Jump to content
FORUM

Recommended Posts

Bira ostaje ! Ma šta nam pričali i govorili, Bira ostaje. Sad sam pričao sa jednim od predstavnika MZ koji su bili na onom sastanku. Sam mi kaze:" Mi smo prodani. Prodala nas je vlastita država, Bihać je zamišljen kao jedan veliki migrantski centar."

Dakle, jedina nam je nada petak i iskupljanje ispred Bire.Što masovnije iskupljanje! Sad ako zakažemo gotovi smo za čitav život.

Edited by Grunf
  • Like 2

Tako je grumfe sad ako ne uspijemo se skupiti i organizirati više nećemo imati prilike a ni potrebe ZATO SVI PRED BIRU U PETAK

• Like 2

Tuzla – međustanica na Balkanskoj ruti 

Na putu do Unsko-sanskog kantona i dalje prema zemljama EU, migranti se suočavaju sa mnogim problemima. Tuzla je jedna od stanica gdje svakodnevno dolazi više od stotinu migranata. Svi su u teškom psihofizičkom stanju.

Bosnien und Herzegowina l Migranten in Tuzla (DW/D. Maksimović )

„Idem dalje, ne ostajem ovdje. Ovdje nema ničeg, nema vode, hrane, nema ništa. Hoću da idem u Francusku", kaže Amar iz Palestine. On ima 15 godina, a u Tuzlu je došao prije nekoliko dana. Kaže, čeka grupu prijatelja koji treba da dođu iz Srbije. „Krenuli smo zajedno prije dva mjeseca iz Palestine. Hoćemo samo da idemo dalje ali teško je i prevoz naći do Bihaća, kontrolišu nas u vozu i autobusu pa nas vrate nazad", kaže Amar. U Bihaću i Velikoj Kladuši za to vrijeme svakog časa prijeti da izbije humanitarna katastrofa. Ipak, brojni migranti stižu u Tuzlu iz Srbije kako bi se dalje prebacili do Unsko-sanskog kantona. Nekoliko stotina migranata svakog dana boravi na otvorenom u autobuskoj stanici u Tuzli. Prepušteni su sami sebi. Na desetine migranata koji leže na betonu, bez vode, bilo kakvih sanitarnih uslova, svakodnevna su slika ovog grada.

Volonterska „kupili socijalni mir" 

Iz Vlade Tuzlanskog kantona su prije nekoliko mjeseci obećali da će obezbijediti privremeni prihvatni centar, ali se to do danas nije desilo. Osim volontera koji pomažu migrantima, u smislu podjele obroka, migranti ne dobijaju ništa. Jedan od volontera je Senad Čupo koji svakodnevno pomaže migrantima. On kaže da skoro dvije godine traje potpuno ignorisanje od strane vlasti.

Migranti u Tuzli spavaju na ulici (novembar 2019.)

„Ti ljudi pješače do Tuzle, zatičemo ih u svakakvom stanju, iscrpljeni, ranjeni. Ne zanima nas odakle dolaze, potrebna im je pomoć i reagujemo. Sami. Mi sada svakodnevno na stanici imamo oko 200 migranata. Da nije volontera koji su kupili socijalni mir, ovo bi eskaliralo“, kaže Čupo apelujući na vlast da što hitnije nađe neko rješenje jer je sada, kaže, najteža situacija. „Oni su u teškom psihofizičkom stanju, dešavaju se problemi između njih i vezani su uglavnom za egzistenciju, od krađe telefona do vreća za spavanje. Ovdje su životinjski uslovi“, kaže Čupo.

Migranti: „Znamo da je u Bihaću haos“

Nekoliko kilometara dalje od autobuske stanice nalazi se Terenski centar Službe za poslove sa strancima BiH čije je izmještanje planirano iz centra grada. Tu zatičemo dvadesetak migranata iz Maroka koji su došli da se prijave. Međutim, ne žele da ostanu u Tuzli, žele što prije da idu dalje.

„Čuli smo da je u Bihaću katastrofa, ne znamo šta da radimo sada, ali sigurno nećemo ostati ovdje, želimo da idemo u Italiju. Čim dobijemo papire tražićemo način da se prebacimo prema Bihaću i onda dalje prema Italiji. Ovdje nema ničega, nemamo gdje da ostanemo, spavamo ispod mosta“, kaže Hamza iz Maroka koji je prije četiri dana došao iz Srbije.

"Migrantska je tuga pregolema"

Tuzlaci su ogorčeni na vlast što je problem sa migrantima doveo do toga da ne mogu slobodno da se kreću. Tvrde da je sve veći broj migranata koji su zaraženi šugom, a da niko po tom pitanju ništa ne preduzima. Ismet Džapo iz Tuzle okrivljuje vlast.

