Jump to content
FORUM

Recommended Posts

10 minutes ago, dobri duh said:

to da su državne ili lokalne vlasti primile pare je neistina

IOM plaća direktno onima sa kojim sklapa ugovore za posao oko uređenja smještaja, hranu, medicinsku zaštitu i slično

Ko finansira IOM????Napisao sam gore,Zapad mora da finansira IOM(ako sad ne finansira dovoljno).Da se ovim migrantima obezbjedi normalan zivot dok su ovdje i dok se ne nađe rjesenje za njih.Vracanje odakle su dosli ili integracija u neko drustvo od zemalja koja ima kapacitet da ih primi za stalno(Njemacka npr.).Drugog rjesenja nema,BiH nema kapaciteta niti je dovoljno ekonomski jaka da izdrzava migrante o svom trosku(ne moze za svoje gradjanje da obezbjedi normalan zivot).Pa ovo je humanitarna kriza u srcu Evrope!!!

• Like 2

3 minutes ago, Sadik said:

Ti si govorio o izbjeglicama/migrantima iz Sedre koji su imali smjestaj, a ne opcenito.

Samovoljno su napustili Sedru, ugrozavajuci svoju djecu . A drugi par opanaka je sta su dozvolili, drzavne institucije  sta ignoriraju.

Nisu ovdje samo iz Sedre, ima ih iz Borića sa djecom dolaze. Ne znam da li će ih sa autobusne autobusi sad gore sve voziti.. U svakom slučaju ovo djeca ne zaslužuju. 

Edited by Ammar

Mi ne znamo šta ćemo sa njima, oni ne znaju šta će sa sobom, evropska unija ne zna šta će sa njima, vlast ne zna šta će sa njima, djeca njihova ne znaju ništa...

Jel im neko rekao da se probaju preko Bugarske, Rumunije, Ukrajine, Poljske do Njemačke?

• Like 2

3 minutes ago, Noke said:

Ko finansira IOM????Napisao sam gore,Zapad mora da finansira IOM(ako sad ne finansira dovoljno).Da se ovim migrantima obezbjedi normalan zivot dok su ovdje i dok se ne nađe rjesenje za njih.Vracanje odakle su dosli ili integracija u neko drustvo od zemalja koja ima kapacitet da ih primi za stalno(Njemacka npr.).Drugog rjesenja nema,BiH nema kapaciteta niti je dovoljno ekonomski jaka da izdrzava migrante o svom trosku(ne moze za svoje gradjanje da obezbjedi normalan zivot).Pa ovo je humanitarna kriza u srcu Evrope!!!

ovo si prvo napisao Drzavne institucije su primile do sada milione eura,od EU, za rjesavanje boravka ilegalnih migranata u BiH,prvenstveno na podrucju Bihaca i V.Kladuse.

IOM troši pare kako hoće, ništa ne daju drž i lok vlastima

za ostalo si u pravu

• Thanks 1

Samo jaki su oni kad mogu jedan zakon izmjeniti u nekoj državi i nedopustiti policiji blizu imigranata. Neko ih jak štiti..

• Like 2

11 minutes ago, dobri duh said:

ovo si prvo napisao Drzavne institucije su primile do sada milione eura,od EU, za rjesavanje boravka ilegalnih migranata u BiH,prvenstveno na podrucju Bihaca i V.Kladuse.

IOM troši pare kako hoće, ništa ne daju drž i lok vlastima

za ostalo si u pravu

Da napisao sam to,jer IOM je medjuvladina organizacija,a ako se trenutno nalazi u BiH to znacu da bi po pravilu trebali suradjivati vladinim i nevladinim partnerima,dolazimo do zakljucka da se i nasa vlada pita u odlukama IOM-a.Zar ne?

Edited by Noke

NARAVNO: Ovo su lažne vijesti, ali ne recite ništa da ovako ne mogu mediji prenjeti situaciju...

1 minute ago, RiDaM said:

NARAVNO: Ovo su lažne vijesti, ali ne recite ništa da ovako ne mogu mediji prenjeti situaciju...

Ovaj snimak je od danas blizu granice Meksika i USA... Mislim da je taj xD... Svašta se nama servira... 

Edited by Ammar

6 minutes ago, Noke said:

Da napisao sam to,jer IOM je medjuvladina organizacija,a ako se trenutno nalazi u BiH to znacu da bi po pravilu trebali suradjivati vladinim i nevladinim partnerima,dolazimo do zakljucka da se i nasa vlada pita u odlukama IOM-a.Zar ne?

