Jump to content
FORUM

Migrantska kriza

gerix

Recommended Posts

2 minutes ago, Haldir said:

Ja ako se ne varam radi se o Paoli Lucchesi? Jedna od rijetkih stranih novinarki koja je tražila zatvaranje Bire, uklanjanje pritiska na grad Bihać smještanjem migranata u kampove na teritoriji zog grada i ilegalno vraćanje migranata iz HR na teritoriju Bihaća. 

Žena živi ovdje 20 godina i govori sve što govorite i vi

I ja sam mislio da je ona ali nije.

• Like 1

Naši su znali da su extremni talijanski ljevicari organzirali incident i zato ih nisu propustili, novinarska žgadija je umjesana u sva sr anja koja se ovdje dogadaju.  Grunfe ,ovo sto ti predlazes je teoretski moguce ali u praksi to bi znacilo zatvaranje granicnog prijelaza, da bi 'novinarka' dosla s ilegalnim divljacima do Hr prelaza, mora prvo proci BiH prelaz, a to nije moguce bez dokumenata, kad bi ih BiH granicari pustili, cijenu bi platili građani BiH.

2 hours ago, Grunf said:

Ovo je čisti dokaz da ovaj seronja Hofman radi samo u interesu Hrvatske. Medjutim ističe ono što ja i sam napominjem ovdje da postoji zabrana kretanja u pograničnom pojasu uz izuzetke naravno, tako npr. za onaj snimak koji su izvjesni novinari napravili gdje se jasno vidi da Hr policija vraća migrante prisilno u BiH, vrijedi isto pravilo jer su sami snimatelji napravili isto i još snimali. Ova talijanska budala  je napravila gresku, trebala je poslati EU parlametarce (one talijane) na GP Maljevac  a onda sama doci sa ove strane sa migrantima na isti i onda ovi da zatraže azil pred svima u Hrvatskoj. To je legalan put traženja azila. Nadam se da će ovu novinarku sad optužiti za krijumčarenje ljudima (jer ovaj čin to ustvari i jeste) i da ce nakon odlezane kazne biti protjerana iz BiH uz zabranu ulaska slijedećih 5 godina.

Hahaha, Hofman - pa to se u ovih tri godine moglo vidjeti a njegov prijasnji sef Dragance je to hinjski podrzavao. U jednom gostovanju (mislim na N1) gdje je sa par njih iz drzavnih sluzbi skupa sa Suhretom bilo, moglo se vidjeti kako Sukija gleda. Da je s pogledom ubiti mogao danas bi nam Suki rahmetli bio. Covjek sam po sebi odvratan a pogotovo kad pocne trabunjati.

Nego i na ove iz SOS pripaziti treba.Po austrijskim medijima takodjer pretjeravaju. I oni prije snimanja ilegalce nasavjetuju kako ce se ponasati i sta ce reci. Primjera radi da im gradjani pale sklonista, da na drugi dan dobiju po jedan obrok, da se djeca na betonu igraju, i da nezaboravim i njihovu foskulu o starosnim godinama pa preko hiljadu maloljetnika i td.

• Like 1

Šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman očekuje da će BiH uz pomoć EU početi da ilegalne migrante razmiješta u kampove na ulazu u zemlju, odnosno na istočnoj granici, na teritoriji Republike Srpske.

Grlić Radman je rekao da se Hrvatska protivi smještanju migranata po cijeloj BiH, što, kako kaže, zbog dugačke granice ugrožava bezbjednost i stabilnost Hrvatske.

- Nismo za to da se migranti raspoređuju po cijeloj BiH, jer bi se time dodatno opteretile država BiH i njeni kapaciteti. Hrvatska dijeli 1.000 kilometara dugu granicu sa BiH i time se ugrožava i sigurnost Hrvatske", rekao je Grlić Radman u Mostaru.

Pojasnio je da je Hrvatska predložila da se sva finansijska sredstva Evropske unije usmjere u jačanje institucionalnih kapaciteta BiH.

- Umjesto sadašnjih kampova trebalo bi ih graditi na ulaznim tačkama na samoj granici, čime bi se lakše upravljalo migracijskom krizom uz pomoć institucija EU, rekao je hrvatski šef diplom

Najveći broj migranata u BiH se nalazi u Unsko-sanskom kantonu koji graniči sa Hrvatskom i u Kantonu Sarajevo. Svi oni nastoje da ilegalno pređu granicu Hrvatske i nastave dalje prema zemljama Evropske unije.

Hrvatska je stav o promjeni smještaja migranata u BiH iznijela na posljednjem sastanku Savjeta za spoljne poslove EU, kaže Radan Grlić.

Novi pristup BiH bi, po njemu, podrazumijevao potpisivanje sporazuma s FRONTEX-om kako bi se migrantska kriza rešavala na ulazu u BiH, na njenim istočnim granicama.

