Jump to content
FORUM

Recommended Posts

6 minutes ago, Haldir said:

Da nema, ne bi bio u mogućnosti otvoriti d.o.o. (idem sa pretpostavkom da se ovdje radi o d.o.o. navest ću kasnije zbog čega) . Uvjerenje o nekažnjavanju nije potrebno u slučaju otvaranja d.o.o. (edit). Ako griješim, ispravi me. Strana lica mogu otvoriti d.o.o. ako imaju rješenje o privremenom boravku, a prijava direktora u PU se može vršiti i preko drugog odgovornog lica (to ne mora biti stranac, pa u tom slučaju mu nije ni potrebna radna dozvola). 

Pa otvorio na Zemira Gorinjac, a.k.a Mama.

• Like 1

prije 18 minuta, Haldir said:

Da nema, ne bi bio u mogućnosti otvoriti d.o.o. (idem sa pretpostavkom da se ovdje radi o d.o.o. navest ću kasnije zbog čega) . Uvjerenje o nekažnjavanju nije potrebno u slučaju otvaranja d.o.o. (edit). Ako griješim, ispravi me. Strana lica mogu otvoriti d.o.o. ako imaju rješenje o privremenom boravku, a prijava direktora u PU se može vršiti i preko drugog odgovornog lica (to ne mora biti stranac, pa u tom slučaju mu nije ni potrebna radna dozvola). 

Da nema, idem s pretpostavkom, ako griješim, može se vršiti i preko drugog lica....Možeš li za promjenu bez lupetanja? 

Ako ne možeš, onda nam navedi što je sve potrebno za otvaranje dućana, i što od toga ima onaj dučanćić na Vučjaku. Ali nemoj samo lupetati, nego kao netko tko se ovdje naziva novinarom sve konkretno provjeri. Naglasak na "konkretno".

• Like 2

4 minutes ago, toby said:

Da nema, idem s pretpostavkom, ako griješim, može se vršiti i preko drugog lica....Možeš li za promjenu bez lupetanja? 

Ako ne možeš, onda nam navedi što je sve potrebno za otvaranje dućana, i što od toga ima onaj dučanćić na Vučjaku. Ali nemoj samo lupetati, nego kao netko tko se ovdje naziva novinarom sve konkretno provjeri. Naglasak na "konkretno".

Ne znam za trgovinu na Vučjaku, ovdje se priča o restoranu kojeg je otvorio Pakistanac. Dakle, vodim se logikom, pa je moja pretpostavka da je otvorio d.o.o., jer na taj način ne mora imati radnu dozvolu u BiH. U tom slučaju, odgovorno lice - direktor, mora biti neko ko je državljanin BiH. Da bi se otvorio d.o.o. u BiH nije potrebno uvjerenje o nekažnjavanju koju bi stranac morao predati nadležnim institucijama. Ako griješim, može me ispraviti. To je ono koliko znam. Zaista mi se ne da iščitavati pravilnike i zakone. 

S druge strane, sve i da treba, strani državljanin koji ima prijavljen boravak na teritoriji Bihaća, od MUP-a USK ima pravo tražiti uvjerenje o nekažnjavanju, odnosno neosuđivanosti, popunjavanjem zahtjeva, dokazom nadležnog organa o prijavljenom boravku te uplatom takse. 

prije 2 minuta, Haldir said:

Ne znam za trgovinu na Vučjaku, ovdje se priča o restoranu kojeg je otvorio Pakistanac. Dakle, vodim se logikom, pa je moja pretpostavka da je otvorio d.o.o., jer na taj način ne mora imati radnu dozvolu u BiH. U tom slučaju, odgovorno lice - direktor, mora biti neko ko je državljanin BiH. Da bi se otvorio d.o.o. u BiH nije potrebno uvjerenje o nekažnjavanju koju bi stranac morao predati nadležnim institucijama. Ako griješim, može me ispraviti. To je ono koliko znam. Zaista mi se ne da iščitavati pravilnike i zakone. 