„Katastrofa! Propustili su sve. Oni jadni volonteri dolje samo nešto rade. Krivo mi je što se u gradu ovo dešava, da leže i sjede po ulici, da niko ne uradi ništa. Bolje da ih zbrinemo i pošaljemo dalje nego da se nastavi sa ovim. Ovo je haos", kaže Džapo.

Lokalna netrpeljivost 

Zabrinjavajući je stepen netrpeljivosti prema migrantima kaže volonter Senad Čupo, navodeći primjer da im nije dozvoljen ulazak u neke radnje, da nemaju gdje da se okupaju i slično.

Zabrinjavajući je stepen netrpeljivosti prema migrantima kaže volonter Senad Čupo

„Neki dan smo imali jednu ekipu iz Brčkog koja je došla da ošiša te ljude jer većina frizerskih salona ne želi da ih primi. Mislim da je to posljedica predrasuda i širenja netačnih informacija. Organizujemo im tuširanje u Baptističkoj crkvi, hranu iz Merhameta, a u ovoj priči, što se tiče sistema, jedini za pohvalu su ljudi iz policije koji zajedno rade sa nama", kaže Čupo, podsjećajući da je lokalna skupština usvojila prije nekoliko mjeseci zaključke u kojima se definiše uspostavljanje ambulante, kuhinje i dnevnog boravka. Međutim, s obzirom na dosadašnji tempo kojim se radi, nije izgledno da bi brzo moglo da dođe do realizacije.

„Sviđalo se to nama ili ne, ti ljudi su tu. Ukoliko prepustimo da ovo sve ovako ostane, bojim se da će ti ljudi početi da ulaze uz kuće, iz egzistencijalnih potreba, da se ugriju. A onda ćemo tek imati haos“, zaključuje volonter iz Tuzle Senad Čupo.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ako se po Bihacu i v.Kladusi budu ugoscavali ova invazija ce samo da se jos vise pogorsa.To su ljudi bez pameti i karaktera.Pa znaci u tim zemljama ,odakle sve dolaze, cuju da na izbjeglickoj ruti imaju sve obezbjedjeno, plate svercerima i bez daljnjeg, bez iceg, krecu u avanture.To sto krse zakone i ugrozavaju stanovnistva na njihovoj ruti, to im je svejedno ( a jos od istih ocekuju da ih hrane i oblace) - pa sto bi ih onda iko zalio.Gamad bezobrazna. Te sto ih u privatni smjestaj primaju treba zesce kaznjavati i narod se treba organizovati (ako ne radi sebe onda radi svoje djece i unucadi). Cupo iz Tuzle je ovdje na kraju trebao reci narodu da se za odbranu dobro pripreme a migosima sta ih kod takvih pokusaja ocekuje.

• Like 1

27 minutes ago, Grunf said:

Respekt, ovi ljudi rade za svoj narod. Bojim se samo da ce im se obiti o glavu i da ce biti smaknuti!

Kapa do poda i sve pohvale!

• Like 3
  • Haha 1

Just now, Lidjo said:

Respekt, ovi ljudi rade za svoj narod. Bojim se samo da ce im se obiti o glavu i da ce biti smaknuti!

Kapa do poda i sve pohvale!

Tako zvuči.. ali poučen životnim iskustvom ja ne vjerujem više nikom. Ali se nadam da su iskreni

• Like 2

1 minute ago, Hysteria said:

Nisu ni oni sisali vesla

Pa gledaj, dobro je Kljajić rekao prvo otvoriti centre van kantona pa se vucjak zatvara.Nadalje ako sam shatio izlaska iz Bire nema osim ako želiš napustiti kanton u bilo kom  smjeru ali povratka nema. Što znači šansa je da završe na Vucjaku oni koji izidju iz Bire i ostanu u gradu. Dobra stvar je što nema dopunjavanja Bire.

• Like 5

1 minute ago, Grunf said:

Pa gledaj, dobro je Kljajić rekao prvo otvoriti centre van kantona pa se vucjak zatvara.Nadalje ako sam shatio izlaska iz Bire nema osim ako želiš napustiti kanton u bilo kom  smjeru ali povratka nema. Što znači šansa je da završe na Vucjaku oni koji izidju iz Bire i ostanu u gradu. Dobra stvar je što nema dopunjavanja Bire.

Meni je sve ovo nelogicno iskreno. Migranti imaju mogucnost da dozivotno ostanu u biri ili rizikiraju da izadju i pokusaju preci granicu i budu vraceni na vucijak.

Daj boze da ovo zazivi ali ce se vec umjesati IOM i opet sve po starom .

