Jump to content
FORUM

Recommended Posts

Baš sam nešto računao. 

Kaže onaj nobelovac Nermin Kljaić da je u USK ove godine, u osam mjeseci, ušla 21 tisuća migranata. Ajde da su svi koji su ušli u BiH nisu ušli u USK, i da dio nije nigdje zaveden, neka je u osam mjeseci u BiH ušlo 30 tisuća migranata, i neka se prosječno zadrže 60 dana, to je oko 7,5 tisuća stanovnika na godišnjoj razini. Objavljeni su podaci za najmanje 20 ubojstava, i to bez onih koji možda negdje leže po šumama, gorama i dnu rijeka. 
Dakle, neka je bilo 25 ubojstava na 7.500 ljudi, to je stopa od 330 ubojstava na 100.000 ljudi godišnje, i to je minimalna, možda je stopa i 2 puta veća. Možda izračun nije najtočniji, ali je u redu veličina, bez greške. Zamislite gradić od 7,5 tisuća ljudi s 25 ubojstava godišnje.

BiH inače ima stopu od 1,2., u cijeloj BiH su u 2017. bila 42 ubojstva na 3 i nešto milijuna ljudi. 

Pakistan ima stopu od 4,2, Afganistan 7,1, Irak oko 10 i to je najveća stopa u zemljama iz kojih dolaze migranti, dakle stopa migrantskih ubojstava u BiH je 30-60 puta veća od stope ubojstava u najnasilnijim zemljama iz kojih dolaze migranti. 

To je gore nego u najnasilnijim srednjeameričkim zatvorima, stopa migrantskih likvidacija u BiH je u rangu vojnih gubitaka u ratovima niskog intenziteta. Stopa odgovara maksimalnoj stopi ubojstava u Medelinu za vrijeme Escobarove vladavine,  gdje su se vodile ulične borbe između kartela, policije i vojske, a koja je danas 20 puta manja.

I sve to u situaciji kad migranti uopće ne koriste vatreno oružje, nego isključivo noževe. Sad ih zamislimo s pištoljima i kalašnjikovima. Je li to dovoljno za zaključiti kakav je presjek migrantske populacije koja prolazi balkanskom rutom, odnosno o kakvoj se tu kriminalnoj i terorističkoj gamadi radi?

Eto, za svu onu govnarsku NGO i novinarsku bagru i kvazihumaniste koji okolo pričaju o jadnim izbjeglicama i okolo lijepe slike dječice s velikim očima i bosonogih uplakanih inženjera.

• Like 4
  • Haha 1

Čujem sad da su kod parka kozojebi napali dečka htjeli mu mob maznuti!!!! Pa ljudu na 100 metara od MUP-a to sad se izgleda više nikog ne boji. Ovo više nema nikvog smisla stoku treba mlatiti.

• Like 1
  • Sad 1

Mi smo neku noć pozvali policiju zbog četiri migranta koji su konzumirali alkohol u školskom dvorištu, tražili da kupe opojna sredstva i urinirali po dvorištu. Policija se pozivu odazvala 25 minuta kasnije, pokupili su jednog prekoputa. Kad smo ih opet pozvali odgovor je bio da sad ne mogu jer imaju važnijeg posla. Kasnije smo sreli patrolu dok su bili na laganoj kafici, da bi kasnije načuli kako je ministarstvo pozvaol veliki broj službenika iz MUP-a u Cazinu u Bihać i Kladušu zbog migrantske krize, pa gradiću poput Cazina sa 40-50 hiljada stanovnika koji tu konstantno žive, na raspolaganju ostaju dvije patrole. U praksi to znači ako je jedna patrola na Ostrošcu, a druga u Šturliću koji je 25 kilometara dalje, možeš pozvati policiju i čekati ih više od sat vremena da bi se odazvali. 

Tako da što se sigurnosti tiče ne ispašta samo Bihać, već i drugi gradovi. I to je još jedan dovoljan razlog zašto bi se ova korumpirana vlast trebala jednom uhvatiti u koštac sa gradnjom prihvatnog centra zatvorenog tipa koji bi riješio više problema, i od same sigurnosti, pa do humanosti spram tih ljudi, koje čeka još jedna žestoka zima a Hrvatska ih očigledno sve više i više suzbija pri pokušajima prelaska u EU koja ih još očiglednije više ne želi. 

