Jump to content
FORUM

Recommended Posts

23 minutes ago, paša said:

Ja imam utisak da Dodika migranti ne zanimaju mnogo al ne kontam koji je njegov interes u tome 

Najveci interes mu je organizovanje tzv rezervnog sastava policije, Migranti su mu izgovor.

Volio bih da grijesim

• Like 1
  • Replies 19k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Grunf

3552

• rucica1

1437

• Barba

1246

• Fugaziii

1089

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Morao sam kopirati jedan tekst sa Facebooka  autor je Sinan Ziric, kao da sam ja svojom rukom pisao: Možete li vi zamisliti koliko su oni nepismeni kad govore: "Ovdje je neuslovno za život, nama

Pa dobro, kad smo imali onaj veliki protest PROTIV MIGRANATA  kad je bilo 4-5 hiljada ljudi isti specijalci su već bili spremni da krenu na Bihać.  U petak skup pred Birom i nemoj da koga čujem da je

Mislim da je sasvim jasno da je BiH tranzitna zenlja u kojoj većina stanovništva nema apsolutno ništa protiv ovih ljudi.  A ti, pretpostavljam, imaš sve informacije o tome ko je, za koga, od kog

Posted Images

Rezervni sastav za cuvati red u slucaju velikog broja ilegalnih migranata imao bi logike ali naravno da nije tako, kad bi njemu stvarni problem bili ilegalci, prihvatio bi vojsku na granici sa Srbijom, pa mu ne bi trebalo dodatno ljudstvo, ovako idemo dalje s glupostima dok ljudi masovno odlaze . Mene zanima sto je u glavama politicara u regiji, covjece za 10-ak godina kad pomre starcad nece biti vidjeti zivu dusu po selima, ovaj ilegalni ološ koji nadire jos ce znatno ubrzati taj proces, za to vrijeme politicari se bave  spletkama i kadrovskim igricama a stvarnost ih ne zanima, oni su svi u paralelnom svijetu.

• Like 1
4 hours ago, paša said:

Ja imam utisak da Dodika migranti ne zanimaju mnogo al ne kontam koji je njegov interes u tome 

Kako? Pa ja sam prije pola godine iznio svoju teoriju ovdje na forumu koja se nažalost obistinjuje a naš narod je toliko ili slijep ili zaslijepljen Eurima i ne konta da ćemo sami sebe tako uništiti. Krenimo od Srbije koja je zbog migrantske krize maznula lovu od raznoraznih međunarodnih organizacija. Iscrpili su koliko se dalo iscrpiti i sad je plan B posrijedi:treba se riješiti migranata i ubrzati protok istih kroz Srbiju.Zato je tu manji entitet RS u kom se nalazi kompletna granica sa Srbijom. Ovdje je na sceni drugi interes...propustaju se migranti iz Srbije bez problema ali se nedozvoljava njihovo zadrzavanje na teritoriju RS-a nego se prosljeđuju na teritorij drugog entiteta...i to na USK s ciljem destabilizacije kantona.Kako smo iz nekog interesa zapostavljeni i od političkog Sarajeva a sve vise ugnjetavani od strane migrantske populacije dolazi do nezadovoljstva stanovnistva u Krajini pa i do sve veceg  zagovaranja odvajanja Krajine od ostatka BiH i u slucaju da se to desi doći će do unutarnjeg sukoba Bošnjaka što bi manji BiH entitet ali i onaj treći koji u glavama bolesnih ljudi nikad nije ni ugašen iskoristio i poslao policiju na granice entiteta zbog zastite entiteta i to bi bio izgovor za odcjepljenje. U prilog moje teorije ide i činjenica o nedavnoj kupovini naoružanja za MUP RS a sad i formiranje rezervnog sastava MUP-a. Mislite li da je sve ovo slučajno? Zatvaranje granice oružanim snagama sa Srbijom bi pokvarilo sve planove...MI ĆEMO SAMI SEBE UNIŠTITI.Jedino ne kontam bošnjački dio političara? Aminuju to sve????

