Jump to content
FORUM

Recommended Posts

1 hour ago, rucica1 said:

Sebastian-Kurz

Kurz - Raspodijela migranate po Europi nece ici

Raspodjela azilanata u Europi "neće ići", rekao je austrijski kancelar Sebastian Kurz u utorak u ekskluzivnom intervjuu za AFP, uoči predstavljanja velikog projekta reforme sustava azila Europske komisije.

"Mi mislimo da raspodjela u u Europi nije uspjela i da je mnoge države odbijaju", rekao je šef austrijske vlade, misleći na zemlje srednje Europe koje odbijaju prihvatiti migrante koji su stigli u Grčku ili Italiju. 

"To neće tako ići, već boljom zaštitom vanjskih granica, zajedničkom borbom protiv krijumčara i slanjem pomoći", dodao je Kurz.

U srijedu je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predložila ukidanje Dublinske uredbe, osporavanog temelja politike azila EU-a. Po toj uredbi, zahtjeve za azilom obrađuje prva zemlja EU-a u koju je migrant došao.

"Ako pojačamo svoje napore (na europskoj razini), očekujemo da će i države članice pojačati svoje napore", rekla je.

Što se tiče gospodarstva, Austrija se usprotivila planu oporavka koji su ljetos predložile Francuska i Njemačka. S Nizozemskom je preuzela čelo koalicije takozvanih „štedljivih“ zemalja koje je francuski predsjednik Emmanuel Macron opisao kao „sebične“. 

Napokon je dala zeleno svjetlo planu nakon pregovora o smanjenju svog financijskog doprinosa. 

"Ne radi se o tome da budemo protiv bilo koga, ali Europska unija je više od Njemačke i Francuske, i to je dobra stvar", rekao je Sebastian Kurz.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

TAGOVI

Kurz je jedini koji objektivno sagledava situaciju. 

Ne moze raspodjela po EU kad svi zele u Njemacku, Francusku, Italiju, Austriju, Svedsku.

Prolbem je i u samoj Njemackoj, migranti dobiju azil da borave u nekom malom gradu koji je slabo naseljen. Medjutim oni svi zele u Berlin i ostale velike gradove. Naravno to je razumljivo ali sa druge strane to i objasnjava da raspodjela nije moguca. I u Austriji je bila ideja readmisije iz Beca recimo u Tirol gdje trebaju puno kuhara i konobara, medjutim migranti nisu htjeli da idu iz Beca iako tamo ne mogu naci posao a u drugim djelima zemlje nedostaje radne snage. 

Koliko ovi politicari zive van prakse pokaziva i ovaj pokusaj!

• Like 1
  • Dislike 1
  • Replies 18,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Grunf

3250

• rucica1

1186

• Barba

1147

• Fugaziii

1089

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Morao sam kopirati jedan tekst sa Facebooka  autor je Sinan Ziric, kao da sam ja svojom rukom pisao: Možete li vi zamisliti koliko su oni nepismeni kad govore: "Ovdje je neuslovno za život, nama

Slusaj da ti ja kazem, pa neka me banira ko hoce, kraj moje kuce je napustena kuca i tri puta smo tjerali ILEGALCE mada smo istu kucu zatvorili ali oni opet ulaze, imam dvoje djece ispod 10 godina i t

Pa dobro, kad smo imali onaj veliki protest PROTIV MIGRANATA  kad je bilo 4-5 hiljada ljudi isti specijalci su već bili spremni da krenu na Bihać.  U petak skup pred Birom i nemoj da koga čujem da je

Posted Images

Sta je sa Dablinskim sporazumom.Nijeli ga ono i BiH potpisala.Ako se nevaram u njemu je regulisano da se azil u prvoj sigurnoj zemlji podnijeti mora.Azil se nemoze u vise zemalja podnositi te se ti trazioci azila vracaju u zemlju gdje su ga prvo podnijeli. Vjerujem da se dio takvih i u BiH nalazi.

2 hours ago, Lidjo said:

Kurz je jedini koji objektivno sagledava situaciju. 

Ne moze raspodjela po EU kad svi zele u Njemacku, Francusku, Italiju, Austriju, Svedsku.

