Jump to content
FORUM

Recommended Posts

2 hours ago, rucica1 said:

Mještani bilećkih sela danas protestuju zbog migranata

Mještani bilećkih sela danas protestuju zbog migranataBileća (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Mještani bilećkih sela održat će danas sastanak u selu Simijova, kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog toga što, kako kažu, migranti provaljuju u njihove kuće, prave štetu i uznemiravaju stanovništvo, a najavljenom skupu prisustvovat će i predstavnici policije.

Riječ je o mještanima mjesne zajednice Krstače i okolnih sela.

Mještanin sela Krstače Đorđe Jeftović rekao je Srni da su sela uz regionalni put Bileća-Ljubinje maršruta kojom svakodnevno prolaze migranti, te da gotovo nema kuće u ovom rejonu da migranti nisu provalili u nju jednom ili više puta.

"Više od godinu dana migranti prolaze selima, upadali su u kuće, napadali stanovništvo, kuće palili, svašta se dešavalo. Zbog toga smo se odlučili da se u nedjelju okupimo u selu Simijova, pozvali smo policiju, pripadnike Granične policije i lokalnu vlast na sastanak da bi stavili u zaštitu stanovništvo ove mjesne zajednice", kaže Jeftović, koji je i matičar u mjesnoj zajednici Krstače. 

On je dodao da su migranti provalili čak i u mjesnu kancelariju matičara u selu Krstače, ali, srećom, nisu uništili matične knjige.

Rade Vujović, koji živi u Bileći, a porijeklom je iz sela Krstače, rekao je Srni da su migranti do sada više puta obijali njegovu seosku kuću, koja nije nastanjena, a prije desetak dana su izazvali požar na donjem spratu, pa su vatrogasci morali da intervenišu.
Vujovićev komšija Čedomir Samardžić također kaže da je bio na meti migranata koji su i njegovu kuću više puta obili i iza sebe ostavili nered.

Iz Policijske stanice Bileća Srni je potvrđeno da su mještani gotovo svakodnevno prijavljivali da migranti prolaze kroz seoska područja i da su provaljivali u napuštene kuće, te da su više puta do sada izlazili na teren tim povodom.

Srni je rečeno da je policija obaviještena o sastanku sa stanovništvom bilećkih sela i da će i oni prisustvovati skupu.

A sta se kod nas ceka? Nista bez pritiska kriticne i slozne mase na odgovorne i one sto mogu nesto uciniti!

• Like 3

55 minutes ago, Lidjo said:

A sta se kod nas ceka? Nista bez pritiska kriticne i slozne mase na odgovorne i one sto mogu nesto uciniti!

Pa valjda smo dosad skuzili da kod nas toga nema. Bilo je mnogo sansi da narod izadje i da se narod pobuni, narod ostao sjediti u svojim kucama. Kakva crna kriticna masa. Vidis sta ti @Grunf kaze krimosi i pare. A pun ti Bihac krimosa, haj sto poslje i u toku rata, ali tek sad, auuu 😋 

• Like 2
  • Thanks 1

Ovaj se tek sad probudio.  Trebao bi malo do Dodika trknuti - da vidi sta on ono o granicnim prelazima prica.:S

U BiH je sve stalo, samo se migranti kreću

13. Oktobra 2019.

1570958057_873x400-681x383.jpg

Potpredsjednik SNSD-a Nikola Špirić izjavio je danas da se migrantska kriza u BiH razvija u pravcu koji prijeti da definitivno ugrozi sigurnost i budućnost u BiH, a da za to vrijeme ministri u Vijeću ministara BiH vode bitku kako da što duže ostanu u foteljama.– Što bude više migranata i azilantskih centara u BiH, to će se u ovoj zemlji bezvlašća pokazati da je BiH sve manje – istakao je Špirić.

On je ocijenio da najava da će u BiH biti vraćeni borci Islamske države iz BiH, bez informacija o tome koliko imaju žena i djece i šta dovode sa sobom, govori u kojem pravcu se kreće BiH.