S druge strane, sve i da treba, strani državljanin koji ima prijavljen boravak na teritoriji Bihaća, od MUP-a USK ima pravo tražiti uvjerenje o nekažnjavanju, odnosno neosuđivanosti, popunjavanjem zahtjeva, dokazom nadležnog organa o prijavljenom boravku te uplatom takse. 

Vodiš se logikom?

Ok, što tvoja logika kaže na ovo:

Srećan sam jer posao ide dobro, svi naručuju piletinu sa rižom i zadovoljni su. Dnevno imam prometa oko 60 evra, a mjesečno maksimalno oko 1500. Imam i jednog radnika, djevojku ih Bihaća, koja je prijavljena i svaki dan pitam da li je potrebno nešto, jer znam kako se ovdje teško živi", kaže Raza koji ne vjeruje da bi taj novac, u ovakvim uslovima mogao da zaradi u Njemačkoj.

https://www.dw.com/bs/migranti-u-bih-i-mogućnosti-zapošljavanja/a-50068258?utm_source=Klix.ba&utm_medium=Clanak

Dakle, lik ima MJESEČNI PROMET od 1.500 EUR. Ne zaradu, nego promet. I taj lik od prometa od 1.500 EUR plaća najam ugostiteljskog objekta, sve režije, sve poreze, osiguranje, nabavlja sve sirovine, održava objekt i opremu, još isplaćuje plaću jednoj djelatnici, i još mu ostane novaca kakve ne bi mogao zaraditi u Njemačkoj?!?!?!

Što iz ovog možeš logično zaključiti:

a) da se radi o objektivnom novinarstvu

b) da se radi o državnoj propagandi (članak je s Deutsche Welle, dakle DRŽAVNE informativne agencije)

Ajde, budi objektivan. 😂

• Like 2
  • Thanks 1

U Bihaću običan čovjek građanin da riješi ubične urbanističke papire te struju vodu treba vremena i novca ko u priči . 

Vidim ovi mogu sve lako riješiti , još jedan šamar poštenim građanima .

• Like 3

Mozda je u BiH stvar drugacija, ali u EU strani drzavljan moze traziti uvjerenje o nekaznjavanju samo na ambasadi svoje drzave. Ako ambasade njegove drzave nema u zemlji, gdje se momentalno nalazi, moze dokument zatraziti u najblizoj ambasadi izvan te zemlje. Bez uvjerenja o nekaznjavanju privremenog ni stalnog boravka u zemlji EU nece mu odobriti.

41 minutes ago, Haldir said:

Znaci, kao logicki, uvjerenje o nekaznjavanju gdje? Da nije kaznjavan u Bihacu? Ili u zemlji odakle je dosao? Jer u Bihacu ce sigurno biti cist, jer kad ih treba kazniti onda nemaju dokumente, a kad treba otvoriti firmu onda ima sve potrebno? 

Aa i ovo je sigurno onaj likson sto je hodao po gradu, odnosno vozikao se u hammer limuzini, pravio se dasa a zapravo je registrovani prevarant i perac novca, koji se svaki put ljudima predstavlja drugacije  

I ko mu vodi knjige? Ko mu radi pdv prijavu? Hoce uspjeti platiti porez i doprinose i platu i kiriju od naplate samo od usluge (bez pdva) jer iznos usluge je ono sto u ugostiteljskom objektu imas kao prihod kad odbijes nabavnu cijenu potrepstina od kojih pravis rizu s piletinom, pa poreze i doprinose, pa komunalije i struju, pa obavezu pdv-a, i ostale popratne troskove a i knjigovodju (osim ako sam ne radi pdv prijavu). A mozda mu je neki gradski dobrocinitelj bedze dao na koristenje taj prostor, a migice nabavljaju inventar iz okolnih centara harikom pu.

26 minutes ago, Fugaziii said:

Znaci, kao logicki, uvjerenje o nekaznjavanju gdje? Da nije kaznjavan u Bihacu? Ili u zemlji odakle je dosao? Jer u Bihacu ce sigurno biti cist, jer kad ih treba kazniti onda nemaju dokumente, a kad treba otvoriti firmu onda ima sve potrebno? 

