Jump to content
FORUM

Recommended Posts

7 minutes ago, Kljukusa said:

U tom slucaju neka ih kod vas na Vucjaku, nemaju gore sta da devastiraju? Udaljeni su od grada nesto poput Medeno Polje od B.P....

Nema pomaka na forumu, kao ni sa migrantskom situacijom vec evo druga godina....

Over and out!

Pa to je to

1 hour ago, Venom said:

1005x635.jpg

savrseno za njih! dignes visoku ogradu, napravis im jos kakvih zabavnih sadrzaja, mali gradic.... dok se ne odluci oce trazti azil (koji im ni po kojim mogucim svjetskim zakonima i silama ne smije biti odobren jer su ilegalno u drzavi), a prvo im svima uzmes otiske i prstiju i zuba i svega, a ako odluce da napuste bih, stavis ih u kakav busic i ispratis do srbije, a oni dalje neka idu gdje hoce, al dati dodikovom MUPu da ih vozi odakle ih je uvez'o!

Sad ce zima jos malo, kad padne snijeg mogu praviti snjeske i snjezne andjele :D

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

https://www.klix.ba/vijesti/bih/dodik-necemo-prihvatiti-migrante-iz-bihaca-u-srpskom-selu-sve-ovo-je-smisljeno-u-sarajevu/191022075

Hajde gradonačelniče i premijeru da vas čujemo. Hajde sad odgovorite ovom debilu pa da vidimo jel Medeno polje laž za gradjane ili mislite ozbiljno. Hajde da vidimo jel Dodik premijer kantona ili naš Mustafa

Čekamo odgovor 

• Like 3

19 minutes ago, Venom said:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/dodik-necemo-prihvatiti-migrante-iz-bihaca-u-srpskom-selu-sve-ovo-je-smisljeno-u-sarajevu/191022075

Hajde gradonačelniče i premijeru da vas čujemo. Hajde sad odgovorite ovom debilu pa da vidimo jel Medeno polje laž za gradjane ili mislite ozbiljno. Hajde da vidimo jel Dodik premijer kantona ili naš Mustafa

Čekamo odgovor 

Svaka cast Dodiku, bori se za svoje. Ovi nasi se trude u maksimalnom kapacitetu da naguze, ali samo svoje... jeftina balijska politika.

• Like 1
  • Dislike 2
  • Thanks 1

Nema tu šta Dodik pričati. Odbio je prihvatiti migrante u Republici Srpskoj. Ok, ovdje je riječ o FBiH, kantonu USK sa kojim Dodik nema veze. Crkva može u tuđem dvorištu, a migrant ne može na livadu. O čemu pričamo?

• Like 2

Što se tiče cijelog USK ako već centar mora postojati ovdje onda je Medeno Polje najbolja solucija.Za sviju. Negdje na fb sam pročitao da se neki kontejneri iz Bire negdje transportuju. Zna li neko nešto više o tome?

Novi/stari kontingent za Vučjak

Edited by Grunf
  • Like 2

31 minutes ago, Grunf said:

Što se tiče cijelog USK ako već centar mora postojati ovdje onda je Medeno Polje najbolja solucija.Za sviju. Negdje na fb sam pročitao da se neki kontejneri iz Bire negdje transportuju. Zna li neko nešto više o tome?

Novi/stari kontingent za Vučjak

Ma najbolja opcija. Nema se tu šta više čekati nego početi transport gore što prije. Nadam se da ti kontejneri već putuju za Medeno polje

Edited by Venom
  • Like 3

7 minutes ago, logan said:

Jel istina da voze kontejnere na Medeno Polje? Neko je napisao u grupi.

Pa mislim da niko nije napisao da ih voze na Medeno Polje ali je neko spomenuo da ih odvoze iz Bire

prije 16 minuta, Grunf said:

Pa mislim da niko nije napisao da ih voze na Medeno Polje ali je neko spomenuo da ih odvoze iz Bire

Neko je u međuvremenu to dodao.

1 minute ago, logan said:

Neko je u međuvremenu to dodao.

