Jump to content
FORUM
Prijavi se da biste "zapratili" ovo  
MMM

Una i pritoke Une

Recommended Posts

Jako sam zabrinuta za ekolosko stanje pritoka rijeke Une, a i same rijeke. Mislim da bi i svi ostali gradjani trebali biti zabrinuti! Vec jako dugo vremena voda u gradu Bihacu i okolici nije sigurna, pogotovo nakon sto padnu kise, kada se voda ne smije piti danima. 

I jos sada incident u pritoci Mrežnica... Zanima me vase misljenje? Da li su gradjani zainteresirani da se napravi neka akcija?

• Like 3

Nažalost, rijetki smo koji o ovom i svakom sličnom problemu istinski razmišljamo. Što nam je objavljeno prije dva dana:

"Povećano prisustvo amonijaka i manjak kiseonika u vodi uzroci su trovanja riba i drugih živih organizama u potoku Mrežnica, nadomak Bihaća, pokazali su rezultati analize koju je obavio Zavod za javno zdravstvo Unsko-sanskog kantona.Prema riječima Aladina Sabljakovića, kantonalnog veterinarskog inspektora, svemu su pogodovale i vrlo visoke temperature vode koje ne odgovaraju ribljem svijetu, te nizak vodostaj.On je istakao kako su razlog povećanog prisustva amonijaka fekalne vode koje se iz velikog broja ovdašnjih domaćinstava ispuštaju direktno u Mrežnicu.“Ovaj vodotok je nedavno čišćen, pa su se tokom tih radova uzburkale nataložene toksične materije i sve je to uzrokovalo ekološku katastrofu”, kazao je Sabljaković.Prema njegovim riječima, postoji opravdana zabrinutost kako će se ovakva situacija odraziti na rijeku Klokot, u koju se ulijeva Mrežnica, s obzirom na to da se radi o jednoj od većih pritoka Une na ovim prostorima.“Analizirana voda je treće kategorije, pa čak i na prelazu u četvrtu, a vode te kategorije su u stvari fekalne vode. Znači prijetnja je velika i mora se promijeniti praksa gospodarenja vodotocima”, kaže Sabljaković.Podsjećamo, ekološka udruženja i građani su prije desetak dana upozorili na masovno uginuće riba u potoku Mrežnica i ovaj događaj je izazvao dosta uznemirenja.Prema riječima Kasima Nadarevića, predsjednika Ekološkog udruženja “Klokot”, u gornjem toku potoka Mrežnice najprije se pojavila neprirodna zelena boja, da bi nedugo potom on poprimio tamnoplavu boju.On je izrazio ogorčenje sporom reakcijom nadležnih iako su, kako kaže, odmah o svemu obavijestili nadležnu inspekciju."

Jako bitno je ovo boldano.Mrežnica je bila obojana nekom bojom. Isto se desilo nedavno sa Drobincom i sam sam imao priliku vidjeti vlastitim očima kako je to izgledalo na Drobinci.Ista boja isto sve kao i na Mrežnici.  Zabrinjavajuće je što se desila ova katastrofa na Mrežnici. Jučer na Drobinci, danas na Mrežnici a sutra možda na Uni??? Ali mene više zabrinjava činjenica da se sve zataškiva i neko se štiti. Meni ovo ne izgleda kao poslijedica niskog vodostaja. Čuo sam da neki prozivaju Austroterm za ovu katastrofu i još neke od privatnih kuća u blizini (fekalije koje izlijevaju). Meni ovo ne izgleda kao nizak vodostaj na Mrežnici:

mriznica.jpg

Ali me najviše zabrinjava građanska otupljenost na događaje oko njih. Svi vide,svi čuju i na svojoj koži osjete ali nikog nije briga i ne reaguje

Edited by Grunf

@Grunf

Da, slazem se u potpunosti. I meni to ne izgleda kao nizi vodostaj.

Nizi vodostaj rijeke ne ubija riba, ribe se samo povuku tamo gdje ima vise vode i kada se sve vrati na svoje, one se opet prosire kroz cijelu rijeku. Imalo bi smisla samo kada bi Mreznica skroz presusila, sto ovdje nije slucaj. 

Stvarno bi se trebao provjeriti svaki centimetar rijeke, da se vidi ko sta prosipa unutra. Ja ne razumijem kako se ljudi ne bune! oni piju tu vodu! Zar se cijeli Bihac, ili maka pola Bihaca ne napaja iz Klokota?

