Jump to content
FORUM

Recommended Posts

Dakako, svi građani koji žele mogu od izabranih zvaničnika tražiti da na dnevni red jedne od instanci vlasti uvrste prijedlog o izmjeni i dopunu Zakona o Crvenom križu, kojim bi se tom društvu zabranilo trošenje budžetskih sredstava na migrantsku populaciju. Svi oni koji to ne urade, a to zagovaraju na forumima, direktno takve odluke prepuštaju zvaničnicima koje su izabrali. I tu leži sva pamet. 

Ja stvarno ne znam kakav to tečaj demokracije imate u IOM-u, ali u normalnim demokracijama je pravo svakog građanina, uvijek, svugdje, i u svako vrijeme, tražiti, prozivati, utjecati na institucije, a Crveni križ je institucija financirana javnim novcem, kako se trebaju ponašati i kako trebaju trošiti novac, jer to nije njihov novac koji im je pokojni ćaća ostavio, nego javni novac. I nije potrebno tražiti zabranu financiranja migranata, jer apsolutno nigdje u statutu Crvenog križa, niti u zakonima o Crvenom križu, ne piše da je dužnost i obveza Crvenog križa financiranje potreba hrpe ilegalnih migranata, terorista, kriminalaca, neradnika, parazita i sličnih.

Kao što si i rekao, Crveni križ se dijelom financira iz budžetskih sredstava. A ako budžet grada Bihaća u prosjeku puni samo 20 hiljada ljudi, a ta brojka je puno veća, onda oni iz svojih usta na tanjire migranata godišnje stave pojedinačno po 2.5 marke (grant Crvenom križu iz budžeta grada Bihaća iznosi 45 hiljada maraka).

Crveni križ se gotovo isključivo financira iz javnih sredstava, bilo iz proračuna direktno, bilo iz igara na sreću što je isto klasični porezni namet, bilo od drugih institucija koje se također financiraju javnim novcem. Ako sredstva dolaze iz EU to ne znači da padaju s neba, jer netko i u toj EU plaća porez i ima pravo odlučivati na što će se trošiti navedeni novac. I ne samo novac, nego i, primjerice, krv.

Nije tačno da su dobrovoljno prilozi zanemarivi. Uzmemo li u obzir aktivnost Crvenog križa u Unsko-sanskom kantonu, te rad sa domicilnim stanovništvom, budžetska sredstva koja se odvajaju za to društvo nedovoljna su da bi se pokrile bilo kakve druge aktivnosti.

Ajde, daj točne podatke, koliki su prihodi CK u USK od dobrovoljnih priloga, pod kojima se smatraju isključivo dobrovoljni prilozi od strane fizičkih osoba i tvrtki u privatnom vlasništvu.

Računica je jasna. 700 migranata u Bihaću dnevno od Crvenog križa dobije po dva obroka. To je 1400 obroka. Uzećemo za primjer da obrok košta 2.50 KM. CK od sredstava iz budžeta grada Bihaća migrante može hraniti najviše 15 dana. Tu u vodu pada tvoja teza da su dobroljni prilo zanemarivi.

Najveći dio aktivnosti koje CK sprovodi sa migrantima plaćene su isključivo dobrovoljnim prilozima i pomoći sličnih društava i udruženja, poput ranije navedenih. 

Hahahaha, IOM-ovska matematika. 😂

Dakle, uzeo si proračun CK, od njega si izuzeo sredstva koje uplaćuje kanton, i sve ostalo si proglasio dobrovoljnim prilozima. 😂 I tko je sada fašist, Haldir  Goebels von IOM ili ja?😂

I opet i to je nebitno, jer postoji ZAKON. Ako građani ne žele pokrenuti inicijativu za njegovu izmjenu, onda je stvar jasna - Crveni križ je, između ostalog, zadužen i za migrantsku populaciju koja se nalazi u Unsko-sanskom kantonu, nebitno financirale se njihove aktivnosti u potpunosti iz budžeta ili ne. 

Ne postoji ZAKON, ne postoji niti jedna zakonska odredba o obvezi ili potrebi financiranja ilegalnih neradnika, parazita i kriminalaca. Ne postoji. Nema toga.

Što se tiče hranjenja migranata na Vučjaku, i tvoje teze da bih ja trebao uzeti auto i otići u trgovinu i za svoj novac kupiti hranu - to si djelomično u pravu. U krivu si samo kod slučaja auta, trgovine i puta u Vučjak. Ja smatram da na meni kao građaninu leži odgovornost i zbog toga sam kao hiljade drugih ljudi u USK donirao novac Crvenom križu. To pozivanje na odgovornost najjadniji je pokušaj diskreditacije bilo kojeg učesnika u ovoj raspravi i još jedan lijepo upakovan fašistički stav. 

Evo, predlažem kompromis. Da Crveni križ u USK otvori posebni račun za pomoć napaćenoj migrantskoj populaciji, koji će se puniti ZASEBNO, primjerice od humanista poput tebe, i koji će se trošiti NAMJENSKI, isključivo za financiranje  potreba migranata. Time će se osigurati da onaj tko želi humanitarno pomagati potrebite, a ne migrante, to i čini. U isto vrijeme, time će se osigurati da niti jedna marka uplaćena za potrebite, ne bude utrošena na neradnike i parazite.

Što se tiče doktora, neki od migranata imaju i epidemijske bolesti, i tu odgovornost leži na lokalnim vlastima kako bi zbrinuli vlastite građane. Bilo koji doticaj ljudi iz Crvenog križa, volontera, policajaca ili samih građana sa migrantima oboljelim od, primjera radi, šuge, dovodi u pitanje zdravstveno stanje brojnih drugih sugrađana. Prije svega, stanje na Vučjaku se mora riješiti ne zbog migranata, već zbog građana i napisanih Zakona, sve dok su isti aktivni u sadašnjoj formi.

Širenje epidemijskih bolesti  od strane stranaca na domicilnu populaciju se prvenstveno sprječava: izolacijom tj. karantenom, zatvaranjem granica i sprječavanjem slobodnog kretanja, to je jedina učinkovita metoda. Samo, da se to napravi na Vučjaku, ti bi prvi počeo cirkusirati o Auschwitzu i fašizmu. 😂

I dalje stoji moje pitanje, šta je problem u tome da Crveni križ pozove ljude koji mogu i žele da doniraju novaca za njihove aktivnosti oko zbrinjavanja migrantske populacije? 

Kao što sam napisao, apsolutno podržavam, ali uz uvjet da se za migrante otvori posebni račun namijenjen isključivo za financiranje potreba  ilegalnih migranata, i da se niti jedna marka prikupljena po drugoj osnovi ne smije utrošiti na potrebe ilegalnih migranata. 

prije 31 minuta, Haldir said:

Ja apsolutno ne želim prihvatiti tu tvoju glupost. Ko sam ja da svoju humanost pokazujem kršeći zakon Bosne i Hercegovine? Ta priča koja se odavno proteže u fazonu "vodite ih sebi kući" postala je stereotip kod onih koji nemaju šta drugo reći osim toga. U svakoj normalnoj državi stvari funkcionišu na nivou vlasti, a ne pojedinaca. Tako bi trebale i ovdje. 

