Jump to content
FORUM

Recommended Posts

"Jučer pred njim bila piva a sad postavlja slike sa teravije, nedavno se slikala na plaži a sad se slika sa maramom, do jučer slike sa partya a sad slike sa iftara, kome glume oni, 11 mjeseci piju, psuju i skidaju se a onda za ramazan uhvate glumiti vjernike, joj što ne mogu ovih vjernika na baterije!"

U ova dva dana mubarek mjeseca Ramazana, pročitao sam na destine ovakvih i sličnih komentara, gdje navodno ti neki VELIKI VJERNICI, kritikuju one koji mjesec Ramazan doživljavaju kao mjesec ibadeta i Božije milosti, u kojem pokušavaju da se iskupe za svoje grijehe i da zarade koji sevab.

Ja ne znam, šta su sebi ti SAVRŠENI Vjernici umislili pa ovako javno svoje prijatelje prozivaju i kritikuju! Jel to oni, koji su 11 mjeseci činili određene grijehe (a činimo ih svi, laže ko kaže da ih ne čini), nemaju pravo da se raduju mjesecu Ramazanu, nemaju pravo da postave slike sa iftara, teravija, jel to nema pravo djevojka da javno i ponosno postavi sliku sa mahramom?

Jel to vi znate da oni samo glume, da se pretvaraju? Jel to znate šta je u njihovim srcima? Čuj, oni su vjernici na baterije, a šta smo MI?

Koliko NAS ima, probijaju koljena od namaza, u prvom saffu, poste a hoće prevariti, slagati, pronevjeriti, uzeti mito, nepravdu učiniti. Šta su oni?

E oni valjaju šta god da uradili (POSEBNO AKO SU KAKVE GAZDE; BOGATI), ali ne valjaju ovi, što su samo za Ramazan muslimani i što dođu u džamiju od bajrama do bajrama!

Možda baš ovaj Ramazan, bude prekretnica u životima nekim od njih! Koliko je njih nakon Ramazana ostavilo alkohol, cigarete, loše društvo, koliko se samo djevojaka pokrilo tokom Ramazana i nakon njega?! Koliko je samo omladinaca nastavilo da klanja nakon Ramazana!"

Nemojte nikome da sudite, za mene je velika stvar i stvar ponosa, kad vidim našu omladinu kako javno i sa puno ponosa, raduju se mjesecu Ramazanu, sretan sam kad ih vidim na teravijama, iftarima, sretan sam kad ih vidim da poste i čuvaju se tokom Ramazana.

JUčer sam u nekoliko navrata vidio, kako se naša omladina zgražava nad nekim neodgojenim likovima (navodno muslimanima) koji javno psuju Ramazan, post i Allaha, vidio sam kako energično brane svoju vjeru i njene svetinje, vidio sam da u njima ima dobra i nade.

Vrata pokajanja su uvijek otvorena, posebno u mjesecu Ramazanu, neka svako o sebi se brine, neke druge puste na miru, dajte da svi osjetimo slast mjeseca Ramazana i da iz njega izađemo bolji.

Draga omladino, samo naprijed, vi ste naša jedina nada a Ramazan je svima nama nada, dobrim i lošim vjernicima!

Saudin Cokoja..

Dakle otvaram temu ramazan, pošto je ovo aktuelna tema u našem društvu..

"Jučer pred njim bila piva a sad postavlja slike sa teravije, nedavno se slikala na plaži a sad se slika sa maramom, do jučer slike sa partya a sad slike sa iftara, kome glume oni, 11 mjeseci piju, psuju i skidaju se a onda za ramazan uhvate glumiti vjernike, joj što ne mogu ovih vjernika na baterije!"

U ova dva dana mubarek mjeseca Ramazana, pročitao sam na destine ovakvih i sličnih komentara, gdje navodno ti neki VELIKI VJERNICI, kritikuju one koji mjesec Ramazan doživljavaju kao mjesec ibadeta i Božije milosti, u kojem pokušavaju da se iskupe za svoje grijehe i da zarade koji sevab.

..................

Draga omladino, samo naprijed, vi ste naša jedina nada a Ramazan je svima nama nada, dobrim i lošim vjernicima!

Saudin Cokoja..

Dakle otvaram temu ramazan, pošto je ovo aktuelna tema u našem društvu..

U 99% slučajeva ti koji su opisani na početku i jesu to - licemjeri koji radi lične promocije stavljaju na Facebook, da se vidi kao da oni poštuju vjeru, itd.

Onaj ko je iskren u tome što posti i raduje se Ramazanu, neće postavljati to na Facebook nego će to praktikovati u skrušenosti i skromnosti, onako kako i priliči.

Slazem se sa Saudinom, mi ne znamo sta je u srcima ljudi. Ljudi vole podijeliti osjecaj srece sa drugima, pa tako i radost ramazana. Ne veim da treba pretjerivati ali jedna slicica sa nekog iftara ili iz dzamije nije nikakvo pretvaranje i glumatanje nego upravo iskazivanje srece zbog prisutnosti na tom mjestu i u tom vremenu.

Zao mi je onih koji ne osjete tu srecu u sojim srcima pa iz zavisti, ali i iz mrznje napadaju ove druge. Vazda je lakse ne drugog obracunavati nego sebe.

• Like 1

Ja ne razumijem kako takve osobe što si ih tako lijepo opisao (tj. taj Saudin) u uvodnom postu ne razumiju suštinu Islama. Da li je alkohol haram? JESTE! Ne smiješ ga piti, prodavati, kupovati, ulaziti u objekte gdje se toči itd.. Da li je kockanje haram? JESTE! Znači nema igranja tiketa, hajd jedan ću bingo šta fali itd...
Dalje da ne pričam šta naši ljudi rade, a sebe smatraju velikim vjernicima. Ovo su 2 grijeha koja izvode iz vjere automatski!
I sad ti želiš mene uvjeriti da osoba koja pije 11 mjeseci, a jedan se suzdrži (i to samo zbog neke tradicije, a i iz razloga da čaršija ne priča kako Muhidin mali pije za ramazan sram ga bilo) je pravi vjernik i da ga ja kao ateista nemam pravo nazvati licemjerom? Jer nakon ramazana ili čak za Bajram što je još gore, hajmo jovo na novo pa udri po svim haramima koji postoje. E ne može tako. Međutim ako osoba sumnjivog morala i koja je nije poštovala pravila Islama, odluči sutra postati musliman koji se pridržava svih pravila ja joj neću ništa reći, već od mene ima respect čak što više. Iz ovog izuzimam fanatike tipa vehabije.
Moje mišljenje (nisam nikog uvrijedio), a postačima želim što lakši ostatak Ramazana.

• Like 5

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...