IOM je međunarodna organizacija

ponekad sarađuje sa vlastima ali im ne daje milione već oni sami troše te milione kako sam ti već napisao

vidiš da se u Bihaću ponašaju kao gazde i vlast, preskočili su lokalnu vlast i sa gazdom Bire dogovorili smještaj migranata, tako su dogovorili i sa Halilom za Sedru, 

• Like 1

5 minutes ago, dobri duh said:

IOM je međunarodna organizacija

ponekad sarađuje sa vlastima ali im ne daje milione već oni sami troše te milione kako sam ti već napisao

vidiš da se u Bihaću ponašaju kao gazde i vlast, preskočili su lokalnu vlast i sa gazdom Bire dogovorili smještaj migranata, tako su dogovorili i sa Halilom za Sedru, 

Nisu oni preskocili lokalnu vlast , nego se lokalna vlast prodala za radno mjesto necijeg sina

Edited by Sadik
  • Like 3

Mene zanima zašto ih država šalje samo nama, zašto se ne radi svoj posao i to rasporedi podjednako po državi, nije Bihać jedini grad uz granicu, a samom raspodjelom po državi, migranti bi imali adekvatnije uslove u privremenim centrima i bilo bi lakše uočiti ko je kriminalac a ko nije, imala bi se bolja kontrola i samim tim građani bi bili sigurniji dosta... Ovo je nepravda velika i treba ih biti sramota šta su dopustili... Ovo sada je HOO RUK, a sve preko naših leđa... Užas...

• Like 1

1 minute ago, Ammar said:

Mene zanima zašto ih država šalje samo nama, zašto se ne radi svoj posao i to rasporedi podjednako po državi, nije Bihać jedini grad uz granicu, a samom raspodjelom po državi, migranti bi imali adekvatnije uslove u privremenim centrima i bilo bi lakše uočiti ko je kriminalac a ko nije, imala bi se bolja kontrola i samim tim građani bi bili sigurniji dosta... Ovo je nepravda velika i treba ih biti sramota šta su dopustili... Ovo sada je HOO RUK, a sve preko naših leđa... Užas...

Salju ih oni koji nisu zavrsili svoj posao do '95... hudni migranti pijuni dok se nase 'vodje' prave mutave radi obecanih futelja i par eura u dzepu...

Just now, Kljukusa said:

Salju ih oni koji nisu zavrsili svoj posao do '95... hudni migranti pijuni dok se nase 'vodje' prave mutave radi obecanih futelja i par eura u dzepu...

Nista nema da se brinemo, sve ce to Dragan iz SDS da sredi!

Opet moram ponoviti, IOM nema apsolutne nikakve nadleznosti nad migrantima, sve oko migranata je potpuno u ovlasti Sluzbe za Strance BiH, koja ima svoj ured u Bihacu. Uloga IOM-a je jedino da preuzme na sebe financijske obaveze vezane za lokaciju i usluge. A to da li ce migranti biti u Sedri ili izaci iz Sedre i krenuti na put, IOM im ne moze zabraniti, nije Sedra zatvor. Isto se odnosi i na Borice, Trnove i slicno. Ured za Strance izdaje migrantima papir o zelji da ce traziti azil, na osnovu kojeg migranti se krecu kuda hoce i kako hoce.

Ljudi vi morate svatiti da sa ovim migrantima upravlja neko to je već dokazano , oni moraju do idućeg #c.pointa da bi dobili novac to je očito u Hrvatskoj !

Jer da bi sa ženom i djecom po hladnoći i kiši krenuo iz toplog pod vedro nebo moraš imati razlog ili naređenje ja mislim ovo drugo !

Nemoguće da se od jednom svi tako aktiviraju !

A iz Meksika kreće grupa od 7000 prema granici sa SAD ovih dana iz J.Amerike

Sve je ovo dio velikog plana 

• Like 3
  • Dislike 1

Kroz čitavu ljudsku historiju dešavale su se velike seobe naroda/migracije stanovništva. Rezultat tih masovnih seoba naroda su bili padovi veoma moćnih carstava.Čak i dva najmoćnija carstva u ljudskoj historiji,Zapadno Rimsko carstvo su uništile seobe naroda, istočno (Bizant) također. Poučeni historijom mislite li da se ove današnje seobe naroda dešavaju slučajno i koje li se to "moćno carstvo" nastoji srušiti i od čije strane? Sve je kristalno jasno

• Like 3
  • Thanks 1

22 minutes ago, Barba said:

Ljudi vi morate svatiti da sa ovim migrantima upravlja neko to je već dokazano , oni moraju do idućeg #c.pointa da bi dobili novac to je očito u Hrvatskoj !