Onda pokaži humanost tako da iz svog džepa počneš financirati potrebe najmanje dvojice migranata: dakle hranu, vodu,  odjeću, liječničku skrb, WI-FI,  servis mobitela, seksualne potrebe i sve što im već treba. Iz svog džepa. Pokaži da si istinski human, umjesto da okolo ljude koji teško rade i koji ne žele da se njihov novac troši na hrpu neradnika i parazita nazivaš fašistima.

• Like 1
  • Aferim! 1

1 hour ago, toby said:

Opet ti?

Kakve veze imaju partnerske stranke u kantonu (nemam pojma koje su stranke u kantonu, niti me to zanima) sa situacijom na Vučjaku?

Zašto bi bilo tko u kantonu trošio novac poreznih obveznika na hrpu terorista, lopova, kriminalaca, neradnika, parazita, ilegalnih migranata? Nitko ih iz kantona nije zvao, nitko iz kantona im nije dužan pomoći apsolutno ničime. Nitko ih ni ne drži na Vučjaku prisilno. Kome ne paše biti na Vučjaku može slobodno ići u Srbiju, Makedoniju, Tursku, Pakistan, Njemačku, Francusku, bilo gdje gdje će mu biti bolje, naravno, ako ga tamo netko želi primiti.

Što je tebi, što ti je u glavi, ako išta uopće i jest?

Ozbiljno? kad gradom hodaju skupine nepoznatih ljudi naoružanih palicama i pri tome urlaju, to u tebi ne izaziva strah, nelagodu, neugodnost, nego spolnu uzbudu? Voliš tamnopute dečke u većim grupama, s palicama?

Kakve veze imaju partnerske stranke u kantonu sa situacijom na Vučjaku? Pa za početak, one su Vučjak i stavile na dnevni red, usvojile ga i tamo prebacile migrante i stvorile humanitarnu krizu. 

Ja niti u jednom trenutku nisam rekao da kanton treba osiguravati milionska sredstva za izgradnju imigracijskog centra van grada, pogotovo ne za Vučjak. Napisao sam već ranije u više navrata da se takve stvari trebaju rješavati isključivo sa onima koji imaju dovoljno i sredstava i ljudstva da imigracijske centre stave pod svoju ingerenciju, a to su EU i UN i to preko Međunarodne organizacije za migracije. Niko drugi doli vlasti nije kriv što nisu sposobni pronaći mjesto koje odgovara uvjetima i zahtjevima međunarodne zajednice, već su za lokaciju odabrali Vučjak za koji čak i struka tvrdi da nije pogodno mjesto za smještaj migranata. Upravo je ta vlast u priču oko Vučjaka ušla po sistemu ho-ruk, i time stvorila humanitarnu krizu o kojoj će narednih dana vrlo vjerovatno pisati svi - od Reutersa do Guardiana. 

Moraš već jednom shvatiti da ja uopće ne zahtjevam od bilo koje vlasti da troši vlastita sredstva, i to milionska, na migrante, već da usko surađuje sa IOM-om i ispunjava tražene uvjete kako bi, ne samo pomogli tim migrantima, već olakšali život građanima Bihaća koji su bili pod stresom zbog učestalih pljački i provala od strane malog broja migranata. To su mogli uraditi još prije pola godine da su imali volju, ali su u to vrijeme ipak na sjednicama raspravljali o kadroviranju u upravnim i nadzornim odborima u javnim preduzećima i institucijama, te raspodjeli direktorskih pozicija. 

Haldire ti si jos jedan od onih sto ce primiti kilometre u guzicu prije nego milimetar u glavu.Prava osoba kojega je rodjena mati pozeljela pobacit

• Thanks 1

U žaru diskutiranja ovdje vidim da niste primjetili da sam napisao da se u Šturliću otvara novi "hot spot" za migrante kojeg potpomažu mladi "humanitarci" iz evrope!

Pitanje,imaju li oni dozvolu za rad u BiH?

prije 13 minuta, Haldir said:

Kakve veze imaju partnerske stranke u kantonu sa situacijom na Vučjaku? Pa za početak, one su Vučjak i stavile na dnevni red, usvojile ga i tamo prebacile migrante i stvorile humanitarnu krizu. 

Ja niti u jednom trenutku nisam rekao da kanton treba osiguravati milionska sredstva za izgradnju imigracijskog centra van grada, pogotovo ne za Vučjak. Napisao sam već ranije u više navrata da se takve stvari trebaju rješavati isključivo sa onima koji imaju dovoljno i sredstava i ljudstva da imigracijske centre stave pod svoju ingerenciju, a to su EU i UN i to preko Međunarodne organizacije za migracije. Niko drugi doli vlasti nije kriv što nisu sposobni pronaći mjesto koje odgovara uvjetima i zahtjevima međunarodne zajednice, već su za lokaciju odabrali Vučjak za koji čak i struka tvrdi da nije pogodno mjesto za smještaj migranata. Upravo je ta vlast u priču oko Vučjaka ušla po sistemu ho-ruk, i time stvorila humanitarnu krizu o kojoj će narednih dana vrlo vjerovatno pisati svi - od Reutersa do Guardiana. 

Moraš već jednom shvatiti da ja uopće ne zahtjevam od bilo koje vlasti da troši vlastita sredstva, i to milionska, na migrante, već da usko surađuje sa IOM-om i ispunjava tražene uvjete kako bi, ne samo pomogli tim migrantima, već olakšali život građanima Bihaća koji su bili pod stresom zbog učestalih pljački i provala od strane malog broja migranata. To su mogli uraditi još prije pola godine da su imali volju, ali su u to vrijeme ipak na sjednicama raspravljali o kadroviranju u upravnim i nadzornim odborima u javnim preduzećima i institucijama, te raspodjeli direktorskih pozicija. 

Znači bolje imati građansku krizu u gradu izazvanu migrantima nego krizu na Vučjaku kod ilegalnih migranata?

Zvijezda za vlasti što su se napokon odlučile sprovesti legalan zakon!

Vlasti nemoraju tražiti lomavije na kojima bi se ilegalni i kriminalni migranti udomili,šta je stobom čovječe?

Prije svega ne vlasti jednog grada ili kantona same i izolovane,i ukazivale su te vlasti gluhoj vladi BiH ne ho-ruk već godinu dana unazad na probleme!

I IOM-ovski novac nije pao sneba,pored NGOa dobrim djelom ga financira i EU od otimačine poreskim obaveznicima širom evrope koje niko nepita žele li migracije!Većina ih neželi.

