Jump to content
FORUM

Recommended Posts

1 hour ago, eva said:

https://ravnopravnost.gov.hr/UserDocsImages/arhiva/images/pdf/Publikacija Konvencija Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.pdf

Pitali ste se o ulozi IOM- a i o tome tko komandira, oni ili Gradsko vijeće.

Citirala sam, malo nepregledno jer drugačije nije išlo, Istanbulsku konvenciju oko koje su se lomila koplja u Hrvatskoj. Vi ste, ako me sjećanje ne vara, isto potpisali taj dokument koji se deklarativno bavi ženama i nasiljem nad njima, ali se dobar dio dokumenta bavi migracijama, azilom i osnivanjem Grevio- a, nadnacionalnog tijela, zapravo paralelne vlasti u državama, a članovi Grevio- a dolaze iz scene međunarodnih nevladinih udruga jer moraju biti kompetentni u područjima ljudskih prava, diskriminacije i bla bla...

Dakle, to tijelo je izvršni organ Vijeća Evrope i naše države ne da nisu suverene, nego imaju dvostruke pravne mehanizme.

Nije teorija zavjere, pročitajte dokument.

Ne znam za Evropu, ali u Hrvatskoj nemaju ograničeno kretanje, nemaju "prozivke" ni raporte, nema kaznenih deportacija i ne možeš im ništa.

U Nizozemskoj je tako u kampovima svaki migrant prvo mora biti u karanteni detaljan pregled slikanje pluća i biometrija se uzima odmah .

Jedno vrijeme su znale dolaziti tvz. Porodice sa mnogo djece na izgled ispred sebe imaš mladog čovjeka i ženu koji imaju 7 djece i onda se počneš pitati kad je počela rađati sa 10 godina .

Niko ne bi pridavao pažnju da se to nije omasovilo i da je bilo mnogo takvih slučajeva onda su počeli provoditi DNK analizu tvz roditelja sa djecom i preko 90 % je bilo da nisu ni u kakvom srodstvu .

A bilo je i slučajeva gdje su lagali za dob i govorili da su maloljetni ili mlađi nego i stvarnosti međutim danas se i to može utvrditi bez problema tačno dob svake osobe .

U kampu migranti provode od 3 do 6 mjeseci onda izlaze dobijaju vlastite stanove i to se raspoređuju po gradovima .

Dobijaju socijalu iz te socijale moraju platiti sami sebi stan hranu i platiti režije .

Prilikom osamostaljenja idu na test IQ i onda im se određuje nivo jezika odnosno po kojem programu treba da uče nizozemski . Za polaganje i dobivanje diplome za jezik su obavezni u periodu od 2 do 3 godine maksimalno poslije toga ako neko nije položio jezik da se može normalno sporazumjeti i funkcionirati bude deportiran i tu nema priče više ! Jedino ako je ta zemlja u ratu onda ne bude deportiran ali dobija zabranu na mogućnost sticanja državljanstva ili stalnog boravka u bilo kojoj zemlji EU. I čim se završe ratni sukobi bude deportiran .

Svaki migrant dok ne nauči minimum jezika je obavezan da radi najmanje tri dana dobrovoljni rad a kad dobije diplomu za jezik onda se zapošljava . 

upošto je većina migranata bez stručne spreme odnosno srednje škole onda oni paralelno školi jezika koju sami plaćaju iz kredita koji su dobili pohađaju i neki zanat ili obrazovanje zidar tesar keramičar frizer Itd .

Svi dobijaju dokument verblijfsdocument ili titel koji na godinu dana . Postoje različite vrste verblijfsdocumenta tip I II III IV V svaki se razlikuje po namjeni .

Nakon pet godina određeni migranti mogu dobiti državljanstvo pod uslovom da su u tom periodu bez dosjea znaci nemaju ni najmanji prekršaj , da nemaju dug prema državi da su položili jezik nivo II da imaju stalni posao ili posao pod ugovorom sa mogućnosti produžavanja te da im je mjesečno primanje neto €1550 .

Edited by Barba
  • Like 2
  • Dislike 1
  • Aferim! 1
  • Replies 19,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Grunf

3618

• rucica1

1500

• Barba

1266

• Fugaziii

1089

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Morao sam kopirati jedan tekst sa Facebooka  autor je Sinan Ziric, kao da sam ja svojom rukom pisao: Možete li vi zamisliti koliko su oni nepismeni kad govore: "Ovdje je neuslovno za život, nama

Mislim da je sasvim jasno da je BiH tranzitna zenlja u kojoj većina stanovništva nema apsolutno ništa protiv ovih ljudi.  A ti, pretpostavljam, imaš sve informacije o tome ko je, za koga, od kog

Pa dobro, kad smo imali onaj veliki protest PROTIV MIGRANATA  kad je bilo 4-5 hiljada ljudi isti specijalci su već bili spremni da krenu na Bihać.  U petak skup pred Birom i nemoj da koga čujem da je

Posted Images

38 minutes ago, Fugaziii said:

Pogledaj ovaj video iznad, reci ce ti otkud su pare 😉

Jesam. Sve je jasno, da ne može biti jasnije.

