Jump to content
FORUM

Migrantska kriza

gerix

Recommended Posts

11 minutes ago, GenY said:

Da rezimiramo: sve pozitivno sto se danas desava u Bihacu treba popljuvati i dovesti u sumnju dok istovremeno kukakmo i placemo kako nista ne valja i kako se nista ne radi?!

Jbte, vas par ko da je ograjisalo, koji vam je? Pa sada, po vama, ne bi se smjelo apsolutno nista u gradu praviti,  graditi, renovirati jer je sve to, tobože,  sorosevsko/iomisticko/ngo nekakvo podmetanje i pripremanje terena za nesto apokalipticno?! Konacno dodje na red par projekata o kojima se godinama u nazad govori i sada je to problem?

Drago mi je samo sto ste manjina i sto vas nema ni 0.01% koji tako razmisljate. 

Stvarno pozitivni projekti u Bihacu  ... 

L'immagine può contenere: albero, spazio all'aperto e natura

5 minutes ago, Sadik said:

Stvarno pozitivni projekti u Bihacu  ... 

L'immagine può contenere: albero, spazio all'aperto e natura

GRAĐEVINCI !!!! 😂😂😂😂😂

20 minutes ago, GenY said:

Da rezimiramo: sve pozitivno sto se danas desava u Bihacu treba popljuvati i dovesti u sumnju dok istovremeno kukakmo i placemo kako nista ne valja i kako se nista ne radi?!

Jbte, vas par ko da je ograjisalo, koji vam je? Pa sada, po vama, ne bi se smjelo apsolutno nista u gradu praviti,  graditi, renovirati jer je sve to, tobože,  sorosevsko/iomisticko/ngo nekakvo podmetanje i pripremanje terena za nesto apokalipticno?! Konacno dodje na red par projekata o kojima se godinama u nazad govori i sada je to problem?

Drago mi je samo sto ste manjina i sto vas nema ni 0.01% koji tako razmisljate. 

90% građana bi ovog momenta uzelo puške u ruke i protjeralo tu bandu sa kantona a s njima zajedno i šuhrete,fikrete,p...materine. Imaš prijatelje ovdje,rodbinu...pitaj ih kako im je. Osjećaj u zraku je kao i onaj filing u ratu

• Like 5

prije 2 sati, Grunf said:

GRAĐEVINCI !!!! 😂😂😂😂😂

90% građana bi ovog momenta uzelo puške u ruke i protjeralo tu bandu sa kantona a s njima zajedno i šuhrete,fikrete,p...materine. Imaš prijatelje ovdje,rodbinu...pitaj ih kako im je. Osjećaj u zraku je kao i onaj filing u ratu

Tacno tako samo ima jedan problem sto bi se protiv nas okrenula i policija i sudstvo i normalno sorosevi placeni i podmiceni politicari.Jos niste shvatili da mi nemamo svoju vlast vec instaliranu marionetsku cionisticku saradu koja radi protiv nas.Razgovaram sa policajcima jel vi znate kad vas ova garava banda napadne  trazicete od nas pomoc svoji sugradjana a oni pa mi moramo provoditi zakon mi ih privedemo sud i tuzilastvo odmah pusta nismo mi krivi.U tome je kvaka a nas ide u zatvor ako dirne migranta za njega zakon ima.Sve vise gledam na ove nase policajce hladno kao da su neki tudji ne volim ih vise ni vidjeti nit mi treba od njih pomoc branicu se sam.

• Like 4

On 30. 05. 2019. at 7:40, sk64 said:

Krajišniku jel se to terapija preskočila? 

Skrećeš sa teme na međunacionalne odnose izgleda u cilju opravdavanja ove bagre koja zauzima grad 

Nije vec je vasa zelja predstaviti sve koji ne boluju od jugobalijanderizma ili kompleksa manje vrednosti zureci u zapad i njihov ideoloski djubar kao da opravdavaju tu istu bagru , koja je u biti vama najslicnija, jer i oni boluju od iste stvari. A oni su bagra za vas samo zbog toga sto ste ili rasisti (jer ne razlikujete medju njima izmedju dobrih i losij) ili sto vam sluze da napadate Islam posto nose islamska imena a mnogi sa Islamom imaju koliko i onaj jadnik u Prijedoru sto je pobjedio u jedenju cvaraka ili ko kompleksasi koji dokazuju svoju mentalno podloznost i predanost zapadnjackim idejama tim sto ce izbornu pobjedu proslaviti uz pecenje odojaka, ili ko beskicmenjaci koji sebi mijenjaju ime i prezime da ne bio Muhamed Gracic vec Dennis Gratz , ili , ili , ili... . Nadam se da si skonto opravdanje. 