• Like 2

Netočno, humanitarna kriza u Bihaću i Kladuši je postojala davno prije izmještanja migranata na Vučjak, naročito sigurnosna i zdravstvena kriza, što također spada u humanitarnu krizu u kojoj su se našli žitelji Bihaća i Kladuše. Dobro svi vidimo i znamo što si ti rekao, napisao, i što si pri tome mislio. ☺️

Nadalje, lokalna vlast je tu zbog građana, a ne zbog bliskoistočnih divljaka bez dokumenata. Posao lokalne vlasti mora biti briga za vlastite građane, i koliko vidim, konačno ih je i počelo biti briga.

Ni EU ni UN, ni IOM nije briga za lokalno stanovništvo, ni EU ni UN  ni IOM se nemaju što pitati kad je u pitanju normalan život lokalnog stanovništva, baš zato što ih nije briga. Tu bih dodao i federalne i rebubličke vlasti, koje također nisu pokazale nikakvu brigu za svoje građane. Lokalno stanovništvo je na prvom mjestu. Lokalna vlast mora biti ta koja uvjetuje lokaciju za smještaj migranata, prvenstveno vodeći računa o interesima i potrebe onih koji su je i birali, a to je lokalno stanovništvo. Obzirom da nitko nije napravio ništa u zadnjih godinu dana, ovo je bilo jedino moguće rješenje, gledajući iz lokalne perspektive.

A Reuters i Guardian mogu osobno objaviti tvoju golu sliku na naslovnici, ako će zbog toga domaće stanovništvo živjeti mirnije, mogu objaviti i tebe golog zagrljenog s bratom Pakistancem ili s Van der Auswartom. (+18).😂

Dobro shvaćam što ti zahtijevaš, a ti moraš shvatiti da IOM-ovski interesi (a to su tvoji interesi kao IOM-ovskog plaćenika) nikad neće biti interesi domicilnog stanovništva (a ja sam na strani domicilnog stanovništva), u protivnom nikad IOM ne bi usred grada otvorio migrantske centre i u njih potrpao na tisuće divljaka bez ikakvih dokumenata.

• Like 1
  • Aferim! 1
  • Thanks 1

14 minutes ago, toby said:

Netočno, humanitarna kriza u Bihaću i Kladuši je postojala davno prije izmještanja migranata na Vučjak, naročito sigurnosna i zdravstvena kriza, što također spada u humanitarnu krizu u kojoj su se našli žitelji Bihaća i Kladuše. Dobro svi vidimo i znamo što si ti rekao, napisao, i što si pri tome mislio. ☺️

Nadalje, lokalna vlast je tu zbog građana, a ne zbog bliskoistočnih divljaka bez dokumenata. Posao lokalne vlasti mora biti briga za vlastite građane, i koliko vidim, konačno ih je i počelo biti briga.

Ni EU ni UN, ni IOM nije briga za lokalno stanovništvo, ni EU ni UN  ni IOM se nemaju što pitati kad je u pitanju normalan život lokalnog stanovništva, baš zato što ih nije briga. Tu bih dodao i federalne i rebubličke vlasti, koje također nisu pokazale nikakvu brigu za svoje građane. Lokalno stanovništvo je na prvom mjestu. Lokalna vlast mora biti ta koja uvjetuje lokaciju za smještaj migranata, prvenstveno vodeći računa o interesima i potrebe onih koji su je i birali, a to je lokalno stanovništvo. Obzirom da nitko nije napravio ništa u zadnjih godinu dana, ovo je bilo jedino moguće rješenje, gledajući iz lokalne perspektive.

A Reuters i Guardian mogu osobno objaviti tvoju golu sliku na naslovnici, ako će zbog toga domaće stanovništvo živjeti mirnije, mogu objaviti i tebe golog zagrljenog s bratom Pakistancem ili s Van der Auswartom. (+18).😂

Dobro shvaćam što ti zahtijevaš, a ti moraš shvatiti da IOM-ovski interesi (a to su tvoji interesi kao IOM-ovskog plaćenika) nikad neće biti interesi domicilnog stanovništva (a ja sam na strani domicilnog stanovništva), u protivnom nikad IOM ne bi usred grada otvorio migrantske centre i u njih potrpao na tisuće divljaka bez ikakvih dokumenata.

Vala toby svaka ti je na mjestu. Citam danima kako "masakriras" ovog haldira sa svakim komentarom. Ne zna covjek ni jeli doso ili poso 🤣🤭

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

47 minutes ago, Haldir said:

Ja koliko znam IOM je tražio da se odredi lokacija za izmještaj migranata iz grada. Lokacija pronađena,zakonski usvojena i sad se IOM izmakao. Ja polako stičem dojam da si ti SDA-ovski bot jer je tebi svaka druga riječ pljuvanje po vladajućoj koaliciji.Bez uvrede. napisao sam da sam takav dojam stekao a ne da ti to jesi

• Like 1

Ja stvarno ne znam kakav to tečaj demokracije imate u IOM-u, ali u normalnim demokracijama je pravo svakog građanina, uvijek, svugdje, i u svako vrijeme, tražiti, prozivati, utjecati na institucije, a Crveni križ je institucija financirana javnim novcem, kako se trebaju ponašati i kako trebaju trošiti novac, jer to nije njihov novac koji im je pokojni ćaća ostavio, nego javni novac. I nije potrebno tražiti zabranu financiranja migranata, jer apsolutno nigdje u statutu Crvenog križa, niti u zakonima o Crvenom križu, ne piše da je dužnost i obveza Crvenog križa financiranje potreba hrpe ilegalnih migranata, terorista, kriminalaca, neradnika, parazita i sličnih.

Gdje sam ja osporio da u normalnim demokratskim državama svaki građanin ima pravo da u bilo koje vrijeme vrši uticaj na institucije? Kao što rekoh, svi koji žele to mogu uraditi. Ovdje nije bila rasprava o tome da li je CK trošio budžetski novac na migrante, već o pozivu CK-a građanima za učestvovanje u humanitarnoj akciji. Ponavljam još jednom ono što sam i napisao kad si me citirao – svi građani imaju demokratsko pravo da od izabranih zvaničnika traže izmjenu zakona o trošenju budžetskih sredstava. Čini mi se da dosad još uvijek nisam čuo niti jedan takav prijedlog javno iznesen pred bilo koju instancu vlasti u BiH.

Crveni križ se gotovo isključivo financira iz javnih sredstava, bilo iz proračuna direktno, bilo iz igara na sreću što je isto klasični porezni namet, bilo od drugih institucija koje se također financiraju javnim novcem. Ako sredstva dolaze iz EU to ne znači da padaju s neba, jer netko i u toj EU plaća porez i ima pravo odlučivati na što će se trošiti navedeni novac. I ne samo novac, nego i, primjerice, krv.

