Jump to content
FORUM

Migrantska kriza

gerix

Recommended Posts

On 02. 01. 2021. at 18:45, Grunf said:

Zašto rasporediti migrante po cijeloj BiH? Njima nije cilj da ostanu ovdje. Oni žele u EU a ne u BiH i jedino što treba uraditi je otvoriti granice EU. Tako jednostavno. @Haldir ili je nečiji ipak plan da ih se nastani ovdje? Što ti misliš?  Ja mislim da umjesto da novinari prave razdor u ovoj zemlji trebaju jasno i glasno da kažu šta treba da se napravi, tj da se granice otvore. 

Ne znam šta da mislim o medijima generalno. Neki su previše naklonjeni migrantima, neki prelaze granice ksenofobije. Jedno je jasno a to je da domaći mediji neće ostvariti nikakav uticaj van granica BiH. 

Guardian je radio sjajne priče o HR, pushbackovima, nasilju, zatvorenim granicama. New York Times je dva puta slao novinare u USK, oba su pisala o problemu zatvorenih granica i nasilju nad migrantima kojima je EU zatvorila vrata. 

Općenito veliki mediji naglašavaju taj problem i ne zadiru u unutarnja pitanja BiH. 

Problem su ove prohajdare iz Italije koje nazivaju novinarima, a ona uopće nije novinar nego aktivistkinja koja te transparente piše od Grčke, preko Srbije do Italije. Krava obična, nema pametnijeg posla. 

• Like 1

1 hour ago, Haldir said:

Ne znam šta da mislim o medijima generalno. Neki su previše naklonjeni migrantima, neki prelaze granice ksenofobije. Jedno je jasno a to je da domaći mediji neće ostvariti nikakav uticaj van granica BiH. 

Guardian je radio sjajne priče o HR, pushbackovima, nasilju, zatvorenim granicama. New York Times je dva puta slao novinare u USK, oba su pisala o problemu zatvorenih granica i nasilju nad migrantima kojima je EU zatvorila vrata. 

Općenito veliki mediji naglašavaju taj problem i ne zadiru u unutarnja pitanja BiH. 

Problem su ove prohajdare iz Italije koje nazivaju novinarima, a ona uopće nije novinar nego aktivistkinja koja te transparente piše od Grčke, preko Srbije do Italije. Krava obična, nema pametnijeg posla. 

Problem svih medija je da previse malo govori o razlozima zasto lokalno stanovnistvo ne zeli migrante. Ne koriste se statistikama, ne koriste prave rijeci.. i stalno se spominje ksenofobija, problem se ne smije nazvati pravim imenom.

Evo svaki medij je prenio vijest o nehumanim uslovima na lipi. Da jesj nehumani i treba se o tome pisati.

Ali koliko ce novina prenijeti vijest o sinocnom napadu na lokalnog momka?

Koliko ce medija prenijeti vijest o spaljenoj stsnici sinoc i drugom objektima koji su zapaljeni, devastirani.

Zasto ni jedan medij ne objasni te rqznorazne konvwncije i njihova prava a isto tako i duznosti.

Ne moze biti samo da oni postavljaju zahtjeve u svakoj drzavi gdje oni dodju?

Pa kod nas ljudi isto tsko nemaju sta jesti ali neidu u druge drzave i traze besplatno 3 obroka preko par godina. Izbjeglica si do prve sigurne drzave i dok se ne zavrsi rat, a ovo sto se sad desava je jedna velika prevara i nema nista sa pravim izbjeglicama

• Like 6
  • Dislike 1
  • Thanks 1

1 hour ago, Lidjo said:

Problem svih medija je da previse malo govori o razlozima zasto lokalno stanovnistvo ne zeli migrante. Ne koriste se statistikama, ne koriste prave rijeci.. i stalno se spominje ksenofobija, problem se ne smije nazvati pravim imenom.

Evo svaki medij je prenio vijest o nehumanim uslovima na lipi. Da jesj nehumani i treba se o tome pisati.

Ali koliko ce novina prenijeti vijest o sinocnom napadu na lokalnog momka?

