Jump to content
FORUM

Migrantska kriza

gerix

Recommended Posts

6 minutes ago, Bišćanin Čitaindexiklix said:

hahaha 115 kontejnera... ama evo im naše kuće... gdje su ovi iz vlade USK da se izjasne... ko je to odobrio hahahaha ne pitamo se mi nizašta u Bosni. 

Cekaju da Hozan da zeleno svjetlo haha

ČITAJU LI OVO OVI NAŠI GLUPAVI POLITIČARI ??

SVE VIŠE MIGRANATA U TUZLI I PO HERCEGOVINI A ZNA SE GDJE IM JE ODREDIŠTE

U Tuzli sve više migranata: Prestrašeni i gladni autobusima odlaze u Sarajevo

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-tuzli-sve-vise-migranata-prestraseni-i-gladni-autobusima-odlaze-u-sarajevo/190304064?utm_medium=Status&utm_source=Facebook&utm_content=190304064&utm_campaign=Klix.ba+Facebook+status&fbclid=IwAR0Rd67UgDALGfhHqNvmYN7Ut789UuHa2InWSA5t2WnPvxwigg8skSjuFxI

5 minutes ago, dobri duh said:

ČITAJU LI OVO OVI NAŠI GLUPAVI POLITIČARI ??

SVE VIŠE MIGRANATA U TUZLI I PO HERCEGOVINI A ZNA SE GDJE IM JE ODREDIŠTE

U Tuzli sve više migranata: Prestrašeni i gladni autobusima odlaze u Sarajevo

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-tuzli-sve-vise-migranata-prestraseni-i-gladni-autobusima-odlaze-u-sarajevo/190304064?utm_medium=Status&utm_source=Facebook&utm_content=190304064&utm_campaign=Klix.ba+Facebook+status&fbclid=IwAR0Rd67UgDALGfhHqNvmYN7Ut789UuHa2InWSA5t2WnPvxwigg8skSjuFxI

Sve će to doći ovamo...iz cijele BiH

11 minutes ago, dobri duh said:

NARAVNO, ETO NJIH KOD NAS

NEGO JESI LI PROČITAO ONU IZJAVU ŠVEDSKOG POLICAJCA,  TEBI SAM TO NAMIJENIO DA PROČITAŠ

Isto i kod nas, ali kazem opet ova situacija me samo dodatno potakla da prihvatim ponudu. Moj izbor nije zbog migranata nego sveopste situacije

migos.jpg

• Like 2

2 hours ago, Bišćanin Čitaindexiklix said:

hahaha 115 kontejnera... ama evo im naše kuće... gdje su ovi iz vlade USK da se izjasne... ko je to odobrio hahahaha ne pitamo se mi nizašta u Bosni. 

Kaže meni jedan švabo član AfD iz Saksonije, kaže da ne smije prstom mrdnuti, ako kaže šta protiv migranta odma NACISTA, RASISTA, ANTISEMIT = Zatvor!

hahahah

Tako će i nas... da smo Fašisti da mrzimo ljude...  treba dovesti 100.000 migranta u USK da se nasele da bude sve 5

To je bilo nekad (2015 - 2016), daanas je to drug prica.Cak i stranke koje su, na osnovu prikazivanja svoje humanosti,mislile na glasanju profitirati, uvukle su rep u guzu.Narod je u pocetku, na sve nacine u pomoci ucestvovao ali nakon izvjesnog vremena, kad su vidjeli ko i sta im je u zemlju uslo a i kolone koje su nesmetano pristizale pocele su javne kritike.AfD  stranka je samo na osnovu huskacke politike, dobar broj glasova dobila.Ti glasovi nisu bili sto ih narod voli vec  glasovi s kojima su politicarima vodecih stranki dali do znanja da nevode zdravu politiku.AfD je radikalna stranka koja je vise sa nacistima bliska. Primjer - moj kucni doktor,( kod kojeg sam 15 godina) otvoreno mi rece da je svoj glas AfD-u dao i kako rece to nije ucinio sto ih "voli" vec za kaznu vodecim strankama (a mislim da su i na, od strane odredjene institucije pod nadzorom) .