Mi ovdje govorimo o nižim budžetima Bosne i Hercegovine, a ne o sredstva koja Crveni križ dobije kroz dobrovoljne donacije od drugih društava iz Evrope i ostatka svijeta. Međutim i tu opet dolazimo do istog zaključka – ukoliko ljudi u Evropskoj uniji ne žele da svoj novac troše na migrante, imaju demokratsko pravo da to promijene ili pokušaju promijeniti, tako što će, ukoliko su njihove države potpisnice Ženevske konvencije iz koje je proizišao i potpis dobrovoljnog financiranja Međunarodnog crvenog križa, tražiti da se ta sredstva umanje ili u potpunosti preusmjere isključivo u projekte MCK-a koji nisu vezani za migrante.

Ajde, daj točne podatke, koliki su prihodi CK u USK od dobrovoljnih priloga, pod kojima se smatraju isključivo dobrovoljni prilozi od strane fizičkih osoba i tvrtki u privatnom vlasništvu.

210.000 maraka, što je četiri puta više nego što Crveni križ dobije od grada Bihaća i Vlade kantona, prebačeno je Crvenom križu USK za sprovođenje akcije ishrane i zbrinjavanja migranata u Đačkom domu u Bihaću. Svih 210.000 maraka su dobrovoljni prilozi. Zašto? Zato što što se MCK financira DOBROVOLJNIM PRILOZIMA DRŽAVA POTPISNICA ŽENEVSKE KONVENCIJE, nacionalnih društva CK i CPM itd. O tome govori i službena web stranica ICRC-a u kojoj je jasno u odjeljku "Financiranje" navedeno sljedeće: The ICRC is funded by voluntary contributions from the States party to the Geneva Conventions (governments); national Red Cross and Red Crescent societies; supranational organizations (such as the European Commission); and public and private sources. Each year the ICRC launches appeals to cover its projected costs in the field and at headquarters. It will launch additional appeals if needs in the field increase. The ICRC accounts for its work and expenditure in its Annual Report.

Dakle, i Bosna i Hercegovina je jedan od dobrovoljnih donatora Crvenog križa, ali iz sredstava viših nivoa vlasti. Sredstva nižih nivoa, poput kantona i lokalnih samouprava, utrošena na migrante ne spadaju u tu kategoriju.

Dakle, uzeo si proračun CK, od njega si izuzeo sredstva koje uplaćuje kanton, i sve ostalo si proglasio dobrovoljnim prilozima. 😂 I tko je sada fašist, Haldir Goebels von IOM ili ja?😂

Da, jer sve ostalo po Ženevskoj konvenciji i jesu dobrovoljni prilozi. S tim da, naglašavam, građani mogu od vlasti države čije državljanstvo posjeduju, tražiti da se ta sredstva umanje, ili preusmjere u isključivo određene projekte. To bi se, pretpostavljam, moglo desiti u Hrvatskoj, Poljskoj ili Mađarskoj.

Ne postoji ZAKON, ne postoji niti jedna zakonska odredba o obvezi ili potrebi financiranja ilegalnih neradnika, parazita i kriminalaca. Ne postoji. Nema toga.

Takav ne postoji jer zakoni ne tretiraju neradnike i parazite. Ali tretiraju ljude – migrante. Radi se o Zakonu o Crvenom križu Federacije BiH koji, između ostalog, tretira i pitanje socijalne sigurnosti, solidarnosti, propagiranja međusobnog pomaganja, ravnopravnosti, nediskriminacije ljudi u odnosu na pol, boju kože, jezik, vjeru, političko ili drugo uvjerenje. Također, provodi i zadatke i izvršava obaveze koje proizlaze iz Ženevske konvencije i međunarodnog humanitarnog prava.

Evo, predlažem kompromis. Da Crveni križ u USK otvori posebni račun za pomoć napaćenoj migrantskoj populaciji, koji će se puniti ZASEBNO, primjerice od humanista poput tebe, i koji će se trošiti NAMJENSKI, isključivo za financiranje potreba migranata. Time će se osigurati da onaj tko želi humanitarno pomagati potrebite, a ne migrante, to i čini. U isto vrijeme, time će se osigurati da niti jedna marka uplaćena za potrebite, ne bude utrošena na neradnike i parazite.

Sredstva koja Crveni križ u ovom trenutku, nebitno iz kojih izvora dolaze, troši na migrante, TROŠE SE NAMJENSKI. Da bi to shvatio, potrebno je, ponavljam, pročitati Zakon o Crvenom križu FBiH kao i statut istog.

Širenje epidemijskih bolesti od strane stranaca na domicilnu populaciju se prvenstveno sprječava: izolacijom tj. karantenom, zatvaranjem granica i sprječavanjem slobodnog kretanja, to je jedina učinkovita metoda. Samo, da se to napravi na Vučjaku, ti bi prvi počeo cirkusirati o Auschwitzu i fašizmu. 😂

Zapravo to nije tačno. Ja sam na ovom forumu, još daleko prije nego što će se Vučjak i desiti, napisao da bi se migranti trebali smjestiti isključivo u imigracijski, a ne prihvatni centar. Razlika je u tome da su imigracijski centri u potpunosti zatvoreni, a kretanje migranata u potpunosti ograničeno. Pošto ti ne želiš da se budžetska sredstva troše na migrante, pretpostavljam da onda ne želiš ni izgradnju jednog takvog centra? Ponavljam, u ovom trenutku to je moguće uraditi jedino i isključivo uz pomoć Međunarodne zajednice, a preko IOM-a.  

Kao što sam napisao, apsolutno podržavam, ali uz uvjet da se za migrante otvori posebni račun namijenjen isključivo za financiranje potreba ilegalnih migranata, i da se niti jedna marka prikupljena po drugoj osnovi ne smije utrošiti na potrebe ilegalnih migranata.

Da, to bi trebali zahtijevati državljani Bosne i Hercegovine. Mislim da ti to nisi. Oni koji dijele tvoje mišljenje, a imaju bh. državljanstvo, ponavljam još jednom, to mogu tražiti od viših nivoa vlasti i izabranih zvaničnika koji mogu predlagati izmjene i dopune Zakona o Crvenom križu. Ipak, dok se to ne desi, oni koji ne žele davati više od 2.5 marke godišnje na ishranu migranata, ne moraju uplaćivati novac Crvenom križu.

Onda pokaži humanost tako da iz svog džepa počneš financirati potrebe najmanje dvojice migranata: dakle hranu, vodu, odjeću, liječničku skrb, WI-FI, servis mobitela, seksualne potrebe i sve što im već treba. Iz svog džepa. Pokaži da si istinski human, umjesto da okolo ljude koji teško rade i koji ne žele da se njihov novac troši na hrpu neradnika i parazita nazivaš fašistima.

Ja nikog na forumu nisam ni tjerao da bilo šta uplaćuje Crvenom križu, a ponajmanje da se odazove akciji zbog koje je ova rasprava i započela. Crveni križ je započeo akciju i pozvao one koji žele da im pomognu u zbrinjavanju migranata. Svi oni koji to ne žele, to ne moraju uraditi. Prosto kao pasulj.