Da, vidio sam sad. Moguće je, jer jučer su izjavili da se migranti moraju hitno prebaciti tamo i da kontejneri u Biri i Miralu su spremni. Pa lako je moguće

Edited by Grunf

4 hours ago, Fugaziii said:

Izvini u tom slucaju, cudno je izgledalo hehe,,, al ozb su dobili kesh, a eto nisam ni izrekla, a vec ih fadil novalic proziva... Zamisli sramote, dopustiti sebi da te fadil novalic od sviju proziva hahaha

Ma znam da su dobili bio je ranije izvještaj, i znam da su nešto u policijsku zgradu u Bužimu ulagali, ali da planiraju od tih sredstava nadzorne kamere u Cazin i Bužim postavljati pored živog Bihaća i Kladuše... Koja je ova država apsurd. Neko je ranije napisao vidjećeš sad kad Vlada krene rješavati problem kako migranti polako naviru u Cazin...

• Like 4

Just now, Haldir said:

Ma znam da su dobili bio je ranije izvještaj, i znam da su nešto u policijsku zgradu u Bužimu ulagali, ali da planiraju od tih sredstava nadzorne kamere u Cazin i Bužim postavljati pored živog Bihaća i Kladuše... Koja je ova država apsurd. Neko je ranije napisao vidjećeš sad kad Vlada krene rješavati problem kako migranti polako naviru u Cazin...

Da, ja sam to napisao a sami kažu kako ih u rubnim područjima Cazina ima oko 2500

6 minutes ago, Grunf said:

Da, ja sam to napisao a sami kažu kako ih u rubnim područjima Cazina ima oko 2500

Pa ja, sad se polako priprema rješavanje krize. Sad odjednom svi imaju agresivniji pristup i više ne žele ništa "na lijep način". Zadovoljno stanovništvo je slatko, ali zadovoljno stanovništvo u najvećoj glasačkoj bazi je još slađe. 

• Like 3

Medeno polje je kad sve saberes i oduzmes uglavnom stvar EU i tog lika sto drzi te hale. Ako tu padne deal, tigar od papira Dodik se moze slikati jer je njegov utjecaj na tu odluku minoran. Sto ne znaci da se covjek ne treba dalje boriti za svoj narod tamo gdje moze i to blokiranjem pojacanja drzavne granice i stavljanjem u funkciju najveceg generatora nekontrolisanog priliva migranata. Sto bi drug Kljukusa rekao.

A ovi okolni mjestani i nekakvi odbori se mogu pozivati i na Magna Cartu pa do Dejtona, dzaba. 

Da li se vlasnik tih hala uopste ikako izjasnjavao otkako se Medeno polje pocelo spominjati? 

42 minutes ago, Pavarotti said:

Da li se vlasnik tih hala uopste ikako izjasnjavao otkako se Medeno polje pocelo spominjati? 

Jeste, sam je nudio i nasoj Vladi i drzavi, rekao evo Vam na koristenje smjestite ih, treba malo dorade, ali sta ne treba na kraju krajeva kad prilagodjavas prostor necemu.

42 minutes ago, Pavarotti said:

Medeno polje je kad sve saberes i oduzmes uglavnom stvar EU i tog lika sto drzi te hale. Ako tu padne deal, tigar od papira Dodik se moze slikati jer je njegov utjecaj na tu odluku minoran. Sto ne znaci da se covjek ne treba dalje boriti za svoj narod tamo gdje moze i to blokiranjem pojacanja drzavne granice i stavljanjem u funkciju najveceg generatora nekontrolisanog priliva migranata. Sto bi drug Kljukusa rekao.

A ovi okolni mjestani i nekakvi odbori se mogu pozivati i na Magna Cartu pa do Dejtona, dzaba. 

On je prvi ponudio hale na korištenje i to besplatno. Međutim, par sedmica kasnije se opet javio preko Facebooka isfrustriran jer su ga valjda prozivali da traži vlastitu korist. Riječ je o Halilu Bajramoviću, vlasniku Dubrave, tj. hotela Sedra u kojem su smještene porodice. 

58 minutes ago, Haldir said:

Ja sam dobila info od nekoga ko je mnogo blizak s nekim u vrhu organizacione jedinice "necega" i pri vrhu drzave isto necega haha... fkt ne smijem reci...

Znaci vecinski ti Vladu cine ako dobro kuzim buzimljani i cazinjani (uvijek mi naumpadne video rahmetli oca od prosle godine kako presprdava ovu nasu situaciju - legenda). i oni su te pare boga pitaj kako (samo oni pronalaze "legalne" nacine da novac namijenjen za nesto prenamijene za sebe) odlucili iskoristiti za te stvari, i kazem ti sigurno zato sto su unaprijed znali da ce se ruta malo pomjeriti zato sto je ovdje gotovo neprolazna granica, svi su oni uvezani. Samo javnost i narod nikad pojma ni od cega nema dok se zapravo ne desi ne opali ih po potiljku da se zabiju glavom jos dublje u pijesak u koji su je i sami zabili nereagovanjem ni na sta. Bice ovdje fkt tek gehanije i problema.

