Jump to content
FORUM

Migrantska kriza

gerix

Recommended Posts

3 hours ago, Grunf said:

Malo se provezao gradom.Kroz prekounje,od pladišta prema rampi,kolona migranata u 3 grupe od po 30-tak vjerojatno novih jer su pod punom spremom.Zna li neko što se događa kod ekonomske škole,ima policije,vatrogasaca i migranata?

Mora da su opet Bubini podstanari ... 

23 hours ago, Sadik said:

Probaj ti uci Madjarsku ilegalno , znaci mimo granice ili u Crnu Goru , pa nam ispricaj onda kako si se proveo.  Iznajmljivanje etudentima  koji imaju ime i prezime, vazeci dokument i drzavljani su BiH, ne moze se porediti sa iznajmljivanjem  licima koja su na teritorij jedne drzave usla ilegalno, bez dokumenata, dakle N.N. lica i ilegalno borave na teritoriji BiH. 

da li je tim ljudima  koji su, kako kazes prosli pola svijeta da dodju u EU, jasno da postoje legalni nacini dolaska u jednu zemlju, da postoje zakoni, pravila, vize , itd ? Zasto bi neko bio obavezan da primi ili da dozvoli da na njegov teritorij dodje 200-300-500 hiljada ljudi na silu ?  Po tvojoj logici , prevalili oni toliki put i dosli pred tvoja vrata i hoce bas kod tebe u kucu da se nastane  i ti im na samom ulazu , kazes ne moze ! I sta sad oni da rade ? A sta ti trebas da radis ? Malo nam objasni svoju logiku.

Sto bih isao u Madjarsku ilegalno? Nisam lud kad mogu i legalno. A neznam ni sta da radim u Madjarskoj...🙂

Salu na stranu. 

1) Iznamljivanje ilegalno studentu ili nekom ko je ko je ilegalno usao u zemlju ili nekom postenom covjeku ili kriminalcu ostaje ilegalan postupak. Sve dok ne prijavis sve po pravilima i dok ne pocnes placati porez ti krsis zakon! Tu nema sta dalje razmatrati.

2) Oni nisu migranti iz Madjarske ili Crne Gore, nego Pakistan, Afganistan, Sirija, Iraka itd. Nemaju svi pare da plate avionsku kartu. Dolaze ljudi brodom. Idu preko Grcke, Italije. Ako nisi znao Grcak je u EU. I presli su oni i vise granica ilegalno. I sad kod Hrvatske je odjednom nastao problem? Tebi nije jasno da su njima sve granice "otvorene" bile do sada. I sad kad ih i uhvate u Hrvatskoj vracaju ih nama u Bosnu. A mi ih samo trpamo u te "centre"...

A nezam o cemu pricas kad kazes da oni trebaju traziti legalan nacin dolaska u jednu zemlju.

Ocigledno ne kontas situaciju i cijelu sliku...

34 minutes ago, alenB said:

Sto bih isao u Madjarsku ilegalno? Nisam lud kad mogu i legalno. A neznam ni sta da radim u Madjarskoj...🙂

Salu na stranu. 

1) Iznamljivanje ilegalno studentu ili nekom ko je ko je ilegalno usao u zemlju ili nekom postenom covjeku ili kriminalcu ostaje ilegalan postupak. Sve dok ne prijavis sve po pravilima i dok ne pocnes placati porez ti krsis zakon! Tu nema sta dalje razmatrati.

2) Oni nisu migranti iz Madjarske ili Crne Gore, nego Pakistan, Afganistan, Sirija, Iraka itd. Nemaju svi pare da plate avionsku kartu. Dolaze ljudi brodom. Idu preko Grcke, Italije. Ako nisi znao Grcak je u EU. I presli su oni i vise granica ilegalno. I sad kod Hrvatske je odjednom nastao problem? Tebi nije jasno da su njima sve granice "otvorene" bile do sada. I sad kad ih i uhvate u Hrvatskoj vracaju ih nama u Bosnu. A mi ih samo trpamo u te "centre"...

