Jump to content
FORUM

Recommended Posts

• Replies 17,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Grunf

3136

• Barba

1120

• rucica1

1104

• Fugaziii

1089

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Morao sam kopirati jedan tekst sa Facebooka  autor je Sinan Ziric, kao da sam ja svojom rukom pisao: Možete li vi zamisliti koliko su oni nepismeni kad govore: "Ovdje je neuslovno za život, nama

Slusaj da ti ja kazem, pa neka me banira ko hoce, kraj moje kuce je napustena kuca i tri puta smo tjerali ILEGALCE mada smo istu kucu zatvorili ali oni opet ulaze, imam dvoje djece ispod 10 godina i t

Pa dobro, kad smo imali onaj veliki protest PROTIV MIGRANATA  kad je bilo 4-5 hiljada ljudi isti specijalci su već bili spremni da krenu na Bihać.  U petak skup pred Birom i nemoj da koga čujem da je

Posted Images

2 hours ago, Grunf said:

Koliko se sjecam vec smo to prozvakali davno i to bas ja i ti. Imas negdje na topicu kako se vrsi prevoz ilegalaca (po zakonu) ne redovnim linijama vec vanrednim prevozom. Ali sve i da nije tako, onda policija ne bi smjela hapsiti taksiste (što radi u cijeloj BiH) jer i taksi je javni prevoz a ni ove što ih "uz put povezu" jer svakog autostopera smijes voziti

Hapse one koji se nalaze u pograničnom dijelu, u neposrednoj blizini granice i koji voze u smjeru granice. Hapšenje taksiste koji iz Sarajeva do Bihaća doveze migranta, a ovaj ima iskazanu namjeru za podnošenje zahtjeva za azil, je protuzakonito. Da ga uhvate kako ih vozi uz Plješevicu, sasvim je logično šta je posrijedi.

Nije ni meni bilo jasno, ali je tačno da svi prevoznici iz drugih gradova koji voze migrante u Bihać, pa i busom, rade to.legalno.

Nije tacno. Hapsenja se događaju svugdje bez obzira. No ne bitno. 

Upravo na RTL reportaža sa onu stranu granice i kako to izgleda sa strane HR policije. EU dijelom finansira zaštitu Hr granice na kojoj navodno zlostavljaju migrante dok istodobno od nas u Bihaću zagovaraju slobodno kretanje ilegalaca..samo batina nas moze spasiti

• Like 3
47 minutes ago, Grunf said:

Nije tacno. Hapsenja se događaju svugdje bez obzira. No ne bitno. 

Upravo na RTL reportaža sa onu stranu granice i kako to izgleda sa strane HR policije. EU dijelom finansira zaštitu Hr granice na kojoj navodno zlostavljaju migrante dok istodobno od nas u Bihaću zagovaraju slobodno kretanje ilegalaca..samo batina nas moze spasiti

Tacno je. Sama GP je to potvrdila. Migranti imaju pravo koristiti javni prevoz ako su iskazali namjeru za pod. zah. za azil. 

S tobom je tesko imati ikakvu komunikaciju. Ja pricam o jednoj stvari, ti se ubacujes i govotis o necem sasvim drugom. Uostalom Zakon se izmjeni vrlo lako pogotovo u vandrednim situacijama

1 hour ago, Grunf said:

S tobom je tesko imati ikakvu komunikaciju. Ja pricam o jednoj stvari, ti se ubacujes i govotis o necem sasvim drugom. Uostalom Zakon se izmjeni vrlo lako pogotovo u vandrednim situacijama

Pa dobro kad se izmjeni zakon onda je to ok :)

9 hours ago, Haldir said:

Pa zakonom nije zabranjeno koristenje javnog prevoza.