Kada već HDZ i SNSD ne žele zatvoriti granice, naše vlasti mogu barem nešto uraditi za ovih 20 hiljada ljudi a pritom sve one druge koji su negdje u Srbiji, Grčkoj ili Turskoj, osvijestiti po pitanju dolaska u ovu državu, jer ovdje im ni obroke niko neće osigurati. 

• Like 1

1 hour ago, sk64 said:

Čujem sad da su kod parka kozojebi napali dečka htjeli mu mob maznuti!!!! Pa ljudu na 100 metara od MUP-a to sad se izgleda više nikog ne boji. Ovo više nema nikvog smisla stoku treba mlatiti.

Kad to ?

Ovo je reklama za Bakrac security 😀

Ovakve intervencije su česte po svim trgovačkim centrima. 

A IOM je izgleda zakasnio s prebacivanjem tranše RTV USK. Svaki dan bar jedan prilog o problemima s migrantima

• Like 2
  • Haha 1

Ovo sa dečkom je danas poslije podne bilo počeli ga tući i htjeli mu mob oteti na 100 metara od MUP-a, pa to je strašno u ovpm jebenom gradu nema više nikve sigurnosti

• Confused 1

Haldire, potpuno se slazem s tobom  da insitucije napokon trebaju reagiraju na ovo divljanje, nepoznati ljudi ulaze i izaze iz zemlje kako im se sprdne, divljaju po naseljima, pisaju, seru gdje stignu i maltretiraju domace stanovnistvo, tom divljanju stvarno treba stati na kraj, kad se bude regairalo, treba reagirati i prema onima kojim im to sve omogucuju i koji su im logisticka podrska. 

• Like 2
  • Thanks 2

On 25. 08. 2019. at 18:15, Fap mašina said:

Pa na lukama se migosi sigurno skupljaju da kupe robu kod nindje,treba to riješiti po kratkom postupku.

Više se okupljaju kod kineskog zida u "Pikolu" kod Dragana tzv čifuta, puna kafana migića svaki dan a frajer raspačava sve što stigne + već je osuđivan i robijao zbog trgovine ljudima. Dilfa je mala maca

• Like 2

8 hours ago, Haldir said:

Opasna hrvatska policija puca po teritoriji Bosne i Hercegovine. Postoje naznake da se to i dalje dešava. Vrijeme je stvarno da institucije reagiraju na opasno divljanje dok nekog nisu ubili. https://zurnal.info/novost/22349/hrvatski-policajci-pucali-na-kuce-u-bih

Ovo jest ozbiljna situacija po stanovnike tog dijela ali ništa naspram zuluma desetina hiljada terorista širom BiH a ponajviše u Bihaću i Velikoj Kladuši. I onda se ljutiš što te neko uporodi sa "soroševim novinarom plaćenikom" i slično jer "žmiriš" jednim okom na puno ozbiljnije situacije pljačke,silovanja i pokušaja silovanja te i ubistava koje su počinili migranti. No ne dotiče me se toliko poznavajući te kao forumaša. Komentirao bih i tvoj post u kojem kažeš da ste zvali policiju zbog četvorice migranata koji se opijaju i vrše nuždu u školskom dvorištu. U Bihaću je na desetine takvih slučajeva svaku noć, samo trebaš otići na pravo mjesto da se uvjeriš. Lokalni mediji se polako bude iz sna koji je trajao gotovo dvije godine. Šta je razlog tog iskreno ne znam ali je činjenica da su počeli izvještavati o stvarnom stanju a do kad će to trajati ostaje da se vidi. Jedno nikad neću skontati, kako to da ti smeta hr policija koja je navodno zagazila na teritorij BiH nekoliko metara a ne smeta ti što su ovi divljaci pregazili BiH uzduž i poprijeko. 

Edited by Grunf
  • Like 4
  • Thanks 2

9 hours ago, Haldir said:

Opasna hrvatska policija puca po teritoriji Bosne i Hercegovine. Postoje naznake da se to i dalje dešava. Vrijeme je stvarno da institucije reagiraju na opasno divljanje dok nekog nisu ubili. https://zurnal.info/novost/22349/hrvatski-policajci-pucali-na-kuce-u-bih

Opet siris propagandu i neprovjerene vijesti. 