A nezam o cemu pricas kad kazes da oni trebaju traziti legalan nacin dolaska u jednu zemlju.

Cuj,jako velik broj je npr. Pakistanaca legalno migrirao.Zato ostaje nejasan postupak ovih sto idu ilegalno.Po mojoj procjeni rijec je o građanima pomenutih zemalja koji su bili pripadnici ISIL-a.Vecinom

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/458414/zatrazen-pritvor-za-maloljetnog-pakistanca-u-banjoj-luci

Kod nas ni rijeci o slicnom provodjenju, kod nas ili ih zapisu ili ne i samo pusti niz cestu, ajd ti drugu provaljuj, da je po zakonu i ovako da se provodi, pa njih 80% bi trebalo u pritvor. Zanimljivo u clanku se ne navodi da su migranti, i jos na to su maloljetnici ccc. Bjezanija legalnim migrantskim putem iz grada, kantona, federacije, drzave, pod hitno, ovo je sumrak drustva i stanja.

9 minutes ago, Grunf said:

Cuj,jako velik broj je npr. Pakistanaca legalno migrirao.Zato ostaje nejasan postupak ovih sto idu ilegalno.Po mojoj procjeni rijec je o građanima pomenutih zemalja koji su bili pripadnici ISIL-a.Vecinom

Legalno migriranje zavisi od puno faktora, tako da ne mora znaciti da su neki Pakistanci legalno migrirali, zavisno od osobe, razloga, drzave u koju ide, xx toga.

Kad smo postali članicom UN potpisali smo Kapitulaciju. UN je IZNAD države. 

Lijepo kažu da IOM ima 5 godina unaprijed planove za USK, ko je IOM? To je Organizacija pri UN-u koja je IZNAD naše države. 

Znači ono što IOM odluči to ti je ko' Vijeće Sigurnosti, mi se ne pitamo ništa. 

Spasa nema, niti smo obrazovani kao narod da znamo šta je država, niti imamo ikakvu snagu da se ičem odupremo. 

Budite sigurni da je budućnost Bišćana na planinama jer ovdje će doći STOTINE HILJADA migranata i nema te SILE (Osim da ih Bog pobije) koja to može  zaustaviti. 

To je plan za uništenje autohtonog stanovništva Balkana, Balkanske muslimansko i pravoslavne kulture s ciljem približavanju LGBT pederluku i sličnim stvarima koje su normalne za taj zapadni svijet. 

• Like 1

11 hours ago, alenB said:

Salu na stranu. 

Izdavanje "ilegalno" , odnosno "na crno" Muji Mujicu ili Hasi Hasicu , koji ima sve dokumente , CIPS, uvjerenja o nekaznjavanju ,uvjerenje o drzavljanstvu,  itd, nije isto sto i izdavanje N.N. licu , bez i jednog dokumenta i porijekla, koje je uslo u drzavu  mimo regularnih granica i boravi u zemlji kao osoba bez porijekla, domovine , za koju se ne zna jel ubica, pedofil, silovatelj ili normalan  i samim tim je apsurdno poredjenje te dvije kategorije. Legalan nacin dolaska u jednu zemlju je poznat svima : sa svojim osobnim dokumentom - PASOSEM i vizom ukoliko je potrebna, legalnim prijevoznim sredstvima dodjes na odrediste, placajuci uredno kartu, prodjes carinsku kontrolu,  s tim da trebas imati odredjenu sumu novca i smjestaj. Eto, to  se podrazumjeva kao legalni ulazak ili dolazak u jednu zemlju. Kontam ja situaciju i te kako- jasno je i ptici na grani , da se ovdje trguje ljudima i zaradjuju , odnosno peru silne pare, ali ocito tebi nije jasno o cemu ja pisem.

Naravno da je nastao problem kod Hrvatske, koja stiti svoje granice  i DRZAVA JE. Probaj u Ameriku otici kao  ilegalni migrant i pozdravi Trampa.