Dokle ćeš ti tupiti svoje i pravdati kriminal i krijumčarenje tih smradova?  Prevoz ilegalnih  migranata , dakle  onih koji su ilegalno prešli državnu granicu , smatra se saučesništvom u krijumčarenju i prikrivanju ilegalnih lica, odnosno učestvovanjem u lancu krijumčarenja ljudi. Nismo mi svi kupovali diplome kod zelenih , nego nas ima i koji smo učili.  Sram da te bude  i prisjetio ti svaki euro il marka koju zaradjuješ kod tih organizacija, koje svjesno idu na uništavanje Krajine, Bihaća, Kladuše, Cazina, a sa nima to radiš i ti . Prisjelo ti ! 

• Like 5
6 hours ago, Haldir said:

Nema potrebe da se zakon o azilu mijenja. Imas ga ovdje na topicu vec je postavljan, upotrijebi pretragu a to mogu uciniti i ostali i onda se uvjeriti da si samo loš trol i ništa više

prije 13 sati, Haldir said:

Hapse one koji se nalaze u pograničnom dijelu, u neposrednoj blizini granice i koji voze u smjeru granice. Hapšenje taksiste koji iz Sarajeva do Bihaća doveze migranta, a ovaj ima iskazanu namjeru za podnošenje zahtjeva za azil, je protuzakonito. Da ga uhvate kako ih vozi uz Plješevicu, sasvim je logično šta je posrijedi.

Nije ni meni bilo jasno, ali je tačno da svi prevoznici iz drugih gradova koji voze migrante u Bihać, pa i busom, rade to.legalno.

prije 8 sati, Haldir said:

Ima nas svakakvih..a Bgt Haldire kako te više nije sram i stid podržavati ove majmune,hem migrante,hem ove domaće izdajnike..pa ti i izmišljaš samo da bude po tvom..ljudi te tuku argumentima i na tvom terenu,al' lakše je nekom utjerati metar u gu*icu,nego centimetar u glavu..haj ti stari promjeni terapiju..

prije 1 minuta, Grunf said:

@robespier haldir je mazohista i nista vise. Ja mu opravdavam

Ti mu halali,ja neću..svaki dan ja bitku bijem sa tim smradovima..sada ih po polju Žegarskom ima još više,još više smeća i lopovluka..ograđeno 2 dunuma bašte i pčelinjaka,struja,sačmara..dok odeš kući,po putu,po ogradi kače gaće,kese zatežu najlone,čak im je stavljeno limeno bure da bacaju smeće,ma prespavaju pored njega i i ostave smeće razbacano.polje postalo ko otok Lezbos...o pljački i uništavanju ljetine i sječi šume da ne pričam..a noćivati ne možeš među 200 ljudi na samo jednoj lokaciji a takvih lokacija svakih sto metara,jer ako se bude noćivalo,noćivaće se samo da ih iz mraka izrafalam,pa tako dva tri puta,pa da vidimo onda kako Musa dere jarca..onda nek se Peter sikira,policija napravi ko fol neku akciju svaki 20-ti dan,inače te samo zajebava da će doći,a kad dođu malo se provozaju i odoše,tako da od njih ništa,vlast šuti ko kurva,domaći izdajnici trpaju pare u džepove a znaju da od haka nema nafake,..i onda se nađe Haldir da nekog brani i nekom pere mozak,..ma blokiraj to govno od čojka,nek ide na ove islamističke forume za podršku migrantima,a ne među ljude..

• Like 6
29 minutes ago, robespier said:

Ima nas svakakvih..a Bgt Haldire kako te više nije sram i stid podržavati ove majmune,hem migrante,hem ove domaće izdajnike..pa ti i izmišljaš samo da bude po tvom..ljudi te tuku argumentima i na tvom terenu,al' lakše je nekom utjerati metar u gu*icu,nego centimetar u glavu..haj ti stari promjeni terapiju..

Propisi

U Graničnoj policiji BiH kažu da strani državljani koji posjeduju potvrde o namjeri podnošenja zahtjeva za azil uživaju pravo na slobodu kretanja u BiH, i to isključivo u pravcu koji je naveden u toj potvrdi ili privremenih prihvatnih centara u BiH, a nikako u smjeru granice.