Aa i ovo je sigurno onaj likson sto je hodao po gradu, odnosno vozikao se u hammer limuzini, pravio se dasa a zapravo je registrovani prevarant i perac novca, koji se svaki put ljudima predstavlja drugacije  

I ko mu vodi knjige? Ko mu radi pdv prijavu? Hoce uspjeti platiti porez i doprinose i platu i kiriju od naplate samo od usluge (bez pdva) jer iznos usluge je ono sto u ugostiteljskom objektu imas kao prihod kad odbijes nabavnu cijenu potrepstina od kojih pravis rizu s piletinom, pa poreze i doprinose, pa komunalije i struju, pa obavezu pdv-a, i ostale popratne troskove a i knjigovodju (osim ako sam ne radi pdv prijavu). A mozda mu je neki gradski dobrocinitelj bedze dao na koristenje taj prostor, a migice nabavljaju inventar iz okolnih centara harikom pu.

Dotičnog sam vidio nekoliko puta u Ent marketu na ozimicama I da bi mi radnica rekla da otvara poslovni objekat . Posebno me razočaralo ushićenje par curica koje rade u tom Entu kako pričaju o njemu onako kupujem i slušam njihovu priču kako izlaze sa njima  kako je on Cool i da će se vidjeti tu veče . 

Djeco draga nemate pojma u šta se izlažete .

Što žensko može biti glupo ono da se zamisliš . 

• Like 3
  • Aferim! 1

Haldire prvi put mu treba uvjerenje o nekaznjavanju iz zemlje porijekla (to je osnovno pravilo da li je iznimka napravljena ne znam ali znam da onda nije pravedna prema drugim investitorima) svake slijedece godine mu treba sa suda u Bihaću. Budući da ima jednog zaposlenog ovdje je 99% rijeci o SUR a ne o DOO jer bi morao imati direktora i dva zaposlena. Uprkos mojoj profesiji dobro sam upućen u ovu problematiku i imam iskustva... 1500 EUR-a prometa mjesecno je sića ako uredno podmiruje obaveze.

Fugazziii- nije to taj likson. Ovaj iz teksta o kojem se govori je mali obkekt iz Midzica mahale iza Šumarije. Prije njega je tu jedan nas sugrađanin otvorio obrt i inspekcija ga kaznila i zatvorila zbog neposjedovanja kompletne dokumentacije (ako se dobro sjecam razloga). Koji apsurd !!!

A taj likson o kom ti govoris je otvorio ondje preko puta osnovne skole u onom velikom objektu prije vatrogasnog iako smo se mi roditelji bunili zbog tog dobio je dozvolu i otvorio. Srecom zjapi prazan pa ako ne pere novce preko firme brzo ce zatvoriti. Inace osobno mislim da je ovom drugom liku kojeg ti i barba pominjete zapravo zanimanje - krijumcarenje ljudima (migrantima) jer samo lud migrant sa papirima VB dosao iz VB u BiH da otvori firmu i to jos u Bihać

Edited by Grunf
  • Like 1

26 minutes ago, Grunf said:

Haldire prvi put mu treba uvjerenje o nekaznjavanju iz zemlje porijekla (to je osnovno pravilo da li je iznimka napravljena ne znam ali znam da onda nije pravedna prema drugim investitorima) svake slijedece godine mu treba sa suda u Bihaću. Budući da ima jednog zaposlenog ovdje je 99% rijeci o SUR a ne o DOO jer bi morao imati direktora i dva zaposlena. Uprkos mojoj profesiji dobro sam upućen u ovu problematiku i imam iskustva... 1500 EUR-a prometa mjesecno je sića ako uredno podmiruje obaveze

Da li SUR spada pod obrtničke djelatnosti? Zar je zakonom moguće da neko otvori obrt u BiH a da nije državljanin? Tj da nema barem radnu dozvolu?

Edited by Haldir

4 minutes ago, Haldir said:

Da li SUR spada pod obrtničke djelatnosti? Zar je zakonom moguće da neko otvori obrt u BiH a da nije državljanin? Tj da nema barem radnu dozvolu?

Za obrt nisam 100% siguran ali mislim da moze i da je procedura ista kao i za doo. 