Prolbem je i u samoj Njemackoj, migranti dobiju azil da borave u nekom malom gradu koji je slabo naseljen. Medjutim oni svi zele u Berlin i ostale velike gradove. Naravno to je razumljivo ali sa druge strane to i objasnjava da raspodjela nije moguca. I u Austriji je bila ideja readmisije iz Beca recimo u Tirol gdje trebaju puno kuhara i konobara, medjutim migranti nisu htjeli da idu iz Beca iako tamo ne mogu naci posao a u drugim djelima zemlje nedostaje radne snage. 

Koliko ovi politicari zive van prakse pokaziva i ovaj pokusaj!

Ovo je fakticki nemoguce provesti jer ni jedna drzava EU za ovo nema mehanizma a i zastitnici demokratskih nacela ovo ne bi dozvolili. Jedino je ovo uspjesno provela Svedska koja je azilantima i migrantima koji su bili u procesa sredjivanja papira za boravak u prvom procesu sve odbila i dala im pravni lijek zalbu od 15 dana da bi u drugom pokusaju rekla mozete dobiti papire ali znate morate ici zivjeti u Nedodziju bogu iza nogu .i tako je naselila prostore gdje niko ziv ne bi zivio. Ali njima ostaje problem Malmo Stokholm i jos par gradova gdje je vise stranaca od domacih.

4 hours ago, rucica1 said:

Sta je sa Dablinskim sporazumom.Nijeli ga ono i BiH potpisala.Ako se nevaram u njemu je regulisano da se azil u prvoj sigurnoj zemlji podnijeti mora.Azil se nemoze u vise zemalja podnositi te se ti trazioci azila vracaju u zemlju gdje su ga prvo podnijeli. Vjerujem da se dio takvih i u BiH nalazi.

tacno tako. Mejdutim je problem sto oni u Grckoj pod jednim imenom podnesu zahtjev za azil i time dobiju papir sa kojim mogu boraviti legalno u Grckoj. Onda idu u game i kad predju u drugu drzvazu onda izmisle drugo ime i pod tim podnesu zahtjev za azil. U medjuvremenu Grcka mora ponisitit odobrenje o azilu jer podnosilaca nema vise u zemlji.

I tako u red. Tek kad dodju u odredjenu zemlju boravka onda vjerovatno otkriju pravo ime!

Ovo je strasno sta se desava i sta su sebi suverene zemlje dozvolile!

• Dislike 1

Sa ovim sastankom 'glavesina' u Zagrebu drzava je usla u novi nivo haoticnosti. Predsjedinstvo je pretvoreno u javnu kucu, susjedni drzavnici, politicari ulaze i posjecjuju dio Bih bez ikakve kontrole. Hrvatska obavjestajna sluzba aktivno radi na projekciji fundamentalizma, i ljepljenju etikta Bosnjacima. OHR i Visoki predstavnik su svojim ne djevovanjem otvorili novu rundu politickog pakla u BiH.  Tako da je minuta sutnje ratnom zlocincu normalna.

USK ce sve vise biti prepusten sam sebi kako vrijeme ide. Ne moze se puno uraditi, jer je ovaj palestinski kompleks rascjepkanosti i razocaranosti usao u ljudske pore.

Pazi ovo:

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/migranti-ne-vjeruju-da-je-kamp-pun-a-gradani-strahuju-dijete-ne-smijem-samo-pustiti-u-skolu-591733

'Sa mnom je 14 članova porodice. Moj otac ima dvije supruge i 12 djece. Imam devetero braće i dvije sestre. Dva brata su bebe, a ostalih sedam su fudbaleri kao i ja. Jedan brat mi igra kao Messi, drugi kao Neymar. Mi smo kao jedan tim.'

Kome ovo treba? lik s 2 zene i masu djece lunja okolo i bira kome ce na grbacu !, pa da ga ne bi covjek upucao. Sto je najgore ,ova ekipa ce uspjeti uvaliti se na tudu grbacu to je sigurno.

Migrantska kriza = trgovina ljudima = kriminal = €€€€€€€€€€€€€ Turska zagalami..EU/EK prebaci joj ..€€€€..... Grčka zakuka..ista pjesma. Tako će biti i sa Austrijom. Epizodni program iliti ,,sapunica". Novac sve rješava. Zar ,,pandemija" nije to pokazala ? Dijelili su milijarde izmeđuse. 