- Nastavićemo sa zaštitom granice i u saradnji sa tužilaštvima procesuirati sve koji krše propise - poručili su.

/Glas Srpske/

prije 50 minuta, Haldir said:

Propisi

U Graničnoj policiji BiH kažu da strani državljani koji posjeduju potvrde o namjeri podnošenja zahtjeva za azil uživaju pravo na slobodu kretanja u BiH, i to isključivo u pravcu koji je naveden u toj potvrdi ili privremenih prihvatnih centara u BiH, a nikako u smjeru granice.

- Nastavićemo sa zaštitom granice i u saradnji sa tužilaštvima procesuirati sve koji krše propise - poručili su.

/Glas Srpske/

U cijeloj Bosni samo je podnešeno127 tražilaca azila,informiši se ti malo"i nikako u smjeru granice"..šta je sa ovim desetcima hiljada govana koja uđu i nemaju nikakve potvrde, fucaju se po Bihaću i okolici više od godinu dana,rade to što rade,malo gejmaju,pa opet Jovo nanovo....šuplja priča..,ne drpi..

• Like 4
1 hour ago, Haldir said:

Propisi

/Glas Srpske/

Do sada je mozda stotinjak predalo zahtjeve za azil. Kroz BiH je proslo nekoliko desetina hiljada migranata. Oni koji su predali zahtjev za azil moraju imati adresu gdje su smjesteni i ne moze se registrovati u npr Usivku (to mu je privremena adresa hajmo reci), predati zahtjev za azil i onda otici u Bihac !!!! Nema teorije ! Kako da mu uruce rjesenje ako ne znaju gdje je ta osoba. Ima slobodu kretanja ali mora biti na adresi na kojoj je prijavljen !!!!!

• Like 2

Dečki, govori se o onima koji su iskazali namjeru za podnošenje zahtjeva za azil, a ne samo o onima koji su već predali zahtjev.

U BiH je 2018 i 2019 godine ušlo oko 53000 migranata a oko 50000 je iskazalo namjeru za podnoșenjen zahtjeva za azil. 

Pravilnik o azilu po ovom pitanju ne tretira aplikante i ove sa iskazanom namjerom na različite načine.

26 minutes ago, Haldir said:

Dečki, govori se o onima koji su iskazali namjeru za podnošenje zahtjeva za azil, a ne samo o onima koji su već predali zahtjev.

U BiH je 2018 i 2019 godine ušlo oko 53000 migranata a oko 50000 je iskazalo namjeru za podnoșenjen zahtjeva za azil. 

Pravilnik o azilu po ovom pitanju ne tretira aplikante i ove sa iskazanom namjerom na različite načine.

Mora biti na adresi koju je naveo ! Dakle neki od migrantskih centara. To je osnovno pravilo kod svih ljudi koji migriraju !!!!! Moze izici, ali mora biti na adresi na koju je naveo a ne otici u drugi grad i biti beskucnik !!!

Zakon u ovom slucaju ne razaznaje "namjeru podnosenja azila" samo podnosioca zahtjeva za azil. To je pravna "zackoljica" koja pije vodu i pitaj pravnika. Dakle u suprotnom kretanje se ogranicava.

I opet:

http://sps.gov.ba/dokumenti/zakoni/Zakon o azilu.pdf

E sad pogledaj slobodu kretanja u pravilniku o azilu:

http://msb.gov.ba/Zakoni/akti/default.aspx?id=1741&langTag=hr-HR

Iz pravilnika (drugi link) 

Članak 4.
(Primjena propisa)

