Jump to content
FORUM

Recommended Posts

1 minute ago, Sadik said:

Ne samo u BIRU, nego i renoviranje Djackog doma se mora sprijeciti. Ko je taj , koji se stavlja iznad drzave, kantona, grada , naroda i odlucuje koga ce nam u dvoriste smjestiti? Ko upravlja IOM-om i ko su glavni donatori ili financijeri?  Prvo njega i IOM treba protjerati odavde , pa onda izmjestiti migrante u Europu.  Zar cemo dozvoliti da tamo neki VOn upravlja s nama i odredjuje nasu sudbinu i sudbinu grada? Neka on ide u svoju zemlju i tamo pravi azilantstke centre . Orban je apsolutno u pravu . Treba ga zvati za savjet.

NEĆEMO IH UOPŠTE U URBANOJ SREDINI ! 

• Like 1
  • Thanks 1
  • Replies 18,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Grunf

3252

• rucica1

1189

• Barba

1147

• Fugaziii

1089

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Morao sam kopirati jedan tekst sa Facebooka  autor je Sinan Ziric, kao da sam ja svojom rukom pisao: Možete li vi zamisliti koliko su oni nepismeni kad govore: "Ovdje je neuslovno za život, nama

Slusaj da ti ja kazem, pa neka me banira ko hoce, kraj moje kuce je napustena kuca i tri puta smo tjerali ILEGALCE mada smo istu kucu zatvorili ali oni opet ulaze, imam dvoje djece ispod 10 godina i t

Pa dobro, kad smo imali onaj veliki protest PROTIV MIGRANATA  kad je bilo 4-5 hiljada ljudi isti specijalci su već bili spremni da krenu na Bihać.  U petak skup pred Birom i nemoj da koga čujem da je

Posted Images

3 minutes ago, Ammar said:

Neka ih vodi sebi kući u Austriju! Nećemo ilegalne migrante u urbanim sredinama to neka im bude jasno! 

Davno sam ja napisao da je IOM taj zbog kojeg imamo ovaj haos u gradu. Pa vidiš li samo njegovo ponašanje,što se njega tiče Bihać već ima dva centra i to su Đački dom i Bira. Da napomenem danas su nastavljeni nekakvi radovi na Đačkom domu. 

Stari neće on njih u svoju zemlju,nego je došao ovdje i glumi Baju sa parama pred našim političarima,a sve samo da se zaustave ovdje.

24 minutes ago, Ammar said:

Jedan migrant je iz Bosne i Hercegovine pokušao da uđe u Hrvatsku preko graničnog prijelaza Velika Kladuša tako što se uvukao pod autobus, javla 24sata.hr.
"Približavali smo se graničnom prijelazu. Prije njega kratko smo se zaustavili. Dok smo stajali, jedan mještanin je vozaču rekao: 'Neko vam se uvukao pod autobus’", ispričao je jedan od svjedoka scene sa migrantom za 24.sata.hr.

Vozači i putnici su neko vrijeme tražili skrivenog muškarca ispod autobusa. Kad su ga pronašli, izvukli su ga na cestu. Vozač ga je udario i psovao mu.

Muškarac mu je odgovorio: "Please", na što mu je vozač viknuo: "Šta please" i nekoliko puta zamahnuo rukom kao da će ga opet udariti, ali je od toga odustao. 

U bijesu ga je povukao za kapuljaču na jakni. Ubrzo su se u sukob umiješali ostali, podigli muškarca s poda i maknuli ga od ljutitog vozača, a on ga je uz povik "Bježi" i još psovki udario nogom u stražnjicu, prenosi 24.sata.hr.

Čitatelj pretpostavlja kako je riječ o migrantu u dobi od blizu 20 godina koji se na taj način pokušao dokopati Hrvatske. Mještani su mu rekli da ih na području Velike Kladuše ima do 7000 i da ovakvi pokušaji nisu rijetkost. Zaključuje kako nisu zvali policiju.

