Jump to content
FORUM

Trenutni građevinski radovi

Recommended Posts

Gledam nakon nekoliko potresa svi se raspisali o groznom stanju u zgradi Poliklinike u Bihacu tipa drzavo pomozi i ostalo .

Ljetos kad sam bio u Poliklinici mogu samo reci da sam ostao zaprepasten kolio je taj objekat kao i vecina javnih objekata zapusteno i bez ikakvog odrzavanja i onda se covjek zapita sta radi direktor istog objekta ?

Znaci izmedju plocica trava izrasla izbija iz betona na ulazu razbijene plocice na nekoliko mjesta i narod po tome hoda krov totalno propao na nekoliko mjesta vidljive rupe kao i oni limovi od fasade doslovno svaka klupa je ostecena nema naslonjaca ili fale daske unutar zgrade vlaga izbija po svakom cosku a krecito je na takav nacin bez ikakvog struganja stare navlake vec samo se lijepilo da se sto prije i sto jeftinije prodje u toaletima voda curi na sve strane nigdje daske na wc solji a smrad urina ujeda za oci doslovna sva vrata spala i iskrivljena a na vratima po hodicima ispod njih i u coskovima je toliko prasine smrada da su doslovno zabetonirana.

Stari Biscani znaju da dok je rahmetli doktor Kasum bio ziv da je on kao direktor ovaj objekat vodio na zavidan i pravi nacin u ratu je bolje izgledao nego danas . poliklinika ima dovoljno srestava kao i ZZo da objekat odrzavaju ovdje se ne radi o manjku finansija vec iskljucivo o manjku ljudskog faktora da obnasa funkciju direktora na pravi nacin ali na zalost kumovi kume vozaci su u stanju da ukradu sve zivo iz ove ustanove i da niko ali apsolutno niko ne snosi odgovornost. Sta radi inspekcija sta radi tuzilastvo ? 

Na kraju ispade da je potres demolirao cijeli objekat a istina da je iskljucivo ljudski nemar i hatljavost jedini problem ovdje. 

• Like 3
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

U neku ruku imaš pravo , Hamdija je imao dobar start što mu svako treba priznati ali na žalost otišao je u krivom smijeru i posrao se na sve ono što je dobro uradio . SDP je u Bihaću tada bilo je

bitno je da se samo gradi i zaposljava.....

Gledam nakon nekoliko potresa svi se raspisali o groznom stanju u zgradi Poliklinike u Bihacu tipa drzavo pomozi i ostalo . Ljetos kad sam bio u Poliklinici mogu samo reci da sam ostao zaprepaste

Posted Images

11 minutes ago, Grunf said:

@Barba Za objekat napravljen 1986-1987 godine nejasno je kako se ovo moglo dogoditi (iako moguće) ako je objekat kvalietetno napravljen ali i održavan. 

U to vrijeme je objekat bio jedan od najboljih poliklinika u Jugoslaviji pored najmodernije infrastrukture isti je bio opremljen sa svom tehnologijom dijagnostikom posljednje generacije ko se sjeca zna o cemu pricam .

Sama zgrada u ratu je pogodjena nekoliko puta ali ovo sto danas imamo je iskljucivo nemar i ljudski faktor zapustenost bez ikakvog odrzavanja sve je pusteno da propada to vidi svaki normalan covjek ali najlakse reci kriv je potres. 

Jedna takva ustanova kao nije u stanju sanirati par stotina kvadrata novih plocica i zamjenuti obnoviti sanitarne cvorove po toaletima. 

• Like 3
prije 4 sati, Barba said:

U to vrijeme je objekat bio jedan od najboljih poliklinika u Jugoslaviji pored najmodernije infrastrukture isti je bio opremljen sa svom tehnologijom dijagnostikom posljednje generacije ko se sjeca zna o cemu pricam .

Sama zgrada u ratu je pogodjena nekoliko puta ali ovo sto danas imamo je iskljucivo nemar i ljudski faktor zapustenost bez ikakvog odrzavanja sve je pusteno da propada to vidi svaki normalan covjek ali najlakse reci kriv je potres. 

Jedna takva ustanova kao nije u stanju sanirati par stotina kvadrata novih plocica i zamjenuti obnoviti sanitarne cvorove po toaletima. 

Nazalost moram ponoviti onu dobru staru, "tipicno za Bosansku administraciju", nista ne valja i to se stalno potvrdjuje ovakvim stvarima. Ne bi me cudilo da je pored ljudskog nemara i neznanja odgovornih i ovdje upletena mozda mito i korupcija, tj. mozda su i dobijene pare za odrzavanje zgrade, a nisu upotrebljene gdje treba. Kako god, velika steta da jos jedan sistemski relevantan objekat nije u 100% funkciji u Bihacu.

