Jump to content
FORUM

Opce stanje u drzavi

Recommended Posts

E raja, pozdrav. Kratko da se predstavim: nisam novi clan foruma, osim novog nicka, prije 3/4 godine sam izgubio login za forum i od tada sam pasivno pratio forum, a inace sam bio aktivan clan godinama. Tako da poznajem forumase dobro, neke cak i licno. Zivim i radim u Bihacu i, kao i mnogi od vas, cekam termin za vizu i gledam da sto prije pilnem odavde.

Znam da je glavna tema u gradu migranti, i da se tesko na bilo sta drugo skoncentrisati, medjutim, mnoge stvari se (ne)desavaju i nazadujemo u svakom pogledu.

Ono sto me najvise uznemiruje i o cemu bih zelio sa vama diskutirati jeste opce politicko i ekonomsko stanje u nasoj drzavi. Da otvorim ovu temu, ponukalo me je ovo neformiranje novog saziva Vijeca ministara kao i PS FBiH, a najvise od svega, kočenje napretka BiH od strane srpskih predstavnika vlasti kao i stalno uplitanje susjednih zemalja u unutarnja pitanja BiH kao i narusavanje integriteta nase drzave.

Susjedi nam se samo deklarativno izjasnjavaju kako su za suverenost nase zemlje, medjutim, praksa govori sasvim drugacije.

Jucer, npr. nas trenutni predsjednik drzave predaje raport srpskom ministru odbrane, sizofreniku Vulinu, a on sav ponosan kaze da izmedju RS i Srbije nema granica. 

Dalje, VSTV, najvaznija institucija jedne drzave, je u rasulu. U normalnim drzavama, sudije i tuzioci za najmanji blam daju ostavke, a kod nas se grcevito bore da ostanu na pozicijama i jos se prozivaju neistomisljenici kako zele eliminirati srbe iz institucija.

Mislim da ste shvatili o cemu zelim pricati. Kakve su nam sanse da se konacno grupisemo kao narod i da nesto promjenimo ili je to samo misaona imenica?

• Like 1
  • Thanks 2
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

E raja, pozdrav. Kratko da se predstavim: nisam novi clan foruma, osim novog nicka, prije 3/4 godine sam izgubio login za forum i od tada sam pasivno pratio forum, a inace sam bio aktivan clan godinam

Dodik otisao u Madjarsku. Bice 4 dana tamo, prva 3 ne racuna kao drzavnicke posjete nego samo obilazi srpske zajednice. Zadnji dan je sastanak sa predsjednikom i premijerom. Ko da gledam da ce Orbanu

Bosna je drzava bez glave i repa,nasi politicari to nikad nece rijesiti jer im pase takvo stanje za njihove interese što se i vidi iz prakse,politicari su najbogatiji ljudi u drzavi. Nazalost stv

Posted Images

Pocelo je sve sranje sa Dejtonskim sporazumom. Taj sporazum treba ukinuti pod hitno.

Kad se taj sporazum ukine onda treba svrgnuti Dodika sa vlasti, on sasvim otvoreno i javno govori o padu i rusenju Bih, velicanjem Srbije.

Znaci on sve radi da obstruira suverenu drzavu. Poslje njega treba Bakira skinuti.

Niko kome nije BIH u prvom planu ne moze da bude na vlasti!

Ja bi zabranio sve nacionalne stranke i da se samo o programima stranki prica.

Drugi problem je MMF, imamo previse kredita kod MMF i sa time smo robovi internacionalne elite i prema tome moramo raditi sta oni kazu i kako oni kazu.

Da, slazem se. Ustav treba pod hitno mijenjati. Ja ne znam da igdje na svijetu postoji predsjednik drzave koji sistematski radi na njenom urusavanju. On odlazi u drzavnicke posjete, a prica samo o RSu.

MMF sto se tice, najzalosnija je stvar sto oni ta zaduzenja raji prodaju pod investicije. 

• Like 2

Zadnji gaf koji je Dodik napravio jeste da je odbio ugostiti njemacku ambasadoricu sto je van svake pameti. Njemacka i BiH imaju jake veze i uvijek je BiH imala svaku vrstu podrske od te zemlje. Da nije njih pola Šumske bi bilo mrtvo do sada, a on prica o nekakvim srpskim interesima.

Trenutno imamo 9 ministara u Vijecu ministara BiH koji 7 mjeseci nisu odrzali sjednicu, dakle, 7 mjeseci nisu radili. Svaki od njih prima 4500 do 4900 KM mjesecno sto znaci da nas kostaju oko 43.000 KM mjesecno odnosno vise od 300.000 km za 7 mjeseci. 