Ne osporavam ni demokratsko pravo građanima da od vlasti traže izmjenu Zakona o Crvenom križu, kako bi spriječilo financiranje ishrane i zbrinjavanja migranata iz budžetskih sredstava.

Ja ljude nisam nazivao fašistima jer ne žele da se njihov novac troši na ljude. Ja sam tebe nazvao fašistom jer si cijelu jednu populaciju na ovim prostorima nazvao teroristima, ubicama, parazitima. Takvo etiketiranje svojstveno je isključivo fašističkim pobornicima, istim onim koji su na vlasti u Republici Hrvatskoj.

• Like 1

27 minutes ago, toby said:

Ja nisam odgovorio na pitanje kad je počela humanitarna kriza, već kakva je veza vlasti sa Vučjakom. Kao što sam naveo, kantonalna i lokalna vlast prouzrokovale su humanitarnu krizu izmeštanjem migranata na Vučjak bez ikakvog plana. 

Lokalna vlast jeste tu zbog građana, a kako su migranti u direktnom doticaju sa lokalnim stanovništvom, posao lokalne vlasti i jeste briga za vlastite građane kroz zdravstvenu zaštitu migranstke populacije. Bilo kakvo širenje epidemije ili tjeranje očajnika na očajničke poteze, a zbog nebrige lokalne vlasti, direktno će ugroziti stanovništvo u Bihaću. 

Na insinuacije i teorije zavjere oko UN-a i IOM-a stvarno ne želim više ni odgovarati. Da nije bilo IOM-a u Bihaću, sigurnosna, socijalna i zdravstvena situacija bi odavno bila na najnižem mogućem nivou. 

8 minutes ago, Grunf said:

Ja koliko znam IOM je tražio da se odredi lokacija za izmještaj migranata iz grada. Lokacija pronađena,zakonski usvojena i sad se IOM izmakao. Ja polako stičem dojam da si ti SDA-ovski bot jer je tebi svaka druga riječ pljuvanje po vladajućoj koaliciji.Bez uvrede. napisao sam da sam takav dojam stekao a ne da ti to jesi

IOM je tražio da se odredi lokacija koja će odgovarati uvjetima ustanovljenim odlukom Međunarodne zajednice. Izvještaj UN-a od neki dan potvrđuje da Vučjak nije pogodna lokacija. Nije njihov problem što se vlast nije uspjela dogovoriti sa lokalnim samoupravama i pronaći najbolje moguće rješenje. 

Super. Od plaćenika IOM-a, do plaćenika SDA. Javi mi kad dođem do Soroša. 

• Dislike 1
  • Haha 1

2 hours ago, rucica1 said:

Odkud znas, da nisi koristi imao (posto je totalana blokada bila i niko nije mogao u kanton uci bolnica je sa lijekovima na velikoj nuli bila).Mozda ti je za vrijeme rata neko od familije ili rodbine u bolnici bio - prioritet su bili lijekovi a ne igracke ..., to je uzput bilo.Sa ostalim djelom posta smo istog misljenja. 

Znam zato sto sam bio ovdje, a reci mi je li on donosio ICAR posto ne vidim da se sad migrantima daje isti nego nesto sto se moze kupiti, a probaj kupiti ICAR sad. A sad vezano za te price ispada da smo u ratu odbranjeni s pomocu svih (od Oluje, humanitaraca, UN i slicno) reci cu ti da nije bilo moje familije i mnogih koji su zivjeli ovdje u ratu dozivjeli bi drugu Srebrenicu, ti isti heroji koji su nas odbranili moraju gledati najezdu migranata zbog kojih se nije moglo hodati po gradu.

• Like 1
  • Aferim! 1

Gdje sam ja osporio da u normalnim demokratskim državama svaki građanin ima pravo da u bilo koje vrijeme vrši uticaj na institucije? Kao što rekoh, svi koji žele to mogu uraditi. Ovdje nije bila rasprava o tome da li je CK trošio budžetski novac na migrante, već o pozivu CK-a građanima za učestvovanje u humanitarnoj akciji. Ponavljam još jednom ono što sam i napisao kad si me citirao – svi građani imaju demokratsko pravo da od izabranih zvaničnika traže izmjenu zakona o trošenju budžetskih sredstava. Čini mi se da dosad još uvijek nisam čuo niti jedan takav prijedlog javno iznesen pred bilo koju instancu vlasti u BiH.

A ja ponavljam da ne treba nikakva promjena, zakona, jer Crveni križ PROTUZAKONITO troši tuđi novac na financiranje potreba ilegalnih migranata, dakle sve što je potrebno jest poštivati zakone i prestati JAVNIM NOVCEM financirati potrebe ilegalnih migranata, dakle kriminalaca, terorista, nasilnika i sličnih. 

Humanitarna akcija je hvalevrijedna, ali ista je jedino moguća uz potpunu transparentnost, i posebni račun za pomoć migrantima. Ovako, ovo je čisto mazanje očiju.

Mi ovdje govorimo o nižim budžetima Bosne i Hercegovine, a ne o sredstva koja Crveni križ dobije kroz dobrovoljne donacije od drugih društava iz Evrope i ostatka svijeta. Međutim i tu opet dolazimo do istog zaključka – ukoliko ljudi u Evropskoj uniji ne žele da svoj novac troše na migrante, imaju demokratsko pravo da to promijene ili pokušaju promijeniti, tako što će, ukoliko su njihove države potpisnice Ženevske konvencije iz koje je proizišao i potpis dobrovoljnog financiranja Međunarodnog crvenog križa, tražiti da se ta sredstva umanje ili u potpunosti preusmjere isključivo u projekte MCK-a koji nisu vezani za migrante.

"Dobrovoljne donacije" od drugih društava iz Europe i ostatka svijeta su također JAVNI novac koji je prisilno oduzet poreznim obveznicima s jasnim ciljem, pomaganjem potrebitima, a ne ilegalnim migrantima. Lokalni Crveni križ sam po sebi radi protuzakonito, protustatutarno i protivkonvencijski jer troši tuđi novac na neradničke mrcine od 2 m i 120 kg.

210.000 maraka, što je četiri puta više nego što Crveni križ dobije od grada Bihaća i Vlade kantona, prebačeno je Crvenom križu USK za sprovođenje akcije ishrane i zbrinjavanja migranata u Đačkom domu u Bihaću. Svih 210.000 maraka su dobrovoljni prilozi. Zašto? Zato što što se MCK financira DOBROVOLJNIM PRILOZIMA DRŽAVA POTPISNICA ŽENEVSKE KONVENCIJE, nacionalnih društva CK i CPM itd.

😂😂 Dobrovoljni prilozi država potpisnica, ahahaha. 😂😂 

Dakle, i Bosna i Hercegovina je jedan od dobrovoljnih donatora Crvenog križa, ali iz sredstava viših nivoa vlasti. Sredstva nižih nivoa, poput kantona i lokalnih samouprava, utrošena na migrante ne spadaju u tu kategoriju.