• Like 3

Da li se iko sjetio od IOM-a traziti sredstva za angazovanje trajnih zastitara u centru grada (park, skole, vrtici, trgovacki centri), gradska naselja? 

Takodjer nabavka kamera, ne zbog tacne identifikacije, jer i ove najnaprednije kamere su kao najlosija vga-webkamera, uzasan kvalitet, medjutim radi rasisticke statistike da se procjeni da li stvarno vecina migranata pravi probleme! Ako da, na osnovu te statistike, napraviti logore i gotovo! 

Sta je bilo sa prijedlozima o ogranicenim kretanjima migranata?

Kako se zove djecak koji je napadnut i koliko ima godina? Ima li ikakva izjava?

Hoce li se na kraju ostvariti ideja o Medenom polju? 

• Like 1

On 25. 08. 2019. at 21:29, Grunf said:

To su oni isti što su došli iz Bosanskog Petrovca braniti srpske interese 90-tih na Grabežu...ko ih j.... Njihov vožd ih pušta u BiH i sad bi ovo trebao biti bumerang koji im se vraća. Nipošto ne odustati od Medenog Polja a oni nek traže od svog Dodika nek zatvori granicu sa Srbijom. Nikako odustati od Medenog Polja !!!!!

Ovo od prilike suzava na sto se sveo Bihac i nacin gledanja na stvari kod ogromnog broja stanovnista. Zalosna je inferiornost koju su Biscani plasirali prema ostalim gradnjanima kantona prepoznavajuci samo vrijednost novca.  Pogled iz metropole ka susjednim kasabama dosezao bi jako dugo u slucaju materijalne dobiti, sprdnja i ismijavanje bi bili odgovor za sve druge stvari.  Nego, nema nafake u takvom ambijentu, to dokazuje trenutna situacija u gradu.

Suhret & Co ocekivase milionske prihode od migranata, a dobise par kanti za smece! Kada je grad konacno dostigao zavidan stepen gdje lokalno stanovnistvo izbjegava kretanja i izlaske na kafu sudija primjeti greske u koracima i odluci da pripomogne susjedne opstine.  Prebaci smece preko komsijine ograde je moto, glup je on mislice da je to cvjece. 

Ima u Petrovcu i onih mimo sto su glasali za Dodika, iako se Dodik bori za svoj narod sta go mi mislili o njemu.  Ko je nama kriv sto biramo beskicmenjake da nas prestavljaju..... ili jednostavno receno kakav narod takvi i politicari!

• Like 1

6 minutes ago, Kljukusa said:

Ovo od prilike suzava na sto se sveo Bihac i nacin gledanja na stvari kod ogromnog broja stanovnista. Zalosna je inferiornost koju su Biscani plasirali prema ostalim gradnjanima kantona prepoznavajuci samo vrijednost novca.  Pogled iz metropole ka susjednim kasabama dosezao bi jako dugo u slucaju materijalne dobiti, sprdnja i ismijavanje bi bili odgovor za sve druge stvari.  Nego, nema nafake u takvom ambijentu, to dokazuje trenutna situacija u gradu.

Suhret & Co ocekivase milionske prihode od migranata, a dobise par kanti za smece! Kada je grad konacno dostigao zavidan stepen gdje lokalno stanovnistvo izbjegava kretanja i izlaske na kafu sudija primjeti greske u koracima i odluci da pripomogne susjedne opstine.  Prebaci smece preko komsijine ograde je moto, glup je on mislice da je to cvjece. 

Ima u Petrovcu i onih mimo sto su glasali za Dodika, iako se Dodik bori za svoj narod sta go mi mislili o njemu.  Ko je nama kriv sto biramo beskicmenjake da nas prestavljaju..... ili jednostavno receno kakav narod takvi i politicari!

Znas kako Bihac se u zadnjih godina pretvorio u najvecu kasabu po svim pitanjima a najvise medjuljudskim odnosima .