– Simptomatično je i da postoji procjena da će nakon zračnih napada Turske na Siriju, ratnici Islamske države utočište potražiti na Balkanu. Postavlja se pitanje hoće li oni koji se vraćaju u BiH predstavljati bazu za novopridošle ratnike Islamske države iz Sirije. To bi bio snažan udarac za sigurnost BiH i njene građane – upozorio je Špirić.

Prema njegovim riječima, posebno zabrinjava činjenica da građani više nikome ne vjeruju i da počinje proces njihovog samoorganiziranja u suprotstavljanju ilegalnim migracijama.

– Vijeće ministara koje se bori da ostane u tehničkom mandatu nema ni jasnu strategiju niti politiku humanog ponašanja prema tim ljudima koji svoju budućnost pokušavaju pronaći u Evropi, a ostaju u BiH. BiH sve više prijeti opasnost od bezvlašća koje postoji i da izraste u veliki migracioni centar s namjerom da što više migranata ostane ovdje. To će, definitivno, nanijeti veliku štetu sigurnosti svih građana BiH – rekao je Špirić.

On je dodao da zbog toga upozorava institucije vlasti ili da rade svoj posao ili da kažu da nisu u stanju da se nose s izazovima.

– U zemlji u kojoj nije konstituirana vlast na svim nivoima sve je stalo, samo se migranti kreću – zaključio je Špirić.

• Like 1

Ako ih dođe 100 dnevno a 100 napusti BiH preko granice i ako ih samo (kako kazu vijesti) 30% dođe na odredište onda u neku ruku imamo minimum od 170 komada dnevno jer ih 70 najvjerovatnije vrate u Bihac. To znaci da mjesecno imamo prosjecan priliv od oko 5000 komada ( u prosjeku ) nekad manje nekad više ???

• Like 1

1 hour ago, Grunf said:

Ako ih dođe 100 dnevno a 100 napusti BiH preko granice i ako ih samo (kako kazu vijesti) 30% dođe na odredište onda u neku ruku imamo minimum od 170 komada dnevno jer ih 70 najvjerovatnije vrate u Bihac. To znaci da mjesecno imamo prosjecan priliv od oko 5000 komada ( u prosjeku ) nekad manje nekad više ???

Da, i oni kazu samo 5000 ima a ne mnoze to sa mjesecima istog tog broja migranata koji ostane zaglavljen ovdje. 

Al najbolje da drug @Haldir to objasni. On zna sve podatke i cinjenice. On k’o da je iz Sarajeva haha. 

• Like 1

Pasa bolje rečeno izvozimo radnu snagu a uvozimo ne radnike. 

Nemamo mi oružja za izvoz

• Like 4
  • Aferim! 1

prije 3 sati, 1260 said:

Pasa bolje rečeno izvozimo radnu snagu a uvozimo ne radnike. 

Nemamo mi oružja za izvoz

Varaš se grdno.

https://www.kurir.rs/region/bosna-i-hercegovina/3196891/proizvodnja-oruzja-cveta-u-bih-najvise-ide-u-izvoz-glavni-kupci-saudijci-turci-ali-i-sad

https://www.biznisinfo.ba/evo-gdje-ide-oruzje-iz-bih/

On 10. 10. 2019. at 22:06, rucica1 said:

:DFakat ovaj program rijetko gledam ali listajuci po programima u oci su mi gosti i tema emisije za oko zapele.Prisutni su bili i lijevi i desni a i onih exsperata koji to na svoj nacin gledaju.Za izvor nekih vijesti uvjek se na vise nacina informisem.O izbjeglickom problemu i "EU pomoci" to su i druge medijske kuce objavljivale a i sam Sehover (o broju izbjeglica i (ne)dodjeljivanju pomoci) izjasnio.Nece nam valjda sad reci kako EU vrijedno i posteno na ovom problemu radi. To na koje medijske kuce ko uticaj ima,mi je poznato (ima nas ovamo sto u drustvu gdje zivimo malo aktivnije zivot provodimo).Zato sam navela da u osudjivanju trebamo malo pazljiviji biti. 

Neznam zasto ti Jan Hoferov dijalog na ismijavanje lici.Covjek starost na televiziji docekao.Nije za eksere nego je za pare radio.U sta ih je ulagao (ako nije u nesto nezakonito) to je njegova privatna stvar. 