8 minutes ago, Barba said:

U Nizozemskoj je tako u kampovima svaki migrant prvo mora biti u karanteni detaljan pregled slikanje pluća i biometrija se uzima odmah .

Jedno vrijeme su znale dolaziti tvz. Porodice sa mnogo djece na izgled ispred sebe imaš mladog čovjeka i ženu koji imaju 7 djece i onda se počneš pitati kad je počela rađati sa 10 godina .

Niko ne bi pridavao pažnju da se to nije omasovilo i da je bilo mnogo takvih slučajeva onda su počeli provoditi DNK analizu tvz roditelja sa djecom i preko 90 % je bilo da nisu ni u kakvom srodstvu .

A bilo je i slučajeva gdje su lagali za dob i govorili da su maloljetni ili mlađi nego i stvarnosti međutim danas se i to može utvrditi bez problema tačno dob svake osobe .

U kampu migranti provode od 3 do 6 mjeseci onda izlaze dobijaju vlastite stanove i to se raspoređuju po gradovima .

Dobijaju socijalu iz te socijale moraju platiti sami sebi stan hranu i platiti režije .

Prilikom osamostaljenja idu na test IQ i onda im se određuje nivo jezika odnosno po kojem programu treba da uče nizozemski . Za polaganje i dobivanje diplome za jezik su obavezni u periodu od 2 do 3 godine maksimalno poslije toga ako neko nije položio jezik da se može normalno sporazumjeti i funkcionirati bude deportiran i tu nema priče više ! Jedino ako je ta zemlja u ratu onda ne bude deportiran ali dobija zabranu na mogućnost sticanja državljanstva ili stalnog boravka u bilo kojoj zemlji EU. I čim se završe ratni sukobi bude deportiran .

Svaki migrant dok ne nauči minimum jezika je obavezan da radi najmanje tri dana dobrovoljni rad a kad dobije diplomu za jezik onda se zapošljava . 

upošto je većina migranata bez stručne spreme odnosno srednje škole onda oni paralelno školi jezika koju sami plaćaju iz kredita koji su dobili pohađaju i neki zanat ili obrazovanje zidar tesar keramičar frizer Itd .

Svi dobijaju dokument verblijfsdocument ili titel koji na godinu dana . Postoje različite vrste verblijfsdocumenta tip I II III IV V svaki se razlikuje po namjeni .

Nakon pet godina određeni migranti mogu dobiti državljanstvo pod uslovom da su u tom periodu bez dosjea znaci nemaju ni najmanji prekršaj , da nemaju dug prema državi da su položili jezik nivo II da imaju stalni posao ili posao pod ugovorom sa mogućnosti produžavanja te da im je mjesečno ribanje neto €1550 .

Da, u Nizozemskoj i normalnim državama da, al´ po ovim našim prostorima ne. U Zagrebu rade što hoće, i nitko ništa ne provjerava, jedino što budu u karanteni kad dođu tjedan dana. Nakon toga budu u hotelu gdje protestiraju zbog hrane, kao, ne valja im, a daju im junetinu i piletinu, ne, oni bi janjetinu. Dok naši penzioneri kopaju po kontejnerima i jedu iz smeća.

Bune se na hranu, na nizak džeparac, a ovi idioti iz nevladinih udruga im čuvaju djecu i čiste za njima. Bila sam tamo, radila nešto za jednu od tih organizacija koje im pomažu, ubij bože ponašanja i svega. Dosta sam vidjela.

Vjeruj mi, puno ljudi u Hrvatskoj misli kao ja, i ima nas dosta - bar nas koji smo dobar dio života proveli u Jugoslaviji- koji stvarno iskreno s vama suosjećamo.

• Like 1
12 minutes ago, eva said:

Jesam. Sve je jasno, da ne može biti jasnije.

Da, u Nizozemskoj i normalnim državama da, al´ po ovim našim prostorima ne. U Zagrebu rade što hoće, i nitko ništa ne provjerava, jedino što budu u karanteni kad dođu tjedan dana. Nakon toga budu u hotelu gdje protestiraju zbog hrane, kao, ne valja im, a daju im junetinu i piletinu, ne, oni bi janjetinu. Dok naši penzioneri kopaju po kontejnerima i jedu iz smeća.

Bune se na hranu, na nizak džeparac, a ovi idioti iz nevladinih udruga im čuvaju djecu i čiste za njima. Bila sam tamo, radila nešto za jednu od tih organizacija koje im pomažu, ubij bože ponašanja i svega. Dosta sam vidjela.