BiH je DOBROVOLJNI donator 😂😂  😂😂 , a BiH su sredstva pala s neba 😂😂  😂😂 .

Dakle, uzeo si proračun CK, od njega si izuzeo sredstva koje uplaćuje kanton, i sve ostalo si proglasio dobrovoljnim prilozima. 😂 I tko je sada fašist, Haldir Goebels von IOM ili ja?😂

Da, jer sve ostalo po Ženevskoj konvenciji i jesu dobrovoljni prilozi.

Oprosti, vidim da u IOM-u kuburite s demokracijom, a očito je i da kuburite i s pojmom dobrovoljnosti. 😂 .Dakle, dobrovoljnost je kad neka fizička osoba, ili neka tvrtka u 100% privatnom vlasništvu, dobrovoljno uplati nekakva sredstva, sve ostalo je prisilna naplata, naplaćena od ljudi koji teško i posebno rade, da bi se u ovom slučaju financirale potrebe hrpe mladih i zdravih ljudi. 

Takav ne postoji jer zakoni ne tretiraju neradnike i parazite. Ali tretiraju ljude – migrante. Radi se o Zakonu o Crvenom križu Federacije BiH koji, između ostalog, tretira i pitanje socijalne sigurnosti, solidarnosti, propagiranja međusobnog pomaganja, ravnopravnosti, nediskriminacije ljudi u odnosu na pol, boju kože, jezik, vjeru, političko ili drugo uvjerenje. Također, provodi i zadatke i izvršava obaveze koje proizlaze iz Ženevske konvencije i međunarodnog humanitarnog prava.

Spol, boja kože, jezik, vjera, političko i drugo uvjerenje nemaju nikakve veze s činjenicom da se radi o kriminalcima, dakle ljudima koji su prekršili zakon kad su nelegalno ušli u državu bez ikakvih identifikacijskih isprava, a obzirom da je evidentno da se u 99% slučajeva radi o osobama koje su mlade, zdrave, ni po kojem kriteriju, zakonu, međunarodnoj konveciji ni bilo čemu drugome ne spadaju u kategoriju ljudi kojima se treba pomagati JAVNIM novcem. 

Sredstva koja Crveni križ u ovom trenutku, nebitno iz kojih izvora dolaze, troši na migrante, TROŠE SE NAMJENSKI. Da bi to shvatio, potrebno je, ponavljam, pročitati Zakon o Crvenom križu FBiH kao i statut istog.asd

😂 Pa u tome i jest problem, sredstva se ne troše namjenski, jer se radi o sredstvima koja su PRISILNO naplaćena od poreznih obveznika iz cijelog svijeta da bi se trošila za pomoć onima kojima je potrebno, a sredstva se troše za "pomoć" hrpi neradnika, parazita, kriminalaca koji su ovdje ilegalno. Ali dobro, vidim da si se digao na zadnje noge zbog mog prijedloga da se Crveni križ otvori zasebni račun za pomoć migrantima, jasno je i zašto. 

Zapravo to nije tačno. Ja sam na ovom forumu, još daleko prije nego što će se Vučjak i desiti, napisao da bi se migranti trebali smjestiti isključivo u imigracijski, a ne prihvatni centar. Razlika je u tome da su imigracijski centri u potpunosti zatvoreni, a kretanje migranata u potpunosti ograničeno. Pošto ti ne želiš da se budžetska sredstva troše na migrante, pretpostavljam da onda ne želiš ni izgradnju jednog takvog centra? Ponavljam, u ovom trenutku to je moguće uraditi jedino i isključivo uz pomoć Međunarodne zajednice, a preko IOM-a.

Stvar je u tome da migranti ne žele biti imigranti na području Bihaća i Kladuše, nego žele migrirati dalje. Tvoj prijedlog je potpuno idiotski (ali ti to dobro znaš, zato i daješ glupe i neprovedive prijedloge), jer bi prvi dan postojanja takvog centra imali opću tučnjavu, nasilje i hrpu mrtvih. 

Da, to bi trebali zahtijevati državljani Bosne i Hercegovine. Mislim da ti to nisi. Oni koji dijele tvoje mišljenje, a imaju bh. državljanstvo, ponavljam još jednom, to mogu tražiti od viših nivoa vlasti i izabranih zvaničnika koji mogu predlagati izmjene i dopune Zakona o Crvenom križu. Ipak, dok se to ne desi, oni koji ne žele davati više od 2.5 marke godišnje na ishranu migranata, ne moraju uplaćivati novac Crvenom križu.

Nisam, ali sam državljanin zemlje članice EU, za koju si sam rekao da financira lokalni crveni križ, dakle i moj novac se nenamjenski troši na pomoć hrpi ilegalnih migranata. Zasigurno više plaćam hrpu neradnika po Vučjaku od tebe. Što ćeš sad? 😂

Ja nikog na forumu nisam ni tjerao da bilo šta uplaćuje Crvenom križu, a ponajmanje da se odazove akciji zbog koje je ova rasprava i započela. Crveni križ je započeo akciju i pozvao one koji žele da im pomognu u zbrinjavanju migranata. Svi oni koji to ne žele, to ne moraju uraditi. Prosto kao pasulj.

Ne osporavam ni demokratsko pravo građanima da od vlasti traže izmjenu Zakona o Crvenom križu, kako bi spriječilo financiranje ishrane i zbrinjavanja migranata iz budžetskih sredstava.

Sad se već ponavljaš, trolaš i namjerno preskačeš očitovanje o mom prijedlogu da CK otvori zasebni račun za financiranje migranata. Apsolutno podržavam da CK pokrene akciju prikupljanja dobrovoljnih priloga za migrante, ali javno i transparentno, i na posebni račun.

Ja ljude nisam nazivao fašistima jer ne žele da se njihov novac troši na ljude. Ja sam tebe nazvao fašistom jer si cijelu jednu populaciju na ovim prostorima nazvao teroristima, ubicama, parazitima. Takvo etiketiranje svojstveno je isključivo fašističkim pobornicima, istim onim koji su na vlasti u Republici Hrvatskoj.

A ne, ne, ne, ti si me, između ostalog nazvao fašistom samo zato što dolazim iz Hrvatske, dakle ti si me etiketirao fašistom samo zbog podrijetla i zemlje iz koje dolazim, dakle ti si elementarni fašist, a fašistom nisi nazivao samo mene, nego većinu neistomišljenika, čak si i skup žitelja Vučjaka protiv izgradnje centra nazvao fašističkim, ali što se može, takvi ste vi iz IOM-a. 

• Like 1
  • Aferim! 1

Haldire ti kao veliki humanista u znak protesta zbog odnosa vlasti prema migrosima najbolje bi bilo da skočiš sa mosta u Unu sa zavezanim kamenom oko noge. Nebi bilo loše i kad bi to uradio zagrljen sa pašom

• Thanks 1

Ja nisam odgovorio na pitanje kad je počela humanitarna kriza, već kakva je veza vlasti sa Vučjakom. Kao što sam naveo, kantonalna i lokalna vlast prouzrokovale su humanitarnu krizu izmeštanjem migranata na Vučjak bez ikakvog plana. 