BiH dobija na kapaljku.

36 minutes ago, Rijecanin said:

Pazi ovo:

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/migranti-ne-vjeruju-da-je-kamp-pun-a-gradani-strahuju-dijete-ne-smijem-samo-pustiti-u-skolu-591733

'Sa mnom je 14 članova porodice. Moj otac ima dvije supruge i 12 djece. Imam devetero braće i dvije sestre. Dva brata su bebe, a ostalih sedam su fudbaleri kao i ja. Jedan brat mi igra kao Messi, drugi kao Neymar. Mi smo kao jedan tim.'

Kome ovo treba? lik s 2 zene i masu djece lunja okolo i bira kome ce na grbacu !, pa da ga ne bi covjek upucao. Sto je najgore ,ova ekipa ce uspjeti uvaliti se na tudu grbacu to je sigurno.

Da to nije idiot koji je vec jednom bio u Njemackoj (mediji objavljivali - negdje 2015 - 16 g). Vjerujem da su ga nazad deportovali (mozda u Grcku jer je od tud i dosao).Na sav glas je zahtjevao (za sebe, svoje 2 zene i 12 dijece) veliki stan ili kucu.Dzaba sto su mu govorili da u Njemackoj nema pravo 2 zene imati.:D

• Like 1

Na HRT-u ide intervju sa evropskom povjerenicom.  Riječ je o novom planu za migracije.  Novinarka pita šta to znači za Hrvatsku i dobije odgovor da će EU obezbjedit da granica bude dobro osigurana.  BiH je spomenuta u kontekstu trećih zemalja tzv.  Zapadnog Balkana.  Po BiH se ništa suštinski ne mijenja samo će se upumpavat veće pare, a migranti ostaju problem BiH. 

30 minutes ago, gargamel said:

Gledam onaj video gdje su čovjeku uništili kuću u V. Kladuši.  Ima kupaona a oni kenjaju na sred sobe.  To su životinje,  to nisu ljudi.   

Nažalost, to sam i ja iskusio na svojoj vlastitoj koži još prve godine kad su prvi migranti kročili u Bihać. Zato sam od samog početka protiv njihovog prisustva u ovom gradu od prvog dana sam vidio ko su ti ljudi.

• Like 1
  • Haha 1
  • Sad 1

Bakir Izetbegović i svi vodeći BiH političari su najveće zlo na svijetu.

Ako postoji Sotona i Đavo, oni rade direktno za njega i rade na uništavanju ljudi. 

Oni da imaju i zrno duše i srca već bi odavno vojska pucala po ovim teroristima i osvajačima, međutim

to ZLO koje sam spomenuo zarađuje OGROMAN novac i priprema se da pobjegne iz BiH kad krene masovni kolaps evrope i zapada. 

Vidio sam Bakiru u očima da ne može gledati vlastitom narodu u oči, zato ga i nema na gostovanjima i TV emisijama. 

Edited by Bišćanin Čitaindexiklix
  • Like 2
prije 37 minuta, Grunf said:

Nažalost, to sam i ja iskusio na svojoj vlastitoj koži još prve godine kad su prvi migranti kročili u Bihać. Zato sam od samog početka protiv njihovog prisustva u ovom gradu od prvog dana sam vidio ko su ti ljudi.

Mogu shvatit da su ušli u neku praznu kuću.  Nagon za preživljavanje čovjeka tjera na svakakve postupke.  Ali kada je već ušao u kuću ajde da se bar ponaša kao ljudsko biće.  Ako nema tekuće vode u wc-u da izađe van pa da ode u žbunje da obavi nuždu.   Govna po kući,  zapišani zidovi, razbacano smeće po prostorijama...  Pa oni praljudi koji su živjeli u pećinama su imali veći nivo kulture od ovih životinja.   Ne znam koja đubrad od ljudi mogu podržavat ovu 100 ku. 

