Jump to content
FORUM

Recommended Posts

Slažem se s Haldir om u potpunosti. Mislim da na kantonu niko nema muda da to uradi. Sjetimo se kada su davali rokove da ako se ne uradi to i to, po trpat će migrante u autobuse i odvesti u Sarajevo. Pa ništa. 

Mi smo bili gazde u svom dvorištu dok je Tito bio živ. Sada se ništa ne pitamo. Bit će onako kako stranci kažu. 

• Like 1
  • Dislike 1

Trebamo jadnim ljudima pomoći, zamislite kako je na ovoj hladnoći živjeti na komadu kartona pod tankim šatorom, nalaze se u ogromnim problemima.
Reisu-l-ulema dobro kaže:

Posebno apelujem na vjernike, muslimane, ali i sve ljude koji imaju osjećaj za patnje drugih, da pokažu svoju humanost. Muslimane je plemeniti Poslanik, a.s. učio da Bog pomaže onoga ko pomaže drugoga i da nije pravi vjernik onaj ko zanoći sit, a njegov komšija, onaj koji je pored nas, gladan.

• Dislike 2
  • Aferim! 1

Ima mjesta i u privatnim kućama.  Kad potjeraju domaće stanovništvo biće mjesta koliko hoćeš za kozojebe. 

ČEKA SE STAV VLADE USK

Grad Bihać predložio lokaciju "Lipa" za smještaj migranata iz Bire i Vučjaka

Grad Bihać predložio lokaciju "Lipa" za smještaj migranata iz Bire i Vučjaka
Gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić dostavio je Vladi Unsko-sanskog kantona novi prijedlog za smještaj migranata na području tog grada.Riječ je o lokaciji "Lipa" koja je u vlasništvu Grada Bihaća, a udaljena 22 kilometra 
Kako navodi u dopisu, ovu lokaciju su pogledali predstavnici IOM-a i UNHCR-a te su izradili elaborat i prezentaciju koju Grad nije dobio na uvid. 

"Napominjemo da, ukoliko se navedena lokacija bude uzela u razmatranje, za istu je potrebno pribaviti saglasnost Gradskog vijeća Bihać", navodi Fazlić u dopisu.

Ova lokacija je predložena nakon što je Operativna grupa za koordiniranje aktivnosti i nadzora nad migrantskom krizom na području USK na sjednici održanoj 10. oktobra donijela Zaključak kojim se od Grada Bihaća traži da se još jednom izjasne o mogućim lokacijama na kojima bi se mogli uspostaviti alternativni centri, a u koji bi bili smješteni migranti iz Bire i Vučjaka.

Spominjala se i u julu, ali je izazvala veliko protivljenje mještana koji žive u blizini, pogotovo srpskog stanovništva koji su istakli kako je riječ o povratničkom naselju i da ne žele biti ugroženi. Prema tadašnjim navodima, IOM i UNHCR su rekli da je lokacija prihvatljiva, ali da Evropska komisija to ne želi to finansirati jer žele već postojeći objekat. Grad Bihać je tada rekao da takvih lokacije više nema.

Na snazi je i dalje saglasnost Vlade Unsko-sanskog kantona da novi prihvatni centar bude na području Medenog Polja, ali su iz IOM-a i UNHCR-a odbili ovu lokaciju kao navodeći kako će finansirati prihvatne centre koji budu isključivo u vlasništvu lokalne zajednice/kantona/entiteta/države.

Ugovori u Miralu i Biri sa IOM-om ističu 15. novembra, a vlasnici ovih objekata poručili su kako iste nisu produžili prema uputama Operativne grupe koja je zabranila.

S druge strane, šef misije IOM-a u BiH Peter van der Auweraert koji boravi na području Unsko-sanskog kantona, rekao je kako se nada da će razum prevladati i da će migranti ostati u Miralu i Biri preko zime jer bi njihovo izbacivanje na ulicu dovelo do haotične situacije u kojoj bi najviše ispaštalo lokalno stanovništvo.

@rucica1 

"Na snazi je i dalje saglasnost Vlade Unsko-sanskog kantona da novi prihvatni centar bude na području Medenog Polja, ali su iz IOM-a i UNHCR-a odbili ovu lokaciju kao navodeći kako će finansirati prihvatne centre koji budu isključivo u vlasništvu lokalne zajednice/kantona/entiteta/države."