- Migrantska kriza narušava stabilnost i funkcionalnost, a znate da je Hrvatskoj stalo do stabilnosti i funkcionalnosti, kazao je Grlić Radman.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik i rukovodstvo Republike Srpske do sada su se više puta izjasnili da neće dozvoliti izgradnju prihvatnih centara za migrante na teritoriji tog entiteta, pišu Nezavisne.

• Like 1

2 hours ago, Haldir said:

Ja ako se ne varam radi se o Paoli Lucchesi? Jedna od rijetkih stranih novinarki koja je tražila zatvaranje Bire, uklanjanje pritiska na grad Bihać smještanjem migranata u kampove na teritoriji zog grada i ilegalno vraćanje migranata iz HR na teritoriju Bihaća. 

Žena živi ovdje 20 godina i govori sve što govorite i vi

Vrhunska novinarka, jako pametna i elokventna žena, vizionar. Bio sam dijelom dva projekta koje je ona organizirala, oba su bila plemenita i ponosan sam na to. Treća stvar, u protestima 2014 godine bila je aktivna sa nama od prvog do zadnjeg dana ali o tome ne bih sada...

• Like 3

47 minutes ago, Vywegh said:

Vrhunska novinarka, jako pametna i elokventna žena, vizionar. Bio sam dijelom dva projekta koje je ona organizirala, oba su bila plemenita i ponosan sam na to. Treća stvar, u protestima 2014 godine bila je aktivna sa nama od prvog do zadnjeg dana ali o tome ne bih sada...

Baš zato mislim da u ovom slucaju nije ona u pitanju iako sam prvo pomislio na nju. Ako i jeste ona u pitanju onda su razlozi sasvim druge prirode...

37 minutes ago, Bišćanin Čitaindexiklix said:

Pa jel imao zdravstveno i premiju.. 

1650,00 to je valjda za sve one koji nemaju zdravstveno i premiju pa plaćau sami...

svašta

Pa kako kontam ako je ovo tačno onda nema zdravstveno ni premije. Ima jako puno ljudi bez zdr. osiguranja u gradu. 

• Like 2

Parlament BIH ne da novac za žrtve zemljotresa u Hrvatskoj, ni za Dom zdravlja BihaćOdbačeno je i nekoliko zaključaka koji se tiču migrantske krize, a posebno se odnose na Krajinu.

Nije usvojen prijedlog zaključka poslanika Jasmina Emrića kojim bi Dom tražio da Vijeće ministara BiH hitno stavi van snage zaključak kojim se pozivaju vlasti u Unsko-sanskom kantonu i Gradu Bihaću da bez odgađanja izvrše prihvat i smještaj određenog broja migranata na lokaciji Bira.

Također, nije prihvaćen ni Emrićev prijedlog da Vijeće ministara hitno izmjeni odluku o određivanju privremenih prihvatnih centara za smještaj migranata na način da se briše lokacija Bira u Bihaću, odnosno da se odmah zatvori taj prihvatni centar.

Podršku nije dobio ni Emrićev prijedlog zaključka kojim bi Dom zadužio Vijeće ministara BiH da u roku od 90 dana poduzme sve aktivnosti, postupke i radnje radi zatvaranja privremenog prihvatnog centra lokacije bivše fabrike Miral u Velikoj Kladuši, te izmijeni Odluku o određivanju privremenih prihvatnih centara za smještaj migranata.

Usvojen je zaključak poslanice Naše stranke Mirjane Marinković-Lepić koji nalaže Vijeću ministara BiH da mjesečno dostavlja informacije o stanju u oblasti migracija Zastupničkom domu PSBiH, ali nije prihvaćena Informaciji o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini za august 2020. godine koju je podnijelo Ministarstvo sigurnosti BiH.

Odbačeno je i nekoliko zaključaka koji se tiču migrantske krize, a posebno se odnose na Krajinu.

• Like 1

prije 7 minuta, rucica1 said:

Pametan čovjek neda... 

To su samo naše budale primile migrante, niko živ drugi neda.

Šta je sad, Čović kriv što smo mi ispali budale jel?

Neovisno o svemu, ali zasto se Covic pita uopste za bilo sta? Zar se ne bi trebala pitati ona trojica budala iz predsjednistva, eto ako je Hercegovina = teritorija bosanskih Hrvata, zar se ne bi trebao onda Komsic pitati? Ja ovaj nas zakon i organizaciju ove pisljive malene drzave nikako ne kontam? Pa komplikovaniji smo od Rusije ili Amerike, a velicine smo kao nekog omanjeg dijela jednog njihovog grada. Uglavnom, kao Covic, tako su trebali svi nastupiti! Gdje je usao migrant, tu neka se oformi i kamp, a to je tamo istocna Bosna, najgore podneblje u cijelom svijetu! Sudan je raj za istocnu Bosnu!

