Jump to content
FORUM

Migrantska kriza

gerix

Recommended Posts

1 minute ago, Haldir said:

Jutros iz Tuzle. U tom gradu sve podsjeća na početak migrantske krize u Bihaću kada su migranti okupirali Đački dom. U tom gradu ne postoji nikakav prihvatni centar niti postoji organizirana akcija lokalne samouprave ili kantonalne vlasti kojom bi se ublažila kriza u gradu koji je godinu dana bio tranzitni, a sad je svojevrsna hotspot zona. Zbog toga se rijetko ko od njih zadržava u Tuzli u koju su ih, što je velik dio njih rekao, uputili policajci iz RS-a. 

Iz četiri porodice koje su se nalazile u parku i ispred Ureda za strance, rekli su da žele isključivo u Cazin u Sedru. 

Međutim, važno je naglasiti ono što su volonteri ponavljali - da se u Tuzli iz dana u dan pojavljuje sve više migranata koji nemaju apsolutno nikakve uvjete za život. Dnevno pristiže i do 150 ljudi koji su danima ranije prešli granicu Srbije i BiH. I taj trend neće naskoro biti zaustavljen. To znači da će krenuti na dvije rute - prema Sarajevu ili prema Bihaću. Onog trenutka kad IOM proširi kapacitete u Biri, jer je neće zatvarati, tada će i veći broj njih krenuti prema Bihaću. 

Što dovodi do toga da i unatoč nekoliko stotina njih koji su iz Vučjaka otišli u Sarajevo, broj migranata u Bihaću neće opadati.

Rješenje za Biru je da MUP USK preuzme kontrolu nad njom. Kontrola ulaza i izlaza kao i izdavanja papira tj. ukratko ne bi se smjeli primati novi migranti, već kako sam i rekao postrojiti ih u kolonu i pješice zaputiti prema granici kantona kod Bosanske Otoke

• Like 2

9 minutes ago, Alen12 said:

Možda nije tako ali imam osjećaj kao da su i protesti u vezi migranata izmanipulirani i da se narod drži pod kontrolom. Do sada je bio samo jedan donekle značajniji protest ali i on je skrenuo s puta i neplanirano završio kod kuće gdje je IOM i na autobusnoj '.Kasnije su bile neke konfuzne šetnje i ovaj zadnji propali protest.Ovdje a i na fb stranici "stop invaziji migranata" i sl ima pametni ljudi ali nikako da se to organizira malo bolje sa pravim govornicima i jasnim zahtjevima prema državi tj Sarajevu.Zadnji protest je krenuo od nekog pojedinca sa fb grupe i bez ikakve organizacije (i Sej se ogradio od njega) tako da nije čudo što je neslavno završio.Samo se postiže kontra efekat jer se izdajnički mediji naslađivaju kako je u stvari to samo mala grupa nezadovoljnih građana i pojedinaca.

Koliko sam primjetio i ona fb grupa je puna nekih lažnih profila ili ljudi sa strane koji nemaju ama baš nikakve veze sa nama u Bihaću ali zato tamo na fb grupi paničare na sav glas, te neke teorije urota, te pozivi na ličovanja i šta ja znam koje sve ne pm. Mislim da su i oni tu da sve aktivnosti kao i ovdje skrenu sa teme ili još gore da ocrne sva ova nastojanja nemalog broja patriotski orijentiranih Bosanaca i Hercegovaca

• Like 1

18 minutes ago, Grunf said:

Koliko sam primjetio i ona fb grupa je puna nekih lažnih profila ili ljudi sa strane koji nemaju ama baš nikakve veze sa nama u Bihaću ali zato tamo na fb grupi paničare na sav glas, te neke teorije urota, te pozivi na ličovanja i šta ja znam koje sve ne pm. Mislim da su i oni tu da sve aktivnosti kao i ovdje skrenu sa teme ili još gore da ocrne sva ova nastojanja nemalog broja patriotski orijentiranih Bosanaca i Hercegovaca

Ja sam se iskljucio iz grupe jer je postala glupa i nema veze sa vezom ljudi lijepe svakakve linkove slike video ovo ono .

Ja se nadam da ce  migranti uvidjet i da im od Bihaca nema bas neke fajde i da ce okrenuti na drugu stranu moj savjet bi im bio Hercegovina a volio bi da Hrvati postroze granice i kontrolu Bosanskim Rvatima iz ercegovine  mislim da ce se to desiti i da ce ruta ubrzo tamo preci posebno turistickom sezonom.

