Jump to content
FORUM

Migrantska kriza

gerix

Recommended Posts

18 minutes ago, Haldir said:

Čisto informativno, ne umanjujući značaj sastanka, u 23 mjesne zajednice povjerenici  (dakle ne predsjednici, jer su svi savjeti mjesnih zajednica prije dvije godine nezakonito, kontra statuta, razriješeni dužnosti) su članovi A-SDA iz Gradskog vijeća i koji su bili na listama. Tako, primjera radi, jedan od povjerenika MZ koji je učestvovao danas na tom sastanku je u sukobu itneresa jer je ujedno i gradski vijećnik. Isto tako, valja naglasiti kako nikad, nigdje i niko u cazinskim mjesnim zajednicama nije pozvan na bilo kakav sastanak vezano za današnje sastajanje sa Operativnom grupom. Shodno tome lako je i zaključiti kako su tu danas, čisto radi podrške Mustafi Ružniću i njegovoj vladi, oni danas pojavili s političkim ciljem i to nakon naredbe šefa. Jer ako se šefu trese stolica zbog nerada, ko će drugi da uskoči i kaže kako se nešto radi, ako ne oni sami. 

Tako pored Mustafe Ružnića je danas sjedio Sanel Zulić, nekad savjetnik načelnika iz A-SDA, danas direktor Komunalno-stambenog fonda. Mislim da je on povjerenik u MZ Stijena. Tu je bio i Suad Puškar iz A-SDA, gradski vijećnik, koji uopće nije predstavnik niti jedne mjesne zajednice, jer nije ni predsjednik niti povjerenik. 

Također, sastanku je prisustvovao i neki anonimni građanin koji je najavio da će 15. novembra na ulice izaći 30.000 ljudi. 

Pa ćemo eto sačekati taj famozni 15. novembar. 

Ne govorim o Cazinjanima, govorim o Bišćanima koji su predstavnici svojih MZ, dakle tu su u ime svih ostalih građana

Edited by Grunf

19 minutes ago, Haldir said:

Čisto informativno, ne umanjujući značaj sastanka, u 23 mjesne zajednice povjerenici  (dakle ne predsjednici, jer su svi savjeti mjesnih zajednica prije dvije godine nezakonito, kontra statuta, razriješeni dužnosti) su članovi A-SDA iz Gradskog vijeća i koji su bili na listama. Tako, primjera radi, jedan od povjerenika MZ koji je učestvovao danas na tom sastanku je u sukobu itneresa jer je ujedno i gradski vijećnik. Isto tako, valja naglasiti kako nikad, nigdje i niko u cazinskim mjesnim zajednicama nije pozvan na bilo kakav sastanak vezano za današnje sastajanje sa Operativnom grupom. Shodno tome lako je i zaključiti kako su tu danas, čisto radi podrške Mustafi Ružniću i njegovoj vladi, oni danas pojavili s političkim ciljem i to nakon naredbe šefa. Jer ako se šefu trese stolica zbog nerada, ko će drugi da uskoči i kaže kako se nešto radi, ako ne oni sami. 

Tako pored Mustafe Ružnića je danas sjedio Sanel Zulić, nekad savjetnik načelnika iz A-SDA, danas direktor Komunalno-stambenog fonda. Mislim da je on povjerenik u MZ Stijena. Tu je bio i Suad Puškar iz A-SDA, gradski vijećnik, koji uopće nije predstavnik niti jedne mjesne zajednice, jer nije ni predsjednik niti povjerenik. 

Također, sastanku je prisustvovao i neki anonimni građanin koji je najavio da će 15. novembra na ulice izaći 30.000 ljudi. 

Pa ćemo eto sačekati taj famozni 15. novembar. 

Tebi covjek govori za Bihac a ti opet o osobama iz Cazina, ljudima u BIHACU je vise muka od njih

• Like 4

5 hours ago, Barba said:

Ljudi ali se vi ponavljate najzad neka svako definise kako hoce migranti izbjeglice i slicno uglavnom jasno je da postoji problem i to ozbiljan a niko nema rijesenje pogotovo oni koji bi to trebali odnosno drzava,koja u sustini pokusava prekriti cinjenice i stanje na terenu te laze svoje gradjane. Mektic svaki dan gostuje u raznim emisijama i prica gluposti bez ikakvih rjesenja. Doslovno svako radi sta hoce bez ikakvog straha od bilo kakvih sankcija. Mi smo dosli pred zid bojim se samo da ce biti svasta jer covjek kad nema izlaza i nema sta vise izgubiti onda je spreman na sve. Zastitite svoje porodice i djecu svoja imanja a i one nemocne koji nemaju zastitu nemojte okretati ledja sa misljenjem nedogadja se meni nije bitno. 