• Like 4

Dobar dan Sej, obracam vam se s razlogom i ako mozete objaviti ovu poruku u grupu Stop invazija migranata zamoljela bih vas anonimno da bude, zbog tog razloga se javljam vama. Naime, stanujem u Bihacu jer idem u skolu tu, vec 3 godine se "suocavam" kao i ostali sugrađani sa migrantima. Bezbroj nekih sitnih incidenata, ogromna doza straha iz dosta razloga, vjerujem da svi znaju koji su ti razlozi. Sinoc oko pola 9 otisla sa kolegicama setati neplanirano, prosle smo preko mosta iza biblioteke i sjele na klupu, kad smo krenule presli smo veliki most i preko puta planike 3 migranta idu i govore nam hej cure i smjeskaju nam se, nakon cega smo se samo okrenule od straha i vratile pogled na njih i jedan od njih je šakom lupio od banderu. Prije toga smo zavrsili sa školom i otisle u dm, migranti koji su sjetili ispred dma nisu skidali pogled s nas, onako oštro su nas gledali i odmjeravali, potom smo otisli u konzum i dok smo izasli bila su druga lica koja su nas gledala i odmjeravala, da nas, realno gledajuci djecu, zensku djecu gledaju i odmjeravaju, da li to dozvoljavate gradani? Dan prije su ih ganjali policajci, njih tridesetak se razbjezalo i rastrcalo preko novog mosta sto je tek popravljen, i kad je policija otisla oni se vracaju tamo na travu smijuci se jer im policija nije mogla nista. Ja kao dijete se bojim, smatram da sam jos uvijek dijete iako sam ove godine postala punoljetna, moj strah je puno veci od te rijeci " punoljetna si ", da, ja stanujem tu i zavrsit cu skolu i otici cu, ali sta ce biti dok je ne zavrsim, hocu li ja i dalje gdje god krenem morati placati taksi po 4-5 km u jednom smjeru od straha da me ko od migranata ne bi zaustavio, hocu li iz skole zuriti kuci prije mraka zbog njih, hocu li moci nekad izaci prosetati samo tako, sta ce biti sa mlađim generacijama. Molim vas da se organizujemo da ovo sto prije na neki nacin rijesimo, u vidu protesta cu doci i podrzati, nemojte ovo dozvoliti da nam se desava, pogotovo prema ženskoj djeci koja su nemoćna. ČITAJU LI OVO HUMANITARCI KOJI HRANE OVE GADOVE KOJI BJEZE OD RADA REDA I ZAKONA. NIJE LI OVO I VISE NEGO DOVOLJAN RAZLOG DA KRAJINA SKOCI NA NOGE I RASTJERA , VRATI HULIGANE ODAKLE SU DOSLI.

Edited by Lidjo
  • Dislike 1

KOMENTAR DANA

Šuplja granica

Dozvoliti nekontrolirano kretanje je neodgovorno i sigurnosno opasno, i da, kultura je važna

Piše: Danijal Hadžović/ Avaz.ba 
prije 1 sat

safari-pinned-tab.svg

Šuplja granica 

• Danijal Hadžović
    Danijal HadžovićFOTO: AVAZ

Prijelomni trenutak migrantske krize bila je poruka njemačke kancelarke Angele Merkel iz 2015. godine, na vrhuncu rata u Siriji, da su izbjeglicama vrata širom otvorena. Stotine hiljada ljudi iz sjeverne Afrike, s Bliskog i Srednjeg istoka nahrlile su u Evropu, očekujući ulaznice za ''zapadni raj''.

Šta u praksi znači omogućiti nekontrolirani ulazak nepoznatim hordama iz udaljenih dijelova svijeta, u konačnici su na svojoj koži osjetili i građani BiH - migranti su postali izvorište naglog porasta stope kriminala, od pljački, preko nasilja, do čak i već niza međusobnih ubistava.

No, za razliku od zapadnoevropskih država, ilegalne migrante u BiH su dočekale institucije potpuno nesposobne uhvatiti se ukoštac s pulsirajućom sigurnosnom bombom. Bezbrojne improvizacije po pitanju smještaja, nesposobnost kontrole njihovog kretanja i neadekvatno sankcioniranje delinkvenata potakli su kriminalne elemente među migrantima da se osjećaju slobodnije nego što bi trebali, a građanima, posebno onima u Krajini, dali dodatni razlog da nezaštićeni strahuju za sigurnost sebe i svojih bližnjih.