48 minutes ago, Zmiugaloma said:

Pobjegli bi oni vec do sada svi odavde da im nije IOM-a da im pokriva sve potrebe i troskove. Bezbjedniji su i pokriveniji od nasih socijalnih slucajeva uveliko...

Savjetovati i nase socijalne slucajeve da se prijave kao migranti ...

19 hours ago, Grunf said:

Cuj..."po tvojoj procjeni". Jel to neka strucna procjena? I ovi sto legalno putuju mogu biti ISIL-ovci ili da planiraju postati radikalni kasnije. Prema tome to nista ne govori. Takodjer je dosta Bosanaca otislo da se bori za ISIL. A bilo je to i Amerikanaca i drugih drzavljana koji su isli da se bore za ISIL.

19 hours ago, SAMO_REALNOST said:

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/458414/zatrazen-pritvor-za-maloljetnog-pakistanca-u-banjoj-luci

Kod nas ni rijeci o slicnom provodjenju, kod nas ili ih zapisu ili ne i samo pusti niz cestu, ajd ti drugu provaljuj, da je po zakonu i ovako da se provodi, pa njih 80% bi trebalo u pritvor.

Nemoj ih jos u pritvor trpati. I to je drzavno jaslo….

Gdije cemo onda sa nasim lopovima. U EU ih slati 🙂

Edited by alenB

4 minutes ago, alenB said:

Cuj..."po tvojoj procjeni". Jel to neka strucna procjena? I ovi sto legalno putuju mogu biti ISIL-ovci ili da planiraju postati radikalni kasnije. Prema tome to nista ne govori. Takodjer je dosta Bosanaca otislo da se bori za ISIL. A bilo je to i Amerikanaca i drugih drzavljana koji su isli da se bore za ISIL.

Nemoj ih jos u pritvor trpati. I to je drzavno jaslo….

Gdije cemo onda sa nasim lopovima. U EU ih slati 🙂

Nije to slobodna procjena.Na stotine hiljada pakistanskih istinskih inżinjera i doktora radi diljem svijeta.I to priznatih strucnih ljudi pa i naucnika.Ti ljudi su migrirali sasvim legalno.Naravno da ima građana BiH u redovima isila i za njih se zna.I ko su i sta su radili.Pa evo,ocekuje se izrucenje dvojice nasih iz SAD-a. Ovdje ih ocekuje suđenje i nadam se dozivotna robija

9 hours ago, Sadik said:

Izdavanje "ilegalno" , odnosno "na crno" Muji Mujicu ili Hasi Hasicu , koji ima sve dokumente , CIPS, uvjerenja o nekaznjavanju ,uvjerenje o drzavljanstvu,  itd, nije isto sto i izdavanje N.N. licu , bez i jednog dokumenta i porijekla, koje je uslo u drzavu  mimo regularnih granica i boravi u zemlji kao osoba bez porijekla, domovine , za koju se ne zna jel ubica, pedofil, silovatelj ili normalan  i samim tim je apsurdno poredjenje te dvije kategorije. Legalan nacin dolaska u jednu zemlju je poznat svima : sa svojim osobnim dokumentom - PASOSEM i vizom ukoliko je potrebna, legalnim prijevoznim sredstvima dodjes na odrediste, placajuci uredno kartu, prodjes carinsku kontrolu,  s tim da trebas imati odredjenu sumu novca i smjestaj. Eto, to  se podrazumjeva kao legalni ulazak ili dolazak u jednu zemlju. Kontam ja situaciju i te kako- jasno je i ptici na grani , da se ovdje trguje ljudima i zaradjuju , odnosno peru silne pare, ali ocito tebi nije jasno o cemu ja pisem. 

Naravno da je nastao problem kod Hrvatske, koja stiti svoje granice  i DRZAVA JE. Probaj u Ameriku otici kao  ilegalni migrant i pozdravi Trampa.

Savjetovati i nase socijalne slucajeve da se prijave kao migranti ...