Vjeruj mi, puno ljudi u Hrvatskoj misli kao ja, i ima nas dosta - bar nas koji smo dobar dio života proveli u Jugoslaviji- koji stvarno iskreno s vama suosjećamo.

Ja sam u životu mnogo vremena proveo u Zagrebu i prije rata kao dijete a i poslije dolazim u Zagreb dva puta godišnje najmanje Zagreb posebno volim i smatram jednom od najljepših Europskih gradova .

Međutim nevezano za migrante mogu reći da se Zagreb dosta promjenio i da to više nije kao nekad ja se divim kako ljudi mogu da izdrže sve silne dadžbine i troškove skupoća proizvoda osnovnih za život su previsoki nekretnine i iznajmljivanje ili kupovina stana su preskupi sve se svodi na četvrtinu tone eura a prosječna Plata je 7000 KN .

Piće i hrana po restoranima i kafićima je skuplja od većine europskih metropola čudi me da Zagreb nije mogao slijediti po cijenama Budimpeštu Prag waršavu već je po cijenama kao London Barcelona Madrid .

A i nema više onog poznatog Zagrebačkog  žargona sve neki Ercegovački .

• Like 1
  • Thanks 1
3 minutes ago, Barba said:

Ja sam u životu mnogo vremena proveo u Zagrebu i prije rata kao dijete a i poslije dolazim u Zagreb dva puta godišnje najmanje Zagreb posebno volim i smatram jednom od najljepših Europskih gradova .

Međutim nevezano za migrante mogu reći da se Zagreb dosta promjenio i da to više nije kao nekad ja se divim kako ljudi mogu da izdrže sve silne dadžbine i troškove skupoća proizvoda osnovnih za život su previsoki nekretnine i iznajmljivanje ili kupovina stana su preskupi sve se svodi na četvrtinu tone eura a prosječna Plata je 7000 KN .

Piće i hrana po restoranima i kafićima je skuplja od većine europskih metropola čudi me da Zagreb nije mogao slijediti po cijenama Budimpeštu Prag waršavu već je po cijenama kao London Barcelona Madrid .

A i nema više onog poznatog Zagrebačkog  žargona sve neki Ercegovački .

Hvala. 🙂

Zagreb se jako promijenio, iza rata se uzburkao talog... Pootvarali zatvore, pustili zvijeri u klaonicu, a poslije ih još i odlikovali.

Prosječna plaća je oko 5000 kn, stalno friziraju statistiku. Blagajnice rade za 2800 kn, penzije su između 2 i 3 000, u Zagrebu iz svakog kontejnera trojica vire.

Piće i hrana su skupi, dućani ubij bože, sve je skupo. A po trgovinama treš- roba, s deklaracijama na poljskom, rumunjskom, bugarskom i našim jezicima- smeće za istočno tržište. To je ta Macronova "Evropa dviju brzina".

Evo, tekst iz Večernjeg lista koji je izazvao veliku pažnju javnosti. Komentari ispod su zanimljivi: jedni razumiju problem migranata, a drugi- ovi progresivniji, ljevičari- ne razumiju. Broje krvna zrnca i autora teksta šalju nazad u Hercegovinu, poistovjećujući ga s ovom talibanijom koja stiže.

Sve se bojim da je Raspudić zakapao pasoš pod brezom i pješke stigao u Zagreb.

https://www.vecernji.hr/premium/mazenje-poskoka-i-vabljenje-migranata-1278701

Moram ići sad, pozdrav svima, jako ste dragi i ljubazni! Čuvajte se, želim vam da Bihać ponovno postane siguran i vaš!

• Like 2
  • Aferim! 1
5 hours ago, sk64 said:

zna li tko gdje je gradski vijećnik Ramić i da li će se pokušati ponovo organizirati protesti, Slažem se da je potrebno animirati mlade ljude da se pridružeu što većem broju protestima jer se ovo najviše tiče nih i njivog života u ovom gradu. Ne smiju dozvoliti da im uzmu grad.

bojim se da ovo sve skupa izmiče kontroli i da migranti postaju sve bezobrazniji i drskiji sve dok ne proradi batina

Sramota da su ljudi kaznjeni zbog organizovanja protesta..pa halooo ,ljudi samo zele dobro svojim građanima...u ovoj drzavi se samo kaznjavaju ljudi koji brane i koji su branili..u nove proteste sto prije!!!

• Like 4

Hrvatska, tacnije EU, nastavlja stititi svoje granice i najavili stavljanje cestovnih barijera na Zeljavu jer tim putem najcesce ide krijumcarenje. Takodjer tvrde da im je veoma tesko nadzirati granicu na Pljesevici ali da konstatno pojacavaju snage.  