Jos uzmi u obzir u cinjenicu da se gotovo svi migranti koji su vec po evropi udruzuju i protestvuju trazeci sve zivo i nekakva prava, iako im drzave daju sve zivo, vise nego domicilnom stanovnistvu, bas zbog tih raznoraznih konvencija i sporazuma i o ljudskim pravima, koje se ocigledno samo na njih i odnose, a ovamo od gradova i drzava prave geta i nepodnosljive uslove za normalan zivot. Mislim, apsurdno je postalo sve ovo ne samo kod nas vec u cijeloj Evropi. A onda se sva medijska pompa i paznja usmjerila na ovu migrantsku krizu pa ona navala na americku granicu, a niko ne vidi da se na bliskom istoku razvija treci svjetski rat zbog preostalih zaliha nafte. Zato rade ovo sa migrantskom krizom, da velike svjetske sile mogu oko nafte tamo ratovati i fkt jadno civilno stanovnistvo uvijek nastrada zbog tih nekih velikih ciljeva svjetskih sila. K'o vegeta se u sve zivo mijesaju da istrijebe sve moguce resurse. a kad skuzis ti njima ne mozes pasolutno nista jer oni i upravljaju manjim drzava poput nase, kroz mnogobrojne finansijske plasmane i kredite i onda sta ces ti tu. Mi nabrajamo i zalimo se, a nista ne mozemo. Iako smatram da mozemo koncentrisati ove ljude na sto uzi prostor i vidjeti sta kako s njima, jer ovako kako su rastrkani po gradovima i vucjacima i sedrama i boricima i miralima, jos ovi sto se slobodno krecu bez prijavljenog mjesta boravka (u smislu centra).... ma ne mozes ti to kontrolisati covjece....

• Like 2

prije 2 minuta, Grunf said:

Baš me zanima kako to kontrolišu. Na kapiji? Zato izlaze i ulaze sa zadnje strane iza Bora tamo do Kombiteksa, vazda je kolona migica kroz ono grmlje

Ma nikako. Mislim možda i pokušavaju, al sve ovo nema nikakvog smisla kad ti svaku noć dođe 200novih. Prebaciti kontejnere u one hale, potrpati u autobuse ove iz Bire, Mirala i Vučjaka i odbaciti prvu turu. Nije to Vučjak pa da se za sat vremena stignu vratiti. Onda ostatak po gradovima hvatati i prebacivati tamo, punkt na entitetskoj liniji, zaustavljati talgo i čekati sa 2 busa, odmah sprovesti do centra, punkt kod kampa za autobus Centrotransa obzirom da ih veliki broj dolazi sa turskim pasošima i oni u Ključu ih samo propuste jer kao imaju dokumente. Dalje zamoliti građane da prijavljuju ilegalne smještaje i kupiti kao sa onim akcijama što su prije proveli, vjerujem da bi se kroz mjesec dana dobar dio njih sam vraćao prema Sarajevu, odlazio u Mostar i ko zna gdje. Nije se tako lako vratiti iz Medenog Polja do grada kao što je sad slučaj. Odvezu jednu turu, pola ih se vrati dok dobace drugu. A kad bi takva akcija rezultirala, došlo bi do povećanog broja migranata u Sarajevu i vidio bi onda rješenje za jedan dan. Sve je ovo izvodljivo ukoliko se vlasti odluče na Medeno Polje i ne pokleknu pod raznim pritiscima kojih će biti u narednih mjesec dana više nego ikad. Ipak mislim da je realnija opcija da kad se približi 15.11. magično se oglasi Mektić i javi da obzirom da nisu uspjeli dogovoriti poziciju, da je najbolje rješenje postojeći centri uz njihovo proširenje jer se mora postupati humano, a onda ispočetka.

• Like 4

prije 1 sat, Haldir said:

On je prvi ponudio hale na korištenje i to besplatno. Međutim, par sedmica kasnije se opet javio preko Facebooka isfrustriran jer su ga valjda prozivali da traži vlastitu korist. Riječ je o Halilu Bajramoviću, vlasniku Dubrave, tj. hotela Sedra u kojem su smještene porodice. 