On 30. 05. 2019. at 6:20, Grunf said:

@Pavarotti ja sam ti samo ukazao na rupu u našem zakonu. Mozda se to nece desiti ali ako se dosjete i hoce. 

Šta pričaš ti? O čemu ti? Balavac jedan nepismeni.Kako te nije sramota?..Ti znas nesto o ratu.Znas li ti koliko je bilo Srba u V korpusu? Koliko ih je poginulo, koliko ostalo invalida? Iz mog tadašnjeg voda je jedan poginuo,dečko od svojih 20 godina tad. I ti znas da smo mi ratovali i ratujemo protiv tog naroda? Lijepo te uce kod kuce, treba ti dobro izvuci usi magare jedno!

Znaci ti bi reko da je broj srba u 5.Korpusu bio toliki da ti imas pravo ibretiti se na konstataciju da je moj narod do dana danasnjeg u ratu sa srpskim narodom i da isti radi na istrebljenju moga narodu i unistenju drzave moga naroda? A svako ko je bio u stroju 5.Korpusa je bio zato sto se normalan insan vaik stavlja na stranu pravde, bez obzira bio on srbin, bosnjak ili kinez i tu nema potrebe isticati jedne pripadnike Korpusa iznad drugih - sem ako bolujes od nekog kompleksa...

• Dislike 3

Ovo nije religijska tema, niti tema o Islamu, de sjasi s ljudi vise. Islam nije bitan ovdje, nit je koga trenutno briga za tim. Znaci nidje veze. sta god neko ovdje kaze NAPADATE ISLAM. Ali ako cemo iskreno, covjece cijeli svijet bruji o esktremnom islamu, o ISIL-u, o njihovom teroru, gdje zivis ti?? Nije islam kakav prakticira moja majka i moja stara komisinica islam koji prijeti svijetu, ako si otvoren u umu i ako si iole savremen shvatit ces to. Ne znam na koji drugi nacin da ti pokusam objasniti.

Tema su migranti i njihova invazija na BiH i Bihać. Nešto ljudi se mora poduzeti. Previse ih je, ponasaju se kao da je njihovo sve. Najgore od svega sto se svaki pokusaj gradjana ugusio ili slabim odazivom (za koji smatram da nema uopste dovoljno ljudi da izadje, sto je rizik veliki), mnogo mladih je iselilo, ostali starci i tinejdzeri kojih realno u tim godinama nije briga ni za sta, sto je greska opet, ali naslijedimo i naucimo od roditelja i ponesemo od kuce, tako da.... Vlasti rade direktno protiv svog naroda, drzava isto tako.. Ove doslje imaju vise prava od nas, to je nesto sto me zaista sokira svaki dan, ja naprosto ne mogu da vjerujem. Ako nas brojcano nadjacaju bice BIG PROBLEM BIG PROBLEM!

Edited by Fugaziii
  • Like 2
  • Thanks 2

1 hour ago, Krajisnik said:

Znaci ti bi reko da je broj srba u 5.Korpusu bio toliki da ti imas pravo ibretiti se na konstataciju da je moj narod do dana danasnjeg u ratu sa srpskim narodom i da isti radi na istrebljenju moga narodu i unistenju drzave moga naroda? A svako ko je bio u stroju 5.Korpusa je bio zato sto se normalan insan vaik stavlja na stranu pravde, bez obzira bio on srbin, bosnjak ili kinez i tu nema potrebe isticati jedne pripadnike Korpusa iznad drugih - sem ako bolujes od nekog kompleksa...