Takodjer moram napomenuti da je osoblje vrlo neljubazno i djelimicno nestrucno i dosta ih radi tu preko q., svejedno je potreban ova institucija kakva-takva i "nadati se" da ce se nekada i bolji, strucniji i ljubazniji medicinski radnici tu zaposliti!

5 minutes ago, jokesOnYou said:

Nazalost moram ponoviti onu dobru staru, "tipicno za Bosansku administraciju", nista ne valja i to se stalno potvrdjuje ovakvim stvarima. Ne bi me cudilo da je pored ljudskog nemara i neznanja odgovornih i ovdje upletena mozda mito i korupcija, tj. mozda su i dobijene pare za odrzavanje zgrade, a nisu upotrebljene gdje treba. Kako god, velika steta da jos jedan sistemski relevantan objekat nije u 100% funkciji u Bihacu.

Takodjer moram napomenuti da je osoblje vrlo neljubazno i djelimicno nestrucno i dosta ih radi tu preko q., svejedno je potreban ova institucija kakva-takva i "nadati se" da ce se nekada i bolji, strucniji i ljubazniji medicinski radnici tu zaposliti!

Rahmetli doktor Kasum mi je licno pricao da su njemu poslije rata smjestili i otjera li ga da bi za male pare neko uzeo novac od Turskg koledza rentu od koje doslovno sama Poliklinika nije imala nikakve koristi kao kolektiv. 

Nas najveci problem je sto ljudi misle napravili smo zgradu objekat i to je to dok se ne raspadne a o odrzavanju niko ne vodi racuna . Dovoljno je reci da je Poliklinika imala vlastitu toplanu koja je grijala vlastiti prostor skolu i okolne zgrade blokove i zgradu Sipada robnu kucu .Ovo grijanje je bilo jednu godinu u funkciji za okolne zgrade a narod ko narod iz tih zgrada glup gdje ce oni placati grijanje i ljeti nema sanse kaze lakse kupiti pet metara dva tad metar bio 40 maraka a de sad majcin sine bolje ti je ono ruglo oko zgrada sa supama unistili svaku zelenu povrsinu. 

Zalosno je da je svaka zgrada u gradu ruglo a narod redovno placa troskove stanoupravi koja je puna uhljeba 30+ radnih mjesta a prije rata stanoupravu vodilo 5 ljudi direktno zaposlenih . 

Kasum je svoje dobro naplatio, al sad ce ono 'on je krao al i nami dao'.  Uzimati 5k+ za pisaje bolovanja, pa uzimati od ljudi sam kojim je kafu pio da im sredio operacije srca u Tuzli, a pouzdano znam da nista nije uradio. Poslije se Kasum presalta u SDA, i proradi njesto u njemu pa je bio u prvom safu u dzamiji.  Al' dobro sve je to normala, ...vremena se promjenila... nekad se i kurvao sa tudjim zenama a muzevi da bi ocuvali posao podvili kicmu i izbrisali ponos. Fuj, i komunizam govna ne ponovilo se.

U onoj drzavi je bilo para i Bihac je i tad dobivao mrvice, tako da reciprocno nije velika razlika. U klubovima koje su srbi vodili tadasnja SOFKA nije stedila para, pa se dobivali dresovi, patike, .. pripreme u Zaostrogu, .. bas je bila srboslavija.

Rat je prosao, i promjenila se komplet vladajuca struktura. Oni koji su redovno dobivali poslove preko izgradjenih veza su nestali sa scene a sada su 'neki novi klinci'. Para nema, i ono sto bude je jako malo. 

Poliklinika je pretrpjela sto sta i u ratu, te nikad nije bila obnovljena kako treba. Jednostavno USK je slijepo crijeveo, i od Ljubijankica nikad nismo imali cijenjenog i uticajnog politicara. U Hrvatskoj i Srbiji su zapusteniji predjeli za koje niko ne lobira. Ovi iz USK SDA su bili bezlicni klimoglavci, ovi nezavisne izabrani da bi se kaznili propali sdp i sda. Nema nekih velikih preduzeca da bi se barem malo iskalio neki kadar koji bi vodio kanton. Imamo ovo jada sto imamo, i sto bi Emdzo reko' "To je tako zato sto je to tako, et!"

Koja firma je gradila Polikliniku ?