Zato što ti uzimaju svaka 3 mjeseca novac iz novčanika 52€ htjela ti to ili ne i bogati se na tvoj račun! Po jednoj emisiji dnevnika od 15min krade TV pretplatnicima koji tv pretplatu moraju platiti gledali oni tv ili ne 260€.On ima i do 7 emisiha po 15 minuta dnevno i za tih 105 minuta dnevnika koji i nespika sam uzme dnevno 1820€ x recimo 20 dana = 36400€. A ti moraš plaćati njegovu propagandu htjela ti to ili ne!!!

https://www.merkur.de/leben/geld/gehaltscheck-viel-verdient-mr-tagesschau-hofer-wirklich-zr-12999827.html

Edited by Real
  • Like 1
  • Dislike 1
  • Sad 1

Link na ovaj članak ne stavljam zbog nebuloza o "kraju gostoprimstva" koje se neće ostvariti nego zbog jednog interesantnog dijela tog članka koji se odnosi na Kombiteks.

"Od MUP-a USK-a zahtijeva se da ponovo intenzivira kontrole kretanja migranata, te da zabrani okupljanja na javnim mjestima, posebno u blizini obrazovnih ustanova, kao i prosjačenje i sve vrste društveno neprihvatljivog ponašanja.Komentar smo zatražili i od bivšeg ministra MUP-a USK-a Šefika Smlatića, koji obnaša dužnost stečajnog upravnika Kombiteksa, a koji se graniči sa Birom. Naime, indirektno su postavljana pitanja da se smještaj migranata iz Bire, u nužnim okolnostima, proširi na kompleks Kombiteksa.Kombiteks zaista ima ogroman kapacitet, ali ne daj Bože da se to desi, jer bi to ugrozilo perspektivu koju Kombiteks razvija kroz poslovnu zonu. A što se tiče zaustavljanja i vraćanja migranata od policije USK-a, mislim da se tu radi uzaludan posao. Mi moramo zajedno raditi sa hrvatskom policijom, stvarati tampon-zonu i punktove, uključiti Eurostat i iskoristiti ulazak Hrvatske u Schengen zonu, te i uz pomoć Fronteksa svi zajedno osigurati da migrantima kroz USK i Hrvatsku nema prolaza. Tek bi to moglo zaustaviti migrantsku krizu, smatra Smlatić.Već dvije godine USK je aktivno žarište, migrantski hot spot i takozvano tijesno grlo na balkanskoj ruti.Smlatić se slaže i sa gradonačelnikom Bihaća Šuhretom Fazlićem kada ovaj kaže da Bišćane očekuje teška zima, da će biti mnogo provala u kuće i objekte, da će migranti učiniti sve da prežive, s obzirom na to da država BiH nije učinila dovoljno za njih."

https://usn.co.ba/usn-novosti/kraj-gostoprimstva-zabranjen-dalji-prihvat-migranata-u-centre-bira-i-miral/161023/?fbclid=IwAR1U1_Nv12MFODtz2Soo6UyaluHRQYxBw2lRXfzW7UGrpNzpTALr4tCuiIM

1. boldano crnim slovima - svako proširenje smještajnih kapaciteta Bire a pogotovo smještaj migranata u Kombiteks je pucanj u čelo građanima od strane vlasti. 

2. boldano crvenim slovima: naslućujem u izjavi Šuhreta Fazlića da priprema teren za mogući novi centar a ujedno mu poručujem da ću svojim životom braniti moju vlastitu PORODICU, sebe  i svoju imovinu i da neću prezati ni od čega da ih zaštitim maksimalno. I ja ću učiniti ama BAŠ SVE DA PREŽIVIM ! Vjerujem da tako misli 99% građana

Edited by Grunf
  • Like 2
  • Aferim! 1
  • Thanks 2

14 minutes ago, Grunf said:

Link na ovaj članak ne stavljam zbog nebuloza o "kraju gostoprimstva" koje se neće ostvariti nego zbog jednog interesantnog dijela tog članka koji se odnosi na Kombiteks.

