Jump to content
FORUM

Gluma

k-dot

Recommended Posts

• 1 year later...

Gluma je lijep poziv posebno ako imas talenta .

Smatram da je bivša Jugoslavija imala imala jedne od najboljih glumaca na svijetu na zalost vecina te generacije je umrla mada je još Ljubiša Samardžić Živ i Rade Šerbedžija.

Za mene trenutno najači glumac na balkanu je Nebojša Glogovac on da je u holivudu bi premašio R de Nira .

Svakako da se može uspjeti od glume ako imaš talenta mada danas uspjevaju i oni bez talenta poput Enisa Beslagica koji je uspio isključivo glumeći glupog bosanca u HR. Lik je glumio u 10 filmova a da se nije uspio transformirati sazivati sa ulogom u filmu .

• 2 months later...

http://www.biscani.net/blog/2017/02/23/da-li-je-kriza-vrijeme-umjetnosti-ili-je-umjetnost-prevazici-krizu/

Krajiška priča-scenska umjetnost

U ''tekstu'' (ovo je pod navodnicima jer CIJELI tekst je stao u dvije rečenice) spominje se ''scenska umjetnost'' a koliko mi je poznato tu spada i ''Gluma'' ..mada nije konkretno rečeno.

Da ne ''otvarate'' link..evo teksta..u svoj svojoj cijelosti :

“Da li je kriza vrijeme umjetnosti ili je umjetnost prevazići krizu!”

Članovi Rotary kluba Bihać, Rotaract kluba Bihać i mladi umjetnici sa područja USK, u ugodnom ambijentu Američkog kutka u Bihaću, pokušali su odgovoriti na pitanje: ”Da li je kriza vrijeme umjetnosti ili je umjetnost prevazići krizu !”

Bez obzira na odgovor,druženje se može okarakterisati kao historijsko jer, svi su se složili, da počinje krajiška priča bar kad je scenska umjetnost u pitanju !

27.02.'17. oko 11:00 na fb objavio glumac Asim Ugljen :

**Citiram:

“Ljudi me stalno pitaju kakve priče želim prenositi, a ja im govorim one o ljudima koji su mnogo sanjali, a nisu uspjeli, o ljudima koji su se zaljubili i izgubili. Postala sam umjetnica i hvala Bogu da jesam jer mi smo jedina profesija koja slavi život”, rekla je uplakana glumica.

Eto, zato nikada nisam i nikada neću gledati Oscara i slične stvari. Bez uvrede svim kolegama i kolegicama, ali moraš biti mentalno jebeno sakat da izjaviš da smo mi "jedina profesija koja slavi život."

JEDINA PROFESIJA KOJA SLAVI ŽIVOT.

Rekla je uplakana glumica. Bogme, i ja bih plakao da lupetam ovakve gluposti pred cijelim svijetom.

Bez uvrede svim kolegama i kolegicama (sebe smijem vrijeđati, zaboli me kikinda), ali, podizanje glume na pijadestal je jedna od gorih zabluda naše branše.

Gluma je posao kao i svaki drugi. Doduše, moraš biti feleričan da želiš skakati kao mandril za druge mandrile, ali ok, i sam to radim i volim, serem, obožavam, pa shvaćam da postoje i druge budale poput mene koje vole glumiti mandrile mandrilima, ALI, podizati sebe/nas na pijadestal zbog činjenice da smo dovoljno šuknuti u glavu da se majmuniramo u javnosti i da smo u stanju naučiti neku XY količinu teksta napamet i povremeno čuti partnera je jedna od gorih zabluda ovog posla.

No offence to anyone, ali postoje mnoge, mnoge druge profesije koje slave život, malkoc humanijim i ljepšim načinom od glume.

Da ne govorim o tome koliko bitnijih profesija od glume postoji.

Razumijem, nekada nije lako biti zabavljačem i treba samog sebe uvjeriti da je ono čime plaćamo račune bitno i važno, ali ljudovi i ljudice, ne pretjerujte.

Jer, ne biste vjerovali, beleive it or not, SVI ljudi mogu glumiti.

Svi.

Kumica s placa, Barica, Štef, SVI.

Jer.

Svi ljudi na svijetu se već tisućama godinama rađaju s talentom za glumu. Štoviše. Gluma je, otkada je čovjek prvi put iskusio laž, imanentna ljudskom rodu.

Svi ljudi glume. Pred mamom, tatom, tetom iz dućana, sobom, sestrom, curom, djecom, susjedom, kime god.

Samo je pitanje oslobađanja od vlastite inhibicije i izvođenja te iste imanentne glume pred publikom/kamerom.

A to zahtijeva vrijeme i vježbu.

Ali dajte baki Mandi da glumi svaki dan po par sati par godina i da vidiš kako će baka Manda rasturati glumu.

Ako sam Vas uvrijedio ovime, žao mi je, ali boli me falus. Lizanje ogledala je loše za zdravlje.

No, sada sam si dovoljno zagadio mentalni prostor s glumom za danas, vrijeme je da se izlječim i uzmem nešto za čitati, jer, ako ćemo već veličati stvari, onda idem uživati u najvećem dostignuću ljudske vrste, a to je pisana riječ.

Jedini posao koji slavi život. Đizs, fakat nemrem.

Svijete moj, stvarno radiš slavne ljude od idiota.

Toodles, odoh čitati Larceneta, jer njegov Brodeck slavi život, makar nije glumac, štoviše.

P.S.
Ovo nije tekst protiv umjetnosti, ako itko voli umjetnost, taj sam, jerbo ne bih ulupao tolike pare u knjige, stripove i slike da je ne volim, nego je tekst o tome da glumiti može svatko, ako to stvarno želi i o tome kako ne možemo živjeti bez smetlara, ali to je između redova.**

Nakon te objave slijedili su komentari.Evo samo jedan:

**- umjetnost je poziv, a gluma je profesija. jednako kao i režija, fotografija, montaža, dramatugija… dakle, ako je za dobrog glumca na filmu osim njegove umješnosti uvjet i redateljski rad s glumcem, dobar scenario, kadar (nije nebitno radi li se o krupnom planu ili totalu), te u konačnici montaža, i ako ne zaboravimo da je film sinestezija svih oblika umjetnosti, onda je nelogično stavljati glumu na pijedestal (filmske) umjetnosti. pošto ova tema povlači pitanje druge - je li umjetnost zaista jedina koja slavi život, tu smo se sapleli. to je pitanje koje se provlači od početka filozofske misli, od vremena kada nisu postojali genetičari (na primjer) koji kreiraju novi život i pretpostavljam jednako kao ova glumica - slave time život. A apropos Platona - on nije poštovao umjetnost jer je umjetnost vidio kao reprodukciju ovog svijeta, a s obzirom da je ovaj svijet sjena svijeta ideja, umjetnost je sjena sjene. Zato je visoko uzdizao ideju lijepog, koju je povezivao s ljubavlju, a ne s umjetnošću. Dakle, svatko tko umije da voli - slavi život. Čistač ulice ako voli svoju profesiju slavi život. Doktor ako voli svoju profesiju - slavi život.**

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...