Edited by Grunf
  • Like 2

Eto kazu nasi palamudani sa politicke scene kako u utorak hoce sjednicu gdje ce kao naci alternativu za biru, izmjestaju centar, poduzimaju trazene korake bla bla.... i ide nam to u korist ako ce izmjestiti van van vaaaaan grada... ali zapitajmo se, zar ovaj potez nije zapravo zbog toga sto lik kojem vlasnik bire duguje ogromne novce nije zaprijetio da ce u srijedu doci s bagerima s pijeskom i zatrpati pola bire hahha.... kako su prejaki ovi nasi politicari, a majke mi kapu im skidam... ne daju bire ne daju migice l, al kad lik kaze da ce doci i svoje zatrpati pijeskom onda zadaju spiku kako ce nakon godinu dana oni ispasti dpasitelji hahahahah... bira uopce nije smjela biti iznajmljena nikomeeee ni za sta.... ahaha. Znaci ja evo saljem velike pozdrave politickoj eliti, uz zelje da sebi pokupuju gunove i porokaju se, to je najveca usluga koju mogu i sebi i nama uciniti 🔫 tik tak tik tak 

• Like 1

Reko da bacim malo rostilj sipak nema u garazi plinske boce i plamenika digao ga ovaj teroristicki olos .Prije neki dan kad sam izbacio jednog napolje iz dvorista nastavili se da motaju oko kuca dzaba ih odgonis.Udjes u kucu a oni razgledaju izletis van a oni ono poznato brateeeee soryyy i bjeze.Pljacka oko jedan sat navece cuo komsija da nesto lupa i kao zeljezo struze to oni bjezali sa plijenom obisli moju kucu i komsijine zajedno ali nisam primjetio da nesto fali do veceras.I sta da kazem nego neka idu u 3 pm od onih najmanjih do zabunturenih njihovih zena do odrasli jebena azijska stoka,Nek cita ko cita pocevsi od usrane zakonodavne vlasti pa nadalje .Ovo je prevrsilo svaku mjeru kad ne mogu ni navece toliko dugo sklopiti oka  covjek pocne da simpatise cak i naciste.

• Like 2
6 hours ago, Fugaziii said:

Eto kazu nasi palamudani sa politicke scene kako u utorak hoce sjednicu gdje ce kao naci alternativu za biru, izmjestaju centar, poduzimaju trazene korake bla bla.... i ide nam to u korist ako ce izmjestiti van van vaaaaan grada... ali zapitajmo se, zar ovaj potez nije zapravo zbog toga sto lik kojem vlasnik bire duguje ogromne novce nije zaprijetio da ce u srijedu doci s bagerima s pijeskom i zatrpati pola bire hahha.... kako su prejaki ovi nasi politicari, a majke mi kapu im skidam... ne daju bire ne daju migice l, al kad lik kaze da ce doci i svoje zatrpati pijeskom onda zadaju spiku kako ce nakon godinu dana oni ispasti dpasitelji hahahahah... bira uopce nije smjela biti iznajmljena nikomeeee ni za sta.... ahaha. Znaci ja evo saljem velike pozdrave politickoj eliti, uz zelje da sebi pokupuju gunove i porokaju se, to je najveca usluga koju mogu i sebi i nama uciniti 🔫 tik tak tik tak 

Upravo tako... dok neko njavi neke korake da ce poduzeti, oni se oglasavaju. Da smo mi nastavili sa masovnim protestima, odavno ovdje migranata ne bi bilo.

I ovaj sto je najavio da dolazi sa bagerima, ne smije odustati od najavljenog, jer jednom kad ustuknes, gotovo je .

Mi ovu situaciju mozemo rijesiti jedino velikim protestima, sto podrazumijeva da na ulicu moraju izaci svi.