S druge strane, Bosna i Hercegovina koja ima 3 puta manje granicnih policajaca, na istocnu granicu je od pocetka krize do danas poslala ukupno 120 pripadnika drugih policijskih agencija da pomazu granicnoj policiji. xD

Edited by JohnQ
  • Sad 1
43 minutes ago, eva said:

Hvala. 🙂

Zagreb se jako promijenio, iza rata se uzburkao talog... Pootvarali zatvore, pustili zvijeri u klaonicu, a poslije ih još i odlikovali.

Prosječna plaća je oko 5000 kn, stalno friziraju statistiku. Blagajnice rade za 2800 kn, penzije su između 2 i 3 000, u Zagrebu iz svakog kontejnera trojica vire.

Piće i hrana su skupi, dućani ubij bože, sve je skupo. A po trgovinama treš- roba, s deklaracijama na poljskom, rumunjskom, bugarskom i našim jezicima- smeće za istočno tržište. To je ta Macronova "Evropa dviju brzina".

Evo, tekst iz Večernjeg lista koji je izazvao veliku pažnju javnosti. Komentari ispod su zanimljivi: jedni razumiju problem migranata, a drugi- ovi progresivniji, ljevičari- ne razumiju. Broje krvna zrnca i autora teksta šalju nazad u Hercegovinu, poistovjećujući ga s ovom talibanijom koja stiže.

Sve se bojim da je Raspudić zakapao pasoš pod brezom i pješke stigao u Zagreb.

https://www.vecernji.hr/premium/mazenje-poskoka-i-vabljenje-migranata-1278701

Moram ići sad, pozdrav svima, jako ste dragi i ljubazni! Čuvajte se, želim vam da Bihać ponovno postane siguran i vaš!

Ne zna raja za nista osim samo prao', nit vidi, nit cuje, samo jezik isplazi i sto izusti je "a bas ?" ili "tako je !" i "jel to meni?". Pa u grotlu krize, mi se bavimo istospolnim. A pa zar niste za kartice i ostalo, pa sve je javno, dig it. Sve je ovo legalizirano-isfiltrirana pandorina. A Bihac, eh, rat bio, odnio najvrijednije, ostala gorcina, usla pohlepa i zlo u ljude, razjedinila ljubomora, nismo svjesni, mogli smo bolje, ne cijenis dok ne izgubis kazu. Moze se sve, a sve je u ljudima.

• Aferim! 1
20 minutes ago, Grunf said:

Danas je i svedski ambasador bio.Nakon posjeta turskog,holandskog,norveskog i svedskog ambasadora Bišću u samo par dana, tačno me strah onog što nas vjerovatno ocekuje

Posjećuju više Šukija od predsjedništva 😂😂

Vidi svak šta je u igri trajni smještaj migranata u Bihaću , vole ambasadori i dati koji dinar godišnje Bihaću nego plaćati socijalu generacijama to je jasna računica , još ovi naši glupani misle da su strance zajebali 😂😂

• Like 4

Večeras od Krajine I Fethije  pa do Borika, oko pola devet, nabrojao sam ih preko stotinu, šetaju, stoje u grupama po 4-5, trotoarom od MUP-a do Borika ne možeš proći od njih, na svakih desetak metara stoji ili sjedi grupa a onda u kladionici u blizini crkve nevjerovatno, puna ko šipak bilo ih je više od dvadeset, frajeri se klade, kao kod kuće da su, ali na sve to niti ijednog policajca nisam vidio niti  sreo, sem onog što stoji ispred ulaza u MUP.

Zašto im se dopušta da hodaju korzom, zašto im se ne napišu pravila  da ne smiju biti van prihvatnog centra poslije 19 sati, zašto nema više policajaca na korzu ????

Nema ulice po Harmanima, Ozimicama , Lukama a da ne iskaču iz svakog ćoška, ko ne vjeruje neka prošeta oko 19 sati navedenim MZ.

• Like 5
  • Sad 3
5 minutes ago, dobri duh said:

Večeras od Krajine I Fethije  pa do Borika, oko pola devet, nabrojao sam ih preko stotinu, šetaju, stoje u grupama po 4-5, trotoarom od MUP-a do Borika ne možeš proći od njih, na svakih desetak metara stoji ili sjedi grupa a onda u kladionici u blizini crkve nevjerovatno, puna ko šipak bilo ih je više od dvadeset, frajeri se klade, kao kod kuće da su, ali na sve to niti ijednog policajca nisam vidio niti  sreo, sem onog što stoji ispred ulaza u MUP.

Zašto im se dopušta da hodaju korzom, zašto im se ne napišu pravila  da ne smiju biti van prihvatnog centra poslije 19 sati, zašto nema više policajaca na korzu ????

Nema ulice po Harmanima, Ozimicama , Lukama a da ne iskaču iz svakog ćoška, ko ne vjeruje neka prošeta oko 19 sati navedenim MZ.

Policija mora u svim centrima postaviti plakate da su grupna kretanja (ako su vise od tri osobe)gradom zabranjena, ako to ne ispostuju treba policija reagovati.Pa i u Njemackoj su im ta grupna kretanja ogranicili. 