Pa normalno da nisi odgovorio na pitanje kad je počela humanitarna kriza, kad te nitko nije ni pitao kad je počela humanitarna kriza, a uostalom ni ne znaš što je humanitarna kriza. 😂Dakle, čista je laž da je lokalna vlast uzrokovala ikakvu humanitarnu krizu, upravo suprotno, humanitarnu krizu ste izazvali vi IOM-ovci i vaši ilegalni migranti, a lokalna vlast ju pokušava suzbiti uklanjanjem hrpe terorista i nasilnika iz naseljenog područja. 

Lokalna vlast jeste tu zbog građana, a kako su migranti u direktnom doticaju sa lokalnim stanovništvom, posao lokalne vlasti i jeste briga za vlastite građane kroz zdravstvenu zaštitu migranstke populacije. Bilo kakvo širenje epidemije ili tjeranje očajnika na očajničke poteze, a zbog nebrige lokalne vlasti, direktno će ugroziti stanovništvo u Bihaću. 

Netočno, posao lokalne vlasti je zdravstvena zaštita lokalne populacije, a to je moguće postići jedino izolacijom i karantenom, kad već država nije osigurala da u istu ne ulaze nepoznati ljudi iz nepoznatih područja s hrpom nepoznatih bolesti. 

Na insinuacije i teorije zavjere oko UN-a i IOM-a stvarno ne želim više ni odgovarati. Da nije bilo IOM-a u Bihaću, sigurnosna, socijalna i zdravstvena situacija bi odavno bila na najnižem mogućem nivou. 

Hoćeš reći da je tumaranje hordi nepoznatih ljudi po gradu, naoružanih palicama i noževima, bez ikakvih dokumenata, usred bijelog dana, uz urlanje, viši nivo sigurnosti, socijale i zdravstva na IOM-ovskoj skali? 😂😂

Daboda i tebi i Peteru van der Auswartu takvi doma malo povisili nivo. 

• Like 1
  • Aferim! 1

1 hour ago, Real said:

U žaru diskutiranja ovdje vidim da niste primjetili da sam napisao da se u Šturliću otvara novi "hot spot" za migrante kojeg potpomažu mladi "humanitarci" iz evrope!

Pitanje,imaju li oni dozvolu za rad u BiH?

Pa to treba provjeriti i te organizacije protjerati a ako im je neko dao dozvolu treba ga sa sluzbe protjerati.I u Sarajevu se bila neka (medjunarodna) organizacija (sa stranim drzavljanima pojavila i kao pocela po Sarajevu pomoc dijeliti. Sarajlije im zabranili svaku vrstu rada i otjerali. Nije valjda da su sad u Sturlice dosli.U Sturlicima je vise starije populacije koja nema uvid u situaciju zato to tamo treba neko provjeriti i kontrolisati.

• Dislike 1

MUP je dužan te "humanitarce" procesuirati i poslati od kuda su i došli i to pd hitnoooooo!!!!!!

• Like 1
  • Thanks 2

15 minutes ago, nelexxx said:

Znam zato sto sam bio ovdje, a reci mi je li on donosio ICAR posto ne vidim da se sad migrantima daje isti nego nesto sto se moze kupiti, a probaj kupiti ICAR sad. A sad vezano za te price ispada da smo u ratu odbranjeni s pomocu svih (od Oluje, humanitaraca, UN i slicno) reci cu ti da nije bilo moje familije i mnogih koji su zivjeli ovdje u ratu dozivjeli bi drugu Srebrenicu, ti isti heroji koji su nas odbranili moraju gledati najezdu migranata zbog kojih se nije moglo hodati po gradu.

Ne samo tvoja familija i moja isto, plus sva uza pa i sira rodbina koji su svojom krvlju i znojem zemlju natopili ali to neznaci da neciji rad ovako omalovazavas.Sigurno da se neke stvari nece i nemogu po forumu razvlaciti.Ti koji su tu zemlju odbranili to nemoraju gledati i imaju pravo protiv te invazije ustati ali i  mladja generacija treba s njima u procelje stati. Bar na protestnim terminima kafice preskociti pa na trg se odazvati.

• Dislike 1

prije 18 minuta, rucica1 said:

Pa to treba provjeriti i te organizacije protjerati a ako im je neko dao dozvolu treba ga sa sluzbe protjerati.I u Sarajevu se bila neka (medjunarodna) organizacija (sa stranim drzavljanima pojavila i kao pocela po Sarajevu pomoc dijeliti. Sarajlije im zabranili svaku vrstu rada i otjerali. Nije valjda da su sad u Sturlice dosli.U Sturlicima je vise starije populacije koja nema uvid u situaciju zato to tamo treba neko provjeriti i kontrolisati.

Bilo u tvojim ARD vijestima

https://www.daserste.de/information/politik-weltgeschehen/mittagsmagazin/videos/endstation-bosnien-video-100.html

• Thanks 2

A koja komedija od saopćenja ovih IOM-ovih malih udruženja iz Sarajeva. Dobili od Pitera koju markicu i misle mi ćemo se kao prepasti. Pa mi nismo trepnuli na saopćenja EU i UN-a i prebacujemo i dalje migrante,a da se prepanemo ovog besmislenog od bezveznih udruženja iz Sarajeva.

Mi ljudima pomažemo i što više ubrzavamo put ka EU,a još i pri tome ih nahranimo.

Puna podrška našoj policiji u daljnjem čišćenju grada od ilegalnih migranata i što prije zatvaranje Bire.  

• Like 6

29 minutes ago, rucica1 said:

Ne samo tvoja familija i moja isto, plus sva uza pa i sira rodbina koji su svojom krvlju i znojem zemlju natopili ali to neznaci da neciji rad ovako omalovazavas.Sigurno da se neke stvari nece i nemogu po forumu razvlaciti.Ti koji su tu zemlju odbranili to nemoraju gledati i imaju pravo protiv te invazije ustati ali i  mladja generacija treba s njima u procelje stati. Bar na protestnim terminima kafice preskociti pa na trg se odazvati.

Prva stvar procitaj sta sam napisao pa komentarisi, pored moje naveo sam i MNOGIH drugih, a druga stvar malo ce ispati licemjerno ali ne zelim da nabrajam koliko sam puta odnio priloge u CK, i sad je bitno sto je neki Dirk donio, ja sigurno od toga nisam imao koristi ali ti eto znas da jesam, ne bitno uglavnom izlazimo iz teme, poenta price je bila vezana za humanizam ali nisam primjetio da se tako ljudi bore za nase ljude koje kopaju po kontejnerima vec je bitan humanizam prema migrantima, gdje i kako zive i borave, a za nasu sirotinju briga svijuh od vlasti pa nadalje, bitno je hoce li doktor otici na Vucjak a ostali ljud koji placaju doprinose kad odu u Kliniku kazu nema doktora u Biri je

• Like 3

46 minutes ago, sk64 said:

MUP je dužan te "humanitarce" procesuirati i poslati od kuda su i došli i to pd hitnoooooo!!!!!!