Jer da bi sa ženom i djecom po hladnoći i kiši krenuo iz toplog pod vedro nebo moraš imati razlog ili naređenje ja mislim ovo drugo !

Nemoguće da se od jednom svi tako aktiviraju !

A iz Meksika kreće grupa od 7000 prema granici sa SAD ovih dana iz J.Amerike

Sve je ovo dio velikog plana 

Jedino sta upravlja sa njima su njihova nerealna ocekivanja. U Sedri su imali toplu sobu i super bogatu hranu. Ali tesko je tu udovoljiti, hoce u Njemacku pa to ti je to.

• Like 1

7 hours ago, Noke said:

Drzavne institucije su primile do sada milione eura,od EU, za rjesavanje boravka ilegalnih migranata u BiH,prvenstveno na podrucju Bihaca i V.Kladuse.Za taj novac se moglo napraviti vise montaznih objekata koji bi se sa rjesavanjem migrantske krize uklonili.Ti objekti su mogli biti van grada i ogradjeni. Pokriveni zastitarima tj pripadnicima MUPa kojima je to i posao(Vlada USK je davno trebala uvesti zakone na nivou kantona za migrante i migraciona pitanja kad vec drzavne vlasti to ne rade).U toj ogradjenoj zoni van grada bio bi jedan ulaz/izlaz gdje bi migranti imali karticu sa kojom bi se prijavljivali da su tu i ne bi mogli izbivati duze od par sati jer i onako nema potrebe(gdje to oni imaju izlaziti po gradu i hodati?!).Ti smjestaji BI MORALI BITI ADEKVATNO OPREMLJENI primarno za prave migrante,migrantske porodice,zene djecu i oceve a sumnjiva lica ispitana i nakon uvidjaja vracena u kasarnu u Sarajevo(jer koliko znam tamo se voze ti problematicni migranti...koji se vracaju nazad u USK),znaci i taj problem ponovnog vracanja bi trebalo rijesiti.A sve ovo bi trebala finansirati EU na celu sa zemljama Zapada i Amerika,jer da oni nisu napravili sranje na Bliskom istoku stvarni migranti ne bi ni krenuli ovim putem a za njima ne bi ni krenuo val sumnjivih lica.

Bilo kako bilo,bili migranti ili infiltrirani olos koji bjezi iz svoje drzave zbog zakona koji ih goni,tim ljudima je trenutno potrebna pomoc jer i oni su ljudi,a s tim ce i nama i njima biti i bolje i lakse za zivjeti.Jedini nacin da im pomognemo je da vrsimo pritisak na drzavne i kantonalne institucije i funkcionere jer su ZA TO PLACEN,TO IM JE POSAO ZA KOJI SU MASNO PLACENI OD NASEG NOVCA!!!!

Jos ovdje ima dosta za pisati...

Drzava Bih je trebala te pare prvo iskoristiti da napravi zicu uz granicu sa Srbijom pa tek onda sve ostalo.

I ne razumijem zasto bi se drzava trebala sramiti, nije ih zvala, drzava nema sredstava da se brine o svojim gradjanima (koliko je ljudi na birou rada), penzije mizerne, medicina na nivou neke zemlje iz treceg svijeta,  skole isto tako. Ne razumijem sta se ocekiva.

Ovi ljudi su ciljano poslani ili im je receno da krenu. I naravno oni igraju tu ulogu da se ljudi smiluju ( ja to poredjujem sa onim ciganima sto prose noseci djete u naramku ili letku dje traze za neko bolesno dijete).....

Druga stvar, ako im pomognes animiras druge sa tim da istim putem krenu. Znaci dok god narod bude pomago novi ce stizati, tek kad budu vdijeli da nema sanse za prolaz oni ce odustati!

Ne zelim da me neko proglasi nacistom ili da sam nehuman, redovno se odazovem svakoj humanitarnoj akciji, ali iskljucivo nasim ljudima prvo pomazem!