Zašto onda finansiraju Biru? Da li su kriminalci iz IOM-a u vezi sa tajkunskom SDA ? Iz ovog proizilazi da jesu. I sve se na to svodi, na interes SDA jer vlasnik Bire ne ubire novce samo na rentanju objekta nego se i namirnice koji idu za kuhinju koju također mislim da finansira IOM idu iskljucivo iz Robota. Buduci da Robot zadnjih godinu dana (sasvim zasluzeno) ubire jako mali promet od domaceg stanovnistva onda nije niti cudo sto se toliko grcevito drze da po svaku cijenu Bira mora ostati. S druge strane ispada da sam bio u pravu prije vise od godinu dana kada sam rekao da te organizacije insistiraju na urbanim podrucjima za orihvatne centre u cilju "pripitomljavanja" ovih migranata, jer bolje da se uče na nama nego na nekom Švabi ili Belgijancu. To je ta logika, samo što nisu niti svjesni da mi mozemo biti gori divljaci od ovih kriminalaca kad nam dogori do noktiju

• Like 1
  • Aferim! 2
  • Haha 1

2 hours ago, Grunf said:

@rucica1 

"Na snazi je i dalje saglasnost Vlade Unsko-sanskog kantona da novi prihvatni centar bude na području Medenog Polja, ali su iz IOM-a i UNHCR-a odbili ovu lokaciju kao navodeći kako će finansirati prihvatne centre koji budu isključivo u vlasništvu lokalne zajednice/kantona/entiteta/države."

Zašto onda finansiraju Biru? Da li su kriminalci iz IOM-a u vezi sa tajkunskom SDA ? Iz ovog proizilazi da jesu. I sve se na to svodi, na interes SDA jer vlasnik Bire ne ubire novce samo na rentanju objekta nego se i namirnice koji idu za kuhinju koju također mislim da finansira IOM idu iskljucivo iz Robota. Buduci da Robot zadnjih godinu dana (sasvim zasluzeno) ubire jako mali promet od domaceg stanovnistva onda nije niti cudo sto se toliko grcevito drze da po svaku cijenu Bira mora ostati. S druge strane ispada da sam bio u pravu prije vise od godinu dana kada sam rekao da te organizacije insistiraju na urbanim podrucjima za orihvatne centre u cilju "pripitomljavanja" ovih migranata, jer bolje da se uče na nama nego na nekom Švabi ili Belgijancu. To je ta logika, samo što nisu niti svjesni da mi mozemo biti gori divljaci od ovih kriminalaca kad nam dogori do noktiju

Ja sam negdje u samom pocetku pisala da smo mi na posmatranju  (kakve ce reakcije gradjana biti) - znaci pokusni kunici (zeke).Znaci, ako nema veceg otpora. tu im se moze, radi ce kako hoce.To je ta taktika.Pa i u Njemackoj su pokusali u manja mjesta trpati pa kad su gradjani vidjeli da ih ugusise onda su poceli veliki protesti, paliti izbjeglicke centre, medjusobne tuce.Te koji su podigli svoj glas poceli su svakakvim imenima prozivati.Rezultat svega bila je AFD stranka.Narod je javno iskazivao da je njihov glas AFD-u kazna ostalim strankama koje su taj kaos dozvolilae. E, kad su to u parlamentu na svojoj kozi osjetili onda su na brzinu donijeli odluku da se raspodjela izbjeglica po odredjenom procentu u skladu broja stanovnika u opstinama, vrsi.Takodjer su pojacali personal kako bi se ubrzano status izbjeglica rijesavao i ekonomske izbjeglice naazad u njihove zemlje vracali.Jos oni tu posla imaju jer povratiti povjerenje gradjana (koje su iznevjerili) to je teza i duza procedura.Uglavnom na svim lokalnim izborima je vidljivo koliko im se sve to od  glavu odbilo.  Vlast su gradjani a ne foteljasi koji samo o foteljama a ne o narodu, brigu vode. Nasu kantonalnu vladu "izababrao" je narod US kantona a ne oni iz Sarajeva i zato nek dobro mucnu glavom.   

Pa ovaj Peter sjedi u Sarajevu. Ja nigdje ne procitah da je tamo u vladi ovolika zasjedanja ili pritisak, pravio.Pa eno njegovi sticenici u Tuzli po cesti spavaju a on ni jednu rijec sa gradonacelnikom Tuzle razmjenio nije a i sto ce kad ima Suhru i vladu US kantona.    