Nakon pet godina migrantske krize, na širem globalnom planu i najliberalniji krugovi iz cijelog iskustva morat će izvući neke suštinske poruke i priznati svojim konzervativnijim kolegama, posebno onima iz istočnog dijela EU, da su bili u pravu - dozvoliti nekontrolirano kretanje je neodgovorno i sigurnosno opasno, i da, kultura je važna!

Osjećaj za moral, za ono šta je dozvoljeno, a što ne, suštinski je različit u afganistanskoj pustinji nego što je u evropskoj metropoli. Zapadna civilizacija nije samo drugačija - ona je i bolja. Migracija je odlična stvar, ali kada je legalna, kontrolirana i otvorena samo prema onima koji su u stanju prihvatiti temeljne vrijednosti i zakone novog društva.

Toga je postala svjesna i EU. Merkel je prije dvije godine priznala svoju grešku, a komesarka za unutrašnju politiku EU Ilva Johanson (Ylva Johansson) sada najavljuje novu, mnogo strožiju strategiju EU prema migrantima, kojom će biti obuhvaćena i BiH, a koja će uključivati i mogućnost deportacije migranata u njihove matične zemlje.

Osim ove evropske, migrantska kriza u BiH ostavlja gorak okus još jedne lekcije - te da su institucije ove zemlje šuplje jednako kao i naša granica. I njihovo krpljenje, s ovakvim političarima, teško će ići bez pomoći EU.

• Like 2
  • Aferim! 1

IOM: Imat ćemo humanitarnu krizu u BiH, porodice i djeca će spavati na snijegu

Broj migranata i izbjeglica koji borave na otvorenom usljed dolaska hladnog vremena u BiH nastavlja da raste zbog stalnog odbijanja različitih nivoa vlasti da koordinišu rad i okrenu se racionalnim rješenjima, izjavio je šef Misije Međunarodne organizacije za migracije /IOM/ u BiH Peter Van Der Auweraert.

On je za AP rekao da pojedine lokalne vlasti u BiH, umjesto da pomognu agenciji u proširenju smještaja za migrante, sada ograničavaju pristup dostupnim kapacitetima.

Od oko 8.500 migranata u BiH, 2.500 njih prinuđeno je da spava na otvorenom, u ilegalnom smještaju, šumama, ulicama i napuštenim objektima, uglavnom na sjeverozapadu, blizu granice sa Hrvatskom.

Van Der Auweraert, koji je koordinator za zapadni Balkan i predstavnik IOM u BiH, istakao je da je apsolutno nepotrebno da migranti žive u takvim uslovima, jer Organizacija ima resurse, uglavnom iz EU, da obezbijedi brigu o tim ljudima.

"Imam centar za 1.500 ljudi. Lokalne vlasti mi dozvoljavaju da smjestim samo 500. Mogao bih sutra da sklonim 1.000 ljudi sa ulice, u centar, ali mi to nije dozvoljeno", naglasio je Van Der Auweraert.

AP ističe da predstavnici lokalnih vlasti u BiH nisu bili dostupni da prokomentarišu tvrdnje koordinatora IOM.

Van Der Auweraert je napomenuo da BiH ima nekoliko sedmica da se sabere i racionalno odluči da se suoči sa trenutnom situacijom u vezi sa migracijama.

"Ukoliko to ne učinimo, za mjesec dana ćemo imati humanitarnu krizu, ljudi će spavati na snijegu, ovaju put uključujući porodice i djecu", dodao je Van Der Auweraert.

Izvor:  

Nek se smrzavaju.Ono pet - sest djece smjesti u Usivak i kraj price.Niko ih nije tjerao da na kriminalan nacin (ilegalno) u zemlju dolaze.Sami pali sami se ubili. 
 Ovaj seronja se uhvatio Bire ko pjan plota. Pa idiote jedan nije samo Bihac i V.Kladusa drzava Bosna i Hercegovina.Idi u vladu BiH pa njih tjeraj da taj problem rjesavaju . Sjasi jednom sa Krajine.Da se ti sa svojim IOM-om u Bihacu i Kladusi nisi stacionirao ova najezda nebi ovolika bila.
  • Like 2

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...