Ja kazem neka migranata u Bihacu ali da im se ogranici kretanje izvan centra i da se humano zbrinu ali nema mrdanja iz kampa.

2 minutes ago, Kljukusa said:

Da li su se Petrovčani ikad oglasili povodom pitanja migrantske krize u Bihaću i Velikoj Kladuši. Nisu ! Da li su Petrovčani (bez obzira na nacionalnost) ikada uputili bar riječi suosjećanja u skoro dvije godine Bihaću i Velikoj Kladuši zbog teške situacije u kojoj se nalaze? Nisu ! Umjesto toga , kao i Ključani (pogledaj fb stranicu CK Ključ ), šutke proslijeđuju ilegalce dalje za pomenute gradove, naročito Ključani, primjer Velečevo gdje kvazi-humanitarci i VOLONTERI CRVENOG KRIŽA KLJUČ gledaju migrante na livadi i piskaraju o fašističkoj policiji USK i Bišćanima i Kladuščanima a nikad im nije palo na pamet da iste te migrante smjeste u Ključu u humanije uslove. Nikad se nisu ni Ključani ni Petrovčani zapitali kako je nama ovdje i nikad nisu rekli migrantima, stani malo ne možeš dalje, već ih nahrane napoje i onda ih švercaju do Bihaća i Kladuše,prebacujući "smeće" kao TI TO kažeš preko ograde komšiji. S toga zašto bi me bilo briga za Petrovčanima, uzimajući u obzir da pomenuta populacija na Medenom Polju broji 15 stanovnika srpske nacionalnosti koja je prije 25 godina pucala na Bihać. Uopšte me nije briga

• Like 1

5 minutes ago, Grunf said:

Da li su se Petrovčani ikad oglasili povodom pitanja migrantske krize u Bihaću i Velikoj Kladuši. Nisu ! Da li su Petrovčani (bez obzira na nacionalnost) ikada uputili bar riječi suosjećanja u skoro dvije godine Bihaću i Velikoj Kladuši zbog teške situacije u kojoj se nalaze? Nisu ! Umjesto toga , kao i Ključani (pogledaj fb stranicu CK Ključ ), šutke proslijeđuju ilegalce dalje za pomenute gradove, naročito Ključani, primjer Velečevo gdje kvazi-humanitarci i VOLONTERI CRVENOG KRIŽA KLJUČ gledaju migrante na livadi i piskaraju o fašističkoj policiji USK i Bišćanima i Kladuščanima a nikad im nije palo na pamet da iste te migrante smjeste u Ključu u humanije uslove. Nikad se nisu ni Ključani ni Petrovčani zapitali kako je nama ovdje i nikad nisu rekli migrantima, stani malo ne možeš dalje, već ih nahrane napoje i onda ih švercaju do Bihaća i Kladuše,prebacujući "smeće" kao TI TO kažeš preko ograde komšiji. S toga zašto bi me bilo briga za Petrovčanima, uzimajući u obzir da pomenuta populacija na Medenom Polju broji 15 stanovnika srpske nacionalnosti koja je prije 25 godina pucala na Bihać. Uopšte me nije briga

Nemom da te iznenadi da tih 15 pijani drvoseca i pokoja konobarica bude veca prepreka od citavog Bihaca i Kladuse zajedno .

• Like 1

2 minutes ago, Barba said:

Nemom da te iznenadi da tih 15 pijani drvoseca i pokoja konobarica bude veca prepreka od citavog Bihaca i Kladuse zajedno .

Svjestan sam toga i zato ovo sve govorim

Just now, Grunf said:

Svjestan sam toga i zato ovo sve govorim

Stvar je u tome da se ovdje sve radi oko sume odnosno ilegalne sjece sume.

Ako smjeste migrante gore na Medeno polje to znaci automatski i vise policije na tom predjelu i to ne domace policije koja tolerise sjecu sume uz svoj danak vec policije iz Bihaca  tako da ovi nece mocu razvijati uigrani biznis kradje drzavne sume sto rade vec toliko vremena .