• Like 2
  • Thanks 2
1 hour ago, zudox said:

Reko da bacim malo rostilj sipak nema u garazi plinske boce i plamenika digao ga ovaj teroristicki olos .Prije neki dan kad sam izbacio jednog napolje iz dvorista nastavili se da motaju oko kuca dzaba ih odgonis.Udjes u kucu a oni razgledaju izletis van a oni ono poznato brateeeee soryyy i bjeze.Pljacka oko jedan sat navece cuo komsija da nesto lupa i kao zeljezo struze to oni bjezali sa plijenom obisli moju kucu i komsijine zajedno ali nisam primjetio da nesto fali do veceras.I sta da kazem nego neka idu u 3 pm od onih najmanjih do zabunturenih njihovih zena do odrasli jebena azijska stoka,Nek cita ko cita pocevsi od usrane zakonodavne vlasti pa nadalje .Ovo je prevrsilo svaku mjeru kad ne mogu ni navece toliko dugo sklopiti oka  covjek pocne da simpatise cak i naciste.

Pistolj i pucaj, na svome si! Druge nema! Branis svoje!

• Like 1
  • Dislike 1
18 hours ago, Rijecanin said:

Rezervni sastav za cuvati red u slucaju velikog broja ilegalnih migranata imao bi logike ali naravno da nije tako, kad bi njemu stvarni problem bili ilegalci, prihvatio bi vojsku na granici sa Srbijom, pa mu ne bi trebalo dodatno ljudstvo, ovako idemo dalje s glupostima dok ljudi masovno odlaze . Mene zanima sto je u glavama politicara u regiji, covjece za 10-ak godina kad pomre starcad nece biti vidjeti zivu dusu po selima, ovaj ilegalni ološ koji nadire jos ce znatno ubrzati taj proces, za to vrijeme politicari se bave  spletkama i kadrovskim igricama a stvarnost ih ne zanima, oni su svi u paralelnom svijetu.

Svaki novi izbori na državnom nivou odnosno uspostava nove vlasti traje neprihvatljivo i bezobrazno dugo . Četiri političke opcije se bore za najprofitabilnija ministarstva te za diplomatsko konzularne pozicije. Džaferović neki dan reče da bi trebalo uspostaviti nova ministarstva da bi se zadovoljio SNSD što je smiješno . U cijeloj priči niko ne vodi brigu o narodu kad kažem narod mislim na sve ooćenito . Od države su napravili escape room doslovno sve je podređeno političkim partijama i njihovim članovima koji isključivo rade za interese partije iz koje dolaze . Slušam onog Šepića 20 godina bio u SDA kad su ga skinuli sa pozicije formirao stranku sa kumovima uvukao par istaknuti ljudi i počeo sprovodit demagogiju . Niko od bošnhačkih političara nevodi brigu o Bihaću i USK po pitanju migranata mediji nameću priču o ugroženosti migranata a niko ne govori o domicilnom stanovništvu njihovoj ugroženosti stotine kuća na USK su provaljene uz veliku materijalnu štetu i tome niko ništa ne govori obični čovjek placa danak i to niko nevidi . U svijetu je privatno vlasništvo imovina podjednako zaštićena na nivou kao zdravlje i životi ljudi samo kod nas je obrnuto . Naš narod očekuje jedan od najtežih perioda doslovne getoizacije i stavljanje negativnog prefiksa. Zna Dodik vrlo dobro da će se kad se Bihac napuni vandalima dobar dio preliti i u RS zato rezervni sastav jer preko noći će niknuti opet barikade bas kao i 92’ 

• Like 2

Slušam ljudi se žale da se njive oko Bire a pogotovo u bakšaiškom polju gaze bez milosti...šta će biti sa usjevima tih ljudi od kojih 90% ljudi iz tih naselja živi i to im je jedini izvor prihoda...na stranu što se uništio i uništava turizam sad se uništava i jedina grana privrede koja zahtjeva dosta novca,znoja i žuljeva...poljoprivreda  - ionako težak kruh

Edited by Grunf
  • Like 3

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/marcelo-lanci-se-ne-skidaju-pokornoscu

Marchelo je rekao nesto sto je apsolutno primjenjivo i na nas narod, is.ti smo si kako god okrenes mentalno i debilno, zar ne?