Sadik Sadik….ne kontas. Ilegalno izdavati je ilegalno izdavati. Nije bitno kome se izdaje. To sto ti diskriminiras na osnovu porijekla nema veze sa ovom pricom….

I drug...ruzno je reci da su sve ubice i pedofili. Ima tu i zene i dijece.

A nije problem samo u HR granici. Oni su zatvorili a ostali su otvorili. A mi nagrbusili! E to je sve. Svak ima pravo na svoje misljenje. Moje je da ljude treba pustiti dalje. Njemacka je u 2017 obecala primiti 160.000 migranata. A primili ih samo 100.000.

• Dislike 2

17 minutes ago, alenB said:

Sadik Sadik….ne kontas. Ilegalno izdavati je ilegalno izdavati. Nije bitno kome se izdaje. To sto ti diskriminiras na osnovu porijekla nema veze sa ovom pricom….

A nije problem samo u HR granici. Oni su zatvorili a ostali su otvorili. A mi nagrbusili! E to je sve. Svak ima pravo na svoje misljenje. Moje je da ljude treba pustiti dalje. Njemacka je u 2017 obecala primiti 160.000 migranata. A primili ih samo 100.000.

Sa zakonske strane nije isto izdavati na crno nekom nasem studentu ili kome god,na crno nekom turistu koji je legalno ovdje i nekom ilegalnom migrantu.Nemoj ti meni moralisati ovdje,nismo mi nepismeni.Kakva diskriminacija na osnovu porjekla,sta pricas ti?  Zbog tih koji izdaju "legalno i ilegalno" ilegalnim migrantima mi danas ne znamo niti koliko ih je u ovom gradu,barata se samo o onom broju u Boricima i Biri a ima ih bar jos toliko.I neko ce pomisliti da 4000+ ljudi nije nista,ali to je 10% od stanovnistva grada i to jeste problem.To ti je kao da Zagreb ima 120 000 tih ljudi na grbaci.Nemas nikakve kontrole od siguronosne do zdravstvene.Jedan stranac kad trazi boravisnu dozvolu u BiH treba da podnese na desetine dokumenata pocev od uvjerenja o nekaznjavanju,ljekarskog uvjerenja,pasosa i to donose iz maticnih zemalja.Zato prestani moralisati i pricati o diskriminaciji jer u ovoj prici diskriminisani su svi  ostali osim njih.HRVATSKA je država za razliku od BiH i cuj Njemacka obecala primiti? Gdje pise to? U kojoj Zakonskoj normi Njemacke to pise? To sto su im te vijesti plasirale međunarodne organizacije da bi uzimale novce iz raznih fondova na osnovu njihove tragedije to je druga prica.Pa i nama se plasira vijest svako malo kako nam nece trebati vize za Njemacku a narod se ponada...isto je to

• Like 5

29 minutes ago, Grunf said:

Sa zakonske strane nije isto izdavati na crno nekom nasem studentu ili kome god,na crno nekom turistu koji je legalno ovdje i nekom ilegalnom migrantu.Nemoj ti meni moralisati ovdje,nismo mi nepismeni.Kakva diskriminacija na osnovu porjekla,sta pricas ti?  Zbog tih koji izdaju "legalno i ilegalno" ilegalnim migrantima mi danas ne znamo niti koliko ih je u ovom gradu,barata se samo o onom broju u Boricima i Biri a ima ih bar jos toliko.I neko ce pomisliti da 4000+ ljudi nije nista,ali to je 10% od stanovnistva grada i to jeste problem.To ti je kao da Zagreb ima 120 000 tih ljudi na grbaci.Nemas nikakve kontrole od siguronosne do zdravstvene.Jedan stranac kad trazi boravisnu dozvolu u BiH treba da podnese na desetine dokumenata pocev od uvjerenja o nekaznjavanju,ljekarskog uvjerenja,pasosa i to donose iz maticnih zemalja.Zato prestani moralisati i pricati o diskriminaciji jer u ovoj prici diskriminisani su svi  ostali osim njih.HRVATSKA je država za razliku od BiH i cuj Njemacka obecala primiti? Gdje pise to? U kojoj Zakonskoj normi Njemacke to pise? To sto su im te vijesti plasirale međunarodne organizacije da bi uzimale novce iz raznih fondova na osnovu njihove tragedije to je druga prica.Pa i nama se plasira vijest svako malo kako nam nece trebati vize za Njemacku a narod se ponada...isto je to

