Jump to content
FORUM

Migrantska kriza

gerix

Recommended Posts

15 minutes ago, SAMO_REALNOST said:

Ovo je sad otvoreni haos i sto se tice tog krijumcarenja, to sve sto si naveo je tacno, ne samo da ordiniraju na kantonu, sumnjam i da razvoze kroz HR, ali to je sumnja. Nije on jedini, sinoc sam primjetio slicno sto i ti, ali na ulicama naseg grada, postoje posrednici izmedju iznajmljivaca i migranata, postoje soferi, koji prebacuju grupe sto kazes u autima, njih 30 sinoc je u par tura razvezeno prema Baksaisu, Kalini, negdje dole ''uvazenim'' porodicama grada. Jucer i za dane vikenda je vrvilo u tom podrucju, uocljivo, jer neko vrijeme nisu vidjani na tim mjestima. Sve ovo otislo u PM, sve potkupljeno, ma bas sve, svi organi, sve institucije, masa porodica, dobar dio Bihaca je pod omcom, ili da kazem vecina, nema ovdje sigurnosti gotovo nikakve niti se moze pouzdati u bilo koji vid zastite gradjan od strane organa, to je vidljivo svaki dan ( dzaba pozivi, dzaba sve, moze covjek nestati, zapaliti ga se, ubiti ga, nikakve pomoci nema ), ne znam kako ce se zavrsiti, nekim ozbiljnim sukobima, druge izgleda nema, servirali su nam tako, da cemo u svojoj glavi puci, okidac je izgleda veoma blizu ( onaj ko odluci ovdje ostati, nece ni postojati, na to ce se svesti ), ali slusajuci svoj razum, vjerovatno ce masa ljudi, razmisljajuci slicno kao i ja ispaliti odavde uskoro, ne vrijedi gubiti zivot koji nikome ovdje ne znaci nista. Bihac je prodan davno, samo sad polako isplivava malo po malo na povrsinu, nema vise ni ustrucavanja, niti mazanja ociju, sad se sve radi na oci narodu, profitira se na svakom koraku, a sve vodi haosu strasnom, s jedne strane prijete ako se samoorganiziras, drzava nece da uvede kontrolu nad centrima ( krijumcarenje i profit su daleko vazniji od nekog USK-a ), ne smiju u RS, a u FBiH se preko RS-a trpaju i docekuju rasirenih ruku ( jos ih se navlaci ovdje ), kreiran haos za sadasnje i buduce sukobe ( kakvi god bili ), sve uz blagoslov i inicijativu EU, NGO, nekih milijardera, domacih politicara ( izdajnika ). Koga briga i ko ce saznati za to sto kazes, mi ?

Ko ima iole pameti i mogućnosti,treba da bježi odavde dok je vrijeme. Nažalost

1 hour ago, Grunf said:

Ja se pitam u čemu je razlika između migranta bez dokumenata i onih sa dokumentima ? Niti jedni niti drugi nemaju dozvolu za boravak ovdje. Ovi koji nemaju dokumenta su ih zakopali negdje,mozda na podrucju Sarajeva,vratit ce se po njih i doci ponovo. Ili ih dokumenta već čekaju u Bihaću. U tom slučaju će svim silama i na sve moguće načine pokušati da uđu u Bihać.  Nevezano za tvoj post: Maloprije čitam jedan komentar na kom čovjek kaže "sa teritorija BiH se vrši otvorena nenaoružana agresija na R Hrvatsku.Dobro da još ne snosimo posljedice toga ali pitanje je dana kad ćemo snositi iste". Kad bolje razmislim u pravu je !

Ma pisao sam vec o zakopavanju dokumenata u nasim poljima, i to masovno vec pola godine. A sve vodi ka tome da ce ovdje nesto zajebano ispasti.

3 minutes ago, Grunf said:

Ko ima iole pameti i mogućnosti,treba da bježi odavde dok je vrijeme. Nažalost

Pa ja vec kontam nije li kasno da se za 6 mj. ispali odavde, jer zbog administarcije ne ide prije.

situacija je bas zastrasujuca, i izgleda da svakim danom postaje gore.

Izlaza nema, institucija nije briga ocito - znaci nema nista u sta bi covjek mogo pomisliti poziitivno - nikakve nade!

Strasno, sta se uradi od jedne polovine za samo godinu dana!

• Dislike 1

29 minutes ago, SAMO_REALNOST said:

Ma pisao sam vec o zakopavanju dokumenata u nasim poljima, i to masovno vec pola godine. A sve vodi ka tome da ce ovdje nesto zajebano ispasti.

