Jump to content
FORUM

Migrantska kriza

gerix

Recommended Posts

52 minutes ago, Dozer said:

Fugasi... Ko je znao na sta ce sve to izaci kad su migranti poceli dolaziti...? Niko. Nisi ni ti mogla pretpostaviti koliko ce ih doci, sta ce raditi, a pogotovo ne koliko ce ih biti par mjeseci kasnije, tj. danas. Cinjenica je da se niko ovdje nije snasao na najbolji nacin, pa tako ni Fazlic, kao sto se nije snasao ni gradonacelnik Tuzle, ni Sarajeva, a ni drzava...

Jbg, to je vec poslovicna stvar u ovoj zemlji, da se nista ne prevenira razmisljanjem unaprijed, nego da se uvijek naknadno vadi kestenje iz vatre. Naopako je to, naravno. Ali, vjeruj mi da nema(te)s nista ni od nerviranja i ignorisanja mehanizama funkcionisanja ovih nakaradnih vlasti svugdje u BiH... Stalno ih se mora prisiljavati da rade svoj posao, i to je naprosto tako. Mi ih biramo, pa smo analogno tome i mi sami krivi za sve sto nam se desava. Ne samo vezano za migrante, nego generalno.

Sad ne preostaje nista drugo nego ih opet pritisnuti da rade svoj posao, ali treba pritisnuti one koji zaista imaju nadleznosti za to. Pritisak na one koji u realnosti ne mogu nista preko onih iznad njih, samo je gubljenje vremena. Sarajevski protesti za Denisa Mrnjavca 2009. su odlican primjer ovoga. Prvo su se trazile smjene gradonacelnice, a onda se shvatilo da ona uopste nema nadleznost ni kapacitet da rijesi problem sigurnosti u gradu, nego da je to Vlada KS, i onda se sa zahtjevima preslo na njih. Ucite iz nasih gresaka, cisto da sacuvate vrijeme i eventualno ubrzate stvari.

Nije niko znao jer nisu htjeli da znaju odnosno nisu svoj dio posla odradjivali.Mnogi kojima je duznost, od drzavnih do kantonalnih nadleznika, bilo je samo vazno da im plate uredno na racun sjedaju i naravno da svoje uhljebe.Da su svoj posao posteno obavljali, sve su oni to na vrijeme mogli spoznati.Dovoljno je bilo da su od 2015g. pratili migrantska kretanja i politicke probleme EU zajednice po ovom pitanju.Znaci imamo nesposobne,neozbiljne i lijene predstavnike koje treba mijenjati.Nemogu shvatiti da clanovi svih stranki mogu dozvoliti da se ispred njihovih stranki ovakvi ljudi na ovako vazna mjesta postavljati mogu.Oni su ti koji takve stvari mogu sprijeciti.Nisu svjesni sta sa ovakvim ljudima svojo djeci i unucadi cine. 😠  

• Like 2
  • Dislike 1
  • Thanks 1

prije 29 minuta, rucica1 said:

Nije niko znao jer nisu htjeli da znaju odnosno nisu svoj dio posla odradjivali.Mnogi kojima je duznost, od drzavnih do kantonalnih nadleznika, bilo je samo vazno da im plate uredno na racun sjedaju i naravno da svoje uhljebe.Da su svoj posao posteno obavljali, sve su oni to na vrijeme mogli spoznati.Dovoljno je bilo da su od 2015g. pratili migrantska kretanja i politicke probleme EU zajednice po ovom pitanju.Znaci imamo nesposobne,neozbiljne i lijene predstavnike koje treba mijenjati.Nemogu shvatiti da clanovi svih stranki mogu dozvoliti da se ispred njihovih stranki ovakvi ljudi na ovako vazna mjesta postavljati mogu.Oni su ti koji takve stvari mogu sprijeciti.Nisu svjesni sta sa ovakvim ljudima svojo djeci i unucadi cine. 😠  

Ljudi moji....pa do danas je i pticama na grani i djeci u jaslicama jasno da kompetencija i odgovornost ne stanuju u politickim strankama i politici u BiH... A oni to ne poznaju jer - nema narodnih sankcija ni za jedan jedini njihov propust...

Oni vlast vide samo i jedino kao vladanje budzetima, s kojih se onda bogate.

Mi ih biramo...sta dalje ili vise reci od toga...? Nije do njih - do nas je.