Evo i naši su imali isti problem danas,samo što su naši napadnuti

Clipboard01.jpg

Ne moze taj nikom naredjivati i donositi odluku u bilo cije ime. Odluku o stacioniranju na neko mjesto ce donijeti iskljucivo domaci organi. Vjerovatno ce se vrsiti odredjeni pritisak na lokalne i kantonalne vlasti da se to uistinu i uradi a ne bi bilo nikakvo iznenadjenje da u nekoj panici zbog hladnog vremena to i ucine. Bit ce "samo ih smakni sa ulice". 

Vrijeme i novac koji se ulaze za renoviranje Djackog doma treba i trebalo je uloziti u ospobljavanje nekog objekta van grada. Koji bi objekat van grada mogli iskoristiti sad odmah ili ga dovesti u red za recimo, mjesec dana? Jer se bojim da je kasno. 

Ali fino ovaj lik to. Za Bihac je nasao 1500-2000 kreveta. Ostatak drzave Hadzici 400, Salakovac 200, Delijas 50-150. 

Edited by JohnQ

Trebju se organizovati grupe koje ce paziti kad pocnu radovi u boricima i Biri.

Cim to primjete pozvati gradjane kako bi ZIVI ZID napravili i svojim tjelima zabranili dalje radove.Ovom IOM-u izrazene su kritike i zabrane po EU zemljama tako da im nesmijete samo glavama klimati i pasivno sve posmatrati.Ako ovog gospodina pustite da on o nasem gradu i gradjanima odlucuje gadno cemo popusiti.Prozovite ga na protestu i pitajte hoce li on stati i osigurati sigurnost gradjana i njihove djece.Kad su toliko humani, neka to kao prvo dokazu domicilnom stanonistvu i njihovoj djeci.Naglasiti da  cete svojim tjelima stiti urbanu sredinu grada i necete dozvoliti da nam djeca pod strahom u skolu idu.

• Like 2
41 minutes ago, Slim Šejdi said:

Pa tesko da je bilo gorih stvari. Jedno je kad si ekonomski ugrozen, drugo je kad si bezbjednosno ugrozen. Da, ovdje vlada apatija, mrtvilo i niko se oko neke ekonomske ili socijalne teme ne bi pobunio ali ta apatija ima granice a granica je bezbjednost. Kralo se naravno ali jedno je politicki kriminal a drugo ovaj ulicni. Naravno ne znaci to da na ovaj prvi treba zatvoriti jedno oko ali jasna je poenta valjda.  

Ne treba govoriti da kriza ne donosi samo bezbjednosnu nego ujedno i politicku i ekonomsku nestabilnost. Forum se opet otvorio tek nedavno, u pola krize. Svaki osmi-deveti stanovnik grada je migrant, kriminal naglo porastao, zima pred vratima a oni uskoro pred necijim kucnim vratima. Tako da, mislim da je broj komentara na ovu temu sasvim opravdan. 

• Like 3

Pogresno je ovdje kriviti IOM kao glavnog nekog krivca za ovo stanje, i da IOM donosi odluke u lokaciji za kamp i slicno. Mora se razumijeti da IOM nema apsolutno ovlasti o ovim stvarima, IOM samo se nosi sa posljedicama na terenu. Ministarstvo Sigurnosti BiH, Ured za Strance vode glavnu rijec, IOM samo koristi one lokacije sto im ovi obezbjede. Bez Ministarstva Sigurnosti BiH ne moze se potpisati niti jedan ugovor o najmu. 

Ministarstvo Sigurnosti vodi sve pregovore oko lokacije, osim financijske strane. Bez IOM-a situacija sa migrantima bi bila 1000 puta gora. Pa zamislite da nema IOMa sta bi tek bilo, Crveni Kriz USK i Merhamet vec 14 nakon sto su poceli hraniti migrante u Bihacu su potrosili sve svoje zalihe, nekoliko lokalnih humanitarnih udruznenja se povuklo vec nakon 5 dana, a ovo traje vec mjesecima.