Koja firma je zadužena za njeno održavanje ?

Ko je gradio "blokove" u njenom komšiluku ?

Ko upravlja "blokovima" ?

(politika je kurva,ubila je bomba)

Edited by L19.S61.
13 minutes ago, 1260 said:

Firma koja je gradila Polikliniku ne zna ni da je postojala

Bio je običaj,nepisano pravilo u 'bivšoj' državi da se ugradi ploča na fasadi objekta na kojoj je pisao naziv izvođača radova i godina izgradnje. Na hotelu 'Park' postoji takva ploča,meščini. Na 'Ozimicama 1' neke zgrade nose oznaku TO + broj. Mislim da ovo 'TO' znači  'TEMPO Ozimice'

Postoji li na poliklinici takva ploča/natpis ..?

Zgradu gradio Tempo,a sipove udarao Beograd.Zgrada kao zgrada je vise izgledom kao hotel,a najmanje zdravstvena ustanova.Nikada nije izgradjen C blok iako je sipovan jer se odmah pocela da tone radi tls na kojem se nslazi.Ima 7700 metara kvadratnih neto korisnoga prostora,a 10500 bruta.Ogromne staklene stijene,hodnike i stobista,stolariju koja nema gram izolacije,a za cijenu iste se moglo nabaviti jos za cetiri nakve zhrade pa to trba ugrijati iako se nikada nije niko ugrijao u njoj na njenu kotlovnicu.Krov ima 4400 kvadrata i da se promjeni trebs 420000km po specifikaciji u seraf .Da vam nepricam za cijenu stolarije ili fasade sa izolacijom.Uglavnom megalomanski projekat koji je sfuseren do daske radi stvari u pozadini gradnje citavoga objekta.Npr stavljeno 35 rasvjetnih stubova od livene bronze,a doslo 105.Stolarija da nijedan prozor nije isti.Vrata da nepricam.Uglavnom rupa koja je do sada pojela milione samo nafte i struje a da se niko nije ugrijao.Krecenje te ustanove od 10500 kvadrata je preskupo i za Svicarsku kad bi parcijalno radili ,a sem toga pametan covjek nikada nebi ni napravio takvu nekakvu zgradu jer bi se bojao zatvora.I jos podosta toga.I sto jest onaj zemljotres je dobro zatalasao i ko nihe bio unutra neka neprica samo radi tla na kojem stoji i da je dobro razdrmana jest,da je preteska jest,da je zgrada so nje skola neuslovna i da djeca idu jos u nju jest,a pravni faks pobjegao jer neznam ima li upotrebnu jestya isto nam je tlo samo 6-7 puta je veca zgrada DZ Bihac.Da je nalaz poslije zemljotresa pisala ozbiljna firma jeste.Ali teorije zavjere kod neukoga Bosnje su uvijek prisutne.Pozz

• Like 1

Pardon zaboravih napisati da je imao u ratu 37 direktnih pogodaka velikoga kalibra sa time da je jedna granata prosla kroz citav dom zdravlja i zaustavila se u zgradi ispred nje,i bezbroj oko nje u njenome dvoristu.

• Like 1
30 minutes ago, L19.S61. said:

@telefon mislim da si u krivu i da živiš u zabludi. Polikliniku i OŠ radila je GP IZGRADNJA ! Ne da mislim nego znam jer sam se upravo čuo,po tom pitanju,sa frendom koji je bio zaposlen kod navedene firme.

GP Izgradnja je radila mada je bilo i drugih firmi taj princim izgradnje i arhitekture je prezentiran na vise mjesta u Jugoslaviji a jedno od njih je elitno naselje u Beogradu ne mogu se sad sjetiti kako se zove okolne zgrade oko poliklinike su radjene od iste firme .

Ja i dalje smatram da je Poliklinika iskljucivo u ovom stanju zbog lose uprave poslije rata pa do danas . 