Pa ja vec kontam nije li kasno da se za 6 mj. ispali odavde, jer zbog administarcije ne ide prije.

Ja sam pisao već,palim za SWE. Cekam papire i mislim da za SWE ne traje dugo,mjesec-dva.Nemam se namjeru nikav vratiti ovamo, pa ni na godišnji.Jednostavno moja noga abd nikad iše neće kročiti na tlo BiH

• Thanks 1

4 minutes ago, Grunf said:

Ja sam pisao već,palim za SWE. Cekam papire i mislim da za SWE ne traje dugo,mjesec-dva.Nemam se namjeru nikav vratiti ovamo, pa ni na godišnji.Jednostavno moja noga abd nikad iše neće kročiti na tlo BiH

Neka je sretno majstore, bilo mi je drago s nekim normalnim ovdje razmijeniti misljenja, ista sudbina i mene aBd ceka, i moram se zadati aktivnije, jer je pocelo pod nogama goriti, samo ovdje narod slijep. Eh da nas je sudbina natjerala pa da smo o ljepsim temama u zivotu mogli pisati, a ako bude prilike, bio bi mi gust upoznati te nekad, sve u svemu ne okreci se, ne obaziri, sretno u buducem, nadam se, a i uvjeren sam, nekom ljepsem zivotu daleko odavde.

34 minutes ago, Grunf said:

mislis da je u Svedskoj bolje stanje?

Ako budu svi ovako mislili ode Bosna u helac. Ne znam bas da je rijesenje da svi odu van.

Ali ocito da je to svima svejedno sto ljudi odlaze. Cito sam negdje da to i je plan da se promijeni demografija na ovom podrucju!

Mene to fakat zastrasuje - pogotovo ova brzina sa kojom se sve ovo odvija!

• Like 1
  • Dislike 1

6 minutes ago, Lidjo said:

mislis da je u Svedskoj bolje stanje?

Ako budu svi ovako mislili ode Bosna u helac. Ne znam bas da je rijesenje da svi odu van.

Ali ocito da je to svima svejedno sto ljudi odlaze. Cito sam negdje da to i je plan da se promijeni demografija na ovom podrucju!

Mene to fakat zastrasuje - pogotovo ova brzina sa kojom se sve ovo odvija!

Nije riječ o migrantskoj krizi nego o opštem sranju u koje su nas uvalili političari počev od lokalnih do vrha te piramide. Prijatelju, svoje najbolje godine sam dao ovoj zemlji onda nakon rata 25 godina čekas da bude bolje (da napomenem ja ne govorim o finansijama,imam kuću,porodicu,auto,posao sa izvanrednom platom) i onda vidiš da još više glibimo. Ne želim više ! Ne želim više ni da moja djeca protrate život u ništa. Eto im sve

• Like 1

1 hour ago, Grunf said:

I ja sam tako govorio i mislio u pocetku  ali dzaba  isao sam na odmor i u Tursku i u Spanjolsku ali opet nesto vuce iskreno zaista volim doci u Bihac  ali mi bude jos draze kad se vratim kuci u NL. Ne radi se samo o materijalnim stvarima novcu i slicno vec svekupno o odnosima izmedju ljudi ja ovdje znam na cemu sam uvijek jer su ovdje iskreni ljudi znaci ako narucim majstora da mi nesto odradi on ce doci na vrijeme i ako bi slucajno bio sprijecen on ce poslati drugog majstora i mene o tome obavjestiti na vrijeme a ne da ja njega cekam i zovem a on nece da se javi i ja nikad neznam na cemu sam. Ovo su banalni primjeri ali ljudi postuju i cijene vrijeme i novac klijenata i drugih ljudi i tu nema price ljudi grade reputaciju sto kod nas ne postoji u vecini slucajeva. onda nasi ljudi najvise lazu petljaju i nisu iskreni pocesvsi od familije prijatelja i ostalih.Ako odem u prodavnicu nemoram svaki produkt provjeravati za datum jer je nemoguce da se desi da se prodaje nesto sa istekom roka.

Vidim ove fakture oko narudzbi za smjestaj migranata kako oni to sve transparentno kao rade ,jer treba da se ispred EU. deklarisu silni milioni koje su dobili. Smjesno zaista .A ima nasih ljudi koji su stari i bolesni iskljucuju im struju jer je nisu platili zbog kasnjenja penzije jer nisu mogli usvojiti budzet sto je sramota jos jedan pokazatelj zasto treba ici vani ako nista onda radi penzije koja ce koliko toliko sigurno biti dovoljna za dosljedan zivot covjeka kad ostari.