Pa ko ima te pare na USK da hrani tolike ljude svaki dan vec 8 mjeseci, nema niko osim IOM. A nije tu samo hrana, vec i milion ostalih troskova. 

Bez IOMa bi i dalje imali migrante na USK, samo sto bi ti migranti bili na rubu umiranja od gladi, i one familije sa djecom ne bi bili u Sedri vec samo bog zna gdje i kako, opsti kriminal bi skocio do nebesa. 

Sto se tice izjave Petera u onom videu. Istina je da ce IOM urediti Migrantski Dom u Boricima, i da ce krenuti sa Birom, i da ce krenuti sa Agrokomercom u Polju, ako im se otvori put. Ali sve te lokacije su njima otvorene i predlozene od strane Ministarstva Sigurnosti BiH, nije IOM isao sam okolo i trazio lokaciju i da sklapa ugovore, nemaju oni tih ovlasti.  Cak sto vise, IOM nije sretan da mnoge te lokacije su tako blizo granice sa EU, ali nase vlasti su nesposobne da im ponude "bolje".

11 hours ago, RiDaM said:

Ako se nauružaju još bolje, onda ćemo imati SIUXE, APAČE i ostale. 

Bićemo prvi bjelci u historiji koje će istjerati crnci..De zamislite 64 000 je njih u grčkoj, da dođe njih 30 000 ovamo u ovaj grad koja bi to gangula nastala..

Ja ne znam čemu služe OSBIH? Oni ovo sve mirno lafo gledaju ono gospodski..

Nije još situacija eskalirala do te mjere da OSBiH stupe na snagu, a to će već biti ozbiljna stvar. 
S druge strane, neće migrante uplašiti ni to toliko - ti ljudi su (većinski dio) vidjeli toliko rata i vojske  nego iko ikad od nas (naših ljudi), tako da će to u biti biti jedno veliko rasulo u državi.
Scenarija je mnogo, da vidimo.

5 hours ago, Barba said:

naoruźaj te se narode 

Još nam i to treba samo... pa da bude prava havarija u BiH 😃 

12 hours ago, Sinbad said:

I da se nadovezem, kasnije vozim za Cazin, vidim migranta krece se prema Pecigradu a oko sebe svezao neko uze i vuce kolica neka, sigurno imaju 1m x 2m, zauzeo skoro citavu traku. Vjerovatno se seli za Bihac :) .

Trebao si sevapa pokupiti pa čovjeka povesti. ^^

Mislim da je sutrašnji protest ključan i ako se skupi kritična masa ljudi mislim da ni gradske ni kantonalne vlasti to neće moći ignorirati , a ovome Peteru iz IOM-a treba jasno dati do znanja gdje je i da se goni u 3 P.m. od kud je i došao ili neka dovede svoju porodicu u Bihać pa nek i oni žive sa ovim krimosima. Druga stvar kako to da u Bos.Kostajnici Bos.Novom i Dubici nema ni jednog migranra a tu je naj lakše se prebaciti u HR. Vlast RS je odmah odlucno rekla da neće ni jednog migranta i tako se ponašaju a naši samo gledaju kako da se uližu raznim Iomima i Peterima kako da koju paru lamnu a narod nek ispaštata. zato sutra SVI NA TRG

• Like 5

Index news portal

FOTO Situacija izmiče kontroli: Migranti preplavili Bihać i Kladušu, pljačkaju kuće, prose po ulicama…

04.04.2018 : 20:49

migranti5-696x936.jpg Foto: Index.ba

Za tri mjeseca otkriveno je 812 migranata, a od ilegalnog prelaska granice odvraćeno je 937 osoba, zvanični su podaci iz Granične policije Bosne i Hercegovine.

Najveći broj ilegalnih migranata otkriven je na području Trebinja, Višegrada, Zvornika, Bijeljine, Bratunca, Gacka, Velike Kladuše, Bihaća.