• Like 1

@Barba oko poliklinike je i OŠ. Nju je isto radila IZGRADNJA. Sa 100% sigurnosti to tvrdim kao i da je jedan BLOK zgrada u komšiluku poliklinike radio TEMPO. Za drugi blok i salon namještaja nisam siguran/ne znam..ali iskopat ću ja to,treba mi malo vremena dok se povežem sa "izvođačima"

Najmanje bitno ko je iste objekte u to vrijeme radio, svi znamo da je i tad jako puno love oprato na istima samo je zakon bio drugaciji i niko o tome nije smio ni rijeci, inace zna se sta ga ceka kad Salapura i ekpa dodju 😀

20 minutes ago, saco said:

Najmanje bitno ko je iste objekte u to vrijeme radio, svi znamo da je i tad jako puno love oprato na istima samo je zakon bio drugaciji i niko o tome nije smio ni rijeci, inace zna se sta ga ceka kad Salapura i ekpa dodju 😀

Salapura (bukvalno) tad nije bio na dužnosti. I tad je 'bog' bila Partija (SK). Direktor i rukovodstvo firme je bilo dirigovano sa njene strane. Što veći problemi to je udio partije bio veći. Neki su 'crvene knjižice' bacali na stol ali nisu htjeli biti na f-ciji. Uzimalo se (kralo). Ali .. Nadzor i inspekcija se nije najavljivala da će doći. Bio sam u par slučajeva na licu mjesta,sasvim slučajno, (ljubav,ebiga) kad bi došao inspektor,naravno nenajavljen. Majko mila koja strka i frka. On je bio 'bog i batina' . O nadzornom organu da ne pričam. 

Da,jako je BITNO ko je RADIO te objekte.

Jer to se sad dobro vidi kod susjeda,na potresu uništenoj Baniji.

5 minutes ago, L19.S61. said:

Salapura (bukvalno) tad nije bio na dužnosti. I tad je 'bog' bila Partija (SK). Direktor i rukovodstvo firme je bilo dirigovano sa njene strane. Što veći problemi to je udio partije bio veći. Neki su 'crvene knjižice' bacali na stol ali nisu htjeli biti na f-ciji. Uzimalo se (kralo). Ali .. Nadzor i inspekcija se nije najavljivala da će doći. Bio sam u par slučajeva na licu mjesta,sasvim slučajno, (ljubav,ebiga) kad bi došao inspektor,naravno nenajavljen. Majko mila koja strka i frka. On je bio 'bog i batina' . O nadzornom organu da ne pričam. 

Bez parije tad nista nisi mogao, normano je bilo da npr u oglasu za posao pise da kandidat mora biti clan SKJ 

1 hour ago, L19.S61. said:

Tacno tako moj tetak radio  u nekoliko firmi za izgradnju kao arhitekta bio neki direktor od Beogradske mostogradnje zagrebackog viadukta napravio za 20 godina 4 kuce  to nije mogao iz plate da je htio ali on je meni pricao kako se radilo kod nabavkih gradjevinskog materijala uvijek se nabavljalo enormno vise a sitna buranija zidari te ovi za salovanje ti za par dana slobodnog dodju ozidaju zasaluju dobijes gotov beton i eto ti kuce jos ih malo pocastis sa hranom picem . A kupi zemljiste za sitne novce . A doslovno 90 % gradjevinskog materijala dobijes dzaba .

IiMomci da vam nepricam vise ali je dobro sfuserena od starta ,a za njenu specifikaciju do stolarije si jos cetiri mogao napraviti.Kad je krenula stolarija tek tad je isao belaj koji nije nikada ispravljen.Nijedan prozor nije isti nijedna vrata nepasu o vecinom upayivana,imas sifon nema cijevi itd itd

17 minutes ago, telefon said:

IiMomci da vam nepricam vise ali je dobro sfuserena od starta ,a za njenu specifikaciju do stolarije si jos cetiri mogao napraviti.Kad je krenula stolarija tek tad je isao belaj koji nije nikada ispravljen.Nijedan prozor nije isti nijedna vrata nepasu o vecinom upayivana,imas sifon nema cijevi itd itd

Ja bi volio u Bihacu vidjeti zgradu koja je napravljena kako treba mozda jedino ove iz vremena Austrougarske .

Ja sam bio u posjeti kod jednog prijatelja on zivi na Ozimicama II oni blokovi za Boracke populacije znaci lik ima usred stana stub a u citavom stanu svi zidovi krivi sve ide pod neki romb oblik tu su trebali biti prema projektu balkoni ali ih neko sebi strpao u dzep .

1 hour ago, Barba said:

Ja bi volio u Bihacu vidjeti zgradu koja je napravljena kako treba mozda jedino ove iz vremena Austrougarske .

Ja sam bio u posjeti kod jednog prijatelja on zivi na Ozimicama II oni blokovi za Boracke populacije znaci lik ima usred stana stub a u citavom stanu svi zidovi krivi sve ide pod neki romb oblik tu su trebali biti prema projektu balkoni ali ih neko sebi strpao u dzep .

Mislim da su vojne zgrade uradjene po PS

• Like 1

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...