Narod nesmije dodatni broj kontenera dozvoliti inace ce Bihac gore od onog grckog ostrva proci.Ako narod tome u kraj nestane ovi iz vlade( bez obzira iz koji razloga)  nece sigurno.Ako se gradjani samo u svoje kuce ili stanove povuku i cute s tim nacinom samo dozvoljavaju da  snjima i njihovim gradovima radi sta ko hoce.

• Like 1

@ Krajisnik  

Prije svega, dobro dosao na forum. Iako se ne nalazim licno prozvanim, dozvoli mi da komentiram neke od tvojih zapazanja, tvrdnji i dilema.

Mislim da ti je pitanje kojim pocinjes post vrlo dobro i volio bih da ti 'elita', kako ih ti nazivas, sama odgovori, jer i mene to isto zanima. Sto se tice tvoje karakterizacije njihovih stavova kao 'ustasko-cetnicke propagande', pretpostavljam da ni sam ne vjerujes da je to stvarno tako, vec je to vise izraz tvoje frustracije situacijom u Bihacu i nedostatka reakcije drustva kakvu bi ti volio ili ocekivao. U svakom slucaju, ako zelis s drugim ljudima razmijeniti misljenje i cuti sta misle s ciljem da svoja vlastita razmisljanja preispitas, modifikujes ili ucvrstis, onda ti takav stil nije koristan, jer te ljudi onda ignoriraju. To je posebno tako u online komunikaciji. 

Dalje, kad kritikujes sebicnost i zalazes se za idealizam, u principu se slazem s tobom. Mislim da je to jedan od glavnih razloga zasto svjedocimo ovoj situaciji s migrantima, koja je po mom misljenju samo jedna od posljedica kojoj je uzrok isti, vlastiti narcizam i nepovjerenje u druge. Medjutim, probaj preispitati i samog sebe, ne samo prozivati druge. Znam da je to puno teze ali su zato i rezultati vrijedniji. Na primjer, jesi li ti ikad prisao migrantima i rekao 'molim vas, pokupite smece koje ste bacili'?

• Like 3
  • Dislike 1
  • Thanks 1

Citam ova najnovija posjeta UNCHR-a kantonu i njihov razlog i dogovori,obecanja, samo je dodatni znak da se mreza oko Bihaca i US kantona uspjesno odvija.U ovom postu Krajisnika ima istine tako da to u cjelokupnosti nebih negativno gledala. Nasi ocevi,braca i sinovi su ginuli i svojim tjelima goloruki zemlju odbranili a sad mladja poulacija sjedi i ceka da im neko drugi probleme rijesava.Razumijem ljude koji da bi s porodicom prezivjeli za komadom kruha idu ali ne i one koji eto radi bezbjednijih (ili iz siguronosnih) razloga odlaze (tako reci bjeze).Pa ljudi vi ste ti koji toj sigurnosti i uredjenju zemlje trebaju svoj doprinos dati.Stranke ili lica koja ih predstavljaju nesmiju se voljeti nego na osnovu njihovog rada (nerada) i doprinosa u poboljsanju zemlje cijeniti. Zna se da stranke najvecim dijelom glasove po selima pokupe, Zasto,pa zato jer vecim dijelom pogotovo starija populacija nema izvor pravih informacij.Iz th razloga ljudi podlijezu raznim manipulacijam.Zasto se nemoze mladja populacija u predizbornim periodima organizovati i po selima objektivno ljude informisati ili uputiti. Ovo govorim iz pedesotogodisnjeg zivota i iskustva ( kao aktivan gradjanin drustva) na zapadu.Gdje god odete sa sobom svoj Bihac  i BiH nosite i svi dogadjaji koji se u vasoj zemlji desavaju, ce vas boljeti (a svakom od vas, dio porodice i rodbine ostat ce u zemlji).Sto "Krajisnik" rece zar se nemoze stotinjak sposobnih mladica organizovati i po dvadestak u grupama na razne dijelove grada stacionirati. Sto vise toj bagri dozvolite vise ce ih dolaziti a i njihove kriminalne radnje ce sve gore biti.Pa na kraju i njemacki gradjani su to radili (cak - sto ne odobravam - i te njihove centre za smjestaj palili). Kad je to bagra vidjela onda su se i njihove "avanture" smanjile (mada i danas ih ponegdje ima (ali mediji to pokusavaju ublaziti -skriti).