• Like 2
33 minutes ago, dobri duh said:

Nova cetvrt - jedna od ruta, iskacu iz svake ulicice, a u jednu pd kuca su ponovno provalili naaakon sto su iz iste istjerani i ista zapecacena. Hajmo mi svi u mup kolektivno i traziti dozvole za oruzje, pa nek se zapitaju sta mi sad mutimo hahaha

• Like 5

Ovo vise nije nikako dobro,trebaju nam novi protesti.Veći,masovniji,radnim danom u radno vrijeme,totalna blokada i nema mrdanja dok se grad totalno ne isprazni.Vise me nije briga hoce li me nazvati fasistom,rasistom,islamofobom,ksenofobom.Neka me zovu kako ko hoce.Vrijeme je da se grad blokira,vrijeme je da se blokira vlada,iom,sve moguce institucije.Vrijeme je da se spasavaju građani a ne vise samo grad.Borba za opstanak.Treba nam "zvučno" ime koje ce pozvati građane na ulicu.Ovako vise ne ide

Edited by Grunf
  • Like 6
  • Thanks 1
45 minutes ago, Grunf said:

Ovo vise nije nikako dobro,trebaju nam novi protesti.Veći,masovniji,radnim danom u radno vrijeme,totalna blokada i nema mrdanja dok se grad totalno ne isprazni.Vise me nije briga hoce li me nazvati fasistom,rasistom,islamofobom,ksenofobom.Neka me zovu kako ko hoce.Vrijeme je da se grad blokira,vrijeme je da se blokira vlada,iom,sve moguce institucije.Vrijeme je da se spasavaju građani a ne vise samo grad.Borba za opstanak.Treba nam "zvučno" ime koje ce pozvati građane na ulicu.Ovako vise ne ide

I to je super, ali ne mozemo svi napustati posao usred radnog vremena. I to je radnim danom u toku radnog vremena jako tesko mnogima. Vidjeli ste proteste ponedjeljkom. Dok je vikendom ipak bilo udarno. Nazalost ne mogu ljudi cak ni u ovoj situaciji riskirati poslove s kojima prehranjuju obitelji, ali i pitam se gdje su svi oni nezaposleni, jer treba backup svako od nas vakome da pruzi. Treba se ujediniti ne samo da se migranti maknu iz grada vec i za nasa prava.

• Like 1
7 minutes ago, Fugaziii said:

I to je super, ali ne mozemo svi napustati posao usred radnog vremena. I to je radnim danom u toku radnog vremena jako tesko mnogima. Vidjeli ste proteste ponedjeljkom. Dok je vikendom ipak bilo udarno. Nazalost ne mogu ljudi cak ni u ovoj situaciji riskirati poslove s kojima prehranjuju obitelji, ali i pitam se gdje su svi oni nezaposleni, jer treba backup svako od nas vakome da pruzi. Treba se ujediniti ne samo da se migranti maknu iz grada vec i za nasa prava.

I sam radim i razumijem. Međutim, nikakvog efekta nije bilo iz samog razloga što ONI koji trebaju biti BLOKIRANI sjede kod kuće i gledaju preko neta što se događa.Tu mislim na gradske vjećnike,vladu,zaposlene u IOM. Treba da osjete taj STRAH koji mi osjećamo ako se odlučimo izvesti djecu u šetnju ili se sami prošetati.A JA LIČNO znam sigurno da većina njih vode djecu vikendom u šetnju Zagrebom,Karlovcem ili uz more..Znam jer to vidim

• Like 2

Teško je i nama i migrantima, a biće još teže

VELIKA KLADUŠA – Blokada Graničnog prijelaza Maljevac od strane migranata koji privremeno borave u Velikoj Kladuši, otklonjena je, međutim, problem sa migrantima i dalje opterećuje ovu lokalnu zajednicu, odnosno njene građane, i tek će otežavati. Naime, upravo tokom dana obišao sam u svojstvu novinara lokaciju kampa za migrante u Trnovima, kojeg od njegovog osnivanja u Redakciji nazivamo „Kamp u rakitama“, privremeni boravak migranata na granici te nekadašnje proizvodne hale preduzeća „Miral“ u kojima će od danas boraviti migranti. Sa sve tri lokacije donosimo autentične fotografije mada je tokom dana novinarima bio zabranjen pristup u krug preduzeća „Miral“. Da sam prilog napisao odmah po povratku, bio bi urađen profesionalno novinarski, izgledao bi drugačije nego izgleda sada kada prilog pišem kao građanin – Kladuščanin. Tokom večeri a nakon odsustva od osam dana, prošetao sam gradom i, nažalost, u Redakciju se vratio razočaravajuće neraspoložen jer sam se uvjerio u tvrdnje građana kako Kladuščana nema u gradu. I zaista ih nema u gradu. Preispitao sam sebe i još jedan puta prošetao do Robne kuće u centru grada, i opet razočarenje. Susreo sam dvadesetak nepoznatih osoba, ispred Robne kuće obezbjeđenje, a unutra, trgovkinje, pored svake stelaže po jedna, jer se već duže vrijeme žale na krađu, a kupci samo stranci, migranti naravno. U najkraćem i bez okolišanja, u Velikoj Kladuši već imamo sigurnosni problem jer, ako u gradu po ugodnom i lijepom vremenu, nema Kladuščana, kako nazvati i opisati takvu situaciju. Ostavit ću to za neku drugu priliku jer će sasvim sigurno ubrzo biti razloga.Migranti-2-1.jpg?resize=640%2C258Nered na granici sa obje strane saobraćajnice