1. Sukladno čl. 5. i 6. Zakona, osobe iz članka 2. ovog pravilnika imaju pravo na slobodu kretanja i zaštitu od diskriminacije. (clanak dva navodi trazitelje azila a ne oni sa iskazanom namjerom - vidi clanak na drugom linku)
2. Sukladno čl. 7., 8. i 9. Zakona, takve osobe moraju poštovati ustavni poredak BiH, propise i odluke države BiH, entiteta i Brčko Distrikta BiH, te posjedovati dokumente u svrhu dokazivanja svog identiteta za vrijeme svog boravka u BiH.
3. Sukladno članku 90. Zakona, sljedeća poglavlja iz Zakona se ne primjenjuju na tražitelje azila, dok se ne donese pravosnažna odluka o odbijanju njihovog zahtjeva, na izbjeglice i osobe zaštićene člankom 79. Zakona: Poglavlje II (Ulazak i boravak), Poglavlje III (Dozvole za ulazak i boravak i putni list), Poglavlje IV (Boravak stranaca), Poglavlje V (Udaljenje stranca iz zemlje), Poglavlje VI (Prihvat stranaca i nadzor), Poglavlje IX (Kaznene odredbe), s izuzetkom dolje navedenih članaka.
4. Sukladno članku 90. Zakona, sljedeće odredbe iz poglavlja navedenih u stavku 3. ovog članka primjenjuju se na tražitelje azila, izbjeglice i osobe zaštićene člankom 79. Zakona: članak 21. (Nadležnost i žalba), članak 29. (Putni list), članak 35. stavak 1. točka d) (Privremeni boravak iz humanitarnih razloga), članak 51. (Obveza prijave boravišta i prebivališta), članak 53. (Rokovi), članak 60. (Princip non-refoulement), članak 67. (Organizacija ustanova), članak 75. (Ilegalni ulazak i boravak).

ROK ZA PODNOSENJE ZAHTJEVA ZA AZIL JE NAJDALJE 8 (OSAM DANA)

• Like 1
12 minutes ago, Haldir said:

Bravo. Dakle prevoz je legalan. Evo.šta kaže zakon o azilu:

Slobodu kretanja uživaju i tražioci i oni koji su iskazali namjeru.

Screenshot_20200729-104934.png

Bravo i tebi. "Slobodan izbor mjesta boravka" sigurno podrazumjeva skitanje ili boravak u tudjim kucama. Ili se to odnosi na privremene migrantske centre ???? Bravo. Procitaj sad stav 2 clana 10 na koji se pozivas

Dalje:

Idi  na clan 66. ogranicavanje i zabrana kretanja

15 minutes ago, Grunf said:

Bravo i tebi. "Slobodan izbor mjesta boravka" sigurno podrazumjeva skitanje ili boravak u tudjim kucama. Ili se to odnosi na privremene migrantske centre ???? Bravo. Procitaj sad stav 2 clana 10 na koji se pozivas

Dalje:

Idi  na clan 66. ogranicavanje i zabrana kretanja

Ljudino. To gdje skitaju i šta rade nema veze sa našom raspravom. Pričamo o tome može li policija hapsiti vozače autobusa jer su prevozili migrante iz Tuzle i Sarajeva i dr gradova u USK.

15 minutes ago, Haldir said:

Ljudino. To gdje skitaju i šta rade nema veze sa našom raspravom. Pričamo o tome može li policija hapsiti vozače autobusa jer su prevozili migrante iz Tuzle i Sarajeva i dr gradova u USK.

Ljudino - moze, jer ih se  hapsi (moja naknadna ispravka: govorim o taksistima). Da li ima zakonskog osnova ja to ne znam ali cinjenica je da se hapse taksisti i prisivaju im se kaznena djela krijumcarenja i trgovine ljudima kao i privatna lica koja vrse prevoz migranata.Dakle sad se vracamo na ono ako ima osnova hapsiti taksiste onda po istom kriteriju se mogu hapsiti i vozaci autobusa pa i sam masinovodja zeljeznica FBIH ili ako se nema osnova onda ne treba nikog hapsiti.To je bila moja tvrdnja i moj stav a ti si otisao dalje i sad kao mene vracas na kolosjek. Ne znam da li ima osudjenih i da li ima vec procesa u toku.