Slicna situacija je bila u SA i protjerani su jer nisu imali dozvole za rad. Treba provjeriti sa policijom imaju li uopste dozvole za boravak i rad u BiH

• Like 3

1 hour ago, Rijecanin said:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/koalicija-protiv-zlocina-iz-mrznje-tretman-migranata-los-i-nedostojan/190621065

Procitajte ovam pamfletić sorosevih dupelizaca i piskarala, pogledajte tko su potpisnici pa ce vam sve biti jasno.

Pa eto nije nikakav problem, sve cemo migrante sa Vucjaka premjestiti u Tuzlu, u Sarajevo, u Zenicu, u Mostar, pa neka se oni humano odnose prema njima kad mi ne znamo. A boze problema. Gdje sad Gradako Vijece i Suki i Ministar Vlade da im javno odgovore da obzirom da mi nemamo smjestajne kapacitete za humani tretman ilegalnih migranata da se dogovore koliko ce od ovih ovdje deset hiljada migranata ko od njih uzeti sebi i rijesen problem. Organiziras buseve i zdravo zivio. 

• Like 4

U drugim BiH gradovima ne dozvoljavaju formiranje nikakvih centara ni privremenih niti prihvatnih i to ne samo u RS nego ni u FBiH pod izlikom da oni ne zele ostati u tim gradovima. Oni ne zele ostati ni u Bihacu ni u V.Kladusi prema tome nikakvi centri nam ne trebaju ni u USK

• Like 7
  • Aferim! 1

prije 2 sati, Rijecanin said:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/koalicija-protiv-zlocina-iz-mrznje-tretman-migranata-los-i-nedostojan/190621065

Procitajte ovam pamfletić sorosevih dupelizaca i piskarala, pogledajte tko su potpisnici pa ce vam sve biti jasno.

Koalicija Građana Bihaća osuđuje:

Koalicija protiv nasilja i terora od strane migranata i tkz. Izbjeglica smatra da je tretman građana u Bihaću loš i nedostojan, što oštro osuđuje, te zahtijeva da se istraže i sankcionišu navodi upotrebe sile na ulicama Bihaća od strane migrantima i izbjeglica, kao i da im se (građanima Bihaća) smjesta dozvoli sloboda kretanja u sopstvenom gradu i unutar BiH, zagarantirana Ustavom i zakonima Bosne i Hercegovine,koja trenutno nije moguća zbog svakodnevnog terora koje migranti i izbjeglice vrše nad građanima Bihaća.
U saopćenju za javnost ova koalicija zahtjeva "adekvatne životne uvjete i staru kvalitetu života prisutnu prije najezde opasnih kriminalnih i ilegalnih migranata i tkz. izbjeglica, te hitni prestanak daljeg slanja istih na područje USKa,a naročito nepoznatih nasilnih maloljetnih migranata.Primjer nedavno puštanje migranta ubice na slobodu zbog neotkrivanja identiteta istog.

Iz Koalicije tvrde da je protiv ustavna praksa koju strane organizacije i domaće prijevozne firme sa područja Sarajeva prakticiraju dovođenjem i zbrinjavanjem svakodnevno novih ilegalnih migranata na područje USKa, o kojima izvještavaju građani,djeca i starci USKa, a zasniva se na lišavanju slobode kretanja građana USKa, naročito u noćnim satima.
Prema navodima građana, nepoželjnim naseljavanjem agresivnih nepoznatih i ilegalnih  migranata i tkz. Izbjeglica na područje USKa i grada Bihaća,spriječava se slobodno kretanja građana iz kuće na posao ili školu od strane migrantskih hordi koje se naoružani noževima,pištoljima, letvama i pajserima kreću bihaćkim ulicama šireći strah i trepet među građanima USKa i Bihaća,pod ćutanjem IOMa i vlade BiH. 

U saopćenju se navodi da je pravo na slobodu kretanja građana na teritoriji BiH osigurano ustavom Bosne i Hercegovine.Građani Bihaća su ocijenili Bihać trenutno kao mjesto neadekvatno za život zbog premještanja ilegalnih migranata i tkz. Izbjeglica iz Sarajeva u njihov grad.Sve veći je broj građana koji razmišljaju o odlasku iz USKa ali im tu želju neispunjava EU neizdavajući vize i dozvole boravka,te ih stavljaju pred probleme koje migranti nepoznaju, koristeći čarobnu riječ "azil".Tako je očigledno da su građani USKa i u ovom slučaju diskriminirani od strane EU.
"Bosna i Hercegovina je potpisnica međunarodnih konvencija o zabrani torture svojih građana, te je i prema njima, ali i prema vlastitom krivičnom zakonodavstvu, obavezna osigurati dostojanstven tretman svim građanima koji žive vijekovima na njenoj teritoriji, te spriječiti i procesuirati svako nasilje nad sopstvenim građanima,naročito psihičko-fizičko nasilje počinjeno od strane nepoznatih i ilegalnih i kriminalnih migranata i tkz. Izbjeglica, ako je potrebno čak uz upotrebu primjene sile od strane službenih osoba", kaže se u saopćenju.

Članice Koalicije za borbu protiv ilegalnog naseljavanja ilegalnih migranata i tkz. Izbjeglica i psiho-fizičkog terora koji se primjenjuje od strane kriminalnih migranata i tkz. Izbjeglica nad građanima Bihaća su: asocijacija građanske inicijative građana Bihaća, udruženje bebica "čista pelena",flora i fauna USKa "teški leptir",asocijacija šmrčinih i borovih šuma,čisti zrak Plješevice,penzionersko udruženje "doživjeti stotu",udruženje sitni unski pijesak,udruženje unska sedra,asocijacija Bihacit,društvo aktivnih japodskih konjanika i udruženje slobodnih ironičara, novinara i kolumnista i "prvi haber" iz USKa.

Imali još ko da se pridruži,jesmo li zaboravili koga? I mi konja za utrku imamooo!
prije 56 minuta, Venom said:

A koja komedija od saopćenja ovih IOM-ovih malih udruženja iz Sarajeva. Dobili od Pitera koju markicu i misle mi ćemo se kao prepasti. Pa mi nismo trepnuli na saopćenja EU i UN-a i prebacujemo i dalje migrante,a da se prepanemo ovog besmislenog od bezveznih udruženja iz Sarajeva.

Mi ljudima pomažemo i što više ubrzavamo put ka EU,a još i pri tome ih nahranimo.

Puna podrška našoj policiji u daljnjem čišćenju grada od ilegalnih migranata i što prije zatvaranje Bire.  

Evo kontra saopćenja .👍

• Like 5
  • Aferim! 1
  • Thanks 2
  • Haha 1

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...