Jump to content
FORUM
Prijavi se da biste "zapratili" ovo  

Recommended Posts

Temu sam stavio pod filozofiju tako da bi bilo cool da s tog aspekta i pricamo.

Kako biste vi protumacili ovaj termin? Moze li se covjecenje nekoga posmatrati u kontekstu razine njegove neovisnosti o brizi drugih ljudi za njega. Kaze: očojčio se!!! Podvirio se podase' !!! 😂😂😂

Covjek ili zena, svejedno je samo ovaj termin koristim kao naziv za jedinku (moram se ispraviti da Fungi ne misli da majoriziram zene 😁)

Ili to dolazi od drugih ljudi da te nazovu covjekom. Kaze: e sad si covjek! Svi  po rodjenju vec smo ljudi, jedinka je covjek. Ali kad se za nekoga kaze: e, vidis, to je pravi covjek. Ili to je prava zena, sta to ustvari znaci. Koja dimenzija ili imaginarna titula je u tom momentu dodjeljena jednoj osobi pa je odjedanput dobila na vrijednosti?

I zadnje, znaci li biti covjekom, insanom, samo onda kada si potpuno svjestan svega oko sebe, ili te cini covjekom samo prisustvo tvoga tijela bez svijesti? 

• Aferim! 1

"Veliki čovjek postavlja stroge zahtjeve na sebe, a mali ih čovjek postavlja drugima." - Konfucije

Reko da počnem s nekom lijepom pametnom mudrošću.... Potom ću te @Bosanac upozoriti da ja nisam nikakva gljiva, vec Fugaziii, guglaj pa kad procitas shvati to sto si procitao ironicno, moze? I zasto bih se uvrijedila? Nisam ti ja neka feministica, cak stavise mislim da je feminizam kakav sad postoji na svijetu tolika ortodoksna glupost i da nema veze s pamecu.

A sad malo o covjeku.... Tema o kojoj naveliko i nasiroko moze da se prica, na razne nacine i u raznim oblicima....Imat cemo o cemu da pricamo vise nego na migrantskoj krizi...  mislim da ti je pitanje malo u sudaru samo sa sobom, jer bih za covjecenje rekla da se mozda tako naziva neko ko odrasta i postaje dobar odrastao moralan ispravan covjek, a onda s ddruge strane pitzas dole znaci li biti covjekom ako si svjestan stvari oko sebe ili samo to fizicko sto si covjek, sto su dvije razlicite stvari, jer mozes biti i jedno i drugo u isto vrijeme sto vecina nas zapravo i jeste.

Ja smatram da te od malena moraju roditelji kalupiti, tako da kažem, i biti ti jedan vid uzora (pod premisom da svi zele biti dobri ljudi), pokazati ti dobro i lose, nauciti te sta se smije a sta ne, odnosno sta je zapravo ispravno a sta nije, a onda kada i sam pocnes bivati svjestan svog okruzenja i upijati stvari oko sebe i rijeci i ponasanja drugih ljudi, ovisno o tvom urodjenom karakteru, pocinjes da svojim djelima pokazujes svoju prirodu. Uz porodicu, desavanja oko tebe, ponasanja ljudi s kojima si u kontaktu od malena se oblikujes, imas ljudi s jacim karakterom pa od malena pokazuju i bunt na neke stvari koje mu ne odgovaraju (takva sam recimo ja), dok imas neke koji se nekako nakaleme na to vec postojece pa oni sto bi se reklo go with the flow.. Smatram da vjerovanja, navike, obicaji, osjecanja ljudi i njihove zelje, pa cak i imovinski status, mozda neka akademska titula ili bnesto takvo  od nekog covjeka prave odredjeni tip osobe (dobre ili lose, karakterne ili sslabije, buntovnije ili mirnije, agresivne ili mirne...)...