• Like 2

Ma jebo zakon. Po zakonu o strancima licu koji je u BiH usao nezakonito se izrice mjera protjerivanja, dok je odredbom drugom clana istog zakona propisano da se istom moze odrediti stavljanje pod nadzor do napustanja BiH u ustanovi ako postoji sumnja u njegov identitet. Ako se ovo ne postuje, onda bih hladno ignorisao i te odredbe zakona o azilu i izbacao ih iz autobusa i vozova. 

Zapravo, uopste ih ne bi ni registrovao i izdavao te potvrde o namjeri. Samo znam da ljudi u Sluzbi za poslove sa strancima padaju sa nogu samo od registracije i izdavanja tih potvrda. 

Mene recimo zanima koliko njih registruje Srbija? Makedonija? Znam da sam prije par mjeseci na stranici IOM gledao neke grafove gdje mi imamo tri puta vise prijavljenih migranata nego pomenute dvije zemlje iako je recimo svako ko udje u BiH bio u Srbiji. 

Edited by Pavarotti
  • Like 1
7 minutes ago, Pavarotti said:

Ma jebo zakon. Po zakonu o strancima licu koji je u BiH usao nezakonito se izrice mjera protjerivanja, dok je odredbom drugom clana istog zakona propisano da se istom moze odrediti stavljanje pod nadzor do napustanja BiH u ustanovi ako postoji sumnja u njegov identitet. Ako se ovo ne postuje, onda bih hladno ignorisao i te odredbe zakona o azilu i izbacao ih iz autobusa i vozova. 

Zapravo, uopste ih ne bi ni registrovao i izdavao te potvrde o namjeri. Samo znam da ljudi u Sluzbi za poslove sa strancima padaju sa nogu samo od registracije i izdavanja tih potvrda. 

Mene recimo zanima koliko njih registruje Srbija? Makedonija? Znam da sam prije par mjeseci na stranici IOM gledao neke grafove gdje mi imamo tri puta vise prijavljenih migranata nego pomenute dvije zemlje iako je recimo svako ko udje u BiH bio u Srbiji. 

To je mac sa dvije ostrice. Koliko sam ja shvatio, migrante kojima se ne odobri azil (a u vecini slucajeva se odbija zahtjev) u Njemackoj i/ili Austriji te zemlje vracaju u Srbiju ukoliko su bili  registrovani u Srbiji. To sam skontao iz nekih medija i to srbijanskih pod uslovom da su vijesti i tekstovi TACNI. Bojim se da ce se to poceti dogadjati i sa nama samo u jos vecem omjeru. I isto smatram da ih ne treba ni registrovati niti pitati zele li azil, cak sta vise reci im da nemaju pravo na isti i vratiti ih u manji BH entitet tj. RS po principu koji rade Slo i HR

• Like 1
19 minutes ago, Haldir said:

Bravo. Dakle prevoz je legalan. Evo.šta kaže zakon o azilu:

Slobodu kretanja uživaju i tražioci i oni koji su iskazali namjeru.

Screenshot_20200729-104934.png

Mi govorimo o ilegalnim migrantima, dakle osobama koje su ilegalno prešle granicu ( povreda drzavne granice ) i takva lica trebaju biti privedena , procesuirana i vraćena  u zemlju porijekla ili u zemlju iz koje su došla u momentu činjenja prekršaja. 

U zakonu se govori o izbjeglicama, tražiocima azila ili azilantima, a podrazumijeva se da su ta lica  ušla u zemlju legalnim putem, a ne kroz šumu, preplivavajući rijeku, potok. 

Brkaš pojmove .

Pogledaj zakon o nadzoru državne granice i  graničnoj policiji., Zakon o strancima i razluči pojmove legalne i ilegalne migracije.

• Like 3

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...