• Like 2

Evo kratko da se baziram na ove odlaske mladih ljudi. Evo idu predlozi neko je namislio kako smanjiti odliv mladih ljudi. Obavezno služenje vojnog roka ,fakat nemam komentar. Nema dalje ,samo će učvrstiti volju ovo jos malo sto je ostalo da se ispali vani.

Edited by njanja

Oni samo pristižu, sinoć pun voz, puni busevi, pa u privatnim krijumčarskim vozilima itd, ima ih pet put više od cifre koju kao ne smiju prekoračiti.

Bos.Novi-Bos.Otoka(tacna lokacija Nicija zemlja) idu u pravcu Bihaca,100 metara dalje stoji RS policija s kombijem koja ih je vjerovatno tu i dovezla...

53514156_2168716253209132_5457686548721958912_n.thumb.jpg.68adf1e9aa94a4ed591fcced09952855.jpg53684086_2168716413209116_7432820920139382784_n.thumb.jpg.28ddcd35ce79a8af9cca6202004bdda6.jpg

Sve ovo u samo pola godine, reziseri novog svjetskog poretka mogu biti zadovoljni, lokalne lutke na koncu ponasaju se tocno kako je predviđeno, pitomi odlaze, ostavljaju domovinu za koju se ginulo, divljaci iz kamenog doba nadiru i kao skakavci u polju unistavaju sve pred sobom i ostavice pustos, e sad koliko glup moras biti misliti da ce te ovi iz kamenog doba ostaviti na miru jer eto ti im pomazes, svercas ih, hranis ih, skrivas ih, ne mogu vjerovati. TUGA I ŽALOST, ovakvi lijepi krajevi, moglo se lijepo zivjeti a politicari sve uništiše, ovo je sve njihovo maslo, moze se ako se hoce, ali nece, za ebeni euro bi mater svoju prodali stoka ogavna, stvorili su sustav za sebe i svoje uhljebe a sve ostalo moze lijepo u 3pm.  Pljuvali su Orbana a on je zastitio svoje stanovnistvo dok je nas zapala stoka od politicara, medutim karma is a bitch i vratice se bumerang kad tad.

• Like 1
  • Thanks 2

6 hours ago, Grunf said:

Ma hoce @Grunf , pisem iz iskustva, vecina nas je na taj nacin razmisljala ali vjeruj mi najbolji i najsladji je espresso na mom balkonu u Bihacu, 

Uvjerit ces se i sam, u svakom slucaju uvazavam tvoju odluku

grumfe poštujem tvoju odluku,svak si sam bira al vidjećeš u SWE da us gore sami Somalijci i slična bagra ima da ti se sve zgadi.Ovo ovdje sve treba razjebati, bandu potjerati kako domaću tako i stranu narod se mora samoorganizirati jer o njemu više niko ne vodi brigu. Trebauputiti apel Hrvatskim vlastima da oni interveniraju jer ova situacija direktno destabilizira i HR s obzirom da domaći izdajnici ništa ne čine da spriječe ove bagru već im i pomažu zajedno sa IOM-om.

• Like 4

4 minutes ago, sk64 said:

grumfe poštujem tvoju odluku,svak si sam bira al vidjećeš u SWE da us gore sami Somalijci i slična bagra ima da ti se sve zgadi.Ovo ovdje sve treba razjebati, bandu potjerati kako domaću tako i stranu narod se mora samoorganizirati jer o njemu više niko ne vodi brigu. Trebauputiti apel Hrvatskim vlastima da oni interveniraju jer ova situacija direktno destabilizira i HR s obzirom da domaći izdajnici ništa ne čine da spriječe ove bagru već im i pomažu zajedno sa IOM-om.

Kako sam rekao nije zbog migranata. Samo je prelilo čašu, dobio dobru ponudu i prihvatio je. Ovdje i kad prođe ova migrantska kriza doci ce neka nova...vec ce je iskopati.

Bakir šuti,Džaferović šuti,Komšić šuti,Radončić šuti,Nikšić šuti,ovi iz naše stranke šute.Sve patriote i puna im usta Bosne i Hercegovine .Niko ne spominje migrante niti izvještava o pravom stanju osim Alispahića.Pomislim da smo mi iz USK u nekoj zoni sumraka (emisija "twilight zone",ko se sjeća ) ,da nam se sve ovo priviđa i da ćemo se probuditi. Nažalost nije san već situacija da se konačno proglasi vanredno stanje.Ne mogu razumjeti gradonačelnika,općinsko vijeće osim Seja,vladu kantona da mogu biti mirni na ovo sve.Nosićete etiketu izdajnika dok ste živi.Ako nećete i nemožete riješiti ove vandale da noću haraju dajte ostavke ili narodu odriješene ruke pa da se sami organiziramo.