Steta sto opciju prevoda ovog videa neznam ali ovaj novinar u videu je jedan od poznatijih koji se odlucio da na istinu narod uputi.Govori o radu ovih raznih humanih organizacija i njihovu povezanost.Fakticki govori koliko je bogatasima novac vazniji od ljudi.Dodro bi bilo kad bi ovaj video vise ljudi moglo razumjeti - s tim bi i svoje vidjenje situacije u kojoj jesmo ozbiljnije posmatrao a vjerujem i drukcije se ( prema situaciji u kojoj jesmo) ponasao. E vala ovo sam sa duse morala s vama podijeliti pa sad udrite po crveno.

U prevodu naziv videa - IZBJEGLICKA INDUSTRIJA

• Like 2
  • Dislike 1

Grunfe odavde normalan svijet ne može lako ni da ode.odavde lakše odu kriminalci i lica sa potjernice.pa fino na zapadu čekaju zastaru svojih nedjela.kad se vrate ovamo biće dočekani od bihaćki lizača ko da su heroji.

Zabranjeno pušenje to slupam od 80 tih.bolji su nego sektaško huškački govori.

• Like 1

9 hours ago, Krajisnik said:

Ja bih rado da upitam ovu elitu koja stalno pise kako se sele, kako im noga vise nikada nece u Bosnu, kako nista ne valja itd itd - koji je onda uopste razlog vaseg zanimaja i pisanja na ovu temu ako ionako ne vidite sebe u toj bosanskoj racunici? Nekako zvuci kao da im migrantska kriza sluzi kao izgovor za njihov oportunizam. Ili, ako cu da budem iskren - vise mi zvuce takvi postovi na ustasko-cetnicku placenu propagandu sirenja defetizma medju onima koji itekako imaju ideale kada je u pitanju njihov toprak. Ovaj utisak je time jaci kada svako malo imas priliku procitati bezvezluke o „vehabijama“ i slicnim brabonjanjem i kaljanjem Islama. A da ne govorimo o rasistickim izjavama pojedinaca ko da su to oni tamo neka od evropskih jadnih naroda umisljenih u superiornost svoje rase dok im pamuk medjunozni svakodnevno hrdja i vonja.