• Like 1
  • Thanks 1

prije 28 minuta, Grunf said:

Kakav muštuluk,nemoj biti naivan!!!

Evo i zašto!

Naime, ministar unutrašnjih poslova USK-a Nermin Kljajić i ministrica zdravstva Nermina Ćemalović, bili su jasni. Od 15.tog novembra nema slobode kretanja za migrante. 

Ide se u blokadu Bire. Na naše pitanje da pojasni, ministar Kljajić je između ostalog rekao kako se radi o apsolutnoj blokadi kretanja. Van Bire i Mirala će moći samo oni koji žele preko državne granice. 

Prvo gore boldirano:

Zašto baš sad odjednom od 15. Novembra???Razmislite dobro!!!

Zar nisu protesti zakazani za taj famozni 15.11. na koji MUP odjednom vadi iz čarobnog šešira odluku o zabrani kretanja migranata.Migranti se na ovaj način od strane vlasti koja igra "the Game" protiv vlastitog stanovništva trpaju u taj čarobni šešir i postaju za one koji protestvuju odjednom nevidljivi!

Protestanti će ispasti zabeznukti i čudu zašto oni protestvuju kad nema migranata trenutno tj. u čemu je problem biće pitanje od strane vlasti!Biće opet da protestanti stvaraju problem koji ustvari nepostoji ( bar ne tog 15-og).

Ljudi će progutati mamac i razići će se kućama smirujući se od policije gradonačelnika i IOMa, da je sve pod kontrolom.Samo što dođete do kuće eto migica opet vani.Smio bih se kladiti u 500KM da će biti tako.

Drugo gore boldirano:

Šta to treba da znači?Ništa drugo nego da mogu svi iz Bire i Mirala slobodno hodati po gradu jer oni svi i žele preko granice! Samo što im neuspijeva i eto ih opet po ulicama Bišća,znači ovaj Kljajić nije lagao!

Nemojte biti naivni, ovo je taktička varka maloga Marka, da se protesti sabotiraju i relativiraju od strane MUPa,Vlasti i gradonačelnika koji igra IOMovu the Game da bi koliko toliko smirio bišćane!

Oni su se iza zavjesa dogovorili,lova je pala,obećanja i privilegije.

Živi bili pa vidjeli,pozdrav "Nostradamus"

• Like 1
  • Dislike 1
  • Sad 1

19 minutes ago, Grunf said:

Tako zvuči.. ali poučen životnim iskustvom ja ne vjerujem više nikom. Ali se nadam da su iskreni

@Real  Sve sam ja to pomislio.

Edited by Grunf

Kako gid bilo al  u petak  svi pred BIRU da damo podršku vladi USK u sprovođenje ovih zaključaka ( ako nas u međuvremenu ne zajebu ponovo)

• Like 3
  • Thanks 1

prije 9 minuta, Barba said:

Meni je sve ovo nelogicno iskreno. Migranti imaju mogucnost da dozivotno ostanu u biri ili rizikiraju da izadju i pokusaju preci granicu i budu vraceni na vucijak.

Daj boze da ovo zazivi ali ce se vec umjesati IOM i opet sve po starom .

Barba jedini si skužio plan,svaka čast.Ljudi ne varajte se tj. nedajte se varati,situacija je preozbiljna.

• Like 1

Just now, sk64 said:

Kako gid bilo al  u petak  svi pred BIRU da damo podršku vladi USK u sprovođenje ovih zaključaka ( ako nas u međuvremenu ne zajebu ponovo)

NEMA ODUSTAJANJA ! PETAK PRED BIRU KAKO JE I ZAKAZANO. KO IMA PRISTUP FB GRUPI NEKA STAVI OBAVIJEST !!!!

• Like 4

Protesti moraju biti masovni,zvati rodbinu iz USKa,prijatelje,radne kolege,zovite krupljane,otočane,petrovčane,kladuščane,cazinjane. Ima se facebook,viber,twitter i svašta još.

• Like 1

4 minutes ago, Real said:

Barba jedini si skužio plan,svaka čast.Ljudi ne varajte se tj. nedajte se varati,situacija je preozbiljna.

Sve je ovo IOM isplanirao ljudi nemojte biti smijesni meni je ovo totalno nelogicno zasto ih onda sve ne stave na vucijak pa nek onda se igraju granicara do mile volje a samo nedati nazad u grad.