Vrijeme je da građani uzmu stvar u svoje ruke , a to je blokirati talgo,centrotrans  i ostale prevozne saucesnike u krijumcarenju migrosa...ako to ne uradimo postacemo mravinjak sto kaze sej ramic 

• Like 3

58 minutes ago, Grunf said:

Ne govorim o Cazinjanima, govorim o Bišćanima koji su predstavnici svojih MZ, dakle tu su u ime svih ostalih građana

Pa pola ljudi je tu danas bilo iz Cazina. Imaš članak na Klix.ba. Ko kaže da su u ime svih građana? Šta to treba da znači, da je 100% stanovnika u tim MZ u Bihaću protivno migracijama? Protesti su pokazali sve, a biće i 15. oktobar da vidimo te najave iz Bihaća o 30 hiljada ljudi na ulici. 

• Dislike 2

17 minutes ago, Grunf said:

Gašo?

Jeste Gospodin Gašo zajebo me speling na mobitelu!

Heroj naše ulice meni je najsmješnije kad ovi iz Orašca i Ljutočke doline mislim neumanjujem njihove zasluge pričaju kako su odbranili grad . Ono Jablanska Bjelovarska Hatinački progam dali 3000 boraca ko njihova 2 sela nisam računao mohunjare komunjare sa Luka i ostale .

• Like 1
  • Haha 1

15 minutes ago, Haldir said:

Pa pola ljudi je tu danas bilo iz Cazina. Imaš članak na Klix.ba. Ko kaže da su u ime svih građana? Šta to treba da znači, da je 100% stanovnika u tim MZ u Bihaću protivno migracijama? Protesti su pokazali sve, a biće i 15. oktobar da vidimo te najave iz Bihaća o 30 hiljada ljudi na ulici. 

Jos nisi odgovorio koliki je broj ljudi iz Bihaća koji redovno odlaze na Vučjak i pomažu tim ljudima a da nemaju nikakvu korist od toga? Znači da ne primaju plaću ili druge naknade i o svom trošku. Ja cu ti reci - niti jedan. Znaš zašto? Zato što ih ne mogu smisliti i ne žele ih ovdje

4 minutes ago, Barba said:

Jeste Gospodin Gašo zajebo me speling na mobitelu!

Heroj naše ulice meni je najsmješnije kad ovi iz Orašca i Ljutočke doline mislim neumanjujem njihove zasluge pričaju kako su odbranili grad . Ono Jablanska Bjelovarska Hatinački progam dali 3000 boraca ko njihova 2 sela nisam računao mohunjare komunjare sa Luka i ostale .

Bihać su odbranili rame uz rame i Bišćani i Ljutočani ali i Cazinjani,Krupljani,Bužimljani i sve one patriote koje su se našli onog momenta na ovom području, bez obzira bili oni Bošnjaci, Hrvati ili Srbi...

• Like 4
  • Aferim! 2

23 minutes ago, Haldir said:

Znas, kad bi npr i ljudi iz Cazina, a i ostalih opcina USK dosli u Bihac bilo bi i vise od 30.000 ljudi, ali dobro je kad Cazin uzme neke pare vezano za migrante, a kad djeca iz Sedre (opcina Cazin, s cim se i dicite) trebaju u skolu ne mogu na Ostrozac (3km), vec nek idu na Brekovicu (opcina Bihac 10km). Ne zelim da ispadne ovo upuceno prema svim Cazinjanima, ali Bihac izgleda po tvom im samo odgovara kad treba raditi ovdje ili otvarati migrantske centre, a (posto ne zivis ovdje i ne MOZES nikako razumijeti neke stvari) ne mozete se solidarisati kada treba. Shvatas li ti da ja dijete ne smijem poslati samo u skolu od osoba koje toliko branis, sto ne branis moja prava i prava ostalih gradjana Bihaca, iskreno ne bih zelio da si u poziciji u kojoj smo mi, jer ovo se ne treba pozeliti ni najgorem neprijatelju

• Like 2
  • Aferim! 1

2 minutes ago, nelexxx said:

Znas, kad bi npr i ljudi iz Cazina, a i ostalih opcina USK dosli u Bihac bilo bi i vise od 30.000 ljudi, ali dobro je kad Cazin uzme neke pare vezano za migrante, a kad djeca iz Sedre (opcina Cazin, s cim se i dicite) trebaju u skolu ne mogu na Ostrozac (3km), vec nek idu na Brekovicu (opcina Bihac 10km). Ne zelim da ispadne ovo upuceno prema svim Cazinjanima, ali Bihac izgleda po tvom im samo odgovara kad treba raditi ovdje ili otvarati migrantske centre, a (posto ne zivis ovdje i ne MOZES nikako razumijeti neke stvari) ne mozete se solidarisati kada treba. Shvatas li ti da ja dijete ne smijem poslati samo u skolu od osoba koje toliko branis, sto ne branis moja prava i prava ostalih gradjana Bihaca, iskreno ne bih zelio da si u poziciji u kojoj smo mi, jer ovo se ne treba pozeliti ni najgorem neprijatelju

Ne vrijedi s njim tako razgovarati, probali smo na početku još. Bar se nadam da ima neku korist od toga, onda bih ga donekle i razumio

3 hours ago, Grunf said:

Ne vrijedi s njim tako razgovarati, probali smo na početku još. Bar se nadam da ima neku korist od toga, onda bih ga donekle i razumio

Razumijem ja tebe, pratim temu od pocetka ali ne mogu vise, jer realno ne mogu ja shvatiti kako je ljudima npr u Bugojnu jer ne zivim tamo, a ovdje lik MENI koji ovdje zivim drzi govor kako ja nisam human (generalizuje a ni ne zna sta sam ja dao pomoci halal bilo) i nikako da shvati da ja, a i vecina pretpostavljam, nemam nista protiv ilegalnih migranata vec samo zelim SIGURNOST u svom gradu, tj da mogu prosetati gradom bez osvrtanja, odnosno ono sto sam imao prije tri godine. On, ako je iz Cazina, ne moze nikako razumijeti ovo jer kod njih isti samo prodju a ne leze po centru u skupinama po dvadeset, gdje realno nine ugodna situacija, ali eto on tvrdi da su oni "protjerani" od strane zapadnih sila, mada ne znam kako su te strane sile dospjele u IRAN, posto se uvijek referira na Siriju

• Like 1

Jedno mi nije jasno kako nikad niko da im kaže tako će vam biti cjelu zimu - idite davde !!!

Migranti cvokoću u šatorima

Pad temperature i kišovito vrijeme učinili su uslove života migranata u prihvatnom kampu Vučjak, nadomak Bihaća, neizdrživim i prijeti humanitarna katastrofa ukoliko se za njih ubrzo ne pronađe adekvatna lokacija gdje će moći boraviti.

Ovo je za “Nezavisne” izjavio predsjednik Crvenog krsta USK Husein Kličić, istakavši kako migranti borave u šatorima na temperaturama koje se približavaju nultom podioku.

“Uslovi su i ljeti bili katastrofalni, a kako sada izgledaju ne treba ni pričati. Šatori, naravno, nemaju nikakvo grijanje, niti mi imamo energente da ih grijemo. Očekujemo konačno reakciju nadležnih institucija kako bi se riješio problem ovih ljudi. Ukoliko se to ne desi, sve je moguće”, kazao je Kličić.

Prema njegovim riječima, volonteri te humanitarne organizacije su proteklih dana migrantima podijelili toplu odjeću i ćebad, a zahvaljujući donatorima omogućen je dalji rad javne kuhinje koja za njih priprema po dva topla obroka dnevno.

“Mi se plašimo za bezbjednost naših volontera jer, ako ovakvo stanje potraje, migranti se mogu pobuniti i ugroziti naše ljude. Zbog toga tražimo svakodnevno prisustvo policije”, kazao je Kličić.

Procjena je kako na Vučjaku boravi između 600 i 800 migranata, a njihov broj stalno varira s obzirom na to da mnogi odlaze pokušavajući preći hrvatsku granicu, a neki se vraćaju u grad Bihać u nadi da će naći adekvatniji smještaj.

U policiji kažu kako migranti svakodnevno dolaze pred prihvatni centar “Bira” i traže da ih tamo smjeste, ali to nije moguće zbog popunjenosti smještajnih kapaciteta tog centra u kojem boravi 1.500 ljudi.