Jedan narod vredi onoliko koliko ima idealista medju njima. A ovde je mnogima izgleda ideal kako pljuvati po svom narodu i kako otici iz svoje zemlje.  Nije prvenstveno drzava ta koja treba da daje nama vec smo mi ti koji prvenstveno treba da dajemo za drzavu da bi je uopste imali. Koje je samo nakaradno shvatanje kod nekih po pitanju odnosa prema svojoj drzavi i domovini. Mnogi od ovih koji vide nekakav uzor u narodima evropskog sljama nesto slabo uocavaju upravo tu drzavotvornu svijest i zrtvovanje istih za svoje drzave. A ne uocavaju zato jer im je glavni arsin i ideal licno uzivanje. I s takvim shvatanjem ne vidim bas neku razliku od onih migranata koji iz istih razloga hrle u evropu i kojima to isti takvi kao oni predbacivaju. Stanje sa migrantima je takvo kakvo je i koliko bude pomenutih idealista medju nama toliko ce se savladati to sto se desava. Nama kroz gradove more setati svakakav olos ko sto ga ima medju migrantima i dobacivati nasim sestrama i majkama i ponasati se kao da su kod kuce zato sto smo mi davno izgubili te nase ideale koji su bili obiljezje naseg naroda. Molim vas lijepo - kada prodjes kroz Bihac danas isto kˋo da si proso kroz Villach ili Graz, po cemu se razlikuje Hannelore iz Graza od vecine nasih cura po Bihacu? A isto tako i momci - mendjusar Alfred iz Villacha i mendjusari po Bihacu - koja je razlika? Da imaju i zehru osjecaja i sensibiliteta po pitanju ideala o kojima je rijec ne bi dozvolili da im se u sred grada setaju pijandure ko svoji na svom. I zbog toga sto smo takvi ovo nam se i desava i ukoliko budemo pometeni sa nasih prostora i postanemo cigani bez drzave onda uzrok nisu migranti vec prvenstveno olos medju nama samim. Sem rasizma ja tu ne vidim nikakav drugi argument da takvi medju nama pljuju po  migrantima jer su u biti istog mentalnog kova - i jedni i drugi zude za zapadom (naravno izuzev ljudi koji su u nuzdi i moraju da bjeze iz svoji zemalja i ognjista). Evo primjer : da je stvarno iskrene brige za drustveno dobro dovoljno je da se skupi 100 mladica koji bi olahko uveli red po bihackim ulicama i migranti bi shvatili dje su dosli, s kim imaju posla i kako se mogu ponasati a kako ne mogu. Ali ne mogu se sakupiti ni 100 momaka kada je slaba svijest o drustvenim idealima , koji se - sasvim jasno - izvode iz islamskih vrednosti. Umjesto toga na ovom forumu uglavnom jugonostalgicarska ili zapadopodanicka pljuvanja po vjeri i rasizam. Smijesno kada takvi  prozivate IOM itd - pa oni su upravo vasi i vas uzor liberalizma, sekularizma i ostalih „vrednosti“ koje propagiraju...

ti ovdje dobro brkas pojmove. Cinjenica je da je Bosna i Hercegovina ili generalno Balkan jedan kraj gdje je vladala jedna kultura, jedan jezik i da nije bilo stranaca. Sad ti stranci masovno dolaze. Narod odlzai zato sto se predao i ne vidi nikakve perspektive, cak ni oni koji dobro zaradjuju. Nije samo do plate, vec do x drugih stvari.

Nas Bosnjo ceka pred ambasadom da dobije papire i kad dodje u odredjenu drzavu radi - en zivi od socijale, ne pravi 10 djece i ne postavlja svoje neke zahtjeve kao ovi.

Poredjene Bihac sa Vilachom ili generealno Bosnu sa Austrijom je absurd.

Sa tim da smo svoju kulturu, dostojanstvo i dosta toga izgubili, slazem se sa tobom - ali sta preostaje narodu? Ocito da nemogu drugacije.....

Lijep pozdrav

• Like 2
  • Dislike 1
  • Sad 1

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/u-bihac-stiglo-600-migranata-za-pet-dana-438587