Izdvajam (i divno sroceno):  "

- Skršiti ovu vlast. Pa sistem. Pa vaspostaviti sistem vrednosti, jer ga je ova vlast dokusurila. Verujem u staru ideju Dositeja Obradovića: u prosvetiteljstvo. Znanje treba da stigne do svih ljudi. Ne podsmevati se neukosti, ali joj i ne laskati. Ne praviti od nje egal znanju. Ne ponižavati radničku klasu, ali ne fabrikovati jeftinu radnu snagu od sopstvenog naroda. Ne biti elitista, biti misionar. Prosvećivati. Državnik to prvi treba da radi. Ako ne radi to, onda radi ono drugo: namerno zaglupljuje masu.

A mi moramo da shvatimo: osim građanskih prava, postoje i građanske dužnosti. Kada pomislite da nemate dužnosti, mic po mic oduzeće vam i prava. Svaki put kad pomislimo da se nas ne tiče, da će se neko drugi baviti onime što se dešava nama ispred nosa i da to baš i nije naša stvar, na terenu smo one čuvene poeme koja počinje sa „Prvo su došli po...“, a završava se sa „...kada su došli po mene, više nije bilo nikoga da se pobuni”. "

"Samo mi je žao što misle da se lanci skidaju pokornošću, jer ama baš nikad u istoriji nije bilo tako. Oni koji prvi treba da se pobune kod nas su najspremniji na trpnju, i to nas sahranjuje. Njihova vera u spas, ako je uopšte gaje, zaista je više religiozna nego politička. Umesto da iznedre spasitelja, oni ga iščekuju. Oni istovremeno veruju i ne veruju u bajku."

Edited by Fugaziii
On 20. 04. 2019. at 12:24, paša said:

A kao Bakira zanimaju ? Da li si cuo i jednu njegovu izjavu vezano za ilegalne migrante u BiH  i ilegalne ulaske preko istocne granice ?

• Like 3
  • Aferim! 1

Baki čuti a što drugo u očekivati od zapadne sluge bitno je da dobije fildzan državica koju su obećali njegovom babi za protuuslugu razbijanje juge i jedinstvene zajednice u jugi. Kakav srbija i hrvatska ovo je plan EU i uništenju bijelih muslimana na ovako malom prostoru i broju što je nedopustivo da postoji.

21 hours ago, Grunf said:

Slušam ljudi se žale da se njive oko Bire a pogotovo u bakšaiškom polju gaze bez milosti...šta će biti sa usjevima tih ljudi od kojih 90% ljudi iz tih naselja živi i to im je jedini izvor prihoda...na stranu što se uništio i uništava turizam sad se uništava i jedina grana privrede koja zahtjeva dosta novca,znoja i žuljeva...poljoprivreda  - ionako težak kruh

Moras se obracunavati sa njima, sve narkomani, ovisnici, alkoholicari, covjek uzorao, postavio znakove privatno, ne ulazi, a konstantno bagra gazi. Baksaisko polje, Baksaiske brine, to je leglo narkomana, alkoholicara, ali i prostitucije ili uzitka, policija ne reaguje, zvalo se par puta, migrantsku bagru boli briga sto ih opominjes, tjeras, kao da imaju dopustenje od vlasti i upute da mogu sta zele.

2 hours ago, SAMO_REALNOST said:

Moras se obracunavati sa njima, sve narkomani, ovisnici, alkoholicari, covjek uzorao, postavio znakove privatno, ne ulazi, a konstantno bagra gazi. Baksaisko polje, Baksaiske brine, to je leglo narkomana, alkoholicara, ali i prostitucije ili uzitka, policija ne reaguje, zvalo se par puta, migrantsku bagru boli briga sto ih opominjes, tjeras, kao da imaju dopustenje od vlasti i upute da mogu sta zele.

organizirajte se sami, protjerajte sve  i napravite svoje patrole, a isto tako sazovite sastanak MZ i one koji im izdaju , pa  trazite da prestanu sa izdavanjem  smjestaja ili ih prijavljujte redovno, jer niko od njih  nije cist 100 posto, i ako ima prijavljeno prenociste, sigurno ne prijavljuju sve izbjeglice .