"Od MUP-a USK-a zahtijeva se da ponovo intenzivira kontrole kretanja migranata, te da zabrani okupljanja na javnim mjestima, posebno u blizini obrazovnih ustanova, kao i prosjačenje i sve vrste društveno neprihvatljivog ponašanja.Komentar smo zatražili i od bivšeg ministra MUP-a USK-a Šefika Smlatića, koji obnaša dužnost stečajnog upravnika Kombiteksa, a koji se graniči sa Birom. Naime, indirektno su postavljana pitanja da se smještaj migranata iz Bire, u nužnim okolnostima, proširi na kompleks Kombiteksa.Kombiteks zaista ima ogroman kapacitet, ali ne daj Bože da se to desi, jer bi to ugrozilo perspektivu koju Kombiteks razvija kroz poslovnu zonu. A što se tiče zaustavljanja i vraćanja migranata od policije USK-a, mislim da se tu radi uzaludan posao. Mi moramo zajedno raditi sa hrvatskom policijom, stvarati tampon-zonu i punktove, uključiti Eurostat i iskoristiti ulazak Hrvatske u Schengen zonu, te i uz pomoć Fronteksa svi zajedno osigurati da migrantima kroz USK i Hrvatsku nema prolaza. Tek bi to moglo zaustaviti migrantsku krizu, smatra Smlatić.Već dvije godine USK je aktivno žarište, migrantski hot spot i takozvano tijesno grlo na balkanskoj ruti.Smlatić se slaže i sa gradonačelnikom Bihaća Šuhretom Fazlićem kada ovaj kaže da Bišćane očekuje teška zima, da će biti mnogo provala u kuće i objekte, da će migranti učiniti sve da prežive, s obzirom na to da država BiH nije učinila dovoljno za njih."

https://usn.co.ba/usn-novosti/kraj-gostoprimstva-zabranjen-dalji-prihvat-migranata-u-centre-bira-i-miral/161023/?fbclid=IwAR1U1_Nv12MFODtz2Soo6UyaluHRQYxBw2lRXfzW7UGrpNzpTALr4tCuiIM

1. boldano crnim slovima - svako proširenje smještajnih kapaciteta Bire a pogotovo smještaj migranata u Kombiteks je pucanj u čelo građanima od strane vlasti. 

2. boldano crvenim slovima: naslućujem u izjavi Šuhreta Fazlića da priprema teren za mogući novi centar a ujedno mu poručujem da ću svojim životom braniti moju vlastitu PORODICU, sebe  i svoju imovinu i da neću prezati ni od čega da ih zaštitim maksimalno. I ja ću učiniti ama BAŠ SVE DA PREŽIVIM ! Vjerujem da tako misli 99% građana

Ja bi jos dodao da nekom neodgovara da Hrvatska bude dio Schengena tako da je trenutna migrantska situacija ozbiljhno sprijecava u tome .

Ja kao sam cuo provjerene informacije da ce Kombiteks najvjerovatnije biti ustupljen za zbrinjavanje migranata i da se uveliko radi na tome samo se trazi model da se to prezentira narodu . 

Par ljudi ubrzano radi na tome zajedno sa IOM samo je sve iza kulisa. 

19 hours ago, Fugaziii said:

Da, i oni kazu samo 5000 ima a ne mnoze to sa mjesecima istog tog broja migranata koji ostane zaglavljen ovdje. 

Al najbolje da drug @Haldir to objasni. On zna sve podatke i cinjenice. On k’o da je iz Sarajeva haha. 

Pa po njegovoj računici, ako je uzmemo unazad godinu dana, u Bihaću trenutno nalazi 26 hiljada migranata. To je dakle pola od broja Bišćana :) Elem, sasvim nebitno, jasno je svakome da ih je u Bihaću najviše (to govore i službeni podaci - u Bihaću ih ima više nego u 7 prihvatnih centara van kantona). Ako uzmemo u obzir da se migranti uglavnom kreću u radijusu od par kilometara oko centra grada (govorim za one van prihvatnih centara), od njih se faktički ne bi moglo ni proći. A službeni podaci (otvori stranicu UNHCR-a, imaš mjesečne biltene dostupne javnosti) kažu da ih u cijelom Unsko-sanskom kantonu u prihvatnim centrima ima manje od 3000 i ta brojka iz mjeseca u mjesec opada. Čak i kad pomnožimo taj broj sa evo recimo pet (a svi znamo da ih na ulici nema pet puta više nego u prihvatnim centrima) ne dobiješ ni 15, kamoli 26 hiljada ljudi. 