U Bihać stiglo 600 migranata za pet dana

Međunarodne organizacije konstantnim prisustvom u Unsko-sanskom kantonu nastoje da održe nivo zaštite ljudskih prava migranata, dok krijumčari vrebaju na balkanskoj ruti MIGRANTI PONOVO DOLAZE TALGO VOZOM/ A | A Podijeli Dok je Hrvatska čvrsto čuvala svoje granice, priliv migranata u USK bio je manji, ali susjedi su konačno podlegli pritiscima i balkanska ruta sada je aktuelnija nego ikad Lijepo martovsko vrijeme pogodovalo je povećanom prilivu migranata u Bihać. Grad i Kanton su već krajem prošlog mjeseca bilježili popunjene i čak prebukirane kapacitete, dolazilo je do manjih sukoba, pa su uz pomoć državne Službe za odnose sa strancima još prošle sedmice stotinu izbjeglica sklonih svađama vratili u centar u Hadžićima. Međutim, u Bihać i dalje dnevno dolazi 100 migranata, tako da su se obistinila očekivanja o novom talasu izbjeglih koji stižu u proljeće. Hapšenje u Otoci - U posljednjih pet dana u naš kanton stiglo je 600 novih migranata, kazao nam je policijski komesar USK-a Mujo Koričić. Slijedeći preporuke Vlade USK-a o očuvanju stanja sigurnosti i održavanja kapaciteta na nivou određenog broja do 3.200 migranata, koliko je dozvoljeno u Krajini, policija i dalje pokušava vraćati migrante koje uspije zaustaviti u autobusima kod Velečeva kod Ključa ili u talgo-vozu kod Bosanske Otoke. To su dvije najprometnije ulazne tačke u Kanton, ali postoje i druge koje su manje poznate. Posljednjih dana u Bihaću je primijećen i izvjestan broj migranata koji perfektno govore bosanski jezik, pa građani Bihaća na društvenim mrežama špekulišu da se radi o osobama koje krijumčare druge migrante, te da su jezik naučili jer već nekoliko godina žive duž balkanske rute. Migrantima u krijumčarenju pomažu i domaći stanovnici, a nezvanično saznajemo da je preksinoć slobode lišen Ejub Dizdarević Bubo, kada je pokušao prebaciti grupu migranata za Bihać. Inače, Bubo je na posljednjim izborima bio nezavisni kandidat za gradonačelnika, a od početka migrantske krize promoviše se kao osoba koja se ne plaši javno priznati da je konstantno u poslovima sa migrantima. Nezvanično saznajemo da je preksinoć Bubo bio u Bosanskoj Otoci, gdje je policija zaustavila i vratila 60 migranata koji su u Krajinu bili pristigli talgo-vozom. Također, od policije smo saznali da je Bubo tad uhapšen u aktivnostima sa migrantima. - On niti ima registrovan obrt za prevoz niti prijavljeno prenoćište. Ilegalno izdavanje soba migrantima i njihov transport inače nam pričinjavaju najviše problema u nastojanju da situaciju držimo pod kontrolom i u skladu sa već određenim kapacitetom za Unsko-sanski kanton, napomenuo je komesar Koričić. U neregistrovanim smještajnim kapacitetima nalazi se veliki broj migranata koji nisu na spiskovima privremenih centara Borići, Bira, Miral i Sedra. A kada su u pitanju oni u registrovanim kampovima pod kontrolom IOM-a, suradnja sa lokalnim vlastima se odvija idealno sve dok ponovo ne dođe do prebukiranosti kapaciteta u Kantonu. UNICEF KOD GRADONAČELNIKA FAZLIĆA/ Pohvale volonterima Jučer je u Bihaću boravila predstavnica UNICEF-a u Bosni i Hercegovini Geeta Narayan, obišavši sve glavne smještajne centre i škole u kojima migrantska djeca pohađaju nastavu. Ona je istakla da je Grad Bihać pokazao veliku empatiju i razumijevanje za djecu i maloljetnike migrante, a posebno se to ogleda kroz uključivanje više od stotinu mališana izbjeglica u nastavni proces, u drugom polugodištu. Pohvaljeni su i volonteri, Crveni križ i sve druge institucije i organizacije koje rade sa migrantima. Međutim, pozitivne aktivnosti i uhodane procedure postaju upitne zbog nekontrolisanog priliva migranata te je pitanje dana kada će kantonalne vlasti ponovo zaprijetiti zatvaranjem kampova u USK-u.

• Dislike 1
  • Thanks 2

Ajoj, sta ih je na rampi iza entkomerc prodavnice...ima ih vise od 50 sjede na pruzi prema vodotornju i opijaju se.Kad ides autom tesko primjetiti jer je mrak.I kako ti nece smetati jer da to napravi nasa omladina rastjerala bi ih policija uz kazne

• Like 4

3 minutes ago, Lidjo said:

Pise ti i u tekstu oslobodjenja sto sam gore podijelio.

Lp

Da, pa taj tekst sam i čitao,prvo kod tebe a onda i na još nekoliko portala.ali kod bube na profilu samo ovo stoji uz opasku "mašala od svega samo 4 migranta našli"

• saco pinned and featured this topic
  • saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...