Jump to content
FORUM
Prijavi se da biste "zapratili" ovo  
dobri duh

Nismo sami - nova planeta

Recommended Posts

Nismo sami

NASA došla do nevjerovatnog otkrića i digla svijet na noge!

Foto: Reuters

Američka agencija za istraživanje svemira NASA danas je na konferenciji za medije potvrdila kako je otkrivena planeta Kepler 452B, stara šest milijardi godina, koja je slična Zemlji.

Bivši astronaut i saradnik u Upravi za naučne misije NASA John Grunsfeld rekao je kako ovo otkriće  pogađa u samo središte onog što se radi u NASA i da je "Zemlja 2.0" dosad najbliži rođak Zemlji. 

"Jesmo li sami u svemiru? Danas ćemo napraviti mali korak u odgovaranju na to pitanje", izjavio je Gransfeld.   

"Kepler 452B je vjerovatno stjenovita planeta. Ima pravu udaljenost od zvijezde, što znači da bi mogla biti potencijalno naseljiva", rekao je naučnik NASA Džon Dženkins, prenose svjetski mediji. 

Također, Dženkins je rekao da je godina na "Zemlji 2.0" iste dužine kao i na Zemlji, da je egzoplaneta stara 6 milijardi godina i da prima 10 odsto više energije od Zemlje. 

"Veličina orbite slična je Zemljinoj, a njen solarni sistem je vrlo sličan našem", rekao je Dženkins.  

Praćenje egzoplanete će biti pokrenuto 2017. godine, a poseban fokus praćenja će biti na istraživanju naseljivosti.  Riječ je o otkriću do kojeg se došlo korištenjem svemirskog teleskopa Kepler koji se u Zemljinoj orbiti nalazi kako bi tragao za egzoplanetama, planetama izvan našeg solarnog sistema.

Naučnici ističu da je Kepler 452 B stariji i veći rođak Zemlje koji bi trebalo da pruži mogućnost za shvatanje i razumijevanje Zemljinog razvoja, piše Onasa.

Čitav život sam mišljenja da bi svemir bio uzaludno potrošen prostor da samo na zemlji postoji život odnosno živa bića !

Oduvjek sam bio mišljenja da tamo negdje postoji neki vid života i civilizacije!

O tome postoje mnoga svjedočanstva i na samoj našoj planeti prvenstveno mislim na odredjene građevine koje naši preci nisu mogli sami izgraditi prije recimo 2000 godina i vise ako se uzme činjenica da nije postojala mehanizacija i tehnika!

Zapisi hijeroglifi na raznim drevnim građevinama potvrđuju da su drevne civilizacije imale odredjene kontakte sa tamo nekim.

Ovo je veliki dan za našu planetu a ovakve stvari su se jednom morale desiti.

Čitav život sam mišljenja da bi svemir bio uzaludno potrošen prostor da samo na zemlji postoji život odnosno živa bića !

Oduvjek sam bio mišljenja da tamo negdje postoji neki vid života i civilizacije!

O tome postoje mnoga svjedočanstva i na samoj našoj planeti prvenstveno mislim na odredjene građevine koje naši preci nisu mogli sami izgraditi prije recimo 2000 godina i vise ako se uzme činjenica da nije postojala mehanizacija i tehnika!

Zapisi hijeroglifi na raznim drevnim građevinama potvrđuju da su drevne civilizacije imale odredjene kontakte sa tamo nekim.

Ovo je veliki dan za našu planetu a ovakve stvari su se jednom morale desiti.

Sličnog sam razmišljanja, samo me brine da  "oni" nisu superiorniji, fizički  veći (viši), krupniji, agresivniji  :) , pa opet kontam ako su napredniji oni bi nas otkrili, možda i jesu a kad su vidjeli "ko smo i šta smo " pobjegli su, nadajući se da mi njih ne otkrijemo :)

• Like 1

NASA: Na Kepler 452B mogla bi putovati naša djeca

"Ovo je prvi korak čovječanstva. Mi vjerovatno nećemo putovati na Kepler 452B, ali naša djeca bi mogla", rekao je NASA-in naučnik Jeff Coughlin.