Na lokaciji Graničnog prijelaza, (Magistralna cesta R-400) možda preteška riječ, ali, zatekao sam rusvaj, nered sa obje strane zaobilaznice. Neuređeno mjesto sa kojeg su migranti uklonjeni u autobuse, i navodno, bez problema, i prebačeni na drugu lokaciju a sve njihovo, šatori, ćebad, stiropor, odjeća, otpadci ostali su i danas kao bruka Kladuščana jer pored toliko kadrovski jakog komunalnog preduzeća lokacija nije očišćena. Ipak, urađena je dezinfekcija terena. Da bi očistili ovu lokaciju JKUP „Komunalije“ zatražilo je pomoć od IOM-a (Međunarodna organizacija za migracije) za njegovo čišćenje. Apel prenosimo u cijelosti: S obzirom da je općinu Velika Kladuša zadesila u posljednjih devet mjeseci migrantska kriza koja je uveliko unijela svaku vrstu nesigurnosti u našu općinu i u naše stanovnike molimo Vas da nam pomognete u dolje navedenoj situaciji. Naime kao što već znate, određena skupina nepoznatih lica (migranata) bila je smještena na magistralnoj cesti R-400 a koja se nalazi u neposrednoj blizini graničnog prelaza Maljevac, te je tom prilikom ostavila na tom području enormno velike količine otpadnog materijala i time proizvela velike rizike kada je u pitanju zdravlje samih stanovnika naše općine ali i stanje kompletnog okoliša na tom području. Vrlo je moguća vjerovatnost izbijanja epidemija zaraznih bolesti koje mogu biti pogubne za naše građane, s toga Vas molimo da nam finansirate uklanjanje otpadnog materijala sa tog područja kao i finansiranje dezinfekcije i drugih metoda koje su potrebne kako bi stanje vratili u prvobitni oblik. Naše preduzeće je već potrošilo sva raspoloživa sredstva za pomoć ovim ljudima i zaista više nismo u mogućnosti nastaviti dalje finansirati zbrinjavanje migranata. Do sada smo se obraćali svim institucijama u ovoj zemlji kao i nevladinim organizacijama od kojih nismo dobili ništa osim lažnih obećanja.

Dakle, nije sporno ništa što piše u apelu osim činjenice da će se na pismeni upit čekati odgovor, ako ga uopće bude, nema pred-računa, a da će za to vrijeme „izbijati epidemija“ kako već piše. Puno je načina kako se to moglo i trebalo uraditi i riješiti bez oklijevanja i čekanja, a što samo potvrđuje da je općinska vlast nezainteresirana za rješavanje ovog problema.Migranti-4-1.jpg?resize=640%2C213Nered i neprijatan miris ubija u „Kampu među rakitama“

U „Kampu među rakitama“ ništa se bitno ne dešava. Stanje standardno, dakle ne osjeća se odlazak migranata na lokaciju „Mirala“. Prema fotografiji sačinjenoj u trenutku boravka u kampu, veliko je prisustvo migranata ispred pokretne ambulante „Ljekara bez granica“. Tu su i policajci ali nema više prostora u kojem su boravili radnici „Komunalija“. Nered i neprijatan miris ubija. Crveni križ USK-a najavio je i dalje snabdijevanje sa tri obroka ove lokacije kao i novootvorene u „Miralu“.

U krugu proizvodne hale „Miral“ koje je svoju proizvopdnju premjestila na drugu lokaciju, poprilično živo. Ispred ulaza policija i security koji ne dozvoljavaju ulaz nikom pa ni novinarima. Fotografije smo snimili izvan zone zabrane, ali ipak nekako uspijevamo doznati da je tokom dana evidentirano i registrirano 240 migranata od 328 evidentiranih koji su prošli medicinsku trijažu i raspoređeni u dva nivoa, prizemlje i sprat. Predviđeno je da se u ove prostorije može smjestiti oko 400 migranata. Postavljeni su poljski sanitarni čvorovi. Tokom dana 14 porodica je upućeno u Hotel „Sedra“. Tokom sutrašnjeg dana međunarodne organizacije će obezbijediti krevete i ostale potrepštine. -Objekat sam dao na korištenje dvije sedmice besplatnbo. Prostor ima čak i podno grijanje te postrojenje za zagrijavanje, kazao je vlasnik Boris HorvatMigranti-5-1.jpg?resize=640%2C239Tokom dana i dva medicinska tima Doma zdravlja Velika Kladuša vršila su zdravstvene preglede migranata koji su sa Graničnog prijelaza izmješteni na ovu lokaciju u naselju Polje.