Sjecam se kad je neko pisao (mislim da je i slika bila) kako cisterna ,u gluho doba noci, kod Paviljona u vodu istrese nesto sto je strasno smrad oko sebe stvorilo. Nasa inspekcija ili neradi svoj posao kako treba ili radi manjka personala, ne stignu. Uglavnom na ovakve i slicne stvari trebali bi i gradjani paziti. Danas svak ima pametni telefon pa uslikati registracije pa po mogucnosti i osobe i prijavljivati a i javno na razne nacine objaviti. Sa vodom se nije saliti i to treba da se sviju tice.

Sjecam se, neke 2-3 godine poslije rata, njemac koji je (po pitanju sprovodjenja projekta) boravio u Bihacu, pita covjeka mozemo li napraviti kakvu akciju ciscenja Une. Sta trazi frizider ili zahrdjala karoserija auta u Uni? Ono je steta,nastavio je ... . Covjek koji je par mjeseci boravio u Bihacu ... i nista ga sa gradom neveze a nasa bagra od Une smetiste bi pravili.    

• Like 1

10 hours ago, MMM said:

Jako sam zabrinuta za ekolosko stanje pritoka rijeke Une, a i same rijeke. Mislim da bi i svi ostali gradjani trebali biti zabrinuti! Vec jako dugo vremena voda u gradu Bihacu i okolici nije sigurna, pogotovo nakon sto padnu kise, kada se voda ne smije piti danima. 

I jos sada incident u pritoci Mrežnica... Zanima me vase misljenje? Da li su gradjani zainteresirani da se napravi neka akcija?

Prije par godina, tacnije 2013, doveo sam dva prijatelja, strucnjaci za podzemne vode, redovni profesori na Universitetu.
Ima li smo kontakt u Opstini sa nekim tipom zaduzenim za to, NO Imena.
Ma, nista, nije obezbijedio ni prevoz do Klokota.
Samo neka furka, pomoc, dajte novce i idemo na Party u 'Zute dunje'.
To mu valjda rodjak bese, hahaha...

• Haha 1

Hiljade vikendica  bespravno izgradjeneih restorani kafici konobe plus nesavjesno stanovnistvo pa covjek je najgori hajvan sto postoji. 

prije 2 sati, Barba said:

Hiljade vikendica  bespravno izgradjeneih restorani kafici konobe plus nesavjesno stanovnistvo pa covjek je najgori hajvan sto postoji. 

Jos sad je koliko toliko bolje kako je bilo prije 10ak godina. Malo su ljudi izgleda dosli tobe barem smeca sto se tice. Ima jos, naravno, slucajeva ali nije toliko ekstremno kao prije. A vikendica sto se tice, nije to toliko lose samo da se provede legalizacija i da se uklone objekti koji direktno utjecu na obalu ili na rijeku. Ima slucajeva gdje se obala gradila sa nekim materijalima koji oksidiraju u vodi i ispustaju otrovne materije. Nacelno, nemam nista protiv priobalnog gradjenja dok god se postuju zakoni. Fino je vidjeti, kada si na raftingu, sve one lijepo uredjene vikendice i, terasice bastice i sl.

Da li postoji neki organ u USK koji je zaduzen za vode? Mislim na ekolosko stanje voda, a ne vodovod...

18 minutes ago, MMM said:

Da li postoji neki organ u USK koji je zaduzen za vode? Mislim na ekolosko stanje voda, a ne vodovod...

Agencija za vodeno područje sliva rijeke Save. Ima ( ne znam dali jos postoji) kancelarija na Ozimicama 1 kod pošte. 

18 hours ago, 1260 said:

Agencija za vodeno područje sliva rijeke Save. Ima ( ne znam dali jos postoji) kancelarija na Ozimicama 1 kod pošte. 

Još uvijek je tamo

Apparently, 

tamo jos uvijek neko radi. Pa evo pog upita

image.thumb.png.b53443f6abf8f653fd0a78caabd5c284.png

Da krenemo sa laksim pitanjima, pa onda mogu ona malo treza. Jer koliko sam mogla da razumijem sa njihove stranice, oni regulisu odpadne vode. 

Ajd da vidimo hocu li uopste dobiti odgovor. 

:/

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Prijavi se da biste "zapratili" ovo  

• Create New...