• Like 1

ŽELE U NJEMAČKU

Na stanici u Banjoj Luci 15 migranata, policija ih namjerava uputiti u Sarajevo ili Bihać

I.Č.

Na stanici u Banjoj Luci 15 migranata, policija ih namjerava uputiti u Sarajevo ili BihaćFoto: RTRS
Na željezničkoj stanici u Banjoj Luci nalazi se grupa od petnaestak migranata koje policija namjerava da uputi u Sarajevo ili Bihać, javlja RTRS.
Migranti su vozom došli u Banju Luku i ne žele da ostanu u Banjoj Luci, ali nemaju novca za kartu do Sarajeva ili Bihaća, gdje ih policija upućuje.

Također, naveli su da jedino žele da se domognu Njemačke. U grupi je oko petnaest migranata mlađe životne dobi, a ima i djece.

Podsjećamo, policija je danas na području Prijedora evidentirala 27 migranata, državljana Indije i Pakistana. Riječ je o grupi koji su sinoć prošli kroz Banju Luku.

Јedan dio te grupe otišao je za Bihać, druga grupa koju je policija jutros otkrila kod Prijedorske petlje je krenula prema Sarajevu, a treća grupa prema Prijedoru.

11 minutes ago, rucica1 said:
ŽELE U NJEMAČKU

Na stanici u Banjoj Luci 15 migranata, policija ih namjerava uputiti u Sarajevo ili Bihać

I.Č.

Na stanici u Banjoj Luci 15 migranata, policija ih namjerava uputiti u Sarajevo ili BihaćFoto: RTRS
Na željezničkoj stanici u Banjoj Luci nalazi se grupa od petnaestak migranata koje policija namjerava da uputi u Sarajevo ili Bihać, javlja RTRS.
Migranti su vozom došli u Banju Luku i ne žele da ostanu u Banjoj Luci, ali nemaju novca za kartu do Sarajeva ili Bihaća, gdje ih policija upućuje.

Također, naveli su da jedino žele da se domognu Njemačke. U grupi je oko petnaest migranata mlađe životne dobi, a ima i djece.

Podsjećamo, policija je danas na području Prijedora evidentirala 27 migranata, državljana Indije i Pakistana. Riječ je o grupi koji su sinoć prošli kroz Banju Luku.

Јedan dio te grupe otišao je za Bihać, druga grupa koju je policija jutros otkrila kod Prijedorske petlje je krenula prema Sarajevu, a treća grupa prema Prijedoru.

E pa i tata bi sine. Ajmo sad svi bosanci bacite pasose i pravac Njemacka. Strasno. I ova Njemacka za par godina nece biti Njemacka nego nesto izmedju Indije i Arabije!

• Dislike 1
  • Aferim! 1
  • Haha 1

SLIJEDI JAČANJE GRANICA

Zvizdić: BiH ni za kakve novce EU neće biti sabiralište migranata

I.Č.
prije 3h 8m

Zvizdić: BiH ni za kakve novce EU neće biti sabiralište migranataFoto: I.Š./Klix.ba
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić poručio je da Bosna i Hercegovina ni za kakve novce Evropske unije neće biti sabiralište migranata.
"Ne postoje ti novci koji nam mogu ponuditi da BiH bude sabiralište migranata. Naši kapaciteti su poznati, te kapacitete nekad prekoračimo, ali ih stalno pratimo. BiH neće biti sabiralište migranata. Unutar tih kapaciteta ćemo se ponašati", kazao je Zvizdić.

Tema migrantske krize je na današnjoj sjednici Vijeća ministara oduzela najviše vremena. Ministarstvo odbrane dobilo je zadatak da prema Predsjedništvu BiH uputi Odluku o angažovanju inžinjerskih jedinica za sprečavanje ilegalnog prelaska granice BiH.

"Lokacije su tačno i precizno definisane, 10 ih je frekventno. Dio s granicom sa Crnom Gorom, Srbijom i ta odluka će biti pripremljena i upućena ka Predsjedništvu", rekao je on.

Najavio je pojačanu kontrolu granice u saradnji s graničnim policijama Srbije i Crne Gore, a pripremljena je i inicijativa za prijem novih kadeta u Graničnu policiju BiH, njih 100 ili 150.

"Ide se zajedno s entitetskim i kantonalnim MUP-ovima. Šefovi ili vođe takvih jedinica bit će pripadnici Granične policije. Preferirat ćemo one MUP-ove koji su spremni finansijski podržati svoje službenike", istakao je Zvizdić.