Sta pricas ti covjece? Ilegalno izdavanje je ilegalno. Nije bitno komi izdajes. Al tebi ocigledno jeste. Nadji ti meni gdije u zakonu pise da izdavati ilegalno nekom ko ima uredne papire moze.

Kad te nas domaci lopov pokrade onda to nije problem kao kad te migrant pokrade jel?

I ne morgalisem ja nista. Al ti fakat ovde nabadas bezveze. Koja drzava ima uredno uvedene ilegalne migrante? Zato se i zovu ilegalni. Kakva zakonska norma?

Meni je neki dan provaljeno. Policija dosla i otisla. 300 maraka me kostalo da napravim vrata i sve. Policija samo kaze da nisam jedini. Nisam ja ovde na strani migranata al kad mi vako pocnu filozofiratti o pojacanjima granica i uvodjenju nekog reda a drzava i bez migranata bila u haosu nema smisla.

Nije njemacka obecala primiti nego sve drzave EU. Njemacka je ovde gore samo primjer.  Nadji online Globalni sporazum o migraciji pa procitaj.

Edited by alenB

32 minutes ago, alenB said:

Sta pricas ti covjece? Ilegalno izdavanje je ilegalno. Nije bitno komi izdajes. Al tebi ocigledno jeste. Nadji ti meni gdije u zakonu pise da izdavati ilegalno nekom ko ima uredne papire moze.

Kad te nas domaci lopov pokrade onda to nije problem kao kad te migrant pokrade jel?

I ne morgalisem ja nista. Al ti fakat ovde nabadas bezveze. Koja drzava ima uredno uvedene ilegalne migrante? Zato se i zovu ilegalni. Kakva zakonska norma?

Meni je neki dan provaljeno. Policija dosla i otisla. 300 maraka me kostalo da napravim vrata i sve. Policija samo kaze da nisam jedini. Nisam ja ovde na strani migranata al kad mi vako pocnu filozofiratti o pojacanjima granica i uvodjenju nekog reda a drzava i bez migranata bila u haosu nema smisla.

Nije njemacka obecala primiti nego sve drzave EU. Njemacka je ovde gore samo primjer.  Nadji online Globalni sporazum o migraciji pa procitaj.

Svako ima svoj stav,ali ako je granica otvorena nece ih doci 10000 nego 100000 i da smo pametni i sami bu smo se potrudili da granicu nikad ne pređu.Dugorocnije je to bolja opcija jer bi na kraju promijenili rutu. Malo razmisli o cemu sam pisao oa ces shvatiti.Kad te domaci lopov pokrade bit ce pronadjen i kaznjen a ovaj ako te pokrade bit ce mozda i pronadjen ali ne i kaznjen.U tom je razlika

Edited by Grunf
  • Like 1

2 hours ago, alenB said:

Statistika za cijelu 2016 g.govori da je samo u toj godini u Njemackoj podneseno 722.370 zahtjeva za azil. Mozda je nekih slicnih prijedloga bilo ali nevidjeh nigdje da su usvojeni.Uglavnom treba moci razlikovati pojmove: izbjeglice iz ratnih podrucja ,Azilante koji  (radi se o konfliktima raznih oblika),  od drzavnog politickog aparata ugrozeni. O nacinu zloupotrebe migracije i azila da i ne govorim.Diskriminacija je gazenje svih pravila ljudskog ponasanja, nelegalno uci u jednu zemlju i njene narode  terorizirati i unistavati im mukom i postenim radom sve steceno, do cega mogu doci. Znaci idu za boljim zivotom a onima koji kakav takav zivot imaju oni im ga unistavaju. :)

Edited by rucica1
  • Like 1
  • Dislike 1

12 hours ago, Zmiugaloma said:

Pobjegli bi oni vec do sada svi odavde da im nije IOM-a da im pokriva sve potrebe i troskove. Bezbjedniji su i pokriveniji od nasih socijalnih slucajeva uveliko...