Upravo ti bolujes od krize identiteta...sad ideš na ignor

• Dislike 1

7 minutes ago, Alen12 said:

I Biscani.net dobio pare i upute. Zašto objavljujete ponovo ovaj sramni i izdajnički dokomentarac. Planski su došle ove hijene na forum a admini nestali.

https://www.biscani.net/pogledajte-dokumentarni-film-o-medijskom-izvjestavanju-o-migrantima/

Ali evo čitam neke naše lokalne portale koji su billi "pali" pod uticaj IOM-a itd...ponovo okreću priču u pozitivnom smjeru (usn.ba,krajina.ba). Dobri duh je bio dobar moderator ali su ga pojedinci sa foruma "maknuli". Ne znam da li je još uvijek ovdje i čita postove

Edited by Grunf
  • Like 4

Po pitanju ovog dokumentarca trebala bi i vlada Unsko Sanskog kantona reagovati i dalje prikazivanje zabraniti.Ove izjave pojedinih su uvreda za sve gradjane naseg kantona a posebno biscana i kladuscana.Znaci nasa ministrica zdravstva US kantona, koja je sve detaljno iznijela i dokumentovala i ona laze to-  jest ta nasa vlada za njih su lazljivci.   Ove humaniste i novinare-ke bi trebalo medju njih hiljadu zatvoriti pa neka ih dobro naguze. Djubrad jedna .Pa sve evropske zemlje (koje su bogatije i stabilnije) s bagrom probleme ima a oni uzeli o laz i njiovu" humanost" po Bihacu i V.Kladusi prosipati.

Gledam bas juicer na njemackim vijestima od 87 hiljada, koji su trebali u njihove zemlje biti deportovani (jer nemaju zakonskog osnova za bilo kakvo pravo ostanka),njih 37 hiljada je u tom terminu pobjeglo i skrivaju se (dok taj termin ne prodje).Tako je vlada odlucila da im ne najavljuje tacan termin a predlozeno je i da se prije termina deportacije pokupe i u zatvoru do tog termina zadrze.Troskovi za deportaciju su veliki i placeni a njih 37 hiljada je ostalo,sto znaci da ce poreski obaveznici te ogromne sume za njih ponovo morati platiti. Ta bagra zloupotrebljava prava ljudi kojima je stvarno pomoc potrebna (onih iz ratom zahvacenih podrucja).  

• Like 3
  • Dislike 1
  • Thanks 2

4 minutes ago, sk64 said:

Pa ovo je nevjerojatno da oni sa letbama i kolcima šetaju gradom a Policije nigdje. Pa ovoga nije bilo ni na duvljem zapadu. MUJO AJDE SE SAD OGLASI 🤬

Pa kad oni mogu onda bi trebali i biscani svi po letvu uzeti i ovako ko oni kad u grad ili prodavnicu idu fino letvu uza se.😃

• Dislike 1

Meni stvarno nije jasno kako se  može dozvoliti da gradom hodaju grupe migrosa sa toljagama a da Policija ne reagura. Znači li to za mjesec ili dva kad budu hodali sa načetama i sjekirama da će nam i to tada biti normalno kao što je ovo sada.NEVJEROJATNO😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱

A GRADONAČELNIKA I KOMESARA NI GLASA🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬

I zanima me jeli ova slika isto "patka" piz*a vam materina prodana

• Like 4
  • Thanks 2

3 minutes ago, paša said:

I ljudi iz Gate organizovali iftar u Biri

🤔Firme ! Da i njima mozda nije IOM koji projekt za odraditi dodjelio. Pa ni onaj u Kladusi sto se fali kako im ih je zao, pa im kuha, neradi to dzabe (bar mi to prijateljica iz Kladuse rece) !

• Like 1
  • Dislike 1

prije 2 sati, rucica1 said:

Pa kad oni mogu onda bi trebali i biscani svi po letvu uzeti i ovako ko oni kad u grad ili prodavnicu idu fino letvu uza se.😃

cisto s pravne strane...sikiru zamotati u malu bijelu kesu za prodavnice, ne drzalu vec samo metalni dio...tako se kod nas nosila sikira ka se krene kod kovaca da je okali poklepa naostri ili sta god. nasi stari seljaci su imali kulture toliko kad hodaju sa sikirom, da ne bude ono...vid bene , ascarile hoda sa sikirom po carsiji... i tako lagano u autobus, bilo sasvim normalno. a prilikom eventualne upotrebe se ne treba kesa ni skidati sa nje...jel ima ono jos nekakav u golubicu sto zna srediti sikiru fino.

dobrog duha nema jer su ga najvjerovatnije likvidirali migranti, samo se o tome ne smije pisati 😂. Ziv on nama bio 100 godina.