Navodi da su od koordinacionog odbora zatražili detaljan izvještaj utroška dosadašnjih sredstava za migrantsku krizu. 

"Poslije ćemo vidjeti da li su sredstva usmjeravana u pravcu koji može riješiti migrantsku krizu", kazao je Denis Zvizdić.
----------------------------------------------------

Za nepovjerovati - probudio se Zvizdic

@toby da ti ne citiram sav post. Onog momenta kad se desi i ako se desi da migranti promjene rutu pa bilo to i na Hercegovinu imat cemo lakši zadatak: da sprijecimo ilegalne migrante u ulasku u BiH na teritoriju USK iz Hrvatske. Budi siguran da tad to Hr policiji neće biti nimalo lak zadatak. Moci ce ih ili zadrzati ili vratiti u Hercegovinu gdje su i usli.

Edited by Grunf

prije sat vremena, Lidjo said:

Znci jos teze za ove migrante da se probiju iz Slovenije u Italiju. Hoce li Austrija sta poduzeti jer ce vjerovatno onda preko At vise navaliti postaje dobro pitanje

Austria vec davno zatvorila granicu zato idu prek Italije

Edited by Vedrana 45

Upravo primih info da su prof. Seju Ramicu sinoc razbili auto u dvoristu, ispred zgrade, policijski uvidjaj je i dalje u toku.

Eto sta bude kad kazes javno nesto sto remeti haharima planove, pa da te kao zastrase, nije ni cudo sto narod nece da poduzima nista.... uzas

p.s. mala maca mi kaze da teta sto drzi Alhambru (ili je vlasnikova zena)...anyway... vodila je izgleda i fanijev biznis, a i ona kuca u hatincu sto je gorila prije nekoliko, tamo je i dalje okupljasite migica, i sa bi em dablju (bmw) se dolazi izgleda po 'kirije'... i dalje su akcije kako prihvata migranata u privatne smjestaje, tako i same naplate boravka istih... Nadam se samo da im i grah opet ne naplaćuju po 2€ mozda je ljetna akcija po 1,80€

• Aferim! 1
  • Sad 1
  • Angry 1

2 hours ago, Vedrana 45 said:

Austria vec davno zatvorila granicu zato idu prek Italije

Ma nista to nije zatvoreno sve dok se vojska ne posalje na granicu. Ne prelaze migranti preko granicnog prelaza, vec okolo. Posto je Madjarska svoju granicu zatvorila, tesko da mogu na njihov teritorij, znaci idu preko Slovenije u Austriju ili Italiju.

Kakve su kontrole na granici ne znam. Prije, dok Madjarska nije bila u EU, nadzorila je vojska granicu sa Madjarskom.

• Dislike 1

3 hours ago, Fugaziii said:

Upravo primih info da su prof. Seju Ramicu sinoc razbili auto u dvoristu, ispred zgrade, policijski uvidjaj je i dalje u toku.

Eto sta bude kad kazes javno nesto sto remeti haharima planove, pa da te kao zastrase, nije ni cudo sto narod nece da poduzima nista.... uzas

p.s. mala maca mi kaze da teta sto drzi Alhambru (ili je vlasnikova zena)...anyway... vodila je izgleda i fanijev biznis, a i ona kuca u hatincu sto je gorila prije nekoliko, tamo je i dalje okupljasite migica, i sa bi em dablju (bmw) se dolazi izgleda po 'kirije'... i dalje su akcije kako prihvata migranata u privatne smjestaje, tako i same naplate boravka istih... Nadam se samo da im i grah opet ne naplaćuju po 2€ mozda je ljetna akcija po 1,80€

Je, tacno je za Seja... Neću da prejudiciram ali nije teško ni pogoditi...Što kaže Fap i njih potrpati i na Vučjak nek se gore maze, paze i kuhaju grah

• Like 2
  • Haha 1

Izgleda da je u Hr pocelo lagano dizanje rezervnog sastava policije, vrag je odnio salu, samo nitko to da javno prizna. Danas sma cuo za selo u Gorskom Kotaru koji su se samoorganizirali (iako im je policija to izricito zabaranila),navodno je bilo i nekog nocnog pucanja. Ruta preko Hercegovine postoji ali u puno manjem obimu jer je olosu potrebno kud i kamo vise vremena za doci do Slovenije a i krijumicari traze 3x vise te je mogucnost da ih uhvate puno veca.

• Like 2

• saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...