10 minutes ago, Haldir said:

Pa po njegovoj računici, ako je uzmemo unazad godinu dana, u Bihaću trenutno nalazi 26 hiljada migranata. To je dakle pola od broja Bišćana :) Elem, sasvim nebitno, jasno je svakome da ih je u Bihaću najviše (to govore i službeni podaci - u Bihaću ih ima više nego u 7 prihvatnih centara van kantona). Ako uzmemo u obzir da se migranti uglavnom kreću u radijusu od par kilometara oko centra grada (govorim za one van prihvatnih centara), od njih se faktički ne bi moglo ni proći. A službeni podaci (otvori stranicu UNHCR-a, imaš mjesečne biltene dostupne javnosti) kažu da ih u cijelom Unsko-sanskom kantonu u prihvatnim centrima ima manje od 3000 i ta brojka iz mjeseca u mjesec opada. Čak i kad pomnožimo taj broj sa evo recimo pet (a svi znamo da ih na ulici nema pet puta više nego u prihvatnim centrima) ne dobiješ ni 15, kamoli 26 hiljada ljudi. 

To nije moja računica. Osvrnuo sam se na prilog FTV-a i nelogičnosti koju mediji iznose. I dijete u prvom osnovne škole zna što znači upitnik (u ovom slučaju upitnici) na kraju mog posta.

Ali ima logike da na kantonu ima cca 25000...zašto ne?

12 minutes ago, Grunf said:

To nije moja računica. Osvrnuo sam se na prilog FTV-a i nelogičnosti koju mediji iznose. I dijete u prvom osnovne škole zna što znači upitnik (u ovom slučaju upitnici) na kraju mog posta.

Ali ima logike da na kantonu ima cca 25000...zašto ne?

Ne vjerujem stari, to je mjesna zajednica Cazin (centar i okolica) x 3. Meni je to malo previše. To bi značilo da ih je 22 hiljade na ulicama Bihaća, Kladuše i malo u tranzitu kroz Cazin. Mislim to jer ne vidim kako je moguće da ih je 8 puta više na ulici i privatnim smještajima nego u prihvatnim centrima. 

41 minutes ago, Haldir said:

Ne vjerujem stari, to je mjesna zajednica Cazin (centar i okolica) x 3. Meni je to malo previše. To bi značilo da ih je 22 hiljade na ulicama Bihaća, Kladuše i malo u tranzitu kroz Cazin. Mislim to jer ne vidim kako je moguće da ih je 8 puta više na ulici i privatnim smještajima nego u prihvatnim centrima. 

Samo u dva stambena objekta ih je nađeno oko 300. Koliko je takvih objekata na kantonu. Na Novoj cetvrti zaposlenica Grada Bihaća (opština) regularno iznajmljuje dvije kuće ali samo preko noci od 18:00 - 06:00 ujutro, tad ih istjerava. Pouzdano znam od njenog prvog komsije. Mislim da je i Fugaziii pisala o tome. Koliko je takvih objekata na kantonu. Sinoc gledam onaj objekat od baksaisog mosta orema Biri na desnoj strani je pun oreko noci. I par kuca u izgradnji u Jablanskoj, kao npr. kuca u izgradnji pored caffe bara Madona

Edited by Grunf
  • Thanks 1

59 minutes ago, Grunf said:

Samo u dva stambena objekta ih je nađeno oko 300. Koliko je takvih objekata na kantonu. Na Novoj cetvrti zaposlenica Grada Bihaća (opština) regularno iznajmljuje dvije kuće ali samo preko noci od 18:00 - 06:00 ujutro, tad ih istjerava. Pouzdano znam od njenog prvog komsije. Mislim da je i Fugaziii pisala o tome. Koliko je takvih objekata na kantonu. Sinoc gledam onaj objekat od baksaisog mosta orema Biri na desnoj strani je pun oreko noci. I par kuca u izgradnji u Jablanskoj, kao npr. kuca u izgradnji pored caffe bara Madona

mislim da drug Haldir smije komentarisati samo podatke date od strane potkupljenih medija, IOMa i Sukija.... Ne smije on priznqti toliki broj, vidis da samo spominje broj migica po centrima...a najmanje ih po centrimA ima.. haha,... kako su funny ovi neki likovi s foruma... tacno mi merak da ih prcnem s vremena na vrijeme i priupitam stosta, cisto eto da me nasmiju i da me podsjete kako nam je narod na popustu na prodaji... ludiloooo