Edited by Dozer
  • Like 1

haha Maja je kraljica, poljubicu je za ovo kad je vidim, haha kakva pravdanja i pranja obraza.... mogu oni pricati sta i koliko hoce, mi znamo sta zelimo i kako to zelimo, zaboli me ko je nadlezan ili odgovoran, neka se uradi sto trazimo. Izvodivo je, i bas me briga koliko ce koga kostati, mi nismo ovo trazili sto oni rade, oni samo ovim glupim sitnicama pokusavaju sanirati vecu stetu koju cini ovo skupljanje migranata u ove dvije opcine. Neka pozovu migrantske centre po njemackoj i drugim zemljama, nek pitaju njih kakop su to uradili, a komunalije i infrastruktura se kad zelis za par dana naprave, tako da i ta prica pada u vodu. dosadni su, nece sprijeciti nas u nasim zahtijevima i htijenju!

• Like 3

11 minutes ago, Fap mašina said:

Znaju li ovi što sjede u opštini da nikako nema rasvjete kod škole prekounje kod sale znači.jel i za tih par sijalica čekate lovu od ioma?napravite rasvjetu!

Vec je pisano, sala i bazeni, a samim tim i rasvjeta su u planu, vec je IOM ostvario komunikaciju sa korisnicima sale, a ko sve koristi istu, to se zna. Nema potrebe postavljati pitanje, ko je nadlezan i sl., IOM-u to nije bitno, da ne bude kao u vezi svega dezinformacija = buduca cinjenica.

• Like 1

Kako odrediti starost migranata putem tehnologije?

Dejan MajkicNauka I Tehnologija

03 mart 2019
 Pogodaka: 623

migranti.jpg

Dolaskom proljeća, migrantska kriza ponovo eskalira. Posebno nakon pronalaska terorista među migrantima, brojnih tučnjava i napada migranata na građane FBiH te činjenice da se hiljade migranata iz Grčke kreće prema Evropskoj uniji a da smo im mi tu nekako na putu. Migranati koji se dovode u vezu s terorizmom smješteni su u Imigracionom centru u Istočnom Sarajevu i onemogućeno im je kretanje. Daljnje postupanje sa rizičnim migrantima tek treba biti utvrđeno.

Migranti dolaze iz Afganistana, Sirije, Iraka, Irana, Alžira, Maroka, Albanije, Egipta, Eritreje, Libije, Nigerije, Pakistana, Somalije, Šri Lanke a sve veći broj je onih čije je državljanstvo nepoznato ili je data lažna izjava o državljanstvu.

Vijesti vezane za krivična djela koje su počinili "Maloljetni migranti" više nisu rijetkost:

• Migrant iz Pakistana D. A., kojem je Kantonalni sud u Bihaću izrekao odgojnu mjeru zbog silovanja djevojke sa posebnim potrebama u decembru prošle godine, zaražen je HIV-om i trenutno je u bijegu iz Prihvatnog centra Delijaš u Hadžićima, gdje je bio smješten.
  • Maloljetni migranti u Njemačkoj se prostituišu
  • Maloljetni migrant u Bihaću izboden nožem
  • Maloljetni migranti iz Avganistana završili u zatvoru za odrasle u Novom Sadu
  • Uhapšen maloljetni Afganistanac koji je tukao i pljačkao migrante
  • Maloljetni migranti uhapšeni zbog pobune
  • Maloljetni migranti uhapšeni tokom pljačke...

Svima je poznato da se maloljetnim prestupnicima određuju mnogo blaže kazne nego punoljetnim licima.

Postavljaju se sljedeća pitanja:

1. Ko i zašto je savjetovao migrante da se izjašnjavaju kao maloljetni iako to NISU?
  2. Šta mi možemo učiti da utvrdimo da li su oni zaista maloljetni ili su ovo slagali?

Kako odrediti starost migranata putem tehnologije?

U eri informacionog doba, moguće su greške ali ne tolike da ne možemo za 1 sekundu odredi prilično tačnu procjenu starosti i u skladu sa tim postupati. (mislim na policijske agencije, službu za poslove sa strancima, Ministarstvo bezbjednost i sl.)

Predstaviću vam Microsoftov softver www.how-old.net koji pregleda fotografiju prema 27 tačaka na licu, izračunava broj godina. Testiranje ćemo prvo uraditi na nekoliko nama dobro poznatih lica a malo kasnije i na migrantima

Rezultati testiranja:

• Dejan Majkić - skoro pa 100% tačno :) (imao sam fotografiju portreta u visokoj rezoluciji)
  • Igor Radojičić - 52 godine - 7 godina starost fotografije = 45 (greška od 5 godina je zahvaljujući fotografiji lošijeg kvaliteta i širem planu)
  • Milorad Dodik - 59 godina - 5 godina starost fotografije = 54 (greška za samo jednu godinu)
  • Rajko Vasić - 66 godina - 10 godina starost fotografije = 56 (bez greške)

Koristi vještačku inteligenciju i mašinsko učenje za kreiranja modela putem Machine Learning Studio-a. Omogućili su čak da i sami možemo kreirati naše sopstvene modele putem ovog softvera.