Npr. Onom ef. Hebibovicu je bilo potrebno 40.000 km za lijecenje tumora na mozgu ili onoj maloj Tanji Andrijanic za lijecenje sluha isti taj iznos. Skupljalo se sms porukama i dobrotvornim akcijama. Dakle, jedan mjesec nerada nasih ministara. 

Aparat za ultrazvučnu dijagnostiku srca koji otkriva bolesti srca u ranoj fazi kosta oko 300.000 maraka, a nema ga svaki klinicki centar, da ne pricamo o bolnicama u manjim gradovima.

• Thanks 1

U pravu si, budjenje svijesti i dizanje morala kod naroda je misaona imenica. Zalosno, ali istinito. Nije ni moguce da ti bude drugacije kada ti je stanovnistvo opcenito poluobrazovano ili nije nikako. Odlicna tema, siroka duboka, svasta se moze pisati, i vise nego na temu migranata ako mene pitas.

Odlicno zapazanje za plate ministara koje su usljed nerada mogle i trebale na kraju krajeva biti preusmjerene na neko lijecenje,. Imamo tu problem, gdje tebi u komisijama zdravstvenih zavoda ne sjede doktori, strucnjaci koji procjenjuju bitnost pokrivanja troskova lijecenja vec sjede pravni i ekonomski stranacki podmetaci koji veceze od toga nemaju osim da ne smiju davati sredstva nikome, ali moraju uzeti naknade za rad u komisiji. Zato kad god vidite i cujete da se za nekoga skuplja novac za lijecenje, znajte da ga je na komisiji odbio zavod zdravstvenog osiguranja.

Sto se tice Dejtonskog sporazuma... Jeste li upoznati s cinjenicom (a to malo ko ja mislim zna) da je nas divni krasni Dejtonski sporazum zapravo seminarski rad jednog od tadasnjih studenata prava u americi. Decki i djevojke jedne generacije su dobili temu da pisu seminarski rad o tome kako bi rijesili problem u Bosni i Hercegovini (naravno dok se u Bosni i dalje ginulo i ratovalo). I taj rad, tog momka, svidio se profesoru, nekako je to doslo do vise instance, pa do vise, pa se malo doradilo jer jebiga od amatera je, pa do predsjednika, pa bum eto ga u Bosni na snazi.... interesantno zar ne? jhii...... aaa by the way, taj student, autor tog seminarskog trenutno radi u mc'donaldsu :D

Dodik otisao u Madjarsku. Bice 4 dana tamo, prva 3 ne racuna kao drzavnicke posjete nego samo obilazi srpske zajednice. Zadnji dan je sastanak sa predsjednikom i premijerom. Ko da gledam da ce Orbanu prenijeti zadovoljstvo Srba njegovim tretmanom, reci kako ima njegovu bezrezervnu podršku i onda ce u 3 recenice hraknuti na BiH i vratit ce se nazad. A mi mu platili tu exkurziju. Kao i sve ostalo.

• Like 1
  • Haha 1
  • Angry 1

U Austriji trenutno nemamo kancelara ni vlade. Kancelarka je izabrana od predsjednika, tek u septembru dobijamo novu vladu.

Na sve vazne pozicije (ministar odbrane, socijalni ministar) su postavljeni nezavisni kandidati (experti)..

Svidja mi se to. Ako ovako nastave nece ljudi ni htjeti birati politicare i stranke.

Znaci moze i drugacije. Bilo bi dobro kad bi od austrije krenula neka revolucija!

• Like 2
1 hour ago, Lidjo said:

U Austriji trenutno nemamo kancelara ni vlade. Kancelarka je izabrana od predsjednika, tek u septembru dobijamo novu vladu.

Na sve vazne pozicije (ministar odbrane, socijalni ministar) su postavljeni nezavisni kandidati (experti)..

Svidja mi se to. Ako ovako nastave nece ljudi ni htjeti birati politicare i stranke.

Znaci moze i drugacije. Bilo bi dobro kad bi od austrije krenula neka revolucija!

ja cak ima osjecaj i da hoce... a kakav je ovaj austrijanac sad sto su ga mjesto wigemarka izabrali???? jel on jedan o dobrih austrijanaca, il je uejdan od ovih evropskounijskih??? Da nisu doveli nekog koji nije blag kao wigemark, koji nece dopustiti narodu cija je ovo drzava da upravlja situacijom u svojoj drzavi?

38 minutes ago, Fugaziii said:

ja cak ima osjecaj i da hoce... a kakav je ovaj austrijanac sad sto su ga mjesto wigemarka izabrali???? jel on jedan o dobrih austrijanaca, il je uejdan od ovih evropskounijskih??? Da nisu doveli nekog koji nije blag kao wigemark, koji nece dopustiti narodu cija je ovo drzava da upravlja situacijom u svojoj drzavi?