• Like 5

1 hour ago, Grunf said:

Pa koliko je takvih objekata na kantonu? Mi uzimamo za primjer dva stambena objekta u kojima je nađeno 300 migranata, niko drugi ne može nabrojati niti jedan objekat na kantonu u kojem ih ima trenutno 150 da borave. Eto sve da ih ima na kantonu 26-7 hiljada, recimo da ih je pola u Bihaću jer je tu žiža, i odbijemo li 3 hiljade iz prihvatnih centara i Vučjaka, ispade da pod krošnjama drveća i u privatnim kućama boravi 10 hiljada ljudi i to samo u Bihaću. Na kantonu ih nema 10 hiljada u bilo kojem objektu. 

42 minutes ago, Haldir said:

Pa koliko je takvih objekata na kantonu? Mi uzimamo za primjer dva stambena objekta u kojima je nađeno 300 migranata, niko drugi ne može nabrojati niti jedan objekat na kantonu u kojem ih ima trenutno 150 da borave. Eto sve da ih ima na kantonu 26-7 hiljada, recimo da ih je pola u Bihaću jer je tu žiža, i odbijemo li 3 hiljade iz prihvatnih centara i Vučjaka, ispade da pod krošnjama drveća i u privatnim kućama boravi 10 hiljada ljudi i to samo u Bihaću. Na kantonu ih nema 10 hiljada u bilo kojem objektu. 

Govorim o cijelom kantonu. To je moje mišljenje. I ti imaš svoje. Ti se držiš cifara iz prihvatnih centara koje vode po broju podjeljenih obroka. Ja govorim o broju dolazaka na kanton. Samo talgo voz "dovuče" iz Sarajeva u prosjeku svaku noć 100-tinjak novih. Pa gdje su ti ljudi onda. Iščezli ?

• Like 2

Čujem da je policija USK opet u akciji. MUP je sila MUP je moć!

Edited by Grunf
  • Like 1
  • Thanks 1

1 minute ago, 1260 said:

Šta rade? 

Hvataju migice...sad cujem da su ih samo na gradskoj otoci skupili 100-tinjak a vidim da se i onaj policijski bus voza. Kud će s njima nemam pojma, vjerojatno na Vučjak

Mislim da je riječ o ovom:

http://www.federalna.ba/files/002019/oktobar/14.10.2019/14_10-USK.mp4

"Od danas bi se trebala početi primjenjivati mjera ograničavanja kretanja migranata u naseljenim područjima, koju je prošle sedmice najavila Operativna grupa Vlade USK za migracijska pitanja, potvrđeno je za Federalnu TV iz Kantonalnog MUP-a u Bihaću.

Na taj su se potez vlasti USK odlučile zbog sve većeg priliva migranata za čiji prihvat ni tri mjeseca nakon sastanka predstavnika BiH i Europske komisije u Birselu, nisu osigurani dodatni kapaciteti duž migrantske rute kroz našu zemlju.

Izvan prihvatnih centara, u parkovima, u napuštenim objektima i neprijavljenom privatnom smještaju u Velikoj Kladuši, Cazinu i Bihaću trenutačno, procjenjuje se, boravi oko 2 500 izbjeglica i migranata, čime je ozbiljno narušena sigurnosna te zdravstveno-epidemiološka situacija u USK. "

http://www.uskinfo.ba/vijest/od-danas-ograniceno-kretanje-migranata-u-naseljenim-podrucjima-unsko-sanskog-kantona/64073?fbclid=IwAR1NJ4RGyXNq2DUXJ5RUhdz8W8RX5oat-2_Bu8OynD_Z_YP-e2-_mynxBmc

Edited by Grunf
  • Aferim! 1

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...