Koliko ce medija prenijeti vijest o spaljenoj stsnici sinoc i drugom objektima koji su zapaljeni, devastirani.

Zasto ni jedan medij ne objasni te rqznorazne konvwncije i njihova prava a isto tako i duznosti.

Ne moze biti samo da oni postavljaju zahtjeve u svakoj drzavi gdje oni dodju?

Pa kod nas ljudi isto tsko nemaju sta jesti ali neidu u druge drzave i traze besplatno 3 obroka preko par godina. Izbjeglica si do prve sigurne drzave i dok se ne zavrsi rat, a ovo sto se sad desava je jedna velika prevara i nema nista sa pravim izbjeglicama

Ne znam fakat koje ti medije gledaš. Svi veliki u BiH su više puta prenijeli izjave Bišćana i njihovih predstavnika zašto ne žele migrante u svom gradu. 

Ja sam evo jutros već pročitao članak o izbodenom Bišćaninu. 

Konvencije i dužnosti države su isto sto puta naglasili. Možda tebi nije to drago, ali BiH je odgvorna za te ljude i za to se obvezala. I dati im prehranu i smještaj. Treći je par opanaka kako sve teče u ovoj državi. 

Hvala Avazu što je prvi objavio vijest za pokušaj ubistva sugrađanina od strane migranata.

Klix neće da objavljuje vijesti o bilo kakvim napadima migranata i svrstava se u Pro Migrantski portal. 

Koliko će ubica i terorista živjeti na Lipi mi ne znamo, ali znamo sigurno da ih do godine dolaze još hiljade. 

• Like 1
  • Dislike 1

Ne postoji napad sa nozem prema nasem stanovnistvu, a da pocinilac nije Marokanac ili tu i tamo koji Alzirac. Ne postoji. Od razbojnistva uz upotrebu noza do nanosenja povreda. Daleko najskloniji svakom obliku nasilja. 

Realno, da su umjesto njih Pakistanci ili Indijci, generalno bi migrantski problem bio osjetno manji. 

btw, mislim da na Lukama nema pritvorenika koji nije migrant. Bez zajebancije. 

Edited by Pavarotti
  • Like 1

28 minutes ago, Bišćanin Čitaindexiklix said:

Hvala Avazu što je prvi objavio vijest za pokušaj ubistva sugrađanina od strane migranata.

Klix neće da objavljuje vijesti o bilo kakvim napadima migranata i svrstava se u Pro Migrantski portal. 

Koliko će ubica i terorista živjeti na Lipi mi ne znamo, ali znamo sigurno da ih do godine dolaze još hiljade. 

Evo pojavio se članak i na Klixu

• Like 1

29 minutes ago, Bišćanin Čitaindexiklix said:

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika/migrant-izbo-36-godisnjeg-biscanina-policija-privela-tri-osobe-iz-maroka/210104007

@Haldir ja sam recimo danas zadovoljan našim lokalnim medijima kad je o ovom riječ, prvenstveno RTV USK u izvještavanju vezano za ovaj problem jer se osjeti velika razlika u izvještavanju dok ih je finansirao IOM i danas. Tad su ovo bili "jadni i napaćeni ljudi u pokretu" a danas su to jednostavno ilegalci, što oni to i jesu jer oni nisu migranti iz prostog razloga što migranti migriraju legalno i legalnim putem. Meni je jedino krivo što ljudi kada je riječ o svijetskim medijima ne šalju stvarnu sliku i drugu stranu priče. Ti si čini mi se spominjao nekog svog prijatelja, nagradjivanog novinara (al ne mogu se sjetiti da li je bila riječ o NYT ili nekom drugom mediju) pa ne znam da li ova zadnja priča o lokalnom fašističkom stanovništvu u Bihaću ima veze sa njim. Ali eto imaš kontakt pa im pošalji ovaj video i objasni zašto je to tako, zašto se bunimo, mada mene to uopšte ne tangira i netreba nikog da se dotiče iz prostog razloga što se danas napiše senzacija, čitaoci kažu "vauu" i već nakon ispijanja prve jutarnje kafe sve se zaboravi...tako je bilo i sa nama 90-tih