Hrvatska je danas od Europske komisije dobila potvrdu o ispunjenju tehničkih kriterija za ulazak u prostor Schengena.

Može li komentarčić s tvoje strane, naravno, ako si se pribrao? :D

•  
  • KO I KAKO U BIH TROŠI MILIONE EURA DONIRANIH KAO POMOĆ MIGRANTIMA?
migrants-bosnia-and-herzegovina-december

U cjelosti prenosimo kritički osvrt trenutnog stanja u BiH kada je riječ o migranima u BiH, te na koji način se usmjeravaju i koriste sredstava namjenjena migrantima.

Piše: Safet Mušić za Portal Avangarda

Odgovornost za trenutno stanje migranata u BiH se može tražiti na različitim nivoima. Na primjer, IOM se žali na “nedostatak političke volje” kako bi bolje upravljala migracionim problemom u BiH; Granična policija BiH da osoblje IOM-a nije na terenu, među migrantima; neke nevladine organizacije i mediji postavili su pitanje transparentnosti utroška ogromnih finansijskih sredstava koja su došla u BiH za pomoć oko migrantske situacije, na koje niko ne želi dati odgovore.

Kada se govori o ovoj godini, više od 22.000 izbjeglica, tražilaca azila i migranata stiglo je u Bosnu i Hercegovinu, od čega po zadnjim procjenama EU i međunarodnih organizacija, njih oko 4.000 trenutno treba humanitarnu pomoć. Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini 22. novembra 2018. godine, a u vezi s povećanim prilivom migranata. Zaključeno je i da Ministarstvo sigurnosti BiH dostavi detaljnu informaciju o realizaciji Akcionog plana hitnih mjera, izvještaj o utrošku donatorskih sredstava, zatim da se pripreme i Vijeću ministara na usvajanje dostave odluke o davanju statusa prihvatnih centara objektima u kojima su smješteni migranti, te da se među migrantskom populacijom napravi evidencija djece bez roditeljskog staranja.

Hitne mjere

Prema raspoloživim podacima, od 1. januara do 19. novembra 2018. godine Službi za poslove sa strancima prijavljeno je 22.411 nezakonitih migranata na teritoriji BiH. Namjeru za podnošenje zahtjeva za azil u BiH u istom periodu iskazalo je 21.158 osoba, a zahtjev za azil podnijelo je 1.316 osoba. Najveći broj migranata dolazi iz Pakistana (7.428), Irana (3.519), Sirije (2.768), Afganistana (2.687), Iraka (2.043) i Libije (780).

Ministarstvo sigurnosti BiH je, u saradnji s nadležnim institucijama, izradilo Akcioni plan hitnih mjera koje se trebaju poduzeti s fokusom na nezakonite migrante i propusnost granice, prije svega sa istočnim susjedima Bosne i Hercegovine. Akcioni plan hitnih mjera sadrži pet prioriteta, 17 mjera i 73 aktivnosti. Ministarstvo sigurnosti zajedno sa nadležnim institucijama i agencijama poduzima aktivnosti u skladu sa Akcionim planom hitnih mjera i zaključcima Vijeća ministara BiH. Zahvaljujući finansiranju EU, većina migranata je smještena u objektima u Bihaću, Velikoj Kladuši i okolini Sarajeva, međutim, hitno je potreban dodatni smještaj.

Kratkoročna hitna pomoć Bosni i Hercegovini od EU, dopunjena je srednjoročnim odgovorom u iznosu od 7,2 miliona eura. Cilj je jačanje kapaciteta zemlje u upravljanju migracijama i objezbeđivanje adekvatnog smještaja i osnovnih usluga, kao i pružanje obrazovanja. Ukupna vrijednost humanitarne pomoći Evropske unije Zapadnom Balkanu od početka izbjegličke krize 2015. godine popela se na 31 milion eura, što obuhvaća i 2 miliona eura dodijeljena Bosni i Hercegovini tokom 2018. godine.

Odgovornost za trenutno stanje

U novembru je pomoć BiH pružila i Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, koja je doznačila više od milion KM (500.000 funti) za podršku lokalnoj zajednici i vlastima u Unsko-sanskom kantonu. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva i Međunarodna organizacija za migracije (IOM) su potpisali Sporazum o implementaciji projekta “Incijativa socijalne kohezije Unsko-sanskog kantona” koji će trajati od novembra do kraja marta.