Ali na krjau, treba se raditi na tome da se ukinu svi centri, da se rastjera ova svjetska bagra od ovih IOM-organizacija sto peru ogromne pare EU poreznih obveznika. Nikakvo rasporedjivanje po BiH.

Migranti su trenutno bolje opremljeni nego mnogi stanovnici BiH koji rove po kontejnerima.

Imaju obroke, satore, grijanje, drogu, zimsku odjecu, pedere i pse za intimu, sve dzabce! Ali neka, neka jbni migrant ima, dabogda crkli ti divljaci i svi koji im pomazu!

Edited by jokesOnYou
  • Like 1

Nekom nije zao vikendom popiti 200 maraka a tesko uplatiti premiju od 20-tak maraka nigdje veze . Svi mi bi iali bolnice zdravstvo a niko ne bi nista placao,ja znam da vecina naroda nema novca ali ovi bas sto nemaju oni sve racune placaju. 

2 hours ago, Barba said:

Nekom nije zao vikendom popiti 200 maraka a tesko uplatiti premiju od 20-tak maraka nigdje veze . Svi mi bi iali bolnice zdravstvo a niko ne bi nista placao,ja znam da vecina naroda nema novca ali ovi bas sto nemaju oni sve racune placaju. 

Ako nije zaposlen, nema ni zdravstveno, pa ne moze ni premiju platiti. 

5 hours ago, Barba said:

Malo je tu nejasno sta zelis reci, jer npr. ako je osoba prijavljena i mjesecno joj putem doprinosa skida uzmimo 150 KM za zdravstveno osiguranje i na godisnjem nivou to je 1800KM, otisao na lijecenje ili ne. E sad ako ne uplatis famoznih 20KM placas vecinu ako zavrsis u bolnici (bez obzira na 1800KM), iz cega proizilazi da ti je ovih 20KM cisti harac, jer ako ti samo 100000 uplati eto 2 miliona, a gdje odose niko ne zna. Vidis da se vlada uzjogunila posto jos nema odluke o premiji.

45 minutes ago, nelexxx said:

Malo je tu nejasno sta zelis reci, jer npr. ako je osoba prijavljena i mjesecno joj putem doprinosa skida uzmimo 150 KM za zdravstveno osiguranje i na godisnjem nivou to je 1800KM, otisao na lijecenje ili ne. E sad ako ne uplatis famoznih 20KM placas vecinu ako zavrsis u bolnici (bez obzira na 1800KM), iz cega proizilazi da ti je ovih 20KM cisti harac, jer ako ti samo 100000 uplati eto 2 miliona, a gdje odose niko ne zna. Vidis da se vlada uzjogunila posto jos nema odluke o premiji.

Ja mjesečno plaćam 188€ osiguranje koje je obavezno plus 450 € godišnja premija . 
Zdravstvo i osiguranje se mora plaćati .

4 hours ago, Sadik said:

4 hours ago, Sadik said:

Imati 30 i neku godinu i biti nezaposlen to je malo sramota ko god hoće da radi ima posla. 

1 hour ago, Barba said:

Ja mjesečno plaćam 188€ osiguranje koje je obavezno plus 450 € godišnja premija . 

Imati 30 i neku godinu i biti nezaposlen to je malo sramota ko god hoće da radi ima posla. 

Zaposli ti  hiljade nezaposlenih ? Gdje ? Nisi u pravu ! Govorimo o BiH, a ne EU državama. Firme se gase, zanatskih radnji skoro da i nema, nešto trgovina još radi, a dokle će ne zna se ! Ovdje sve odumire !

• Like 4

10 hours ago, Barba said:

Niko nije rekao da se ne treba placati zdravstvo, samo nisi dobro procitao sta sam htio reci, glavno pitanje je cemu sluzi 20 KM ako neko placa zdravstvo to je poenta, jer u sustini nije bitno i da placas mjesecno i 500KM pa da je to na godisnjem nivou 6000KM, ukoliko nisi platio 20KM ovo sto placas pada ti u vodu.

18 minutes ago, nelexxx said:

Niko nije rekao da se ne treba placati zdravstvo, samo nisi dobro procitao sta sam htio reci, glavno pitanje je cemu sluzi 20 KM ako neko placa zdravstvo to je poenta, jer u sustini nije bitno i da placas mjesecno i 500KM pa da je to na godisnjem nivou 6000KM, ukoliko nisi platio 20KM ovo sto placas pada ti u vodu.

Nisi ti svatio sta sam ja htio reci ,ako vec placas 150 mjesecno mozes i 20 jos godisnje nece niko propasti zbog toga.

Problem je sto velika vecina ljudi nema apsolutno nikakvo zdravstveno osiguranje sto je od strane drzave slabo uredjeno. 

Ljudi se vode onom dok sam zdrav sto bi bio osigurat. 

Mene samo zanima ko placa medicinsko zbrinjavanje migranata?

• Like 1

13 hours ago, Barba said:

Zar je kod tebe tako jeftino osiguranje, 188€

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...