• Like 2

prije 15 minuta, Grunf said:

@Haldir ja sam recimo danas zadovoljan našim lokalnim medijima kad je o ovom riječ, prvenstveno RTV USK u izvještavanju vezano za ovaj problem jer se osjeti velika razlika u izvještavanju dok ih je finansirao IOM i danas. Tad su ovo bili "jadni i napaćeni ljudi u pokretu" a danas su to jednostavno ilegalci, što oni to i jesu jer oni nisu migranti iz prostog razloga što migranti migriraju legalno i legalnim putem. Meni je jedino krivo što ljudi kada je riječ o svijetskim medijima ne šalju stvarnu sliku i drugu stranu priče. Ti si čini mi se spominjao nekog svog prijatelja, nagradjivanog novinara (al ne mogu se sjetiti da li je bila riječ o NYT ili nekom drugom mediju) pa ne znam da li ova zadnja priča o lokalnom fašističkom stanovništvu u Bihaću ima veze sa njim. Ali eto imaš kontakt pa im pošalji ovaj video i objasni zašto je to tako, zašto se bunimo, mada mene to uopšte ne tangira i netreba nikog da se dotiče iz prostog razloga što se danas napiše senzacija, čitaoci kažu "vauu" i već nakon ispijanja prve jutarnje kafe sve se zaboravi...tako je bilo i sa nama 90-tih

Nije sve u parama, neki ljudi jednostavno iz razloga što su bili sami izbjeglice npr. mnogi krupljani, oraščani i sl.. jednostavno teže shvaćaju da se ovdje zapravo ne radi o migrantima jer migracija podrazumjieva i djevojke i starije...  Ovdje se radi o ostacima raznih paravojnih terorističkih organizacija koje sad žele da se smjeste u zemlje evrope i da žive na tuđim leđima.

• Like 2
  • Dislike 1

prije 1 sat, Bišćanin Čitaindexiklix said:

na zalost desilo se sto se desilo, i jedino Radoncic je pokusao nesto i nisu mu dali i zbog toga im se ovamo osvecuje objavljivajuci vijesti jer njega ne mogu kupiti covjek je najveci biznismen na balkanu, ko na balkanu ima 2 tornja plus gradi jos 1 u centru drzave?

• Dislike 1

1 minute ago, Barba said:

Kud skače onaj zbodeni ? Ništa mi nije jasno ? 
Može li neko pojasniti jer mi se čini nekom glumom .

Ja sam imao priliku vidjeti ovakve scene teško ranjenih. To se zove šok ! On je skočio pod naletom adrenalina, vjerovatno bježati jer u tom momentu postao svjestan što se događa. bar ja sam to sebi tako objasnio. Znaš šta je adrenalin i koju privremeno snagu čovjeku može da da. Prema svjedocima on se srušio par metara dalje. Jednostavno šok !

• Like 1
  • Dislike 1

1 minute ago, hasim said:

na zalost desilo se sto se desilo, i jedino Radoncic je pokusao nesto i nisu mu dali i zbog toga im se ovamo osvecuje objavljivajuci vijesti jer njega ne mogu kupiti covjek je najveci biznismen na balkanu, ko na balkanu ima 2 tornja plus gradi jos 1 u centru drzave?

De šuti nemaš pojma jebo te takav biznismen sve što je stekao stekao je na pogrešan način i jer mu je Alija dao novac da napravi bošnjačke novine čitav rat radio za KOS i sandžačko crnogorsku  mafiju .

• Like 2
  • Haha 1

1 minute ago, Barba said:

Kud skače onaj zbodeni ? Ništa mi nije jasno ? 
Može li neko pojasniti jer mi se čini nekom glumom .