• Like 2
  • Dislike 1

prije 7 sati, Fugaziii said:

Ovo nije religijska tema, niti tema o Islamu, de sjasi s ljudi vise. Islam nije bitan ovdje, nit je koga trenutno briga za tim. Znaci nidje veze. sta god neko ovdje kaze NAPADATE ISLAM. Ali ako cemo iskreno, covjece cijeli svijet bruji o esktremnom islamu, o ISIL-u, o njihovom teroru, gdje zivis ti?? Nije islam kakav prakticira moja majka i moja stara komisinica islam koji prijeti svijetu, ako si otvoren u umu i ako si iole savremen shvatit ces to. Ne znam na koji drugi nacin da ti pokusam objasniti.

Ti izgleda zivis u drugoj realnosti. Brod-iz-šiše se sav satro vrijedjajuci i vičući kako je Islam nazadan i da nema sta da trazi u Bihacu i Bosni uz tvoju malenkost koja ne propusta priliku da podvlaci jednakost izmedju Islama i idiša.Kako je postalo bjelodano sada ti je navodno ok ovaj Islam tvoje stare komsinice itd. U pravu si ti, ovo nije religijska tema - samo sto su blacenja tvoja i tebi slicnih bas na toj razini, posto je vas stav „neutralnog“ sekulariste nista drugo do jednog uvjerenja u nizu ostalih, dakle religija, na osnovu koje pjenite stalno o Isilu itd. A i u tome se bjelodani vas munafikluk - jer evo ja sam prvi za isudu Isila , al-kaide i itd. Ali sam protiv toga da me neko pravi budalom pa da mirnno prihvatam selektivno osudjivanje terorizma i prijetnji kada se uzme u obzir da isti ti kojima su puna usta borbe protiv terorizma ubijaju na 1000x i desetine hiljada puta veci broj neduznih ljudi i sprdaju se sa mojim zdravim razumom kada objave ovako nesto kao danas na klik-su:

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/americka-koalicija-saopcila-da-je-u-siriji-i-iraku-nenamjerno-ubila-vise-od-1-300-civila/190531089

A ti i takvi ko ti ste glasnogovornici tih munafika ovde, poput dzeparosa koji kada ukrade pocne vikati u urlati „Drzˋtelopova, drz´te lopova !!!“

prije 2 sati, sk64 said:

Meni stvarno nije jasno kako se  može dozvoliti da gradom hodaju grupe migrosa sa toljagama a da Policija ne reagura. Znači li to za mjesec ili dva kad budu hodali sa načetama i sjekirama da će nam i to tada biti normalno kao što je ovo sada.NEVJEROJATNO😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱

A GRADONAČELNIKA I KOMESARA NI GLASA🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬

I zanima me jeli ova slika isto "patka" piz*a vam materina prodana

Ja stalno vicem - ove stvari nece movi policija radi brojnosti migranata, za ovo se mora pobrinuti narod. Narod je taj koji treba ovakvima dati do znanja da moraju biti manji od makova zrna i da nisu kod kuce vec gosti. Prica o gradonacelniku i policiji je besmislena, da ne ocekivate da vam oni ovo javno kazu?

• Dislike 1

Sta se desava ljudi? Haha necu svadje u kuci! Na ignore sam stavila ove pa ne vidim ali sigurno je neki rat opet. Ajte dosta vise. Budite dobri. Valjda smo u ovoj gehaniji zajedno zaglavili. Moramo zajedno i skuziti kako cemo se izvuci. Ja bi iskreno pristala i na to da ih smjestimo bilo gdje drugo samo ne ovdje. Obzirom da nam niko ne pomaze ni od kud. Samo daju sicu od kesa da ih se zadrzi ovdje. Tako ti je u ovom sistemu i uvjerenjima kod ljudi.... 

• Like 1
  • Thanks 1

EUROPSKE KVOTE

U Hrvatsku preseljena šesta skupina sirijskih izbjeglica iz Turske

U Republiku Hrvatsku je, u sklopu europskog programa preseljenja, 29. i 30. svibnja preko međunarodne zračne luke Franjo Tuđman u Zagrebu pristigla i šesta skupina osoba preseljenih iz Turske

Radi se o deset sirijskih obitelji, odnosno 50 državljana Sirijske Arapske Republike, među kojima je 23 maloljetnika.

Prva skupina od 40 osoba preseljena je 28. studenog 2017. godine, druga skupina od 36 osoba preseljena je 25. i 26. siječnja 2018. godine, treća skupina (jedna peteročlana obitelj) preseljena je 10. travnja 2018. godine, četvrta skupina od 24 osoba preseljena je 10. srpnja 2018. godine, peta skupina od 47 osoba preseljena 10., 11. i 16. listopada 2018. godine.