Osim toga, pomoć je pružila i turska humanitarna organizacija Crveni polumjesec, s obzirom na nadolazeće zimske uvjete, a riječ je o pomoći namijenjenoj migrantima koji su smješteni u privremene kampove. Ova humanitarna kampanja organizirana je na zahtjev i u saradnji s Crvenim križem Bosne i Hercegovine, a radi se o zimskoj opremi i odjeći za 6.000 osoba.

Ove posljednje intervencije i pomoć Bosni i Hercegovini jasno ukazuju na to da je u svemu ovome neko zakazao i da se nije smjelo desiti da još ima migranata bez adekvatnog smještaja i brige, posebno imajući u vidu dolazak zime. Prema podacima nevladinih organizacija iz BiH, Evropska unija u zadnjih desetak godina uložila je 24,6 miliona eura u upravljanje granicom i suzbijanje ilegalnih ulazaka u BiH, ne računajući posljednju pomoć od 7,2 miliona eura. Što opet upućuje na činjenicu da se sa tolikim novcem moglo i moralo uraditi mnogo više za rješenje migrantske situacije u BiH.

Odgovornost za trenutno stanje se može tražiti na različitim nivoima, na primjer, IOM se žali na “nedostatak političke volje” kako bi bolje upravljala migracionim problemom u Bosni i Hercegovini. Granična policija se žalila da osoblje IOM-a nije na terenu, među migrantima. Neke nevladine organizacije i mediji postavili su pitanje transparentnosti utroška ogromnih finansijskih sredstava koja su došla u BiH za pomoć oko migrantske situacije.

Peter Van der Auweraert, šef Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u BiH i subregionalni koordinator za Zapadni Balkan, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa naglasio je da je jako važno da državne vlasti preuzmu donošenje odluka o tome gdje će migranti biti smješteni. Trenutno tu rupu u sistemu popunjavaju UNHCR i IOM, ali to je i dalje rupa. Na primjer, u Srbiji to radi Komeserijat za izbjeglice i stvarno je posao države da odluči gdje će ljudi biti smješteni, zaključio je Aueweraert.

Uhodani kanali i pitanja bez odgovora

Međutim, nije pomenuto, niti se neko od vlasti u BiH zapitao, kako to da sva sredstva koja su došla za pomoć oko migrantske situacije, uglavnom budu transferirana preko IOM-a, UNHCR-a i nekih drugih međunarodnih organizacija, a ne preko nadležnih institucija države BiH? Da li se radi o totalnom nepovjerenju u vlasti BiH, što nije začuđujuće obzirom na pokazatelje o nivou korupcije u državnim institucijama u BiH, ili se radi o već uhodanim kanalima za raspodjelu novca doniranog uglavnom od EU?

Odgovore na pitanje oko doniranih finansijskih sredstava, tražio je i Saša Magazinović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH. Iako je prošlo više od mjesec dana nije dobio odgovor. Vlasti u BiH, prvenstveno Vijeće ministara, moraju javnosti reći jesu li dobili te milione i ukoliko jesu, kako ih troše. U protivnom, ova šutnja samo pojačava sumnje onih koji smatraju da se tu dešava nešto skriveno i netransparentno –rekao je Magazinović.

Poznato je da je ranije milionski iznos izdvojila Razvojna banka Vijeća Evrope da uredi prihvatne centre za migrante. U Ministarstvu finansija i trezora BiH raspolažu informacijom o uplati na Jedinstveni račun trezora BiH u drugoj polovini ove godine – sredstava vezanih uz migracije i migrante u iznosu od 966.781,40 eura. Sredstva su evidentirana na Ministarstvo sigurnosti BiH, kojem je poznata namjena i svrha ovih sredstava.

Međutim, demantij ove informacije stigao je iz Ministarstva sigurnosti BiH. Mediji su prenijeli tu izjavu i da niti jednoj državnoj instituciji nije uplaćen novac. Bile su dvije linije pomoći – ECHO oko milion i po eura, druga iz sredstava Evropske komisije. Oni su odredili organizacije koje će to provoditi: UNHCR i IOM, i direktno su njima ta sredstva doznačena i oni upravljaju tim novcem.

I ovo malo informacija o finansijskoj pomoći za migrante, koje dođe u javnost, očito napravi dodatnu zabunu, stvara dileme, a brojna pitanja ostavlja bez odgovora, zbog čega je jasno da se sve nadležne institucije na nivou BiH, napokon, moraju početi ozbiljnije baviti ovim pitanjima.

Izvor: http://avangarda.ba/detaljno.php?id=682

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...