On je dodao kako bi otkriveni egzoplanet mogao imati tekuću vodu, aktivne vulkane i fotosintetske biljake na površini, te kako je do sada poznato 12 planeta koje bi potencijalno mogle biti useljive. 

"Sav život na Zemlji počinje od fotosinteze biljaka. Kepler 452B prima više energije pa bi mogle postojati biljke. Ovo je planeta koja je najbliže tome da bi ga neko mogao zvati svojim kućom", odgovorio je naučnik Jon Jenkins na pitanje da li postoji život na Kepleru 452B.

On je otkrio i da se Kepler 452B nalazi 1400 svjetlosnih godina od nas te da pređe put oko sunca za 385 dana.

Ovo otkriće i otkriće 11 malih planeta koje su potencijalno naseljive predstavljaja veliki korak na putu ka pronalasku ''druge Zemlje'', saopćeno je iz NASA-e.

Novootkrivena planeta Kepler 452B je najmanja planeta koja je do sada otkrivena kako orbitira u naseljivoj zoni.

Kepler 452B proveo je milijarde godina u naseljivoj zoni svoje zvijezde, što znači da na svojoj površini može održavati život ili je mogao u nekom trenutku u svojoj historiji. Godina na Kepleru 452B iste je dužine kao godina na Zemlji.

http://www.klix.ba/scitech/nauka/nasa-na-kepler-452b-mogla-bi-putovati-nasa-djeca/150723132

1400 svjetlosnih godina. Ako ima tamo razvijenih bica onda oni gledaju sta se desilo kod nas prije 1400 godina. 

Anyway bilo bi dobro pogledati film Another Earth. :)

Ova sonda putovala 9 godina do plutona  a do plutona ima 4 svjetlosna sata  pa sad računaj ako sam pogriješio neka me neko ispravi 

Ova sonda putovala 9 godina do plutona  a do plutona ima 4 svjetlosna sata  pa sad računaj ako sam pogriješio neka me neko ispravi 

Po mom slobodnom izračunu razdaljina do ove planete je nekih cca 1,32×1016   km

Nama najbliza zvijezda je udaljena od nas "svega" 4 svjetlosne godine, a da bi tu udaljenost prevalila najbrza svemirska letjelica koju danas imamo trebalo bi joj vise od 86000 godina da stigne do nje, sto znaci da ta prica o interstelarnim putovanjima, bez ljudske posade, nece biti moguca u neko razumno dogledno vrijeme, a sa ljudskom posadom mozda nikada.

Veca je vjerovatnoca da cemo kao civilizacija nestati sa lica zemlje, iz nekog razloga, nego da cemo dozivjeti da neko otputuje do cak i ove najblize zvijezde.

A sto se tice postojanja zivota u svemiru ubjedjen sam da nismo sami i da postoje razni oblici zivota samo sumnjam da cemo ikada ostvariti bilo kakvu vrstu kontakta zato sto je u svemiru jednostavno sve tako daleko.

NASA - Kepler (teleskop) - Trappist-1(zvjezda) - 40 svjetlosnih godina od Zemlje. 

http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/svijet/2640335/nasa-ina-izvanredna-objava-otkriveno-cak-7-egzoplaneta-velicine-zemlje/  - VIDEO

od tih sedam  Tri planeta, veličine zemlje, nalaze se u zoni 'u kojoj je moguć život' što znači da bi na njima moglo biti vode u tekućem stanju

Šta ti misliš o ovome ? Uključi se u diskusiju...

Napiši svoje mišljenje, a kasnije završi svoju registraciju profila. Ako već imate profil, loguj se klikom "ovdje" da bi nastavili komentarati sa postojećim profilom.

Guest
Šta ti je na umu ? Odgovori...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Prijavi se da biste "zapratili" ovo  

• Create New...