ovjerenim knjigama stranaca koja sadrži sljedee podatke:
    a) redni broj,
    b) naziv i sjedište pravne osobe,

c) ime i prezime odgovorne osobe u pravnoj osobi, odnosno ime, prezime i adresu fizike osobe,

d) kontakt telefon,
    e) datum i broj ovjere knjige stranaca i f) broj stranica.

lanak 95.
    (Obveze davatelja smještaja i kontrola evidencije)

1. (1)  Pravne i fizike osobe koje pružaju usluge smještaja dužne

su donijeti knjigu stranaca na ovjeru nadležnoj organizacijskoj jedinici Službe po mjestu poslovnog sjedišta, odnosno prebivališta ili boravišta. Uz zahtjev za ovjeru knjige stranaca dužne su dostaviti: dokaz o registraciji za pružanje usluga smještaja i dokaz o uplaenoj administrativnoj pristojbi na zahtjev za ovjeru.

2. (2)  Pored evidencije o strancima koja se vodi u knjizi stranaca, pravne i fizike osobe su dužne voditi evidenciju o strancima kojima pružaju usluge smještaja i putem sustava

elektronike obrade podataka uz suglasnost Službe. Evidencija koja se vodi putem sustava elektronike obrade podataka mora pružati sve podatke koje sadrži knjiga stranaca. Podaci koji se vode u sustavu elektronike obrade podataka dnevno se izlistavaju, kronološki slažu, te se na kraju kalendarske godine zakljuuju, uvezuju i ovjeravaju kod nadležne organizacijske jedinice Službe. Forma elektonike obrade i evidencije podataka, u cilju komplementarnosti sa sustavima obrade i pohranjivanja podataka o strancima, propisat e se Odlukom Službe.

(3) Pravne i fizike osobe koje pružaju usluge smještaja strancima dužne su ovlaštenoj službenoj osobi Službe ili policije dati na uvid knjigu stranaca. Prilikom kontrole inspektor za strance, na desnoj stranici knjige, stavlja kratku službenu zabilješku o datumu vršenja kontrole s potpisom. O izvršenoj kontroli inspektor sastavlja zapisnik i dostavlja ga odgovornoj osobi u pravnoj ili fizičkoj osobi koja pruža usluge smještaja strancima.

POGLAVLJE VIII - KNJIGA STRANACA

lanak 93.
(Knjiga stranaca)
(1) Pravne i fizi
ke osobe koje pružaju usluge smještaja

strancima dužne su voditi evidenciju o strancima (u daljem

tekstu: knjiga stranaca) kojim pružaju usluge smještaja.
(2) Pravne i fizi
ke osobe iz stavka (1) ovog lanka su ugostiteljski objekti, prenoišta, hosteli, pansioni, planinarski domovi, zdravstvene ustanove, banjska ljeilišta, staraki domovi, ustanove za smještaj osoba s posebnim potrebama, domovi za smještaj đaka i studenata i

slino.
(3) Fizi
ke osobe iz stavka (1) ovog lanka su osobe

registrirane za samostalnu gospodarsku djelatnost iz oblasti pružanja usluga smještaja kod nadležnog opinskog tijela, odnosno fizike osobe registrirane kod nadležne turistike zajednice kao osobe koje pružaju usluge smještaja.

(4) Knjiga stranaca se vodi u obliku knjige vodoravnog formata A-3, vrstog poveza, s numeriranim stranicama.

(5) Knjiga stranaca sadrži rubrike za unos sljedeih podataka: a) redni broj,

b) prezime i ime stranca, c) spol,
d) datum i mjesto ro
đenja, e) državljanstvo,

f) vrsta, broj, rok važenja putne isprave i naziv izdavatelja,

g) vrsta, broj i rok važenja vize,
h) datum i mjesto ulaska u BiH,
i) datum i vrijeme prijave stranca u smještajnu jedinicu, j) datum i vrijeme odjave stranca iz smještajne jedinice, k) broj izdatog fiskalnog ra
una i
l) rubriku "Napomena".

(6) Podaci u knjizi stranaca moraju biti ažurno vođeni i itko ispisani, a u sluaju greške, grešku treba precrtati tako da ispravka i greška ostaju itljive.

(7) Knjigu stranaca zakljuuje odgovorna osoba na kraju kalendarske godine. Nova kalendarska godina zapoinje rednim brojem 1 (jedan). Rok uvanja knjige stranaca je najmanje tri godine.

(8) Obrazac knjige stranaca je sastavni dio ovog Pravilnika,

Obrazac 25.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 06-02-1-7800//15 30. ožujka 2016. godine Sarajevo

MinistarDragan Mektić, v. r.

Edited by rucica1
  • Like 1
  • Dislike 1

Policija ima suptilan pristup od samog početka im je očito naređeno da se određene stvari tolerišu posebno sto se tiče kretanje sumljivih osoba bez dokumenata. I ako si azilant moraš imati neki papir za to .

Ima migranata gdje je jedna osoba tražila azil u Turskoj Grčkoj Makedoniji Srbiji pa sad i u Bosni to je paradoks koji od naši vlasti niko ne provjerava . 