Edited by rucica1
  • Like 1

34 minutes ago, 1260 said:

73184779_995317804149127_8201351798171107328_o.jpg

Ko je dozvoli da se Oval putokaz stavi - trgajte to.

Mislim da je ova vijest da ce Mektic fol zabraniti zatvaranja Bire ipak lazna jer nema niti na jednom portalu. A to niti smije pomisliti da nam kaze. BIRA ide na Lipu ili na Vucjak,pa neka IOM odabere sta im pase. A ovu oznaku BIRA CAMP neka skinu mjestani u cijoj je mahali i neka uslikaju da je skinuta

• Like 3

Koliko vidim po pravcima ta tabla se nalazi  na cesti od željezničke stanice prema brklji

• Like 2

Mediji iskrivljuju stvarnu sliku totalno,po njima su bišćani i kladušani jedva dočekali da im dođu krimigranti!

https://deutsch.rt.com/europa/94201-bosnien-herzegowina-kommunen-verhindern-verteilung-migranten/

Vor etwa zwei Jahren, als die Migrantenströme verstärkt einsetzten, wurden die Geflüchteten zunächst wohlwollend empfangen. Große Hilfsbereitschaft herrschte in den betroffenen Kommunen an der Grenze zu Kroatien. Die Menschen hatten selbst einen Krieg erlebt und fühlten mit den Geflüchteten. 

Prije otprilike dvije godine, kako su migracijski tokovi počeli da se povećavaju, izbjeglice su prvo primljene blagonaklono. Vladala je velika dobrovoljna pomoć prema izbjeglicama u pogođenim zajednicama na granici s Hrvatskom. Ljudi su i sami doživjeli rat i suosjećali su se prema izbjeglicama.
prije 41 minuta, Venom said:

Mislim da je ova vijest da ce Mektic fol zabraniti zatvaranja Bire ipak lazna jer nema niti na jednom portalu. A to niti smije pomisliti da nam kaze. BIRA ide na Lipu ili na Vucjak,pa neka IOM odabere sta im pase. A ovu oznaku BIRA CAMP neka skinu mjestani u cijoj je mahali i neka uslikaju da je skinuta

Ništa nažalost od toga,EU diktira Sarajevu što će raditi u sopstvenoj zemlji:

https://www.zuwanderung.net/2019/10/27/fluechtlinge-in-osteuropa-unterbringung-auf-bosnisch-grenzschutz-auf-kroatisch/

EU übt Druck auf Bosnien-Herzegowina aus

Der Europarat, die Vereinten Nationen und die Europäische Union fordern inzwischen die Schließung des Flüchtlingslagers und die Verlegung der Asylbewerber in “geeignetere” Unterkünfte. Kritiker befürchten im Winter eine humanitäre Katastrophe. Die Menschenrechtskommissarin des Europarats, Dunja Mijatovic, sprach von einer “erbärmlichen” Lage.

EU vrši pritisak na Bosnu i Hercegovinu

Vijeće Europe, Ujedinjene nacije i Europska unija sada traže zatvaranje izbjegličkog kampa i premještanje azilanata u više "pogodna" smještaja. Kritičari se boje humanitarne katastrofe zimi. Povjerenica Vijeća Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović govorila je o "patetičnoj" situaciji

Mene samo zanima dokle cemo sami sebe unistavati i dopustati psiholoski rat koji protiv nas vode od najnizeg predstavnika vlasti i politicara do predsjednika?!

Niko nama nije kriv za migrante sem nas samih. Niko se nije pobunio (pod niko mislim na vecinu jer nas manjina i dalje vristi po forumima i skupstinama ali ocigledno bezveze i uzalud) kad su se organizirali protesti. Prepali se neke kazne nidje veze.

Znaci ne mogu nam bukvalno nista ako se pobunimo u velikim broju i ako dignemo glas protiv ovog sustavnog zlocinacko-udruzenog pokreta protiv nas od strane same nase vlasti i drzave, medjunarodne zajednice i ngoova. Ovo je toliki otvoreni i direktni napad i  konspirasi protiv unsko sanskog kantona!!! I ja nikako ne kontam gdje su ti borci koji su krajinu branili 92’, gdje je onladina da se bori za svoju buducnost, gdje su nam roditelji i didovi i majke da se bore zajedno s nama da zadrzimo svoju zemlju i domove. Ovo je isti rat koji se protiv nas vodio prije 25 godina!!! Samo jos ne padaju mrtve glave! 