32 minutes ago, Grunf said:

Haldire prvi put mu treba uvjerenje o nekaznjavanju iz zemlje porijekla (to je osnovno pravilo da li je iznimka napravljena ne znam ali znam da onda nije pravedna prema drugim investitorima) svake slijedece godine mu treba sa suda u Bihaću. Budući da ima jednog zaposlenog ovdje je 99% rijeci o SUR a ne o DOO jer bi morao imati direktora i dva zaposlena. Uprkos mojoj profesiji dobro sam upućen u ovu problematiku i imam iskustva... 1500 EUR-a prometa mjesecno je sića ako uredno podmiruje obaveze.

Fugazziii- nije to taj likson. Ovaj iz teksta o kojem se govori je mali obkekt iz Midzica mahale iza Šumarije. Prije njega je tu jedan nas sugrađanin otvorio obrt i inspekcija ga kaznila i zatvorila zbog neposjedovanja kompletne dokumentacije (ako se dobro sjecam razloga). Koji apsurd !!!

A taj likson o kom ti govoris je otvorio ondje preko puta osnovne skole u onom velikom objektu prije vatrogasnog iako smo se mi roditelji bunili zbog tog dobio je dozvolu i otvorio. Srecom zjapi prazan pa ako ne pere novce preko firme brzo ce zatvoriti. Inace osobno mislim da je ovom drugom liku kojeg ti i barba pominjete zapravo zanimanje - krijumcarenje ljudima (migrantima) jer samo lud migrant sa papirima VB dosao iz VB u BiH da otvori firmu i to jos u Bihać

A da znam znam pricali smo vec o tom liksonu. Ja sam mislila da se mozda ovako probio opet, jer je bio jako jako uporan i naporan u svojim “ganjanjima” haha. 

I prvi dio tvog posta odlicno je napisan i definitivno je tako. Ako je zarada 3000 maraka (ugrubo) onda njemu prakticno ostane nista ukoliko kako si i sam rekao uredno izmiruje obaveze, u sto sumnjam ali eto..... pogotovo kad uzmes u obzir da je potrosacka korpa jednog domacinstva preko 2.000,00 KM trenutno a kamoli ugostiteljski objekat. Posto mu je tako mali promet, cisto sumnjam da je i pdv obveznik, eto i to.. ne znam, smrdi to naveliko brate

11 minutes ago, Fugaziii said:

A da znam znam pricali smo vec o tom liksonu. Ja sam mislila da se mozda ovako probio opet, jer je bio jako jako uporan i naporan u svojim “ganjanjima” haha. 

I prvi dio tvog posta odlicno je napisan i definitivno je tako. Ako je zarada 3000 maraka (ugrubo) onda njemu prakticno ostane nista ukoliko kako si i sam rekao uredno izmiruje obaveze, u sto sumnjam ali eto..... 

Pa gledaj (napisao sam SUR) a to vise ne postoji nego samo UR. Neka je prijavio zaposlenicu na minimalac to je sa doprinosima i obavezama i neto platom oko 600 KM, osnovica za vlasnika UR (rijec je o ugostiteljstvu) je oko 875 KM sto znaci da su doprinosi i porezi cca 400 KM,knjigovođa neće raditi bez minimum 200 KM iako se moze naci i za 150, za one prostore su trazili nekad 750 KM , danas ne znam ali neka je 400, rezija brat bratu minimum 400 + drugi sitni i neovisni troskovi. Tako da je to sića...

Edited by Grunf

9 minutes ago, Grunf said:

Pa gledaj (napisao sam SUR) a to vise ne postoji nego samo UR. Neka je prijavio zaposlenicu na minimalac to je sa doprinosima i obavezama i neto platom oko 600 KM, osnovica za vlasnika UR (rijec je o ugostiteljstvu) je oko 875 KM sto znaci da su doprinosi i porezi cca 400 KM,knjigovođa neće raditi bez minimum 200 KM iako se moze naci i za 150, za one prostore su trazili nekad 750 KM , danas ne znam ali neka je 400, rezija brat bratu minimum 400 + drugi sitni i neovisni troskovi. Tako da je to sića...

Ma lik osim ako ne pere kesh preko toga ne zaradjuje nista.