Iz Udruženja poduzetnika Velika Kladuša su u svom saopćenju za javnost kazali su da je problem riješen zahvaljujući i maksimalnom angažmanu premijera USK-a, Mustafe Ružnića, komesara policije, Muje Koričića, IOM-a te apela privrednika, što je dovelo do konkretnih poteza i konačnog izmještanja migranata sa granice.

U rezimeu ovog priloga, bez velike greške, može se kazati da na stotine ljudi u Velikoj Kladuši, i pored smještaja u „Miralu“ ipak čeka zimu pod vedrim nebom jer po  običaju, naše vlasti rade ono što najbolje znaju – prebacuju odgovornost jedni sa drugih bez da ustvari išta urade i u međuvremenu krše zakone, ne dozvoljavaju ljudima pitku vodu. BiH nije toliko siromašna da pruži pomoć za ove ljude u USK-u. Međutim, naše vlasti su sada svoje obaveze prebacili na iscrpljene i osiromašene građane i građanke Velike Kladuše i Bihaća koji su već iscrpljeni. U nastavku će biti sve izraženiji apel da i druge općine i gradovi u BiH solidarno pomognu Velikoj Kladuši i Bihaću, ali i drugi gradovi, u pronalaženju adekvatnog i za čovjeka dostojanstvenog rješenja.Migranti-3.jpg?resize=640%2C234Teško je, a može biti još teže

Ne treba posebno biti pametan pa zaključiti odakle su migranti došli na ovo područje i BiH. Iz Srbije, iz centara gdje im je bilo obezbjeđeno sve ovo što se sada za njih treba obezbijediti u Velikoj Kladuši i Bihaću. Zašto su došli ovamo, ako su tamo to sve imali? Kažu, zato što žele ići prema zemljama zapadne Evrope. I sada, nažalost, ispaštaju građani Velike Kladuše i Bihaća, koji ne mogu migrantima pružiti sve što je potrebno, jer dobro je poznato kako živi prosječna porodica na ovim prostorima, a niko normalan nije imun na ljudsku nevolju, i začarani krug je tu. Nažalost, teško da se možemo nadati bilo kakvom pomaku na bolje, pa opravdano se strahuje da može biti još gore jer novi migranti samo pristižu. Esad ŠABANAGIĆ

• Like 1
  • Dislike 1

Ljudi da vas pitam,  gdje je bihacka omladina? Da obrazlozim svoje pitanje, ne zivim u Bihacu ali jesam stanovao tu tokom 2005. Te godine sam svaku noc sam izlazio skoro po gradu. Uvijek je bilo omladine vani po kaficima i cesti u ranim vecernjim satima, cak i zimi. Sinoc nakon dugo dugo vremena prodjoh gradom oko 21.00 skoro nikoga da ne vidjeh vani. A nije hladno niti kasno bilo. Jel moguce da je toliko i Bihac zahvatio odlazak omladine? Za druge opstine znam, ali sinoc sam bio sokiran, jer Bihac uvijek sam pamtio kao zivahan grad. Kad ono sinoc usporedim sa 2005, imam osjecaj kao da sam prosetao gradom u 3 ujutro a ne u 21.00???

Edited by Sinbad
  • Like 1
7 minutes ago, Sinbad said:

Ljudi da vas pitam,  gdje je bihacka omladina? Da obrazlozim svoje pitanje, ne zivim u Bihacu ali jesam stanovao tu tokom 2005. Te godine sam svaku noc sam izlazio skoro po gradu. Uvijek je bilo omladine vani po kaficima i cesti u ranim vecernjim satima, cak i zimi. Sinoc nakon dugo dugo vremena prodjoh gradom oko 21.00 skoro nikoga da ne vidjeh vani. A nije hladno niti kasno bilo. Jel moguce da je toliko i Bihac zahvatio odlazak omladine? Za druge opstine znam, ali sinoc sam bio sokiran, jer Bihac uvijek sam pamtio kao zivahan grad. Kad ono sinoc usporedim sa 2005, imam osjecaj kao da sam prosetao gradom u 3 ujutro a ne u 21.00???