“Policija migrante iz urbanog područja, po naredbi Operativne grupe za migrantsku krizu, svakodnevno odvozi na Vučjak. Međutim, to je otvoreni prostor, njima tamo niko ne ograničava niti zabranjuje kretanje, pa se veliki broj njih odlučuje vratiti u grad i tako ukrug”, kaže portparol policije USK Ale Šiljdedić.

• Like 2
  • Confused 1

I šta da radimo sad mi koji vidimo šta se uistinu dešava, i kako stvari stoje?? Mi koji jesmo izlazili na sve proteste i sve što se "ciivilino" pokrenulo  bili uključeni u to? Šta da mi sad radimo ako je očigledno da većina građana neće izaći ni na kakve proteste niti poduzeti nešto po ovom pitanju? Nije da poduzima iko išta sve ove godine gomilanja korupcije i nepotizma po državnim jaslama....... a bilo je protesta i zbog toga.... i ništa se nije postiglo.... I šta čovjek da uradi sad kad je očigledno da će nadrljati onaj ko pokuša uraditi ispravnu stvar... kakva frustrirajuća glupava situacija i država

• Like 2

I koga zaboli qurac jel oni cvokoću od hladnoće. Jesu se zapitali koliko sirotinje ima koja djeci danas neće imat šta dati za jest i koji će se smrzavat čitavu zimu.  Nek se gone ovi šugavci u 3 PM.  Napravit im koridor do mora i pustit ih da plivaju do Maroka, Pakistana ili iz koje su se rupe dogmizali. 

• Like 5

52 minutes ago, Rijecanin said:

Tip iz toplog maroka dosao se ilegalno smrzavati? Zasto bi zbog toga mene trebala boljeti neka stvar?. Van den prdac otvoreno prijeti stanovnicima BiH, ili cete pognuti glave ili ce vam ilegalci u kuce!. Tog smrada silom protjerati 

Tip iz Belgije očigledno nije upoznat sa balkanskim mentalitetom. Pa u Krajini (na žalost) u ruralnim dijelovima ali i u urbanim brat ubije brata zbog tog jer je ušao u njegov posjed 15 cm a kamoli da će dozvoliti nekom noname šugavcu takvo nešto. Ja to cijelo vrijeme govorim ovdje da je ovo jako opasna situacija i da me čudi da se nije do sad desilo zlo.Neki me zbog tog pogrešno shvate ali ja to navodim kao činjenicu

• Like 4
  • Thanks 1

prije sat vremena, Fugaziii said:

I šta da radimo sad mi koji vidimo šta se uistinu dešava, i kako stvari stoje?? Mi koji jesmo izlazili na sve proteste i sve što se "ciivilino" pokrenulo  bili uključeni u to? Šta da mi sad radimo ako je očigledno da većina građana neće izaći ni na kakve proteste niti poduzeti nešto po ovom pitanju? Nije da poduzima iko išta sve ove godine gomilanja korupcije i nepotizma po državnim jaslama....... a bilo je protesta i zbog toga.... i ništa se nije postiglo.... I šta čovjek da uradi sad kad je očigledno da će nadrljati onaj ko pokuša uraditi ispravnu stvar... kakva frustrirajuća glupava situacija i država

Opet je izašao članak kako se jadni migranti eto smrzavaju od hladnoće.  Jadni migranti koji nemaju pasoše,  ali zato imaju mobitele od hiljadu evra.  Izgubili pasoše,  ali nisu izgubili mobitele.  Uh jadnički.   Sve što se dešava dešava se sa razlogom.  Narod je apatičan i zaglupljen.   Pogledaj ove reportaže po ulicama kada pitaju građane šta misle o migrantskoj krizi.  Svima je kao žao migranata i svi bi im pomogli.   Ili stvarno to misle jer su retardirani ili su licemjerni pa lažu.  U oba slučaja to je dokaz da narod ne zaslužuje bolje od ovoga što se trenutno dešava,   a ovo je ništa šta će tek biti.   Pomozite migrantima,  ali nemojte slučajno pomoći penzioneru koji kopa po kontejneru.  Zašto migrantska kriza ne postoji u Češkoj,  Slovačkoj,  Poljskoj...  OK nisu na ruti ovih gmizavaca.  ali zašto migrantska kriza ne postoji u Sloveniji i Hrvatskoj koje se nalaze na tom koridoru.   Eto Slunj je blizu, Karlovac je blizu.   Zašto tamo na hiljade terorista ne hodaju ulicama i ne zajebavaju narod.  Pa zato što ne smiju.  A  ovo što rade u Bihaću koliko god da su krivi političari kriv je i narod.  Tebe i tebi slične,  koje smatram pametnim ljudima ostaje da uzmete pasoše u ruke pa u EU kud koji.  Ostat će migranti i zaglupljena populacija mutavih domorodaca da prave neko novo društvo.