Edited by Lidjo

I isto da kazem, cinjenica da su napustili onakav objekat sa onakvim uslovima, brigom, hranom i medicinskom njegom i izasli na pjesacenje i nocivanje vani po ovakvoj hladnoci utjece da polako gubim simpatije za takve. Citavu regiju ce obici slike kako sa djecom spavaju na travi i afaltu, a slike iz kakvih su uslova svojevoljno otisli da bili tu vani nece biti poznate.

• Like 1

4 minutes ago, Hræzlyr said:

Notorna budalaština. Zapadno Rimsko carstvo je palo napadnom Vizgota koji su tehnološki postali jači u periodu kad su rimljani ogrezli u svojim pokvarenjaštvima.

I Bizant je vojno pao, u dužem vremenskom periodu, ratovali su sasanidima, islamskom državom, seldžucima, i na kraju sa osmanlijama.

Jedina imperija danas koja je ostala je "Amerika" koja pozdravlja zdravu migraciju.

Steve Jobs ☸ ima majku njemicu i biološkog oca sirijca, danas njegova kompanija vrijedi oko trilion dolara.

Svaka država koja postane isključiva protekcionistička će dozivjeti propast, svaka imperija od danas pa nazad je bila multietnička.

Čak su i osmanlije popušili kad su krenuli veličati turski nacionalizam.

Sve si pogrešno postavio. 

Ne želim poklapati ni tebe ni nikog ali morao sam edukativno napisati, da se ne šire pogrešne stvari.

Ali ti napadi su nastali u toku velike seobe naroda ! No nećemo dalje o tome jer to nije tema

7 hours ago, RiDaM said:

Mi ne znamo šta ćemo sa njima, oni ne znaju šta će sa sobom, evropska unija ne zna šta će sa njima, vlast ne zna šta će sa njima, djeca njihova ne znaju ništa...

Jel im neko rekao da se probaju preko Bugarske, Rumunije, Ukrajine, Poljske do Njemačke?

Neda Poljska, ni Ceska ni jednom u zemlju kamoli nesto drugo. Poljaci I Cesi su prvi se pobunili I rekli da u nhihovu zemlju ne mogu, jos prije Orbana!

• Like 1

15 minutes ago, Grunf said:

Ali ti napadi su nastali u toku velike seobe naroda ! No nećemo dalje o tome jer to nije tema

Seobe naroda su uvijek u prošlosti imale opravdane razloge počevši od velikog potopa i ostalih apokalipsa !

Rimsko Carstvo je isključivo srušeno iz unutrašnjih razloga i sukoba vladajućih porodica koje su težile apsolutnoj vlasti .

Te je večina Rimljana izgubila građanske vrijednosti i prenošenje odbrane na najamničke vojske .

A najveći razlog je pojava i rast kršćanstva a samim tim i crkve .

Jer crkva se obrnuto proporcionalno razvijala u odnosu na carstvo !

Današnje migracije su isključivo ekonomske prirode jer kapitalizam poznaje super bogate i super siromašne .

• Like 1

7 hours ago, RiDaM said:

Samo jaki su oni kad mogu jedan zakon izmjeniti u nekoj državi i nedopustiti policiji blizu imigranata. Neko ih jak štiti..

Open society? Soros? Interesantno da su pare od OS dosle u Bihac, od tad se povecao broj dnevnih dolazaka migranata u Bihac imam osjecaj

Glavni propust je granica kod Zvornika i Gradiške. Shodno tome Sarajevo treba migrante vraćati nazad u RS, a oni u Srbiju, a ne konstantno kod nas.