PRIMILI I 110 IZBJEGLICA

Hrvatska lani odobrila 155 zahtjeva za azilom

POSTOJE PREDRASUDE

U integraciji izbjeglica najveći izazovi učenje jezika i zapošljavanje

Dolaskom šeste skupine sirijskih izbjeglica u Hrvatsku je preseljeno ukupno 202 sirijskih državljana iz Turske te se tijekom srpnja/kolovoza očekuje dolazak još 51 sirijskih izbjeglica. Time će Republika Hrvatska ispuniti kvote temeljem odluka Vlade iz 2015. i 2017. godine te preseliti ukupno 253 izbjeglica. Naime, Vlada RH je do sada donijela tri odluke o preseljenju izbjeglica (2015., 2017. i 2019.) kojima se obvezala prihvatiti iz programa preseljenja do 400 osoba. Odluka Hrvatske je da će prihvatiti sirijske izbjeglice koje su zbog sukoba u Siriji izbjegle u Tursku i borave u turskim izbjegličkim kampovima.   

U cilju provedbe Odluke Vlade iz 2017. godine i preseljenja šeste skupine izbjeglica, Ministarstvo unutarnjih poslova surađuje s UNHCR-om Turska, provedbenim partnerima ICMC-om (Međunarodna katolička misija za migracije), IOM-om (Međunarodnom organizacijom za migracije) te JRS (Isusovačka služba za izbjeglice) koji će provoditi integraciju sirijskih izbjeglica u hrvatsko društvo.   

Kao i u prethodnim dolascima preseljenih sirijskih izbjeglica, i ove sirijske obitelji već su prošle kulturnu orijentaciju u Turskoj te će odmah započeti s procesom integracije u hrvatsko društvo.   

Dolaskom u Hrvatsku, izbjeglice se smještaju u Prihvatilište za tražitelje međunarodne zaštite u Kutini te prolaze proceduru uzimanja zahtjeva i donošenja odluke o odobravanju statusa.   

Tijekom boravka u Prihvatilištu za tražitelje međunarodne zaštite u Kutini se provode aktivnosti inicijalne integracije u hrvatsko društvo (učenje hrvatskog jezika, daljnje upoznavanje s hrvatskom kulturom, običajima, zakonima, pravima i obvezama).   

Nakon odobrenja međunarodne zaštite te početnih integracijskih mjera, preseljene izbjeglice se smještaju izvan Prihvatilišta za tražitelje međunarodne zaštite, u smještajne jedinice koje osigurava Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje.   

Zbrinjavanje pristiglih osoba Republika Hrvatska provodi temeljem sudjelovanja u europskom programu preseljenja državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva koje ispunjavaju uvjete za odobrenje međunarodne zaštite sukladno zaključcima Europskog vijeća, Preporukama Europske komisije i Odlukama Vlade RH.   

Radi se o dobrovoljnom procesu te su ove osobe odnosno obitelji odabrale upravo Hrvatsku kao zemlju konačnog odredišta u kojoj žele živjeti.   

MUP podsjeća da preseljenje državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva omogućava izbjeglicama i raseljenim osobama kojima je potrebna međunarodna zaštita, zakonit i siguran dolazak u države članice Europske unije gdje im se osigurava potrebna zaštita.   

Jednako tako, preseljenje je izraz međunarodne solidarnosti i podjele odgovornosti s državama u koje je pristiglo ili unutar kojih boravi velik broj osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita, te alat za upravljanje migracijama, smanjenje nezakonitih migracija i sprječavanje krijumčarenja kojima su izbjeglice na nezakonitim putovima često izložene.   

Ovakvim kontroliranim upravljanjem migracijama, kroz program preseljenja, Republika Hrvatska s ostalim članicama Europske unije, sudjeluje u zaštiti ljudskih života i ujedno pridonosi provedbi sveobuhvatnog europskog pristupa u rješavanju migracijskog izazova, priopćili su iz MUP-a.

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/u-hrvatsku-preseljena-sesta-skupina-sirijskih-izbjeglica-iz-turske-20190530

Kao sto sam boldirano oznacio, ne desava se ovo slucajno, vec sve planski. Jedni pjesace a drugi se prebacivaju avionom! U procesu smo globalizqcije i promjene stanovnistva! 