• Like 3
  • Aferim! 1

Treba izvršiti maksimalni pritisak prema svim nivoimavlasti i svim raspoloživim sredstvima jer je voda došla do grla

• Like 3

7 hours ago, Grunf said:

Sve se moze kad se hoce. Mislio sam ti napisati duzi post ali sam obrisao iz razloga sto mi se ne ide dalje u raspravu sa tobom. Opklada da će biti Bira zatvorena i iseljena?

Prihvatam u bilo šta, pod uvjetom da kažeš krajnji datum koji nije 2029. :)

• Dislike 2

10 hours ago, toby said:

Izvini ali moram te koregirati. Hepatitis se na vise nacina prenosi (ne samo u dodiru sa krvi). Meni cim je hepatitis ustanovit (u Njemackoj) prvö su me odmah u bolnicu smjestili i potom poslali sluzbu za dezifekciju cijelog stana i mog auta.Kad sam upitala od cega sam se mogla zaraziti, svasta mi nabrojase cak i jabuku ako je neko, ko je zarazen bio, rukama dodirivao. Zato preporucujem svima, kad iz prodavnice kuci dodju, obavezno ruke prati, pogotovo kod djece kad iz skole ili sa igralista dodju.Bolje sprijeciti nego lijeciti.O ovom oboljenju i posljedicama, pisla sam u prdhodnim postovima.   

Znaci mogucnost zaraze je direktnim i indirektnim putem. 

• Like 2
  • Aferim! 1

Suza suzu stiže zbog uvjeta u kojem se nalaze teroristi sa Bliskog istoka.  Suze mi se niz dupe slijevaju od velike tuge. 😭😭😭

9 hours ago, rucica1 said:

Izvini ali moram te koregirati. Hepatitis se na vise nacina prenosi (ne samo u dodiru sa krvi). Meni cim je hepatitis ustanovit (u Njemackoj) prvö su me odmah u bolnicu smjestili i potom poslali sluzbu za dezifekciju cijelog stana i mog auta.Kad sam upitala od cega sam se mogla zaraziti, svasta mi nabrojase cak i jabuku ako je neko, ko je zarazen bio, rukama dodirivao. Zato preporucujem svima, kad iz prodavnice kuci dodju, obavezno ruke prati, pogotovo kod djece kad iz skole ili sa igralista dodju.Bolje sprijeciti nego lijeciti.O ovom oboljenju i posljedicama, pisla sam u prdhodnim postovima.   

Bitno je naglasiti da postoje tri tipa hepatitisa A,B i C ovaj C ili kako u narodu kažu "krvni" se prenosi iglom ili seksualnim odnosom sa zaraženim ili kontaktom sa krvi zaraženog. "A" tip se prenosi i najjednostavnijim putem "prljavim" rukama kako kažeš. Jednostavnijim riječima riječ je o bolesti jetre ili u narodu zvanoj "žutica". 

• Like 1

On 31. 10. 2019. at 16:15, Rijecanin said:

Hepatitis A in hepatitis E infekcija: fekalno - oralna, to znaci sa vodom i hranom i slaba higiena. Prljave ruke oboljelih osoba i njihov feces i u normalnim uslovima su velik problem. 

prije 10 sati, rucica1 said:

Svi mi to već sve znamo i zarazno prije 92-druge u bihaćkoj bolnici.Onda nisi smjeo ni blizu ako bi nekoga posjetio,igrali ste se pantomime preko dvije šajbe stakla tj prozora.Ako si nešto donio za pojesti išlo je ko u alkatrazu kroz više barijera tj zatvorenih prepreka.

A krimigranti se šetaju kud hoće,prevoze talgo vozom i javnim prevozom,ulaze u markete i pipaju što hoće.Odkako smo u marketu vidjeli azilante kako pipkaju voće i grizu jabuke i opet ih vraćaju na polici smijući se uz to,jao da hoće namjerno da te zaraze,od tad nekupujem otvoreno već samo upakovano.

Što se tiče pranja ruku minimalno sapunjati 20 sekundi i to da se pjeni jer upravo ta pjena uvezeju i odnosi mikroorganizme.Pranje ruku samo s vodom još ledenom kao da nije pranje nikako.