A inace boli njih briga i za Medenim poljem i za migrantima 

19 hours ago, Haldir said:

Mi smo neku noć pozvali policiju zbog četiri migranta koji su konzumirali alkohol u školskom dvorištu, tražili da kupe opojna sredstva i urinirali po dvorištu. Policija se pozivu odazvala 25 minuta kasnije, pokupili su jednog prekoputa. Kad smo ih opet pozvali odgovor je bio da sad ne mogu jer imaju važnijeg posla. Kasnije smo sreli patrolu dok su bili na laganoj kafici, da bi kasnije načuli kako je ministarstvo pozvaol veliki broj službenika iz MUP-a u Cazinu u Bihać i Kladušu zbog migrantske krize, pa gradiću poput Cazina sa 40-50 hiljada stanovnika koji tu konstantno žive, na raspolaganju ostaju dvije patrole. U praksi to znači ako je jedna patrola na Ostrošcu, a druga u Šturliću koji je 25 kilometara dalje, možeš pozvati policiju i čekati ih više od sat vremena da bi se odazvali. 

Tako da što se sigurnosti tiče ne ispašta samo Bihać, već i drugi gradovi. I to je još jedan dovoljan razlog zašto bi se ova korumpirana vlast trebala jednom uhvatiti u koštac sa gradnjom prihvatnog centra zatvorenog tipa koji bi riješio više problema, i od same sigurnosti, pa do humanosti spram tih ljudi, koje čeka još jedna žestoka zima a Hrvatska ih očigledno sve više i više suzbija pri pokušajima prelaska u EU koja ih još očiglednije više ne želi. 

Kada već HDZ i SNSD ne žele zatvoriti granice, naše vlasti mogu barem nešto uraditi za ovih 20 hiljada ljudi a pritom sve one druge koji su negdje u Srbiji, Grčkoj ili Turskoj, osvijestiti po pitanju dolaska u ovu državu, jer ovdje im ni obroke niko neće osigurati. 

Ovo ti je zaista prvi komentar odavno da si realno i objektivno pisao i hvala ti na tome.

Ovim komentarom moja slika o tebi se puno promijenila.

Znaci gradjani se ne mogu osjecati sigurno na USK, dok policija dodje vc je kasno, ili je pala mrtva glava ili su pobjegli.

Za to vrijeme covjek moze pobjeci preko granice, 25 minuta je dugo.

Znaci neizbjezno je izvanredno stanje. Hocemo sigurnost koju smo imali prije migranata, hocemo da vlasti pocnu da obavljaju svoj posao za koji su masno placeni.

Ne treba da nas zanima ni Bakir, ni Dodik ni niko, iskljucivo sigurnost nas, nase imovine i nase djece!

Nek ih vode gdje hoce, ali ovakvo kretanje neide. Sviju nazad poslati!

• Like 2

18 minutes ago, Grunf said:

Da li su se Petrovčani ikad oglasili povodom pitanja migrantske krize u Bihaću i Velikoj Kladuši....

Oglasili se ili ne.... rijecenje je da se svi migranti iz Kladuse i Bihaca prebace njima!? Bravo momcino, stvari ti u zivotu postaju stvarno ocajne. Na pocetku ovog foruma sam se slagao skoro pa svim tvoim komentarima, zadnje vrijeme te bas nesto i neide od ruke! Sve se to pretvara u medjusobna prepucavanja na forumima, izgleda da su sva ostala vrata zatvorena.

28 minutes ago, Barba said:

Znas kako Bihac se u zadnjih godina pretvorio u najvecu kasabu po svim pitanjima a najvise medjuljudskim odnosima .

Ja kazem neka migranata u Bihacu ali da im se ogranici kretanje izvan centra i da se humano zbrinu ali nema mrdanja iz kampa.

Slazem se s tobom 100%. 

Ovo s Medenim Poljem mi izgleda kao kada bi bolnica imala pacijenta na zaraznoj, nezna sta da radi s nim pa ga prebaci u vrtic.  Kada mudonje nisu uspjeli da naprave ogranicenje kretanja u npr Biri koja je sansa da ce se to desiti u Petrovcu?

Brigo moja predji na drugoga nije solucija.