• Dislike 1

prije 2 sati, Abdulvehhab said:

Brodicu, krme te ubolo, onim spiralnim... Nisam shvatio ovaj post, jel to opisujes UZP, Prlica, rusenje dzamija, rezanje usiju BOSNJACKOM narodu, rusenje mosta, paljenje sela od strane kroata nad Bosnjacima??? Jos na to sve ponizavas komplet Biscane (nevezano za vjeru), degradirajuci nasu nacionalnost i govoris da smo Hrvati... cccc. Kako te bolan nije stid to pisati? 30 godina od rata a u tebi jos vrije zla, pogana, rata zeljna krv. Fuj smradu jedan!

Kad nas zalis, pisi svojoj kobildi nek pusti migrante iz Bihaca u Hr. Pogana mraka, prosipa neko lazno sazaljenje a vjerujte da bi takav sad bio spreman da bilo koga od nas pljune samo zato sto se ne zovemo dario, mario, marica...

Drzis predavanja o offtopicu a tebi puna usta mrznje prema nama! 

Upravo takvi su bili i nase komsije, kumovi, pobratimi bihacki srbi koji su preko noci uzeli oruzje popeli se na grabez i pucali po svome gradu. Ili rajlovcani u koje su se vakufcani zaklinjali, kada su ulazili u kuce svojih komsija pa ih poimenicno prozivali i ubijali, silovali njihove zene i kcerke pred njihovim ocima i na kraju ih sve u konc logor strpali.

Eto oni nisu bili muslimani, nisu bili ti "nasilnici" koje ovdje pojedini forumasi konstantno spominju pa napravise zlo toliko. A tako isto i "nosioci europskih vrijednosti u BiH" koje si pomenuo. Sumnjam da bi bilo bolje i u Bihacu da Santic nije na vrijeme smaknut. Sjecate se kada je na HRT-u govorio o tzv ARBiH, o teroristickom predsjedniku itd.

Odosmo u ot ali samo zbog revolta na ove prozivke. Bas nama koji nemamo nikakve mrlje u historiji (i nisu tacni navodi o ubijanju onih koji nisu primili islam) prisivaju kojekave etikete, a u njihovim redovima ima zlocina i zločinaca kakve historija nije zapamtila.

• Like 1
  • Dislike 2

Migranti će biti smješteni u novi prihvatni centar koji će se za njih pripremiti u naselju Vučjak, u Bihaću, zaključak je sastanka Operativnog štaba za pitanja migracija u Sarajevu.

Sastanku u Sarajevu prisustvovali su ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić i delegacija Unsko-sanskog kantona. Razgovaralo se o izmještanju dva prihvatna centra Bira i Miral iz naseljenog dijela u Bihaću i Velikoj Kladuši.

“Na sjednicu smo pozvali i predstavnike USK-a. Prema ranijem dogovoru, Gradsko vijeće Bihaća je donijelo odluku o novoj lokaciji, a to je mjesto Vučjak, na kojem ima dovoljno prostora, ali koje treba pripremiti i urediti za novi prihvatni centar. Mi smo prihvatili taj prijedlog Gradskog vijeća Bihaća”, pojasnio je Mektić.

Kako je kazao, nakon što se dogovore detalji, odluka će biti proslijeđena Evropskoj komisiji koja bi i trebala i morala da finansira ovaj projekat.

“Zbog toga što BiH nije doprinijela ovakvoj krizi i posljedicama. Ovo je pitanje EU, ovaj problem nam dolazi iz EU i ovaj problem završava u EU. I kad već moramo da trpimo ovaj problem onda tražimo da BiH određuje i postavlja uslove na koji će se način to ovdje odvijati”, izjavio je Mektić nakon sastanka.

Prema njegovim riječima, IOM je orijentaciono odredio da će taj projekat koštati 19 miliona KM.

“Tu su postavljeni standardi za koje ja prvi put čujem. Da jednom migrantu pripada od 30-35 kvadrata. To su jednosobni stanovi. Postavio je niz senzora, kamera… Prema njihovoj procjeni to je oko 19 miliona KM. Takva procjena treba reviziju i troškovi mogu biti puno manji. Naravno da novi centar neće riješiti 90 posto problema. Ostaju problemi zaštite granice, upravljanje migracijama…”, rekao je Mektić.

Gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić, zadovoljan je jer je Operativni štab podržao lokaciju i konačno preuzeo da radi posao koji je trebao da radi, a to je da se bavi migrantskom krizom.