Ma to su sve marionete brisela. Nisam ni cuo za njega prije dok nije dosao na funkciju u Bosni i nemam pojma sta je prije radio.

• Sad 1
  • 3 weeks later...

Danas se zvanicno gasi jos jedan drzavni gigant ALUMINIJ u Mostaru, a nije kriv niko do politicara zato sto nisu zaposljavali sposobne nego podobne odnosno jebene neznalice koji su diplome dobili na ko zna koje nacine. Mislim na rukovodstvo, menadzment opcenito. A s druge strane vrhunski obucene radnike sa dugogodisnjim iskustvom imas vec u firmi. Znaju kako svaka masina dise, rade svoj posao kao pcelice. Samo ih plati dovoljno, nemoj da ti rade za eksere i bit ces konkurent na svjetskom tržištu.

Dakle, onovni potencijal firme vec postoji, resursi isto tako. Imala je firma sve potencijale da bude samoodrziva samo da nisu sisali iz nje pare ko jbne pijavice. Krpelji.

J**o ti Covicu sve svoje na hrpu, a i ostali slicni tebi isto. Sve je to ista djubrad. 

Srce mi puca za ovim ljudima. Bore se fakticki za svoj kruh. I sta im sada preostaje nego da idu. I otici ce svi na kraju. Kroz par godina. 

• Like 1
On 14.06.2019. at 12:22, Bosanac said:

Nedolazak srpskih predstavnika opet je blokirao rad Vijeca ministara i to u trenutku kada je to prijeko potrebno. Moze Dodik navoditi kojekakve razloge ali je ocigledno da njemu i ostalim srbima pase stanje u kojem se nalazi Federacija, tacnije, bosnjaci i uradit ce sve da ih oslabe,  bez obzira na cijenu.

I ka tome da dodamo Covica - Borjanu Kristo,Cuj oni dosli u Bihac brinu se za Hrvate - Trebali su im i bracne krevete pripremiti.Poznam ljude iz Livna koji je poznaju - u nju se kleli.Danas je ni u usta nece da uzimaju.Bice da imaju zasto. A nije se na nju dzaba i kamenje bacalo - covjeku dogruhalo.

prije 1 sat, rucica1 said:

I ka tome da dodamo Covica - Borjanu Kristo,Cuj oni dosli u Bihac brinu se za Hrvate - Trebali su im i bracne krevete pripremiti.Poznam ljude iz Livna koji je poznaju - u nju se kleli.Danas je ni u usta nece da uzimaju.Bice da imaju zasto. A nije se na nju dzaba i kamenje bacalo - covjeku dogruhalo.

Pda... jucer u Posavini, a danas u Krajini. Samo sto dalje od Mostara, ne smije ljudima na oci. Supak

• 1 year later...
11 hours ago, rucica1 said:

Opet taj CNN (cazin.net)

Njihov izvor .. njihova ,,novinarka" AzraS ..a na kraju,zadnji pasus:

,,Stefan Schwarz (CDU) je bivši član njemačkog Bundestaga i direktor Evropskog instituta za Balkan. Počasni je građanin Sarajeva i Goražda. Od 90-tih godina uključen je u njemačku i evropsku politiku na Balkanu."

…..i DW  u nadnaslovu.

Lijepo razmišlja i zaključuje g-đa AM.. ali tek nakon 25 godina. Dobro je to. Super !!! Pitam se kad će naše ,,AM" to skontati. Nikad ! Možda ni tad. Već i slijepci u ovoj zemlji ,,vide" kakvo je stanje u državi,a oni koji vide-ne vide ! Nažalost. Invalidnost je na visokom nivou.

....

Na početku ove države vođe su imale zatvorskog staža-čast izuzetcima !

Današnje vođe bi trebale biti u zatvoru-čast izuzetcima !

,,Ja sam se borio za ovu zemlju ali ne za ovakvu državu"