Najbolje još uvijek nisiti sa sobom dezinfekciju od alkohola i s njom dezinficirati ruke,ima u DMu u Bihaću 100ml stane u svaki džep.Još malo pa ko kinezi ćemo hodati s operacionim maskama na licu,lateks rukavicama na rukama.Tu se vidi koliko nam je sloboda kretanja ugrožena zbog krimigranata.

Edited by Real
  • Like 2

Ove bolesti su oni sa sobom donijeli ljudi moji oni prvi kad su dolazili, a kamoli ovi novi, boga pitaj iz kojih su rupa svi ovi novi izgmizali..... Kod njih tamo kao da je stari vijek jos uvijek kad je u pitanju higijena i cistoca. Katastrofa. Sve sto uzmem u prodavnici obrisem, ako kupujem sokove, niposto ne pijem iz konzervi ili nesto, vec cekam casu da uzmem da naspem, znaci kruh i to smao u pekari gdje znam da je jedino pekar dirao taj kruh, pogotovo kad sam vidjela 'pipace' kako svaki rukama diraju dok ne izaberu sta je njima prihvatljivo. voce-povrce isto tako dobro operem pa onda konzumacija, cak i ako su u pitanju mandarine i banane i ono sto moras oguliti. covjece kao da prolazimo kroz neku nuklearnu katastrofu, znaci ove Vlasti treba dobro da se zapitaju kad krene narod obolijevati zbog ovih migranata i svega sto donose sa sobom, hoce li narod i dalje nijemo posmatrati? i ne kontam kako to dosad nije natjeralo narod da se probudi, pogotovo suga koju prenosi sve i jedan skoro. Pa medicinari Doma zdravlja su znali osvanuti sa raznoraznim cudnim osipima, nakon sto su ih tjerali da idu raditi onako bez zastite (dzaba samo rukavice i maska koje jedino imaju na raspolaganju) u Borice i sto ih moraju izbodene zbrinjavati po cesti..... a da ne spominjem raznorazne ozbiljne bolesti koje su donijeli, sto @toby kaze 'migranti mu oboljevaju od bolesti za koje se mislilo da su iskorijenjene u 16. stoljeću', mislim.... Nisu se u Sarajevu, Bihacu i Cazinu i ko zna gdje jos (a nije objavljeno) bezveze morbile odjednom pojavile.... Nisu brate ni prije bas svi bili vakcinisani, pa nije toga bilo....

Jedino sto se moze zakljuciti iz cijele ove situacije je da ovaj nas narod dugorocno sebi ne zeli nista dobro..... Jer da zele sebi i svojim potomcima ikakvu buducnost, dosad bi valjda nesto poduzeli. Najlakse je sjediti kod kuce i posmatrati proteste sa Facebooka i TV-a i govoriti e tako, treba se boriti.... Jer to vecina radi, sjedi kod kuce i misli da ce se neko drugi izboriti za njega... Uzas

• Like 6

On 30. 10. 2019. at 14:44, Krajisnik2 said:

I kakve veze imaju blebetanja jednog placenika sa migrantskom krizom? A kada vam se odgovori onda opet prica „odvodis sa teme“ itd. Vi huskate na mrznju muslimana i Islama, jedino tome vam sluzi migrantska kriza kao i placenici koje sire nebuloze poput ovoga jadnika kojeg ti reklamiras. Sve to je zacinjeno obicno jednom dobrom kolicinom umisljenosti i rasizmom. 
Svi vi koji se borite protiv Islama pod plastom migrantske krize itd. treba da shvatite da morate uci ideoloski u kostac sa Islamom umjesto da sirite povrsne floskule i otrcane huskace ideje i teze. Vi to nikada necete, kao sto ne postoji naucna diskusija sa muslimanima u medijima, sem uglavnom samozvanim „ekspertima islama“ s kojima vi morete rezirati emisiju po vasoj zelji.  Razlog je evidentan - ne postoji dovoljno argumenata t.j. ideoloskog temelja za vase vidike i ideologije, koje van zadovoljavanja licnih strasti nemaju ljudima sta drugo da ponude ili valjano obrazloze

Upravo oni koji nam šalju i dovode migrante rade protiv Islama ali ti i nekolicina vas ste očigledno preglupi da shvatite to! Ili su šekeli ipak draži..

• Like 5
  • Aferim! 1

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...