Ovi portali koji to prenose poput bajke, su hrpa idiota i nevjerovatno nesposobnih neobrazovanih ili neukih kvazinovinara da nema drugog zakljucka, osim da se svi njihovi tekstovi i clanci shvataju i dozivljavaju iskljucivo kao satira ili kao neko lako stivo da citas kad ti je ekstremno dosadno. Jedino tako mogu sve BiH i ostale regionalne portale priznati a da se ne iznerviram oko sadrzaja istih

prije 52 minuta, Barba said:

Dotičnog sam vidio nekoliko puta u Ent marketu na ozimicama I da bi mi radnica rekla da otvara poslovni objekat . Posebno me razočaralo ushićenje par curica koje rade u tom Entu kako pričaju o njemu onako kupujem i slušam njihovu priču kako izlaze sa njima  kako je on Cool i da će se vidjeti tu veče . 

Djeco draga nemate pojma u šta se izlažete .

Što žensko može biti glupo ono da se zamisliš . 

Prevejani lopovi jedan iz maroka zaveo ovu jednu što radi sa migrantskom djecurlijom kao uzeli se živio sa njom par mjeseci uvalio joj se u kuću i onda zbrisao negdje u EU.I u pravu su kad kažu bijele kurveblesave.

• Like 1

Nekad amerikanceva danas pakistanceva...svaki drugi dan mjestani iz okolice ciste. Dokle ovako? Zabraniti privremeno pristup , drugo rjesenje ne postoji

FB_IMG_1566244630381.jpg

• Like 1

39 minutes ago, Krajisnik2 said:

Za mene je tvoj stav ekstreman i predstavlja vjeru kao sto to rade i druge religije. Ti takodje nameces svojej stavove drugima kao univerzalne , ne vidim dakle razlike nikakve od tebe i onih koje ti stavljas sebi kao nasuprot. To je po sustoj definiciji tako i nikako drukcije - jedino sta ja pominjem je da vodimo debatu o tome na kojoj osnovi gradimo svoja uvjerenja. Ali ono sto ti trazis je dogmatican pristup tvojim uvjerenjima - to se zove ekstremizam. A za migrante - nista ti ne brini za evropske socijale, oni ce iz migranata daleko vise "isciditi" nego im budu dali, vjeruj mi. Mislis da neko ko je izgradio Thyssen/Krupp , Siemens, Volkswagen itd. nije kadar postaviti racunicu za vlastitu makroekonomiju...malo morgen

Moji stavovi nisu ekstremni, vec alternativni i urbani, normalni, velikogradjanski, neoptereceni religijskim niti politickim idealima, jer ih nemam, religiju kao ovakvu kakva danas egzistira izjednacavam sa politikom koja se sprovodi. Oboje su pokreti za manipulaciju masama radi krajnjih sebicnih ciljeva pojedinaca na vrhu istih. 

Sta je svijet - poludiooo??!!! Cije ideale slijede ovi ljudi?? Poglupljeni i zatupljeni prate slijepo psihopate koji rade krvoprolica po svijetu za naftu, za komad zemlje, za neku moc? Fuj brate.... ne treba nama smaknsvijeta, sami cemo se istrijebiti i unistiti. Najbolje je smanjiri zivotne hirove i potrebe na minimum, uzivati u malim stvarima, gledati sebe i drzati se svog zivota i bliznjih, uzivati u momentu, u sadasnjosti i zivjeti danas, sta znas sta ce te zadesiti sutra. 

1 minute ago, Krajisnik2 said:

sta je latinu, jesi li presao u admine ili te smetaju istine pa da malo pokusas zataskati preko veza "da se turci ne dosjete"  :) ? Informativno je tebi kada se promovisu ultradesnicarski izrazi i uvrede, tada sigurno cvitas... Dovoljno se ja osvrcem na temu, samo sto necu da sutim na ono za sta se tema zloupotrebljava konstantno - a tebi smeta XD