• Like 2

Sve ovo što se dešava mnogo je veće od nas samih, i od naše države i od naše vlasti.... Pa valjda je dosad većini ljudi koji su sposobni sami zaključiti neke stvari jasno da su naši političari marionete Evropske unije i onih većih od njih. Svi misle da je EU nešto posebno, nešto za dostići, valjda je samo od sebe jasno šta se radi od država koje se pridruže EU. Ne treba puno ni "istraživanja" da se sazna. Migrantska kriza unaprijed je isplaniran i dogovoren, a evo već par godina sproveden u plan "projekat" onih koji imaju neke više i veće ciljeve od uništavanja neke tamo male Bosne i Hercegovine, koja je i sama od sebe već uništena i na koljenima. Odličan teren za masovnu manipulaciju. U videu možete čuti kako mediji prenose samo jedan dio price, te kako ustvari trebas dosta znati u necemu, i kako trebas da se informises na puno puno mjesta kako bi argumentovano mogao da doneses sud o necemu. Isto tako, procitah negdje na nekom portalu komentar producenta Dine Mustafica kako nas naziva fasistima kao zbog ovih protesta i zaustavljanja autobusa i voza, poredi nas sa cetnicima, mislim lik je vidio neke slike, pogledao neke "suspišs" videe na netu na vijestima, i sad on javno istupa sa takvim izjavama (mozete pronaci na njegovom twitter profilu), vjerovatno pod necijom instrukcijom, vjerovatno ponesem svojim "polozajem", vrlo vjerovatno da ispadne pametan, borac za ljudska prava, a da ocrni nas, da osvjetla sarajevski obraz ko ce ga znati, cinjenica je da je ogroman razdor medju nama, medju stanovnicima jedne zemlje, spinovan vec godinama od strane ispolitiziranih medija, vodjenih onom nam poznatom "zavadi pa vladaj", i on nije sam u tome. Istina, ove migracije nismo snazni da zaustavimo, niti je to nas posao, ali je nase da se ujedinimo i ustrajemo u odbrani svoga grada i ako se vec moraju desiti neka se desavaju negdje drugo. Ionako smo prepusteni sami sebi.

Zao mi je tih ljudi, ti ljudi su opranih mozgova, oni znaju ono sto im se od malena usadjuje, i obzirom na njihov mentalni sklop vecina njih ni ne zna drugacije, drugaciji je mentalitet na bliskom istoku, cak smo i mi daleko ispred njih u evoluiranju i pogledima na svijet i na zivot kakav bi trebao da bude. Njima je obecano boga pitaj sta i gdje, samo da se pokrenu, alio su i sami uvidjeli da su izmanipulirani jer su vec mjesecima zaglavljeni na nasem kantonu, granica sa EU tako blizu a tako daleko, i vjerujem da je i to jedan razloga zasto su se jucer pokrenuli. Pomoglo im se koliko je bilo u nasoj moci, svi su od nas na neki nacin doprinijeli, medjutim ti ljudi to ne razumiju. Nisu dosli ovdje da ostanu ovdje, kao sto ni mi to ne zelimo, zele dalje, zele u EU vodjeni drugacijim ciljevima i uputama, a ni nama nije u cilju da ostanu tu. Trebamo zastititi svoje i ustrajati u svojim zahtjevima, jer svako trazi svoje, pa tako i mi imamo pravo na svoje. Ove medjunarodne organizacije namecu postivanja ljudskih prava, i sta sve ne, kako da ti postujes nekoga ko otvoreno ne postuje tebe, niti zeli to. Smeta mi sto porede nase ratne izbjeglice sa ovim migrantskim valom. Znaci samo bi neko ko nema veze s mozgom to mogao reci. Nasi ljudi koji su protjerani odavde i koji su izbjegli od rata otisli su u zapadne zemlje i tamo se prilagodili nacinu i stilu zivota koji su kao takav zatekli, nisu otisli i nametali svoje i zahtijevali da se svi drugi prilagodjavaju njima. Nisu osnivali svoje klanove, kultove, zajednice, gradove u koje ne bi kao smio ici niko ko nije "njihov" i tome slicno, nisu radili haos i unistavanje tudje imovine, nisu osnivali svoje geta i pravili ulicna grupna silovanja, niti su napadali policiju i gradjane, nisu gurali djecu u prve redove u neredima, nisu ih koristili kao zivi stit. Sram bilo onoga ko ovo sto se sad desava uporedjuje sa situacijom u kojoj se je nasla BiH u ratu.

Uvijek postoje izuzeci, pa tako i u ovom migrantskom valu, ali ti su izuzeci jako rijetki, i ovo sve sto se desava za cilj ima neke jako drugacije i losije ciljeve nego sto se to prikazuje. Ne moze nas niko prikazati losima sto se borimo za svoje i za svoju djecu i za svoj grad, mogu pricati mogu snimati prikazivati sta hoce, ali mi znamo da smo ispravnog stava i da ne zelimo ljudima zlo. Ako se vec treba desiti, neka se desava negdje drugo, nek razgule od nas.

• Like 3
  • Thanks 2

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...