• Like 1
  • Dislike 1

Veći problem oko ove migrantske krize od pojedinih kriminalnih i zatucanih ilegalnih migranata su naši domaći kriminalni zatucani pomagači ilegalnih migranata

• Like 3

Posto zakonski odredjene podatke niko od ove bagre neposjeduje, znaci njima se prenocista ili stambeni prostor nesmiju izdavati. Za Bihac je itekako opstinska inspekcija nadlezna a u ovim slucajevima ista je duzna ove kriminalne cinove policiji dostaviti (prijaviti). Treba ih natjerati da *uzicu podignu i svoj posao odradjuju.Ima e-mail adresa pa se fino na preko nje prijava uputiti (tkodjer taj mail u memoriji ostaviti). Ako doticni nepocnu raditi onda istim putem zalbu, uz kopiju prijave, gradonacelniku poslati.Ako ni to ne pomogne onda obadva maila u javnost plasirati. Neka narod zna sta se radi to jest neradi. Sve to koristi i za budjenju svjesti kod naroda a takodje ce za izborime dati odredjenu sliku.

• Like 3
  • Dislike 1

Spominje se ilegalni privatni smjestaj, a ja opet ponavljam, od kad to oba prihvatna centra imaju dozvolu za prihvat i smjestaj toliko ljudi ?, ti centri su po svemu ILEGALNI, kako je rijeseno sanitarno pitanje? gdje ide kanalizacija, ako je i ima, koliki joj je kapacitet i gdje zavrsava? negdje sam procitao da je izlivaju u kanal? pa ovo je dugorocno tesko zagađenje i mogucnost zaraze. Za imati legalni smjestaj toliko ljudi trebala vi valjda masa dozvola i potvrda te ispunjavanje masu kriterijja, znaci oba centra su ILEGALNA. Ovdje se radi o tome da se vrte pare, ocito nelegalno ali koga briga.

5 hours ago, Sadik said:

Jedina stvar koju treba uraditi , je osigurati granice prema Crnoj Gori, Srbiji, pojacavajuci nadzor granice , kako bi se sprijecio ilegalni ulazak u BiH. Sve drugo je krivicno djelo, jer se ucestvuje u potpomaganju ilegalnih prelazaka granice i ilegalnih boravaka na teritoriji jedne zemlje, a potpomaze ilegalni prelazak granice druge zemlje. Da li vam je jasno da se svim postupcima krsi Zakon i da sve to ima karakter krivicnog djela ?

Ma kakvo osiguravanje granica? To je kao kad bi tsunami pokusao zaustaviti kisobranom. I kako to da je iznajmljivanje odjednom postalo ilegalno? Koliko studenata iznajmljuje sobu/stan u Bihacu. Koliko je ljudi iz Kuvajta iznajmljivalo kuce. A niko nije prijavljen. Sve je to kriminial i ilegalno. A da ne pocnem pricati o nasim politicarima i kriminalu (koji sad vjerovatno najbolje prolaze, sa novcem koji stize za izbjeglice).

Ovde nikom nije jasno da su ljudi presli pola svijeta da dodju u EU. I sada na ulazu, na vratima samim njima je zabranjen prolaz. I sta sad oni da rade? Da kazu "Nema veze idem ja nazad". Ma daj...

Da smo pametni svi bismo se okupili i sa njima na granicu ih odveli da im pomognemo da idu dalje, jer nazad oni sigurno nece ici, a ostati u Bihacu nije nikom rijesenje.

• Dislike 7

Ko  strancima pruza usluge mora ispostovati knjigu stranaca tako da niko  ilegalce bez dokumentacije i adekvatnog dokaza identiteta, nemoze primati.Njima se omogucava smjestaj u kampovima gdje su pod nadzorom i odredjenom kontrolom i naravno treba ih propocionalno po raznim djelovima zemlje rasporediti a ne jos im i zelje ispunjavati.

• Like 3
  • Dislike 1

Baš me zanima što će se poduzeti odnosno neće poduzeti povodom onog ultimatuma.Čini mi se rok ističe sutra ako se ne varam...Avaz je već plasirao vijest sa bombastičnim naslovom još jučer ali u tekstu nema govora o samom zatvaranju nego o namjerama

3 minutes ago, Grunf said:

Baš me zanima što će se poduzeti odnosno neće poduzeti povodom onog ultimatuma.Čini mi se rok ističe sutra ako se ne varam...Avaz je već plasirao vijest sa bombastičnim naslovom još jučer ali u tekstu nema govora o samom zatvaranju nego o namjerama

Koliko znam produžen je rok do ponedjeljka ili utorka kad u vijeću ministara treba biti sastanak u vezi preuzimanja centara od strane Ministarstva sigurnosti 

Nije samo preuzimanjem centra problem rijesen.Treba se zahtjevati rasterecenje kampova i sprjecavanje daljeg priljeva u Unsko Sanski. Sprjecavanjem daljeg priliva prekinula bi se ta ruta. 

• Dislike 1

35 minutes ago, rucica1 said:

Nije samo preuzimanjem centra problem rijesen.Treba se zahtjevati rasterecenje kampova i sprjecavanje daljeg priljeva u Unsko Sanski. Sprjecavanjem daljeg priliva prekinula bi se ta ruta. 

Eto vidiš sestro slatka da ima pojedinaca koji pozivaju da migrantima pomognemo preko granice kao da će to riješiti problem. 

Svakakvih budala sam vidio ali ovakvim je malo .

• Like 1

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...