Nije valjda da se zloupotrebljava za blacenje islama i njegovih ‘vrijednosti’? Te vrijednosti odavno nisu vrijednosti i vezano je za temu kada napokon utuve sebi u glavu ljudi da se medju migrantima kriju borci isila koji su prije nekoliko ubijali u ime iste te eto vjere. Hoces reci da isilovci namjerno podvaljuju islamu sva zlodjela? Sta je sa Saudijskom Arabijom i njihovim javnim obezglavljivanjima nemuslimana, zena, tretiranja zena kao pasa?? A to je isto islamska zemlja.?? Ili i oni prakticiraju pogresan islam??? Sta je sa kamiondzijama sto su po evropskim ulicama satrali toliko ljudi u ime islama? Opet pogresna praksa? Sta je sa bombasima samoubicama u ime Allaha sto se raznose po avionima, centrima, koncertima?? Pogresno tumacenje islama? Mozda niko od njih ne zna citati pa samo natuca sta pise jel to?

haj dosta je vise!! Tema ode u vraga, taman dobro krene, pa skrene u ove glupe rasprave, loje se ne mogu voditi sa ljudima koji se slijepo drze iskljucivo jednog pogleda na svijet ne uzimajuci u obzir cinjenice, desavanja i situacije. 

Evo po netu kruze vijesti da ce Medeno polje ipak biti migrantski centar, da je vlasnik Sedre vlasnik i Tog kompleksa u medenom polju, da ce to kao krenuti. Je li to bas tako ili mazu oci, ili rade kontru dodikovih 10 kuca u petrovcu? Bilo bi fkt dobro izmjestiti i stacionirati ih tamo, da se rascisti ovaj grad. Jer, opet je sve po starom, a migosi drskiji nego prije. Idem danas s kolegicom i idu dva u susret i bukvalno lik nece da se skloni, kao valjda je stava da ja trebam da se bacam u stranu da prodje, ali malo se preracunao jer se nijedna od nas nije maknula, vec se on odbio kao lootica od nas i skoro se izvrnuo, ali pizdun mali nije imao hrabrosti ni da pogleda, pogotovo nakon sto sam viknula na njega... jedva cekam da oduuu!!!! 

• Dislike 1

2 hours ago, Grunf said:

Za obrt nisam 100% siguran ali mislim da moze i da je procedura ista kao i za doo. 

Sad sam provjerio. Stranac može otvoriti obrt isključivo sa radnom dozvolom, d.o.o. može i bez nje preko drugog ovlaštenog lica - direktora. Dakle, ili je Pakistanac dobio radnu dozvolu ili otvorio d.o.o. I dalje ostaje da nađemo odgovor na tvoje pitanje kako je došao do uvjerenja o nekažnjavanju iz Pakistana. Moguće ili kroz ambasadu, što mi se ne čini realno, ili je najvjerovatnije dobio povlastice kroz određene projekte ministarstava. Što, kako si i sam rekao, nije u redu naspram stranih investitora koji na pokretanje proizvodnje u BiH čekaju i nekoliko godina. 

• Like 1

19 minutes ago, Krajisnik2 said:

Ko to "ovi ljudi" , jel migranti ? Pa sudeci po tome kamo zude, kako se ponasaju i kako izgledaju vecina njih slijede ideale zapada... Zivjeti za danas a ne razmisljati o sutra nije bas neka odlika niti vodi ka nekom vrednom rezultatu. A usput receno - Uopste ti ne vjerujem da ti tako razmisljas, jer kada bi bilo tako ne bi te bilo briga za kojekakve migrante, Bihac itd. A to je opet po meni nesto sto je odlika ljudskog bica, dakle posve pozitivna stvar - inace bi bili zivotinje , zar ne? Jedna diskusija/rasprava ce dati najbolje rezultate ukoliko se podvrgnu emocije a pokusa biti objektivan. Samo vredjanje - sto se na ovoj temi konstantno desava je vec vodjeno emocijama. U tom zecu lezi grmEC.   Btw. - fin je brete ovaj Grmec, i vredi se itekako boriti za njega...

To sto si rekao je notorna glupost. Kakve veze ima kako se oblace? Jedina civilizacija koja je njih pogodila je kineska roba trece kvalitete i pametni telefoni. Oni u glavi nemaju civilizacije. Jesi ti ikad proguglao ili vidio u kakvim uslovima oni zive tamo odakle su dosli? Ne brinu i nisu se nikad brinuli za svoje sto bi za tudje? Prije svega, rijec ekologija je nesto sto je kod njih crnim flomasterom potamnjeno u rjecniku. 