Budem se ukljucila i kasnije, sad jos da raduckam malo na poslu :D al reko da me ne masi tema gdje se trebas pravit pametan :P

Ja osobno bi volio da sam ostao dijete barem do neke 20-te godine zivota ali tek danas u zivotu kad mislim da sam stvorio nesto svatam koliko su mi nedostajale male stvari u zivotu. Veoma mlad sam ostao bez roditelja zbog ratnih desavanja pa sam se tako morao brinuti o mladjem bratu .Bio je rat ni mi nismo imali nista bas kao vecina ljudi u Bihacu tek po zavrsetku rata tetka koja je zivjela u Njemackoj je preuzela brigu o meni i bratu sa tim mi je mnogo olaksala a i njemu naravno jer on je ipak bio dijete koje nije razumjelo dosta stvari pa mu moras objasnjavati  a i sam neznas kako dalje. Covjek gubitkom roditelja zauvjek izgubi dio sebe koji nedostaje i to niko nemoze nadoknaditi ja sam to veoma rano svatio i bratu sam pokusao koliko toliko nadomjestiti paznju i ljubav. Mozda sam malo i pretjerao i dan danas se brinem za njega i ako je odrastao covjek i ima svoj zivot ali uvijek moram znati gdje je sta radi doslovno sam bratsku ljubav pretvorio svojevrsnu roditeljsku i ako imam svoju djecu nas odnos se nikad nije promjenio. 

Zao mi je sto me je zivot rano naucio kako ekonomisati odnosno kako prezivjeti kako kad imas 100 DM u ruci kupiti hranu a ne slatkise ili igracku .

Danas kad gledam moju djecu doslovno imaju sve ali najvaznije roditeljsku ljubav jer materijalne stvari nisu bitne koliko ta ljubav da se neko brine o tebi .

Moja zena se meni cesto smije sto meni i igranje sa djecom zna pustiti suzu u oku .( nerazumije ona to jer je odrasla uz svu ljubav i tetosenje najveci joj problem bio da li uzeti crvenu ili crnu haljinu i slicno.

Mislim da covjek treba da se uozbilji u odredjenim godinama niti prerano niti prekasno ali zivot je taj koji odredjuje sudbine sve zavisi kako se postavis i reagujes u datom trenutku.

Zato bi savjetovao svim ljudima posebno mladim da uzivaju u zivotu u ljubavi sa dragim osobama posebno roditeljima koje treba da postujete i volite uvijek pa cak i kad dozivite nepravdu od njih. Zivot je tezak a jedino ga ljubav i postovanje lijepi trenutci cine sretnim.

Djeca nikad ne pamte skupe poklone novac ili bilo sta materijalno od roditelja ili clanova obitelji jedino pamte sretne trenutke zajednistva i ljubavi a to moze biti najbanalnija stvar setnja po prirodi ili neznam crtanje vodenim bojicama .

• Like 1
  • Aferim! 1

prije 2 sati, Barba said:

Ja osobno bi volio da sam ostao dijete barem do neke 20-te godine zivota ali tek danas u zivotu kad mislim da sam stvorio nesto svatam koliko su mi nedostajale male stvari u zivotu. Veoma mlad sam ostao bez roditelja zbog ratnih desavanja pa sam se tako morao brinuti o mladjem bratu .Bio je rat ni mi nismo imali nista bas kao vecina ljudi u Bihacu tek po zavrsetku rata tetka koja je zivjela u Njemackoj je preuzela brigu o meni i bratu sa tim mi je mnogo olaksala a i njemu naravno jer on je ipak bio dijete koje nije razumjelo dosta stvari pa mu moras objasnjavati  a i sam neznas kako dalje. Covjek gubitkom roditelja zauvjek izgubi dio sebe koji nedostaje i to niko nemoze nadoknaditi ja sam to veoma rano svatio i bratu sam pokusao koliko toliko nadomjestiti paznju i ljubav. Mozda sam malo i pretjerao i dan danas se brinem za njega i ako je odrastao covjek i ima svoj zivot ali uvijek moram znati gdje je sta radi doslovno sam bratsku ljubav pretvorio svojevrsnu roditeljsku i ako imam svoju djecu nas odnos se nikad nije promjenio. 