Imate mogućnost da ubacite fotografiju od prije 10 godina i najnoviju. Na konkretnom primjeru migranata, rezultati testiranja su šokantn

Ako se u ovaj softver postave fotografije portreta rađene profesionalnim fotoaparatom u visokoj rezoluciji greška će biti minimalna.

Dodatno, ovo je samo jedan softver od mnoštva koji postoji i koji je već dostupan. Kombinacijom sa ostalim fiziološkoim parametrima koji ukazuju na starost, greška će zaista biti minimalna. Ovi parametri su:
  • Sijeda kosa
  • Bore oko usana
  • Koža blago sivkasta
  • Koža gubi sjaj
  • Na koži veći broj mladeža
  • Promjene glasa
  • Starijim ljudima povećavaju se uši, nos i stopala
  • Zubi izgledaju duži
  • Gubitak čula mirisa...

Ukoliko na sve navedemo dodamo algoritam koji ima sposobnost prepoznavanja emocija na licima ljudi, siguran sam da će rezultat biti tačan mjesec i godina rođenja.

Što se migranata tiče, www.how-old.net je sasvim dovoljan da utvrdimo da li lažu ili ne, provjerite ga na sebi ali ne i na vašoj boljoj polovini-----------------------------------------------

------------------- Evo, putem tenologije i ovim "maloljetnicima" da se u kraj stane.

• Like 1
  • Dislike 1

@rucica1 meni je dodao 2 godine više...izgledam starije nego jesam 😥

45 minutes ago, SAMO_REALNOST said:

Vec je pisano, sala i bazeni, a samim tim i rasvjeta su u planu, vec je IOM ostvario komunikaciju sa korisnicima sale, a ko sve koristi istu, to se zna. Nema potrebe postavljati pitanje, ko je nadlezan i sl., IOM-u to nije bitno, da ne bude kao u vezi svega dezinformacija = buduca cinjenica.

Što je sa bazenom? Ja jutros gledam slike na JU za sport i rekreaciju i vidim da se vrši čišćenje bazena ali je i dosta zapušten

57 minutes ago, Grunf said:

Što je sa bazenom? Ja jutros gledam slike na JU za sport i rekreaciju i vidim da se vrši čišćenje bazena ali je i dosta zapušten

pa da se imaju gdje kupati "turisti", da im bude sto ugodnije i da sto duze ostanu..

• Dislike 1

1 hour ago, Grunf said:

Mazda je do kvaliteta slike-aparata  al nisi migro's pa se moze se pod toleranciju progurati.😀 Po Njemackoj su se migrosi sa 25-30g. prodavali pod maloljetnike.Vjerujem da oni  za razotkrivanje takvih imaju i kvalitetniju tehniku.  

• Dislike 1
  • Haha 1

6 minutes ago, Lidjo said:

Kako je bilo? Da li je odaziv bio tako los ili medije opet manipulisu i po regulativu umanjuju broj? 

Nije bilo puno ali nije bilo ni loše. Kada bi se redovno održavali vjerovatno bi bilo više i više. 

Već sam napisao ne primjeti glavne bukače s FB grupe

• Like 3

12 minutes ago, Haldir said:

Ljudima je dosta vaše ksenofobije. Šačica vas se okupila na protestima protiv humanosti, empatije, morala... Ja koji sam sa strane promatrao sam uživao u činjenici da je mali broj onih koji zaista imaju probleme sami sa sobom. 

Ti si bas ogranicen i slijep, i nemas ocigledno dovoljno znanja i informacija o svemu ovome da bi mogao dati pravi sud. Ali samo sacekaj malo, pa ces drugu pricu pricati. 

• Like 1

14 minutes ago, Fugaziii said:

Ti si bas ogranicen i slijep, i nemas ocigledno dovoljno znanja i informacija o svemu ovome da bi mogao dati pravi sud. Ali samo sacekaj malo, pa ces drugu pricu pricati. 

Ma pusti njega...to je izgleda samoprozvani neki novinarcic iz neke oko-cazinske pripizdine. A sad pokusava da se dokopa bihackog asfalta pa se svemu zacudio.Nema veze sa biscem

• Like 1

• saco pinned and featured this topic
  • saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...