Slike sa bihaćkih i kladuških ulica govore da ih je svakim danom sve više, te da su nadležni u našoj zemlji po svemu sudeći nemoćni da zaustave njihov ilegalni prelazak granice i ulazak u BiH. Pitanje je koliko je njih ustvari ušlo u BiH, a da pripadnici Granične policije nisu evidentirali ulazak.

Brojna se pitanja nameću. Šta radi Ministarstvo sigurnosti BiH? Gdje je novac koji je prije tri godine bio predviđen budžetom kada se BiH spremala za dolazak 5.000 migranata? Šta je sa donacijama vlada evropskih zemalja koje dobija Služba za poslove sa strancima vezano za projekte zbrinjavanja migranata? I da li smo uopšte kao država spremni odgovoriti na ovu humanitarnu krizu i sve veću opasnost po sigurnost?

Cilj migranata je dokopati se neke od zemalja Evropske unije, međutim, preći hrvatsku granicu nemoguća je misija. Stoga ih je sve više u Krajini, jer ne znaju kako dalje.

Među onima koji bježe od strahota rata, siromaštva i beznađa iz bliskoistočnih zemalja, ima i onih sa kriminalnim namjerama, kažu Bišćani.

Upozoravaju da su problemi sve veći i veći, a da najviše ih stvaraju migranti iz Afganistana i Pakistana.  Nedavno su, iako im je bio obezbjeđen smještaj i topli obrok iz Merhameta, iz jedne od džamija ukrali i kutiju sa dobrovoljnim prilozima. Migranti spavaju po bihaćkim parkovima, po ulicama.

Na ovaj problem upozorio je i dopredsjedavajući Skupštine USK Mirvet Beganović. Kaže da su migranti izvršili nekoliko provala u kuće čiji su vlasnici u inozemstvu, demolirali ih, vršili nuždu po namještaju, potom opljačkali. Također, upozorio je da već prose po ulicama što znači da su ostali bez novca.

mirvet-beganovi%C4%87-300x225.jpg Mirvet Beganović

-Upadaju u trgovine i uz viku i dreku traže šta im treba. Upadaju u apoteke i zahtjevaju da im se daju besplatni lijekovi. Po Kladuši hodaju bez kontrole i pitanje je vremena kada će izbiti veći incident. Policija je vec intervenirala. Izgleda da smo jedina zemlja na svijetu gdje ilegalni migranti nisu ni pod kakvom kontrolom nego se slobodno kreću i rade sta hoće, rekao je Beganović za Index.ba.

Sve ovo Beganović je rekao i na sjednici Skupštine USK, ali niko nije reagovao.

https://www.index.ba/foto-alarmantna-situacija-migranti-preplavili-bihac-medju-one-koji-bjeze-od-rata-i-siromastva-uvukli-se-i-kriminalci/

Stara vijest, a ostaju samo kriminalci u Bihaću! 

Edited by Ammar
  • Like 1

Sinoć je vozom opet stiglo 100 novih migranata i ponovo su marsirali gradom bez policije. 

IOM je problem i Petera treba spustit na zemlju. Umjesto da vidi da preko jebene EU pritisne Sarajevo da se ovo zaustavi,on kampove otvara po gradu. Pa Biru vjerovatno hoce pod izgovorom da rastereti Djacki,a u stvari bi prebacio iz Kladuse sve u Bihać.

Samo jedna napomena,malo sam istrazivao i trenutno u Grckoj se u kampovima nalazi 64.900 migranata. Tu brojku cine migranti koji pristigli i koji su zaglavili od 2015 godine. Znaci grci su od 2015 do danas nagomilali po svojim kampovima 64.900 migranata. 