• Like 5
  • Thanks 1

Sve nesto kontam zasto svi sute. Danas pricam sa kolegom koji je malo na vecoj poziciji i kaze mi da je sve do monetarne politike. Sve zemlje koje imaju problema sa Mmf i koje su tako zaduzene bukvalno nemaju sta odlucivati. Zamislite nasa vlada uzima kredite od mmf da bi tekuce troskove kao penzije mogli isplatiti. Kako je IOM u sklopu UN-a kontam da tu lezi problem  i da je nasim politicarima naredjeno da sute i trpe da bi dalje mogli dobijati kredite. Zamislite madjarska nema duga prema mmf i postavi lagano zicu i mirna glava...

• Like 1
  • Dislike 1
  • Thanks 1

Da se Mektic nece drzati dogovora, to je vlada US mogla predpostaviti i u tom slucaju trebala rezervni plan B imati.Ako drzava gradjanima nemoze sigurnost (na koju imaju pravo) ispostovati, onda narod ima pravo na smoorganizaciju. Navecer kad bagra u nocne avanture podje sacekivati ih, pa kom obojci, kom opanci.Biscani bi mogli stosta od ove bagre prekopirati. Noc majka.😉

• Like 1

Razumijem svakog ko je otisao i zeli otici mada licno zelim ostati. Drzava a pogotovo nas kanton/grad je lose mjesto za zivot. Nije ovdje vise ni ekonomsko-socijalna situacija problem nego politicka nestabilnost koja konstatno generise losu atmosferu i ubija nadu da će biti bolje. Dosta ljudi sa dobrim poslom i primanjima se odlucuje za odlazak. 

Ovdje je svaka politicka kriza uvod u rat, sukobe odnosno takva se atmosfera generise. Svaka politicka kriza ima primjese nacionalizma. Ljudi su umorni od takvih i slicnih prica i ne zele zivjeti strahu. I taj strah se svjesno servira narodu. Najvece zlo u historiji poput fasizma i nacizma je na vlast doslo tako sto je u narodu probudilo strah od drugog i drugacijeg. To je njihov modus operandi. 

Dodas na ovo ekonomske pokazatelje poput nezaposlenosti, indeksa korupcije i slicno gdje smo u rangu Ruande i Somalije, stvari su jasne.

Mi u USK smo jos ispod prosjeka u drzavi. Generalno zanemareni i nikome bitni. U svemu tome ima nase nesposobnosti jer u drzavnu i entitetsku vlast nikad nismo slali sposobne ljude da zastupaju nase interese i skrenu paznju. 

Sve se to potvrđuje na primjeru migrantske krize. Realno smo zadnja tema u drzavi. O migrantima se javi Mektic a i on jer mora. I to se javi da ponovi jedno te isto i ne kaže nista pametno. Glavni u Bosnjaka trezoras Bakir rijec nije rekao o Bihacu. Sarajevo i sarajevska elita gleda kako da se poveze cestom sa Beogradom dok u Krajinu ides 5 sati makadamom preko planine. Valjda je to hvala sto su Krajisnici dali najveci doprinos u odbrani drzave. 

Kao sto rece Grunf gore, grad je i pored migranata lose mjesto za zivot a kakav ce biti kad kroz njega prodje minimalno 100.000 migranata, to ce historija suditi. Očekivati neku pomoc drzave je nerealno. Kanton, iako daleko od njegove nadleznosti, mora poceti praviti strategiju kako rijesiti ili barem ublaziti ovu krizu. Cak i ako ce to ukljuciti neke ekstremno radikalno poteze. Pa neka nam sudi ko hoce jer smo izmaku na snaga. Kako kazu, teska vremena zahtjevaju teske odluke. 

Edited by Pavarotti
  • Like 5

9 hours ago, Grunf said:

Druže, ti iz jednog zla ideš u veće zlo, ako je vjerovati ovom švedskom policajcu.

HRABRI ŠVEDSKI POLICAJAC ODLUČIO REĆI ISTINU O IMIGRANTIMA: U zemlji je pakao, svi znaju zašto, vlast to krije, a nitko se ne usudi ništa reći

“Javnost je sada o svemu obavještena!”, a zbog ovog statusa ovaj policajac je i prijavljen

Još jedan švedski policajac “zviždač” je progovorio o tome kako su vlasti prikrivaju kriminal “izbjeglica” samo nekoliko dana nakon što je drugi policajac bio prijavljen za “rasističke” objave na društvenim mrežama.