Zao mi je sto me je zivot rano naucio kako ekonomisati odnosno kako prezivjeti kako kad imas 100 DM u ruci kupiti hranu a ne slatkise ili igracku .

Danas kad gledam moju djecu doslovno imaju sve ali najvaznije roditeljsku ljubav jer materijalne stvari nisu bitne koliko ta ljubav da se neko brine o tebi .

Moja zena se meni cesto smije sto meni i igranje sa djecom zna pustiti suzu u oku .( nerazumije ona to jer je odrasla uz svu ljubav i tetosenje najveci joj problem bio da li uzeti crvenu ili crnu haljinu i slicno.

Mislim da covjek treba da se uozbilji u odredjenim godinama niti prerano niti prekasno ali zivot je taj koji odredjuje sudbine sve zavisi kako se postavis i reagujes u datom trenutku.

Zato bi savjetovao svim ljudima posebno mladim da uzivaju u zivotu u ljubavi sa dragim osobama posebno roditeljima koje treba da postujete i volite uvijek pa cak i kad dozivite nepravdu od njih. Zivot je tezak a jedino ga ljubav i postovanje lijepi trenutci cine sretnim.

Djeca nikad ne pamte skupe poklone novac ili bilo sta materijalno od roditelja ili clanova obitelji jedino pamte sretne trenutke zajednistva i ljubavi a to moze biti najbanalnija stvar setnja po prirodi ili neznam crtanje vodenim bojicama .

Prijatelju,životna priča nam je dosta slična.Sve potpisujem.

Najgore je bilo kad te nema ko ni ispratiti ni dočekati bilo kud da kreneš,a tvoji vršnjaci bezbrižni i nerazumiju te,jer si morao odrasti takoreći preko noći.

On 18. 06. 2019. at 19:41, Bosanac said:

Temu sam stavio pod filozofiju tako da bi bilo cool da s tog aspekta i pricamo.

Kako biste vi protumacili ovaj termin? Moze li se covjecenje nekoga posmatrati u kontekstu razine njegove neovisnosti o brizi drugih ljudi za njega. Kaze: očojčio se!!! Podvirio se podase' !!! 😂😂😂

Covjek ili zena, svejedno je samo ovaj termin koristim kao naziv za jedinku (moram se ispraviti da Fungi ne misli da majoriziram zene 😁)

Ili to dolazi od drugih ljudi da te nazovu covjekom. Kaze: e sad si covjek! Svi  po rodjenju vec smo ljudi, jedinka je covjek. Ali kad se za nekoga kaze: e, vidis, to je pravi covjek. Ili to je prava zena, sta to ustvari znaci. Koja dimenzija ili imaginarna titula je u tom momentu dodjeljena jednoj osobi pa je odjedanput dobila na vrijednosti?

I zadnje, znaci li biti covjekom, insanom, samo onda kada si potpuno svjestan svega oko sebe, ili te cini covjekom samo prisustvo tvoga tijela bez svijesti? 

Nekradi,nekockaj,neubij,nezavidi,nevaraj suprugu,nehvali se sam ma koliko postigao u životu,budi pravedan,budi skroman,poštuj životinje i neubijaj ih iz hobija ili pakosti,sve su to živa bića kao i ljudi ,svi imaju dušu.

Stvori nešto sam, bez ičije pomoći ili milosti,zasnuj svoju familiju i da se možeš brinuti o njoj,radi neprosi,obezbjedi djeci i daj koliko god možeš ali im objasni da to ima neku vrijednost i nije palo sneba.Nemoj govoriti nisam ni ja imao neka sami zarade,nisu te djeca pitala hoće li na ovaj svijet.Nemoj praviti djecu ako nisi u stanju da se brineš o njima i očekuješ da to neko drugi radi mjesto tebe.Raduj se s njima.Imaj karakter i svoj stav,pomozi al nemoj se dati iskorištavati i zajebavati od drugih,obrazuj se i čitaj.Reci dobro jutro,razlika je između jutro i dobro jutro velika.Ima još dosta toga za sad dosta.

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Prijavi se da biste "zapratili" ovo  

• Create New...