Spomenuo sam ovo jer nama treba biti jasno,ako ostanu kampovi po centru imati cemo jako dugo godina problem sa migrantima koji ce i dalje pristizati u sve vecem broju.

table-9-1068x984.jpg

• Like 3
2 minutes ago, Ammar said:

Na tu istu autobusnu djeca iz gradova USK pristižu u srednje škole, nakon čega ih više grupica prati i slika sa mobitelima... 

mix.thumb.jpg.d6e341dc53abf5588a58d4ee7a772123.jpg

Ja sam jedno jutro oko 05:00 došao tu na autobusnu a jedan ili više su napali čovjeka koji radi tamo,taman sam pristigao kad je došla policija

Edited by Grunf
  • Like 1
  • Sad 1
4 hours ago, Sinbad said:

Pogresno je ovdje kriviti IOM kao glavnog nekog krivca za ovo stanje, i da IOM donosi odluke u lokaciji za kamp i slicno. Mora se razumijeti da IOM nema apsolutno ovlasti o ovim stvarima, IOM samo se nosi sa posljedicama na terenu. Ministarstvo Sigurnosti BiH, Ured za Strance vode glavnu rijec, IOM samo koristi one lokacije sto im ovi obezbjede. Bez Ministarstva Sigurnosti BiH ne moze se potpisati niti jedan ugovor o najmu. 

Ministarstvo Sigurnosti vodi sve pregovore oko lokacije, osim financijske strane. Bez IOM-a situacija sa migrantima bi bila 1000 puta gora. Pa zamislite da nema IOMa sta bi tek bilo, Crveni Kriz USK i Merhamet vec 14 nakon sto su poceli hraniti migrante u Bihacu su potrosili sve svoje zalihe, nekoliko lokalnih humanitarnih udruznenja se povuklo vec nakon 5 dana, a ovo traje vec mjesecima.

Pa ko ima te pare na USK da hrani tolike ljude svaki dan vec 8 mjeseci, nema niko osim IOM. A nije tu samo hrana, vec i milion ostalih troskova. 

Bez IOMa bi i dalje imali migrante na USK, samo sto bi ti migranti bili na rubu umiranja od gladi, i one familije sa djecom ne bi bili u Sedri vec samo bog zna gdje i kako, opsti kriminal bi skocio do nebesa. 

Sto se tice izjave Petera u onom videu. Istina je da ce IOM urediti Migrantski Dom u Boricima, i da ce krenuti sa Birom, i da ce krenuti sa Agrokomercom u Polju, ako im se otvori put. Ali sve te lokacije su njima otvorene i predlozene od strane Ministarstva Sigurnosti BiH, nije IOM isao sam okolo i trazio lokaciju i da sklapa ugovore, nemaju oni tih ovlasti.  Cak sto vise, IOM nije sretan da mnoge te lokacije su tako blizo granice sa EU, ali nase vlasti su nesposobne da im ponude "bolje".

Ministarstvo sigurnosti  sa sjedistem u Sarajevu, ne moze odlucivati u ime nas grajana Bihaca, USK-a , niti davati  odobrenje IOM-u  da u sred grada naprave azilantski centar. 

Mi necemo  migrante u gradu , valjda treba biti jasno gradskim, kantonalnim, federalnim vlastima, ministrima, IOM-u. itd. Mi hocemo grad u kojem se mozemo normalno kretati i zivjeti.  Ima li iko normalan u ovoj drzavi , da shvati znacenje 10.000  migranata , od toga 98% bez identiteta, muskaraca vojno sposobnih, na jednom mjestu ? Da li je ikom jasno sta se sve moze desiti ili se to ponovo USK-u namjesta paklena masina? kantonalne i gradske vlasti moraju se suprostaviti ovim odlukama, a ne hinjski posmatrati iz prikrajka, sta ce drugi uraditi, pa da onda istrce ispred , da kazu , mi smo sve pokusali, ali eto. Da li su oni svjesni , da su gradjani, roditelji, omladina na rubu trpeljivosti ? 

• Like 5
  • Thanks 1
  • saco pinned and featured this topic
  • saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...