Švedski policajac Peter Springare podigao je ogromnu prašinu jer je progovorio o javnoj tajni: imigrantskom kriminalu.

Na svom Facebooku profilu objavio je status koji je ubrzo postao viralan. Podijeljen je preko 18 tisuća puta. Mnogi su ga zbog toga prozvali rasistom, a prijavljen je i posebnoj policijskoj komisiji koji će istražiti njegov status.

Policajac je pred mirovinom pa ne strahuje, ali poručuje svim koji su se okomili na njega zbog navodnog rasizma da “ako ne mogu raspravljati o problemu kriminala među imigrantima bez da ga pripisuju rasističkoj propagandi, onda je društvo u ozbiljnim nevoljama.

Status koji progovara s kakvim se problemima susreću zemlje s imigrantima prenosimo u cijelosti:

“Tako sam jebeno umoran. Ono što pišem ovdje nije politički korektno. Ali nije me briga. Naši umirovljenici su na koljenima, škole su u neredu, zdravstvo je pakao, policija je potpuno uništena. Svi znaju zašto, ali nitko se ne usuđuje reći zašto.

Idemo; evo čime sam se bavio od ponedjeljka do petka ovog tjedna: silovanje, silovanje, pljačka, teški napad, silovanje s napadom i silovanje, iznuda, ucjena, napad, nasilje protiv policije, prijetnje policiji, kriminal s drogom, droga, kriminal, kazneno djelo, pokušaj ubojstva, opet silovanje, opet iznuda i maltretiranje.

Osumnjičeni počinitelji: Ali Mohamed, Mahmud, Mohamed, Mohamed Ali, opet, opet, Christopher…čekaj, je li to istina? Da, švedsko ime se prikralo na rubovima zločina s drogom. Mohamed, Mahmod Ali, opet i opet.

Zemlje koje predstavljaju kriminal ovog tjedna: Irak, Irak, Turska, Sirija, Afganistan, Somalija, Somalija, opet Sirija, Somalija, nepoznato, nepoznata zemlja, Švedska.
Za pola osumnjičenih ne možemo biti sigurni jer nemaju valjane dokumente. Što samo po sebi obično znači da lažu o svojoj nacionalnosti i identitetu.

Dakle, govorimo samo o općini Örebro. I ovo zločini zauzimaju 100% našeg kapaciteta za istragu. Eto kako to izgleda ovdje, i kako je bilo zadnjih 10-15 godina.”

• Like 1

Ljudi sav svijet je otišao u vražiju mater. 

Pa gledajte da je Amerika u ratu praktično sa Rusijom i Kinom samo što još nema direktne konfrontacije. 

Sav svijet je pobjesinio, a ove nevladine organizacije pa to je Amerika i Izrael . 

VI kažete "SVI ŠUTE NE PODUZIMAJU NIŠTA" jer realno ne mogu i ne smiju. 

Lud je onaj koji misli da je Bosna i Hercegovina NAŠA država, nije naša... BIH je privatna svojina Sjedinjenih Američkih Država i u njoj će da bude kako oni hoće a narod se može i zamjeniti.

• Thanks 1

31 minutes ago, Bišćanin Čitaindexiklix said:

Ljudi sav svijet je otišao u vražiju mater. 

Pa gledajte da je Amerika u ratu praktično sa Rusijom i Kinom samo što još nema direktne konfrontacije. 

Sav svijet je pobjesinio, a ove nevladine organizacije pa to je Amerika i Izrael . 

VI kažete "SVI ŠUTE NE PODUZIMAJU NIŠTA" jer realno ne mogu i ne smiju. 

Lud je onaj koji misli da je Bosna i Hercegovina NAŠA država, nije naša... BIH je privatna svojina Sjedinjenih Američkih Država i u njoj će da bude kako oni hoće a narod se može i zamjeniti.

Tako je i Njemacka okupirana zemlja od drugog svjetskog rata!

• Dislike 1

hahaha 115 kontejnera... ama evo im naše kuće... gdje su ovi iz vlade USK da se izjasne... ko je to odobrio hahahaha ne pitamo se mi nizašta u Bosni. 

1 minute ago, Lidjo said:

Tako je i Njemacka okupirana zemlja od drugog svjetskog rata!

Kaže meni jedan švabo član AfD iz Saksonije, kaže da ne smije prstom mrdnuti, ako kaže šta protiv migranta odma NACISTA, RASISTA, ANTISEMIT = Zatvor!

hahahah

Tako će i nas... da smo Fašisti da mrzimo ljude...  treba dovesti 100.000 migranta u USK da se nasele da bude sve 5

• Like 1

• saco pinned and featured this topic
  • saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...