Bihac je grad u kojem sam rodjena i odrasla i volim ga i uvijek cu ga voljeti i meni je najljepsi na svijetu. Ono sto ja ne volim su ljudi koji ga cine ruznim.  Ovdje ti nisi objektivan vec pristran zbog svojih vjerskih ideala. Mnogo se uvredjujes i povezujes sve sa tim svojim da bi mogao suditi o objektivnosti. A to da li mi vjerujes ili ne - pa da ti iskreno kazem ne znaci mi nista, nije mi bitno da li mi neko vjeruje ili ne, zivim kako zivim na nacin na koji zivim, ako me nesto zanima istrazujem o tome, a posto nas je pogodila migrantska kriza normalno je da pozelis saznati o tome sto vise i naravno uci u srz. Uz tolike dokumentarce i video i photo materijale i clanke i sta sve ne, da neki nisu shvatili poentu i cilj svega ovoga - to je porazavajuce. Ajde da se vratimo na izvjestavanje i upoznavanje o stanju i desavanjima u gradu a vezanom za migrante jer na to sve i svela tema, ko zna zna, ko ne zna i nece da zna neka se istinski iznenadi kad dodje vrijeme. 

A Medeno polje ce biti odlicno ako dobro organiziraju i odrade to na fazon zatvorenog tipa sa ogranicenim kretanjem. Ako i bude migranata po gradu bice ih manje. Tu nastupa MUP koji ce morati iskontrolisati kretanje i umjesto da izigravaju taxi za vucjak neka pritisnu njihov priliv prema Bihacu  i Kladusi. 

8 minutes ago, Krajisnik2 said:

Vlast je ta koja jedino moze dugorocno pokrenuti neko rjesenje u smislu da se zabrani dolazak migranata ili da ih se vraca ili protjera iz zemlje. Narod more da vrsi pritisak na vladajuce strukture, vise ne. Ali sto je u domenu naroda je ovo sto navedoh , da se "odgoje" oni koji su trenutno vec tu. 

Nije mi prvi, a vjerujem ni zadnji put da ih ucim kulturi ponasanja na javnim povrsinama. Nedavno sam spomenula situaciju gdje su mi dva balavca dobacivala svasta i to na nasem jeziku (sto znaci da ih nasi idioti uce takvim prostotama) pa su se i oni brzo pokajali jer sam slozila jednog ko dominu. I sta su uradili, pobjegli. Znaci pokazati im da se ne mogu ponasati kako oni zele, vec kako je kulturno i ispravno ponasati se na cesti. 

A vladi je bolje da se sabere i dovede ovo u kakav-takav red jer vjerujem da ce ljudi sve vise i vise stvar preuzimati u svoje ruke, sto dovodi do zakljucka da nam vlast i vlade ni ne trebaju. Neka, rijesicemo sami. 

• Like 1

5 hours ago, Haldir said:

Sad sam provjerio. Stranac može otvoriti obrt isključivo sa radnom dozvolom, d.o.o. može i bez nje preko drugog ovlaštenog lica - direktora. Dakle, ili je Pakistanac dobio radnu dozvolu ili otvorio d.o.o. I dalje ostaje da nađemo odgovor na tvoje pitanje kako je došao do uvjerenja o nekažnjavanju iz Pakistana. Moguće ili kroz ambasadu, što mi se ne čini realno, ili je najvjerovatnije dobio povlastice kroz određene projekte ministarstava. Što, kako si i sam rekao, nije u redu naspram stranih investitora koji na pokretanje proizvodnje u BiH čekaju i nekoliko godina. 