• Like 2
  • Dislike 1

Nemojte biti naivni. Od ovoga nema ništa. Ključ rješenja je zatvorit istočnu granicu i ne dopustit im da uđu u BiH.  Uljeze bez dokumenata vraćat u Srbiju.  Niko bez dokumenata ne smije hodat BH gradovima.  Prema svima koji nemaju dokumente odnosit se kao prema potencijalnim teroristima.  Šta sada sa ovima koji izađu iz centara i koji ne uspiju preći granicu?  

• Thanks 2

Imam neki osjećaj ukoliko narod 15.11. dođe hiljadama na proteste jer je prozreo plan IOMa,lokalnih vlastiju MUP USKa mogao bih Mektić poslati "sarajevsku raju" u Bihać da se krajišnici nauče pameti.

Ako se Bira zatvara 15.11. gdje će onda te silne migrante jeste se zapitali?Mektić to neće dozvoliti.

Treba biti na sve spreman!

http://balkans.aljazeera.net/video/protesti-u-bih-specijalci-u-sarajevu-rastjeruju-demonstrante?page=5

• Like 2

9 minutes ago, Real said:

Imam neki osjećaj ukoliko narod 15.11. dođe hiljadama na proteste jer je prozreo plan IOMa,lokalnih vlastiju MUP USKa mogao bih Mektić poslati "sarajevsku raju" u Bihać da se krajišnici nauče pameti.

Ako se Bira zatvara 15.11. gdje će onda te silne migrante jeste se zapitali?Mektić to neće dozvoliti.

Treba biti na sve spreman!

http://balkans.aljazeera.net/video/protesti-u-bih-specijalci-u-sarajevu-rastjeruju-demonstrante?page=5

Pa dobro, kad smo imali onaj veliki protest PROTIV MIGRANATA  kad je bilo 4-5 hiljada ljudi isti specijalci su već bili spremni da krenu na Bihać.  U petak skup pred Birom i nemoj da koga čujem da je rekao "nemam ja ništa protiv migranata ali...." IMAM ! IMAM PROTIV NJIHOVOG PRISTUSTVA ! IMAM PROTIV NJIHOVOG KRIMINALA ! IMAM PROTIV NJIHOVOG JAVAŠLUKA ! IMAM PROTIV NJIHOVE NEHIGIJENE... JA SAM PROTIV BORAVKA MIGRANATA U MOM GRADU !!!!! Koga čujem da kaže drugačije ima plesku od mene i bolje da ne dolazi

Edited by Grunf
  • Like 9
  • Aferim! 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

Receno je vise puta, dok nesmetano ulaze u drzavu na istoku, ovdje na zapadu sta god uradis to je maksimalno polovicno rjesenje. Zapravo, rjesenja nema. Ovaj tvrdi pristup i voznja na Vucjak je maksimum. 

I sutra da zatvoris Biru, opet su tu i nece ispariti a dolaze novi. Smijesno je ocekivati da ce se stoka okaniti Bihaca jer je neka Bira zatvorena. 

• Like 3

9 hours ago, toby said:

Pretpostavljam da deda Šoroš i njegovi govnarski teroristički aktivisti i promigrantski propagandisti rade besplatno, iz čistog entuzijazma i humanosti? Inače sam te nekoliko puta pitao koliko te plaćaju za propagandu, ignorirao si pitanje.

Ok, ako te već zanima, 175.000€ godišnje je cijena koju smo dogovorili. S tim da nije ugovor o djelu tako da državi ne plaćam ništa. Čiste pare. Živi keš. 

• Haha 1

Pa kao što se i očekivalo Bira ostaje. Ova najava sa policijskom blokadom nama neće donijeti ništa jer će kao i sve trajati dan-dva i sve po starom. Šta nam vrijedi blokada Bire kad se ekipa sa Vučjaka i iz privatnog smještaja šeta gradom. Šta nam vrijedi blokada kad voz i autobusi dovezu svaki dan 200 novih migosa. Premijer USK treba izaći u javnost i reći "zajebo" sam vas sa izjavom da se Bira zatvara. Kako sam čuo Peter (IOM) je jučer kupovao predsjednike MZ oko Bire obećanjima,a sve u cilju da javno izađu i kažu da im migranti sad nisu smetnja,a jesu li se prodali vidjeti ćemo 15-og.

IOM i Mektić žele migrante u centru Bihaća

• Like 2

Kad povezete moja dva posta danas, prvi u kom sam napisao da Bira ostaje i ovaj drugi sa vijesti da policija blokira migrantske kampove od 15.11 umjesto da ih isprazni, dobijete ovo što sam prvo napisao a onda Real nadovezao: Bira ostaje a ovim nam mažu oči. Zavaravanje, jer ne znaju kako drugačije da kažu građanima da se agonija nastavlja i da su nas zaj***.Svi u petak ispred Bire

Edited by Grunf
  • Like 1

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...