Pa da... IOM ih hrani da ostanu ovdje razumiješ... 

IOM organizuje učenje jezika, integracija u društvo..

MENI SVE TO PRESMJEŠNO...

Meni su Srbi prvi rođaci, imaju sličnu kulturu, a ja ne želim živjeti sa njima.... Još perfektno govore naš jezik. 

Ja mislim da ovi stranci ni približno nisu svjesni koliko smo mi negostoljubivi prema strancima u smislu da se trajno nasele. 

Šansa da se ja družim sa Pakistancem ili Indijcem je manja nego sa Vanzemaljcima 

• Like 2
  • Dislike 1

Stvar je vrlo jednostavna. Ova bagra su kao voda koja gdje joj je lakše sebi napravi put. Dakle tamo gdje je tvrdo migranti neće ni pokušavati da prođu što je jasan primjer Mađarske, tj dok su mogli išli su sad je tvrdo i ne idu,.Vrlo jednostavno zar ne? Isto takva je situacija u Istočnoj Slavoniji, tamo više ne idu već sa idu iz BG u Bosnu pa USK a potom u HR. Dakle treba se potruditi   da im se onemogući ili maksimalno oteža prelazak iz USK u HR pa će promjeniti i rutu. I ovo je za shvatiti vrlo jednostavno zar ne? Al nekima našima je očigledno teško to za ruzumjeti ili ne žele da razumiju il iimaju druge razloge tj. korist

• Like 5

Nema tu velike filozofije, oni koji predlazu da im se pomogne proci u Hr ne shvacaju da to ide direktno u korist stete Biscana, jer ako se procuje da im pomazes proci, ta informacija dolazi u kampove u Turskoj za 5 minuta a tamo ih ima 2 milijuna i eto njih dobrim Biscanima na vrata da im se pomogne. Brojke ilegalaca i onih koji su spremni krenuti put Europe mjeri se u stotinama milijuna (samo iz Afrike) a gdje je Pakistan, Aganistan, Indija, nazalost na ovim prostrima izdajnicke vlasti su kupljene a raja uopce nije svjesna stvarne situacije, ukoliko se ne stane s oruzjem na granice ne pise se dobro nikome na ovim prostorima.

• Like 5

1 hour ago, Rijecanin said:

Nema tu velike filozofije, oni koji predlazu da im se pomogne proci u Hr ne shvacaju da to ide direktno u korist stete Biscana, jer ako se procuje da im pomazes proci, ta informacija dolazi u kampove u Turskoj za 5 minuta a tamo ih ima 2 milijuna i eto njih dobrim Biscanima na vrata da im se pomogne. Brojke ilegalaca i onih koji su spremni krenuti put Europe mjeri se u stotinama milijuna (samo iz Afrike) a gdje je Pakistan, Aganistan, Indija, nazalost na ovim prostrima izdajnicke vlasti su kupljene a raja uopce nije svjesna stvarne situacije, ukoliko se ne stane s oruzjem na granice ne pise se dobro nikome na ovim prostorima.

Tzv Ministar Sigurnosti kaže "Ma ne treba ih slati u Sarajevo kad oni hoće da idu na Zapad"

Šta četnik hoće da kaže? Da se BIH granične službe i policija USK treba baviti krijumčarenjem ljudi?

Naša policija kao i granične službe RADE NA SPREČAVANJU ulaska migranata u Hrvatsku i tako Zakoni i nalažu da se postupa. 

Ja stvarno ne mogu da vjerujem da oni misle da smo mi toliko blesavi.....

• Like 2

1 hour ago, Rijecanin said:

To ti ja pricam,neki to ne kuze ili ne zele da kuze

• Like 2

• saco pinned and featured this topic
  • saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...