Gle, uvjerenje o nekaznjavanju je samo jedan primjer potreban za boravisnu dozvolu koja je potrebna za ovu prvu, odnosno sve je to uzajamno vezano.Evo spisak za radnu dozvolu:

http://www.usk-szz.ba/nova/pregled-detalji.php?Naslov=Radnedozvole

Dakle, Pakistanac je dosao pripremljen? Sa diplomom zavrsene skole i izvrsio nostrifikaciju diplome? Malo sutra. Nemoj me pogresno shvatiti ja nemam nista protiv ovog Pakistanca koji zeli raditi (protiv onog Iračanina koji ima boravak u Engleskoj a ovdje otvorio onaj restoran u Prekounju kod skola itekako imam- moras razlikovati jer postoje dvojica odnosno trojica takvih ljudi) a ne biti na necijoj grbaci. Ostaje pitanje Zakonskih regulativa a svako pravljenje iznimke nije uredu. Kao i slucaj kod otvaranja DOO. Bilo koji stranac moze osnivati Doo pod određenima uvjetima. Ako ce biti zaposlen onda i on mora proci istu proceduru a ako ce biti samo osnivac drustva, onda mu isto drustvo ne daje mogucnost boravka u BiH osim u slucaju građanina zemalja bezviznog rezima a to je do 90 dana. Bilo kako bilo neko je zaobisao sve moguce procedure osim ako ovaj ne radi na crno. Mozda je i ovaj prvi otvorio DOO na nacin kako kazes (da bude samo osnivac) ali onda je svjesno i javno priznao da krsi druge zakone a prva posjeta inspekcije ce mu prišiti kaznu

Edited by Grunf

Kozojebi su naučili da poštuju samo batinu zato u Pakistanu i Indiji imaju one bambusove štapove od 2 metra sa kojima ih dovode u red. 

• Thanks 1

1 hour ago, Grunf said:

Gle, uvjerenje o nekaznjavanju je samo jedan primjer potreban za boravisnu dozvolu koja je potrebna za ovu prvu, odnosno sve je to uzajamno vezano.Evo spisak za radnu dozvolu:

http://www.usk-szz.ba/nova/pregled-detalji.php?Naslov=Radnedozvole

Dakle, Pakistanac je dosao pripremljen? Sa diplomom zavrsene skole i izvrsio nostrifikaciju diplome? Malo sutra. Nemoj me pogresno shvatiti ja nemam nista protiv ovog Pakistanca koji zeli raditi (protiv onog Iračanina koji ima boravak u Engleskoj a ovdje otvorio onaj restoran u Prekounju kod skola itekako imam- moras razlikovati jer postoje dvojica odnosno trojica takvih ljudi) a ne biti na necijoj grbaci. Ostaje pitanje Zakonskih regulativa a svako pravljenje iznimke nije uredu. Kao i slucaj kod otvaranja DOO. Bilo koji stranac moze osnivati Doo pod određenima uvjetima. Ako ce biti zaposlen onda i on mora proci istu proceduru a ako ce biti samo osnivac drustva, onda mu isto drustvo ne daje mogucnost boravka u BiH osim u slucaju građanina zemalja bezviznog rezima a to je do 90 dana. Bilo kako bilo neko je zaobisao sve moguce procedure osim ako ovaj ne radi na crno. Mozda je i ovaj prvi otvorio DOO na nacin kako kazes (da bude samo osnivac) ali onda je svjesno i javno priznao da krsi druge zakone a prva posjeta inspekcije ce mu prišiti kaznu

Kako vi nerazumijete da je to pocetak uspostave projekta sinergije migranata sa zivotom u Bihacu i Biscanima odnosno Kladuscanima.

Prosle godine je bilo nezamislivo da migranti pocnu otvarati poslovne objekte a evo vidite da se sve odigrava prema dobro zacrtanom planu. Ovo je samo pocetak prvo restorani pa onda hosteli,kafici nargila barovi ,kurvanjske kuce mada ovo ima i sad vec kako sam cuo .

Meni je najgluplja prica kao taj restoran treba i nuzan je jer oni jedu specijalnu hranu iz njihove sredine i na drugu hranu se nemogu naviknuti ....fakat smijesno pjesacis 4000 km. i nadas se da ces samo jesti ono sto volis.

Ja odem na odmor na drugi kontinent kojeg skupo platim pa nemogu ocekivati da cu jesti samo ono sto volim vec sta je ponuda .

• Like 6

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...