• Like 1
  • Dislike 1

4 minutes ago, Kljukusa said:

Oglasili se ili ne.... rijecenje je da se svi migranti iz Kladuse i Bihaca prebace njima!? Bravo momcino, stvari ti u zivotu postaju stvarno ocajne. Na pocetku ovog foruma sam se slagao skoro pa svim tvoim komentarima, zadnje vrijeme te bas nesto i neide od ruke! Sve se to pretvara u medjusobna prepucavanja na forumima, izgleda da su sva ostala vrata zatvorena.

Moj stav i moje misljenje. Mozes ga odobravati ili ne, nije mi vazno uopste. Po tvom postu kad se misljenja drugih ne poklapaju sa tvojim onda se drugi gube? Ja bih rekao da si se ti malo pogubio. Ili si iz Petrovca? No to je manje vazno, Bihac vec ima tri mig. centra, zasto jedan ne bi bio na M.Polju? Ili trebamo otvarati i cetvrti! Zapamti, otvaranjem centra na M.P. postojeci u Bihacu se nece ugasiti, vec ce se ovaj novi puniti novopristiglim,tako su se formirali i Bira i Vucjak.Živ bio

Rjesenje je očigledno da se Biscani nastave gusiti sa migrantima do tacke eskalacije. Nabacao si hrpu besmislenih rijeci za koje pola ne vjerujem da znas sta uopste znace s ciljem da to fino upakujes i da izgleda pametno. 

Petrovcani su na poziv upomoc Biscana odgovorili negativno i zaprijetili blokadom. Ali ok i to, ljudi razumiju da od Grcke do Petrovca migrante ne rijesava koordinacija drzava ili opstina nego se isti tjeraju od sebe i organizovano proslijedjuju drugom. Ja im ne zamjeram nista ali nemoj da onda neko zamjeri Biscanima sto zele problem otjerati od sebe. Bio bih najsretniji da sutra svi osvanu u Petrovcu, juznom polu ili bilo gdje van Bihaca.

25 minutes ago, Kljukusa said:

Slazem se s tobom 100%. 

Ovo s Medenim Poljem mi izgleda kao kada bi bolnica imala pacijenta na zaraznoj, nezna sta da radi s nim pa ga prebaci u vrtic.  Kada mudonje nisu uspjeli da naprave ogranicenje kretanja u npr Biri koja je sansa da ce se to desiti u Petrovcu?

Brigo moja predji na drugoga nije solucija.

Ja licno neznam zasto je problem da se smjeste na jednom mjestu i da im bude ograniceno kretanje ili kretanje pod nadzorom .

Pa u Nizozemskoj ima toliko kampova ali skoro da ne izlaze iz istih ili kad izadju imaju kucni sat i red kojeg se predrzavaju. U kampovima imaju redovne aktivnosti uz ucesce par drugih organizacija. vjerujem da je kod tebe u Engleskoj u Yorkshire isto tako .

Zato kazem neznam zasto je tesko taj metod primjeniti i u Bihacu ili bilo gdje drugo. 

• Like 2

Biscani su svoju odlucnost dokazali sa protestima protiv migrana i njihovih kampova od samog pocetka, odazvalo se toliko ljudi da bi skoro pa svi mogli stati u moj dnevni boravak.  Vecina se prodala za sitne pare i licne interese.  Zasto je tako nije potrebno pitati nikog daleko, pogledajmo svoje mahale, komsije.... ali lakse je uvijek uprti prst u nekog daleko, svako nam je kriv za sve osim nas samih.  Onoj maloj grupici sto su od samog pocetka zagovarali protiv migranata je pao mrak na oci, ne fermaju ih iz njihove carsije pa se nazalost okomili na druge.

9 minutes ago, Barba said:

Zato kazem neznam zasto je tesko taj metod primjeniti i u Bihacu ili bilo gdje drugo. 

Zato sto nepostoji normalno funcionalni sistem sto ce migrante drzati u kampu dok se status ne rijesi, poslije toga dati im drzavljanstvo i repartiacija u maticne zemlje.  U BiH je situacija i dalje 'gdje sam ja u svemu tome' i kako da koju marku izvucem iz svega toga.  Jednostavno receno pisanje uz vijetar - dok god Sarajevo ne odluci nista se nece moci, a oni ce jedino odluciti ako vide da se buna sprema.

• Like 1

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...