Dobra analiza (iako crna), no nije to nista ni nama laicima nepoznato. Kod nas je dobrodosla i migrantska kriza a tek korona kriza da se sva krivica sa politike za propast (ja bih rekao nenapredak pošto nema šta propasti) ekonomije baci na teret ove dvije krize. Nije da tako mislim, ja ZNAM da je tako, da individue, putem državnih institucija poput PU i inspekcija, NAMJERNO razaraju i uništavaju realni sektor koji je ionako na klimavim nogama. Iako ne razumijem zašto? Zašto???? Zašto ljude sile da ostaju bez posla? Zašto tjeraju POŠTENE privatnike da zatvore firme? Ja mogu da shvatim da se fizička i pravna lica kazne zbog nepoštovanja zakonskih regulativa ali ne mogu da shvatim da (ovo su primjeri za koje ja znam) federalna porezna inspekcija dođe u malu firmu sa 3 zaposlenih izvrši kontrolu 5 godina unazad, apsolutno ništa ne nađe i onda naloži istoj toj firmi dodatne obaveze u tih 5 godina u iznosu od preko 300.000 KM samo zbog toga što su porezni inspektori pred penziju i nisu u stanju pratiti moderne IT tehnologije nego se još drže papira i olovke i još samo za to što imamo zastarjele Zakone nasljeđene od ex-yu a koji su donešeni 70-tih godina prošlog vjieka, pa tako dođe baba od 60+ godina u inspekciju privatnoj firmi a gotova mriti i jednom nogom u grobu i onda se pozove na zakon koji regulira javne ustanove i javne službenike, dakle nikakve veze se privatni sektorom i na kraju kaže "to je zato što ja tako hoću". Ova zemlja će početi napredovati onog momenta kad sve generacije rođene prije 2000 godine dakle novog milenijuma, bukvalno izumru i kad na scenu dođu generacije nakon tog ali samo pod uslovom da u ovoj jadnoj i prokletoj zemlji ostane itko valjan ko je našao i jedan valjan razlog za ostanak

(PS ovo nema nikakve veze sa mnom, ja nisam privatnik, zaposlen sam u privatnoj firmi ali znam za neke situacije u nekim firmama ali vlasnici kažu da će sve javno iznijeti čim se procesi okončaju)

• Like 2

Svi sve znaju..al' ne haju!

Često poslušam kontakt emisiju na federalnom radiju.. Znaju se javiti osobe oštećenog vida /slijepa/ i govore o stanju u državi. Čak i takve osobe vide crnilo ove države i crno govore o videćim osobama koje su viđenije u ovoj državi,koji su slijepi kod očiju.

Slijepci da vode ovu državu,mislim da bi nam bilo bolje.

• Like 1

Bosna je drzava bez glave i repa,nasi politicari to nikad nece rijesiti jer im pase takvo stanje za njihove interese što se i vidi iz prakse,politicari su najbogatiji ljudi u drzavi.

Nazalost stvari se nece mijenjati dok Ameri ne daju mig,a oni kad daju mig moze biti blagostanje ili rat,učeći iz prošlosti prije da će sukob.

Narod nece nista promjeniti jer se u vrlo kratkom periodu odselilo pola radno i intelektualno sposobnog stanovnistva a ono pola razmislja kako da ode.

Nazalost po Bosni se vidi da je vlast ogledalo naroda,koliko god se ljutili to je tako,unazad samo 25 godina to je dokazano bezbroj puta.

• Like 2

BiH ima TRI glave..pojedoše sve - (pre)skupa je to država. Rep ima predugačak pa što ne pojedu glave - rep smlati.

Kad izlaznost na izbore bude preko 70% i broj nevažećih glasačkih listića bude ispod 5% doći će do smjene političara i vlasti.

Da mi je to doživjeti.

Stanje u drzavi je savrseno za ratne profitere, kriminalne organizacije poput SDA, HDZ, SDP, SNSD i dr., te propale (kvazi) strucnjake, doktore (nauka), pravnike, privatnike-svercere i vjerske budale/primitivce/ludjake te manipulatore sa lakim tonovima i tekstovima za male isprane primitivne mozgove koji prate turske serije i parove i slusaju narodnjake i vode se kao normalni.  

Na prste jedne ruke se mogu izbrojati pozitivni primjeri.

• Like 1

Radeći administrativne poslove ovih dana od općine, trgovačkog suda do porezne uprave-zgrozio sam se naših kabadahija zaposlenih u tim institucijama. Untouchables! Pod hitno trebaju detaljne čistke! Ovo najozbiljnije mislim, jako je puno u prvom redu NEZNALICA dakle nesposobnih ljudi na određenim funkcijama. Dakle hitno na ulicu izbaciti nesposobne uhljebe a zatim i neljubazne koji su si bukvalno umislili da su nedodirljivi i to počev od portira i čistačica do direktora i rukovodioca jer smo dotakli dno dna a to nas uništava a uništiće i ono malo što imamo!

Nisam ja ovo naveo zbog sebe. Ja sam doveo ljude iz EU-strance prvi put u BiH koji žele invenstirati u ovom gradu. Mogli su otići i u bilo koji drugi grad ali zbog mene se tu ali me zbilja sramota gdje sam ih doveo. Fuj

• Like 2

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...