“Mi imamo problem ljudi koji su u Biri, koji su u privatnom smještaju i ljudi koji sada kisnu ispod folija jer nemaju gdje i koji su okupirali taj dio oko Bire. Gradsko vijeće je donijelo odluku da je to Vučjak, bez obzira na bilo čiju odluku, moja namjera i plan je da se na toj lokaciji pripremi teren, postave šatori i da se ne dozvoli da se u Bihaću podižu šatorska naselja”, poručio je Fazlić.

Naravno, smatra on, to bi bilo puno lakše iz podršku Evropske komisije, IOM-a, donatora i svih ostalih koji su uključeni u to.

“Ali ne možemo dozvoliti da Grad Bihać propada, a kako je krenulo na tom je putu. Samo smo mi ti koji nemamo nikakve ovlasti ni resurse da se time bavimo. Jučer je u Biri bilo 1.800 migranata, u Borićima 400, u Sedri 400. Niko ne znam koliko ih je i privatnom smještaju, ali ima do 1.000. Ispred Bire je oko 200-300. Dakle, 3.000 ili 4.000 ih je u Bihaću”, pojasnio je Fazlić.

Smatra da migrantskom krizom treba da upravljaju državne institucije po uzoru na Srbiju, Grčku, Crnu Goru, Makedoniju i Tursku.

Jasmin Emrić, zastupnik u državnom Parlamentu i član delegacije USK-a, rekao je nakon sastanka, da “je prihvaćena lokacija Vučjak i u roku od pet dana će se usaglasiti akcijski plan na koji način će se vršiti uspostava i priprema lokacije za prihvat migranata”.

“Sve nas je iznenadila ukupna procjena troškova IOM-a. Čini mi se da je to prevelik ukupan iznos tropškova. Vjerovatno po nekim humanitarnim standardima to je ta cifra ali ovdje se radi o privremenom prihvatnom centru koji mora biti hitno uspostavljen”, rekao je Emrić.

• Like 2

Haha najcesce a najvece lazi koje svakodnevno cujemo iz usta nasih politicara, kobjagi humanitaraca, iomovaca i svih zapravo su: "Privremeni centar" i "3000-4000 migranata".... Dalje se nema sta ni raspravljati! A ovi nasi gradjani nista, nula, uzas... Fuj brate

Nit se prave privremeni centri (nego trajni), nit migica ima tako malo... Koji idiot moze nasjesti na ove gluposti (pod uslovom da zivi u Bihacu)

Edited by Fugaziii
  • Like 4

On 20. 05. 2019. at 21:03, Brod-u-Boci said:

Ovo nije u zapadnim zemljama snimano već u turskoj. I turcima je dovoljno ovih uveženih pingvina.

Prije svega da pozdravim forumaše.

Tu i tamo sam navraćao na ovaj forum i pasivno čitao ove postove. Registrovao sam se da tebi brod-u-boci kažem par stvari. Volio bi da uživo se nađemo i popričamo malo. Budući da ćeš i dalje anonimno se javljati onda da i ti kažem nešto.

Znam od prilike kroz šta nam narod prolazi zadnjih 150tak godina i pored svih tih naših razilaženja teško mi je bilo povjerovati da neki od nas naziva pingvinom ženu koja ima vjerski kodeks oblačenja. Čak i komunisti su imali majke sa dimijama pa bi makar ignorisali. Manje više, u ovim zadnjim postovima si se odao - Bihać bio hrvatski grad i to. Sad znam od prilike profil osobe.

Eh ovako, moja žena nosi hidžab. Čisto da ti savjet dam, ukoliko joj se neko obrati tako na nekoj bihaćkoj ulici, sjekiru će dobiti u glavu. Nek neko stisne pa uvredi je na njenoj zemlji, njenom gradu. Krajina je preko 90% muslimanska, možda malo manje, živiš bez problema cijelo ovo vrijeme, pa bi bilo lijepo od tebe da malo poštuješ to, budući da si manjina, nemoj da zaboraviš to.

Evropa je puna "pingvina" i hvala Allahu, ne rade abortus, nisu ubice, kao srednjoevropski lojavi pagani, zato im budućnost i pripada !

Imaš lijepi selam od momka koji je odrastao u našoj lijepoj Fethiji, koja će ostati do sudnjeg dana ako bog da. Mogao bi mnogo tog još napisati ali neka, možda ti jednom ovako kažem.

Edited by Almoravid
  • Dislike 3

• saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...