• Like 1
1 hour ago, Sadik said:

organizirajte se sami, protjerajte sve  i napravite svoje patrole, a isto tako sazovite sastanak MZ i one koji im izdaju , pa  trazite da prestanu sa izdavanjem  smjestaja ili ih prijavljujte redovno, jer niko od njih  nije cist 100 posto, i ako ima prijavljeno prenociste, sigurno ne prijavljuju sve izbjeglice .

Da bi se prijavio legalan boravak, potrebno je da osoba koja boravi u tim prostorijama ima važeće lične dokumente radi prijave. Nevjerovatno je koliko ljudi riskiraju za sitan novac ne shvatajući da se radi o ogromnom krivičnom djelu. 

• Like 2
10 minutes ago, Haldir said:

Da bi se prijavio legalan boravak, potrebno je da osoba koja boravi u tim prostorijama ima važeće lične dokumente radi prijave. Nevjerovatno je koliko ljudi riskiraju za sitan novac ne shvatajući da se radi o ogromnom krivičnom djelu. 

Da li su dovoljni dokumenti samo? Ja mislim da bi morali imati riješen status (azil) ili vizu (tj. boravišnu dozvolu). Sve drugo nije regularno i nije zakonski (ja tako mislim - ne tvrdim) jer tek onda imaš čistog i provjerenog čovjeka što zdravstveno što bezbjedonosno. Sve drugo nije čak ni fer prema ostalim strancima koji borave ovdje i imaju svoje firme jer moraju svake godine hrpu dokumenata izvaditi i sve ih to košta i onda još par mjeseci moraju čekati dozvole. Da znaju kakav je odnos naspram njih i naspram ilegalnih migranata zatvorili bi firme i otišli odavde. Ovo znam iz ličnog iskustva i iz prve ruke

Edited by Grunf
  • Like 1

Zem zemovi kombiji (ne samo busevi) isto dovoze migrante svakodnevno u Bihac. Kaze mi kolegica koja poslom putuje iz Bihaca u Cazin i nazad. Grad ih je pun do bola vrvi centar od njih. 

I evo kao sto sam ranije spominjala blizi se taj utorak, ta sjednica, a eto i srijede kad stize pijesak da zatrpa pola bire... a onda kaze misterija, gdje su migice nestale, po prihvatnim centrima ih kaze manje ima.. haha kakva se gehanija sprema? Nekakvo je cudno zatisje, a svi znamo kako je to u bihacu kad se par dana sve smiri nekako i bude tisina.... zeljno iscekujem da vidim ishod prethodno spomenutog :) 

Propao pokusaj pljacke azijskih pljackaskih hordi.U  po bijela dana pokusali ukrasti mom badzi biciklo sa auta koje je bilo zaserafljeno ono na sasiji.I jel to rade oni koji bjeze radi sigurnosti ili lopovi ili ubice koji bez kriminala ne mogu a od nas se trazi da ih sazalijevamo.Nek idu u 3 pm svi skupa kad moras u kladusi piti jednim okom kahvu gledati gdje je fildzan a drugim gledati da vam ne provale auto.

• Like 3
On 17. 04. 2019. at 15:13, zudox said:

Dugo sam razmisljao dal da podijeli sa drugima jednu pricu koju sam slusao kao dijete osamdesetih godina koju sam slusao od svoje majke koju je njoj pricao jedan stari covjek umro odmah iza 2WW.Ukratko kaze majka sine doce do rata sudarice se krst sa krstom ali to nije nista prema onom kad se sudare ujedinjeni krst i mjesec.Mi cemo to prezivjet al ce doci mudzahedini sa crnim bradama i zastavama poklace narod na ovaj kraj nestace muslimana ovdje  i doce ubrzo suse presusice svi izvori.Ja se smijao kao dijete tome momcic ono mama djed senilan bio ono juga jaka drzava armija itd.Sukobise li se katolici i pravoslavci a onda kasnije udruzeni udarise na nas ali prezivjesmo.Prodje rat nema mudzahedina  dodjose ovi vehabosi al to nesto tanko mislim mozda se djed zeznuo u vizijama.Medjutim pojavi se ISIL i dovedose ga krscani  da zavrsi pricu sa nama bijelim evropskim muslimanima.Posmatrajuci sve ovo ne mogu a da se ne najezim jer se sve obisti.nuje kako je djed pricao .Posebno sam se smijao onom klace mudzahedini nas muslimane ne druge medjutim vidim da ce dovesti bas ove koji vole samo muslimansku krv na nozu.

April 21.4.1992  zatišje u B.Krupi,nema srpskog stanovništva nigdje u gradu,da bi navečer uniformisani napali grad.Krupljani nisu i dalje vjerovali što im se sprema.

Izilovci se naoružavaju i organizuju trenutno,zato nisu sad tu već na tajnim lojacijama,morate se organizovati pod hitno.

Déjà-vu.

Spremite se kad isilovci sada mjesto srba navale poklaće vas bez milosti jer im niste čak ni komšije kao što su srbi bili.

prije 59 minuta, Fugaziii said:

Zem zemovi kombiji (ne samo busevi) isto dovoze migrante svakodnevno u Bihac. Kaze mi kolegica koja poslom putuje iz Bihaca u Cazin i nazad. Grad ih je pun do bola vrvi centar od njih. 

I evo kao sto sam ranije spominjala blizi se taj utorak, ta sjednica, a eto i srijede kad stize pijesak da zatrpa pola bire... a onda kaze misterija, gdje su migice nestale, po prihvatnim centrima ih kaze manje ima.. haha kakva se gehanija sprema? Nekakvo je cudno zatisje, a svi znamo kako je to u bihacu kad se par dana sve smiri nekako i bude tisina.... zeljno iscekujem da vidim ishod prethodno spomenutog :) 

April 21.4.1992  zatišje u B.Krupi,nema srpskog stanovništva nigdje u gradu,da bi navečer uniformisani napali grad.Krupljani nisu i dalje vjerovali što im se sprema.

Izilovci se naoružavaju i organizuju trenutno,zato nisu sad tu već na tajnim lojacijama,morate se organizovati pod hitno.

Déjà-vu.

Spremite se kad isilovci sada mjesto srba navale poklaće vas bez milosti jer im niste čak ni komšije kao što su srbi bili.

Edited by Incognitoin
  • Like 1

2 hours ago, Grunf said:

Da li su dovoljni dokumenti samo? Ja mislim da bi morali imati riješen status (azil) ili vizu (tj. boravišnu dozvolu). Sve drugo nije regularno i nije zakonski (ja tako mislim - ne tvrdim) jer tek onda imaš čistog i provjerenog čovjeka što zdravstveno što bezbjedonosno. Sve drugo nije čak ni fer prema ostalim strancima koji borave ovdje i imaju svoje firme jer moraju svake godine hrpu dokumenata izvaditi i sve ih to košta i onda još par mjeseci moraju čekati dozvole. Da znaju kakav je odnos naspram njih i naspram ilegalnih migranata zatvorili bi firme i otišli odavde. Ovo znam iz ličnog iskustva i iz prve ruke

Sad sam malo pročitao zakone i došao do podatka da postoji pravni osnov po kojem migranti bez riješenog statusa ali sa predanim zahtjevom za azil, mogu boraviti u privatnim smještajima, s tim da lica koja izdaju smještaje isto moraju prijaviti i platiti zakonom utvrđene takse (većina to ne radi, jer se često šalju pozivi javnosti iz MUP-a da se takve aktivnosti prijave, nakon čega slijedi provjera). Barem ako sam dobro tumačio. Postoji Pravilnik o azilu kojeg smo usvojili jer smo potpisnica konvencije o zaštiti i pravima izbjeglica/migranata, po kojem legalni i ilegalni migranti imaju pravo da traže:

1. Azil

2. Boravišnu dozvolu iz humanitarnih razloga 

Oni to većinom svi imaju kako bi izbjegli ekspresne deportacije i kako bi se što više zadržali na teritoriji zemlje u kojoj se nalaze. Svi migranti smješteni u prihvatnim centrima u BiH imaju zahtjev za azil ili boravišnu dozvolu, jer drukčije tu ne bi mogli boraviti. U praksi to znači da u BiH i svaku drugu evropsku državu, svi mogu ući ilegalno i tu se zadržati onoliko dugo koliko traju procedure o njihovom statusu (procedura dobijanja azila ili boravišne dozvole), što je opet, je li, ovisno o tromosti administracije. A naša je ekspresno brza :)

Naša dva velika problema u ovom svemu jesu brz protok migranata preko bosansko-srpske granice na teritoriju RS-a, i spor protok migracija na teritoriju Hrvatske koja migrante ilegalno vraća na teritoriju BiH. 

22 minutes ago, Haldir said:

Sad sam malo pročitao zakone i došao do podatka da postoji pravni osnov po kojem migranti bez riješenog statusa ali sa predanim zahtjevom za azil, mogu boraviti u privatnim smještajima, s tim da lica koja izdaju smještaje isto moraju prijaviti i platiti zakonom utvrđene takse (većina to ne radi, jer se često šalju pozivi javnosti iz MUP-a da se takve aktivnosti prijave, nakon čega slijedi provjera). Barem ako sam dobro tumačio. Postoji Pravilnik o azilu kojeg smo usvojili jer smo potpisnica konvencije o zaštiti i pravima izbjeglica/migranata, po kojem legalni i ilegalni migranti imaju pravo da traže:

1. Azil

2. Boravišnu dozvolu iz humanitarnih razloga 

Oni to većinom svi imaju kako bi izbjegli ekspresne deportacije i kako bi se što više zadržali na teritoriji zemlje u kojoj se nalaze. Svi migranti smješteni u prihvatnim centrima u BiH imaju zahtjev za azil ili boravišnu dozvolu, jer drukčije tu ne bi mogli boraviti. U praksi to znači da u BiH i svaku drugu evropsku državu, svi mogu ući ilegalno i tu se zadržati onoliko dugo koliko traju procedure o njihovom statusu (procedura dobijanja azila ili boravišne dozvole), što je opet, je li, ovisno o tromosti administracije. A naša je ekspresno brza :)

Naša dva velika problema u ovom svemu jesu brz protok migranata preko bosansko-srpske granice na teritoriju RS-a, i spor protok migracija na teritoriju Hrvatske koja migrante ilegalno vraća na teritoriju BiH. 

E sad nadji u Zakonu sta je propisano za one koji ILEGALNO predju granicu drzave , pa onda dalje postupanje ...

32 minutes ago, Haldir said:

Kaže da osobe koje uđu ilegalno u Bosnu i Hercegovinu imaju zakonsko pravo da traže azil ili boravišnu dozvolu iz humanitarnih razloga. 

Ne bih se složio s tobom oko prethodnog posta ne ovog. Zakon o azilu kaže neke sasvim druge stvari. A ovo nje-sra od Marakeškog sporazuma je nešto sasvim drugo iako smo potpisnica kao i Hrvatska on nije obvezujući ni za jednu državu potpisnicu. Azil može dobiti samo progonjena osoba iz ratnih podrucja , politički progonjena osoba te osobe progonjene na osnovu rasne i vjerske ili seksualne opredjeljenosti. "Ekonomski" azil ne postoji i oni mogu tražiti azil ali niko nema osnova da mu azil bude i odobren jer da se ekonomski azil odobrava na osnovu toga , pa ove nase balkanske dumače bi davno bile ispražnjene

Edited by Grunf
  • Like 1
  • saco pinned and featured this topic
  • saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...