Ispada bas tako. Ova snima i viče zovite hitnu pomoć umjesto da se kani kamere i pomogne čovjeku.  Sad je glavno u komentarima sto je covjek skočio 

• Like 1

Zao mi je covjeka sto je povrijedjen svi smo mi mogli ovo dozivjeti ,kao sto sam vec jednom napisao davno na forumu da treba izbjegavati svaki oblik sukoba konflikta sa migrantima jer njima ubosti covjeka nije nista stoga treba se cuvati zvati policiju . 

prije 24 minuta, Barba said:

Zao mi je covjeka sto je povrijedjen svi smo mi mogli ovo dozivjeti ,kao sto sam vec jednom napisao davno na forumu da treba izbjegavati svaki oblik sukoba konflikta sa migrantima jer njima ubosti covjeka nije nista stoga treba se cuvati zvati policiju . 

Migrant bi ubio zbog 3 KM.. .. zbog čunga lunge bi te ubo nožem.

Ja pognute glave hodam kad naiđe njihova grupa.. jer šta ćeš... nema nas građane ko zaštiti, MUP je obična prdačina. 

Da nema ovih stranca što štite migrante ova silna migrantska populacija bi se mogla iskoristiti za zabavu. Zamisli ono napraviš kružni objekat mini koloseum, dovedeš 3 migranata, daš im drvene mačeve i ubaciš 2 divlja vepra ili lava, obećamo da onaj ko preživi 3 puta je slobodan, i tako dok ne potrošimo svih par hiljada žetona koliko ih imamo. Građani bi bili veseliji, to bi bilo daleko zanimljivije nego fudbal.

• Dislike 1
  • Haha 1

2 hours ago, 1260 said:

Ispada bas tako. Ova snima i viče zovite hitnu pomoć umjesto da se kani kamere i pomogne čovjeku.  Sad je glavno u komentarima sto je covjek skočio 

Pa iz mupa su potvrdili o ranama nanosenih nozem. Nije covjek sam sebe izbo.

56 minutes ago, rucica1 said:

Pa iz mupa su potvrdili o ranama nanosenih nozem. Nije covjek sam sebe izbo.

Ma me kažem ništa u vezi toga, nego se odnosi na curu koja snima i komentare na vijestima o tom događaju 

Jedan od boljih clanaka na klixu u zadnjr vrijene

https://www.klix.ba/vijesti/bih/prica-sarajlije-o-napadu-migranata-nasa-sloboda-i-sigurnost-su-ugrozeni/210104054?utm_medium=Status&utm_source=Facebook&utm_content=210104054&utm_campaign=Klix.ba+Facebook+status

Lijepo napise vise problema sa migrantima u Sarajevu. 

Pocelo je drugacije izvjestavanje u novinama. 

Polako se klupko odmotava, dugo je i trajalo.. 

• Dislike 1

Osumnjiceni dva migranta i migrantica. Ova djevojka sto sinoc na FB grupi objavi da je momak izboden, takodjer je prije sedam dana objavila snimak uz komentar da su migranti provalili u kucu pored i da su napali komsiju koji ih je pokusao istjerati. Na snimku se vidi kako policija iz dvorista izvodi dva migranta i jednu zenu. Garant isti akteri i ista kuca od sinoc. 

Ocigledno nisu dobili po subari. 

• Like 1

42 minutes ago, Pavarotti said:

Osumnjiceni dva migranta i migrantica. Ova djevojka sto sinoc na FB grupi objavi da je momak izboden, takodjer je prije sedam dana objavila snimak uz komentar da su migranti provalili u kucu pored i da su napali komsiju koji ih je pokusao istjerati. Na snimku se vidi kako policija iz dvorista izvodi dva migranta i jednu zenu. Garant isti akteri i ista kuca od sinoc. 

Ocigledno nisu dobili po subari. 

Da, isti migranti. Policija ih je redovno izbacivala iz te kuće,ali su se i vraćali u istu kuću odmah poslije. Ova dvojica su žensku osobu/migranta upotrebljavali za prostituciju.  Onda su navodno skontali da ih djevojka koja je postavila video prijavljuje policiji i provalili njoj u kuću. S kojim ciljem mogu zamisliti. Ona je dozivala u pomoć i Hazim je to čuo (navodno) i krenuo ne znajući što se uopšte događa te bio izboden. Ovo sve sam upravo sad čuo od jednog njihovog komšije te ako on laže , lažem i ja, nemojte uzeti sve to zdravo za gotovo.

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...