Edited by gargamel
  • Like 4
  • Thanks 1

Ja uopšte ne krivim onog Belgijca.  Pa čovjek ima velike koristi od toga što radi.  Bavi se krijumčarenjem ljudi koje je legalizovao UN,  ali ga nisu legalizovale države članice EU-a.   Pa onda se ta vješta bitanga poziva na povelje UN-a  u Bosni,   a zna da bi za istu stvar što radi u Bosni u Mađarskoj dobio teške batine i vlast bi ga izbacila naglavačke iz države.   Još  se bitanga vješta smije ljudima u facu, kaže političari su u BiH krivi za trenutnu situaciju u Bosni.  😀🤣  I što je najbolje čovjek je sasvim u pravu. 🤣

• Like 1

5 minutes ago, gargamel said:

Ja uopšte ne krivim onog Belgijca.  Pa čovjek ima velike koristi od toga što radi.  Bavi se krijumčarenjem ljudi koje je legalizovao UN,  ali ga nisu legalizovale države članice EU-a.   Pa onda se ta vješta bitanga poziva na povelje UN-a  u Bosni,   a zna da bi za istu stvar što radi u Bosni u Mađarskoj dobio teške batine i vlast bi ga izbacila naglavačke iz države.   Još  se bitanga vješta smije ljudima u facu, kaže političari su u BiH krivi za trenutnu situaciju u Bosni.  😀🤣  I što je najbolje čovjek je sasvim u pravu. 🤣

S poveljama UN-a može otrati guJcu...to su one iste povelje UN-a koje su štitile Srebrenicu i to još UN snagama? Mi smo saznali da te povelje i p.m. ne vrijede ni pišljiva boba još prije 25 godina

• Like 3
  • Thanks 1

i je li se sad ujedinjuju MZ oko Bire tu? Ja nikako pohvatati sve postove odjednom..... Sta se planira? Treba li ispomoc - posto moja MZ ne mrda, mislim da su kao na faxu zaledili godinu ili tako nesto jer je pola izdaje smjestaj migrantima, ili su stari ljudi nemocni da izlaze na proteste..... a omladinu bas boli briga..... tako da.... kako stvari stoje?

prije 5 minuta, Grunf said:

S poveljama UN-a može otrati guJcu...to su one iste povelje UN-a koje su štitile Srebrenicu i to još UN snagama? Mi smo saznali da te povelje i p.m. ne vrijede ni pišljiva boba još prije 25 godina

Zato i kažem da mu trebate šut kartu u jednom smjeru skupa sa tzv. humanitarcima i migrantima.

prije 4 minuta, Fugaziii said:

i je li se sad ujedinjuju MZ oko Bire tu? Ja nikako pohvatati sve postove odjednom..... Sta se planira? Treba li ispomoc - posto moja MZ ne mrda, mislim da su kao na faxu zaledili godinu ili tako nesto jer je pola izdaje smjestaj migrantima, ili su stari ljudi nemocni da izlaze na proteste..... a omladinu bas boli briga..... tako da.... kako stvari stoje?

Šta mjesne zajednice mogu napravit ako ministar sigurnosti jedne "države"   kaže kako se Bihać mora pobrinuti za migrante.  🤣   Života mi, ovo je sve stvarno ko iz Alana Forda-

• Like 1

27 minutes ago, Real said:

Breaking News!!!

Upravo sada na radiju u 12:00 sam čuo da vlada BiH neće dopustiti zatvaranje migrantskih centara u gradu Bihaću iz humanitarnih i sigurnosnih razloga( Došlo bi do pobune migranata,pljačkanja,otimanja i provaljivanja u privatne objekte).Vlada USKa  i narod su stim poraženi do kraja i nemaju prava se ovoj odluci suprostaviti!

Ovo ništa drugo nije već očigledno tlačenje i žrtvovanje USKa i naroda u njemu!

Niste niko i ništa poručuju s ovom odlukom indirektno iz Sarajeva.

Sada ako se neizađe na ulice masovno,neće nikad!

Na ulice ispred Bire !

• Like 5
  • Aferim! 1
  • Thanks 1

• saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...