Ono malo omladine što je ostalo ne usuđuje se hodati baš toliko slobodno

• Like 1
  • Sad 1

Raja ovo je prešlo svaku mjeru razumnog, šta nama prijeti, demokratsko čišćenje? Koji se ovo vrag dešava sa Bihaćem i V. Kladušom, šta nam sve rade, ovdje se stvaraju uslovi za VELIKI MIGRANTSKI CENTAR za područje balkana izgleda, strah je prisutan u zraku, okupirali su nam grad i građane, ovo će eskalirati brzo, jer samo se radi na mazanju očiju i prikrivanje situacije 2-3 dana, pa opet isto, kao što sam i prije pisao, a samo ih je više, opušteniji su, oni su zauzeli grad. U roku par dana imat ćemo građansku neposlušnost pojedinaca, jer ljudi počinju gubiti živce, a eskalirat će brzo. Pod hitno masovne proteste, pozvati sve dobre ljude koji solidarišu sa Bihaćem i V. Kladušom na masovne proteste ili šta već, ja se ne usudim nigdje i nikud, zabarikadiran u svom domu, čekajući neki ulet. Da ti se dan svede na spavanje 3 sata jer si doveden do ludila sa nesigurnošću, odlazak na posao gdje strepiš za dom dok se ne vratiš, da ne možeš otići u prodavnicu jer njih 10-ak ispred svake stoji i narušava nam sigurnost. Ljudi ovaj IOM treba istjerati odavde pod hitno, i sve sa njima vezano, fizički ćemo se obračunavati u svojim dvorištima i na cesti sa migrantima. Ovo ne ide na dobro nikako, to su već formirane grupe na veliko, a nas ni u priči, pod hitno, hitno, hitno nešto poduzeti !!!!

• Like 3
18 minutes ago, Sinbad said:

Mnogi su otisli trbuhom za kruhom, mnoge mozete pronaci po lokalnim narodnjackim kafanama i klubovima, a neki jednostavno ne izlaze, druze se po privatnim kucama i stanovima, posebno kada padne mrak, jer gdje da budu napolju? U kaficima, da sjede s migrantima? Ili mozda u parku, da isto sjede s migrantima? Ili mozda migranti upravo sjede u njihovim kucama (lol). Kada treba boriti se za buducnost, za sebe, za nas, mladi su vjerovatno u obliznjem kaficu posmatraju druge kako se zalazu za njih... mozda sam nesto propustila...

2 minutes ago, SAMO_REALNOST said:

Raja ovo je prešlo svaku mjeru razumnog, šta nama prijeti, demokratsko čišćenje? Koji se ovo vrag dešava sa Bihaćem i V. Kladušom, šta nam sve rade, ovdje se stvaraju uslovi za VELIKI MIGRANTSKI CENTAR za područje balkana izgleda, strah je prisutan u zraku, okupirali su nam grad i građane, ovo će eskalirati brzo, jer samo se radi na mazanju očiju i prikrivanje situacije 2-3 dana, pa opet isto, kao što sam i prije pisao, a samo ih je više, opušteniji su, oni su zauzeli grad. U roku par dana imat ćemo građansku neposlušnost pojedinaca, jer ljudi počinju gubiti živce, a eskalirat će brzo. Pod hitno masovne proteste, pozvati sve dobre ljude koji solidarišu sa Bihaćem i V. Kladušom na masovne proteste ili šta već, ja se ne usudim nigdje i nikud, zabarikadiran u svom domu, čekajući neki ulet. Da ti se dan svede na spavanje 3 sata jer si doveden do ludila sa nesigurnošću, odlazak na posao gdje strepiš za dom dok se ne vratiš, da ne možeš otići u prodavnicu jer njih 10-ak ispred svake stoji i narušava nam sigurnost. Ljudi ovaj IOM treba istjerati odavde pod hitno, i sve sa njima vezano, fizički ćemo se obračunavati u svojim dvorištima i na cesti sa migrantima. Ovo ne ide na dobro nikako, to su već formirane grupe na veliko, a nas ni u priči, pod hitno, hitno, hitno nešto poduzeti !!!!

Pa desava se njihovo naseljavanje Bosne na godinama uvjetovano raseljeno Bosanskohercegovacko tlo.... (samo mala recka u velikom planu)

• Like 1
  • Sad 1
9 hours ago, dobri duh said:

Sve ono sto je koricic ko fol vracao sto je dolazilo vozom to je bilo zamazivanje ociju građanima...jer da su toliko aktivni ko sto nisu ,vracali bi i one sto se istrpavaju u okolici ripca,sto se vidi svaki dan da kolone idu kroz pritoku a i taksi (zuti golf petica) ih vozi kroz golubic

• Like 2
  • Sad 1

Onda sebi građanin može postaviti pitanje zašto da placa odvoz smeća kad ga ni ovi ne plaćaju .

Nema države inače bi svi oni bili u žilet žici sa jednim obrokom bez mogućnosti kretanja .

Naša policija nek pogleda metode Hrvatske policije palica preko leđa i ti plači materi .

• Like 3
  • saco pinned and featured this topic
  • saco unfeatured and featured this topic

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...